Kannewasser's Sint Nicoiaasfeest en geen geld HOOFDKANTOOR KONINGSTRAAT 76 NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA BuitenSandsch overzicht. Het Engelsche pond is er kans op inflatie? (ER ZIJN GEEN SLAAPNUMMERS MEER) No. 7192. EERSTE BLAD DONDERDAG 3 NOVEMBER 1932 60ste JAARGAf1 G De economische wereldconferentie en de mogelijkheid van terugkeer tot den gouden standaard. - De opzeg ging van het handelsverdrag met Sovjet-Rusland door Engeland. - De Engelsche gemeenteraadsverkiezingen. Duitschland het dichtst bij de proletarische revolutie. OP 6 DECEMBER IN CASINO". Uitbreidinq van de Japansche vloot. VOOR FEUILLETON Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Losse nos. 4ct.fr.p.p. 6 et. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70,f 1.— Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, f 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. t6066. ADVERTENTIEN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte ais redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4ct. De voorbereiding van de economische wereldconferentie. Naar de Geneefsche correspondent van de „Nw. Rott. Crt." Dinsdagavond aan zün blad meldde, heeft men in het financieel-ondercomité der voorbereidende commissie voor de confe- rentie van Londen, een lange discussie ge-1 houden over de mogelijkheid van terug keer tot den gouden standaard. De Engelsche gedelegeerde Philips heeft bij deze gelegenheid verklaard, dat Engeland niet tot den gouden standaard zal kunnen terugkeeren, alvorens de re geeringen hun tariefbelemmeringen af schaffen en alvorens het prijsniveau ver hoogd wordt. Zijnerzijds heeft de Fransch- man Rist, hierin gesteund door de ande re gedelegeerden, wier landen den gou den standaard gehandhaafd hebben, deze stelling gestreden en verklaard, dat ta riefverlaging alleen mogelijk is door maatregelen op financieel gebied. In het oeconomisch onder-comité heb ben de verschillende leden de redenen uiteengezet, waarom hun landen tot het irivoeren van handelsbelemmeringen zijn overgegaan en in hoeverre deze redenen thans nog bestaan. Verder werd hun de vraag gesteld of hpt mogelijk is en in hoeverre en onder welke omstandigheden tot een overeenstemming te komen inzake de afschaffing dier belemmeringen. deden, geeft ook thans ruim plaats aan goedgemotiveerde aanvallen op de regee ring dergenen, die in de opzegging van het handelsverdrag een misgreep zien, die de belangen van Engeland ernstig schade zal berokkenen. Gelijk men zich herinnert, is de opzeg ging van het handelsverdrag uitvloeisel Een gat van twee milliard in den Franschen staat. We moeten absoluut zien dat we 't dicht krijgen, anders vallen we er in. („Dessins"). De opzegging van het handelsverdrag met Sowjet-Rusland door Engeland heeft, zooals te begrijpen is, nogal wat opzien, gebaard en vooral in handelskringen is men het er niet onverdeeld mee eens. Wij hebben eenige weken geleden reeds ver- schillende persstemmen gegeven, die dej verschillende meeningen weergaven. De j oppositie is nog niet geluwd. Zoo weet het „Handelsblad" het, volgende mee te dee len: De „Manchester Guardian", het be kende radicale blad, dat vrijwel het eerst voor loyale handelsbetrekkingen met Sovjet-Rusland in het krijt trad, en sedert de spreekbuis is geweest van de handels kringen, die met Sovjet-Rusland zaken De Volkenbond is aan 't sparen. Griekenland heeft al twee jaar geen contributie betaald, het krijgt nu alleen maar de soep. (,Berlingske Tidende"). van de economische rijksconferentie van Ottawa, waar Groot-Brittannië bij de on derhandelingen de, naar thans gebleken is, imperatieve verplichting op zich heeft genomen, aan dit handelsverdrag een einde te maken. De verdediging van de opzegging van het handelsverdrag was niet sterk, zegt het blad verderop in dit artikel. Reeds toen tijdens de Ottawa conferentie bekend werd, dat Groot-Brittannië zich op een of andere wijze tegenover Canada gebonden had, ten aanzien van Rusland, was er alle aanleiding te meenen, dat het materieele voordeel aan den kant van Canada ver bleef. In hoeverre de opzegging vai* het han delsverdrag met Rusland „Engelands eigen doeleinden" ten goede komt, is ook na de door Chamberlain gegeven toelich ting niet opgehelderd. Hij heeft de op zegging eigenlijk niet verdedigd, want hij heeft geen klinkende argumenten ge noemd, ontleend aan het Engelsche be lang, doch goedgepraat door er op te wijzen, dat de opzegging van het han delsverdrag Sovjet-Rusland niet behoeft te verhinderen, de handelsbetrekkingen met Groot-Brittannië voort te zetten. Leest men er de opzeggingsnota. die Sir John Simon, de minister van buitenland- sche zaken, aan de Russische regeering gezonden heeft, op na, dan blijkt daaruit inderdaad, dat de Engelsche regeering den weg vrijlaat voor de voortzetting van handelsbetrekkingen. Moskou gedraagt zich tegenover Enge land als een sfinx. Het heeft van de op zegging van het handelsverdrag nota ge nomen, meer niet. Maar de Russische pers heeft er de fiolen van haar toorn over uitgestort, en dat wil waarschijnlijk zeg gen, dat Sowjet-Rusland de opzegging Groot-Brittannië zal inpeperen, de con currenten tegen dit land op de oude be proefde methode zal trachten uit te spelen. De gemeenteraadsverkiezingen in En geland die Dinsdag gehouden zijn, heb ben geen groote verschuiving gegeven. Over het resultaat wist de „Nw. Rott. Crt." mee te deelen, dat de arbeiders partij Dinsdagmorgen om elf uur netto vijf zetels had gewonnen. Van een alge- meene opleving was dus geen sprake, schrijft het blad, zelfs in Lancashire, waar nu een staking uitgebroken is, hebben de arbeiders slechts zes zetels gewonnen. Maar in het naburige Blackburn verloren zü er weer drie. In de groote steden zijn de verhoudingen nagenoeg ongewijzigd. Te Manchester wonnen de conservatie ven en liberalen elk twee zetels van de arbeiders. Te Birmingham wonnen de ar beiders drie zetels van de conservatie ven. Het eenige merkwaardige resultaat was te Plymouth, waar de arbeiders 8 zetels verloren, waarvan 6 aan de con servatieven. Van de Londensche districten waren alleen East en Westham te elf uur be kend. In beide bleef de toestand onge wijzigd. Om half één waren van de 839 zetels ongeveer 600 uitslagen bekend. De netto winst voor de arbeiderspartij bedroeg op deze 600 zetels slechts 8. n Duitschland het dichtst bij de proleta rische revolutie? zoo schreven we in den kop van dit overzicht en dat wel naar aanleiding van een artikel in het Rus sische orgaan „de Pravda", waarin een artikel voorkomt onder den titel „De con ferentie der Duitsche bolsjewisten? Het blad zegt, dat Duitschland in een periode van den scherpsten klassenstrijd is ge treden. In dezelfde mate als de Fascisti sche regeering er naar streeft de tegen stellingen in het Duitsche kapitalisme te overwinnen, treden deze steeds scherper aan den dag. Het blad wijst op de stakingsbeweging, die onder leiding van de revolutionnaire vakvereenigingen voortdurend toeneemt. Duitschland is een belangrijk knooppunt in den revolutionnairen strijd van de proletarische massa der wereld. Van alle kapitalistische staten staat Duitschland het dichtst bij de proletarische revolutie. De politiek van de Duitsche bourgeoisie heeft ten doel met het protestgeschreeuw tegen Versailles de arbeidersmassa van den klassenstrijd af te houden. Hierin ligt ook de eigenlijke politieke beteekenis van de nationaal-socialistische beweging. In werkelijkheid is de Duitsche bour geoisie tot overeenstemming te komen. Dat de K.P.D. de fouten in de beoordee ling van het fascisme evenals de verwis seling tusschen het fascisme en het so- ciaal-facisme erkend heeft fouten, door Heinz Neuman en zijn groep gemaakt is voor de ideologische versterking van de K.P.D. van de grootste beteekenis. NIEUWE ENGELSCHE ONTWAPENINGSVOORSTELLEN TE VERWACHTEN. Volgens de News Chronicle verwacht men in politieke kringen dezer dagen een mededeeling over nieuwe Engelsche ontwapeningsvoorstellen. DE BEWAPENINGSVACANTIE. 46 stemmen in een verlenging toe. In de resolutie van de centrale com missie der ontwapeningsconferentie van 23 Juli was den regeeringen aanbevolen de een jaar geleden gesloten wapenings- vacantie met ingang van 1 November met vier maanden te verlengen. Tot dusver hebben naar Reuter uit Genève meldt 46 staten het Volken bondssecretariaat meegedeeld, dat zij accoord gaan met de voorgestelde verlen ging. Onder hen zijn o.a. Rusland, Italië, Frankrijk en Engeland. Duitschland zal, j naar men weet, op de vraag niet ant-1 woorden, vóór de kwestie der Duitsche rechtsgeldigheid is geregeld. DE VERKIEZINGEN IN DE VER. STATEN. Ongeveer 47 millioen menschen, van wie 35 a 40 pet. vrouwen zijn, zijn vol gens Reuter bij de presidentsverkiezin gen kiesgerechtigd. De Republikeinsche partij deelt offi cieel mede, dat zij tusschen 1 Juni en 26 October 1,454,179 dollar aan de verkie zingscampagne heeft ten koste gelegd; voor de Democraten bedraagt dit 962,208 dollar in dezelfde periode. DE BEHANDELING VAN HET RAPPORT-LYTTON. De besprekingen, die de laatste dagen tusschen de Japansche delegatie en het Volkenbondssecretariaat zijn gevoerd in zake den definitieven datum, waarop het rapport van de comm.-Lytton door den Raad behandeld zal worden, schijnen tot overeensteming over den datum van 2l November geleid te hebben. Dit uitstel is noodzakelijk geworden, aangezien Ioshida met de opmerkingen der Japansche re geering niet voor 15 November te Genève zal kunnen zijn. DE BURGEROORLOG IN SJANTOENG Internationale troepenlanding? In verband met den ernstigen toestand in de provincie Sjantoeng bevinden zich Fransche, Engelsche, Japansche en Ame- rikaansche oorlogsschepen in de haven van Tsjifoe. De commandant van de Japansche vloot in Tsjifoe heeft den overigen bevelheb bers voorgesteld om, wanneer de toestand in de provincie Sjantoeng verergert, on middellijk een landing te doen plaats vinden om de buitenlanders tegen de ge- LEEST ONS RECLAMEBOEKJE. li volgen van dén Chineeschen burger oorlog te beschermen. HET NIEUWE FRANSCHE LINIESCHIP. De Dunkerque. De correspondent van de „Nw. Rott. Crt." te Parijs meldt: De „Dunkerque", waarvan de order tot aanbouw gemeld is, is het eerste linie schip sinds 18 jaar, dat Frankrijk op de helling gaat zetten. Met zijn 26.500 ton zal deze kruiser zeker niet het grootste oor logsschip ter wereld zijn, want de meeste Britsche, Amerikaansche en Japansche pantserschepen gaan de 30.000 ton te bo ven, maar het grootste van de Fransche zeemacht. De Figaro erkent, dat dit schip vooral als tegenwicht op de „Deutsch- land" en beide andere in aanbouw zijnde kruisers bedoeld is. Vele menschen blij ven zich afvragen waarom een zoo groot en zoo duur schip noodig is als epliek op een van 10.000 ton. Vroeger is al antwoord gegeven op die vraag, gezien hun snel heid, bewapening en werkingssfeer hoo- ren ze in geen van de bekende categorieën thuis. Om ze te overheerschen zijn een grooter aanvalspotentie, een grootere snel heid, een op zijn minst overeenkomstige werkingsstraal en een zeer ernstige be scherming noodig. De „Dunkerque" zou in alle opzichten aan het doel beant woorden. Het Engelsch Pond is flink aan het zakken en de koers schommelt om en bij de 8.tegenover de vroegere goud pariteit van 12.-— beteekent dit een de preciatie van circa 34 Het land kan het er mede doen. En het is een open vraag, of men deze daling zal kunnen en .veten tegen te houden. Hoe sterker de koers naar beneden loopt, hoe moeilijker het de regeering zal vallen om het binnen- landsche prijsniveau op peil te houden. Tot nu toe is het de Engelsche regeering gelukt om het indexcijfer nog steeds naar beneden te drukken, terwijl ook de loonen een dalende tendenz vertoonen. Het komt er op neer, of dit prijspeil in het binnen land minstens op het huidige niveau kan blijven staan, want begint het te stijgen, dan is het noodzakelijk om den stormbal te gaan hijschen. Ten eerste enkele opmerkingen over den Sterling-koers in de goudlanden. Ge woonlijk is het Pond in deze maanden zwak gestemd. Er zijn groote bedragen noodig om de oogst-aankoonen te kunnen betalen. Immers Engeland importeert haar eerste levensbehoeften en exporteert de veredelde producten. Haar export, alhoe wel hooger dan in vroegere perioden, stag neert; inkoopen hebben onverminderd plaats, als is een kleine teruggang natuur lijk niet te vermijden. Deze inkoopen moe ten worden betaald en waar de oogsten op het Noordelijk Halfrond in September en October to+ verscheping komen, is de be hoefte aan remisen in deze periode het grootst. Daarbij komt de betaling aan Amerika op 15 December; de Engelsche regeering is voor den aankoop van buiten landsehe deviezen in de markt om gelei delijk het geheele saldo bü -elkander te hebben. Ten derde werkt een daling van een ongestabiliseerde valuta aanstekelijk. Men wordt bevreesd voor een nieuwe déMcle en om het zekere voor 't onzekere te nemen, verkoopt men zijn bezit aan Sterling. Ten vierde is er een groote be langstelling, ook in Engeland voor Ame rikaansche waarden; voor millioenen wor den Amerikaansche shares opgekocht en de tegenwaarde vloeit naar New-York. Indien de beschikbare hoeveelheid devie zen op Amerika niet groot genoeg is, ver scheept men goud en de wekeliiksche rap porten van de Federal Reserve Banken wijzen op verhoogde goud-transporten. Daarbij mag men de internationale baisse niet vergeten. Deze is er als de kippen bij om zijn slag te slaan. Vertoont Sterling een enkel zwak puntje, dan tracht men door groote verkoopen den koers te drukken. Loopt hij flink terug, dan tracht men zich tegen een zoet winstje te dekken. Het zou echter niet de eerste maal zijn, dat op die wijze een zwakke valuta uit zijn evenwicht werd gerukt. Destijds, bij de vorige be grooting werd een wissel-stabilisatiefonds in het leven geroepen om de regeering in staat te stellen, zoo noodig in te grijpen. Het is een opmerkelijk feit, dat bii de laatste koersdaling niet van regeerings- zijde werd ingegrepen, zoodat er niet de minste steun werd verleend. Is dit een gevolg van zwakte of juist van kracht? Heeft het stabilisatiefonds geen voldoende saldo meer, mede met het oog op de ko mende betalingen aan Amerika of laat de Engelsche regeeing de baissiers flink in den wind gaan om daarna de beschikbare wissels op Engeland schaars te mak-u, opdat de in het nauw gedreven baisse te gen veel hooger koersen moet dekken. Het zijn deze factoren, die de positie van het Pond zoo uiterst nevelig maken Door de Ottawa-agreement en door den wensch der regeering om door protectio nistische maatregelen minder afhankelijk van het buitenland te worden, forceert men een stijging van het binnenlandsche prijsniveau. Op zichzelf is daartegen niets te zeggen Een hooge prijsniveau maakt op een gegeven moment echter een loon stijging dringend noodzakelijk, doch hier door wordt de export-mogelijkheid ver kleind. Het werkloozen-aantal neem; op nieuw schrikbarend toe en de sociale on rust stijgt met den dag. Kan de Engelsche regeering een verdere prijsstijging tegen houden, m.a.w. kan zü aan een dreigende inflatie het hoofd blijven bieden? Zoo ja, dan mag men Engeland's positie niet te somber inzien. Is dit echter niet mogelijk, dan vreezen wij het ergste. Want is in flatie eenmaal niet tegen te houden, dan gelijkt zij op een lawine, die elk moment in omvang toeneemt. Dit is de vraag, waarvoor de wereld ge steld wordt. Layton heeft zich als lid der commissie van voorbereiding der econo mische wereldconferentie teruggetrokken, als uitvloeisel van ernstige meeningsver- schillen tusschen de leiders van het kabi net en dezen eminenten econoom. Er is dus ongetwijfeld gevaar, dit gevaar stijgt, wanneer de genoemde economische we reldconferentie mislukt, en daarvan zün wfj helaas zeker. Zal men tenslotte het Engelsche rijk ten onder brengen om het land tot een reorganisatie van zijn mo- metair systeem te dwingen en zich weer aan te sluiten bh' hen, die het goud trouw zijn gebleven. Zullen wij het Pond Sterling op de helft van zijn waarde of misschien nog lager zien en zal de crisis daardoor niet alleen verlengd, maar ook hopeloos verscherpt worden? Ten spijt van een tegenspraak van den minister van marine, van het bericht, vol gens hetwelk de minister 460 millioen yen zou verlangen voor den bouw van oorlogschepen, verdeeld over vier jaar, houdt men het er toch voor, dat het be richt op goede basis berustte. Men ver wacht aldus meldt Reuter uit Tokio dat de nieuw te bouwen schepen zullen zijn zeekruisers van 8500 ton elk, een vliegtaigmoederschip van 8000 ton, 7 torpedojagers, zes duikbooten, een mijn- legger van 5000 ton, verscheiden mijn- vegers, torpedobooten en bovendien nog vijf vliegtuigeskaders. UNIE-OBLIGATIEN door E. PHILLIPS OPPENHEIM. 67) „Wilt u het niet openmaken, voordat we weg zijn?" fluisterde hij. „Het is een kleine bijdrage, waarvan ik 'de bestem ming aan u overlaat." De geestelijke gaf hun beiden een har- teliiken handdruk en even daarna liepen ze door den middenloop naar den uitgang en zoo naar buiten. Maar toen, terwijl ze nog voor de kerk stonden, greep Frances Bliss bii den arm. „Ernest," zeide ze angstig, „dringt het wel goed tot je door, wat we zooeven ge daan hebben?" „Ik zou denken van wel," antwoordde hij lachend, „als je in aanmerking neemt, dat er voor zulke dingen ook voorberei dende maatregelen moeten worden getrof fen. Weet je wel, dat de eerste afkon diging ai een maand geleden heeft plaats gehad?" „Daar heb je me niets van verteld." „Neen, daar heb ik je niets van verteld," antwoordde hü, „en daar had ik ook een heel goede reden voor. En als je nu nog een klein tijdje geduld hebt, dan zal je al die geheimzinnigheden begrijpen." „Wat, weer een taxi!" riep ze uit, toen hü met zijn hand wenkte. „Hoor eens even, Ernest, ging ze door, terwijl ze haar wenkbrauwen fronste, „als je zoo door gaat, moet ik al dadelijk beginnen met standjes uit te deelen. Zelfs al heb je een goede betrekking, dan kun je toch al die taxi's niet bekostigen." Lachend gaf hü den chauffeur een adres op. Toen ging hii naast haar zitten en sloeg zijn arm om haar schouders. „Lieveling," fluisterde hii innig, „als je eens wist, wat dit oogenblik voor mü be teekent. Je bent nu van müje bent m'n vrouw.... begrijp je 't wel goed, mijn vrouw!" Hii boog zich tot haar over en kuste haar zonder aan de voorbijgangers te denken. Met groote, wijdgeopende oogen keek ze hem aan. Zijn lippen trilden, ziin oogen hadden een helle tint door onder drukte opwinding. Eindelük hielden ze stil in Harley Street. Hü hielp haar uit stappen, betaalde den chauffeur en drukte op het schelknopje naast de bekende voor deur, die bijna onmiddellijk door den zelfden pompeuzen bediende van een jaar geleden werd geopend. „Zou ik Sir James Alroyd kunnen spre ken?" „Wie kan ik zeggen, dat er is, man heer?" „Wil je zeggen, dat er een patiënt is," antwoordde Bliss. „Ik zou hem graag in zqn kwaliteit van geneesheer willen spre ken." „Heeft u een afspraak, mü'nheer?" vroeg de knecht. „Ja," zeide Blis kortaf, „die ik een jaar geleden gemaakt heb." Gedurende een paar oogenblikken bleef de bediende hem verbaasd aankijken, toen ging hü een paar stappen op zü om hen beiden door te laten, sloót de deur en ging hun voor naar de wachtkamer. Toen ze alleen waren greep Frances hem bq den arm. „Maar Ernest," riep ze verschrikt uit, „je bent toch niet ziek? Zeg me alsjeblieft, dat je niet ziek bent." „Ik heb me nog nooit zoo goed gevoeld als nu," antwoordde hü opgewekt. „Doe nu maar wat ik je gezegd heb en wacht af Je zult zien, dat alles een keer voor ons gaat nemen, 't Beste is, dat je maar steeds in jezelf herhaalt, dat elke wensch, dien je in je leven gehad hebt, nu ver vuld gaat worden. Dan is de overgang niet zoo groot." Meteen ging de deur open en verscheen de bediende op den drempel. „Wilt u meegaan, münheer?" vroeg hü- Even daarna gingen ze de bekende spreekamer binnen. Bü het opengaan van de deur keek Sir James van zün schrüftafel op, maar het was duidelük te zien, dat hü zü'n zoogenaamden patiënt niet herkende. En 't was nogd uidelüker te zien, dat hü niet het minste idee had, wat het jonge paar, dat in niets op het gewone slag patiënten leek, in zijn spreekkamer kwam doen. Hü legde zün pen neer en draaide zich in zijn stoel om. „Waarmee kan ik u van dienst zün?" vroeg hü. Bliss kwam verder de kamer in, totdat hü op een paar schreden" afstand van de schrüftafel stond. „Herkent u me niet, Sir James?" vroeg hq. Bü het hooren van die stem keek de dokter hem scherp aan. „Ja, ik herken u wel," zeide hü toen, plotseling een en al aandacht. „Uw naam is Bliss." „Precies," antwoordde Bliss. Sir James leunde achterover in zün stoel en bekeek zün bezoeker van top tot teen. Toevallig hing er aan den wand, vlak boven de schrüftafel, een spiegel; onwillekeurig keek Bliss even naar de weerkaatsing van zün gezicht, waarvan elke lün van het hel naar binnen vallende ochtendlicht geaccentueerd werd. En als bü tooverslag kwam zü'n uiterlük van een jaar geleden hem voor den geest: een jonge man in ultra-moderne kleeding, met een bleek, vermoeid gezicht en don kere kringen om de oogen, als resultaat van een ongeregeld leven en een slechte spüsvertering; een niets-nut, wiens eenige levensdoel was zich te vermaken; een leeghoofd, die zü'n dagen verklun geld had, zonder eenig levensdoel, zonder ernstige gedachten. Nu weerkaatste de spiegel een geheel ander beeld, de ultra moderne kleeren waren verdwenen, zün gezicht was forscher, mannelüker gewor den, met ernstige lünen om den mond en een rustigen oogopslag. En plotseling kreeg hü een gevoel van groote bod schap. Nu begreep hü eerst goed, wat dat jaar hem gebracht had. „En heeft u de vüfentwintig duizend pond meegebracht?" vroeg de dokter. „Neen, dat heb ik niet," antwoordde Bliss ernstig, ,,'t spüt me voor u, maar u heeft de weddenschap verloren. Precies een jaar geleden stond ik ook in deze ka mer en geen twee uur daarna wandelde ik mün huisdeur uit met vüf pond in nnjn zak en geen andere kleeren, dan hetgeen ik aanhad. Van dat oogenblik af tot nu aan toe, heb ik uitsluitend geleefd van hetgeen ik verdiend heb. Ik heb mün woord gehouden naar den geest en naar den letter. Van niemand heb ig giften, hoe dan ook, willen aannemen. Op geen manier heb ik van mün positie of mijn i'ükdom geprofiteerd, noch direct, noch indirect. En daar, waar ik van mün hulp bronnen gebruik gemaakt heb om andere menschen te helpen, heb ik onmiddellük alle relaties met die menschen afgebro ken, zoodat ik op geen manier ook maar eenig voordeel van mü'n daad kon heb ben. Ik ben achtereenvolgens chauffeur, portier en handelsreiziger geweest en de laatste twee maanden heb ik een auto bus bestuurd. Dezen morgen heb ik mün laatste betrekking verlaten met een uit stekend getuigschrift. De dokter zette zich nog iets gemakke- lüker in zün stoel en keek zün patiënt nadenkend aan. „En uw gezondheid?" vroeg hü- „Is uitstekend." „En de duizeligheid en het gevoel van flauwvallen waar u over klaagde?" „Zü'n volkomen verdwenen." Sir James stond op en stak Bliss zün hand toe. „Mün waarde vriend," zeide hü ern stig, „ik kan u zeggen, dat ik nog nooit zoo trotsch op ëen patiënt geweest ben, als op u. En ik wil u niet één keer, maar wel tien keer de hand drukken, als u dat wilt." Met een eigenaardig gevoel van vol doening bleef Bliss een oogenblik onbe- wegehjk staan, met de hand van den ouderen man in de züne. En hü' dacht weer aan dien dag, nu juist een jaar ge leien, toen hü na een fuifnacht hier was komen binnen wandelen, waar hü den eersten slag had gekregen, welke regel recht de kern van zü'n persoonlükheid geraakt had, door het dunne laagje ver waandheid en zelfoverschatting heen! Hü herinnerde zich weer het overweldigend gevoel van schaamte, waarvan zün wed denschap het gevolg was geweest. Fn nu was hü zelf degene, die er het meest bü gewonnen had. Met oogen die verdacht schitterden, wendde hü zich tot den dok ter. „Dat jaar Leeft me heel veet goeds gegeven, Sir James," zeide hü, „onder andere eert vrouw." Sir James keerde zich naar Frances en boog. „Ik heb mün vrouw als typiste leeren kennen," ging Bliss, inwendig lachend om haar verbaasde gezicht, door, terwijl hü haar naar zich toetrok. „En ze gaf zelfs niet voor, dat ze haar werk deed om bezigheden te hebben. Ze had van dat werk de laatste zes jaar moeten leven." ,,Ik wensch u beiden van harte het allerbeste toe zeide Sir James. „Uw echt genoot, mijn beste mevrouw." ging hij door, terwijl hü zich uitsluitend tot Fran ces wendde, „is een buitengewoon mensch, wiens wilskracht ik uit, den grond van mün hart bewonder Wat hü gedaan heeft is iets. waartoe heel weinig jongelui in dezelfe positie en van. de zelfde opvoeding in staal zouden Gjn geweest (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1