tweede blad heldersche courant van donderdag 3 november 1932. e.S.O.N.A. *$at utiii kxeni Stadsnieuws. Snel, goed goedkoop gaan samen Visscherij. E.S.O.N.A. Stelt U prijs cp een uiterst zorgvuldige behandeling Uwer goederen. Verzendt dan per Crisis-comité. Licht op voor alle voertuigen: Wintertijd. Donderdag 3 Nov16.57 uur Vrijdag 4 16.55 i Den len November slaagde voor coupeuse mej. A. Letter, leerlinge van mevr. L. Beukema, Weststraat 48. GARNALENMARKT. In een in dit nummer opgenomen publi catie deelen B. en W. mede, dat voortaan aan den Vischafslag, aan de Buitenhaven, Dinsdagsmiddags van 24 uur een gar- nalenmarkt zal worden gehouden. GOEDE RESULTATEN WERELDSP AARDAG. De Directie der Nutsspaarbank deelt ons mede, dat de resultaten van den Wereldspaardag, gelet op de ongunstige tijdsomstandigheden, de verwachtingen verre hebben overtroffen. Door twee honderd twee en twintig per sonen werd op dien dag een bedrag op hun spaarbankboekje gestort, te zamen 12.859.79. Twee en dertig personen traden als nieuwe spaarder toe. MAATSCHAPPIJ „TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN". Wederom zal een houtcursus worden gehouden voor jongens van 915 jaar. Behalve timmeren en zagen zal ook de kunst van figuurzagen worden beoefend. Bovendien zal worden overgegaan tot het kleuren van de gemaakte voorwerpen. Het lesgeld voor een cursus van pl.m. drie maanden bedraagt 2.50, alles inbe grepen. Jongens die aan den cursus wil len deelnemen, moeten zich morgen avond, Vrijdag, aanmelden ten half 7 bij den secretaris, den heer Kottman, Bin nenhaven 48. „Komt op tijd, anders is het te laat", geldt hier, aangezien voor wei nig plaatsen veel liefhebbers zijn. Zie verder de advertentie in dit blad. PSYCHOMETRISCHE SEANCE. Mevrouw dr. Akkeringa, uit Den Haag, zal op Maandag 7 Nov. a.s. in de Doops gezinde Kerk, Kerkgracht 57, een psycho metrische seance houden. Aanvang 8.30. Voor toegang etc. raadplege men de advertentie. SPEELTUIN VEREENIGIN G „DEN HELDER". Volgens een in ons nummer van Dins dag verschenen advertentie houdt deze vereeniging Zaterdag a.s. een feestavond in „Casino". Voor de nog verkrijgbare programma's zie men bedoelde adver- tetnie. BAZAR. Volgens de advertentie in het Adver tentieblad zal de Zusterhulpvereeniging van de Kerk van Jezus Christus, heden avond een bazar houden in het gebouw Janzendwarsstraat 8. EERSTE MARINECONCERT. Ze waren er weer, de vele honderden die de, nu welhaast traditie geworden, concerten der stafmuziek trouw zijn ge bleven, en voor wie deze concerten zeer zeker geon „aether"-ische muziek be- teekenen, ze waren er weer en vulden de zaal met aandachtige belangstelling. En genoten, zooals alleen dit speciale concertpubliek genieten kan van het ge- bodene, waarmede de winter weerisingezet En daar waren dan ook de oude, ver trouwde klanken, nog wat onwennig dit maal, die Mozart's brilliante muziek ver tolkten, die vader Haydn deden hooren met de opgewekte, zonnige melodieën, echte volksmuziek in den goeden zin van het woord- En na de pauze was er de Fin Sibelius met zijn grootsch toonwerk, dat van de wijde meren zingt en van de machtige natuur. Weber's „Invitation a la Valse" was een oude bekende en ge liefde, die eeuwig jong blijft en tot slot was er een Tannhauser-fantasie, nieuw voor den Helder, en de gelegenheid biedend aan velen uit het corps voor solospel, iets wat men altijd gaarne hoort, omdat er steeds bekenden of verwanten mee gemoeid zijn. Deze fantasie begon kan het anders? met het breede en statige Pilgerchor, zoo suggestief door Wagner geschreven. Bij den aanvang van dit eerste winter- concert was er oudergewoonte het volks lied als inzet, door velen staande aange hoord. Neen, van „aether"-ische liefde is, on danks de vele „aether"-ische muziek, die Vara en Avro te genieten geven, hier g'^en sprake. Gelukkig. „HELDERS MANNENKOOR". Men schrijft ons: Zooals velen reeds bekend was, ging bovengenoemd koor ji. Zondag naar het Concours te Utrecht. Evenals verleden jaar met den wedstrijd, in Heemstede regende, neen góót het ook nu bijna den geheelen dag. En evenals toen zat desondanks de stemming er goed in, vooral bij de „bus-patiënten" (zooals dat gedeelte genoemd werd, dat zich per autobus naar Utrecht begaf), die van Den Helder tot in Utrecht hun kelen hebben losgezongen! De laatste repetitie was op de allebo- venste verdieping van het „N.V.-Huis" aan de Oude Gracht, een laag, zolderachtig vertrek, waar het vreeselijk warm was. Het was leuk daar weer enkele oud-Hel- derschen aan te treffen, die belangstellen in hetgeen wij in het centrum van ons land zouden praesteeren. Te circa 5 uur was „Helder's Mannen koor" aan de beurt van optreden. Het ver plichte werk werd bijzonder goed gezon gen; jammer, dat men in het middenge deelte van het zoo moeilijke vrije werk wat onzuiver zong, waardoor de kans op een anders zeker toegekenden len prijs ver- Uren ging. Toen de jury den uitslag he md maakte, ging er een matig hoeratje j 'j de Nieuwediepers op voor hun 2en prijs met 278 punten, 't Was of allen voelden: we hebben het verpeuterd, anders hadden we zéker een eersten prijs gehad. Waren ze misschien wat verwend in Heemstede? Kom, mannen, jullie zijn en kele jaren geleden wel met een 5en prijs thuisgekomen! Ge kunt toch zeker ook trotsch zijn op een priis als deze?! Wij weten toch, dat niet alle vereen, een len prijs kunnen behalen, doch men bedenke ook, dat in bepaalde omstandigheden een twejde prijs zeker zoo eervol kan zijn als een eerste. Volgens de jury was het beste materiaal bij „H. M." aanwezig. (Er werd in die afd. slechts één le prijs toegekend). In een plasregen ging men weer naar het „N.V.-Huis", waar de tafels keurig gedekt waren opgesteld in T-vorm. Reeds bi; het gezicht van de geurige soep kwam het goede humeur terug: er werd tusschen de gangen gezongen, getoast, gefeliciteerd, zelfs door collega's uit Amsterdam. Al was het diner bijznder gezellig, om 8 uur werd het sein voor den aftocht gegeven en wel gemutst ging men „den weg terug", met de vaste overtuiging: volgende maal beter! en ook: volgend jaar met de Verbonds- Zangersfeesten met Pinksteren met een grooter koor voor 2 dagen naar Utrecht! Zijn er nog heeren, die dan gaarne mee willen? Men geve zich spoedig als lid op! JUBILEUM BIJ DE GEMEENTE- REINIGING. Opzichter J. Klaver. Dinsdag 1 November herdacht de op zichter bü de Gemeente-reiniging, de heer J. Klaver, den dag van zijn 25-jarige werkzaamheid aan dit gemeentelijk be drijf. Het feit werd door de gemeente geenszins onopgemerkt en zoo vonden wii dan ook, toen wij Dinsdagmorgen de woning van den jubilaris betraden, daar een groot feestelijk gezelschap bijeen, waaronder den wethouder der bedrijven, den heer W. de Boer, den directeur der Reiniging en verschillende collega's van den jubilaris. Een kamer vol vroolijke menschen en bloemen, tot in den tuin toe stonden de palmen, die nog maar steeds werden aangebracht. Wethouder De Boer sprak namens het gemeentebestuur. Vijfentwintig jaren in dienst der gemeensohap, aldus de wethou der, is een feit, dat mag worden herdacht. Als jong maatje is de jubilaris bü de ge meente gekomen, met zijn illusies en ver langens, zijn verwachtingen en idealen. Vijfentwintig malen heeft hü Oudejaar gevierd; thans zien wij hem hier als een man van positie, van zelf verworven car rière, die in die vijfentwintig jaar getoond heeft wat hij kon. Spr. is nog te kort als wethouder bij dit bedrijf werkzaam, om de verdiensten van Klaver naar waarde te kunnen schatten. Maar wel heeft hü hem leeren kennen als een man van ernst, toe wijding en werkzaamheid. Die eigenschap pen zijn het trouwens ook geweest, die u hebben doen opklimmen van leerjongen tot den man tot wien men met vertrouwen opziet en in wiens handen men gaarne zijn belangen toevertrouwt. Het leven heeft u, zegt spr., ambtelijk gegeven al wat gij verlangde; moge het u de komende vijfentwintig jaren ook goed gaan. Namens het gemeentebestuur biedt spr. den jubilaris een fraaie klok aan. Er komen, zegt spr., wel eens momenten, dat men een cadeau overhandigtnu ja, omdat het traditie is en men het als een plicht voelt. Maar dat is hier zeker niet het geval; het gemeentebestuur geeft het u van ganscher harte. De directeur der Reiniging, de heer Maas, des jubilaris' directe chef, spreekt vervolgens hartelijke woorden. Zoo'n 25- jarig jubileum te mogen vieren is daar om zoo prettig, omdat het gelegenheid geeft aan het hoofd van den tak van dienst eens van zijn waardeering te getuigen jegens den jubileerenden ambtenaar. Voor Klaver is het werk aan de Reiniging niet altijd een gemakkelijke taak geweest. Als werkman is hü er gekomen en hü heeft zich opgewerkt tot ambtenaar. Daarvoor is veel ontwikkeling noodig. Buitenstaan ders weten zoo weinig af van wat er op de Reiniging gebeurt. lederen dag is het werk weer anders, en worden er andere eischen gesteld aan het personeel. Men heeft er iemand noodig, die kijk heeft op het werk, die den arbeidsdag zoo produc tief mogelijk weet in te deelen ten aanzien van de beschikbare paarden, wagens, auto's, tegenwoordig zelfs een zeevaar tuig, enz. Ook wordt van den opzichter voldoende kennis van het gebruik van al dit materiaal vereischt. Dan moet hü ad ministratieve kennis bezitten. Om zich dit alles te verwerven, is niet gemakkelijk geweest. Zelfs moet hii iets afweten van wetskennis, hij moet de bepalingen ken nen van Arbeids- en Ongevallenwet, van het Motor- en Rijwielreglement, van de plaatselijke politieverordening, enz. Ten slotte is daar zijn taak ten aanzien van den ontsmettingsdienst, die ook meer en meer tot het terrein van de Reiniging gaat behooren. Een enkele maal komt het al eens voor, dat de Reiniging gevraagd wordt voor 't ontsmetten van een woning. Kortom, zou spr, den titel van zoo'n ambtenaar moeten bepalen, dan zou de naam „technische hygiënist" misschien de beste zijn. Zoo iemand is Klaver; en het is feitelijk onnoodig te zeggen, dat hii in die functie altijd1 meer dan 100 ijver heeft ontwikkeld. Altijd staat hii klaar, dag en nacht, om te worden geroepen als er iets bizonders is, en altijd doet hii zijn werk met ijver en een prettig humeur. Dat prettige humeur vooral werkt vlot. Daarenboven is hü eerlijk en oprecht; zonder onderscheid des persoons heeft hij steeds rechtvaardig met het persneel we ten m te gaan, hetgeen uitstekend werkt op den dienst en den gang van zaken. Of schoon ik hem graag een betere betrek king elders zou gunnen, zegt spr., zou het mij persoonlijk ontzaglijk spijten als hü heir wegging. Evenals het gemeentebestuur heeft ook het personeel gemeend dezen dag tot een onvergetelüke te maken. Namens het per soneel biedt spr. een fraaien armstoel aan. Door den dienst der plantsoenen wordt een mand met bloemen overhandigd. Aan des jubilaris' echtgenoot© overhandigt de heer Maas tenslotte namens het gemeente bestuur bloemen. Hier komt, waarde lezer, een streep. Want wat er verder nog gebeurde, is niet voor openbaarheid bestemd. Het was „wilt u nog een kop koffie? Neemt u nog een taartje! Steekt u nog eens op!" En u zal het met mii eens zijn, dat zulke dingen van te zeer intiemen aard zy'n om wereld kundig te worden gemaakt. De armstoel was buitengewoon smaakvol en het schoor steenklokje van Let gemeentebestuur niet minder. Dat zullen de vele vrienden en verwanten, die Dinsdag zijn komen geluk- wenschen, ongetwyfeld met ons eens zyn. CHR. BESTURENBOND. Propaganda-vergadering. Als onderdeel van de groote landelyke propagandatocht welke door het Chr. Nationaal Vakverbond elk jaar omstreeks dezen rijd in Nederland wordt georgani seerd, hield de Chr. Besturenbond van Den Helder gisterenavondeen propaganda- vergaderingen in het Evangelisatiegebouw in de Palmstraat. Na bybellezing en gebed sprak de voor zitter de heer van Zwyndrecht een ope ningswoord. Hü heette allen welkom in het byzonder mevr. Baars en den heer Asma die muzikale medewerking zouden verleenen en verder ds. Hoek en de heeren van Driel en Schipper. Hy sprak de hoop uit dat de aanwezigen door het gespro kene aangevuurd mochten worden voor den komenden strijd en ook om uit te gaan om het christely'k beginsel uit te dragen, om de christenen hier ter stede aan te sporen lid van het C.N.V. te wor den opdat de bond worden zal wat zy wezen kan. Wy hebben gemeend in deze ernstige rijden met onze propaganda-avonden voort te gaan om ons verbond nog hechter te maken. In andere tyden van teruggang hebben we gemerkt dat het ledental terug liep doch nu mogen wy met dank con- stateeren dat we groeiende zyn in een rijd waarop alles erop schynt te zy'n inge steld om den arbeider terug te dringen in de positie van jaren geleden, hetgeen pas in uiterste instantie kan worden toe gestaan. Ik hoop, dat de christely'ke ge dachte dezen avond weer sterker bü ons gevestigd mag worden, dat wy' datgene zullen doen wat ons op Goddelük bevel op ons terrein te doen staat. schipbreuk te laten lüden. Wy moeten ons klaar maken in deze donkere rijden, om straks, wanneer het weer beter wordt, het schip in een veilige haven te kunnen brengen. Dat kunnen wü slechts bereiken door kennis, kennis van Gods Woord. Een christen kan nu eenmaal niet neu traal zyn in dezen tüd en een ieder die zich christen noemt behoort in onze rijen. Duizenden christenen zün verkeerd- of ongeorganiseerd. Alleen propaganda kan hen in onze rijen brengen. Voor de vrou wen is hier ook een taak weggelegd en daarom is het gelukkig dat er hier zoo- velen aanwezig zy'n. Men heeft ons uitgemaakt voor sta kingbrekers en reactionnairen. Christus zei reeds „men heeft Mü gesmaad, men zal ook U smaden". Weest daarom trouw aan or.s beginsel, hebt geloof, zooals de discipelen moesten hebben, toen Jezus op de zee wandelde. De heer Schipper. de secretaris van het C.N.V., wüst even eens op den groei van het ledental in deze donkere ty'den. Deze tüden hebben een groote verant- woordelükheid op het C.N.V. geladen, dat deze verantwoordelükheid echter heeft aanvaard. God, die de historie maakt, heeft ons in dezen nood gebracht, opdat wü in de duisternis Hem zouden leeren zien, Hem zouden moeten zoeken. Wü willen het maatschappehjk leven opbou wen naar Zün aanwüzingen. Wü willen samenwerking tusschen de volkeren en tusschen werkgever en werknemer. Wy' strijden tegen den geest, die er steeds op uit is daar te zün, waar wat te ver dienen valt. Wü moeten er voor zorgen, dat de Christely'ke beginselen worden uitgedragen. Maar in dit werk kunnen wü niet op onszelf vertrouwen. Daarvoor hebben wü de kracht noodig, die God ons geeft. Het is zwaar werk om het leven van heden in nieuwe banen te leiden. Daar voor is kennis noodig en geestkracht. De zedelüke waarde van den arbeider moet worden verhoogd. Onze taak is het de menschen voor onze idealen rijp te maken om zy'n kennis te verdiepen. Onze voorgangers deden reeds veel, voor ons is ook nog veel werk weggelegd. Wy' moeten arbeiden voor de vakont wikkeling van de jeugd. Reeds profiteert De heer Van Driel de voorzitter van den Alg. Ned. Chr. Ambtenaars-Bond kwam daarna aan het woord met het onderwerp: »In den storm«. Wü leven in een zeer zwaren tüd, een tüd die alleen door het ideaal van ons Christeüjk geloof kan worden overwon nen, maar welk ideaal op een zwaren proef zal worden gesteld. De wereld is in ellende ondergedompeld. Wü zien dat ongeveer 300.000 werkloozen staan inge schreven en het aangrüpende daarvan is, dat er ruim 60.000 jonge mannen bü zün die den leeftyd van 25 jaar nog niet hebi ben bereikt, die dus materieel van steun moeten leven. Voor hen is de broodvraag het belangrükste. Jezus kende ook de macht van dezen vraag, in zün gebed stelde hy' hem zelfs voor de schuldver geving. Nationaal en internationaal lyden all^ bedrijfstakken onder de crisis. In ons" land maakt de scheepvaart slechte tüden door, evenzoo de landbouw- en veeteelt bedrijven. In Indië gaat het niet béter. Het egoisme van den mensch staat voorop, men probeert zichzelf te bevoordeelen ten koste van den naaste. Vele arbeiders zoeken thans heilinde vakbeweging om zich tegen de revolver van de werkloosheid te weren. Ongeveer 120.000 leden staan achter ons en dit geeft ons een groote verantwoordelijkheid om in dezen tüd van storm het schip in den goeden koers te houden. Als het schip in nood verkeert weet de Christen, dat hü iets voor zijn even naaste moet opofferen, dat er iets wat hem dierbaar is overboord moet worden geworpen, maar hy' weet ook dat dit offer niet op één klasse moet worden gelegd. De zorg van de crisis moet door alle klassen van het maatschappelük leven worden gedragen. De Christen staat op den bodem van de realiteit en de Christe- lüke vakbeweging heeft herhaaldelük getoond, dat zü haar plicht kende. De socialistische, de communistische en z.g. neutrale bewegingen- vinden den nood enkel bet gevolg van menschelüke hande lingen, wü zien hem als gevolg van den Goddeüjken wil. Op een vergadering heeft een V.D. leider eens gezegd, dat het ons aan een groot econoom ontbrak, die ons den juisten weg aanwees. W weten dat er een is, een die alleen ons kan helpen en niemand anders. Wü zien de crisis als een oordeel Gods en niet zooals anderen als het gevolg van de prakrijken van de kapitalisten. Het gaat hier niet om overvloed aan den eenen en gebrek aan den anderen kant, het is de zondeschuld van de wereld. De menschen hebben het verkeerde pad gekozen. Communisme en fascisme roe pen om een dictator, maar dat zou een belemmering zün om onze persoonlijke vrijheid en vernietiging van de sociale wetgeving, zooals we in sommige landen zien. Wat wü hier hebben, het is wel eens goed in donkere tijden op een heerlük verleden terug te blikken, onze arbeids wetten, het werk van onze groote man nen als Kuyper en Talma, die zün niet op rooden bodem gegroeid, maar op Christelüken grondslag, eveneens de wet van Verschuur, het sluitstuk op dat werk. Dat zy'n zegepralen die grooter zün dan die van Waterloo. Innerlük hebben wü een grooten prin- cipieelen strijd te voeren. Overral ligt Satan op de loer, in de kantoren en werk plaatsen, en het is vooral de taak van de ouders toe te zien, dat het gif niet in de harten van hun kinderen binnen dringt. Wü moeten tegenover de methoden van haat en leugen die van waarheid en liefde stellen, tegenover macht, het recht. De modernen zeggen van ons dat wy slaven zün, zeker, maar wü ,z9n. vrÜe arbeiders, wier hoogste vrijheid ligt in de gebondenheid aan het woord van God. Wü willen niet omverwerpen, wü willen slechts verbeteren, ons aansluiten by' wat door God geschreven is. Alle krachten zyn daarbü noodig om den arbeider niet en per E S.CXN.A. gespeeld karakter. Reeds zün* opkomst, die leutige entrée met het buikje vooruit, die eerste snedige opmerkingen, beloofde een groot succes. De najaars-haringvisscherij is nog van weinig beteekenis.Ook de sardien visscherij kan op nog geen groote vangsten bogen, hoewel er Woensdag een schuit een aan tal manden sardien wist te bemachtigen, die, door de nog geringe aanvoer een flinken prijs maakten. In het Noorden komen naar verluidt, flinke sardienvangsten voor, zoodat het niet onmogeüjk is of de prijzen zullen hier daarvan wel den invloed ondergaan. De tongprijs daalde ook weer aanmer- kelük, veroorzaakt waarschynlük door de belemmeringen nog in den export. De wulkenprijzen gingen ook danig omlaag; men schynt in België ook niet meer de hooge prijzen den consument te kunnen aanrekenen, ook al beïnvloed door den algemeen dalenden maatschappelüken welstand. Met belangstelling lazen we het bericht, dat een Volendammer motorbotter door de Generale Commissie tot uitvoering der Zuiderzeesteunwet is gehuurd, die zal worden uitgerust voor de vischvangst in de buurt van Nieuwediep. Deskundigen, zoo heet het, verwachten, dat de vischvangst aldaar zeer uitgebreid kan worden wanneer doelmatiger netten e.a. vischtuig wordt gebruikt dan de vis- schers van Nieuwediep doen. Het spreekt vanzelf, dat we daarnaar zeer nieuwsgierig zün. Ook hier toch zal men telkens wel er op uit zün geweest om de meest doelmatige netten te gebruiken, maar misschien kan worden aangetoond, dat men toch betere netten kan construeeren. Vergeten dient echter niet te worden, dat er wel even verschil is tusschen de Zuklerzeesche visscherij en die in de Waddenzee en de Noordzee. Vooral wat betreft de krachtige stroo- men, bodemgesteldheid, diepte en grooter storminvloed zün factoren, die hier een woordje meespreken. Maar zooals gezegd: we zün zeer nieuwsgierig naar dit experiment en we hopen voor allen en voor onze plaats er het beste van. Even trof ons ook de mededeeling in dat bericht, dat de Volendammer venter door de geringe aanvoer uit het IJsel- meer, zooveel geld moet betalen voor zün levende garnalen. Ons dunkt, dat hü hier dan goedkooper terecht kan en zoo het in Volendam nog niet voldoende bekend mocht zün, is het goed, dat te Volendam speciaal op de Nieuwediepsche garnalen de aandacht wordt gevestigd. hier een groot aantal van, maar het is nog niet genoeg. Deze arbeid moet met kracht worden aangevat. Hier is werk genoeg, hier is geen werkloosheid, een ieder kan hier arbeiden, kan zijn steentje bijdragen tot de vakontwikkeling. Wü moeten duidelük acht geven op de i bakens om de stormen in dit economische lev.en te kunnen ontgaan. Slotwoord ds. Hoek. Ds. R. C. W. J. Hoek sprak een kort slotwoord. Deze wees er op dat het nood- I zakelük is dat de christelüke beginselen j worden uitgedragen. Daarom is het zoo goed dat er behalve een dominee dezen j avond ook mannen gesproken hebben 1 die midden in het economische leven staan, en die daardoor kunnen weten welke stormen ons bedreigen. Het is goed dat er gezegd is dat de strijd ook geestelük is. De mensch is niet alleen een lichaam, hü heeft ook een ziel. Dat er zooveel ellende is, komt doordat hy' geestelük niet is zooals hü moest zün. Wanneer wü over klassenstrijd praten, moeten wü niet aan de christenen denkeu alsof zü alles als lammetjes zouden goed vinden. Wy' komen voor ons recht op, zooals Paulus. Ds. Hoek wekte tenslotte een ieder op om zich aan te sluiten bü het C.N.V. en om daarvoor propaganda te maken. De verschillende sprekers werden af gewisseld door eenige muzieknummers. De heer van Zwojndrecht dankte de musici voor hun medewerking en de sprekers voor hun redevoeringen, waarna ds. Hoek de bijeenkomst met gebed sloot. TWEEDE ABONNEMENTSVOORSTELLING. Zaterdagmiddag plaatsbe spreking. Wü herinneren er aan, dat voor de tweede abonnementsvoorstelling, welke Donderdag der volgende week plaats heeft, de plaatsbespreking op Zaterdag middag is bepaald. De uren daarvan zün vermeld in de advertentie die is opge nomen in het nummer van heden. Wy' hebben reeds een en ander om trent dit stuk meegedeeld, dat door een Nederlandsch auteur is geschreven (Joh. Elsensohn). Wij laten hier nog enkele persbeoordeelingen volgen: Zoo schrijft de heer H. G. Cannegieter in de „Opr. Haarl. Courant": Een genoegelüke stemming op het tooneel, een genoegelüke stemming in de zaal. Een talrijk publiek, voortdurend gul in zyn belangsteling en aan het slot een hartelüke ovatie. Dit „gezellige spel" is aardig en onderhoudend en vertoont meer geest dan we over het algemeen van onze hedendaagsche Nederlandsche tooneelschrijvers gewend zün. Jan Musch speelt het figuurtje van Sal. Jacobs, den Koning der spijkers en drilboren, zóó koddig, dat wü van het manneke, dat bui ten zün glas thee* zün sigaar en zün Taubertje niets meer van het leven ver langt, en dat met al zün goochemheid toch nog rechtschapener en zelfs ook een stuk soïïeder is dan zy'n despotische buur man, gaan houden. Welk een sentiment weten acteurs als Musch en Esther de Boer, die hem als moeder Branders harmonisch tegenspel leverde, in zulke komische rollen te leg gen. En de bekende criticus van de „Nw. Rott. Crt.", Hendrik Scholte Jr„ gaf als volgt zün meening: Jan Musch maakte van de warme en zeer hartelijk geschreven rol van Sal. Jacobs een breed, geestig en soms innig Goederen, 's morgens verzonden, worden denzelfden dag te Amsterdam besteld door Buitenlandsch Overzicht pag. 1 Feuilleton Radio-programma„2 Van links en rechts,2 Nieuwe Engelsche ontwapenings voorstellen te verwachten 1 Een familie geruïneerd door han dige oplichtster„2 Versobering van de staatshuis houding op de ministerieele de partementen „2 Vijftien personen verdronken bij het omslaan van een stoomboot in Z.-Amerika7 Een vergadering van het bestuur van den Bond van Waterschap pen over den hoogen waterstand in N.-Holland,2 Het rapport-Lytton zal 21 Nov voor den Volkenbondsraad be handeld worden1 Het vloekwetje in de Eerste Kamer7 Uit het huis met de blauwen stoep6 Twaalfjarige jongen te Doesburg schiet zijn vijfjarig zusje dood 2 Brutale poging tot diefstal met geweldpleging te Rotterdam 2 Het Engelsche pond kans op inflatie? I Spoedvergadering georganiseerd overleg (Marineberichten) „8 Zes en veertig staten hebben toegestemd in de verlenging van de ontwapeningsvacantie Hr. Ms. mijnenlegger Gouden Leeuw" vertrekt begin December naar Indië8 Bij Rohrbrunn in de Spessart is een Duitsch vliegtuig gevallen. De vijf inzittenden werden ge dood 7 Het geschil tusschen Pruisen en het rijk is opnieuw verscherpt 7 Stoomvaartlijnen8 Omtrek nieuws „6 Marineberichten8 Marktberichten 8 De Generale Commissie zal met hetgeen hier den laatsten tüd van gemeentewege is geschied, zeker ook op de hoogte zün, zoodat we met vertrouwen de ontwikke ling van dit alles afwachten. Sedert onze laatste opgave ontvingen wü in dank: Eenige Gem. Ambt. Geb. Weststraat f 14.40, idem f 14 65, Kath. Den Helder f 327.68, Alg. Oranje Vereen, f 200. Chr. Oranje Vereen, f 50.Pers. Raad huis f 9.75, H. S. f 5.—, Patr. en Pers. G. W. J. G. f 1.60, id. f 1.60, Chr. Bak kers Gezellenbond f 6.Pers. Werf f 121.30, Leerl. H. B. S. f 8.Patr. en Pers. G. W. J. G. f 1.60, id. f 1.60, id. f 1.60, id. f 1.60, Pers. Raadhuis f 9.25, H. S. f 5.Chr. Bakkers .gezellenbond f3.-, Bond v. Oud O. O. f3.L. Grun- wald f 1.Pers. Werf f 109.80, H. S. f 5.Pers. Raadhuis f 10.25, Pers. Re- liobothschool f 8.67, Patr. en Pers. G. W. J. G. f 1.60, Leeraren Amb. School f 26.leerlingen id. f 5.79, Pers. de T. B. f 2.50, Hr. Ms. Wachtschip f 0.80, id. f 0.85, id. f 0.20, J. W. Stevenson f 2. id. f 1.—, id. f 1.—-, Vereen, aangesl. bü Kath. D. H. f 12.Personeel en Meisjes Vakschool f 25.Patr. en Pers. G. W. J. G. f 1.60, id. f 1.—, id. f 1.—, pers. Werf f 103.55, A. M. Kloosfö.—Scheeps- toko Hr. Ms. Gelderland f 100.—, Pers. Raadhuis f 9.75. EEN FRET GEVANGEN. Gisterenmorgen hebben een tweetal losse arbeiders, op de Achterbinnen haven, een fret gevangen. Het diertje liep langs de huizenkant en toen een van hen, A. de Ruyter, het greep, maakte hü op onaangename wy'ze kennis met den bloeddorstigen aard van dit roofdiertje. Het beet hem n.1. op twee plaatsen in zün hand. Met zijn vriend, A. Vos, zag hü zich toen verplicht een eind aan het leven van het dier te maken. Zij sloegen het dood en kwamen het cadaver als een curiositeit op ons kantoor toonen. Het zal inderdaad niet veel voorkomen dat een fret een ochtendwandeling op de Achter binnenhaven gaat maken en voor de familie der frets is dat ook niet wensche- lük, zooals uit het tragisch einde van bovengenoemd exemplaar blükt. V ye' sV°°0, q 1^ y< >oe .>\e e<V „-<e .A -11 oóe ep a -e -1° v>»v ARBEIDSBEMIDDELING. Jaarverslag 1931, Wy ontvingen van den Dienst der Ar beidsbemiddeling en Werkloosheidsverze kering het Jaarverslag 1931. Het volgende is er aan ontleend: In 1931 zijn de cijfers der bemiddeling in vergelijking met vorig jaar ©enigszins toegenomen. Het aantal aanbiedingen, plaatsingen, aanvragen en voldane aanvragen vermeer derde resp. met 844, 493, 35 en 257. Het aantal aanbiedingen vermeerderde voornamelijk ten gevolge van de weinige werkgelegenheid in de bloembollencultuur in deze gemeente. Gelukkig bleek het mogelijk een be langrijk aantal arbeiders te plaatsen bü het in cultuur brengen van den Wierin- germeerpolder. Het aantal personen hetwelk in andere gemeenten werd geplaatst bedroeg tenge volge hiervan bijna 300. De werkloosheid onder de schilders, timmerlieden en metselaars was gedu rende het verslagjaar gelukkig niet groot. Van het gemeentelijk bureau voor be roepskeuze werd een zee ruim gebruik ge maakt. Door tusschenkomst van den Dienst werd wekelijks aan 3 belangheb benden het toegekende bedrag inzake on dersteuning ingevolge de Zuiderzeesteun wet uitgekeerd. De bemiddeling in het District is we derom belangrijk toegenomen. Dit was vooral het gevolg van de "©tegenheid tot plaatsing van arbeiders voor de in cul- tuurbenging van den Wieringermeerpol- der. Een belangyk aantal werklooze land arbeiders konden bij deze werkzaamheden worden geplaatst. Werkloosheid. Hieromtrent wordt het volgende ge zegd: De werkgelegenheid in de buwvakken was gedurende het verslagjaar in deze ge meente zeer bevredigend. Wel kwam eenige werkloosheid voor onder de tim merlieden, schilders en metselaars, maar tengevolge van den nog steeds vrij be langrijken nieuwbouw was dit zeer gering. Wat betreft de werkloosheid onder de ongeschoolde arbeiders moet wederom worden vermeld, dat ook gedurende het verslagjaar vrij veel werkloosheid onder deze groepen van werklieden voorkwam. Hoofdzakelijk tengevolge van het afloo- pen van de werkzaamheden, verbonden aan het droogleggen van de Zuiderzee, is het aantal grondwerkers en ongeschoolde arbeiders in deze gemeente sterk toege nomen. Het gevolg hiervan is, dat niet alleen voor arbeiders, die reeds jaren in deze gemeente woonachtig zijn, maatregelen moeten worden getroffen tot leniging van de gevolgen der werkloosheid, doch dat ook moet worden gezorgd voor arbeiders, die nog slechts kort hier wonen. Ten einde het mogelijk te maken, dat Heldersehe arbeiders tewerk konden wor den gesteld in den WieringermeerpoUer, werd door het gemeentebestuur aan deze arbeiders een tegemoetkoming verstrekt in de autobuskosten. In totaal werd ten behoeve van het vervoer van Helderscke arbeiders uitbetaald een bedrag van 2805.92. Van de door de Commissie aan B. en W. ter uitvoering voorgestelde werken kon in 1931 worden aangevangen met het

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5