HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 3 NOVEMBER 1932. 't Zand. Anna Pauluwna. Wieringen. Schagen. Wieringei waard, Barsingerhorn. Uit het huis met de blauwe stoep. Texel. Vredesavond. beplanten van verschalende singels in de Donkere Duinen en bet spitten van gron den aldaar, alsmede het aanleggen van een plantsoen nabil den Middenweg. Ten gevolge van de meüedeeling van Ged. Sta ten dat de begrooting voor deze gemeente niet meer zou worden goedgekeurd indien voor „steunverleening aan werkloozen" hierop wederom een bedrag werd uitge trokken, werd op de begrooting voor het dienstjaar 1931 geen bedrag hiervoor meer geraamd. Het uitgetrokken bedrag voor subsidie aan liet Burgerlijk Armbestuur werd ech ter met dit bedrag vermeerderd. Met de uitbetaling der steunbedragen aan uitge trokken georganiseerde werkloozen, bleet de dienst echter belast. Gedurende dit jaar werd in totaal aan steun aan genoemde werkloozen uitge keerd een bedrag van 34.480.98. Tevens werd aan deze personen, die uit- keering ontvingen gedurende de maanden Januari, Februari en Maart cokes ver strekt tegen gereduceerd-en prijs terwijl gedurende de maanden November en De cember gratis 1 H.L. cokes per week be schikbaar word gesteld. De kosten van dezen maatregel bedroe gen voor de georganiseerde werkloozen 2429.50. Door de gemeente weid ten behoeve oer alhier woneuoe leden van we-kloozonkas- sen aan subsidie verstrekt over 1931 een bedrag van 15.011.08. Het verslag bevat verder als Bijlage I een staat van aanbiedingen en plaatsin gen; voor 1931 bedragen deze cijfers: aan biedingen v.an werkzoekenden 3062 man nen, 18 jaar of ouder, 107 jonger dan 18, 415 vrouwen, 18 jaar of ouder, 93 jonger. Geplaatst werden 1606 mann., 18 jaar en ouder, 20 jonger, 278 vr. 18 j. en ouder, 40 jonger. Van werkgevers kwamen in aanvragen voor 1386 mann. 18 j. en ouder, 40 jonger, 453 vr. 18 j. en ouder, 119 jon ger. Hiervan werden geplaatst resp. 1354, 19, 277 en 40. Verdeeld, naar de beroepen werden geplaatst van de 1606 mannen hierboven genoemd: 1 in het drukkersbe- <1 rijf601 in de bouwbedrijven, 1 in het kleedingvak, 34 metaalvak, 14 electriciteit, 2 bereiding voedings- en genotmiddelen, 9 landbouw, 7 warenhandel, 769 verkeers wezen, 1 bankbedrijf, 6 vrije beroepen, 40 huiselijke diensten (huis- en stalbedien- den, enz.), 121 zonder bepaald beroep. Van de 1354 aanvragen van werkgevers, die werden geholpen, waren er 2 'drukkersvak, 358 bouwbedrijven, 1 kleeding en reini ging, 33 metaalvak, 13 electriciteit, 8 land bouw, 7 warenhandel, 767 verkeerswezen, 1 bankbedrijf, 4 vrije beroepen, 40 huise lijke diensten, 120 zonder bepaald beroep. Onder de 278 geplaatste vrouwen waren 14 werkzaam in het kleedingvak, 26 berei ding van voedings- en genotmiddelen, 1 vrij beroep, 237 huiselijke diensten. Van de 277 geplaatste aanvragen van werkge vers waren er' 14 kleeding en reiniging, 26 voedingsmiddelen, 1 vrij beroep, 236 huiselijke diensten. Buiten de gemeente Den Helder waren bij de agentschappen in totaal ingeschre ven 5153 aanbiedingen van werkzoeken den, waarvan 3068 geplaatst werden, 5202 aanvragen vari werkgevers, waarvan ge plaatst werden 5138. Verdeeld naar de ver schillende gemeenten waren deze ciifers: voor Anna Paulowna .1335 aanbiedingen van werkzoekenden, waarvan geplaatst in de gemeente 137, buiten de gemeente 513 (waarvan 511 te Wieringen en 2 in Den Helder); 168 aanvragen van werkgevers, waarvan 147 werden voldaan. Voor Cal- lantsoog ziin deze cijfers resp. 85, 31, 3, 31 en 31, voor Schagen 227, 52, 59, 59 en 58. Texel 658, 228, 1, 361 en 322. Wierin gen 1519, 1216, 6, 4104 en 4104. Wierin- gerwaard 132, 20, 112, 20 en 20. Zijpe 453, 187, 83, 192 en 109. Voor Wieringen is een afzonderlijke staat toegevoegd (Bij lage Va). Het verslag bevat voorts een overzicht der werkloosheid en gedane uitkeeringen dn de gemeente over 1931. In totaal be droeg deze 58.155.05 (dit bedrag betreft de wettelijke uitkeeringen; bovendien werd nog aan steun verstrekt het boven genoemde bedrag van 34.480.98). De be langrijkste uitkeerinpon waren een bedrag van 40.207.55 aan den Centralen Bond van Transportarbeiders met gemiddeld 400 leden, van 4468.15 aan den Alg. Ned- Bouwarbeidersbond met 170 leden, van 2471.60 aan den Ned, Bond van Arb. in het Landbouwbedrijf, enz. met 70 leden, van 2388.65 aan den R.-K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifacius" met 27 leden. BEROEPSKEUZE. Jaarverslag 1931. Verschenen is het Verslag van de Oom missie tot voorlichting bii de Beroeps keuze te Den Helder over het jaar 1931. Gedurende het jaar 1931 ziin 107 adviezen uitgebracht, waarvan 86 op jongens en 21 op meisjes betrekking hadden. In 11 ge vallen werd het advies der commissie niet onmiddellijk opgevolgd. Bii onderzoek is echter gebleken, dat aan een gedeelte de zer adviezen nog wel zal worden voldaan, omdat het niet opvolgen hiervan is toe te schrijven aan de moeilijkheid om in het geadviseerde beroep plaatsing te kriigen, zulks tengevolge van het gemis aan in dustrie in deze gemeente. De verstrekte adviezen betroffen de volgende beroepen: 32 bankwerker, 6 electricien, 11 timmer man, 4 machinist koopvaardij, 3 smid, 1 monteur, 1 loodgieter, 2 schilder, 1 tuin man, 1 winkelbediende, 2 kantoorbediende 1 onderwijzer, 2 voorloopig op Lagere School blijven, 4 7e leerjaar, 10 U.L.O.- Sohool, 1 Handelsschool, 2 Rijks Hoogere Burgerschool, 1 volgen van de lessen aan oe Zeevaartschool, 1 stuurman, 1 voor loopig hulp in de huishouding (dit betreft de meisjes), 1 hulp in kinderkolonie, 1 dienstmeisje, 1 naaister, 8 Vakschool voor Reisjes, 1 voorloopig op de Lagere School 'blijven, 4 U.L.O.-sohool, 1 Handelsschool, 1 Rijks Hoogere Burgerschool, 1 kantoor bediende, 1 leerling-verpleegster. Veel personen vervoegden zich weder *>t het Bureau om inlichtingen omtrent Cpleidingsinrichtingen in deze gemeente en elders. Waar het Bureau de beschikking pad over vele gegevens, konden de ge- yraagde inlichtingen in het algemeen on middellijk worden verstrekt. Het verslag piaakt voorts melding van de aangename samenwerking tusschen de Commissie en de verschillende Hoofden van Scholen. Bijna steeds werden van de leerlingen, die $e school gingen verlaten, aan het Bureau kerlingkaarten toegezonden, waardoor men steeds de beschikking had over de gegevens van de school. AUTO-BOTSING. J.l. Dinsdagmorgen vroeg zijn op den Rijksweg, tusschen Stolpervlotbrug en 't Zand, bü het elkaar voorbijrijden het z.g.n. snijden twee luxe auto's met elkaar in botsing gekomen. Dat de aan rijding niet erg geweest is, blijkt hieruit dat de eene wagen zoo goed als niets geen schade had opgeloopen en de andere alleen een beschadigd rechterspatbord en een idem koplamp had. Nadat genoemde schade hier ter plaatse is gerepareerd, kon de reis worden voortgezet. De heer Jb. Rood, volontair aan de Ooöp. Zuivelfabriek „Nieuw Leven" alhier is in gelijke functie benoemd aan de Zui velfabriek Aurora" te Opmeer, en inmid dels daarheen vertrokken. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: Mej. A. Schouten van St. Maarten. Vertrokken: C. Verschoor van Sas- senheim; A. Geluk naar Valburg; mej. A. C. Jansen naar Alkmaar; A. Oosting naar AmsterdamC. W. Schelter en gez. naar Den Helder: A. de Graaf en gez. naar Medemblik; B. Bergsma naar Rolde; C. A. Geertsema naar Wageningen; B. Hummel en gez. naar Den Helder; mej. S. Spruit naar Schagen; W. C. E. Bruijn en gez. naar Amsterdam. Burgerlijke Stand van Anna Paulowna. GEBORENJan, z. van F. Vlamingen G. J. KossenAdriaantje, d. van F Bak ker en T. Zweet; Johannes Hermanus, z. van J. N. Leyen en J. C. Pennekamp. ONDERTROUWD: A. Menheere en A. J. van der Voort. POLITIE. Verloren: een rijwielbelastingplaatje Het was den heer Zaadnoordijk, voor zitter van de J.V.A., een groot genoegen Woensdag, niettegenstaande het onguns tige weer, zoo'n groot aantal belangstel lenden op den vredesavond welkom te kunnen heeten. Spr. zette kort het doel van den avond, dat tevens het doel van de vredesactie onder de jongeren is, uiteen. Het is, of alle ellende, die de oorlog gebracht heeft, vergeten wordt, of alles voor niets ge leden is. Fascistische organisaties kwee ken een mentaliteit, waarbij den oorlog als middel om geschillen op te lossen, aanvaard wordt. Die oorlogsaanvaarding is o zoo gemakkelijk om te zetten in oorlogsenthousiasme. Daartegenover wil de Jongeren Vredes Actie een gezind heid wekken, die iederen oorlog verwerpt. En, zooals we boven reeds zeiden, dat was ook het doel van dezen avond, waarop de heer D. Boer als spreker, Daan Pool, met anti-oorlogsstukken en Rie Ero en Jo Ruller muzikale medewerking ver leenden. De heer D. Boer schetste waarom de vredesbeweging moest groeien bij onze jeugd, het geslacht, geboren en opgegroeid tijden den grooten wereldoorlog en in de na-oorlogsjaren. De vreeselijke ellende van dien tijd is diep in het kinderhart gegrift. De jeugd ziet, hoe onder de tegenwoordige omstandigheden de regee ringen onmachtig zijn om tot ontwapening te komen. In het jaar dat de Volkenbond gesticht is, sloten de groote mogendheden geheime militaire verdragen; er worden prachtige redevoeringen in Genève ge houden en in eigen land verdedigt men geweldige oorlogsbegrootingen. De be wapening neemt steeds grooter vormen aan, men is vol angst voor mogelijke tegenstanders, men wantrouwt elkaar. En nu alles weer wijstop dreigend oorlogs gevaar wil de jeugd de diepere oorzaken, die daartoe leiden, zoeken om het kwaad te keeren. Spr. ziet in het tegenwoordige productie systeem, dat de landen dwingt tot expansie, tot het zoeken en in bezit nemen van afzetgebieden, de groote oorzaak. Daarom zal dan ook aangestuurd moeten worden op een internationaal geregelde, plan matige productie. Het fascisme, door voorzitter bij de opening genoemd, is volgens spr., ook door de economische omstandigheden opge komen, vooral bij den middenstand. Die toch komt bij den klassestrijd steeds meer in de knel en wil z'n bevoorrechte positie herwinnen. Nieuws brengt het fascisme niet. De nationalistische cultuur die men wil opdringen heeft altijd al bestaan en is alleen na 1918 maar wat op den achter grond geraakt, omdat men gezien heeft wat daaruit gegroeid is. Dat opgeschroefde nationalisme heeft de jonge menschenin 1914 den oorlog ingejaagd. „Komt tot bezinning, want de historie herhaalt zich", roept spr. aan het eind van z'n met groote aandacht- gevolgde rede de vergadering toe. „Richt U fel tegen het militairisme; bedenkt, dat de oorlog alleen mogelijk is bij onzen wil en gij, ouderen helpt ons in onzen strijd!" Nadat mej. Ero en den heer Muller eenige viool- en pianonummers ten ge- hoore hadden gebracht, die een hartelijk applaus ontlokten, kwam Daan Pool ten tooneele om den avond aan te vullen met anti-oorlogsliedjes en te beëindigen met „De Onbekende Soldaat". De heer Pool wenschte zijn optreden op dezen avond als proef te zien. Men had hem voor meer dere dergelijke avonden gevraagd en kon nu uitmaken of z'n voordrachten pasten in het kader daarvan. Het succes, dat Daan oogstte bewees, dat het publiek zijn medewerking op hoogen prijs stelde. Het zal dan ook wel geen vraag meer zijn, of hij op zoo'n avond op z'n plaats is. Trouwens, zou het veldwinnen van de vredes-idee niet min stens evenveel van het gevoel als van de nuchtere redeneering afhangen En spreekt tot de massa meestal een uit beelding in lied of voordracht niet sterker dan de best doorwrochte rede? De heer Zaadnoordijk sloot den avond met dank te brengen aan alle medewer kenden. Hij hoopte, dat het gehoorde indruk had gemaakt op de aanwezigen en in hen zou blijven doorwerken, dan mocht gezegd worden, dat het een goede avond was geweest. Wilhelm Joh Tliea Hesseling, naar Utrecht; Andries Vink, naar Wieringen; A. A. Weikamp, naar Barsingerhorn; Jan Hauwert, naar Haarlem; Jan Dekker, naar Zijpe; Gerbrand Kistemaker, naar Slootdorp (Medemblik); Nicolaas Saai, naar Heemstede; Alexander Bruinewoud, naar Anna Paulowna; Hendrik Hendriks, naar Hoorn. Hlppolytushoef. VERGADERING. Men deelt ons mede, dat de Doopsgezinde Jongerenkring Donderdag 3 November a.s. een vergadering houdt in de Doops gezinde Kerk te Hippolytushoef en wel des avonds 8 uur. Aller opkomst ge- wenscht. Onze vroegere plaatsgenoot de heer W. E. Coumou, technisch ambtenaar bij de Rijks-Waterstaat, te Middelburg, is bij Kon. Besluit benoemd tot technisch hoofd ambtenaar van den Rijks-Waterstaat te Amsterdam. VOLKSONDERWIJS. Vanwege onze afdeeling van Volkson derwijs zullen er dit winterseizoen weder om verschillende cursussen voor meisjes en jongens in handwerken, figuurzagen, houtsnijden, enz. gehouden worden. Aan melding tot deelname kunnen geschieden te Westerland bij mej. K. Langendijk en de heeren P. Cornielje en F. Nicolai, te Hippolytushoef bij de dames M. Bosker Koorn, M. KoornBerkemeier, Hoekstra en de heeren A. Nicolai en P. Sz. de Vries. Op groote deelname wordt gerekend. ZUIDERZEEWERKEN. Woensdagavond hield de heer W. Ver kerk, gids bij de Zuiderzeewerken, een lezing met lichtbeelden over genoemde werken. Voor deze lezing bestond vrij groote belangstelling en de cantine was dan ook bijna geheel met belangstellen den gevuld. De heer Verkerk gaf een overzicht van de reeds uitgevoerde wer ken, zoowel de djjksbouw als de kunstwer ken werden door hem besproken. De heer Verkerk wijdde in het bijzonder uit over twee belangrijke gebeurtenissen in de ge schiedenis van de Zuiderzeewerken nj. het sluiten van den Wieringermeerdijk en het sluiten van de „Vlieter". De daar bij vertoonde lichtbeelden gaven een goed overzicht van het werk en lieten tevens zien welk een machtig materiaal er noodig is om dit grootsche werk uit te voeren. Door den heer Verkerk werden nog een serie schitterende foto's vertoond van den winter 19281929 toen de Zuiderzee in een ijsvlakte was herschapen en velen op den toen nog in aanleg zijnden Wierin germeerdijk waren ingevroren. De heer Verkerk deelt nog mede, dat er van scheu ring en wegzakking van de sluizen geen sprake is, dit rust op een vergissing. Hiermede eindigde de heer Verkerk1 zijn lezing over de Zuiderzeewerken. STEMMING LEDEN KIESCOLLEGE. Men deelt ons mede, dat de stemming voor leden van het kiescollege der Ned. Herv. Kerken alhier, zal plaats hebben op Zondag 6 Nov. a.s. en wel le te Hip- polytus, des v.m. lOiuur, na afloop van den kerkdienst, en ten 2e te Oosterland, des n.m. 3è uur, ook na afloop van den kerkdienst. Aftredend zijn de heeren: H. Smit, S. C. Bakker en Wt. Mostert voor H.lioef en C. Bakker Jbz., M. Bosker en S. Koorn Sz. voor Oosterland. ONTWIKKELINGSWERK TE BARCHEM. Een vierweeksehe cursus voor boerendochters e.a. De vereeniging Woodbrookers in Hol land, die al sinds 1929 ontwikkelingswerk organiseert voor verschillende groepen vrouwen en meisjes, stelt zich voor van 3 tot 31 Januari 1933 een vierweeksehe cursus te houden voor boerendochters en andere plattelandsmeisjes tusschen 18 én 35 jaar, in het internaat „Heidehui te Barchem (Geld.). Onderwerpen over ge zondheidsleer, kinderverzorging, geschie denis van het heden zullen worden inge leid, terwijl boekbesprekingen, handen arbeid, muziek, huishoudelijk werk enz. ook een deel der dagtaak zullen uitmaken. De kosten bedragen 40.Nadere in lichtingen worden gaarne verstrekt; men richte zich ook voor aanmelding tot mej. O. O. Wilbrenninck, de Carpentierstr. 82, Den Haag. Den Oef er. EEN ONGEVAL. De arbeider P. D., werkzaam bij de Zui derzeewerken, kreeg bij het aanzetten van een motor een geweldigen slag van het aanzetwiel, zoodat zijn pols en hand bijna werden verbrijzeld. Dr. Beeker heeft de gekneusde deelen verbonden. D. zal ge- ruimen tijd rust moeten houden, voor hij zijn hand wederom kan gebruiken. RIJVEREENIGING „WIERINGEN". Door bovengenoemde vereeniging wordt Zondag 6 November a.s. een openbare bal-avond gehouden in „Concordia" te Hippolytushoef. CHRISTELIJK TEHUIS VOOR ZUIDERZEEWERKERS. Luther-avond. Donderdag 3 November des avonds 8 u. wordt in het Christelijk Tehuis te Den Oever een Luther-avond gehouden waarbij het Gemengd Zangkoor van de vereeni ging „Land in Zicht" zijn medewerking zal verleenen. De toegang tot het Tehuis is voor ieder een vrij en het behoeft nauwelijks te wor- den vermeld, dat een ieder ook welkom is. BURGERLIJKE STAND OVER DE MAAND OCTOBER. GEBOREN: Jan Jozef, z. v. R. Biemold en Gr. v. d. Ploeg; Hestina, Johanna, d. v. D. Jimmink en M. Hoogland; Cornelis, z. v. Th. Schrama en Gr. Dudink. OVERLEDEN: Jacob Keijzer, 75 j., wedn. van Neeltje Halfweg; Kasper Wit, 80 j., wedn. van Frouwtje Brandenburg; Cornelis Rezelman, 74 j., wedn. van Christina Kaan. DE „MORIAAN" VERKOCHT. Het Café „De Moriaan", bewoond door den heer P. Baars, Markt alhier, is in I eigendom overgegaan aan den bewoner. 1 Het café zal onder architectuur van den I heer J. R- Vlaming worden verbouwd en o.a. worden uitgebreid met een danszaal. ,,De Moriaan" is een der oudste café s te Schagen. V.A .R.A.-FRONT- ACTIE. De Vara-front-actie heeft te Schagen opgebracht 164. Zeer zeker een prachtig resultaat. De afdeeling van de Vara heeft thans 171 leden. TOONEELVEREENIGING V.V.V. De tooneelvereeniging V.V.V. heeft in stuik- genomen, onder regie van den heer W. J. Bel, het Amerikaansche blijspel, in drie bedrijven, „Een dag dame". Besloten werd mede te dingen in de tooneelwedstrijd, welke te Winkel zal woföen gehouden. De heer P. Raat, directeur van de Ge meentelijke Eierveiling heeft tegen 1 Jan. 1913 ontslag aangevraagd. REDUCTIE LANDPRIJZEN. De diaconie en Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente en het Bestuur van het Weeshuis hebben besloten de landprijzen voor het loopende jaar te verlagen en te brengen op 80 per H.A., naar gelang van kwaliteit. Mej. J. W. Broeder, tijdelijk onderwij zeres aan de O. L. School te Schagen, komt voor op het drietal van onderwijze res aan de O. L. School te Sint Maar tensbrug. ZIEKENHUISVERPLEGING. De Ver. voor Ziekenhuisverpleging te Schagen heeft besloten tot stichting van de afd. Wieringermeer, die in dezelfde rechten zal treden als de Hoofdvereeni- ginjg, terwijl de leden dezelfde verplichtin- tingen zullen worden opgelegd. FILMVERTOONING „WITTE KRUIS". Dinsdagavond werd op initiatief van de afdeeling Barsingerhorn van „Het Witte Kruis" de Tuberculose-fllrr. „Waar een wil is, is een weg" in de zaal van den heer De Graaf vertoond. Te ruim 7 uur heet de Voorzitter van de afdeeling, de heer Van der Kuiji, de aanwezigen hartelijk welkom, in het bij zonder de heer Geesink, uit Zwolle. Het doet spreker genoegen, dat zoovelen aan den oproep van het bestuur gevolg hebben gegeven en hij hoopt dat den aan wezigen een genotvollen en bovenal leer- zamen avond te wachten staat. Het woord wordt hierop verleend aan den heer Geesink, die in een korte inleiding, de tuberculose, de gevolgen van de zoozeer gevreesde ziekte en tenslotte de bestrijding daarvan bespreekt Met de vertooning van de film wordt hierna een aanvang gemaakt. De inhoud werd reeds eerder in dit blad weergegeven, zoodat wij kun nen volstaan met te vermelden, dat het gegevene van het begin tot het einde boeide. De toelichting van den heer Gee sink werd daarbij ten zeerste gewaardeerd. De heer Van der Kuijl dankte tenslotte den spreker voor wat hij ten aanzien van de T.B.C.-bestrijding had gezegd en voor het vertoonen van de aantrekkelijke film. Spreker hoopte, dat de aanwezigen er van doordrongen zouden zijn, dat steun aan vereenigingen, die zich mede met de be strijding van de ziekte bezig houden, j althans hunne medewerking verleenen bij uitzendingen naar sanatoria, e.d., een dringende behoefte is. Spreker sprak dan j ook den wensch uit, dat velen, die zich tot op heden niet als lid van „Het Witte Kruis" opgaven, dit alsnog zouden doen. BEVOLKING. Ingekomen personen de maand Octodber. over de Otto Smit, van Dwingeloo; Hendrik Bosma, van Medemblik; Sijtske Talma, van Ferwerderadeel; Jacob de Gier, van Spanbroek; Sijbrecht Mulder geb. Bakker, van Anna Paulowna. Vertrokken personen over de maand October. Aafje Trijntje Schoon, naar Obdam; Theodorus Straatsburg, naar Utrecht; PACHTEN VERLAAGD. Den pachters van de landerijen, toebe- hoorende aan het r.-k. Kerkbestuur en het r.-k. Armbestuur, te Den Burg, Oos terend en Den Hoorn, is voor het tweede halfjaar dat 1 November betaald moest worden, de helft van de pachtsom kwijt gescholden. Met 24 Juni (St. Jan) toen de eerste helft betaald werd, is aan de huurders dezer landerijen over dien termijn reeds een-derde dier som, kwijtgescholden, zoo dat zij over het geheele jaar ruim 40 pet. vermindering ontvingen. Oosterend. Bij mej. wed. Dekker, te Dijkmans huizen, zijn Dinsdag 14 kippen ont vreemd. De politie heeft de zaak in han den en stelt een ernstig onderzoek in, bij verschillende handelaren in kippen is een onderzoek ingesteld, doch men is de dader nog niet op het spoor. B;j den aanlegsteiger, te Oost, heerscht thans een vrij groote bedrijvigheid. Uit Eierland worden veel suikerbieten aan gevoerd, die daar in schuiten worden ge laden voor Halfweg, terwijl ook veel stroo vandaar weggezonden wordt. VOOR DEN POLITIERECHTER TE ALKMAAR. Openbare zitting van Maandag 31 Oct. Alcoholverdwazing. Berouw komt na de zonde. Tot gangmaker van deze politiezitting was aangewezen de 26-jarige timmerman Wiih. Hub. Sehr., dde zich op 13 Augustus te Urk in kennelijken staat, 'n ziekte die anders op Urk zoo goed als nooit voor komt, met extra veel geweld had verzet tegen den pl. m. 190 cm langen rijksveld wachter en den gem.-veldwachter W. Kok, door te rukken, krabben en bijten. Hei was een zwaar karweitje om dezen wild geworden houtbewerker te bedwingen en behoorlijk op te bergen. De revolver moest er zelfs nog bij te pas komen om de re volutionair gezinde vrienden van Schr., die hem wilden ontzetten, in bedwang te houden.-De politierechter noemde het op-1 treden van den verdachte, die thans at uit de hand en zijn spijt betuigde, een schandaal en hoogst treurig in dezen kom- j mervollen tijd. Verdachte had nog een mallen brief geschreven, die zijn onaan gename positie meer slechter dan beter maakte. Het werd wenschelijk geacht den heer Wiggers te telefoneeren, ten einde een reclasseeringsonderzoek op het eiland in te doen stellen. Het betreft een lof waardige poging om den timmerman van den drank af te helpen. Op 5 Dec. hervatting. Een vreemdsoortige verzamelaar. De 18-jarige stoffeerdersknecht Fran- ciscus Theodorus E. te Alkmaar had in October 1931 gestolen ten nadeele van den heer L. Langedjjk een kris of Indisch dolkmes, in Juni '32 een rendjong, een ander soort Indische dolk, eigendom van den heer Rahder, schoolopziener te Alk-1 maar, voorts een revolver, toebehoorende aan den heer A. Kolk, en ten slotte nog 1 gulden uit de cassa van den heer J. W. F. Ober. De indonesische dolken waren j ontvreemd ter gelegenheid van verhuizin-; gen en de revolver uit de cabine van de vrachtauto in gebruik bij den expediteur A. Kok. De kleptomanische verzamelaar, des tijds in dienst bii den heer Ober, had dan ook nog verzameld een gulden, door hem uit de cassa gepeuterd, doch hij werd toen op heeterdaad betrapt door den heer Ober Junior, die al lang de meening koesterde, dat liet ïnncre mensch op het gebied van 'j eerlijkheid niet „18 karaats" was. Beslo ten werd tot een nader onderzoek naar de omstandigheden van den verdachte en de voortzetting bepaald op 5 Dec. e.k. Een Zijper burger met losse handen. De 44-jarige bollenkweeker Corn. Wilh. G„ wonende te Burgerbrug, gemeente Ziipe, hadop 4 Augustus zijn dorpsge- i noot Gerrit Molenaar afgedroogd op een j manier, die niet door den beugei kon. De oorzaak van dit ruwe optreden van den vechtlustigen bollenkweeker ten opzichte van een veel ouderen en gevechtsminder waardigen tegenpartij, betrof een geld kwestie over boLienleverantie. De arme heer Molenaar was echter zoodanig" toe getakeld, dat de Politierechter den ver dachte adviseerde, zich liefst zoo spoedig mogelijk aan te sluiten bij de Vredesactie. Eisch 25 boete of 25 dagen. Uitspraak 1 maand voorw. met 2 proefjaren. Ga heen en zondig niet meer, zei de Politierechter zalvend ten afscheid. Het Heldersche gemeenteqas afgetapt. De 26-jarige los-werkman R. P. te Den Helder kwam in conflict met de justitie, omdat hij gratis had geprofiteerd van het gemeentegas, nadat zijn meter ter zake wanbetaling was weggenomen. Rudoiph wist zich op bovenomschreven manier te redden. Hii koppelde een clandestiene lei ding aan de hoofdhuis en klaar was Kees. Eisch 15 boete of 15 dagen. Vonnis 1 maand gev. voorwaardelijk mei 2 proef jaren. Een vulpenhouder ingepikt. De niet verschenen D. v. W. te Den Helder, nam op 6 Augustus in het café van den heer T. een vulpenhouder weg. Deze vulpenhouder behoorde feitelijk aan een glazenwasscher, van wien de heer T. hem had geleend. Eisch 20 boete of 20 dagen. Uitspraak conform. Een Duitsch kamerkatje tot sluiting der plechtigheid. De 21-jarige dienstbode fr. H. B„ ge boren in Duitschland en thans In voor arrest, stond terecht, ter zake een haar ten laste gelegde verduistering, het be drag vertegenwoordigende van 8.93 en 4.38, zulks ten nadeele van den genees heer Dr. van Noppen te Limmen, en welke gelden het meisje waren ter hand gesteld, ten einde daarmede eenige leve ranciers te voldoen. Mevrouw van Nop pen, als getuige gehoord, verklaarde niet zoo bijzonder over het meisje tevreden te zijn. De groentenhandelaar had de 8.93 tot dusver nog niet ontvangen. De melk- leverancier had echter het verschuldigde uitbetaald gekregen. De heer officier deelde mede, dat hij het meisje niet over de grens had willen doen zetten cn zü geen goede reputatie genoot, vandaar haar voorloopige hech tenis. Gevorderd werd 2 maanden gev Mr. Belonje, verdediger van verdachte wees op de geringheid der bedragen en ,had. het meer wenschelijk geacht, dat het mensje direct over de grens was gezet. Waar volgens den minister deze rechtbank niet veel heeft te doen. verbaasde pleiter den langen preventieve hechtenis termijn. Eindelijk verzocht pleiter oplegging eener gevangenisstraf gelijk met het voorarrest. l)e officier verdedigde daarop uitvoerig de noodzakelijkheid zijner maatregelen. Uitspraak 2 maanden met 1 maand af trek. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK ALKMAAR. Meervoudige strafkamer. Zitting van Dinsdag 1 November. Uitspraak in vorige zaken. Antje V., huisvr. H. H., Alkmaar. Dief stal, i dag gev. en ter beschikking der regeering gesteld. Oorn. Petr. F., Den Helder, thans in voorarrest. Misdr. art. 248bis Strafrecht. Geen uitspraak. Jan de V. en Arie de B., Alkmaar-. Ver nieling en mishandeling: le. 3 maanden gev. en 2e. 25 boete of 25 dagen. Herm. Th. S„ Alkmaar. Hooger beroep veroordeeling overtreding Motor- en Rij wiel wet. Vrijsprekend vonnis kantonrech ter bevestigd.- Verdediger was mr. C. A. de Groot. Een onbeduidend appèlletje. De 23-jarige Hendrik V., metselaar te Alkmaar, was te Den Helder veroordeeld door den kantonrechter tot 10 boete of 10 dagen, omdat hij op 10 Juli buiten nood zaak met den door hem bestuurden auto op het rijwielpad had gereden. De heer Vroom,rijksveldwachter ter standplaats Julianadorp, had van het feit proces-ver baal opgemaakt. De veroordeelde, van oordeel zijnde, dat hij door den slechten toestand van den rij weg noodgedwongen van het rijwielpad gebruik moest maken, kwam van dit von nis in hooger beroep, hetwelk nog voor de pauze werd afgehandeld. De officier requireerde bevestiging. Vervalsching van een Wegen- belastingkaart. In een verschrikkelijke dagvaar^, die men niet zonder gevaar voor zijn zondheid, zonder pauze, kon lezen, werd in 't kort aan den 42-.iarigon ondernemer Fred. Bern. v. d. B., te Heiloo, ten laste gelegd, dat hii op 3 Maart 1932 een vvegenbelastingkaart. betrekking heb bende op de motorbus, geteekend G. no. 59178, in vak 44 den datum van 2 Maart valschelijk had veranderd in 3 Maart .1932, zulks bekrachtigd met zijn handteekening, teneinde die belastingkaart op gezegden datum als echt en onvervalscht te gebrui ken of te doen gebruiken, waardoor en daar kwam dan de klap op de vuurpijl, voor het Rijk nadeel kon ontstaan. In deze nogal zeldzame zaak waren ge dagvaard de commies der Dir. belastingen, de heer P. de Jogd., en de ontvanger bij die belastingen te Alkmaar, de heer J. Broeder. De verdachte autobushouder werd juridisch bijgestaan door mr. P. Langeveid, advocaat te Alkmaar. Door den heer v. d. B. werd het feit toe gegeven. Naar zijn meening werd de on derneming door de administratie onbillijk behandeld en was het de bedoeling daar omtrent een beslissing uit te lokken doch de verdachte kon niet weerspreken, dat hii bii de politie het feit had ontkend, uit vrees wegens valschheid in geschrifte met den strafrechter in aanraking te moeten komen. De verdachte erkende thans daar om zeer ondoordacht te hebben gehandeld. Het ware veel beter geweest, indien hij deze valschheid had toegegeven en daar had toegelicht de bedoeling, die daarin had voorgezeten. Hii betreurde dit bij zijn ver hor dan ook ten zeerste, wat de zaak voor hem nog verergerde. Om de eerste valsch heid goed te praten, had hii ook wijziging gemaakt in de dienstrooster van dien dag. Ook alweer omdat hii in 't nauw zat voor een dreigende strafvervolging. Het betrof hier een reservebus, die werd gebezigd met gebruikmaking van de vervalschte Wegenkaart. De omvang der besprekingen en onder zoekingen Sherlock Holmes waardig en petit comité voor de groene tafel zou heel wat kolomregels eisohen, indien zij te vol gen waren, doch dank den hemel behoeven wij ons aan die poging niet te wagen en de lezers verliezen er niet veel bii. Het licht moest er zelfs een uur te vroeg voor worden ongestoken. Gelukkig was het zoo goed als zeker, dat minister Donner niet door het sleutelgat van de raadkamerdeur loerde. De gevolgen waren niet te overzien geweest. We kunnen er nog wel bijvoegen, dat de heer Broeder over deze aangelegenheid in correspondentie was geweest met zijn enfrère in Beverwijk. Laat men ons permitteeren nu maar direct over te schakelen op den heer Of ficier en mededeelen, dat deze geëerde vertegenwoordiger der staande magistra tuur eenigermate twijfelde aan de goede trouw van den verdachte en in verband biermede wees de officier op de ver valschte dienstrooster, die moest dienen om de justitie een rad voor de oogen te draaien. Toen de verdachte eindelijk er kende, was het helaas te laat. Summa Summarum vermeende de offi cier, dat hier willens en wetens was ge kneld en vorderde hij ter zake dit ernstig® feit, waarop een maximum is gesteld van 5 jaar, een geldboete van 300 subsidiair 60 dagen. Hierop verkreeg mr. Langeveid het woord om te betoogen. dat objectief ge*

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 6