Geefthem Kannewasser's Sint Nicolaasfeest HOOFDKANTOOR KONINGSTRAAT 76 DE STRIJD 0 MWEENEN. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. Ds groote betooging van S.D.A.P. en I VV, in den Haag. No. 7195. EERSTE BLAD DONDERDAG 10 NOVEMBER 1932 60ste JAARGANG De ontwapeningsconferentie. - Pessimisme over de economische wereldconferentie. - De Duitsche rijks kanselier over de verkiezingen. De presidentsver kiezing in de Ver. Staten. voor Sint Nic. China en Japan. OP 6 DECEMBER IN CASINO". VOOR (ER ZIJN GEEN SLAAPNJMMERS MEER) FE UIL LETON HM COURAN Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f i.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f3.20 Losse nos. 4ct.; fr.p. p. 6ct. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70,f 1.Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, f 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V Drukkerij v/h C. DE BOER Ju. Bureau: Koningstraai 78 Telefoon: 60 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIÊN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4 ct. V De ontwapeningsconferentie. Het bureau der ontwapeningsconferentie heeft Dinsdag de eerste lezing van het rapport van den Belgischen gedelegeerde prof. Bourquin over het internationaal toezicht op de naleving der ontwapenings conferentie voltooid. De Geneefsche correspondent van de „Nw. Rott. Crt." schrijft: De gedelegeerden van Spanje en Zweden verdedigden nog het denkbeeld, dat naast de uit regeeringsgedelegeerden bestaande permanente ontwapeningscom-1 missie een kleiner lichaam zou worden in het leven geroepen uit volstrekt van de regeering onafhankelijke personen be-, staand, welk toelage dan aan de regee- ringscommissie inlichtingen over de toe-' passing der conventie zou kunnen ver-I schaffen en zou kunnen maken, dat de' stem der openbare meening ter kennis van de permanente ontwapeningscom- j missie wordt gebracht. De gedelegeerden! van Amerika, Engeland, Frankrijk enj Italië betwijfelden allen het nut van het scheppen van een zoodanig onafhankelijk' college, dat het raderwerk van het toe-I zicht te ingewikkeld zou maken. Op j voorstel van Motta besloot het bureau geen uitspraak over deze ondergeschikte kwestie te doen, doch in het rapport aan j de algemeene commissie de verschillende denkbeelden hieromtrent uiteen te zetten. ga de behandeling van het rapport van ourquin verklaarde de Sowjetgedele- ■geerde, dat zijn regeering hetzelfde stand- {>unt inneemt als die van Amerika, Enge- and en Italië, namelijk dat de Sowjetre- geering volstrekt niet een principieel be iwaar tegen deze organisatie van het toe zicht heeft,' doch de eindbeslissing zal laten afhangen van de mate van wape ningsvermindering, waartoe de ontwape ningsconferentie tenslotte komen zal. De economische wereldconferentie. De voorbereidingscommissie voor de eco nomische wereldconferentie, heeft het eerste doel van haar werkzaamheden vol tooid. De commissie zal waarschijnlijk niet, zooals het plan was, zegt Reutert weer in December bijeenkomen, maar dit zal wel Januari worden. Terwy'1 men tot nu toe aannam, dat de economische wereldconferentie in Febr. zou bijeenkomen, bestaat nu de opvatting, dat de bijeenroeping niet voor Maart zal geschieden. Door de gehouden besprekingen is de indruk versterkt, dat voor positieve vooruitzichten van de oeconomische wereldconferentie de regeling van het vraagstuk der geallieerde schulden een voorwaarde is. Er bestaat voorts bij nie mand hier ter stede twijfel, dat de oeco nomische wereldconferentie onder de al lerongunstigste omstandigheden zou bij eenkomen, als niet van tevoren door een wezenlijke bevordering van de ontwape ning het vertrouwen in de wereld herwon nen zou zijn. De Duitsche rijkskanselier over den een paar Voetbalkousen, maar dan, onver woestbare van JAAP SNOR. P.S. Nu bestellen. uitslag der verkiezingen. Von Papen heeft zich Dinsdag uitgesproken over het resultaat der verkiezingen van Zondag. Hij kon natuurlijk niet anders dan zijn tevredenheid uiten over het resultaat en zeide dan ook dat het Duitsche volk er door getoond had het behoud van een waarlijk nationale, boven de partijen staande regeering, in te zien. Het Duitsche volk voelt, dat het vei* drag van Versailles géén werkelijken vrede heeft gebracht, zoo zeide Von Papen, en de radicale partijen ontzeggen het zelfs de bedoeling daartoe. De over-j winnaars, zeggen zij, hebben het blijk-! baar zelf niet gewild, want het draagt niet' eens den naam van vredesverdrag en in de inleiding ontbreekt de altijd voor- komende belofte, dat van nu aan vrede en vriendschap inplaats van oorlog en ge weld, tusschen de tegenstanders zullen heerschen. Het verdrag is inderdaad oorspronke lijk slechts als preliminair-verdrag opge steld en daarom bevat het ook een her zieningsclausule, die voor al zijn bepalin gen bedoeld is. Het moet hét doel, niet, alleen van de Duitsche, maar van de ge- heele Europeesche politiek zijn om bepa lingen, die door dwang opgelegd zijn, door een oplossing te vervangen welke de vrijwillige medewerking van alle betrok kenen waarborgt. Wij Duitschers zullen ons noch door list, noch door bedreiging, voor een ge- heele toekomst laten binden door een ver drag dat ons afgedwongen is. Wij hebben den weg van vreedzame en vriendschap pelijke gedachtenwisseling te Locarno be treden en te Lausanne voortgezet en wij zullen hem tot het einde volgen, om de rechtvaardige beginselen, op welke wij, in goed vertrouwen, in 1918 de wapens heb ben neergelegd, in Europa te doen zege vieren. Wij ontleenen verder nog aan de toe spraak De Duitsche regeering. die den vrede wenscht, omdat geen ander volk zoozeer behoefte heeft aan de zegeningen van dien vrede, is voor een werkelijke en alge meene ontwapening. Zij zal iederen maat regel begroeten, die Duitschland's eisch van rechtsgelijkheid met Duitschland's verlangen naar veiligheid in overeenstem ming weet te brengen. Maar wij zullen niet aan een ontwapeningsconferentie deelnemen zoolang wü geen waarborg hebben, dat de besluiten dier conferentie ook voor ons rechtmatige kracht en uit werking zullen hebben. De presidentsverkiezing in de Vereen. Staten heeft ten nadeele van Hoover be slist. Roosevelt is met groote meerderheid gekozen. De tijd zal uit moeten maken of het Amerikaansche volk verstandig heeft gehandeld. De wijze waarop Hoover is ver werkt, is althans niet verstandig. Hij is onbillijk beoordeeld en de crisis-periode, waarin hij geregeerd heeft en die hem tal van besluiten heeft moeten doen nemen, die voor het volk niet aangenaam waren, heeft hem ten val gebracht. Over de beteekenis van de verkiezing van een president schreef de „Nw. Rott. Crt." Dinsdagavond in een hoofdartikel o. m.: De beteekenis van de heden te houden verkiezing, niet alleen voor de Ver. Sta ten, maar ook voor 'de overige wereld, moet men niet onderschatten. De presi dent van de Unie toch heeft een macht, veel grooter dan die van de meeste andere staatshoofden. Die macht berust niet slechts op het recht van veto, dat hem in staat stelt besluiten van het parlement ongedaan te maken of althans tegen te houden, maar ook op het recht van benoe ming tot alle belangrijke rijksambten en dat van initiatief in den vorm van aanbe veling aan het Congres van wettelijke maatregelen, die de president gewenscht acht. Wiidcrs heou hij op 'le buitenland- sche politiek groolen invloeo .die echier wordt getemperd door de bepaling, dat staatsverdragen door een 2/3 meerderheid van de" Senaat moeten worden bekrach tigd. Voorts dient men te bedenken, dat in de Ver. Staten de president niet wordt geacht boven de partijen te staan, doch geldt als de opperste leider van de partij, waaruit hij is voortgekomen Deze factor is vooral van belang als de partij de meer heid heeft in beide huizen van het Con gres. I ZES-EN-DERTIG VROUWEN IN DEN NIEUWEN DUITSCHEN RIJKSDAG. De vrouwen zijn onder de afgevaardig den van den nieuwen Rijksdag ongeveer even sterk als tot nu toe vertegenwoor digd. De sociaal-democraten, die tot nu toe steeds de meeste vrouwen afvaardig den, zullen thans 13 vrouwelijke leden tegen 14 in het oude parlement tellen. Ook de communistische fractie telt 13 vrou wen, één meer dan tot dusver. Het cen trum zendt 5 vrouwen in den Rijksdag, de Duitsch-nationale partij 3 en de Beiersche volkspartij en de Duitsche volkspartij elk één. Het gezamenlijke aantal vrouwelijke afgevaardigden bedraagt 36. De nat.-so- cialisten vaardigen principieel geen vrou wen af. De chaos in Mantsjoerlje. De toestand in Mantsjoerije is nog niet weer rustig. Thans wordt weer gemeld van hevige gevechten, die zich ten Zui den van Harbin hebben afgespeeld tus schen Japansche troepen en Chineesche vrijbuiters. Uit Harbin is artillerie gezonden om DE UITZENDING VAN DE S.-D. GRAMOFOONPLATEN. Proces van de V.A.R.A. tegen den Staat. Naar aanleiding van de weigering der P.T.T. om de V.A.R.A. het gebruik toe te staan van telefoonlijnen, die dienen moesten om het ooggetuigenverslag van de betooging in Den Haag naar Hilver sum over te brengen, heeft volgens een bericht in „Het Volk" de V.A.R.A. op ad vies van haar rechtskundigen adviseur besloten om een actie in te dienen tegen het staatsbedrijf der Posterijen en Tele grafie. Zij wil dit bedrijf aanspreken voor vergoeding van de schade, welke zal ont staan uit de kosten, verbonden aan het vervoer van apparaten en toestellen naar Den Haag, alsmede van de kosten, welke gemaakt moeten worden voor de techni sche installatie in Den Haag, en dat wel uit overweging, dat noch in de regeling van het telefoonverkeer noch in de wet ook maar iets voorkomt, dat een weige ring als bovenbedoeld rechtvaardigt. LEEST ONS RECLAMEBOEKJE. v» TIJDELIJKE OPCENTEN OP INVOERRECHTEN IN NED.-INDIË. dende regen maakte het terrein slecht begaanbaar en het verblijf aldaar voor de demonstranten allesbehalve aange- Bestendiging van de heffing naam. Overal waren tentjes opgericht, voor 1933. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot bestendiging voor het jaar 1933 van de tijdelijke opcenten op de invoerrechten in Nederlandsch-Indië. TWEEDE KAMER Tot Kerstmis avondvergaderin gen op Dinsdag en Donderdag. De Tweede Kamer heeft op voorstel van den voorzitter z.h.s. besloten, te beginnen met de volgende week Djpsdag, de ver gaderingen van eiken Dinsdag en Don derdag tot Kerstmis toe des avonds te acht uur voort te zetten. waar men brood koopen. en koffie enz. kon De opening. Tegen 12 uur kwam er eenige teeke- ning in de massa; nog lang niet alle trei nen waren toen binnen. Precies 12 uur betrad de partijvoorzitter J. Oudegeest de hoofdtribune om de openingstoespraak te houden. Hij deelde mede, dat toen naar schatting reeds 60.000 betoogers aanwezig waren. Van de afdeeling Bata via der S.D.A.P., alsmede van den Bond van Minder Marinepersoneel waren tele grammen ingekomen van sympathie. Nog altijd stroomden nieuwe betoogers het Tot voortzetting van de vergadering meetingterrein op; op de tribune hadden van morgen besaat, met het oog op densoc.-dem. Kamerleden en eenige bekende stand van de werkzaamheden der Kamer,1 personen uit de beweging plaats geno- geen aanleiding. men. Verschillende sprekers. Paulowna 75. 33 extra treinen. Zoaoqls men weet is Dinsdag door de S.D.A.P. en het N.V.V. een groote betoo ging gehouden in den Haag in verband met den aanvang der algemeene be schouwingen over de rijksbegrooting 1933 in de Tweede Kamer. Deze betoo ging was gericht tegen het rapport- Weiter en de voornemens der regeering betreffende bezuinigingen, en voerde een aantal concrete eischen in haar vaandel, welke aan de regeering werden gesteld. Deze eischen waren: ontwapening, socia lisatie, uitvoering van groote werken teneinde daarmede de werkloosheid te de Japanners te helpen. De Chineesche bestrijden, invoering der 40-urige werk rebellen zouden een stad bestormd en ge plunderd hebben, waarbij zoowat hon derd huizen volkomen door brand ver nield zouden zijn. week en extra-belasting van vermogens en hooge inkomens. Uitgebreide orde maatregelen waren reeds weken van te voren door de besturen genomen ten einde alles ordelijk en vlot te doen ver- loopen. Niet minder dan 33 extra-treinen waren gerequireerd om de meetinggan- gers te vervoeren; met dit aantal was Ten Zuiden van Harbin, bij Sjoeang naar „Het Volk" berichtte, de maximum- Tsjeng Poe wordt fel gestreden. Men j vervoercapaciteit van de Nederlandsche schat het aantal bandieten op 3000. Ver- spoorwegen bereikt. Desondanks onder- Gevechten tusschen bandieten en Japansche troepen. scuai neir aanuu uaiiuicieii up umu. iw- ugigiivi. v I ATP ova Uio hsn sterking voor de Japansche artillerie is'vond het gewone treinverkeer in den groepen a.j.v..-eis, me nen Na deze toespraak van den Voorzitter kwam de heer Wibaut een oogenblik voor de microfoon en daarna de heer Vliegen. Zij wijzen op de geweldige uit breiding van deze betooging in verge- Het Volk". - Uit Den Helder 375 in drie treinen; uit Anna Bella> uitte zich in dezen geegt. hjj noem_ de deze demonstratie de grootste en machtigste uiting van verzet van de ar- maar hoogstens 200 betoogers worden beidersklasse, sedert wij onzen socialis- opgenomen; behalve deze 200 vertrokken tischen strijd voeren. Uit deze massale met den gewonen sneltrein van half acht betooging blijkt de wil van de arbeiders nog een 100-tal en met den trein van 9.38 om zjcb te beschermen tegen aanslagen nog 75 personen, zoodat van hier uit 375 0p bun levenspeil. personen aan de meeting hebben deel- Volgende spreker was de heer van de genomen. Naar onze correspondent uit Walle, die wees op de duizenden werk- Anna Paulowna mededeelt, leverde dit loozen, die hier tegenwoordig zijn en bij station 75 betoogers. bracht hen daarvoor een eeresaluut. 300 autobussen. Rede van den heer Kupers. Behalve deze 33 extra-treinen kwamen nog meer dan driehonderd autobussen De Voorzitter van het N.V.V., de heer (de N. Rott. Crt. spreekt van 1000) uit Kupers, besprak de werkloosheid, waar alle deelen van ons land op „Houtrust" door in ons land alleen 300.000 arbeiders aan. Ook lange rijen fietsers arriveerden uit het productieproces zijn gestooten. uit Rotterdam en omliggende plaatsen; Onder hen bevinden zich duizenden zij vormden onafzienbare files. Voor hen jeugdige werkloozen, niet alleen uit de was stalling in de ruime Torengarage, arbeidersklasse, maar ook uit de middel- De autobussen, die tot voor „Houtrust"klasse. Voor velen, die van H.B.S. of reden, werden grootendeels in de omge-gymnasium komen, is geen werk te vin- ving van de van Alkemadelaan opge- den. Er moeten van regeeringswege steld, waar zij direct na de ontbinding allereerst maatregelen worden genomen, van den stoet de betoogers weer huis- dat zij niet tot pauperisme vervallen. Tij- waarts konden voeren. dens den oorlog, aldus spr., werden hon- De betoogers, die per trein arriveer- derden millioenen uitgegeven voor de den, vonden aan de stations in den Haag handhaving onzer neutraliteit, thans derwaarts gezonden. De stad Sjoeang Tsjeng Poo is geplunderd, een honderd tal huizen zijn in brand gestoken. De spoorwegdienst is in dit gebied volkomen gestremd. Een goederentrein is ver nield. ontvingen zijn honderden millioenen evenzeer noo- en naar het meetingterrein geleidden, dig voor instandhouding van onze volks- Voor de autobussen waren aan de ver- kracht! Wij eischen daarom een behoor- schillende toegangswegen aan de grens lijke ondersteuning aan werklooze arbei- Haag ernstige vertraging toen Dinsdag morgen deze extra-treinen uit alle oor den van het land binnenreden. - - - j - T j j Ook uit Den Helder waws des morgens der stad eveneens gidsen aanwezig. Jam- ders, en daarnaast eischen wij produc- n extra-trein vertrokken. Met het oog mer was het, dat de regen in stroomen tief werk: uitvoering van groote wer- een extra-trein vertrokken. Met het oog op de tusschenstations mochten hierin UNIE-OBLIGATIEN neerviel; daardoor was de belangstelling ken, voortzetting van de Zuiderzeewer- op straat wellicht minder druk dan had ken, verderen woningbouw, bouw van mogen worden verwacht. Groote drukte in den Haag. In de omgeving van Houtrust heerschte tegen 11 uur in den morgen de grootste drukte. Politie te voet en te paard zorgde voor het verkeer. Het tramverkeer in de binnenstad ondervond ernstige vertra ging, soms van minutenlang. Op het groote meetingterrein, dat tegen 12 uur vol begon te loopen. lieten een twintigtal muziekcorpsen zich hooren. Men ventte er druk met lectuur, speldjes en insig nes en ook versnaperingen. De aanhou- bruggen, aanleg van wegen. Gaat de re geering daartoe over, dan kunnen weer tienduizenden arbeiders worden opgeno men in het productieproces. Daarna be sprak hij de 40-urige werkweek; tenge volge van de rationalisatie-maatregelen, die overal zijn toegepast, is de 48-urige werkweek te lang gebleken en moet zij worden ingekort. S.D.A.P. en N.V.V. heb ben dezen eisch thans in hun program geschreven. De spreker wees op de tegenwerking, die men van alle kanten ondervonden heeft. Drie ministers hebben getracht ons tegen te werken, zoo zeide hij; hoe Roman van Hl!GO BETTAURR. 1) (Nadruk verboden). Ftaiiëf|an arriveert ln Weenen. Op een morgen in het begin van De cember stapte een slanke, gespierde jongeman uit den slaapwagen van de Parqs-Boekarest expres, welke zoo juist het station Weenen-West was binnenge rold. Achter dit jongmensch stond een zeer lange neger, belast en beladen met verschillende handkoffers en beiden, zoo wel de jongeman als de bediende toon den zich uiterst verbaasd. De neger, wijl er geen kruier te bekennen was, die zich aanbood om hem behulpzaam te zijn, de jongeman, omdat hij een dergelijk rom melig station nog nooit in zijn leven had gezien. Maar eindelijk kwam er dan toch een kruier, de jongeman verwees hem naar de bagage van den neger en zei in zuiver, vloeiend en toch ietwat vreemd klinkend Duitsch: „Hier is m'n recu voor twee koffers, neem die handbagage en zorg voor een auto." Wat de kruier daarop antwoordde was voor den vreemdeling een absoluut on verstaanbaar koeterwaalsch en eerst toen zich een stationsbeambte in het gesprek mengde, begreep hij, dat de kruier wel bereid was de koffers af te halen, maar niet voor een auto kon zorgen, omdat het hem verboden was den een of anderen dienst buiten het station te verrichten. Waarop de jongeman zich opnieuw ver baasde en hoofdschuddend de trap naar de hall afliep. Daar wachtte hjj geduldig tot de twee groote, lederen koffers einde lijk te voorschijn kwamen, vervolgens ging hij naar buiten, waar hij onmiddel lijk bestormd werd door een aantal man nen, die allen tegelijk begonnen te spre ken en ook die weer in een taaltje, waar van hij slechts enkele woorden verstond. Middelerwijl werd de bagage op een krui wagen naqr buiten gerold en de kleine en de groote koffer konden eindelijk op een huurauto worden geladen, na welke be zigheid de neger naast den chauffeur plaats nam en de jongeman aan den laat ste Hotel Imperial als doel van den rit opgaf om ten slotte zelf ook in de taxi te stappen. In snelle vaart ging het nu langs de Mariahilferstrasse en de jongeman in den auto danste op en neer en glim lachte vergenoegd voor zich heen, omdat het voor hem iets geheel nieuws was in een taxi te rijden met gebroken veeren en over een plaveisel, dat uit louter kui len en kleine verhoogingen scheen te be staan. Hij trachtte een raampje neer te laten, maar dat ging niet, wijl het hand vat afgebroken was en derhalve stelde hij er zich mee tevreden het glas, dat een barst vertoonde, met zijn zeemlederen handschoen wat schoon te vegen, waar door hij ten minste in staat werd gesteld een blik naar buiten te werpen. Het was negen uur en er liepen heel wat menschen op straat, maar de jonge man speurde tevergeefs naar het groot stadstempo; het leek alsof al die mannen en vrouwen, die hem voorbijgingen, een slependen gang hadden, alsof er niemand was in deze groote stad, die haast had. Hier en daar wandelden de menschen doodkalm midden op den rijweg in plaats van op het trottoir en dan klonk waar schuwend en valsch toeterend de auto hoorn en zij, die zich bedreigd zagen vluchtten met dwaze sprongen zig-zag door het gewoel heen tot zij in veiligheid waren. De jongeman glimlachte verge noegd en dacht: „Dat behoort zeker alles tot de gemoedelijkheid, die in Weenen heet te heerschen! Ik zal me aan veel moeten leeren aanpassen en nog meer trachten te begrijpen." Nu kwam er een kort stukje Ring en daarna een ruime, groote Schwarzen- bergplatz, maar reeds vóór men zoover was, boog de auto de Ringstrasse in om ten slotte voor Hotel Imperial te stoppen. In de portiersloge gaf de vreemdeling den wensch te kennen naar zijn kamers te worden gebracht. „Ja, welke kamers verlangt u?" vroeg, met een blik op den neger, wiens aanwe zigheid een zekere welgesteldheid van den nieuw aangekomene scheen te ver raden, een heer in een zwart jacquet, die „directeur" werd genoemd. „Wat?" antwoordde de vreemdeling min of meer geprikkeld, „ik heb toch gis ternacht van Salzburg uit telegrafisch kamers besteld!" „Hebt u een dringend of een gewoon telegram verzonden?" „Dringend of gewoon? Dat begrip ik niet! Ik dacht, dat elk telegram dringend was." De directeur glimlachte discreet. „Zeer zeker, meneer, maar bij ons in Oostenrijk worden gewone telegrammen vaak per post bezorgd en dan komt het voor, dat ze net zoo lang, zoo niet langer, onderweg zijn als een brief". De jongeman sperde van ontzetting den mond wagenwijd open. „Weet u, wat dat volgens onze primi tieve, Amerikaansche begrippen is? Een infame bedriegerij, gewoonweg oplich ting! En als de Western Union zich ooit zoo iets veroorloofde, dan liet ik haar manager eenvoudig wegens bedrog en het afpersen vair geld onder valsche voor wendsels arresteeren". De directeur was blij er eindelijk ach ter te zijn, dat de heer een Amerikaan was en zijn glimlach werd nog minzamer. „Sir, bij ons is de telegrafie een rijks instelling en de staat „Kan z'n burgers zooveel bedriegen als hij wil", voltooide de Amerikaan. „Maar vertelt u me nu eens of ik hier kamers kan krijgert". „Natuurlijk, meneer, natuurlijk. Kamers zooveel als u wilt. Er komen bijna geen vreemdelingen meer, alles stagneert ja, vroeger, 'n paar jaar geleien ongeveer, toen zoudt u van het eene hotel naar het andere hebben moeten trekken. Maar nu! Wenscht u een kamer alleen of met bad?" „Voor m'n bediende een met bad en voor mij een appartement, slaapkamer en parlor en natuurlijk ook een badkamer. Behoeft niet groot te zijn, maar wel be haaglijk ingericht". Het woord „parlor" het Amerikaan sche woord voor salon werd door den directeur met voldoening opgevangen en hij aarzelde nu geen oogenblik om den Amerikaan en diens zwarte bediende per soonlijk met de lift naar de eerste étage te brengen. Daar aangekomen, overlegde hij een oogenblik, toen opende hij aarze lend een deur. „Dit is wel het beste appartement, dat we hebben. Hier een kleine voorkamer met separate garderobe, dan deze salon en een slaapkamer met ineenloopende badkamer". De Amerikaan was door de gedistin geerde élegance, waarmee de vertrekken gemeubileerd waren, aangenaam getrof fen. „Die neem ik! Wilt u nu in m'n on middellijke nabijheid m'n bediende Sam onderbrengen!" Teneinde eventueele misverstanden, welke zich later zouden kunnen voor doen, te voorkomen, besloot de direc teur maar direct den prijs te noemen. „Het appartement is eigenlijk bere kend voor twee personen en daarom nog al prijzig. De vertrekken van uw bedien de inbegrepen, dien ik, in aanmerking genomen, dat u eenigen tijd blijft, twee millioen per dag in rekening te bren- gen". De gast schrok zichtbaar toen hij dit geweldig bedrag hoorde. Eenige secon den later echter was hij van zijn verba zing bekomen en vroolijk lachend merkte hij op: „Bijna dertig dollar! Enfin, 't is onge veer de New-Yorksche prijs. Met do Weensche koopjes, waarvan ze me aan den overkant zooveel verteld hebben, schijnt het uit te zijn". Ja meneer, we hebben de wereldpari teit bereikt, hier en daar zelfs overschre den en vandaar dan ook de thans heer- schende stagnatie, die Weenen nog eens te gronde zal richten. Ik zal onmiddellijk uw koffers boven laten brengen". Een paar minuten later kwam Sam in actie. De handbagage werd binnen ge bracht, een groote hutkoffer van zijn in houd ontdaan en een kast-koffer opge steld; sissend stroomde het heete water in de badkuip en Sam goot vloeibare zeep en zuivere alcohol over het door het warme water dampende lichaam van z'n meester, dien hij nu begon te wrijven en te masseeren tot hem het zweet op het zwarte voorhoofd stond en z'n patiënt hem steunend en zuchtend verzekerde, dat het .genoeg was. Toen beiden weer wat op adem waren gekomen maakte de neger zich gereed om z'n meester in te zeepen en een half uur later was Mister Ralph weer gekleed en monsterde hij in den spiegel z'n slanke, in een donker blauw cheviot colbert gestoken gestalte en het clean shaven gelaat, waarin een paar verstandige bruine oogen vrooiijk c'e wereld inkeken. Nog even streek hij met een borstel over het lichtbruine, zacht-golvende haar, vervolgens liet hij zich door Sam in een lichtgrijze, met beverbont gevoerde pels helpen, zette een grijzen pluchen hoed op en ging vol verwachting naar beneden om de hem nog onbekende stad in te gaan, het nieuwe, vreemde leven te leeren kennen en zich onder te dompelen, een wereld, waarvan hij zich als hoogste missie de doorgron ding van het menschdoin voor oogen stelde. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1