Kannewasser's Sint Nicolaasfeest HOOFDKANTOOR KONINGSTRAAT 76 DE STRIJD OM WEENEN. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buttenlandsch overzicht. NOG STEEDS PRODUCTIEBEPERKING (ER ZIJN GEEN SLAAPN IMMERS MEER) Het militaire accoord tusschen België en Frankrijk. - De Engelsche buitenlandsche politiek en de Duitsche eisch voor gelijkgerechtigheid. - De presidcntsverkie- Amerika. zing in OP 6 DECEMBER IN „CASINO". VOOR Hslpt bijtijds. FEUILLETON L wiïi Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.—, NederL Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20 Losse nos. 4ct.fr.p.p.6ct. Zondagsblad reep. f 0.50 f 0.70, f 0.70,f 1.Modeblad resp. f 1.20, 1.50, f 1.50, f 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Oirorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded (kolombreedte als redact ion. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t m.3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewjjsno. 4ct liberale bladen zijn verkiezing hier met De minister van oorlog deelde mede,I BEZOEKT voldoening. Dat dit voor de conservatieve dat deze opruiingspogingen slechts een 1 bladen geen reden is om er niet eender onderdeel zijn van een grootsch opgc over te denken, vindt zijn oorzaak natuur- zette en welvoorbereide communistische lijk in de algemeene Britsche verwach- propaganda-actie. ting van een andere koers der Vereenigde Het Fransch-Belgisch militair accoord Hij zeide, dat hii het Huis de verzei™ blijkt nog steeds van kracht. Zoo schreef ring kon geven dat de Engelsche regee- 6 u0IT' Va" - "Nw* Rott ring met den Volkenbond zal blijven Niet lfneerdaï^dez0311 T' 1 samenwerken, maar hij wilde en mocht'de T,t t Jtan 9 dezer schreef kolonel kansen op een oplossing dezer netelige .f n broeder van den kabinetschef kwestie niet benadeelen door een voor- an den minister van Landsverdediging, barige en bindende verklaring, in de Gazette de Charleroi, dat de „Ar-i De Engelsche regeering steunt Duitseh- oensclie Jagers bestemd zijn „om in ge-^ands eisch, echter met dien verstande, val van een niet uitgelokten aanval, dendat de artikelen van hoofdstuk V van het vijand tegen te houden tot op het oogen- J verdrag van Versailles, die Duitschlands blik,aer aankomst van de Fransche divi- mate van bewapening regelden, zouden 1 aangevuld worden met een 'voor alle naties bindende verklaring, die ook in de ontwapeningsconventie zou worden opge nomen, nopens de maximale bewapening voor allen. Duitschland zou dan vooraf moeten verklaren dat zijn eisch van rechtsgelijk heid geen eisch beteekent voor toestem ming tot herwapening. Bij aanvaarding van dit beginsel, hetwelk ook in de con ventie moest neergelegd worden, zou er niets op tegen zijn om Duitschlands eisch in te willigen. Het leidende beginsel op de ontwape- Staten inzake tarieven en oorlogsschul den. Een nieuw geval van muiterij. MR. VAN CAUWELAERT TREEDT AF ALS BURGEMEESTER VAN ANTWERPEN. sies. Mr. Crockaert, de gewezen minister van Landsverdediging in het kabinet Renkin, heeft trouwens, op een hem door de ver- eeniging „Mars et Mercure" aangeboden noenmaal, nogmaals van de verdediging der Oostgrens gesproken en daarbij toe gegeven dat België geen andere perma nente verdediging dan tegen Duitschland gericht, voorziet. Binnen twee of drie jaar, zeide hij, zal de geheele defensie linie, ten Oosten van Luik en de provin cie Luxemburg, klaar zijn. De aanbeste dingen voor 52 verdedigingswerken, Ondanks de voorzorgsmaatregelen van de regeering is het Woensdag te Sydney, naar Vaz Dias meldt, opnieuw tot een geval van muiterij bij de marine geko men. Honderd man van het depotschip Pinguin weigerden een half uur lang den dienst. Zij verklaarden dat deze dienst- de Nw. Rott. weigering beschouwd moest worden als I een sympathie-staking met de driedui De correspondent van Ct. te Brusesl meldt: Met 480 tegen 270 stemmen heeft de zend matrozen, die Dinsdag in een groote socialistische federatie in het arrondisse- betooging te Melbourne hadden gepro- ment Antwerpen, tegen den zin in van testeerd tegen de verlaging van de soldij. Huysmans en andere leiders, het voorstel ONRUST IN SPANJE. Door communistisch optreden. langsheen deze grens, zullen in 1933 wor- ningsconferentie bestaat voor de Engel den toegewezen. Wij zullen alsdan over sche regeering uit twee punten: het doel het middel beschikken om onze „dek- moest blijven een maximum van werke- king" te verzekeren en aldaar met goede lifke ontwapening te bereiken en in de troepen en goede aanvoerders stand te tweede plaats mocht in naam van z.g. houden. 1 ontwapening geen nieuwe bewapening „Ik heb," aldus mr. Crockaert verder, „op worden toegelaten, de begrooting van landsverdediing be zuinigd, omdat het noodig was. Na mijn voorganger, minister Dens, heb ik 95 mil lioen francs uitgespaard op de begroo ting van 1932. Ik stelde mij voor 83 mil De presidentsverkiezing in de Ver. Staten is voor Roosevelt een even groote van de liberalen tot het sluiten van een accoord voor het gezamenlijk besturen van de stad Antwerpen aangenomen. Volgens dit voorstel zou het nieuwe col- lege worden samengesteld uit vier socia- geheel Spanje, zoo meldt D. uit listische en drie liberale wethouders. I Madrid, heerscht een algemeene onrust. Ook de burgemeester zou een socialist Dagelijks komen daden van geweld voor zijn. Aldus zou er een socialistische libe-1 raai bestuur in de plaats komen van het katholiek-socialistisch college, dat met van Cauwelaert als burgemeester sedert twaalf jaar aan het hoofd stond van de groote Vlaamsehe Scheldestad. Verze kerd wordt, dat Huysmans in ieder ge LEEST ONS RECLAMEBOEKJE. tuit der bestaande fabrieken op een be vredigender wijze kan worden gebruikt dan thans. -Het ligt in de bedoeling, om ook de kleinere fabrieken en concerns te doen voortbestaan, zoodat afzet moet wor den gevonden voor het product der ge heele industrie. in alle deelen des lands. Men is hier van den afzet van Java-suiker op een dusdanig meening, dat in hoofdzaak communistenpeil te brengen, dat daarmede de capaci- de oorzaak zijn van deze gebeurtenissen. Zoo deed Woensdag een groep van 25 jonge communisten een aanval op een aantal winkels te Bilbao, waar zij er in slaagden met een grooten buit te ont komen. Rumoerige openbare vergaderingen worden overal gehouden, zoodat de po litie de handen vol heeft. Te Vigo en Barcelona zijn ernstige stakingen in het scheepvaartbedrijf uitgebroken, terwijl te Saragossa een staking in het bouwbe- j drijf is ontstaan. Tijdens een proces in Bilbao, waar een werkgever vermoord was, maakten syndicalisten in de recht zaal een zoodanig rumoer, dat de voor zitter de zitting moest schorsen. DE ZUIDERZEEWERKEN. Het laatste groote zinkstuk Crt." van Woensdag De optimisten, die het einde der crisis val zal weigeren burgemeester van Ant- yoorspellen, schenen eenigen tijd geleden 1 V"* F* A4 /VA ln 1- 4 A TtTAllA AV\ A/A ATA 1 /I IV 1 OT O I I A O TV werpen te worden. in het gelijk te worden gesteld. Niet alleen stegen de aandeelenkoersen op alle beur zen, maar ook de prijzen van een aantal grondstoffen begonnen zich te herstellen. Men maakte daaruit op, dat het evenwicht tusschen productie en gebruik van die producten begon terug te keeren. Met name voor suiker scheen dit het geval te zijn, en Dr. Prinsen Geerlings meende te lioen fran'cs te bezuinigen op de begroo-verrassing geweest als een teleurstelling ting van 1933, maar nimmer heb ik er aan voor Hoover en we leeren door den uit gedacht het leger te verzwakken. I slag weer eens zien hoe ijdel en vergan- Ik had integendeel maatregelen getrof- kelijk de menschelijke roem is. Hoe ge- fen die het mij mogelijk moesten maken makkelijk het publiek den eenen dag tot den aankoop van dubbele machinegff-1 „Hosanna", den anderen het „kruist weren en nieuwe stukken veldgeschut vanhem" roept. Doch het feit is daar. Roose- 120 mm over te gaan. Ik heb het korps velt zal in Maart van het volgend jaar de Ardensche Jagers in het leven geroepen1 teugels van het bewind in handen nemen ten einde over iets te beschikken tusschenen we mogen hopen dat hij een verstandig de boven-Ourthe en de Fransche Arden- kapitein zal zijn, omdat de wijze waarop nen. Het tiende regiment infanterie, dat hij het schip van Staat zal besturen ook met deze opdracht is belast, kan, in 24 van beteekenis zal zijn voor Europa, uren tijd, 4000 a 5000 man mobiliseeren. De „Times" zegent de bepaling der Het zouden geen Belgen zijn indien zij er j Amerikaansche constitutie, waardoor Roo- niet in slagen mochten, steunende op 17,sevelt nog eenige maanden kans krijgt verdedigingswerken, den vijand het hoofd om tot de oorzaken der Amerikaansche te bieden." Tot daar oud-minister depressie door te dringen en op grond Crockaert. I van zijn kennis daaromtrent de passende Uit alles blijkt de vrees van de Belgen j geneesmiddelen toe te passen. Daaruit voor een Duitschen inval, maar wat ons j volgt dat de „Times" den nieuwen presi- wel een weinig verwondert, is dat men dent ondanks al diens redevoeringen een millioenen en nog eens millioenen uit- j zoodanige kennis van de oorzaken der geeft voor een grensverdediging, die toch depressie op het oogenblik nog niet toe waarlijk niet zooveel zal hebben te be-1 schrijft. Het is dan ook waar, dat Roose- teekenen, omdat bij den komenden oorlog velt's verkiezingsredevoeringen aan vaag de aanvallen van boven den grond zullenbeid niets te wenschen overlieten. De komen, daar de lucht-oorlog het grootste„Manchester Guardian" betreurt het woord zal spreken, en de chemische-1 daarentegen, dat Roosevelt niet onmiddel- massa-moord van boven af gevoerd kan lijk aan het bewind kan komen, vooral wanneer daardoor het samenkomen der oeconomische wereldconferentie bespoe digd zou kunnen worden. Zij oppert daar- De buitenlandsche politiek van Enge-'om de mogelijkheid dat Hoover Roose land is deze week in het Engelsche La-1 velt tot zijn staatssecretaris zou benoemen gerhuis ter sprake gebracht, toen majoor en daarna met zijn vice-president aftre- Attlee voor de arbeiderspartij een motie den, waardoor Roosevelt automatisch zijn plaats zou innemen. Het blad erkent ech ter dat hiervoor, hoewel de grondwet het toelaat, geen president bestaat. Zij ver trouwt dat Hoover's sterke plichtsgevoel hem verhinderen zal het uitvoeren van de wil der natie in den weg staan. Daar Roosevelt zijn overwinning een groote liberale overwinning genoemd heeft en de republikeinen ook inderdaad nogal sterk conservatief zijn, begroeten de worden. indiende, om de regeering uit te noodi- gen voor de bijeenkomst van de economi sche wereldconferentie een verklaring af te leggen over haar bereidwilligheid tot onmiddellijke algemeene ontwapening, tot steun van Duitschlands eisch van rechtsgelijkheid en tot steun aan het rap port Lytton, inzake Mantsjoerije. Sir John Simon beantwoordde het eerst de Mantsjoerijsche zaak. COMMUNISTISCHE AGITATIE BIJ DE AUSTRALISCHE MARINE. Bij de Australische marine zijn de laat ste dagen door communisten pogingen tot opruiing geconstateerd. Woensdag heeft de Australische minister van oor-1 mogen vaststellen, dat er in 'den loop van log, Sir John Pearce de kwestie voor den j het volgende jaar groote behoefte aan Senaat ter sprake gebracht. Dinsdag rietsuiker in Europa zou bestaan, waar hebben 200 matrozen te Melbourne, zoo- i van met name de Java suiker-industrie de als in ons nr. van Donderdag vermeld, gunstige gevolgen zou ondervinden, een protestbetooging gehouden tegen de Voorloopig zijn die optimistische voor- soldijvermindering. spellingen nog niet uitgekomen, integen- De minister van oorlog heeft een brief deel. Cuba gaat zijn suikerproductie nog ontvangen, waarin werd verklaard dat de meer beperken dan dit jaar en zal in 1933 matrozen dienst zouden weigeren, indien 1 slechts 2 millioen ton produceeren, tegen- men hun eischen niet zou inwilligen. De over een maximale productie van bijna 6 mededeeling ging vergezeld van een foto,1 millioen ton in 1929, een beperking der waarop de matrozen met geweren en ba-1 halve tot nagenoeg één derde der capaci- jonetten waren afgebeeld. Voorts werd teit. Ofschoon daaruit nog geen defini- gezinspeeld op de mogelijkheid Van mul- J lieve conclusies te trekken zijn voor de terij. Tegelijkertijd werden op de oorlog-: positie van Java in 1933, heeft het er wel 1 schepen vlugschriften verdeeld, waarin den schijn van, alsof ook daar de beper- de muiterij bij de Engelsche marine van king der productie nog verder doorgezet verleden jaar werd gememoreerd en tot zal moeten worden. Op het oogenblik is voorbeeld gesteld. de aanplant nagenoeg de helft van de De belhamels werden van de oorlogs-1 capaciteit van Java, terwijl de voorraden schepen verwijderd. Zij hebben eenige van Java-suiker meer dan 2 millioen ton malen admiraal Hyde opgebeld en ook bedragen en daarmede nog grooter geble- in telefonische verbinding gestaan met ken zijn dan die van Cuba. Wanneer de de redacties der dagbladen. Zij hebben ontwikkeling dan ook voortgaat in de verklaard dat de vloot Woensdag niet in richting van thans en uit het Cubaan zee zou gaan. Toen een onderzoek werd sche restrictieplan blijkt, dat de suiker- ingesteld, weigerden de employe's van de experts geen verandering van beteekenis telefooncentrale namen te noemen. verwachten zal de Javasuikerindustrie Ten slotte verklaarden de matrozen bij den aanplant in 1933 voor de vraag In de „Leeuw, werd gemeld: Vandaag of morgen zal het laatste 1 groote stuk gezonken worden voor d« door de Ver. Staten de voornaamste afne- spuisluizen te Kornwerderzand. Dan is de mer van Cuba-suiker. Ondanks alle nio- bodem voldoende bedekt om het verdere reele verplichtingen en ondanks plechtige uitschuren te voorkomen en is het euvel beloften heeft men in dat land van het hersteld. Chadbourne plan, dat de beperking der Regelmatig wordt nu gespuid met het productie van suiker op Cuba bracht, ge bruik gemaakt om de eigen suikerbiet cultuur sterk uit te breiden, terwijl ook de rietsuikerproductie op Hawai en de Oostercomplex; het Westercomplex zal binnen eenige dagen in werking worden gesteld. Het geniewerk vordert ook goed. Reeds Philippijnen, die tot de Ver. Staten be-1 twee forten zijn gereed en aan de andere hooren en als zoodanig vrijgesteld zijn van fortificaties wordt gewerkt, invoerrechten bij invoer van suiker in i Het werk voor de M. U. Z. loopt lang- het moederland, is toegenomen. Voorloo- zamerhand af; wel zullen nog enkele ar- pig althans heeft daardoor een verschui- beiders voor het onderhoud moeten blij ving ten nadeele van Cuba plaats geyon- j ven maar voor velen zal het spoedig ge- den, terwijl dat land onder de huidige haan zijn. omstandigheden niet spoedig elders afzet kan vinden voor de groote hoeveelheden zich bereid de beslissing inzake hun eischen over te laten aan de arbitrage commissie der marine. Zonder inciden ten is de vloot Woensdagochtend uitge varen. komen te staan de productie te beperken tot minder dan de helft van de capaciteit der bestaande fabrieken. Wat Cuba betreft wordt de ongunstige situatie in de eerste plaats veroorzaakt B UNIE-OBLIGATIEN suiker van bijna 1 millioen ton, die de Ver. Staten minder afnemen dan vroeger. Ook voor Java dreigt een dergelijke permanente verschuiving met minstens even ernstige gevolgen. Tot nu toe waren Britsch-Indië en China de voornaamste afnemers van dit product uit onze kolo- VERSNELDE BUITENLANDSCHE SPOORVERBINDINGEN. Met ingang van 15 Mei 1933. Van 1015 October j.1. zijn de afge vaardigden van alle spoorwegen van Europa te Brussel samengekomen tot het r.iën. Reeds eenigen tijd wist men, dat er houden van de jaarlijksehe dienstrege- in Britsch-Indië plannen bestonden tot j ling-conferentie, teneinde den internatio- vergrooting van de productie van witte nalen treinenloop van 15 Mei 1933 af vast suiker. Men heeft daaraan niet veel aan- te stelleifT dacht geschonken, omdat de invoer in Naar het tijdschrift Spoor en tramwe- normale jaren 1 millioen ton niet spoe- j gen meldt, was de nog steeds voortduren- dig door eigen productie vervangen kon he slechte oeconomische toestand van worden, want daartoe zouden een 40 a 50 Europa en dientengevolge* eveneens van groote suikerfabrieken noodig zijn. In-1 vrijwel alle spoorwegen oorzaak, dat er tusschen is het thans wel gebleken, dat J geen sprake kon zijn van het scheppen de Britsch-Indische suikerfabrikanten de-|Van nieuwe treinen. Men zat echter niet zen weg opgaan. Nederlandsche fabrieken,.njet bij de pakken neer, doch er werd al- Werkspoor en Stork, hebben eeds bestel lingen geboekt voor levering van instal laties voor suikerfabrieken naar Britsch- Indië. Deze fabrieken, met hun jaren lange ervaring op het gebied van instal latie van suikerfabrieken, zijn er een waarborg voor, dat de Britsch-Indische fabrieken in staat zuljen zijn uitstekend product te leveren tegen lagen kostprijs, les gedaan om zoo eenigszins mogelijk Wacht niet, tot gij te bed moet blijven door scherpe of voortdurende pijnen in den rug, waterzuchtige zwellingen der ledematen of JB onder de oogen, rheumatische pijnen onna- al zal het nog vel eenigen tijd dure tuurlijk uitzicht der urine, pijnlijke loozing of TrAAnriot rlo7a mOlltfn fphvlPkPll HP KvitSCh- 1 1 voordat deze nieuwe fabrieken de Britsch Indische suikerproductie met 100.000 ton voortdurende aandrang tot loozing. Begin onmiddellijk bij de eerste kenteeke- hebben vermeerderd, toch is deze activi- nen met het gebruik van Foster's Rugpijn teit een bewijs, dat onze Java suikerin dustrie dringend naar nieuwe afzetgebie den moet omzien, om de geleidelijke ver mindering van den afzet naar Britsch- Indië, die thans nog slechts een quaestie van tijd is, elders goed te maken. Nu de Indische regeering ingegrepen heeft inzake den verkoop van Java-suiker en daardoor een ongebreidelde concurren tie der fabrieken onder elkaar heeft voor komen, zal de nieuwe verkoopsorganisa tie zoo spoedig mogelijk moeten trachten Pillen. Want zoo lang de in de lendenen ge legen organen door verzwakking niet de ver giftige onzuiverheden uit het bloed filtreeren en verder uit het lichaam verwijderen, kunt gij niet gezond worden. Foster's Rugpijn Pillen werken recht streeks op deze verzwakte organen, heelen en versterken deze, en verschaffen zoodoende behoorlijk gezuiverd, rijk en gezond bloed aan alle deelen van het lichaam. En dan bestaat geen verder gevaar voor rheumatiek, water zucht, ischias, rugpijn, spit en gruis. Bij alle drogisten enz. a 1.75 per flacon Roman van HUGO BETTAUER. (Nadruk verboden). 2) In de hall hield de portier hem aan met het verzoek zijn naam in het vreemde- lingenboek te willen schrijven. En op nieuw verwonderde zich de Amerikaan. Wat gaat andere menschen m'n beroep en m'n leeftijd aan? Waarom vragen ze niet liever meteen naar m'n politieké in zichten, m'n afkomst en de maat van m'n schoenen? Maar met groote, steile letters vulde hij toch ten slotte in: Patrick Ralph O'Flanagan, geboren 1892 te St. Paul in Minnesota, burger der Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Nu was nog de rubriek „Beroep" vrij. De Amerikaan aarzelde eenige seconden en pleegde met zichzelf overleg. Hoe zou hij deze vraag beantwoorden? Met „we reldreiziger" of „particulier"? Het zou allebei met de waarheid overeenstemmen, maar toch niet geheel en al, want eigen lijk was hij immers, vóór hij naar Europa ging, tot president der „American Wood- and Forest Trust Company" benoemd. En daar Patrick Ralph O'Flanagan zich, voor zoover mogelijk was, graag aan de volle waarheid placht te houden, schreef hij zijn titel neer, zonder te vermoeden, welk een noodlottige daad hij daarmee beging en hiezeer deze zijn geheele ver dere leven zou beïnvloeden. Hoe Ralph's moeder met een Amerikaan in het huwelijk trad. 4 Het had opgehouden te regenen, de hemel was blauw geworden en heldere, koele zonnestralen belichtten den Decem berdag. Ralph O'Flanagan stond voor het hotel liet zijn blik naar links en rechts gaan en het beeld, dat zich aan zijn oog ontrolde, was van een zoo eigenaardige bekoorlijk heid als hij na den rit in de verwaarloosde taxi niet had durven verwachten. Hij stak den Ring over liep tot de Opera, keek met stage bewondering en onverdorven primitieven smaak naar den harmoni- schen bouw en verheugde zich reeds bij voorbaat over het kunstgenot, dat hem hier te wachten stond. Meer dan eeim had zijn moeder hem immers van de Ween- sche opera, van Wild en Schlager, van Winkelmann en Reichmann verteld! En steeds weer hadden haar oogen daarbij van trots getinteld, zóó zelfs, dat zijn vader eens met snijdenden spot had uit geroepen: „Je doet net, of die opera van jou is geweest!" Ralph O'Flanagan ging nu, nadat hij nog even een blik had geworpen op een plattegrond van de stad, de Kartne.- strasse in en nu eerst voel 'e luj in een wereldstad te zijn. Het was hier zoo druk als in de Nieuw Yorksche Tenderloin: correct gekleede heeren, elegante dames in kostbare pelzen, naar de laatste mode en smaakvolle étalages, gevuld met de beste en mooiste producten der Ween- sclie modekunst. Ralph glimlachte en maakte een ver gelijking met de omgeving, waarin hij tot dusver geleefd had. Reeds voelde Ralph zich door het tempo van het Weensche leven meege sleurd, langzaam, zooals hij dat nog nooit gekend had, slenterde hij tot de Ste- phansplatzen bleef daar met wijd open gesperde oogen voor den Dom staan om zich daarna aan te sluiten bij de mid dagparade op den Graben. Maar zijn ge dachten verwijlden niet meer in de nieu we stad; zij vlogen ver terug over de zee en het halve Amerikaansche continent naar zijn overleden moeder, het vreugde loos, nuchter ouderlijk huis, naar zijn vroeger leven, waaruit hij onverwachts was weggerukt Patrick Ralph O'Flanagan was als eenig kind van den eigenaar van een houtzagerij, John Patrick O'Flanagan en diens echtgenoote, Lola, geboren Holub, in St. Paul, de grootste stad in den Noord-Westelijken staat Minnesota, op gegroeid. Zijn vader was een Hun, het echte type van den Ierlander, een stie rennek, breede schouders, stevige vuis ten, droge humor en een ijzeren schedel. I Zijn moeder was klein en elegant,, een, meisjesfiguur, zelfs nog op veertigjari-1 gen leeftijd. En als de vader een van zijn vele aanvallen van woede kreeg en begon te razen en te tieren, dan werden haar groote, blauwe oogen donker en vochtig, beefde ze over het geheele lichaam a s een jong hert en later, toen Ralph twaalf jaar en ouder geworden was, gebeurde 'het vaak, dat Lola, als zocht zij steun, den arm van haar zoo greep, wanneer haar echtgenoot weer eens een van zijn booze buien had en haar harde woorden toevoegde. Moeder had echter naast duizend lieve en goede eigenschappen ook een zeer eigenaardige, bij de herinnering waaraan Ralph moest lachen. Moeder was er n.1. nooit in geslaagd de Engelsche taal on der de knie te krijgen! Wel kon ze met iedereen gemakkelijk conserveeren en( elk Engelseh boek vlot lezen, maar haar Engelsch behield een geprononceerd Weensch-Duitsch accent en als ze zich opwond of bang werd voor haar grooten, forschen ega, vergat ze haar Engelsch heelemaal en produceerde ze een koeter- waalsch, waar Ralph smakelijk om kon lachen, maar dat zijn vader eerst recht tot het toppunt van kwaadheid bracht. Mama had vaak, wanneer ze alleen met hem was, tegen haar zoon gezegd: „Ja„ Ralpherl, weet je, ik heb heel goed Engelsch kunnen spreken, maar toen ik een paar weken met O'Flanagen getrouwd was, heb ik alles weer verge ten." Waarbij dient opgemerkt, dat zijn moeder, wanneer zij het over haar echt genoot had, nooit anders dan van O'Fla nagan sprak. Lola's levensgeschiedenis was in het kort de volgende: De in vakkringen zeer bekende Ween sche architect, Rudolf Holub, had in het jaar 1889 van een groote Amerikaansche maatschappij de eervolle opdracht gekre gen, naar de nieuwe wereld te komen om. den bouw van een geweldige brug over de Delaware te ontwerpen. En daar Ru- dolf Holub, ondanks zijn uitstekenden naam, een arme kerel was en het Ameri kaansche aanbod uit een materieel oog-1 punt, zeer verleidelijk, aarzelde hij niet lang en trok met zijn vrouw en hun nau welijks zeventienjarige dochter Lola over den Oceaan Vrouw en dochter namen hun intrek in een net Duitsch pension in Nieuw-York, terwijl Holub met de an dere architecten, teekenaars en inge nieurs naar de plaats vertrok, waar de brug moest worden gebouwd. Eén enkele brief was alles, wat zijn vrouw van hem ontving. En hierin heette het: Ik maak me bezorgd over jullie, zóó bezorgd, als ik niet in woorden kan uit drukken. Alles komt me hier zoo wild, ruw en brutaal voor. De wind is hier een orkaan, de regen een wolkbreuk, zonne warmte een doodelijke hitte. Het lijkt wel, alsof de Amerikaansche grond zich tegen den blanken indringer wil verzet ten. Ik wordt gekweld door akelige droo- men en bange voorgevoelens". 's Maandags had mevrouw Holub de zen brief ontvangen en den daaropvol- genden Dinsdag kreeg zij bezoek van een manager der maatschappij, die haar mee deelde, dat haar man Zaterdag door een neergestortten pijler was gedood. Hij condoleerde de weduwe en gaf haar bo vendien een volle week salaris, waarbij hij niet naliet te verzekeren, dat Ameri kanen nobele menschen zijn. Een mevrouw Holub, die de Engelsche t?al niet machtig was, bleef met haar knappe dochtertje, dat aardig kon zin gen en een beetje piano kon spelen, maar verder ook niet geleerd had, alleen en zonder middelen van bestaan in het vreemde land acluer De kleine Lola ontwikkelde e°n in haar ongekende energie. Toen ze uit gehuild was, begaf ze zich op een dag in October naar de veertiende straat, ging bij Irving Place den hoek om en bleef met angstig kloppend hart voor een uiterlijk verwaarloosden schouwburg staan, waarop tal van helgekleurde recla mebiljetten der wereld kond deden, dat hier de directeuren Gustav Arnberg en Heinrich Conried als leiders van een tooneelgezelschap zetelden. Lola had n.1. een dag tevoren in de „Staatszeitung" gelezen, dat het Duitsehe theater wegens ongesteldheid van twee zijner vrouwelijke leden in ernstige verlegenheid was ge raakt en in het bijzondei het operetten- repertoire daar zeer onder te lijden zou hebben. Waarop Lola zichzelf in den spiegel bekeek, constateerde, dat ze er ook in haar eenvoudige zwarte japon netje, zeer bekoorlijk uitzag, zich in de Parlor van het pension achter de piano zette, een paar accoorden aansloeg en andermaal met voldoening constateerde, dat haar stem vol en helder klonk. En nu stond Lola met kloppend hart voor den schouwburg, waar ze niet bin nen durfde gaan. Tot plotseling een vriendelijke meneer met een geweldigen snor verscheen, die naar haar wenschen informeerde. Deze meneer bleek later de zeer invloedrijke en in zijn qualiteit als eerste suppoost onmisbare Wilhelm Steinberg te zijn, eertijds koninklijk-kei zerlijk politieagent tweede klasse in Wee- nenü Daar Steinberg het meisje niet in het lastige Engelsch, maar vriendlijk „Freil'n" zei kreeg zij wat moed en ver klaarde zij, al was het dan met horten en stooten, een engagement te zoeken. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1