Het jonge meisje van heden. Goede nachtrust is noodig. Het mem van dege week Gedachten over het jeugd- Jf probleem. Hoe vaak gebeurt het niet, dat wij op straat in voorbijgaan of in trams 1 brokstukken van gesprekken tusschen moeders opvangen, die ons tot naden- i ken brengen. Zoo zaten wij onlangs in een tram naast twee moeders, die het samen roerend eens waren omtrent de veranderde inzichten harer dochters. „De mtine is niet meer te herkennen. Vroeger vertelde zii mij alles. Nu hoor ik niets meer en als ik wat vraag, is het stekelige antwoord: „Och, dat be grijp je niet!" Dit was de verzuchting van de eene moeder, welke de andere beaamde en er bijvoegde: „Ja, zoo is het. Vroeger was het gehoorzamen zon der meer, tegenwoordig is het omge keerd en kan men zich naar de kinde ren schikken", li De woorden dezer beide vrouwen zijn een typeerend verschijnsel van den tijd, waarin wü leven, i Overal hoort men het probleem van il de veranderde jeugd en in het bijzonder dat van 't hedendaagsche jonge meisje bespreken en heel vaak met een zekere gedruktheid. Iedere moeder van opgroeiende kin deren zal in dezen tijd min of meer, al naar gelang van den aanleg harer kin deren, in grootere of kleinere conflicten betrokken worden en zal dan, indien zij het waarachtige belang harer jongens i en meisjes op het oog heeft, begrii- pend, doch waardig tegenover hen i staan. Het gaat echter niet aan, alle gevoel van verantwoordelijkheid van ons af te j schuiven en de schuld te geven aan de veranderde levensomstandigheden en aan de veranderde jongere generatie. Wij, moeders, hebben evenzeer onze plichten en moeten onze meisjes niet alleen in haar vroegste jeugd, maar evenzeer wanneer zii ouder worden, leiding en steun geven en in moeilijke tijden niet bij de pakken neerzitten, omdat alles niet blijft gaan, zooals wij dat gaarne zouden wenschen. Wie lei ding wil geven, moet over een helderen blik en een liefdevolle, doch krachtige hand beschikken. Een zwakke steun kan den jongen boom niet stutten; de kans bestaat dan, dat hij in den storm zal vallen. Onze eerste plicht tegenover onze dochters is tot haar hart door te drin gen en te trachten het vertrouwen, dat wij ook in haar kinderjaren hadden, te behouden. Hetgeen zü met ons bespre ken als kinderen, maar vooral ook in den tijd, dat zii jong meisje worden, moeten wü ernstig opnemen. De jonge menschen, die in deze jaren aan phy- sieke en psychische groei zooveel te verwerken hebben en allerlei romanti sche en fantastische denkbeelden hul digen, moeten wij niet met een spottend lachje aanhooren en alles wat zii zeg gen voor aanstellerij aanzien, waardoor wij hen in het diepst van hun ziel krenken. Het gevolg hiervan is, dat zij zich hullen in een diep stilzwijgen, om dat zij meenen, niet begrepen te wor den. Zü hebben niet alleen moeders liefde, maar evenzoo begrijpen noodig. Kan men er zich eigenlijk nog over verwonderen, dat vele moeders hierdoor het vertrouwen verliezen. Wat wü on doordacht vernietigd hebben door een medelijdend schouderophalen of een spotlachje is niet zoo gemakkelijk weer goed te maken. Het jonge meisje, dat zich geven wilde, zal zich niet ten tweeden male blootstellen aan datgene, wat zij noemt „niet begrepen worden". Zij zal hare gedachten vóór zich houden of tegen over hare vriendinnen, die in de zelfde positie verkeeren, uiten. Hier door kan de kiem ontstaan van een vervreemding, die door geen van beide partijen opzettelijk gewild is, maar een gevolg is van het feit, dat de moeder de lichamelijke en geestelijke ontwikke ling van haar kind niet voldoende ge volgd heeft. Wij moeten dat vertrouwen ook be houden, omdat wij in de gesprekken met onze grooter wordende meisjes de groote levens vraagstukken naar waarheid zullen moeten bespreken om haar met tact en liefde in te wüden in de mysteries van het leven en de menschwor- ding, omdat wij hierdoor een gevoel van eigenwaarde aan- kweeken waar het haar vrouw zyn betreft. Geen ver keerd gevoel van schaamte mag moe ders er van weerhouden deze vraag stukken met hare dochters te bespre ken. Honderdmaal liever zullen wü dit zelve doen dan haar de wijsheid door anderen te laten bijbrengen, vaak op een verkeerde manier. Wij moeten tij dig zorgen, dat zij in deze dingen in gewijd worden, voor zoover zii dit be grijpen kunnen, opdat zii hare wijsheid niet bü vriendinnen behoeven op te doen. Het is een geluk voor de tegenwoor dige jonge meisjes, dat zii zich meer dere zelfstandigheid hebben verwor ven, zoo zii, veel meer dan in onze jeugd, genoodzaakt zijn in het volle leven te staan, om zelf in haar onder houd te voorzien. Zii kunnen zich ten volle ontplooien, in tegenstelling met de vroegere meisjes, wier plaats als vanzelfsprekend in het gezin was en die vaak bij de meer bevoorrechte broers werden achtergesteld. De moederliefde moet gelijken tred houden met den groei van haar doch ter. Geen egoïstisch verlangen mag ontstaan, om de kinderen zoo lang mo gelijk voor ons zelve te houden; het is begrijpelijk, doch verkeerd. Eenmaal komt de tijd, dat de jongen uit het nest vliegen en op eigen beenen willen staan. Indien er moeders zijn, die denken, dat de opgroeiende en de reeds volwas sen dochters haar niet meer noodig hebben nu zii uit huis zijn, dan ver gissen zij zich. Het ouderlijk huis moet de veilige haven zijn, waar zij met stormweer kunnen binnenvaren en de moeder als loods zal hen helpen om den juisten weg te kiezen. Zoo ooit, dan hebben zij ons op lateren leeftijd zeker noodig. Door een gepaste mate van vrijheid zullen de jonge meisjes zich ten volle weten te ontplooien. Angst van de zijde der moeders behoeft er niet te zijn, wanneer de basis is gelegd voor een ernstige, eerlijke levensopvatting. Vol vertrouwen zal de moeder haar kind moeten gadeslaan, dat zelf voort wil bouwen op de reeds gelegde fundamen ten en zal trachten, een harmonisch geheel te vormen. Geeft uwe dochters een zekere mate van vrijheid, zooveel als zij naar leef tijd en aanleg kunnen hebben. Laat de teugels vieren, indien zü dit verlangen, maar houdt ze in handen om het jonge dravertje zoo noodig in toom te houden. Is de veranderde houding der meisjes niet ten deele de schuld van vele moe ders, die haar te veel vrij lieten en alles maar over den kant lieten gaan, omdat het zooveel gemakkelijker was? Vaak is dit ook een gevolg van het verlangen, om vrede in huis te heb ben, maar zeer zeker ook, omdat de moeders zelve graag vrij zijn om uit te gaan en te doen, wat zij willen. Bios coop en schouwburg, bridge-avondjes enz., nemen helaas nog maar al te vaak een eerste plaats in het gedaohtenleven van vele moeders in. De kinderen, nu ja, die zijn toch onder toezicht, dus in goede handen? De opvoeding onzer kinderen vraagt ontegenzeggelijk of fers, maar is het ten volle waard, want wie kan meer het waarachtig belang der kinderen voor oogen hebben dan de moeder? Wü zullen niet bij de pakken neer zitten en klagen over de tegenwoordige jeugd, maar meeleven met hun idealen, hun vrienden, hun belangen. Slechts dan kunnen wü komen tot harmonisch samengaan van ouders en jongeren en hen steunen met onze rijke ervaring, wanneer er behoefte is van onderling vertrouwen en begrijpen. G. C. M. S. Men hoort vaak beweren, dat volwas senen met 7 uur nachtrust kunnen vol staan, terwül men kinderen minstens 10 uren geeft. Zeer zeker is vroeg naar bed gaan voor kinderen een vereischte, maar een vaste maatstaf voor volwasse nen is niet te geven. Niet alleen komt de duur van den slaap in aanmerking, maar hoofdzaak is of men rustig en diep slaapt. Er zqn bekende personen, die een zeer ingespannen leven hebben en niettegenstaande dat met 4 of 5 uur slaap volstaan niet alleen, maar zelfs volkomen frisch zqn en een normale capaciteit hebben om hun werk te ver richten. Vooropgesteld wordt natuur lqk, dat hun nachtrust dan ook inder daad verkwikkend geweest moet zijn; deze menschen zqn echter uitzonderin gen. De overgroote meerderheid heeft niet genoeg aan een korte nachtrust om behoorlijk den arbeid des daags te kun nen verrichten. In doorsnede kan men erop rekenen, dat men minstens 8 uur slaap behoeft, zoodat men ongeveer een derde gedeelte van zijn leven te bed doorbrengt. Wat de slaap eigenlijk is en hoe zy tot stand komt, weten wij heden nog niet met absolute zekerheid te zeggen. In ieder geval staat het vast, dat het een noodzakelijke levensbehoefte is en dat het verwaarloozen van de nacht rust op den duur nadeelige gevolgen met zich meebrengt. Ieder mensch heeft het wel eens aan den lijve gevoeld, wat het wil zeggen, met twee of drie uur nachtrust te moe ten volstaan. Wanneer de plicht ons roept, zal men zeker wel eens een paar uren nacht rust kunnen missen; vooral wanneer het niet geregeld voorkomt, is het tekort aan nachtrust wel weer in te halen. Maar er zün grenzen, waaraan zelfs de sterkste mensch niet kan ontkomen. De slaap is machtig en de behoefte aan slaap kan men met een sterke wil zeker wel gedurende korten tijd onder drukken, maar zeker niet altyd, wil men de nadeelige gevolgen niet physiek gaan gevoelen. Men geve niet toe aan het verlangen, om avond aan avond pretjes na te jagen en steeds laat naar bed te gaan, maar zorge voor behoorlijke matige ontspan ning en goede nachtrust. Zoolang de mensch gezond is, zal hü vaak medische wenken als bijzaak op vatten: „Hij kan immers tegen allerlei kleine overtredingen waar het zijn ge zondheid betreft; hij is flink en sterk." De natuur treedt echter handelend op, waar dit geboden is; een bedorven maag of een te korte nachtrust heeft bü den gezonden mensch geen blyven- de gevolgen, maar het voortdurend in gaan tegen de regels der natuur en tegen de raadgevingen van den medi cus zullen in den loop der jaren niet nalaten verkeerd te werken en dan is het meermalen te laat. Wanneer men zóó ver is, dat de maag niet behoorlük meer functionneert, wanneer men 'lijdt aan slapeloosheid, dan komt men by een medicus. Voor gezonde menschen moest het vanzelfsprekend zjjn zóó te leven dat zij voor de behoorlyke instandhouding van hun lichaam blyven zorgen. Ge zondheid is een kostbare schat. Zondag: Kerysoep Ossenhaas Bloemkool, aardappelen Sun maid Suprise Maandag: Bloemkoolsoep Koud vleesch Andijvie Aardappelen Dinsdag: Rolpens Roode kool Aardappelen Appelmoes Woensdag: Gebakken spek Bruine boonen Aardappelen Donderdag: Bruine boonensoefT Rijstrand met vleesch en wortelballetjes Vrijdag I: Gestoofde kabeljouwstaart Worteltjes, aardappelen Maizena met bessensap Vrijdag II: Kaasommelet Princesseboonen Aardappelen Zaterdag: Karbonade Savoye kool Aardappelen Havermout Sun maid suprisse. 8 plakjes cake, 7« liter slagroom, 100 gram Sim maid rozynen, 1 lepel ci troensap, 50 gram suiker, een tikje zout, vanille suiker, 1 banaan, 1 appel, wat gehakte okkernoten. We wellen de rozynen op, laten ze daarna uitlekken en drogen ze met een doek na. De banaan en de appel worden aan zter kleine stukjes gehakt of gesneden en met de rozynen, de citroensap en 25 gr. suiker dooreen gemengd, waar na wy met de- rest van de suiker de room styf kloppen en met de vruchten vermengen. De sneedjes cake hebben we op een gebakschaal gelegd en hierop wordt de room verdeeld, waarna er enkele ge hakte okkernoten over heen worden gestrooid. Rolpens met roode kool. De tijd van de koolsoorten nadert weer en onder deze heeft de roode kool een vaste plaats in het menu weten te verkrijgen. Toch is het lang niet onverschillig hoe deze wordt toe bereid en al is het nog maar zoo'n een voudige zorg en een juiste samenstel ling van ingrediënten. We zullen onze roode kool Dinsdag dus eens met zorg toebereiden en het recept bewaren om er ook volgende keeren nut van te heb ben. Heel gemakkelyk bewaren wc onze recepten, door deze in een gewoon cahier of dictaat-schrift te plakken; zooals trouwens reeds vele onzer leze ressen doen. Nu gaan we echter begin nen met onze kool te schaven, liefst niet te grof en deze 21/, a 3 uur voor wü aan tafel gaan op te zetten met V, liter water, 1 eetlepel zout, 60 gram boter of 1 blokje delfrite, 1 eetlepel suiker, 50 gram ryst, 1 ui, 1 eetlepel kaneel, eenige kruidnagels, waaruit het ronde balletje in de kelk verwü- derd is, 2 zure oppels, 1 eetlepel azyn. We brengen de kool aan de kook en laten ze daarna zoo zachtjes moge- lyk doorstoven, terwyl we ons van tyd tot tyd moeten vergewissen of er nog water op de kool is en ook zullen roe ren, om aanbranden te voorkomen. Wanneer de kool gaar is, zal het vocht zoowat verbruikt zyn en be hoeft de kool ook door de byvoeging van de ryst, niet weer gebonden te wor den. Zoo noodig voor het opdienen nog een schuetje azyn of wat zout by- voegen. De rolpens is heel eenvoudig te bakken. We doen boter of vet in de pan, laten deze goed warm worden, snyden de rolpens in plakken van ongeveer 1 c.m., nemen het buitenste vel eraf en halen ze daarna aan beide zijden door wat bloem; de rolpens, die door de azyn min of meer vochtig is, wordt hierdoor droog en bakt mooier bruin. Is alles gebakken en op de ver warmde platte schaal overgebracht, dan worden in het vet, dat nog in de pan over is, een aantal schijven appel gebakken. Op iedere plak rolpens wordt een schyf appel gelegd. Rijstrand met vleesch en wortel balletjes. 1 pond lamslapjes, 7 worteltjes, 1 ui, 17, theelepel zout, peper, 1 ei, 40 gr. bloem, boter, 3 dl water, 1 maggi bouil lon blokje, ryst. We koken de ryst met water en zout op de gewone manier in couranten of in de hooikist en zorgen, dat ze mooi droog is, wanneer wy deze opdoen. We nemen lamslapjes, omdat deze goedkoop en met de worteltjes en ui tezamen klaar gemaakt, heel smake lijk zyn en hakken het vleesch en de ui in zeer kleine stukjes, evenals de worteltjes, die geschrapt en gewas- schen moeten zyn. Worteltjes en uit moeten samen on geveer l72 gewoon theekopje zyn. Wy vermengen vleesch, worteltjes, ui, peper en zout tezamen en maken er kleine ronde balletjes van, die eerst in bloem en daarna nog eens in pa-

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 21