Kannewasser's Sint Nicolaasfeest Karpertons blikjes Smeerkaas DE STRIJD OM WEENEN. NIEUWSBLAD VOOR DEN l!"ELDER, KOEGRAS, TEXEL, WiERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. PolsmoffenÏÏÜ6tb~"" Truien (in alle soorten). A. DE F0STERJ MAAGPILLEN No. 7200. EERSTE BLAD De voorraad ontwapeningsvoorstellen. - Fransche critiek op het Engelsche ontwapeningsvoorstel. - De Japansche critiek op het rapport Lytton. OP 6 DECEMBER BN „CASIMO". 25 ct. (2 ons). SPOORSTRAAT 74. FEUILLETON COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche .Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Losse nos. 4ct.fr.p.p. 6ct. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70,f 1.— Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, fl.60, f 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jk. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. AD VERTEN TIEN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4ct. De voorraad ontwapeningsvoorstellen. Zoo langzamerhand krijgt de ontwape ningsconferentie de beschikking over een aarüigen voorraad ontwapeningsvoorstel len, merkt het „Handelsblad" een weinig laconiek op. »Ter tafel liggen nu de denk beelden van Amerika, van Frankrijk en van Engeland. De taak om op grond van al deze gegevens tot een definitieve oplos sing te komen, welke bij de bestaande groote belangentegenstellingen als een bevredigende regeling aannemelijk kan worden geacht, zal zeker geen gemakke lijke blijken, zegt het blad. Toch zal de conferentie zich tot die taak moeten zet ten, want de tijd dringt. De quaestie van de oorlogsschulden is thans aan de orde gesteld, en de Ameri- kaansche schuldeischer laat het niet aan 1 duidelijke vingerwijzingen ontbreken, dat een aanzienlijke beperking in de bewape-1 ning van Europa een der besliste voor waarden is, welke vervuld moet worden alvorens de Vereen. Staten zich tot eenig overleg ter zake van hun vorderingen bereid zouden verklaren. Maar afgezien van deze zeer reëele reden voor een doortasten thans te Ge- j nève,. wordt ook het moreele motief steeds klemmender. De volken verwachten van den Bond, na zoovele woorden, nu einde lijk daden, waardoor het bestaansrecht van het Geneefsche instituut onomstoote- J lijk bewezen zou worden. De overwin- j naars hebben te Versailles de zedelijke verplichting op zich genomen op hun beurt de bewapening terug te brengen tot een peil, in overeenstemming met de na- de rede van sir John Simon hebben ge houden om uiting te geven aan hun wensch naar terugkeer van Duitschland naar Genève, kan te Berlijn niet misver staan worden. Te betreuren valt, dat de Fransche gedelegeerde zich vrijwel van instemming onthield en daarmede den genen in Duitschland in de kaart heeft gespeeld, die het genscht achten 0111 in de afwijzende houding te volharden. delegeerden 0111 zich zoo spoedig in het lijvige rapport in te werken en er een oordeel over te vormen. Goed, zei men in Genève. Je moet al wat doen nietwaar om iedereen te vrind te houden. Maar nu er intussohen wieken verstreken zijn na de verschijning van het rapport, dat lang niet in het voordeel van Japan uitviel, nu zegt men daar: „ja, maar de toestand is intus- schen zoo veranderd, dat het rapport niet meer als maatstaf kan gelden. Het heeft dus geen waarde meer." Aardig, vindt u niet? Zoo. kan het spelletje natuurlijk tot in het oneindige doorgaan en Japan gaat ook maar stilletjes zijn gang in Mants- joekwo (Mantsjoerije) en lacht alle volken bondsvertegenwoordigers hartelijk uit. Het zijn daar ongetwijfeld in het „Land van de rijzende zon" humoristen. tionale veiligheid. De pariteitseisch van Duitschland heeft hen aan dien plicht herinnerd op een wijze, welke verder uit stel al te duidelijk als opzet om de over wonnenen in hun uitzonderingspositie vast te houden, zou kenmerken. Geleidelijk, zij het dan sommigen slechts schoorvoetend, bereiden de ge wapende mogendheden zich dan ook voor de aanvaarding van het onvermijdelijke, waarbij echter getracht wordt om bij de aflegging der wapenrusting zooveel mo-1 gelijk de eigen belangen in het oog te houden en te bevorderen. Het blad vervolgt dat (w q doen hier en daar maar een greep uit het artikel). Dit streven komt bij de, overigens zeer waar devolle en ingrijpende Britsche voorstel-! len, zooals sir John Simon die dezer dagen in het bureau van de ontwape ningsconferentie heeft ontwikkeld, ook weer tot uiting. I De totale afschaffing van de duikboot o.a. wordt de beste manier genoemd om tegemoet te komen aan de Duitsche eischen van gelijkheid van rechten ten aanzien van dit wapen. Tegen dit gedeelte van de Engelsche voorstellen zal echter ongetwijfeld ern stig bezwaar van andere zijden rijzen, o.a. van die landen, welke in dit „arme lui's wapen" een krachtig verdedigings middel hebben, waarvan zij maar niet zoo dadelijk afstand zullen doen. Franscïie critiek op het Engelsche oat- wapentngsplan. Wij hebben in ons vorig nummer ook reeds melding ge maakt van de critiek, die van Fransche zijde op het Engelsche ontwapenings voorstel geoefend is. En dat is geen won der, waar het Fransche voorstel vaag en onduidelijk was, was het Engelsche con creet. Men had er houvast aan en daar van moest FTankrijk nu juist niets heb ben. We laten hieronder nog eenige cri- tisehe Fransche persstemmen volgen. De rechtsstaande „Echo de Paris" kant zich opnieuw tegen de Engelsche plannen en verklaart, dat FTankrijk Engeland niet het recht bestrijdt zijn vlootmacht te be houden, maar Engeland moet er zich dan ook niet over verwonderen, wanneer Frankrijk voor zich zelf een overeenkom stige verdediging verlangt. Het regeeringsgezinde „Journal" acht het voornaamste punt van het Engelsche plan de onmiddellijke erkenning van den Duitschen eisch van rechtsgelijkheid. Het Engelsche voorstel, aldus het blad, is pre cies het tegendeel van het Fransche plan, dat de gelijkheid eerst wil herstellen na dat de veiligheidswaarborgen zijn her steld en bovendien trapsgewijze. Deze tegenstelling is op zich zelf reeds ernstig te noemen, wordt echter eenigszins ge compenseerd, doordat in het Engelsche plan de instandhouding van eenige wezen lijke ongelijkheden de principieele toe zeggingen weer kunnen vereffenen. Het is echter ernstiger, dat de onmiddellijke ontwapeningsmaatregelen, welke Enge land voorstelt. De PTansche veiligheids reserve geheel zouden vernietigen. De uitlatingen van sir John Simon bevatten gevaarlijke maatregelen. Weenen Rijke lieden. De eene helft der Weeners musiceert en de andere helft werpt het geld het venster uit. („Götz von Berlichingen"). De Britsche voorstellen hebben onge twijfeld een krachtigen stoot gegeven in de goede richting en zijn dan ook te Ber lijn met heel wat meer voldoening ont vangen dan de Fransche. Ook de betoo- ging welke de leden van het Bureau na Dij JAAP SNOB, Zuidstraat 19. (Let op den gelen winkel). Ie klas reparatie-inrichting. j.ptuvtwT- Na de Amerikaansche verkiezingen. Hoera! binnen enkele maanden kun nen we weer drinken op onzen dorst! (Canard enchainé). Japan heeft critiek geoefend op het rapport-Lytton. Wie had anders ver wacht? Nieuw en origineel is de methode echter, die ze gevolgd hebben om de kracht van het rapport weg te nemen. Ze begonnen met uitstel te vragen voor de behandeling van het rapport, want het was niet mogelijk voor de Japansche ge- DREIGT ER EEN VLEESCHTEKORTV De prijsdaling en bescherming in diverse landen zou de wereld eerlang voor een vleeschtekort plaatsen. De Londensche correspondent van de „Nw. Rott. Crt." meldt: De „Daily Herald" deelt mede, dat 8 December het instituut voor Internatio nale zaken van Lord Astor de uitkomsten van zijn onderzoek naar de landbouwtoe- standen zal publiceeren dat 18 maanden geduurd heeft, door 60 deskundigen werd ingesteld en heel de wereld bestreken heeft. Volgens dit instituut zou er een wereldtekort aan vleesch en andere levensmiddelen" in het uitzicht zijn, waar van een groote en snelle stijging van de prijzen het gevolg zou zijn en de Britsche verbruikers de voornaamste slachtoffers zouden worden. Door zijn onderzoek is liet instituut tot de conclusie gekomen, dat als gevolg van de prijsdaling, verge zeld door tarieven, quota's en andere be palingen, de veeteelt overalin de wereld gedaald is tot beneden het punt, noodig voor levering van de normale voorraden. Een der deskundigen liet zich Vrijdag aldus uit, dat Groot Britannië door zijn ontmoediging van de wereldproductie voor de noodzaak van een sterk verlaag den levensstandaard zou komen te staan. In tegenstelling met wat algemeen ge loofd' wordt, is er geen werkelijk sta tistiek bewijs voor het bestaan van over productie van 'evensmiddelen. Verhooging van de koopkracht en niet tarieven, quota's, gecontroleerde produc tie en andere beperkingen van productie en invoer is volgens het instituut het redmiddel. Vooral met betrekking tot rundvleesch acht deze deskundige de vooruitzichten van een tekort bijzonder ernstig DE OPGELEGDE BELGISCHE TORPEDOBOOTEN. Worden zij weer in tïe vaart gebracht? De correspondent van de „Nw. Rott. Crt." te Brussel meldt: In goedingelichte scheepvaartkringen doet het gerucht de ronde, dat men er aan denkt de sedert jaren reeds opgelegde torpedobooten, door de Duitschers 11a den oorlog aan België afgestaan, weer in de vaart te brengen. Enkele dezer booten, die niet zeer zeewaardig meer blijken te zijn, werden verkocht aan particulieren. De andere bevinden zich in een der bin nenhavens van Oostende. De marineraad maakt, op dit oogen- blik, een lijst gereed van Belgische offi cieren en matrozen der koopvaardijvloot die, op het gewenschte oogenblik, de I kaders en bemanning zouden kunnen vor men, van de oorlogsvloot bestemd om de 1 territoriale wateren te verdedigen. BEZUINIGING OP DE NOORSCHE BEGROOTING VAN DEFENSIE. De Noorsche regeering heeft Vrijdag verschillende voorstellen betreffende de militaire begrooting goedgekeurd, waar door het totaal bedrag der militaire uit gaven in de komende jaren niet meer dan 34 millioen kronen zal bedragen, wat een vermindering beteekent met 12 mil lioen. Van de 34 millioen worden 18.75 millioen gebruikt voor het leger en 15.5 millioen voor de marine. LEEST ONS RECLAMEBOEKJE. DE OECONOMISCHE TOESTAND OP JAVA EN MADOERA. Van hongersnood van de be volking geen sprake. Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Wijnkoop: Heeft de minister kennis genomen van de hand over hand toenemende armoede van groote groepen der bevolking van Madoera, vooral nu de Madoereezen ook j geen bestaan meer kunnen vinden in den arbeid, den handel of de cultures van den snel verarmden Oosthoek van Java? Wat heeft de regeering en wat is zij j van plan te doen om deze op Java en j Madoera heen en weer zwervende bevol- i king van hongersnood en hongersdood te' redden? heeft de minister van koloniën geant woord: j Het is den ondergeteekende bekend, dat ook de inheemsche bevolking van het eiland Madoera niet heeft kunnen ontko-; men aan de gevolgen van de algemeene oeconomische malaise, waartoe in het bij zonder de vermindering van de arbeids gelegenheid in den Oosthoek van Java het hare bijdraagt. Van een heen en weer zwerven op Java en Madoera van de bedoelde inheemsche bevolking is der regeering niets bekend. Wie pleegt een grooter of kleeiner deel van die bevolking zich voor korteren of langeren tijd naar Java te begëven, om zich aldaar door loonarbeid bij land bouwondernemingen als anderzins inkom sten te verschaffen. Van hongersnood en hongerdood onder de bevolking van het eiland Madoera is geen sprake. De toestand op het gebied van voedselvoorziening is dit jaar zelfs gunstiger dan in jaren het geval is ge weest. HET ZOMERKAMP VAN DEN KADERLANDSTORM TE LAREN. Geen sprake van onbehoorlijke of zedenkwetsende voorvallen. j De minister van defensie heeft op na- dere vragen van den heer K. ter Laan betreffende het instellen van een onder-1 zoek ter zake van onbehoorlijkheden,! welke in het zomerkamp in de legerplaats j bij Laren zijn voorgekomen geantwoord: Uit een uitvoerig nader onderzoek is gebleken, dat de omstandigheid, dat ge durende het zomerkamp van de vrijwil ligers van de kaderopleiding van het Vooroefeningsinstitmit gehuwde be roepsmilitairen in gezelschap van den ka- derlandstormers onbekende dames zijn gezien, er in geen enkel opzicht toe kan hebben geleid, dat landstormers getuigen zijn geweest van eenig onbehoorlijk of zedenkwetsend voorval. Voorts is komen vast te staan, dat een 14-jarige dochter van een der onderoffi cieren gedurende de laatste week van het kamp overdag in het kamp heeft vertoefd en enkele malen in de kamer van haar vader heeft overnacht. Bedoelde onder officier heeft daardoor gehandeld in strijd met de kamporders. Óp den laatsten kampavond heeft er in het kamp een eenigszins feestelijke uit reiking van door de kaderlandstornfèrs gewonnen prijzen plaats gehad. De offi cieren, die hierbij tegenwoordig waren, hebben in de vroolijke stemming der vrij willigers gedeeld. Mede ten gevolge van een voorafgaand overigens matig ge bleken gebruik van alcoholhoudende dranken zijn enkele der officieren luid ruchtiger geweest dan in het bijzijn van jeugdige militairen gewenscht is. Hoewel mag worden aangenomen, dat geen dezer officieren in kennelijken staat van dronkenschap heeft verkeerd, heb ik aanleiding gevonden, het gedrag vdn een viertal hunner, zoomede de overtreding van de kamporders door den bovenbe doelden onderofficier, te doen toetsen aan de eisch, door de krijgstucht gesteld. *AE CRISIS-PACHTWET. De heer Ebels vraagt inlich tingen omtrent de toepassing der wet. Het Tweede Kamerlid Ebels heeft den minister van justitie de volgende vragen gesteld I. Staan den minister reeds gegevens ter beschikking omtrent het aantal en den omvang der wijzigingen, welke bedongen pachtprijzen door de toepassing van de Crisis-pachtwet 1932 hebben ondergaan, en van het aantal gevallen, waarin het in gediende verzoek niet tot verlaging van den pachtprijs heeft geleid? II. Indien vraag 1 bevestigend wordt beantwoord, is de minister dan bereid de beschikbare gegevens in overzichtelijken vorm ter kennis van de Kamer te bren gen? III. Indien vraag II in ontkennenden zin wordt beantwoord, wil de minister dan bevorderen, dat dergelijke gegevens, eventueel in overleg met de centrale com missie voor de statistiek, periodiek wor den verzameld en bewerkt? DE DROOGLEGGING VAN DE ZUIDERZEE. Groote belangstelling ln Duitsch land. Dezer dagen heeft ir. G. Kirsten, uit Freital, voor de geologische vereeniging te Dresden een lezing met lichtbeelden gehouden over de drooglegging van de Zuiderzee, voor welk onderwerp op het oogenblik in Duitschland bijzonder veel belangstelling bestaat, omdat men plan nen heeft voor de drooglegging van het Frische Haff aan de Öostzee. Spreker noemde de drooglegging een grootsch werk en verwierp nadrukkelijk de bezwa ren, die er den laatsten tijd tegen zijn ge opperd. Z. i. kan de waarde van dezen cultureelen arbeid, die duizenden men- schen werk geeft en het trotsch gevoel van met succes tegen de natuurkrachten te vechten, niet hoog genoeg worden aan geslagen. LOONSVERLAGING IN I PAPIERINDUSTRIE. De directie der Ver. Kon. papierfabrie ken der firma Van Gelder Zonen heeft thans in de fabriek te Velsen bekend ge maakt, dat de 10 pet. loonsverlaging de volgende week zal ingaan. De drie vak organisaties hebben besloten, deze loons verlaging niet te aanvaarden. DE WERKLOOSHEID IN ONS LAND. Het aantal werkloozen neemt nog steeds toe. Volgens opgave van het departement van binnenlandsche zaken stonden er in 1022 Nederlandsche gemeenten op 29 Oc- tober jl. ingeschreven 284.663 geheel werkloozen en 17.428 gedeeltelijk werk loozen. Van 55 gemeenten met rond 190.000 in woners waren nog geen gegevens bin nengekomen. Op 24 September stonden bij 1064 ge meenten met 7.880.090 inwoners inge schreven 277.817 geheel werkloozen en 18.451 gedeeltelijk werkloozen. INBRAAK TE ROTTERDAM. Twee verdachten aangehouden. in den nacht van Maandag op Dinsdag is ingebroken in het kantoor van de British Americain Tobacco Company aan de Schiekade te Rotterdam. Er is toen I voor ruim 400 aan zilveren en nikke len horloges, fototoestellen, vulpennen en fleschjes eau de cologne gestolen. In i verband hiermede heeft de politie thans Verstopping en slechte spijsvertering maken U ellendig en humeuriq. Neem bijtijds de zeer zacht werkende Foster's Maagpillen. het bekende en beste laxeermiddel. Alom verkrijgbaar f0.65 per Hacon. Roman van HUGO BETTAUER, 6) (Nadruk verboden). „Aha, hij komt Weenen dus eens be zichtigen om dan weer verder te trek ken?' „Nee, pas op, dat geen gekke dingen in je krant komen. Master wil lang hier blij ven, heel lang, een jaar misschien of meer. Pas op, man van de krant, ik ge hoord heb. hoe Master op de boot tegen dame, die hem dat vroeg zei: Ik te zamen hoor met Weenen en misschien probee- ren arme stad van ondergang te redden. Well, pas op, Master heeft zóóveel geld, dat hij kan koopen met een enkele chèque de heele stad met alle huizen". Op dat oogenblik, terwijl dr. Züngel zich reeds voornam voor zijn geweldige sensatie de eerste pagina van de „Presse" op te eischen, verscheen onverwacht Ralph O'Flanagan. Hij zag hoe de man met de blocnote en het potlood Sam vra gend aankeek, begreep de situatie direct en schrok hevig. ,,Wat wenscht u, meneer?" vroeg hij zóó barsch, dat dr. Züngel nog kleiner £erd en zijn oogjes angstig begonnen te Knipperen. „Pardon, mag ik me even voorstellen: dr. Züngel van de „Presse". Daar u zelf niet aanwezig was, ben ik zoo vrij geweest bij uwe bediende eenige informaties „Meneer", interrumpeerde Ralph woe dend, „ik ben heelemaal geen interessante persoonlijkheid, over wie informaties kun nen worden ingewonnen. Ik ben hier als particulier als ieder ander en ik zou u daarom dringend willen verzoeken mij met rust te laten". Zonder zich verder nog om den repor ter te bekommeren, draaide hij zich om en gaf, in zijn kamer gekomen, Sam zoo'n hevigen uitbrander, dat deze van dit oogenblik af geen man van de krant meer zien kon. Dr. Züngel kwam echter nog juist vroeg genoeg voor het avondblad op het bureau en eenige uren later wist heel Weenen, dat de rijkste man ter wereld, Master Patrick Ralph O'Flanagan, in de hoofd stad was aangekomen met het vooropge zette doel Oostenrijk te saneeren. Ralph O'Flanagan kreeg een aanval van woede, Sam een welgerichte en klin kende oorvijg en de directeur van het hotel moest twee leden van het personeel met de speciale opdracht belasten den Amerikaansclien gast tegen alle lastige bezoekers te beschermen. Men begint zich voor Ralph te Intereseeren. De directeur-generaal van de „Bankver- leeniging", de heer Klopfer-Hart zat in j zijn, op degelijke Engelsche wijze inge richt bureau en dacht zoo ingespannen na, dat zich een diepe rimpel in het midden van zijn hoog, energiek voorhoofd vorm de. De kleine, ineengedoken man met den witten, bijna vierkanten baard en het bor stelige, rechtop staande haar, waarbij de dichte, tot voor korten tijd nog pikzwarte, doch nu ook reeds grijzende wenkbrau wen voortreffelijk harmonieerden, gold als de voornaamste, energiekste persoon lijkheid onder de leidende bankmenschen, wier aantal na den oorlog legio was ge worden. En hoewel hij reeds achter in de zestig was, ging hij met zijn tijd mee, wist hij precies hoe ver een modern bankin stituut mocht en moest gaan om eener- ziids niet achter te blijven, maar ander zijds ook niet op één lijn gesteld te wor den met minderwaardige en onbetrouw bare conjunctuurbanken. De he.er Klopfer-Hart, die door de in eenstorting van de na-oorlogjaren wel den adel, maar niet zijn geld had verloren, liet de vingers door zijn baard glijden en las nogmaals het rood-omljjnde krantenknip sel, dat hem, evenals honderd anderen door den chef van het persbureau was voorgelegd. Een lichte druk op den contactknop van de electrische bel en zijn privé-secre- taris trad binnen. „Doktor, die Ralph O'Flanagan interes seert nie. Wellicht ligt er een korreltje waarheid in de geschiedenis, die daar in de „Presse" staat. Aan den anderen kant is het natuurlijk ook niet onmogelijk, dat het alles louter bluf is, temeer wijl de naam O'Flanagan tot dusver onder de Amerikanen niet geteld heeft. Doet u me een genoegen en seint u direct even naar Seligman in New-York om nauwkeurige informaties". Nauwelijks was deze opdracht gegeven en het telegram nog niet eens verzonden, toen een der tallooze procuratiehouders, die in het Amerikaansche credietverkeer werkzaam was, werd aangediend. „Meneer Klopfer, ik geloof, dat dat tele gram naar New-York niet behoeft te worden verzonden, want er is met de Amerikaansche post zooeven een brief binnengekomen van de directie der „Guarantee Trust Company", dat op Ralph O'Flanagan betrekking heeft". Klopfer-Hart, die evengoed Engelsch als Duitsch sprak, nam den procuratie houder een brief uit de hand en las: „Wij verzoeken u, Master Ralph O'Fla nagan uit St. Paul Minnesota, die zich voor geruimen tijd naar Weenen heeft begeven, crediet te verleenen tot elk be drag, dat door hem verlangd wordt en onze rekening met deze bedragen te be lasten. Van opnamen, hooger dan een mil lioen dollar, gelieve u ons telkens per draad in kennis te stellen. Wij verzoeken u vóórts Master O'Flanagan, wanneer hij daartoe den wensch te kennen geeft, in elk opzicht met raad en daad terzijde te willen staan". De directeur-generaal van de „Bankver- eeniging" trok de borstelige wenkbrau wen op. „Prachtig! Nu hebben we meteen een mooie gelegenheid om ons met hem in verbinding te stellen. Hij mag ons in geen geval door de vingers glijden". En na een oogenblik nagedacht te heb ben, vervolgde hij: „Stuurt u meneer Lank even bij me". De procuratiehouder maakte een lichte buiging en verried met geen blik hoe ver ontwaardigd hij zich voelde, dat de direc teur hemzelf niet in de gelegenheid stelde met dezen richard uit het dollarland in nauwer contact te komen. En nu die op geprikte aap, die gek met een monocle en de manieren van een graaf!" „De ouwe wordt kindsch", mompelde hij zacht voor zich heen, maar eerst toen hij het privé-kantoor met de groen be- kleede dubbele deuren ver achter zich had. De directeur wist echter precies wat hij had aan den heer Lank, die eerst kor ten tijd geleden van een andere bank was overgenomen. Hij was ongetwijfeld de elegantste verschijning van alle heeren, optreden en manieren onberispelijk, knap, perfect Engelsch. FYansch en Ita- liaansch sprekend, bankdiplomaat comme il faut, in het bureau zich niet bijzonder onderscheidend, geen werkezel, maar daarom des te beter te gebruiken bij delicate aangelegenheden. En Ralph O'Flanagan die nu alle aandacht van den geweldige in beslag nam, was eerst dertig jaar oud en derhalve zeer waarschijnlijk bereid tot het doen van dwaze dingen. En ook dwaze dingen lieten zich wel eens in groote zaken omzetten. Lank trad meestal zelfbewust, beschei den, maar niet onderdanig op. „Hebt u mij laten roepen, meneer Klop fer? „U hebt zeker wel van de aankomst van een Amerikaan met name Ralph O'Flanagan gelezen? Goed, die meneer is ons door de „Guarantee Trust" als cliënt gerecommandeerd. Gaat u hém eens opzoeken en stelt u zich namens de bank geheel te zijner beschikking. Hm, als dat gaat, Konder direct opdringerig te schijnen, noodigt u hem dan voor Zondag bij mij op de thee. Maar voorzichtig, alstublieft! Steeds gentleman blijven en niet over zaken spreken. Dat moet later vanzelf volgen. De hoofdzaak is, dat u hem in onze kringen introduceert. Tracht u er van te overtuigen, of het werkelijk in zijn bedoeling ligt om Oostenrijk zoo ge zegd te saneeren. En zoo ja, met welk be drag en op welke wijze. De zaak is be langrijk. Bedenk, dat als het dien O'Fla nagan of een van zijn stroomannen in het hoofd opkomt een paar millioen op de buitenlandsche markt te werpen om kronen te koopen, een rapide hausse het gevolg zou kunnen zijn. Natuurlijk zou ik dat graag bijtijds willen weten. En tegen niemand hier op de bank een woord over hetgeen we hier hebben besproken. Ik vertrouw op u!" De directeur reikte den jongen man de vleezige, energie en een brutalen wil ver radende hand, een bewijs van de hoogste gunst. Lank stond nog in de deur, toen hij werd teruggeroepen. „Kunt u goed stenografeeren? Ja? Zoo! Ik denk er over Doktor Lieblich procu ratie te verleenen en u in zijn plaats tot mn particulier secretaris te benoemen Hm, vooropgesteld natuurlijk, dat u zich in deze aangelegenheid weet te onder scheiden". Met een plaats als directeur in het vooruitzicht, verwijderde zich Lank. Elke privé-secretaris moet vroeg of laat direc teur worden. Hij weet te veel (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1