Kinder leesboeken v. Willigen tweede blad heldersche courant van dinsdag 22 november 1032. 5 Stadsnieuws. Gemeenteraad. Een legpuzzle in ons St.-Nicolaasnummer. 7 Hoe gaat het met de Jeugdherberg? Licht op voor alle voertuigen: Wintertijd. Dinsdag 22 Nov16.29 uur Woensdag 23 16.28 In ons Zaterdag a.s. verschijnend St. Nicolaas-nummer, zal door ons een leg puzzle voor de ouderen en een voor de kinderen, worden opgenomen, voor de oplossing waarvan wij een viertal geld prijzen voor de ouderen en een viertal boeken voor de kinderen beschikbaar stellen. In het betreffende nummer zullen we de bizonderheden vermelden. Het wordt een puzzle waaraan iedereen kan meedoen en die heel Den Helder en om geving aan het puzzelen zal zetten. Onzen adverteerders verzoeken we de voor dit nummer bestemde advertentie zoo spoedig mogelijk gereed te maken. Onze vertegenwoordiger komt deze van daag of morgen halen. Ook kunnen de idverfenties natuurlijk aan ons kantoor bezorgd worden. Onze stadgenoot, de heer J. A. Korff, is te 's-Gravenhage geslaagd voor het laatste gedeelte van het notarieel examen. AANKOMST INDISCHE MAIL. Woensdag in ons land. De speciale boottrein met post en pas sagiers, in aansluiting op het motor schip „Marnix van St. Aldegonde" zal Dinsdagmorgen 22 November om 10 u. 20 van Genua vertrekken. Aankomst Woens dagmorgen 23 November 9 u. BI te Am sterdam C.S. „KOVACS LAJOS" NAAR DEN HELDER. Naar wij vernemen is het het A.V.R.O.- bestuur gelukt den beroemden „Kovacs Lajos" met zijn band in Den Helder te krijgen. Deze populaire band zal op Woensdag 30 November a.s. in „Casino" concertee ren. Bob Scholte is daarbij ook aanwezig. Liefhebbers van muziek en zang kun nen dien avond volop genieten. Dit bijzondere concert zal ongetwijfeld niemand willen missen en wij vertrouwen dan ook, dat „Casino" geheel gevuld zal zijn, trouwens, overal waren de zalen te klein; Wij hopen in ons blad van Donderdag a.s. meer bijzonderheden te kunnen ver melden. VERGADERING ZAK-BIJBELBOND. Til een advertentie in dit nummer wordt een vergadering aangekondigd van den Zak-Bijbelbond, op morgenavond 8 uur in de bovenzaal van het Chr. Militair Te huis, Kanaalweg. Als spreekster zal op treden mevr. GroenwegWever, lid van het hoofdbestuur. Iedereen is er hartelijk welkom. LANDHUIS TE HUISDUINEN. Door de architecten B.N.A., ir. Jan W. E. Buys b.i. en Joan B. Lürsen te Den Haag, is bij onderhandsche aanbesteding opgedragen aan de firma Lastdrager te Den Helder, het bouwen van een land huis te Huisduinen voor rekening van den heer dr. ir. Loen, voor de somma van 10.749.—. UITVOERING KINDERKOOR. A. Krygsman. Wij herinneren aan de uitvoering van de operette, welke hedenavond wordt ge geven door de zangklassen, onder leiding van den heer A. Krijgsman, op heden avond 8 uur in „Casino". Zooals wij reeds hebben medegedeeld, wordt daarbij mede werking verleend door de „Heldersche Orkest-Vereeniging", directeur J. Herts worm en verschillende stadgenooten. Be- Ïalve de kinder-operette (muziek van W. A. P. Créman) worden piano-solo's uit gevoerd door mej. M. Brouwer, T. Goed- xnecht, M. Smit en ook diverse quatre mains. Het orkest zal o.a. spelen muziek van Mozart, de bekende „Oud-Hollandsche Boerendansen" van Siep, de „Cadetten- marsch" van Sousa, zoodat het een aardi ge avond belooft te worden. Kaarten a 50 cent zijn hedenavond aan ie zaal verkrijgbaar. EERSTE WINTERCONC'ERT HARMONIEKAPEL „WINNUBST". Goed geslaagd concert. De muziek-vereeniging Harmoniekapel Winnubst, onder leiding van den heer H. B. Schenkels, opende Vrijdagavond de rij der winter-concerten, welke de plaatselijke muziekvereenigingen voor hun donateurs trachten te geven, met een zeer goed geslaagd concert in Casino. Een iedere vereeniging heeft zoo haar eigen donateurs, geheele families ziet men de vaste plaatsen innemen, waar zij steeds gewend zijn beslag op te leggen, er is de gezellige atmosfeer, de aardige toilet jes der dames ontbreken niet. Bij deze vereeniging met haar ruim dertig jari gen leeftijd, waar eerst de vader speelde en nu de zoons deze plaatsen innemen, waardoor „Winnubst" altijd jong blijft en het een genot blijft de leden in hun nette vlugge uniform op het tooneel te zien verschijnen en hun muziek te beluiste ren, is reeds bij voorbaat het succes verzekerd, wat betreft het optreden voor een zeer goed bezette zaal. De Voorzitter memoreerde in zijn openingswoord de drukke zomer-concer- ten en diverse meewerking bij verschil lende gelegenheden, het groote succes op het gehouden nationaal muziekconcours te Alkmaar, waardoor Winnubst ook dit jaar haar activiteit betoonde en haar vooruitgang. Na de zustervereenigingen, de pers en de bezoekers(sters) een harte lijk welkom te hebben toegeróepen, liet de heer Schenkels zijn corps met een pittigen, goed rythmisch uitgevoerden marsch „Le Retour d'Ath" van L. Lan- glois het programma openen. „Eternel Printemps", groote wals van Fr. Popy, met fijne clarinetpartijen, zuiver in goede tempo's uitgevoerd, beloofde reeds een mooien muzikalen avond. De heer J. J. Schenkels had wel het leeuwen-aandeel in het succes, dat hij met zijn solo clari- net bereikte, door zijn voordracht, nuan ceering en geluid als een eerste clarinet- tist in het „Premier Concerto" van C. M. von Weber, waarvan de deelen Allegro en Adagio met begeleiding van het corps verdienstelijk werden uitgevoerd. De Spaansche Suite „Divertissement Espag- nol" van L. C. Desormes, bestaande uit 5 deelen, met haar bekoorlijke, vlugge melodieën, alles levend en juichend, zon der in overdrijving of ruwheid te ver vallen, was hier ook muzikaal een der mooiste nummers. Het Saxophoon-kwartet, bestaande uit de heeren J. Th. Wildenberg, Jb. Kars- man, R. J. Wols en C. Minneboo, bracht op zeer verdienstelijke wijze de composi tie van Joh. Zaagmans „Avond-vertel ling" naar voren. Mooi samenspel, prach tige volume, 'n ieder verstond zijn partij, zoodat het een goed sluitend kwartet wetd, een zeer gelukkig gekomen nr., met ge voel en élan, waarin men de liefde voor het instrument beluistert, deze heeren kunnen wel op een goedé uitvoering terug zien. Winnubst besloot haar muzikaal ge deelte met „Voorwaarts.... Marsch!!!" van W. Ciere met haar potpourri over diverse populaire schlagers, welke een enthousiast applaus verwierf en de stem ming voor het traditioneele bal, het hierop volgde, wel in de hand werkte. Zangnummers werden gezongen door den heer J. Wil- lems en aan den vleugel begeleid door de heer C. Veenstra. Velen, nieuwsgierig naar het geluid van onzen Helderschen Richard Tauber, waren hiervoor geko men en zullen zeker niet teleurgesteld zijn in hunne verwachting. Met een groot gemak en in alle deelen beheerscht zong hij een zestal nummers t.w. „L'Elisir d'Amore", G. Donizetti, „Ideale" van Tosti, „Peachè?" van G. E. Pennino opgedragen aan E. Caruso Aria uit de Parelvisschers van G. Bizet, „Ave Maria", Tito Schyser en „Ay-Ay-Ay" van O. P. Freeze. Begeleid door den heer G. Veenstra, welke mede een aandeel in dit groote sucecs had, heeft de heer Willems vele zangersharten doen trillen van zijn schitterend geluid, prachtige intonatie en gevoelvolle voordracht van zijn num mers. Hopen wij hem nog vele keeren in onze Heldersche zangerswereld te mogen hoor en en er avn te genieten. Winnubst kan met voldoening op de zen goed geslaagden avond terugzien. NED. VEREEN. VAN HUISVROUWEN. Wij herinneren onze lezers nog even aan de interessante b erkdemonstra- tie op morgenmiddag drie in „Musis Sacrum". Zie de advertentie in dit blad. A. L. CONSTANDSE VOOR „DE DAGERAAD". Wij verwijzen naar de advertentie in dit blad, waarin de Vereeniging „De Dageraad" kennis geeft van een door haar georganiseerde lezing, waarin de van vroegere vergaderingen welbekende spreker A. L. Constandse een lezing zal houden over „Huwelijk in Kameraad schap". Verschenen is een vervolgagenda van den Raad der gemeente Den Helder opj heden-. Dinsdagavond. Ingekomen stukken. Goedkeuring van Ged. Staten op het raadsbesluit tot het aangaan van een- deposito-rekening met de Bank van Ne-1 derlandsche Gemeenten; alsmede vanj verkoop van grond. Adres van P. van Twisk en M. M. Polak (met adhaesiebetuiging van de Alge- meene Heldersche Winkeliersvereeni- ging, den Bond van Koffiehouders afd. Den Helder en de R.-K. Middenstands- vereeniging „De Hanze"), houdende ver zoek de kermis in eere te herstellen, zij het in veredelden vorm. (Daar de kermis nog kort geleden, op i voorstel van Burgemeester en Wethou- i ders, is afgeschaft, zijn er voor het Col lege geen termen om reeds thans voor te stellen op dit adres gunstig te beslissen). Erfpacht en verkoop van grond. Voorstellen tot uitgifte van grond in erfpacht aan de N.V. „Agbo", P. J. Kaan dorp, J. Mooy, IJ. Grimijser, tot wijziging i van de erfpachtsovereenkomst met G. H. I Koekenbier en M. G. Gillisse, tot ver- koop van grond aan de N.V. „Hagebo", L. F. Klaassen, P. J. van Driel, tot uitgif te in erfpacht aan F. C. Teerink, G. J. Eijlders, W. Venema, H. Booy, G. Groot, J. Geervliet, L. Pinkhof, M. C. van Zoe- len en P. M. Geevers. Avondvakteekenschool. Voorstel tot vaststelling van een school geldverordening voor de Avondvaktee kenschool. Inundatiekade. Voorstel tot wijziging van de erfpachts overeenkomst met het Rijk betreffende de inundatiekade. „Roode Kruis"-gebouw. Voorstel om machtiging te verleenen tot het sluiten van een erfpachtsovereen komst met het Rijk voor den grond, waar op het „Roode Kruis"-gebouw te Huis duinen is gesticht. Benoeming buitengew. 1. o. Voorstel tot het benoemen van een on derwijzer aan de school voor buitengew. lager onderwijs. De voordracht luidt: 1. D. Vries, 2. M. Quant, 3. A. M. J. Mol. Gordijnen voor bizondere scholen. Geen medewerking voorgesteld. Abusief is op de agenda voor den Raad vermeld, dat B. en W. voorstellen mede werking te verleenen voor den aankoop van gordijnen voor de r.k. bizondere scholen aan den Polderweg. In het uit treksel uit de betreffende bijlagen, dat wij Zaterdag opnamen, werd ook deze indruk gewekt. Thans wordt doorB. en W. de agenda gerectificeerd. De aanhef van bedoelde voorstellen moet aldus wor den gelezen„Voorstel om geen mede werking te verleenen voor het aanschaf fen" Erfpacht en verkoop van grond. Alsnog wordt aan den Raad voorge steld in erfpacht uit te geven aan L. Pinkhof, alhier, terrein aan de Soem- bastraat, groot 160 m2, voor den bouw van een woning. Canon 60 en 25 ct.; M. G. van Zoelen, alhier, als boven, groot 180 m2; P. M. Geevers te IJmuiden, als boven, groot 320 m2, voor twee woonhuizen; F. C. Teerink, alhier, als boven, in de Goudsbloemstraat, groot 200 m2, voor een woonhuis. Canon 45 en 25 cent; G. J. Eijlders, alhier, als boven, groot 150 m2; W. Ver.ema, alhier, als boven, groot 150 m2; H. Boojj, alhier, als boven, groot 170 m2. Voorgesteld wordt den grond, waarop het Roode Kruisgebouw te Huisduinen is geplaatst, van het rijk ir. erfpacht te aanvaarden, zijnde 150 m2, tegen een canon van f 50.—. Op de desbetreffende aanvraag van B. en W. om een opper vlakte van 975 m2 in gratis erfpacht te bekomen, werd afwijzend beschikt. Verder wordt voorgesteld tot het aan brengen van een wijziging in de met het Rijk aangegane erfpachtsovereenkomst inzake de inundatiekade langsdeOost-zijde van de bedekte gemeenschapslinie, vanaf den Huisduiner straatweg tot aan het fort Dirks Admiraal. Deze wijziging is noodig, doordat het plan voor den aanleg van het park bij de linie gewijzigd is. Tenslotte worden wijzigingen voorge steld in de erfpachtsbesluiten betreffende 6 woningen G. H. Koekenbier, 3 id. M. G. Gillisse, en de verkoop van grond voor 74 woningen N.V. „Hagebo". Laatst genoemde N.V. moet nog de beschikking hebben over een strook, welke bij eerst- genoemden in erfpacht is. Medewerking aanschaffing leermiddelen. Voorgesteld wordt medewerking te ver leenen voor de aanschaffing van leer middelen voor de school van g.l.o. aan den Polderweg. Het betreft hier leer middelen voor verkeersonderwijs en gods dienstonderwijs. „JONGEDAMES IN UNIFORM". Een mooie voorstelling. In Juli hebben we de film „Meisjes in Uniform" hier gehad en deze is door zeer velen gezien, en het was te verwachten, dat nu de opvoering van het tooneelstuk, waaruit deze film was getrokken, zich eveneens in de belangstelling van het Hel dersche publiek zou mogen verheugen. Die verwachting werd niet beschaamd; ondanks het feit, dat de uitvoering op een Zondagavond plaats had, voor velen een beletsel om te gaan was „Casi no" druk bezocht, en waarlijk niet alleen door het Zondagsavondpubliek. dat in hoofdzaak komt voor het bal. Uit de verschillend, hieromtrent reeds door ons gepubliceerde berichten weet men, dat het hier betrof een voorstelling, die gegeven werd uitsluitend door dames- artisten onder leiding van mevrouw Enny Molsde Leeuwe, een goede bekende van het Heldersche publiek. Onwillekeurig komt men er toe de filmvoorstelling met de origineele tooneeluitvoering te verge lijken. Het tooneelstuk is verdeeld, even als dat in den regel met een verfilming geschiedt, in een aantal weliswaar met el kander verband houdende, maar toch min of meer zelfstandige, tafereelen. De struc tuur van een tooneelstuk vereischt even wel .andere effecten; opbouw, ontwikke ling en oplossing moeten logisch- uit het gesproken woord volgen en het verraadt zwakte wanneer men daarvoor de hulp van niet minder dan twaalf, zii het korte, bedrijfjes noodig heeft. Dat is een effect, dat wel de film noodig heeft, maar waar tot nog toe het tooneel buiten kon. Nu is het tegenwoordig, met de moderne tech nische hulpmiddelen, weliswaar mogelijk zeer snelle changementen te geven, maar toch hadden wij en velen met ons voortdurend het hinderlijke gevoel telkens en telkens in onze „lectuur" te worden onderbroken, waarbij je dan wachten moest op de volgende scène. Deze hiaten heeft men in de film niet, maar daartegenover staat, dat natuurlijk op het tooneel de handeling meer samen hangend kan worden weergegeven. Voor een stuk als dit, uit dergelijke losse scènes bestaand, zoudèn wü evenwel de voorkeur geven aan de filmvertolking, ook al omdat deze tot veel grootscher aspecten inzake de regie in staat is. Uit het bovenstaande volgt dan ook, dat een stuk als dit onvermijdelijk zwakke scènes bevat; tafereelen, waarin te weinig handeling geschiedt om het publiek te kunnen boeien. Daar stond tegenover, dat we ook verschilende alleraardigste too- neeltjes kregen; we denken aan dat in de „kastenkamer" van het pensionaat, als de nieuw aangekomen Manuela haar genum merde garderobekast krijgt en kennis maakt met verschillende meisjes, aan de niet minder aardige scène op de slaap zaal, en meerdere. Bij de filmvertooning, ook de sprekende, mist men daarbij het gesproken woord. Maar hoeveel groot scher wist bijvoorbeeld de film op haar beurt het feestavond je weer te geven! Hoewel vóór de pauze acht tafereelen achter elkander en erna dé vier laatste werden gegeven, en de onderbreking overal niet langer was dan strikt noodza kelijk voor de décorverwisseling, zijn er duidelijk drie bedrijven in het stuk te on derscheiden. Het eerste schetst de aan komst van Manuela in het pensionaat en het verloop van den eersten dag. In het tweede krijgen we de catastrophe op het feestavondje, waar de geëxalteerde, over spannen Manuela na haar succes in Scbil- ler's drama geheel haar roer kwijt raakt, terwijl het derde het tragische eind brengt. Maar ofschoon de bedoeling van de schrijf ster was ons te doen zien hoe een koud, n.ilitair kostschoolsysteem moordend kan werken op jonge, ontvankelijke zielen, en hoe verkeerd deze door de directrice ge handhaafde nivelleeringstaktiek voor der gelijke jonge meisjes (en in het algemeen \oor ieder kind) is, wij worden door de film meer overtuigd dan door deze tooneel- wedergave. Hier op het tooneel is het meer een individueel „geval"; het koude en lief- delooze van het systeem dringt niet ge noegzaam tot den toeschouwer door, om dat deze weet, dat Manuela nu eenmaal een wat overgevoelig, geëxalteerd meisje is. De film is in dit opzicht veel meer over tuigend. Óm ons nu verder te bepalen bij de too- neelvertolking: van de regie was zeer veel werk gemaakt. De dames hadden eigen décors, waarmede alleraardigste effecten bereikt werden. En ondanks het feit, dat men te kampen had met de moeilijkheden van een vreemd, voor de verschillende coulissen natuurlijk niet steeds passend tooneel, verliep alles vlot, al was dan ook ver over elf uur het einde er. De hoofdrol was, zooals men weet, in handen van een jeugdige actrice Cissy van Bennekom, die hier gelegenheid had zich veelzijdig te geven. In het begin als het jonge, verlegen kind, dat beduusd is van de strengheid der directrice en leera- ressen, later als de joviale kameraad, van wie alle meisjes houden. Dan als de dwee- pende, hartstochtelijke en overspannen pupil van FrauLein van Bernburg, weer later in de dramatische slotscène.. waar- Hik, dat was niet gering. Hoezeer zij in al die rollen heeft voldaan, zullen de vele be zoekers getuigen, welke Zondagavond van haar spel hebben genoten. De overige da mes, voor zoover zij een eenigszins be langrijke rol hadden te vertolken, kweten zich daarvan verdienstelijk en gaven le vendig en vlot spel. In het bizonder moet hier worden genoemd Tilly van Vliet als Ilse von Westhagen, Ada van Duyl eerst als Manuela's tante (een kort rolletje in de eerste scène), daarna als de gardero- bière Elise. Dan natuurlijk het ingehou- den-sobere spel van Enny de Leeuwe: een heel ding voor deze temperamentvolle ac trice, die zoo smeuig een komische rol weet te vervullen, en hier ter stede popu lair is. Mevrouw Julia Cuypers was de waardige,, statige, deftige en ijskoude di rectrice, voor wie slechts één ding van be- teekenis is: de goede naam van haar instituut. Zoo was dit. alles tezamen, een mooie opvoering, welke de talrijke aanwezigen ten zeerste heeft voldaan. REDE VAN DEN HEER D. WIJNKOOP. Gisteravond trad voor de Vereeniging »de Dageraad* het lid der Tweede Kamer, de heer D. J. Wijnkoop op, met het onder werp: «Communisme en Christendom*. Voor deze vergadering was groote be langstelling, ook van andersdenkenden. De spr. begon met te zeggen, dat het onderwerp niet gemakkelijk was, omdat men hier te doen heeft met twee geweldige, geheel aan elkander tegengestelde be wegingen, waarvan het onmogelijk is in één enkele rede alle aspecten te belichten. In een breed opgezet betoog ging hij vervolgens de geschiedenis van het christendom na; de strijd der allereerste christenen tegen de toen óverheerschende invloeden was in feite even revolutionair als het communisme thans is, maar de historie bewijst, dat door de eeuwen heen slechts dat tot ontwikkeling is gekomen van het christendom, wat in de lijn lag van de overheërschers. Met voorbeelden uit de geschiedenis toont spr. dit aan. Eigenaardig en merkwaardig is, dat in het geweldige chineesche rijk met zijn 500 millioen inwoners het christendom fiasco heeft geleden en men daar ook niet het westersche kapitalisme vindt. Japan vormt schijnbaar een uitzondering, omdat het Japansche volk wel kapitalis tisch en imperialistisch, maar niet christe lijk is. De spr. zet nader uiteen, wat daarvan de oorzaak is. Uit algemeen wereldaspect beschouwd, kan gezegd worden dat het christendom zijn hoogste ontwikkeling heeft bereikt en op den terugweg is. Trouwens, dit wordt door de vooraan staande mannen zelf erkend, en we zien vooral in de katholieke landen het ver schijnsel van het zich afwenden van de kerk. Uitvoerig zet spr. de oorzaken daar van uiteen. Hij wijst er voorts op, dat vooral de wereldoorlog oorzaak is geweest, dat de Europeeër zoo veel van zijn prestige heeft ingeboet; de negers en de Indiërs, die men er bij haalde, zagen al heel spoedig, dat het hier louter betrof een strijd van alleen christenen onderling en geenszins wilt li lezend Buitenlandsch Overzicht Feuilleton Radio-programma Van links en rechts Van hongersnood van de bevol king op Java en Madoera geen sprake. De werkloosheid in ons land De Indische mail komt morgen (Woensdag) in ons land Een ernstig auto-ongeluk heeft Zondagavond in Italië plaats gehaddat aan 11 jonge men- schen het leven kostte President Hoover verwacht 15 Dec. betaling van de vervallende termijnen van de oorlogsschul den Groote belangstelling in Duitsch- land voor de droogmaking van de Zuiderzee Een mislukte aanslag op den trein van Herriot, den Franschen premier De brand in de ,,P. C. Hooft" is gisteren gebluscht Dreigt er een vleeschtekort? Als gevolg van prijsdaling en bescher ming De behandeling van het rapport- Lytton voor den Volkenbond Vrij hevige aardschokken gister nacht in ons land gevoeld De gasontploffing te Rotterdam Inbraken en overval met roof te Roosendaal. De dader gearres teerd Russische ijsbreker met 30 opva- renden vergaan I De memorie van antwoord be- j treffende de begrooting van bin- nenlandsche zaken I Japan s antwoord op het rapport- Lytton. Een bijna volkomen af wijzing Wordt Amerika niet betaald? Richard Tauber liet gisteravond in Amsterdam een volle zaal op zich wachten Sportnieuws Omtrek nieuws pag. 1 1 2 2 1 1 2 en 7 7 3 3 8 6 Marineberichten „8 Marktberichten 7 gom mêmi Dinsdag 22 November: Feestavond R.K. Zangver. „St. Caecilia Musis 8 uur. Uitvoering Muziekschool „Krijgsman", Casino 8 uur. Feestelijke vergadering Congregatie-Vev- eeniging, Gebouw R.K. Volksbond, 8 tl. Woensdag 23 November: Marine-concert, Casino 8.30 uur. Donderdag 24 November: Filmavond Heldersche Bestuurdersbond, Tivoli 7.30 uur. Uitvoering Zang- en Reciteerver. „Har monie", Casino 8 uur. om ideëele motieven en de eerbied en angst, die men had voor den blanke, zijn verdwenen, het christendom heeft geen kans meer in de Oostersche landen door te dringen. In het tweede deel zijner rede besprak spr. den toestand in de Sovjet-Unie, van wie men ten onrechte zegt, dat er de godsdienst wordt bestreden. Dat is on juist, men is er vrij in zake godsdienst, maar de Sovjetstaat staat op het stand punt, dat ieder kerkgenootschap zichzelf moet in standhouden en daarvoor geen staatsgelden moeten worden gebruikt. Er werden enkele vragen gesteld, die den spr. de gelegenheid gaven op som mige punten nader in te gaan, en te 11 uur was de vergadering, die een rustig verloop had (de spr. werd met groote aandacht aangehoord), geëindigd. Deze vergadering was voor militairen verboden. BEST! Om alle belangstellenden meteen tevre den te stellen, zullen we dan in de krant nog maar eens vertellen, wkt op de jaar vergadering al zoo besproken is. Als 'men nu een volgenden keer maar niet wegblijft „omdat het toch nog wel in de krant zal komen!". Laten we dan beginnen te vertellen, dat in de samenstelling van 't Bestuur eenige verandering is gekomen. De heer K. \V. A. Meijer, een goede bekende van de J. H., ig voorzitter geworden en de heer J. A. Rauws penningmeester. Met den laatste is nu ook een vertegenwoordiger uit Marine kringen in het bestuur gekomen. We hopen, dat we dit aan een sterke uitbrei ding van het aantal donateurs nog eens extra zullen bemerken. In dé Rutena (Raad van Toezicht en Advies) kwamen als nieuwe leden mevr. Ringma en de heer L. Coltof. In het Herberg-comité nam zitting pas toor Moleman. En zoo kan met recht gezegd worden, dqjt het geheele bestuursapparaat van onze J.H. gevórmd wordt door vertegenwoor- digers(sters) uit alle kringen der burgerij. Nu iets over het bezoek. Een goed beeld daarvan krijgt men door bestudeering van onderstaand statistiekje. De secretarissen van het herberg-comité en van het bestuur hebben precies een avond noodig gehad om het uit de vele gegevens samen te stellen. verwachtingen voor 1933. De herbergvader en -moeder rekenen dan minstens op 1000 trekkers(sters). Als u weet, dat de J.H. nu al met zijn bedden voorPinksteren van het volgende jaar besproken is, zult u de reden van ons optimisme vatten. Zwart kijkers kunnen uit bovenstaande getallen Maand Individ. trekkers. m. vr. In clubs trekkers. m. vr. Beneden 21 jaar. m. vr. Boven 21 jaar. m. vr. Totaal aantal trekkers Overnach tingen. half Mei en Juni 22 9 20 2 9 31 44 Juli 129 72 10 56 18 73 54 211 232 Augustus 187 133 46 20 117 56 70 77 386 419 September 25 13 5 1 20 12 38 51 363 227 56 20 198 75 165 152 666 746 Hieruit blijkt, dat er dit jaar 666 gasten in onze J.H. waren, wien in 't geheel 746 maal nachtlogies werd verschaft. Dat is een heele vooruitgang bü 1931, toen we maar 133 gasten hadden met 178 over nachtingen. We zijn optimistisch in onze meteen leeren, dat een J.H. voor Den Helder zeker geen luxe is. Op de jaarvergadering is er druk over gepraat hoe het getal der bezoekers aan de J.H. grooter gemaakt zou kunnen wor den. Sommigen meenden, dat de weg er heen te moeilijk te vinden is. Stelde het gemeentebestuur het vorig jaar handwij zers beschikbaar, dit seizoen moesten we het zonder deze stellen. De vroede vaderen waren o. m. van oordeel, dat het Helder sche stadsschoon door deze handwijzers ontsierd werd. Waarover men natuurlijk van meenim- kan verschillen!! Andere belangstellenden op de jaarver gadering dachten, dat een nieuwe jeugd herberg op den dijk of op de duinen, met een schitterend uitzicht over het Marsdiep en de Noordzee, zeker aantrekkelijker zou zijn, dan het tegenwoordige gebouw in den Ouden Helder. Men was het met deze op vatting eens, maar redeneerde, dat als eenige consequentie daaraan vastzat, zoo'n jeugdherberg te bouwen! En dat doe je nu eenmaal niet met een saldo als het onze. Toch werd besloten op de volgende begrooting een bedrag uit te trekken voor het fonds: „De Nieuwe J.H." En zoo zijn we als vanzelf bij de finan ciën aangeland. De penningmeester deelde ons mee, dat we ruim 200 over hebben, een bedrag, dat we 't vorig jaar juist zijn tekort gekomen. Volgens Bartjes zijn we we dus een 400 rijker geworden. Maar., er moeten nog rekeningetjes betaald wor den en ook aan de inrichting van de J.H. zal nog geld ten koste gelegd moeten worden. Ook dezen zomer is er weer heel wat gekocht. Een gasstel, dat er vier uur over deed om een waschketel met eigenheimers aan den koo kte brengen, werd door een ander vervangen, dat een beetje actiever was. Nieuwe slaapzakken en dekens wer den aangeschaft. En omdat we 't niet over ons hart konden verkrijgen, in den druk ken tijd telkens gasten af te moeten wij zen, omdat we „vol" waren, hebben we op den zolder van onze Noordkaap een nood- logies ingericht voor 12 jongens of meis jes. De capaciteit van de J.H. is daarmee opgevoerd van 40 tot 52 plaatsen. Tenslotte iets over twee van de allerbe langrijkste bestanddeelen eener J.H., iets over de herbergouders en de gasten. De ouders hebben zich dezen zomer danig geweerd. Bijna 4 maanden lang zijn ze van 's morgens zes tot 's avonds tien in de weer geweest en ze hebben hun logé's behandeld of 't hun eigen kinderen waren. Zeker, -zoo behoort het, maar het extra woord van dank, dat de voorzitter van het bestuur op de jaarvergadering vader Geerling en z'n echtvriendin gaf, was toch wel op zijn plaats. Door een har telijk applausje stemden de aanwezigen met deze woorden in. Ons is het een bizon der genoegen, dit nog eens in de krant te mogen vertellen. Last not least, de trekkerseters). Uit de registers blil'kt, dat 4 maal zooveel trek kersisters) uit de z.g. intellectueele beroe pen kwamen, dan uit de beroepen der handarbeiders. Het feit, dat de laatsten voor 't grootste deel nog geen vacantie hebben, zal hier niet vreemd aan zijn. La ten we hopen, dat ook0 uit deze kringen het aantal trekkers spoedig zal toenemen. Het drukst werd de J.H. bezocht door kantoorbedienden, onderwijzers, studenten en H.B.S.'ers. Er kwamen 1 landarbeider, 1 „mondverzorgster", een beroep, dat we overigens niet thuis konden brengen, en een klein aantal ingenieurs en doctoren. Vier gezelschappen bezochten de J.H. In 't geheel kwamen er 42 trekkers uit het buitenland. Van hen waren er dertig uit Duitschland en 12 uit Zwitserland. Maar 't is nu mooi geweest! Laat tot besluit een woord van dank hier neerge schreven worden aan allen, die ons bij liet J.H.-werk steunen. En laten we dan in 't bizonder den heer Van Twisk mogen noemen, die z'n troetelkind (de J.H.) voor 't seizoen een prachtige piano ten ge- bruike heeft afgestaan. Als we dezen winter propaganda voor het fonds „De Nieuwe Jeugdherberg" gaan maken, hopen we op uw steun te mogen rekenen. Maar geeft U thans reeds op als donateur tegen een minimum van 1.—i per jaar, bij den secretaris van de J.H, J. A. VAN DER VLIS, Dijkstraat 3L

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5