Kannewasser's Sint Nicolaasfeest DE STRIJD OM WEENEN. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. Polsmoffen!! Truien (in alle soorten). 60ste JAARGANG De Kamerverkiezingen in België. - Optimisme op de ontwapeningsconferentie. - Hetschuldenvraagstukaan Amerika en de houding van Engeland. China en Japan. Bij KONIJN, Tel. 339. versch gebraden LAMSBOUT Nieuwe vaststelling van rechts gebieden voor rechterlijke colleges. OP 6 DECEMBER IN Peil van het IJsselmeo. NERGENS FEUILLETON COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Pautowna, Breezand, VVieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.—, NederL Oost- en West-lndië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20 Losse nos. 4ct.fr.p.p.6et. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70,f 1.—. Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, fl.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. AD VERTEN T1ËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4ct. De Kamerverkiezingen in België heb ben den socialisten en katholieken een belangrijken winst gebracht, terwijl de liberale partij en ook de frontpartij ver liezen hebben geleden. Het zal vermoedelijk blijken, schrijft „De Courant", dat de katholieken vijf of zes zetels hebben gewonnen en dus de sterkste fractie zullen blijven vormen, met 80 of 81 zetels. Verwacht wordt, dat de socialisten 76 of 77 mandaten zullen ver werven (vorige Kamer 70) zoodat geen partij de absolute meerderheid zal be halen en de liberalen hun positie „op de wip" zullen handhaven; een toestand die, wat betreft het vormen van een regee ring, moeilijke vraagstukken zal opleve ren. Over het geheel genomen hebben de verkiezingen een rustig verloop gehad. Wat de Vlaamsch-nationalisten betreft, staat het vrijwel vast, dat zij te Antwer pen en te Mechelen, waarvoor resp. Her man Vos en Ward Hermans in het parle ment zaten, hun zetels zullen verliezen. De socialisten blijken hun winst vooral ten koste van de liberalen te hebben be haald, terwijl de katholieken zoowel op de liberalen als op de Vlaamsch-nationa listen winst hebben veroverd. Op sommige plaatsen hebben ook de communisten eenig succes behaald en het is niet uitgesloten, dat zij het in de Kamer weer tot 2—3 zetels zullen bren gen. Hun invloed blijft echter onbedui dend, vooral tegenover de sterkere socia listische fractie. Een optimistische toon van de ontwape ningsconferentie. Onze laatste beschou wingen over de ontwapeningsconferentie waren van minder opgewekten aard. Nu er een optimistische toon doorkomt, haas ten we ons daarvan melding te maken. Het is een bericht van den corr. van de „Nw. Rott. Crt." te Genève, dat hier mel ding van maakt. Hij schrijft o.m. aan zijn blad: De besprekingen, die in de afgeloopen week hebben plaats gehad, schijnen wer kelijk de standpunten nader bij elkaar gebracht te hebben. Von Neurath verzet zich niet meer tegen officieuze bespre kingen tusschen de vijf meest betrokken mogendheden, zoodat, wanneer ten min ste ondertusschen geen veranderingen in de regeeringen intreden, men hoopt, dat Vrijdag deze besprekingen zullen kunnen aanvangen. Zij zullen niet alleen over de pariteitseischen, doch eveneens over de veiligheid loopen en bij een bespreking tusschen de vertegenwoordigers van Frankrijk, Duitschland, Engeland, Ame rika en Italië zullen ongetwijfeld de voor stellen van Sir John Simon eveneens, zij het misschien oppervlakkig, behandeld worden. Naast de Engelsche voorstellen over de vlootontwapening hebben, zooals bekend, ook de Japanners voorstellen, die zij, wanneer zij het oogenblik gekomen ach ten, bij de conferentie zullen indienen. Naar verluidt, zal de Japansche regeering niet alleen een vermindering van de totale tonnenmaat, maar ook de vermin dering van de tonnenmaat van zekere categorieën schepen, en wel van slag schepen en kruisers, voorstellen. Hier- dubbel gebreide wanten. mee zou gepaard moeten gaan de vermin dering van het kaliber van het geschut van deze schepen. Eveneens zouden de Japansche voorstellen inhouden de af schaffing van het marinevliegwezen, de moederschepen en drijvende landings plaatsen. De voorstellen bevatten echter geen cfjfers, aangezien Japan eerst de cijfers ter sprake wil brengen, wanneer de principes zijn aangenomen. De politieke correspondent van de „Echo de Paris" weet, volgens Reuter, over de stappen, gedaan tot oplossing van de kwestie der rechtsgelijkheid mede te deelen, dat Sir John Simon en Norman Davis aan de Fransche regeering zullen voorstellen een nieuvy verdrag te slui ten, dat aan de onderteekenaars ieder ge- 1 bruik van geweld zal verbieden. Verder zullen zij trachten Duitschland af te bren- j gen van iedere poging tot opnieuw wape nen. Het schuldenvraagstuk aan Amerika. j De kwestie van de betaling van de oor- i logsschulden staat op het oogenblik nog in het middelpunt van de belangstelling. Immers de helft van de volgende maand zullen de miilioènen over de brug moeten komen, of liever, over den Oceaan moeten worden gestuurd. In Engeland zijn twee partijen, de eene die van geen betaling wil weten en de ander die beweert dat Engeland best zy'n verplichtingen na kan komen. Bij de bladen, die meenen dat Engeland I betalen moet, schrijft de Londensche corr. van de „Nw. Rott. Crt.", heeft zich thans ook de „Daily Herald" gevoegd, die daar- bij opmerkt, dat de bladen, die Groot-Brit- tanje in gebreke willen doen blijven, juist die zijn welke na den oorlog het hardst om enorme schadeloosstelling geschreeuwd hebben. Wat de tekst der gisteren gepu bliceerde Amerikaansche nota betreft, geeft men algemeen toe, dat de welwil lende gebaren daarin ietwat meer gepro nonceerd zijn dan zich op het eerste me morandum van Hoover liet aanzien, maar sommige bladen erkennen, dat er ook duidelijk in te lezen staat,' dat er op een omkeer in het congres voor 15 December nagenoeg geen hoop bestaat. Vrij sterk verbeid is in de pers de indruk dat het departement van financiën voor niet be talen ijvert, niet alleen om de onmiddel lijke gevolgen van betalen voor pond en prijzen, maar naar gezegd wordt ook om dat inzake deze schuldkwestie aldus ein delijk een beslissing onvermijdelijk zou worden. In het kabinet zou Baldwin de leider zijn van die ministers, die niet be talen willen. De „Daily Express" maakt een verschil tusschen Frankrijk, dat „wij willen niet betalen" en Groot-Brittannië, dat „wij kunnen niet betalen" zegt. Ook de „Daily Mail" beweert, dat Groot- Brittannië niet betalen kan omdat de stoffelijke middelen daartoe ontbreken. De „Morning Post" schrijft daarentegen, dat Groot-Brittannië nog niet zoo laag gezonken is, dat het geen 28 millioen pond meer betalen kan, wanneer de wettelijke betaling daarvan geëischt wordt. Zoo schrijft ook de „Herald" dat Groot-Brit tannië niet faillliet zou gaan om een som van 28 millioen pond. De meeningen zijn dus nog heel erg verdeeld. Bij jaap SNOR, Zuidstraat 19. iLet op den gelen sche Storting heeft besloten den Nobel-1 GEEN NOBEBLPRIJS VOOR DEN VREDE. De Nobelprijs-commissie van het Noor- kennen en het bedrag tot het volgende jaar te reserveeren. Versterking van het Japansche officierscorps. De Osaka Asahi meldt, dat het Japan- j sche dept. van oorlog heeft besloten de opleiding van het officierscorps van het Japansche leger en de vloot uit te brei- i den. Er zullen nieuwe scholen worden ge- j sticht en ook het aantal officieren zal worden vergroot. Vooral het Japansche luchtvaart-officierscorps zal worden ver sterkt, waarvoor twee opleidingsinstituten geopend zullen worden. Van groote be- teekenis acht men de opleiding van Mantsjoerjjsche officieren in het Japan sche leger. De nieuwe staat Mantsjoerije. Een Japansche opvatting. De Japansche regeering is van mee rling, dat de stichting van den nieuwen onafhankelijken staat Mantsjoekwo en ten gevolge heeft, dat het negenmogend- hedenverdrag niet langer van kracht is voor Mantsjoerije, behalve voor zoover het oude verplichtingen aangaat zoo als de „opendeur-politiek" welke door Mantsjoekwo vrijwillig zijn aanvaard. Deze mededeeling, die gedaan is door den Japanschen officieelen woordvoerder van het dept. van buitenlandsche zaken te Tokio, werd afgelegd in verband met het bericht dat indien de Volkenbond geen oplossing zou kunnen vinden voor het Chineesch-Japansche conflict, de zaak misschien zou worden gebracht naar de onderteekenaars van het Negen-mo- gendhedenvedrag. ENGELSCHE SCHULD AAN DE VER. STATEN. De Londensche financiers en het ministerie zijn het oneens inzake de mogelijkheid van be taling op 15 December. Volgens de „Daily Herald" bestaan er meeningsverschillen tusschen het mi nisterie van financiën en Londensche financieele kringen over de door Enge land aangenomen houding in de schul denkwestie. Terwijl het ministerie van financiën het onmogelijk acht per 15 December be talingen te doen, acht men dit in finan cieele gringen wel mogelijk. Volgens dit blad zijn ook eenige leden der regeering van meening dat het wei geren om te betalen niet gentlemanlike zou zijn. EEN OPROER IN DEN BRITSCH-INDISCHEN STAAT ALWAR Er heerscht een ernstige toestand in den Britsch-Indischen staat Alwar waar de Mohammedaansche dorpelingen in op stand zijn gekomen tegen den Mararadja. Het schijnt dat de menschen zich bekla gen over een te hoogen belastingdruk en over andere bestuursmaatregelen. De Statesman uit Dehli verneemt, dat onge veer 100 dorpen bij den opstand betrok ken zijn. Troepen dorpelingen, gewapend met geweren en ouderwetsche musketten, o.w. zich een groot aantal oud-soldaten bevindt, loopen het land af en delven loopgraven door de wegen om het ver keer onmogelijk te maken. De maharadja is hals over kop naar Delhi gekomen om overleg te plegen met den onderkoning. winkel). Ie klas reparatie-inrichting. prijs voor den vrede dit jaar niet toe te Het vcorlocpig verslag van de Tweede Kamer. Het ontwerp on dervindt kritiek van zeer vele leden. Verschenen is het voorloopige verslag over de wetsontwerpen tot nieuwe vast stelling van het rechtsgebied en de zetels der rechtbanken en kantongerechten. Zeer vele leden hadden ernstige be zwaren tegen deze wetsontwerpen. Zij verklaarden zich met de voorgestelde op heffing van niet minder dan 7 rechtban ken en 48 kantongerechten niet te kunnen vereenigen. Algemeen was men van oordeel, dat op de rechterlijke organisatie bezuinigd kan en moet worden; doch zeer vele leden waren niet overtuigd, dat deze voorstel len den besten weg daartoe wezen, ^er- schillende middelen om tot bezuiniging te geraken zijn in het verslag aange geven. Andere leden achtten de aangevoerde bezwaren sterk overdreven. Zij herinne ren aan de opheffing van de rechtbanken te Heerenveen en Zierikzee, welke als een ramp werd aangekondigd, doch waarvan deze leden in de praktijk nimmer nadee- lige gevolgen hadden bemerkt of ver nomen. Het verkeer, zoo betoogden zij, is zoo danig verbeterd, dat ook bij de voorge stelde concentratie de toestand voor de meeste streken nog aanmerkelijk gunsti ger moet worden geacht dan enkele tien tallen jaren geleden. Vrij algemeen stond men zeer sceptisch tegenover de vraag of op de door den nii- nister voorgestelde wijze inderdaad een reëele bezuiniging te verkrijgen is. Gezien de zeer groote bezwaren welke tegen de wetsontwerpen bestaan en ge zien de vele mogelijkheden om op andere en h.i. betere wijze tot bezuiniging te ge raken, spraken zeer vele leden als hun meening uit, dat instelling van een kleine commissie van deskundigen noodzakelijk 'is teneinde een goed voorbereid bezuini gingsplan te ontwerpen, waaraan niet de groote nadeelen voor de justiabelen kleven, die aan de thans ingediende voorstellen eigen zijn. Zij waren van oor deel, dat onderzocht moet worden of de technische organisatie de geheele werk wijze der rechterlijke macht niet aan een ingrijpende herziening zou kunnen wor den onderworpen, een herziening welke ook op zichzelf gewenscht zou zijn. Naast bezuiniging zouden daardoor ook andere voordeelen kunnen worden verkregen, versnelling van den rechtsgang, vermin dering der kosten voor de partijen. Zij drongen er op aan, dat de regeering haar plannen zou terugnemen. Veel bezwaren tegen dfe ophef fing van de Alkmaarsche recht bank. Met het voorstel tot opheffing van de rechtbank te Alkmaar verklaarde men vrijwel algemeen ^ich niet te kunnen ver eenigen. Men was van oordeel, dat zonder behoud van dit college geen doelmatige indeeling van Noord-Holland benoorden het IJ te verkrijgen is, terwijl ook hier de kans op bezuiniging van eenige om vang gering werd geacht. Verscheidene leden meenden dan ook, dat, in dien één rechtbank in Noord-Hol land zou moeten worden opgeofferd, eer der Haarlem daarvoor in aanmerking zou dienen te komen dan Alkmaar. Zij zouden in dat geval het Amsterdamsche Gerechts hof willen overbrengen naar Haarlem. LEEST ONS RECLAMFBOEKJE. Andere leden verklaarden met een der- gelijken maatregel niet te kunnen instem men. Vele leden waren van oordeel, dat het kanton Zaandam niet bij Amsterdam ge voegd behoort te worden, doch dient te blijven voortbestaan. Ook tegen opheffing van het kantonge recht te Schagen bestond bij een aantal léden bezwaar. Zeer vreemd achtte men de indeeling van Wieringen bij het kanton Hoorn. HET VISSCHERIJBEDRIJF TE IJMUIDEN. Donker perspectief. Men meldt aan de „Nw. Rott. Crt.": dat van de andce schepen, wanneer zij binnen zijn, het grootste deel zal wordei opgelegd. Hierdoor zijn 110 opvarenden werkloos geworden, terwijl door de ver minderde werkgelegenheid in de neven- bedrijven ook daar ontslag van werklie- j den zal volgen. De aanvoer van buitenlandsche visch gaat echter ongestoord voort en wordt j steeds grooter. Niet alleen met schepen, j ook per spoor en met vrachtauto's wordt 1 de visch uit het buitenland aangebracht. Van een opleving te IJmuiden, waarvan zelfs in regeeringsstukken werd gewag j gemaakt, kan dus moeilijk gesproken wor- 1 den. Integendeel, nimmer liet de toestand zich in de beste maanden van het jaar zoo diepbedroevend, zoo hopeloos aanzien. DE INVOER VAN BLOEMEN EN BLOEMKOLLEN IN ENGELAND. De invoer uit Nederland sterk verminderd. Reuter meldt uit Londen: De Engelsche invoerrechten op bloem bollen beteekenen groot voordeel voor de kweekei's op de Kanaal-eilanden, die hun producten vrij van rechten mogen invoe ren. j De eerste tien maanden van dit jaar is de invoer van gesneden bloemen en j bloembollen van de Kanaal-eilanden toe genomen van f 148.553 tot 162.772. I Uit Nederland en Frankrijk is de in voer van zelf sprekend sterk verminderd. Van Januari tot October bedroeg de in- i voer uit Nederland 226.117, tegen 513.227 in dezelfde periode van het vorige jaar. Frankrijk importeerde voor een waarde van 122.655 (tien eerste maanden van 1931 258.175). De totale invoer in Engeland van ge sneden bloemen voor genoemde periode dit jaar was 518.169, tegen het vorig jaar 927.458, een verschil dus van 409.289. SAMENWERKING TUSSCHEN R. K. EN S. D. A. P.? Prof. mr. P. J. H. Aalberse, voorzitter van den partijraad der R.-K. Staatspartij, heeft Vrijdag te Haarlem in een verga dering der partij, een rede uitgesproken als inzet van de propaganda voor de ver kiezingen in Juni 1933. Dan zal weer het politike lot van ons vaderland worden beslist. Wij moeten vasthouden, zei spr., aan ons groote be ginsel, aan ons katholieke geginsel, dat ons moet leiden bij ons practisch hande len op katholiek gebied. Daarin ligt de eigenlijke bron van onze onverbreekbare eenheid. Nergens heeft men dat zoo diep gevoeld als juist in ons land. Wij zijn een voorbeeld voor andere landen door ons karakter en door onze historie. Voor de komende jaren zal het nood zakelijk zijn, Jat wij een kabinet hebben, I steunend op een meerderheid in de Ka- Imer. Wij moeten verreweg de voorkeur I geven aan een parlementair kabinet. Er zijn drie mogelijkheden, t.w. een ka binet op principieele basis, op breedere basis (rechts plus gedeeltelijk links), op andere basis (eenige rechts en eenige links). Mocht ons in de toekomst een ijzeren noodzaak dwingen om met de sociaal democraten samen te gaan, dan zullen wij eenvoudig daartoe moeten overgaan. Maar spr. wil mgr. Nolens' principe niet omverwerpen. Verlaging om defensieredenen voorloopig nog onmogelijk en schadelijk voor de scheepvaart. De ministers van Defensie en van Wa terstaat hebben het lid der Tweede Ka mer, den heer Ketelaar, op zijn desbe treffende vragen geantwoord, dat hand having van het IJselmeer op een epil, niet lager dan 0.14 M. N.A.P., ook thans nog om defensieredenen onvermij delijk wordt geacht. Niettemin is de Regeering voornemens, om, indien mocht blijken, onafhankelijk van de IJselmeerwerken, tot verlaging van het IJselmeer kan worden overge gaan, zonder de belangen van de lands verdediging in gevaar te brengen, daar aan zoo spoedig mogelijk uitvoering te geven. Sedert het tijasüp, waarop het voor nemen om spoedig tot den aanleg van het IJmeer over te gaan, is losgelaten, is dan ook overleg ter zake tusschen de mi nisters gaande. Dit overleg is nog niet afgeloopen. Daarbij wordt overwogen of periodieke verlaging van het IJsselmeei beneden het thans wettelijk voorgeschre ven peil van 0.13 M. N.A.P. bij Urk in een niet te verre toekomst kan worden toegelaten. Tijdelijke verlaging in gevallen van zeer sterken regenval is niet mogelijk, aangezien een periode van zware regens niet tijdig kan worden voorzien en een verlaging van eenige beteekenis uiter aard tijd vordert. Verlaging van het IJsselmeer beneden het peil van 0.13 M. N.A.P. bij Urk zou vooralsnog schadelijk zijn voor de scheepvaart. Zoodra de IJmeer-werken of een equi valent van deze werken voltooid zullen zijn, zal ten opzichte van den toestand van vóór de afsluiting van de Zuiderzee verbetering in de afwatering van alle rond het IJsselmeer gelegen gebieden optreden. Met de uitvoering der IJmeerwerken, welke, voorhands niet in de bedoeling ligt, zouden volgens destijds opgemaakte plannen zeven jaren gemoeid zijn. Er is een andere oplossing in studie, waarbij Wilt gi) U weer frisch en opgewekt voelen, vrij van slechte spijsvertering, verstopping en de daaruit voortvloeiende lusteloos heid, gebruik dan Foster' Maagpilllen. f 0 65 bei flact Roman van HUGO BETTAUER. (Nadruk verboden). 0) In z'n onderbewustzijn gevoelde Ralph echter, dat hem deze offervaardigheid steeds zou ontbreken; slechts van boven af, als van een hooge toren, zou hij het leven kunnen beschouwen. Hij herin nerde zich den mooien roman „Christian Wahnschaffe" van Jacob Wassermann, welken hij in St. Paul met kloppende fiolsen had gelezen. Destijds had het hem iet mooiste ideaal geschenen te zijn als deze Christian. En nu, nu kwam het hem ondenkbaar voor afstand tte moeten dan onmogelijk voor afstand te doen van sitie en onafhankelijkheid hem bood. Maar hij wilde ook niet verstijven, neen, hij wilde mensch blijven. En een missie vervullen. Of het dan juist die zou zijn, welke de laatste woorden van zijn moe der hem hadden ingegeven, dat zou de toekomst moeten leeren. Verlangen steeg in hem op, verlan gen naar een goeden, trouwen mensch, die in hem niet den onuitputtelijken geld zak, doch den broer, den vriend zou zien. En voor zijn oogo» ontwikkelde zich het beeld van een blond, lief meisjeskopje met groote grijze oogen Een steeds toenemende onrust belette hem nog langer in den auto te blijven zitten. Midden in de Kartnerstrasse stapte hij uit en ging te voet verder. Het was vijf uiy, kort voor Kerstmis en overvol op straat. Maar binnen in de groote ma gazijn gaapte de leegte, sloop het spook van het faillissement langs de kassa's. Een slechter Kerstmis had men in Ween- sche zakenkringen sedert tientallen ja ren niet gekend. De juweliers vertelden elkaar, dat zij per dag nog niet genoeg ontvingen om de verlichtingskosten te dekken, in de galanteriewinkels werd de sporadische kooper onmiddellijk door tien bedienden omringd en zelfs de boek handelaars wachtten tevergeefs op hun trouwe klanten. Ralph bedacht, dat hij dit jaar nie mand had, aan wien hij iets zou kunnen geven en evenmin had hij van iemand iets te vrwachten. Nog nooit in zijn leven had hij zich zoo eenzaam en vei laten gevoeld. Overbodig was hij, een vo gelverschrikker voor die menschen, die in hem niets anders waardeerden dan zijn geld. In gedachten verzonken bleef hij staan voor de hel verlichte étalage van een juwelier. Zijn oog viel op een sigaretten koker, waarvan de eene helft van mat goud, de andere van emaille, waarin kleine diamanten, gemaakt was. Hij ging den winkel binnen, waarin slechts enkele verkoopers verveeld bij elkaar hokten, liet- zich het étui voorleggen, vond den prijs van twintig millioen, in dollars om gerekend, laag, schreef een chèque uit en wilde het kostbare voorwerp in zijn vestzak steken. Toen hij echter het doo- delijk verschrikte gezicht van den juwe lier zag, begon hij luid te lachen. „Neemt u me niet kwalijk. Ik dacht er niet zoo gauw aan, dat volgens de Ween- sche zakenlui „Scheek" op „Schreck" rijmt! Enfin, wisselt u dan maar eerst dit papiertje en zendt me het étui naar hotel Imperial, kamers 10 tot 12". De juwelier bood verlegen zijn exuses aan, noemde verschillende gevallen op, waarbij zakenmenschen door ongedekte chèques voor groote bedragen waren op gelicht en bracht ten slotte het gesprek op de heerschende malaise in den handel. Ralph haalde de schouders op. „Mij komt het voor, dat Weenen, verblind door de ongunstige conjuctuur der laat ste jaren te veel van zichzelf heeft ver langd. Hoe kan de hoofdstad van een klein vernietigd land als Oostenrijk een dergelijke luxe verdragen, als zich hier overal openbaart?" „Ja, we hebben allemaal op de vreem delingen gerekend, die vroeger in groo- ten getale naar Weenen plachten te ko men en nu, nu zij zich niet meer laten zien, zitten we met onze luxe, die we niet meer kwijt kunnen. Als de vreemdelin gen maar weer kwamen!" „Waarom zouden ze dat doen? vroeg Ralph glimlachend. „In Amerika, in En geland, ja, zelfs in Zuid-Amerika zijn de tijden al even slecht. Daar wordt ge spaard en de menschen gaan alleen naar het buitenland, als daar voordeel te ha len is. En dat schijnt nu in Weenen op het oogenblik toch nauwelijks meer mo- gelijk. Later, over een paar jaar mis schien, als het ook in het Westen weer wat beter gaat, dan zal Weenen er zich vreemdelingen te loken." op moeten toeleggen door uitgezochte attracties, voorstellingen, sportwedstrij- vreemdelingen te lokken." Ralph stond nu op den Ring, stak deze over en overlegde juist of het niet tijd werd eindelijk eens een kijkje te gaan nemen in een specifiek Weensch café, toen zich een klein incident voor deed, dat voor hem v&n buitengewone beteekenis bleek te zijn. Een bejaarde vronw trachtte in een reeds in beweging zijnde tram te stappen, zij kwam te vallen, werd een eind meegesleurd en bleef tenslotte hevig bloedend en bewus teloos liggen. Vóór Ralph, die haastig was komen toeloopen, hulp had kunnen bieden, knielde reeds een dame naast de onge- lukige en trachtte haar op te richten. Ralph bedacht zich geen moment, boog zich over de oude vrouw heen, nam haar in zijn armen en droeg haar, om ringd naar een menigte menschen naar de portiek van het diehtsbij gelegen huis. Het meisje dat het eerst hulp had gebo den, volgde hem en droeg het hand- taschje van het slachtoffer. Spoedig ver scheen eveneens een politieagent en een der omstanders liep naar het Café Bris- tol om den geneeskundigen dienst te waarschuwen. Ralph fluisterde den agent zijn naam en adres toe met het verzoek hem van den toestand van de oude vrouw- op de hoogte te stellen, daar hij bereid was de verplegi-ngskosten voor zijn re kening te nemen. Nu eerst had hij gelegenheid zich tot de dame te wenden, die de eerste hulp geboden had. Het bloed schoot hem naar het hoofd, zijn hart klopte hoorbaar. Ge heel in de war, hevig verschrikt, maar tevens overgelukkig stond hij tegenover het blonde meisje met de grijze oogen, dat hij reeds dagen lang tevergeefs had gezocht. Ook het meisje scheen hem bij den eer sten blik te herkennen, zij bloosde, een bekoorlijke glimlach kwam over haar lippen, maar met een „Dank u wel, meneer!" wendde zij zich snel af. Ralph, dié nog nooit een meisje op straat had aangesproken, raapte al zijn moed bijeen en zei me heesche, ge dempte stem: „Pardon dame, maar zóó kunt u toch niet gaan! U bent van onder tot boven met modder bespat en uw handschoenen zijn met bloed bevlekt. Als u permitteert zal ik een taxi voor u bestellen wij kennen elkaar immers reeds!" Het jonge meisje keek hem vol aan. En van zijn gelaat stroomde zooveel in tense goedheid naar haar uit, dat haar oogen donker werden en zij zachtjes, met bevende lippen antwoordde: „Ja, dat is waar. Wij hebben elkaar eens vluchtig gezien. Als u werkelijk zoo vriendelijk zoudt willen zijn om een taxi voor me te roepen ik kan zóó niet met de tram gaan." Plotseling bemerkten beiden, dat er beweging kwam in de menschenmenigte, die zich voor de portiek waar de onge lukkige vrouw lag, had verzameld. Er werd geschreeuwd en geroepen, de po- litie-agent trad ontstemd naar voren, zag Ralph en riep hem toe; „Die vrouw is niet meer te helpen, ze is dood! Schedelbreuk!" Ralph kon niet eens van zijn ontzet ting blijk geven, want het meisje aan' zijn zijde werd doodsbleek en begon te wan kelen. Willoos liet ze het toe, dat Ralph zijn arm om haar schouder legde en haar snel naar Café Bristol bracht om haar daar stil in een hoekje op een stoel te laten plaats nemen. Na enkele minu ten was zij haar aanval van zwakte vrij wel te boven en toen zij het glaasje cog nac, dat Ralph haar naar de lippen bracht, had uitgedrongen, keerde de blos weer op haar wangen terug. „Dom kind", berispte ze zichzelf, „om direct zwak te worden en dat nog wel op straat! Maar ik had nog nooit een doode gezien en het greep me zoo zeldzaam aan u zult zeker niet graag voor de tweede maal een dergelijk avontuur beleven". „Toch niet, integendeel", zei Ralhh ernstig. „Van ganscher harte dank ik het toeval, dat u en my tezamen heeft gebracht. Zij het dan, dat de wijze waarop dat gebeurde, iets minder huiveringwek kend had kunnen zijn. U moet namelijk weten, dat ik sinds het oogénblik, waar op u in de tram voorbijreed, eiken dag urenlang naar u gezocht heb. Het meisje boog het hoofd. „Zeldzaam, ook ik heb steeds aan den Schottentor naar n uitgekeken en ge meend, dat ik u wel eens zou zien". En heiden zwegen, wijl ze zoozeer d"or het oogenblik waren aangegrenen, dn' zij geen woorden konden vinden. (Wordt ver-

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1