Geeft hem Kannewasser's Sint Nicolaasfeest DE STRIJD OM WEEKEN. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. No. 7204. EERSTE BLAD DONDERDAG 1 DECEMBER 1932 60ste JAARGANG Zal v. Papen als üuitsch rijkskanselier terugkeeren? - Hen Fransch-Russisch niet-aanval verdrag. - De be strijding van de werkloosheid in Engeland en de mislukking daarvan. - De Japansche ontwapenings plannen ter zee. voor Sint Nic.ü OP 6 DECEMBER IN CASINO". WAT ZEGT U WORDT BIJ U IN DE KEUKEN GEEN BLUE BAND GEBRUIKT? De plannen van minister Deckers gewijzigd. Bij KONIJN, Tel. 339. versch gebraden R 0 S B E A F Een grensincident. FEUILLETON Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.66;binnen- land f 2.—, Nederl. Oost- en West Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20 Losse nos. 4 ct.fr. p. p. 6 ct. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70,1.— Modeblad resp. f 1.20, fl.60, f 1.50, fl.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v h C. DE BOER Jh. Bureau: Koningstraat 78 - Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. AD VERTEN TIEN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4 ct. Zal von Papen als rijkskanselier terup- keeren?, dat is de vraag, die de gemoede ren in Duitschiand bezig houdt. De kans is n.1. lang niet uitgesloten, dat de rijks kanselier op verzoek van Hindenburg, de teugels weer in handen zal nemen. Von Schleicher, die op het oogenblik nog po gingen doet om tot de samenstelling van een kabinet te komen, loopt het niet erg mee en vooral de weinig meegaande hou ding van de N.S.D.A.P. maakt het hem niet gemakkelijk. Intusschen heeft hij zijn pogingen nog niet gestaakt, al vreest men dan ook, dat hij niet zal slagen. De „B. Z. am Mittag" meent althans met groote stel ligheid te kunnen meedeelen, dat de her benoeming van von Papen tot rijkskanse lier elk oogenblik verwacht kan worden. Nieuwe ministers zijn dan waarschijnlijk voor de portefeuille van binnenlandsche zaken, arbeid en volksvoeding aan te ne men. Het schijnt ook in het voornemen te liggen rijksminister ör. Brach tevens mi nister van binnenlandsche zaken in Prui sen te maken. Aangezien de oppositie van bijna den geheel en Rijksdag vast staat, zal een twee de kabinet von Papen, dan den Rijksdag op grond van art. 48 der grondwet onmid dellijk na de constitueering verdagen, waartegen een protest van het parlement bij het staatsgerechtshof te verwachten is. Ook verwacht men een radio-proclamatie van von Hindenburg aan het Duitsche volk. De Berlünsche corr. van het „Hbl.", die getracht heeft een officieele bevestiging van een en ander te krngen, kon deze niet krijgen, zoodat men het met eenig voorbe houd zal moeten aannemen. Bovendien zal er spoedig genoeg een beslissing vallen. Een Fransch-Russisch niet-aanvalsver- drap is Dinsdag onderjeekend en beteekent voor Rusland, dat voer eenige jaren nog in het geheel geen contact kon krijgen met de andere Europeesche landen, een j diplomatiek succesje. Van de zijde van Frankrijk is het sluiten van dit verdrag te beschouwen als een manoeuvre tegen Duitschiand. Het thans afgesloten pact, hetwelk na- He tthans afgesloten pact, hetwelk na tuurlijk nog de goedkeuring moet erlan gen van het Fransche parlement, betee kent een belangrijken stap in de ontwik keling van betere betrekkingen tussohen Moskou en Parijs, waarmede Herriot, toen hy in '24 aan het bewind kwam, al spoedip, door de diplomatieke erkenning van de Sovjetregeering, een aanvang maakte. Het Dinsdag onderteekende document kan dus gelden als een eerste bekroning van dezen arbeid, welke intusohen nog niet is be ëindigd. Nadere economische en handels overeenkomsten moeten n.1. nog woxden uitgewerkt, waarbij waarschijnlijk de oude quaestie der schulden uit de tsaristische periode wel een belangrijke rol zal spelen. De eerste schrede is thans echter gezet voor het tot stand komen van nauwere betrekkingen tusschen Rusland en Frank- een paar Voetbalkousen, maar woestbare van JAAP SNOR. S.P. Nu bestellen. dan, rijk, dat tót dusver voor de bu'sjewisten gold als het gr.iote broeinest van alle mo gelijke agressieve plannen, welke de kapi talistische wereld tegen de sovjets zou kunnen koesteren. Besef voor de eigenbelangen Leeft de beide regeeringen er toe gebracht te trach ten een brug te slaan over de kloof, welke tot dusver de twee landen van elkaar ver wijderd hield. Tot de motieven, welke de Fransche re geering hebben aangespoord om, met op- inerkelijken spoed in den laatsten tijd aan te sturen op een niet-aanvalsverdrag met Rus and, behoor ongetwijfeld het streven om, naast het Duitsch-Russische verdrag van Berlijn van '26 (dat een uitwerking is van dat van Rapalio van '22) een soortge lijke overeenkomst in het leven te roepen, hetwelk een eventueele samenwerking van Duitschiand en Rusland (rijksweer en Roode Leger!) tegen Frankrijk moet uit sluiten. Rusland bereikt door het stelsel van non-agressieverdragen, dat thans verwe zenlijkt wordt, een grooter waarborg, dat het in rust en veiligheid alle kraohen kan wijden aan zijn binnenlandschen opbouw- arbeid, terwijl het zich de mogelijkheid opent bij de komende onderhandelingen over handelsverdragen, tot economische samenwerking, credietverkrijging en nau were handelsbetrekkingen te komen, zij het dan, dat het zal moeten treden in een regeling der oude schuldenquaestie; Frankrijk verzwakt erdoor de mogelijkheid van eventueele Russisch-Duitsche samen werking tegen Frankrijk, opent den weg voor uitbreiding van den handel, waarop de Fransche industrieelen sterk aandrin gen; en werpt een dam op tegen de sovjet propaganda (voor zoover dat dan door een dergelijke afspraak te bereiken is). Be werkloosheidsbestrijdinp in Enpe- land en de mislukkinp ervan. Niettegen staande alle ernstige pogingen van de En- gelsohe arbeidersregeering om de werk loosheid te bestrijden, is het resultaat daarvan tot nu toe nihil. Het bewijst wel de ernst van het probleem. De Engelsche premier, MacDonald, heeft deze wee*k, in antwoord op een brief van een vakveree- nigingsbestuurder, een aantal opmerkin gen gemaakt, waaraan wij de volgende ontkenen. Wjj hebben groote proeven genomen met openbare werken, die veel geld ge kost hebben, soms uit inkomen (van het land of de gemeenten), soms uit leeningen betaald, maar wat is de bate, die zij hebben opgeleverd? Sommige zijn heel nuttig geweest, an dere het tegendeel; sommige waren noodig in het openbaar belang, andere hebben de plaatselijke en nationale schuldenlast ver zwaard en ernstig bijgedragen tot een der groote oorzaken van de voortdurende werkloosheid, n.1 .de openlbare schuld, die het karakter draagt van een doode last. Dit echter hebben zü alle gemeen, zij hebben geen invloed gehad op de werk loosheid. De onderstelling, dat wij de werkloozen helpen met het besteden van groote som men uit de openbare kas is bij ervaring onjuist gebleken, en zij, die na al onze jongste ervaringen geen ander denkbeeld hebben dan de oude stelsels van openbare werken en de oude plannen om de men- schen tijdelijk aan het werk te' stellen aan wegen enz. bekennen daamee niet in staat te zijn een bijdrage te leveren tot het werk loosheidsvraagstuk van thans en staan zelfs een oplossing in den weg omdat zij den indruk wekken meer voor de werkloo zen over te hebben dan anderen. De Japansche ontwapeninpsplannen ter zee. De corr. van de „Times" te Tokio verneemt, dat Japan te Genève de vol gende voorstellen, die nog niet officieel bevestigd zijn, zal doen inzake de ontwa pening ter zee. 1. Volledige afschaffing van de vlieg tuig-moederschepen zoowel als van dc kruisers met een landingsdek voor vlieg tuigen. 2. Vermindering van de tonnage voor linieschepen tot 25.000 ton en van het ka liber van het geschut tot 30.5 cm. Duik- booten zullen gehandhaafd blijven, doch hun tonnenmaat zal zooveel mogelijk ver minderd worden tot onder het door de Lon- densche vlootcommissie toegestane maxi mum van 2000 ton. De corr. weet niet zeker of de Japansche voorstellen ook inhouden de vermindering van het aantal linieschepen met 30 pet. Volgens het Japansche dept. van oorlog komen de Japansche voorstellen overeen met de door de eerste commissie der ont wapeningsconferentie op 20 Juli j.1. aan genomen ontwerp-resolutie inzake de ont wapening ter zee. De strekking der Ja pansche plannen is evenals d'ie van deze xesolutie, vermindering van de aanvals wapens. HET AMERIKAANSCHE VAK VERBOND VOOR VIJFDAGEN-WEEK EN ZESURENDAG. De American Federation of Labor heeft zich Dinsdag in een resolutie op nieuw uitgesproken voor de vjjfdagen- week en den zesuren-dag als eenig mid del om in de huidige situatie werk vooi millioenen werkloozen te vinden. De voorzitter van het Vakverbond, William Green, verklaarde dat alles in het werk moest worden gesteld om de verkorting van den arbeidstijd met behulp van de wet verplicht te maken. Zoo noodig met geweld. De aanprijzing van een werkweek van dertig uren, „zoo noodig met geweld", heeft op het congres van het Amerikaan- sche Vakverbond te Cincinnati, naar Reu ter meldt, aanleiding gegeven tot geest driftige toejuichingen. Op de vraag wat hij precies meende met „geweld" heeft Green, de voorzitter van het verbond, ge antwoord: „oeconomisch geweld". Hij weigerde echter het thema verder uit te werken. CHINA EN JAPAN. De troebelen in Mantsjoerijc. Uit Moekden wordt gemeld, dat het blad Peiping and Tientsin Times een telegram publiceert, naar Genève gezon den door 14 commandanten van vrijwilli- gersdetachementen, o.w. generaal Ma en Soe Ping-wen, in welk telegram Japan LEEST ONS RECLAMEBOEKJE. er van wordt beschuldigd Mantsjoerije te hebben bezet, Het telegram vermeldt ver der, dat de Chineesche bevolking reeds in opstand is gekomen en gereed staat den bezetters tegenstand te bieden. Het aantal vrijwilligers in het Noord-Ooste- j lijk gedeelte van Mantsjoerije bédraagt reeds een mililoen mannen. Het telegram eindigt aldus: „Het is mogelijk, dat de regeering van China niet in staat is Mantsjoerije te heroveren, maar het Chineesche volk heef zelve besloten de Japansche bezetters weg te jagen. Een missieve van den minister. Behoud van regimenten en gar nizoenen. Naar de „Avondpost" verneemt, heeft de minister van defensie aan de betrokken divisie- en korps-commandanten een mis sive gezonden, waarin wel spoedig na het parlementaire debat een nieuwe beslissing is genomen. Daarin wordt n.1. medege deeld, dat de minister, „na ampele over weging", wijziging heeft gebracht in zijn oorspronkelijke reorganisatie-plannen be treffende de vredes-samenstelling van de landmacht. Het resultaat van de wijzigingen kan als volgt worden samengevat: le. de 24 regimenten infanterie blijven behouden (de opheffing van 8 daarvan gaat dus niet door), doch zij krijgen elk 2 schoolcompagnieën inplaats van 3, zoo als thans; 2e. de artillerie behoudt haar 3 school- batterüen (de minister wilde er eerst 1 op heffen); 3e. het garnizoen Middelburg vervalt, of liever wordt gewijzigd, doordat het deel (mitrailleur-compagnie) van het 14e regi ment infanterie, dat daar ligt, naar Ber- gen-op-Zoom wordt overgeplaatst, maar inplaats daarvan wordt in Middelburg ge vestigd de school voor reserve-officieren der militaire administratie, die thans in Breda is gevestigd; 4e. het le regiment Onbereden Artillerie in Gorinchem wordt opgeheven. Uit het bovenstaande volgt, dat eenige garnizoenen, die eerst door de voorgeno men reorganisatie zouden worden opgehe ven, thans behouden blijven. Op enkele plannen is dus radicaal terug gekomen. Het belangrijkste punt is, dat alle 24 regimenten infanterie en als gevolg daarvan alle garnizoenen ook in de vre- dessamenstelling behouden blijven. Wel wordt het „garnizoen" Middelburg opge heven, maar feitelijk is dit slechts op pa pier, want van militaire zijde werd verze kerd, dat de school van reserve-officieren der Militaire Administratie, welke er zal worden gevestigd, zeer vermoedelijk meer militairen in die stad zal brengen dan op het oogenblik tot de mitrailleurcompagnie behooren. Door de wijzigingen wordt aan vele in de Tweede Kamer vernomen bezwaren te gemoet gekomen. DE INVOER VAN BLOEMEN EN BLOEMBOLLEN IN ENGELAND. De Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur, gevestigd te Haarlem, ver zoekt plaatsing van het volgende: In het Reuter-t-elegram uit Londen, dat op 27 November door een groot aantal bladen is opgenomen, wordt het geheel ten onrechte voorgesteld, alsof de invoer van bloembollen in Engeland over het loopende jaar kleiner zou zijn geweest dan in het vorige jaar. Het tegendeel is namelijk het geval, vooral indien men de hoeveelheid in oogenschouw neemt. Aan bloembollen, knol- en wortelgewassen is over de afge- loopen maanden van 1932 ongeveer vijf millioen kilogram meer uitgevoerd naar Groot-Britannië. Natuurlijk is het bedrag van de daaraan bij invoer in Engeland toe gekende waarde door de prijsdaling ge ringer geworden dan voor het kleinere kwantum van 1931, maar de zeer aanmer kelijke teruggang, zooals in het Reuter- telegram gemeld wordt, is bij den bollen- invoer gelukkig niet het geval. De in het Reuter-bericht gegeven cijfers hebben uit sluitend betrekking op den invoer van afgesneden bloemen in Engeland en heb ben geen betrekking op bloembollen. In de eerste maanden van het jaar bevindt zich onder de uit Nederland in Engeland ingevoerde snijbloemen ook een aanzien lijk aantal bloemen van bolgewassen (hoofdzakelijk tulpenbloemen). Deze wor den sedert 1931 door Engeland zwaar be last met een hoog invoerrecht. Terecht constateert het Reuter-bericht hier den in vloed van de Engelsche protectie ten na- deele van den Nederlandschen snijbloe- meninvoer en ten voordeele van dien van de Kanaaleilanden, maar met den bloem- bollenuitvoer naar Engeland hebben deze cijfers niets te maken, of het moet zijn, dat door de belemmering van den bloe- meninvoer is bevorderd; maar zulk een invloed is uit de cijfers nog niet af te leiden. Binnenland. Naar aanleiding van een poging tot smokkelen. Uit Bourtange wordt aan het „Nieuws blad v. h. Noorden" geschreven: Een eigenaardig grensincident houdt in deze omgeving de gemoederen bezig. De landbouwer B. woönt ongeveer een kilometer van de Nederlandsch-Duitsche grens in het pas voor korten tijd ontgon nen moerasgebied te Wollingshuizen in de gemeente Vlagtwedde. Deze streek wordt Wollingshuizen-over-den-dijk genoemd. Zoo dicht aan de grens is er natuurlijk om gang tusschen Nederlanders en bewoners aan de andere zijde van de landsgrenzen. Het is dan ook begrijpelijk, dat de Duit- schers probeeren sommige levensmidde len, die in Duitschiand duurder zijn dan in ons land, hier te betrekken. B. verkocht aan een Duitscher twee zakken tarwemeel onder voorwaarde, dat hii het meel op zijn land, dat zich tot de grens uitstrekt, zou Roman van ÏIUGO BETTAUER, (Nadruk verboden). 10) Tot de Amerikaan het tijd vond om zich voor te stellen. Maar tegelijkertijd schoot hem de gedachte door het hoofd: Om 's-hemels wil, ze mag niet weten, wie ik ben, althans nog niet. De gedachte mag niet in haar opkomen, dat zij een In goud zwelgend monstrum voor zich heeft, geen mensch van vleesch en bloed, maar een levende schatkamer, die men met hoon en woede, met giftigen eerbied en bijtenden haat „den rijksten man ter wereld" noemt. „Patrick Ralph" mompelde hij zacht jes, waarop hem een blanke, smalle hand met spitse vingers en rose nagels werd toegestoken: „Mijn naam is Hilde Wehningen". Lalo Bartos. Toen Ralph later met het jonge meisje In een taxi stapte en den chauffeur als adres Kreuzgasse 73 noemde, sloeg hij wel het minst acht op een mflgeren man met roodachtig haar en een scherpen neus, die dicht naast den wagen stond en het deed voorkomen, alsof hij druk bezig was een sigaret aan te steken. Hij wist ook niet, dat deze man hem reeds van de Herrengasse uit in een taxi was gevolgd, achter hem was aangeloopen in de Kartnerstrasse en in café Bristol aan een tafeltje vlak naast het zijne had ge zeten. Deze man nu was Lazlo Bartos, van beroep particulier detective, die in krin gen van ingewijden, dank zij z'n bijzon dere handigheid, een uitstekende repn tatie genoot. Nadat de directeur-generaal van de „Bankvereeniging", de heer Klopfer-Hart eenige dagen geleden zijn employé had opgedragen zich met den Amerikaan in verbinding te stellen- schoot het hem te binnen, dat het eigen lijk wel raadzaam was Ralph O'Flanagan's gangen nauwkeurig te laten nagaan. Hij liet zich daarom met het detectivebureau „Luna" .verbinden en gaf den eigenaar, den heer Lazlo Bartos, 'opdracht O'Flana- gan tot wederopzeggens toe te observee- ren en hem dagelijks verslag uit te bren gen van diens doen en laten. „Ik verzoek u echter dringend deze zeer lastige en discrete taak zelf op u te nemen en niet een van uw helpers er mee te belasten." Nu wilde het toeval, dat op den morgen van den dag, waarop Ralph een bezoek aflegde bij den bondskanselier, deze van het hoofdbureau van politie de mededee- ling ontving, dat er voor haar geen enkele reden bestond om den Amerikaanschen onderdaan Ralph O'Flanagan, wiens pas poort niet alleen volkomen in orde was, maar bovendien van een speciale aanbe veling voor alle Amerikaansche legaties was voorzien, nog langer te laten nagaan. „Wanneer zijn excellentie dus geen bij zondere redenen voor een verdere obser vatie heeft, zullen we deze opheffen, te meer, omdat de ook bij ons doorgevoerde vermindering van het personeel ons nood zaakt de grootst mogelijke zuinigheid te betrachten!" De bondskanselier ergerde zich, maar wist, dat hij tegen de buitengewone cor rectheid en plichtsgetrouwheid van den politiepresident niets zou kunnen uit richten, weshalve hij het dan ook ver standiger achtte niet verder aan te drin gen. Hij herinnerde zich, uit den tijd, toen hij nog slechts partijleider was, Lazlo Bartos, van wiens diensten hij meer dan eens gebruik had gemaakt voor het na gaan van zijn politieke tegenstanders. Zoo ontving Lazlo Bartos dus twee ge lijkluidende opdrachten, beide van zeer vooraanstaande zijde, maar hij wachtte er zich wel voor zijn lastgevers hiervan in kennis te stellen, daar men anders wel licht bezwaar zou maken tegen het bedrag van het honorarium en de onkosten, welke hij dubbel in rekening hoopte te brengen. Waarom het eigenlijk ging, kwam hij al heel spoedig te weten. Lazlo Bartos had een zeer bewogen leven achter zich. Hij was Hongaarsch Honved-officier geweest, had wegens al te hooge schulden en minder fraaie avonturen ontslag uit den dienst moeten nemen, zocht jarenlang zijn heil in Noord en Zuid-Amerika, kwam vóór den wereld oorlog terug, kreeg, toen hij zich voor den dienst aanmeldde, weer den rang van of ficier, werd, in verband met zijn uitste kende talenkennis bij den berlchtdienst ingedeeld en slaagde er in, zich zoo on misbaar te maken en door vlijtige ver- klikkerij zóó vaak arme Posen en Roe- meensche intellectueelen lan de galg te brengen, dat hij spoedig tot kapitein werd bevorderd. Toen de revolutie uitbrak, stelde Bar tos zich ter beschikking van graaf Karolyi, trad daarop in dienst der raden- regeering, schaarde zich echter na de nieuwe omwenteling met een bewonde renswaardig gemak aan de zijde der witte terreur, denucieerde honderden commu nisten, sloot zich aan bij de „Ontwakende Hongaren" en zou het waarschijnlijk nog tot minister hebben gebracht, wanneer niet een flinke interpellatie in het Hon- gaarsche parlement zijn verleden, karak ter en handelwijze dusdanig had onthuld, dat hij voor zijn leven gecompromitteerd was. Hij begreep den wenk van hooger- hand, liet zich eervol ontslag geven en vertrok naar Ween en, waar hij zich als particulier detective etabliseerde. Hier werkte hij eerst recht, zjj het dan ook on officieel, in dienst van de Hongaarsche regeering en haar gezantschap in Wee- nen. bespionneerde emigranten, richtte meer dan één bestaan ten gronde, maar trad daarbij zóó voorzichtig en zóó han dig op, dat zijn naam nooit in het publiek genoemd werd. Bovendien kreeg hij spoe dig, dank zij een voorzichtige en discrete bemiddeling van het Hongaarsche gezant schap, een uitgebreide cliëntèle onder de groote financiers in de Oostenrijksche hoofdstad, die er maar al te vaak belang bij hadden, de connecties van dezen of genen speculant, haussier of contrami neur wat nader te leeren kennen. Den laatsten tijd was hij er ook zonder veel moeite in geslaagd toegang te krijgen tot de kringen der partijfronten en zoo kwtcm het, dat nu de bondskanselier zijn nulp inriep. Bartos liet de taxi met Ralph en het jonge meisje kalm naar Wahring rijden, stak zijn handen diep in de zakken van zq'n elegante sportpels en overlegde wat hem te doen stond. Deze jonge dweper, aldus sprak hij tot zichzelf, met name Ralph O'Flanagan, die zich zooeven aan die dame als Patrick Ralph heeft voorgesteld, schijnt hier in Weenen zoo'n soort Haroen al Raschild te willen spelen. Saneeren, helpen, red den, weet ik veel, om er dan tenslotte natuurlijk met zooveel mogelijk millioe nen tusschen uit te knijpen. Zijn bediende dat zwarte heerschap, heeft hem min of meer een spaak in het wiel gestoken, maar men zal hem toch niet durven be letten dit Duitsche bedelpak met zooveel millioen dollars bij te springen, dat zij tenslotte weer arrogant en brutaal wor den. Enfin, alles wat ik kan doen om dat te voorkomen, zal gebeuren. Bartos slenterde op zijn gemak naar de Herrengasse, sloeg de Bankgasse in en verdween in het paleis van het Hon gaarsche gezantschap. Daar had hij met een der voornaamste leden een onder houd, dat meer dan een uur' duurde en welks verloop hem volkomen scheen te bevredigen. Nu had hij drie zeer kapitaalkrachtige cliënten, in wier opdracht hij Ralph's wegen zou nagaan. En hij was vastbeslo ten in den dienst der beide eersten slechts zijn beenen, in dien der laatste echter zijn hoofd en zijn, van hartgrondigen haat tegen alles wat Duitsch was, vervulde hersenen te stellen. Een thee-visite. Five o'clock tea bij de familie Klopfei- Hart. Ralph O'Flanagan, die ietwat be schroomd de villa in Döbling betrad, werd door den heer des huizes reeds opgewach* en wat te luid begroet, terwijl alle dames en heeren hem, schijnbaar in gespannen verwachting, nieuwsgierig opnamen. De echtgenoote van den directeur-generaal der „Bankvereeniging", een vriendelijR» oude dame, bracht hem van het eene tafeltje naar 't andere en van de eene ka mer in de andere en stelde voor. Ralph kon tenslotte 'n glimlach niet meer bedwingen. Bijna iedereen, met wien hij kennis maak te, bleek den titel „directeur", directeur- generaal", of „president" of „consul" te dragen. En de namen Schellfiseh, Feiner, Gotlieb, Gnaus, Richard Ola en Horatius Sandau gonsden hem in de ooren. De meesten stelden zich tevreden met een stommen, maar veelzeggenden handdruk, maar er waren er ook, die ontactische op merkingen maakten, als: „Ah, de beroem de Amerikaan" of „Ik heb al over u ge lezen." De onwaarschijnlijkste physsionomieën doken voor Ralph op. Mannen met water- blauwe, slaperige oogen en ver van het hoofd staande ooren, heeren met hang snorren, clean -haven dwazen met mono kei, die er graag oer-Engelsch zouden hebben uitgezien en een geweldig dikke kolos, wiens monokei er uit zag als een vetoog op de soep, een zekere meneer Berber, imiteerde den jovialen Don Juan. Dames van Oostersch type wisselden af met teringachtige blondines, alle kleur nuances waren vertegenwoordigd en Ralph maakte onwillekeurig de opmer king dat met een deel van de waarde der paarlencolliers, welke in twee en drie rijen de halzen sierden, de Weensche uni versiteit minstens voor eenige jaren ge holpen zou zijn. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1