HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 1 DECEMBER 1932. Ingezonden. Handel in honderden gestolen auto's. Aardbeving in Chili. Een tegenstander van geneesmiddelen slikken wrijft in 24 mr RHEUMATIEK geheel en al weg! ra. di o - pro^r m mak !5S sS££ï£f Van links en rechts neerleggen. Detteien/nadat' het^meel Tf .ÏSlrttaÏÏSlïïen «If wilde gffch iSbJSoSfen' Dit sp-elde ach .1 op 9 November. don- Tt B de'uee zakken meel tot op on«^?f»onderd meters afstand van de grens, waarbij hii gebruik maakte van zyn fat- Toen hii stond wachten op koooer die langs een voetpad uit Duitsch land komen zou, zag hij langs dat voetpad een fietser aankomen, di enne,yk dron ken was. want hij viel eenige keeren men zijn rijwiel om. maar vervolgde toen zyn u eg en kwam langs een noorcelyker ge- legen voetpad op Nederlandsch gebi zag hem achter zich in het land I verewy ie.i en schonk verder geen aandacht aan hem. Hij ging naar de grens om te zien, of zy' kooper nog niet kwam, en zag toen in ,e heide op Duitsch gebied een anderen man, die zich daar verstopt had. B. begreep wei, dat dit een Duitsche (douane was. Hu ging daarop terug naar zijn rijwiel, waarby e twee zakken meel (op eigen land) lagen. Toen hii ter plaatse was aangekomen, zag hü den man, dien hij tevoren dror-.en op een fiets had gezien, dwars door de landen op hem afkomen. Op een afstand van ongeveer dertig me ter riep de man hem in plat Duitsch iets toe. wat hii niet verstond, en loste direct daarop uit een revolver vijf schoten op hem, waarvan de kogels hem rakelings langs het hoofd suisden. Hii vluchtte, ach tervolgd door den man, die een Duitsche kommies bleek te zijn. Deze naderde hem en dreigde hem nogmaals met ue revolver, maar schoot niet meer. B. sloeg verder op de vlucht en kon od een afstand zien, dat de kommies de iwee zakken meel van zijn land wegnam en daarmee over de grens verdween. Behalve dat deze Duitsche be ambte, die >o Ncderlandsch grondgebied niet de minste bevoegdheid beeft, poging tot doodslag pltegae, maakte hii zich dus ook nog schuliig aan diefstal ven me-K B. heeft ej~ en ander aan de plaatse yke politie meegedeeld, die een onderzoek in stelde. Aan de o/orzijae schijnt mei, te bewe ren, dat alles zich op Duitsch grondgebied heeft afgespeeld. De grensscheiding is ter plaatse echter zeer duidelijk, eer. '>i vtje loopt tusschen het Nederlandscim ontgon nen bouwland en de Duitsche ontgonnen moerassen. De justitie uit Winschoten heeft deze zaak in onderzoek genomen. De vorige week is onder leiding van mr. Kneepkens, officier van justitie te Winschoten, ter plaatse een uitgebreid onderzoek ingesteld. MET PEPER GEGOOID. Maandagavond werd er gebeld aan de woning van de familie M. aan den Schie- weg te Rotterdam, toen de familie niet thuis was. Het dienstmeisje, de 20-jarige C. P. ging naar de straatdeur om te zien wie er was. Aanvankelijk zag zij niemand, maar toen zij de deur op een kier opende, kwam er opeens een arm te voorschijn, die riep: Ik zal je leeren mij te plagen, waarna hij haar den inhoud van een zakje peper in het gezicht wierp. Het meisje werd pijnlijk aan de oogen getrof fen. Zij is in het ziekenhuis Eudokia be handeld. Zij heeft den dader niet her kend. De man is verdwenen. VERMIST MEISJE GEVONDEN. Maandagnacht omstreeks 12 uur heeft de recherche in een perceel aan de Kei zerstraat in Den Haag aangehouden do vermiste 17-jarige Alexandrië Peverelli. Tevens is in dit perceel aangehouden een 27-jarige koopman terzake van het ont trekken van genoemde minderjarige aan hnt onderlijk gezag. HOOG WATER. Vijftig schapen verdronken. rijjuc„s een storm zijn Zondagnacht de gorzen buiten den Zeedijk te Herkin- gen ondergeloopen. Ruim vijftig schapen van den landbouwer E. Struijk zijn op het Diederiksche gors verdronken. OPLICHTERIJ. Aan het bureau Overtoom te Amster dam is een 79-jarige .„rechtskundige ad viseur" gehoord,, die ervan verdacht wordt, iemand onder het doen van zekere voorspiegelingen, geleidelijk voor een bedrag van ongeveer 4000 gulden te heb ben opgelicht. DOOR EEN WAGEN OVERREDEN EN GEDOOD. De 65-jarige landbouwer Rossing uit Exloo begeleidde Dinsdag eenige wagens, die zwaar beladen waren. De man kwam daarbij te vallen, waardoor hij onder de wielen van een van de wagens terecht kwam. Eenige uren later is hij aan de ge volgen van de daarbij opgeloopen ver wondingen overleden. KLIPPERSCHIP GEZONKEN. Dinsdagavond is op de Nieuwe Maas ter hoogte van de Oude Haven te Rotter dam, een klipperschip in aanvaring ge komen met de motorboot Broedertrouw, tengevolge waarvan het klipperschip is lek geraakt en gezonken. De opvarenden zijn tijdig op de Broedertrouw overge gaan. DRONKEN AUTOMOBILIST. De rechtbank te Almelo heeft Dinsdag uitspraak gedaan in de zaak tegen den koopman S. M., te Almelo, wien ten laste was gelegd, dat hij op Zondag 25 Sep tember, als bestuurder van een vracht auto, hoogst roekeloos en onvoorzichtig gereden heeft over den rijksweg Borne Almelo, terwijl hij zoodanig onder den lm loed verkeerde van alcoholhoudenden drank, dat hij het motorrijtuig niet naar behooren kon besturen. Op dien weg weg heeft hjj den heer J. Sluijmer van En schede, die met zijn verloofde geheel rechts van den weg op of zelfs naast het fietspad en vlak langs de boomen liep aangereden, waardoor Sluijmer zoodanig etsel kreeg, dat hij kort daarna is over leden. De rechtbank veroordeelde verdachte tof zes maanden gevangenisstraf met ont zegging van het recht om gedurende één jaar motorrijtuigen te besturen. Boven dien werd hem een boete opgelegd van 100, subs. 50 dagen hechtenis, omdat hij zoodanig onder den invloed van alcohol houdende drank had verkeerd, dat hy niet in staat was, een motorrijtuig op vol doende wijze te besturen. De eisch luidde: één jaar gevangenis straf zonder meer. VALSCH BILJET VAN 1000. Voor de rechtbank te Maastricht heeft Dinsdag terecht gestaan E. H„ Duit- scher, te Aken, thans gedetineerd, ter zake dat hij door twee meisjes 's nachts om half 5 te Aken, aan het station een biljet van 1000 heeft laten wisselen, dat hij te Hertzogenrath had ontvangen en waarvan hij wist, dat het valsch was. Het O. M. eischte 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. SCHEPEN IN DEN STORM. Een Nederlandsche en een Zweedsche boot op de pieren van IJmuIden. Uit IJmuiden meldt men aan het Hbl.: Het van Hamburg komende Nederland sche stoomschip „Arendskerk" geraakte Maandag by het binnenkomen door den harden Noord-Westerwind en het ebtij uit den koers, zoodat het schip dicht bij de blokken van den Zuidpier terecht kwam. Door een handige manoeuvre wist men evenwel weer in het vaarwater te komen, waarna het schip buiten gevaar was en de reis naar Amsterdam kon voortzetten. Even later kwam het Zweedsche stoom schip „Neptunus" van Uleaborg hier bin nen en maakte een zelfde manoeuvre, waardoor het schip juist binnen de pier- hoofden onklaar geraakte en het anker moest uitwerpen ten einde een aan varing te voorkomen. Een reeds uitgeva ren sleepboot behoefde geen assistentie» te verleenen, daar het stoomschip later op eigen kracht weer slaags kwam en de reis kon vervolgen. De stoomtreiler IJM. 135 („Ancor") is op de Noordzee door een zwaren storm overvallen tengevolge waarvan de scheepsbrug voor een groot deel wegge slagen en verder schade over dek gele den werd. DOODSLAG OP KONINGINNEDAG. De rechtbank te Rotterdam heeft Dins dag uitspraak gedaan in de zaak van den 41-jarigen koopman H. W., gedetineerd, die terechtgestaan heeft ter zake, dat hij op Konininnedag van dit jaar in de Rot- terdamsche straat zijn zwager G. Ph. Helders met een mes heeft doodgestoken. De verhouding tusschen beide personen was reeds gedurende geruimen tijd zeer slecht. De oorzaak hiervan moet voorna melijk hierin gezocht worden, dat het gezin van W. met kinderen was geze gend en dat van Helders niet. Herhaal delijk had W. aan allerlei schunnige op merkingen van Helders blootgestaan en toen op Koninginnedag weer kwestie was gekomen hadden zij zich met wapenen tegenover elkaar gesteld. Het mes van verdachte was Helders in de borst ge drongen, waarbij de linkerlong werd ge raakt en de lichaamsslagader werd doorge sneden, tengevolge waarvan Helders bij na op slag werd gedood. De rechtbank hoorde thans in een zit ting met gesloten deuren verdachte's vrouw en de vrouw van den verslagene, die nadere inlichtingen verstrekten om trent de verhouding in de familie. Het O.M., waargenomen door mr. J. S. Loke, persisteerde bij zijn requisitoir, waarbij het geëischt had 5 jaar gevange nisstraf met aftrek van den tijd in voor- loopige hechtenis doorgebracht. De rechtbank veroordeelde verdachte overeenkomstig deze eisch. j.'e Düsseldorf een bende auto dieven gesnapt. Wij schreven reeds eerder over de auto-diefstallen in het begin van dit jaar te Berlijn en in andere groote steden van Duitschland op zeer groote schaal ge pleegd. De naspeuringen bleven langen tijd tevergeefs. Thans is het komen vast te staan, dat gedurende dit jaar in Berlijn 1500 auto's werden ontvreemd, alle zeer dure mer ken van 15.000 tot 20.000. Eenige dagen geleden is de Duitsche politie de dievenbende op het spoor ge komen. In het Duitsche grensplaatsje Kaldenkirchen werd toen aan een Venlo- schen garagehouder een 8-cylinder Horch Cabriolet voor 2000 te koop aangebo den. De politie werd gewaarschuwd en een en ander leidde tot het opsporen van een werkplaats te Düsseldorf, waar ge regeld vanuit verschillende groote Duit sche plaatsen gestolen auto's werden aan gevoerd en vanwaar ze over de Neder landsche grens werden vervoerd, j Het is toen komen vast te staan, dat in de eerste helft van dit jaar in de Noord- Limburgsche grensstrook Wellsche hut- vv eeze een honderdtal luxe-auto's over de grens gebracht is. Zestig hiervan zijn a,T°luu' ze^er van genoemde dievenbende jaiKomstig. Van een-en-dertig wagens kon I |^en de Nederlandsche koopers achterha- in dit plaatsje Well is Ian- wl !r centrum geweest van een levend,gen automobielhandel tusschen Duitschland en Nederland. Daar werden besprekingen gevoerd door heeren uit Haal DaarBeHijn Rotterdal» en Den Haag. Daar werden wekelijks eeniee autos gebracht,, waarop de nyummere™^ er handige wyze in een nieuwe kleur gestoken waren. De inklaring aan de grens leverde nooit eenige moeilykheden op: de bijbehooren- de papieren en desnoods de koopcon tracten waren zoo vervalscht, dat de douanebeambten nooit eenigen argwaan kregen. De zoo in ons land binnengebrachte auto's werden zoo heeft de Nederland sche recherche in samenwerking met de Duitsche achterhaald voor het groot ste gedeelte afgeleverd aan een firma te Rotterdam en aan een firma te Den Ilaag. Toen de Rotterdamsche firma er van op de hoogte werd gebracht, dat de auto's van diefstal afkomstig waren, verklaardt zy hiervan volkomen onkundig te zijn. Om aan haar cliëntèle geen onnoodigen last te veroorzaken heeft zij toen onder de klanten, die zoo'n luxe-wagen van haar hadden betrokken, een publieke verkoo- ping der betreffende wagens gehouden, waardoor werd verzekerd volgens onze wet Zoo rijden er thans vele ingewijden beweren verscheidene honderden auto's in ons land, die van diefstallen in de Duitsche groote plaatsen afkomstig zijn enwaaraan diverse verzekerings maatschappijen geweldige stroppen ge had hebben. (Hbl.). Buitenland. Gewonden en schade. Naar Reuter uit Santiago meldt is het centrum van Chili geteisterd door een aardbeving, die ook te Santiago gevoeld lis. Een groot aantal menschen moet ge wond zijn en de stoffelijke schade is aan zienlijk. OVERVAL OP EEN RAIFFEISENBANK IN HET MEMELGEBIED. Twee personen gedood. Maandagnacht drongen roovers het huis van den koopman en herbergier Ge- nies te Piktupoenen binnen. Waarschijn lijk hadden zij het gemunt op het in dit huis overgebrachte filiaal van de Raiffei- senbank te Memel. Mevrouw Genius, die door het gerucht ontwaakte, werd door de inbrekers door een schot in het strot tenhoofd gedood. Haar 20-jarige zoon en man, die zich tegen de roovers wilden teweer stellen, werden eveneens neerge schoten. Genies werd in den arm getrof fen, terwijl de zoon door een groot aantal kogels geraakt, dood neerstortte. De inbrekers vluchtten vóór dat de politie ter plaatse was. Volgens de dochter van Genies zouden de roovers Litausch ge sproken hebben. Een aantal veidachte personen is gearresteerd. HOUTVESTER VERMOORD. Maandagmiddag is de houtvester Men- del uit Kupferhammer by Gleiwitz in een bosch van het district Brzezinka ver moord gevonden. Zijn hond lag doodge schoten naast hem. Van de daders ont breekt ieder spoor. Alle zakken van den vermoorde waren leeg. Mendel was Zon dagmiddag alleen voor een wandeling uitgegaan. Korten tijd later werden drie schoten gehoord. DE CRISIS IN ITALIË VOORBIJ? Mussollnl zegt het.... Op de vergadering van de Vereeniging van Naamlooze Vennootschappen te Rome heeft Mussolini volgens een V. D.-bericht verklaard, dat naar zijn meening, voor zoover Italië betrof, het hoogtepunt van de crisis reeds zes maanden geleden over schreden is. TOKIO DE TWEEDE WERELDSTAD? Tokio telt thans ongeveer 5.140.000 in woners en wordt nog slechts door New York overvleugeld. Berlijn met ruim 4.228.000 inwoners neemt thans de vierde plaats in na New York, Tokio en Londen. Het is met de vergelijking van de bevol kingscijfers van wereldsteden trouwens altijd wat onzuiver gesteld. Men moet na tuurlijk rekening houden met de voorste den die, economisch beschouwd, met de stad zelf een geheel vormen en zoo be keken zal Tokio nog wel flink achter staan bij Londen, Berlijn, misschien ook' by Parijs. „Al dat innemen van geneesmiddelen, ik laat het maar aan de liefhebbers over. Ik gebruik liever iels uitwendigs, Zoodoende heb ik, naar mijn inzicht, mijn gezondheid zoo goed kunnen houden. Maar daar wordt ik Zondag voor Pinksteren wakker met een pijn in mijn schouder om tureluursch van te worden. En zoo in eens. Ik kon niet meer heen of weer. Ik zeg tegen Klaartje, haal jij me eens een groote pot Akker's Kloosterbalsem. Ik kon mezelf niet wrijven van de pijn, maar liet het mijn vrouw doen. Niet te hard, zeg ik, want alles, ook de geheele omgeving, deed me zeer. Zij wreef mg zachtjes om te beginnen, naderhand wat harder en het was of er een won der gebeurde. Onder het wrijven ver minderde de pijn al en toen het 's avonds herhaald was, stond ik den volgenden morgen weer even frisch op als altijd. Slikken jullie maar ta bletjes, poedertjes en drank/es. Geef mij maar voor spierpijn en rheuma- tiek Akker's Kloosterbalsem, ze zeggen toch „Geen goud zoo goed." Fr. D. te G. (Origineel ter inzage.) In drie opzichten is Akker's Kloosterbalsem een onovertroffen middelals wrijfmid- del en als huis- en heelmiddel. Kraehtig zult Ge er de onuitstaanbaarste spierpijn ea de smartelijkste spit mede weg kunnen wrijven. Alom verkrijgbanr h 60 et. per pot. VRIJDAG a DECEMBER. Hilversum, 296 M. 8.0012.00 VARA, 12.004.00 AVRO, 4.00 8.00 VARA, 8.0011.00 VPRO, 11.0012.00 VARA. 8.00 Grammofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.is De Notenkrakers o.l.v. D. Wins en grammofoonpl. 11.IS P. J. Kers Jr.: Onze keuken. 11.45 Voordracht door Fr. Nienhuys. 12.00 AVRO-kleinorkest o.l.v. N. Treep en grammofoonpl. 2.00 Causerie door Jhr. Dr. V. H. v. d. Bergh: Curagao, ons voornaamste bezit in de Carai- bische Zee. 2-304.00 AVRO-Kamerorkest o.l.v. L. Schmidt en grammofoonpl. 4.00 VARA-kleinorkest o.l.v. P. Duchantl 4.50 Voor de kinderen. 5-30 Vervolg Kleinorkest. 6.00 Grammofoonpl. 6.15 Orgelspel door Joh. Jong. 6.40 J. W. Matthijsen: De persoonlijkheid van Lenin. 7.00 De Flierefluiters o.l.v. H <ie Groot, m.m.v. L. Fuld (zang). 8.00 Mej. Dr. N. A. Bruining: Onze tijd. 8.30 Concert door N. Gerretsen (sopraan) en H. Schouwman (piano). 9.00 Ds. j. j. Thomson: Moeilijkheden in het heden. Uitzicht. 9 30 Vervolg concert. 10.00 rijz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Causerie over het St. Nicolaasfeest door Joh. Hopp. 10.45 Grammofoonpl. 11.0012.00 Grammofoonpl v. d. VARA Huizen, 1875 M. KRO e"1660 pro«ramma. verzorgd door den 8.00-9 is en 10.00 Grammofoonpl. 2.00 Solistenconcert. 4-30 Orkest-concert. 6.15 Lezing. 6-45 Grammofoonpl. 7-to Causerie. 7-45 Grammofoonpl. 8.00 Radiotooneel. 9.30 Vaz Dias. 9-45 Orkestconcert m.m.v. soliste. 11.00—12.00 Grammofoonpl. ZATERDAG 3 DECEMBER. Hilversum. 296 M. VARA-uitzending. 10.00 VPRO. 7.00 VRO. 8.00 Grammofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor Arb. i. d. Continubedrijven. VARA- Klein-orkest o.l.v. P. Duchant. grammo foonpl., J. Lemaire (voordracht) en het VARA-tooneel o.l.v. W. v. Cappellen. 12.00—2.00 „De Notenkrakers" o.l.v. D. Wins en grammofoonpl. 2.15 Grammofoonpl. 2.50 Causerie door M. Haas. 3.00 VARA-Mandoline-orkest o.l.v. J. B. Kok en grammofoonpl. 3.50 Beoefening der huismuziek o.l.v. P. Tig- gers. 4.30 B. Groeneveld: Het speeltroepwerk van de AJC. 4.50 VAR A-Kinderkoor „De Krekeltjes" o.l.v. L, Huscher m.m.v. J. Kickhofer (piano) en grammofoonpl. 5.40 Boekbespreking A. M. de Jong. 6.00 Dp Notenkrakers o.l.v. D. Wins en grammofoonpl. 7.00 VRO. j 8.00 De Dorpsbarbier. 8.15 VARA-Kleinorkest o.l.v. P Duchant 9.00 „Het ongeluk in den nacht", hoorspel door het VARA-tooneel ol.v. W. v Cappel len. 9-30 Orgelspel Joh. Jong. 9-45 Toespraak A. de Vries en VARA-Varal 10.00 ,De Flierefluiters" o.l.v. H. de Groot m.m.v. E. Philipse (zang). 10.30 Vaz Dias. 10.40 Vevolg „De Flierefluiters". 11.1512.00 Grammofoonpl. Huizen, 1875 M. Uitsl. KRO-uitzending. 8.009-15 en 10.00 Grammofoonr'. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.15 Sextetconcert. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Kinderuur. 400 HIRO. 5.00 Orkestconcert. 530 Esperanto-nieuws. 5-45 Orkestconcert. ,6.20 Weekoverzicht. 6.40 Orkestconcert. 705 Kath. RVU. 7-45 Sportpraatje. 8.00 Schlagermuziek. 9.00 Voordracht 9.15 Schlagermuziek. 11.0012.00 Grammofoonpl. VOOR DEN POLITIERECHTER TE ALKMAAR. op Maandag 29 November. De kous werd opnieuw op de pen gezet. Een ongewild bewijs voor het nut van geheelonthouderscafé's leverde op 31 Mei zekeren heer W. v. d. B„ een zwerver, des tijds te Den Helder vertoevend, teen deze heer door het gebruik van krassere lafenis dan spuitwater en slappe thee in opge wonden toestand geraakt het eerbiedwaar dige lokaal der Heldersche geheelonthou ders op stelten zette, 'n ruit brak en een bestuurslid op een schop tegen zijn buik onthaalde. Voor deze vandaliteiten weid de niet aanwezige v. d. B. veroordeeld tot 25 en 35 boete, respectievelijk te ver vangen door een gelijk aantal hechtenis- dagen. Deze cumulatie van straffen, min der voordeelig dan die van wachtgelden en pensioenen, smaakte den veroordeelde blijkbaar niet bijzonder, weshalve hii te gen het vonnis in verzet kwam. Voor het luttele bedrag van 100 centen wend hij als- nu in de gelegenheid gesteld de geheele rechterlijke macht, mitsgaders getuigen, deurwaarder, conciërge en twee veldwach ters met hun Zondapsche helmen op, nog maals in beweging te kunnen stellen, om van vrijstelling van zaalhuur dan maar niet te spreken. Het verwondert dan ook I grootelyks, dat Weiter geen verhooging van tarief heeft geadviseerd, 'n dergelijke 1 luxe moet toch extra betaald worden. Wat de opposant betreft, thans logeert hij in Den Haag, in het hotel „Hollandais", voor rekening van den Staat. Zijn verzoek deze retraite op het Loo te mogen doorbren gen, was afgewezen. Na het verhoor van de 3 getuigen, be kend uit de vorige editie, werd gevorderd bekrachtiging van het vonnis. Uitspraak: 14 d'agen gevangenisstraf. Een nationaal duo nachtelijke dorpsdieven. Twee verdachten, uitgerust in de flat- teerende pilow-garderobe van het Rijk, de Belg Eduard de C. en de Fries Sytske R„ waren neergestreken op het eiland juist niet tot uitbreiding der welvaart en ver meerdering der veiligheid van de bevol king. Althans hadden beiden zich schuldig gemaakt aan enkele nachtelijke diefstallen, die hen thans een woonplaatsje in het huis van bewaring hadden bezorgd. De heeren stonden dan terecht ter zake dief stal van een stallantaarn, 'n paar sliklaar- zen en dito modderige schoenen uit een schuur, waarvan zy het slot hadden ver broken. Voorts hadden zij gestolen een 40-tal jonge kippen of hanen. De officier deelde mede, dat aan de verdachten nog een ernstige zaak is ten laste gelegd, die behandeld zal worden door de meervoudige Kamer. Op voorstel van den officier wer den eohter ook deze zaken verwezen naai de groote Rechtbank. De vakman weet welken weg hij moet bewandelen. Nog een opposant tegen een by verstek gewezen vonnis uit Den Heller verscheen in den persoon van den voormaligen poli- tie-agent J. T., thans te Hilversum, die eveneens by afwezigheid was veroordeeld tot niet minder dan 1 maand gevangenis straf op grond van het onsociale feit, dat hy op 1 Augustus den marinestoker Blom- mers 'n pak rammel had toegediend, vol gens Blommers 'n soort wraakoefening. De heer T., 'n flinke kerel en destijds 'n sieraad van het Heldersche politiecorps, had thans de moeite genomen zelf te ver schijnen, wel wetend, dat bii hernieuwde absentie het verzet onherroepelijk zou wor den geannuleerd. Hij verklaarde thans de straf te zwaar te vindon en ontkende een klap te hebben uitgedeeld. Overigens refe- reeren we ons aan ons vorig relaas. Ge- requireerd werd bekrachtiging. De toezeg ging dat de boete zou worden betaald1, maakte den Politierechter wat soepeler en werd opgelegd 50 boete of 30 dagen. Een welbespraakte Heldersche dame vrijgesproken. De 50-jarige mevrouw H. A., gehuwd met een Heldersche ingezetene, wiens naam ons ontging, sierde de boetebank met al haai- zwaarwichtigheid, naar aan leiding van de omstandigheid, dat zii haar stadgenoote, mevrouw J. P. v. L., echtge- noote van den heer A. Tj. C. de V., op 27 Juli in de Achterstraat in 't openbaar had geblameerd, door haar een zekere ver standhouding met een electricien aan te wrijven. De verdachte dame ontkende per tinent en schreef de oorzaak toe aan de onhebbelijkheid van gezegde familie de V.; integendeel wordt zij zelf bespuwd en uit gemaakt voor „schelvisch Mie" en „glas in lood". De officier dacht aan het blijspel van Piet Hesse en Anna Slauderhof „Heb je 't niet gehoord van soheüevisch Mie" en achtte de geïncrimineerde woorden niet beleedigend en vorderde vrijspraak. Vonnis conform eisch met uitnoodiging in de toekomst de vredesduif te koesteren. De man met de gaspijp. De 46-jarige beroeplooze heer H. P. D. L., wiens naam geheel uit voornamen be stond, zou volgens insinuatie van mijn heer de officier op 20 Augustus den ge tuige A. Ghr. Forrer te Den Helder een opdoffer hebben verkocht met een eind gaspijp. Volgens toelichting van den verdachte was daar niets van waar, wèl had hy vruchteloos getracht dezen getuige met een stuk gaspiip raak te gooien. Voorts gaf de heer H. P. D. L., na bekomen mach tiging. nog een uitvoerige uiteenzetting van de situatie. Mevr. H. A., huisvr. van den heer v. B., even te voren vrijgespro ken, trad nu op in de rol van getuige om haar verslag te lanceeren. De politierech ter was verbaasd en vroeg of daar in de buurt een staat van beleg heerschte? De officier vergeleek den toestand daar bii een komische teekenfilm en vorderde 10 boete of 10 dagen. Volgde veroordeeling conform eisch van verdachte, die zelfs met dit bagatel ge"ii genoegen nam. Een rijwielbelasting plaatjedief tot besluit. q £Lnieti T8£"S.en A- Br- had zich op 9 September schuldig gemaakt aan weder-1 rechtelyke toeëigening van een rijwiel- j paatje, in gebruik bii de echtgenoote van I ■tii heer M. B. De heer B., als gezinshoofd 1 verscheen als getuige. De verdachte had' het feit erkend, dus de zaak kwam dik in orde. Gevorderd werd tegen den meer malen veroordeelden heer Br. f 40 boete of 40 dagen. Vonnis conform. Sluiting. 1 December. Miin ouders, myn vier oudere zusters en twee oudere broers, myn ontelbare ooms en tantes, mijn recht schapen neven en nichten en verder al degenen die in mijn ouderlijk huis „over den vloer kwamen" en mee-dokterden aan mijn opvoeding, hebben my in de jaren van mijn ontwakende bewustwording in geprent, dat „men" bescheiden moest zijn. Het conglomeraat van lieden, dat dit op zijn geweten heeft, heeft eer van zijn werk. Nog heden ten dage heb ik, op visite zijnde, de ziekelijke neiging, al waar ik dol op ben met een zoetsappig gezicht aan my te laten voorbijgaan en of het gebakjes zijn, dan wel kippen- of eenden- i boutjes of een assortimentskist sigaren als een volleerd huichelaar uit te zoeken wat mij het minste aantrekt. Toen ik zeventien jaar was, beleefde ik een paedagogische openbaring, waarbij myn zeventienjarig hart bijkans stilstond. Ik was op bezoek bii een vriendin van mijn leeftijd. Er werd een bord met ge broken stukken chocola gepresenteerd. Ook het 5-jarig zusje van myn vriendin mocht zelf kiezen. Ze aarzelde even en toen hoorde ik mijn vriendin tegen het kind zeggen: „Als je dat groote brok wilt hebben, waarom neem je het dan niet?" Ik schrok me dood. Zoo iets leek my ver schrikkelijke paedagogische ketterij. Klei nigheden kunnen in onze jeugd een on- uitwischbaren indruk op ons maken en ik heb het incident dan ook nooit ver geten. Het leek mij, dat dit kleine kind tot een „vamp", moest opgroeien. Némen wat je graag wóu?? Goed, er zat iets on- geloofelijk eerlijks in, maar moest je niet, aan den anderen kant, „bescheiden" zijn, „je verlangens onderdrukken"? U zult het niet gelooven: mijn heele mentaliteit van net opgevoed jongetje kwam tegen deze nieuwlichterij van mijn vriendin in op stand. En wat het rare is. vandaag weet ik nóg niet wie gely'k had: het conglomeraat dat mij opvoedde, of het vriendinnetje, dat do hachelijke woorden sprak. Ik ben er weer over aan 't piekeren ge raakt door de vermakelijke gebeurtenis in de Limburgsche gemeente Stramproy, een dorp van 1650 inwoners met een ge meenteraad van 7 personen. Stamproy moest een nieuwen gemeentesecretaris hebben, tegen een bezoldiging van 1700 tot 2000, en toen de stembriefjes werden geopend, bleek, dat elk der vroede vaderen zóó verlekkerd was op het baantje, dat elk op zyn eigen persoontje had gestemd. Het zou overdreven zijn, te zeggen, dat deze simpelen van geest op grond van hun diepe kennis van de gemeente-administra tie, zichzelf inderdaad de meest geschikte persoon achtten voor het ambt. Hun drijf veer was blijkbaar die van het meisje van 5 jaar: „Als je dat groote brok wilt heb ben, waarom neem je het dan niet?" Een kind opvoeden is zoo eenvoudig niet. Het is geloof ik gemakkelijker, een zesdaagsche te rijden. En als je bedenkt, dat je kind het nog eens tot raadslid van Stramproy zou kunnen brengen, dan duizel je van de verantwoordelijkheid, die het noodlot op je schouders heeft gelegd. Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik U plaatsing van het onderstaande. Bij voorbaat mijn harte- lyken dank. Zooals we allen uit de dagbladen en door de radio hebben veïnomen, is de nood onder de Rijn- en binnenschippers zeer groot. Er blijkt op tal van die schepen do noodigste dekking en kleeding te ont breken. Er is behalve gebrek aan geldmiddelen, vooral gebrek aan sajet, flanel, katoen en schoenen. De kinderen kunnen niet naar de school omdat ze geen kleeren en schoenen meer hebben. Ingezetenen van deze gemeente, die iets willen afstaan voor deze kinderen, worden beleefd verzocht dit zoo spoedig mogelijk mede te deelen aan het voor geheel Neder land werkend Comité voor directe steun verlening aan schipperskinderen, Onder- wysfonds voor de Scheepvaart, Binnen kant 22, Amsterdam (C). Vele ingezetenen zonden reeds kleeding en schoeisel aan genoemd Comité. Voor hen, die niet in de gelegenheid zyn een en ander op te zenden, gelieve zich te wenden tot ondergeteekende, die zich gaarne met de verzending belast. Hoogachtend, Uw dw. dn., J. WIESSNER, Keizersgracht 1, Den Heldier. Den Helder, 28 Nov. '32. Geachte Redactie, Beleefd verzoekt ondergeteekende voor net onderstaande eenige plaatsruimte in Uw veelgelezen blad. NOG STEEDS DE MEXICAANSCHE HOND. .*n,. d? buurt van de Joubertstraat be- zich hirtx laatsten tijd iemand, die HnnX M ^aar SeroePen acht zoo nu en dan het beluisteren van radiouitzendingen onmogelyk te maken. Dat iemand zich nu geroepen acht anders denkenden te bestryden komt meer voor en dat zal dan ook wel nie mand hem kwalijk nemen, maar laat hij dat dan op een eerlijke manier doen en met zooals het nu gebeurt. Mocht het evenwicht onkunde in afstemmen zijn (wat ik ten zeerste betwijfel), dan stel Ik my gaarne beschikbaar hem daarbij by te staan. v Hopende, dat dit korte stukje er toe zal byaragen, dat we voortaan onze radio weer rustig en zonder ergernis zullen Kunnen aanhooren, verblijf ik, U geachte Redactie, dank zeggend voor de genoten plaatsruimte, J. W. LÖTGERINK, Joubertstraat 37.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 2