Prettig nieuws EJLEGEN EDAMMERKAAS mooi en nietduur r1hK open haardv"1" nERMAN NYPtLS ft. J. DE VRIES, HFLDERSCHE COURANT VAN PONDER PAO 1 DECEMBER 1932. Radiografisch Weerbericht. Handschoenen, Overhemden, Dassen, Siipovers, Sjaals en Fantasiezakdoeken DEN HELDER SPOORSTAA T 74. Een WERKELIJK Het betere artikel voor lageren Paierst- PortemortnaÊe sterk en praktisch Damesfiasscfoen Zak- Portefeuilles Muziek-, Acte-, Bocdschap- tasschen Sigaren-, Sigarettenkokers Tabakszakken Patent- Portemonnaie eenvoudig en makkelijk LegerbeiricLten De salariskorting. Een gefingeerde berooving. HEERcN MOüEMAGAZIJM ^g.|. gO cent per stuk T£L. 192 Y\*illem Vogt. Bovendien is het te danken nn de aan het aandringen der Heidersche luistervinken dat we hier zijn gekomen, a!dus de spi\ Het doet spr. genoegen hier zoo velen bijeen te zien: het is het bewijs, dat de actie tegen het fatale zendtijdbesluit nog onverminderd wordt voortgezet. Er zijn er, die ontmoedigd zijn en zeggen: maar wat heeft die actie dan bereikt? Dan antwoordt spr.: inderdaad is er iets be reikt. Als wij »Het Volk« van eenige dagen teiug inzien, lezen we daar dat in den tijd van een jaar de Vara 400 nieuwe leden verwierf. Welnu: de Avro bereikte Jn twee jaar tijds 30.000 nieuwe leden. Van 145.000 luistervinken zijn wij geste gen tot 175.000 en wij zijn hard op weg naar de 200.000. Dit is een hoopvol verschijnsel, maar er is meer. Spr. wijst op de kwestie van den Phohi-Zender. De Avro had destijds niet meegedongen, wel de sectarische vereenigingen. Thans mogen zij uitzenden, mits geen godsdienstige of politieke actie. Dat is nu net alsof men aan een poelier vergunning geeft tot het openen van een poelierszaak, als hij maar geen wild of gevogelte verkoopt. Men ziet er evenwel uit, dat het Avro-idee meer en meer veld wint bij de regeering. Niettegenstaande de halveering dus van den zendtijd, is ons ledental met 20 °/o gestegen: langzaam maar zeker gaan wij den weg op, dien wij altijd wilden volgen. De positie der andere omroepvereeni- gingen is daardoor een puzzle geworden, waarvoor maar ééne oplossing is, n.1. door tegen de regeering te zeggen: geef de Avro dien zendtijd maar terug, want het is toch hopeloos met ons De tijd zal hier moeten helpen de Avro- idée door te voeren en naast den tijd ook de steun der leden. Met een opwekking om aan de Avro dien steun niet te ont houden, eindigt spr. Het concert. Hierna werd een aanvang gemaakt met het concert. Een aardig en smaakvol décor was ontworpen, op den achtergrond gekleurd doek, rechts en links palmen. Onnoodig te zeggen, dat èn het orkest èn de orkestleider met applaus begroet werden, zooals ook de rede van den heer de Clercq herhaaldelijk door applaus werd onderbroken en tussehen de verschillende nummers ook braaf geklapt is. Het orkest is samengesteld uit prima, uitstekend getrainde musici, welke in alle opzichten prijzenswaardig samenspel gaven. Het programma was zeer vari- eerend, al werd natuurlijk uitsluitend één bepaald genre gegeven, n.1. de moderne jazz-muziek, waarbij behalve van diverse exotische instrumenten, gebruik wordt gemaakt van gezongen refreinen en waarbij zelfs de musici tevens als komiek moeten optreden, getuige het werk van Bob Scholte Na een openingsmarsch (Kovacs Lajos- marsch van Palia) kregen we in deze be zetting een ouderwetsche Strauss-wals, maar daa: was alles syncopen, en het typisch ry.„me, dat nu eenmaal dit soort muziek kenmerkt. De heer Kovacs (om dien schuilnaam maar te behouden) was geenszins karig met extra-nummers, waardoor we vóór de pauze eigenlijk al het dubbele te pakken hadden van wat het programma beloofd had. Pierre Palla had hierbij gelegenheid ons op een piano solo te vergasten, behalve dit instrument bespeelt hij ook de xylophoon en de ma rimba (een grooter instrument met het zelfde effect als de xylophoon). Van dit laatste kregen we aan het eind van den avond een paar staaltjes. Het tweede deel van het programma was trouwens bijna geheel voor de verschil lende solisten gereserveerdde heer D. van der Horst gaf een saxophoon-solo, de heer Haye een banjo-nummer, de heer Fr. v. Cappelle een voor accordeon ofte wel trekharmonica, de heer Palla voor marimba. En alles werd krankzinnig toegejuicht. Toen Bob Scholte en de slagwerker zich van een coquet rood mutsje voor zagen en de eerste bovendien grimassen ging maken, was de boot heelemaal aan. Later had deze. zelfde heer nog meerder gelegenheid zijn dramatische talenten te toonen, o.a. door een gepast gebruik van een yo-yo. Hij was ook de refreinzanger, met behulp van twee groote luidsprekers. Af en toe werden de refreintjes afge wisseld door een trio, en alleen al het heen en weer loopen van de musici (die daarvoor naar voren moesten komen) was aanleiding tot groote vroolijkheid. Kransen werden aangeboden door mr. Zcegers aan den dirigent, namens de luistervinken in Den Helder, door den heer Uithol aan den heer Scholte namens alle ongetrouwde dames, door mr. Zee- gers weer in naam van alle dito heeren aan den bekwamen pianist-xylophonist Palla... kortom, het was een lollige boel daar. En heelemaal aan het eind kwam nog een extra toetje, waarbij ze allemaal spontaan meezongen »o Kovacs Lajos en Bob Scholte hoe langer hoe gekker ging doen. 't Was reusachtig, in één woord AUTO-DEMONSTRATIE- TELEPATHIE. W ij herinneren nog even aan de heden middag te houden auto-demonstratie van PRETTIGE verrassing Is eau St. Nicoiaas Cadeau dat bij J. F. SCHELLINGER en Zn. gekocht is van Galenstraat 48 - Tel. 501 LUXE, HUISHOUDELIJKE en VERLiCHTINGS-ARTIKELEN den telepaat Maloïtz, die- onder controle van een viertal heeren een geheime, hei niet bekende, opdracht zal uitvoeren door de stad. Vertrek van Casino 2 uur. Zon dagavond zal een séance in Casino wor den gegeven. DERDE ABONNEMENTSVOORSTELLING. Donderdag 8 December. We leven snel en nog versch ligt in het geheugen de aardige voorstelling met Jan Musch, die een goed buur en tevens een goed vriend was, of reeds wordt onze aan dacht gevraagd voor een volgende voor stelling, in de serie, die dezen winter zal worden gegeven. Ditmaal krijgen we een voorstelling van de Amsterdamsche loo- neelvereeniging onder regie van Albert v. Dalsum en het is een Russisch stuk, waar mede dit gezelschap thans komt. „De Co- medie van het geluk" heeft als ondertitel „spel in drie bedrijven" (het eerste bedrijf gesplitst in twee tafereelen) en is voor Nederland bewerkt door den welbekenden auteur A. Defresne; het is een mooi en boeiend stuk van den schrijver Evreinoff, waarin het geheele gezelschap, meer dan 25 personen, optreedt. De speciaal voor het stuk vervaardigde décors worden mee gebracht; ook de costuums zijn fraai en typisch. Wegens de uitgebreidheid van het stuk vangt ditmaal de voorstelling niet te half negen, maar reeds te kwart over acht aan: willen de laatkomers daar reke- njng mede houden? De plaatsbespreking is des avonds tevoren, n.1. Woensdag 7 December, van 7 tot 9 uur, een en ancer nader in de advertenties omschreven. De hoofdrol in dit stuk wordt vertolkt door Albert van Dalsum als dr. Fregoli. Verder werken mede artisten als Ph. la Chapelle, Ben Royaards, B. Groenier, M. van Warmelo, Sara Heyblom, Willy Haak, Anna Sablairolles, Oharlotte Kohier, Ge- orgette Hagedoorn, en vele anderen. Evreinow, de schrijver, is een der vele Russen, welke in Parijs een goeden naam hebben. Zijn werk is in 1926 aldaar ge speeld en hield ge ruimen tijd repertoire. Hij wil in hoofdzaak iets geven, dat de fantasie prikkelt maar tevens realiteit in zich heeft. Het hoofddoel van de hoofd persoon dezer komedie, dr. Fregoli, is, de menschheid de beteekenis te laten zien van de leugens, waarnaar zij diep in bun hart verlangen en waarvan zij alle heil verwachten. En als hij dan die leugens heeft getoond, toont hii tevens aan, waar toe de realisatie daarvan voor het leven van den mensch zou leiden. Men heeft den schrijver naar aanleiding van dit stuk ver weten, dat hij zijn gedachten en ten deele ook zijn vormen heeft ontleend aan Piran- dello's beroemde stuk „Zes personen op zoek naar een schrijver". Maar Evreinow heeft zijn stuk geruimen tijd vóór Piran- dello geschreven en deze laatste heeft het stuk van den Rus in zijn theater opge voerd. In ons volgend nummer zullen wij om trent deze uitvoering nog een en ander mededeel en. HET ONGELUK IN HET MARINEZWEMBAD. Onze berichtgever van het ongeluk in het Marinezwembad, Zaterdag j.1., is niet geheel juist geweest. Badmeester Bandt zwom n.1. niet onder den duiktoren, doch in het midden van het bad en daarbij niet onder water. De heer Bruin maakte van de springplank een grooten sprong en kwam toen met zijn hoofd op het hoofd van den badmeester. Deze was nog in staat om uit het bad te gaan, doch bleef toen eenigszins versuft liggen. De heer Bruin had een gat in zijn hoofd. De badmeester kwam weer spoedig bij en kon zich naar huis begeven. Ook de heer Bruin kon, na zich te hebben laten verbinden, zich naar huis begeven, zoodat dit ongeluk nog goel is afgeloopen en den zwemmers leert cm in het vaak overvolle bad, goed op te letten en voorzichtig te zijn met het springen van plank of toren. I Trajanus, 30 Nov. te Hi - - I rt,l t A Hl r w v. WILLIGEN onzen dank. Het adres voor ontvangst is M. van VlietWickel, Hoogstraat 20. j Zoo u ziet, alles wordt in de Heidersche Courant verantwoord. j U, Mijnheer de Redacteur, dank voor de voortdurende bereidwilligheid, waar het be treft een goed doel. Namens het Comité: Mevr. Brutel de la Rivière, Eere-Voorzitster. Mevr. A. DekkerKlik. Mevr. M. de BoerJongkees. Mevr. H. W. SchreuderJanzen. Mevr. IJ. Engelman. Mevr. T. BruckmanKnipper. Mevr. J. GrunwaldPoppers. Het Bestuur Damesafd.: M. v. VlietWickel, Secretaresse FANCY-FAIR BOND O.O. Zoo is de fancy-fair, georganiseerd door de Dames-afdeeling van den Kon. Ned. Bond van O.O., in „Musis Sacrum", weer achter den rug. Hoe de uitslag zal zijn van de recette is op heden nog niet bekend, laat ons nopen van goed er is hard genoeg voor gewerkt, een ieder op zijn of hare wijze en door alle medewerkenden in of buiten den Bond staande. Het waren voor ieder vermoeiende dagen, dus zou h-t jammer zijn als we teleur gesteld zouden worden. Er werd ons nog heel wat bezorgd op den dag der opening, en dat wij hieronder verantwoorden. Mej. Dijkshoorn, bloemiste een kandelaar, fam. v. L., cyclame; firma v. Dijk, tabakspot, gevuld; firma Masveld, een mand met fruit, firma Makelaar, id. d.; Coltof, Kanaalweg, 2 zijden shawls, een kussen; firma Verfail'.e, doos toffees; mevr. v. d. K., fruitmand, flesch eau de cologne; firma v. d. Lee, 4 flesschen limonade; Tieleman, 2 flesschen voorburg; Kort, 1 flesch voorburg; Chef Kreuger, 1 flesch wijn, 1 flesch limonade; firma Cnef Kreuger, Koningstraat, vijf photo's, gezich ten van Den Helder; de heer v. Twisk, 2 kaar ten bioscoop, 1 maand geldig; firma van Ko- ningsbruggen 2 kaarten voor een reis Rotter dam en Amsterdam; firma Fasol, divanpop; slager Veerman, worst; N.V. H. V., twee ban ketletters; Wiering, tulband; mevr. de B. J., tafelkleed; mevr. F., schoorsteenkleed; mevr. G. P., schemerlampje, wollen bedkruik; Da mes Gorter, twee mooie kleeden, doosje zak doekjes, enz. enz. De padvinders steunden ons door alles te halen voor de vroolijke keuken. De heer van Baaren gaf gratis muziek; firma van Ames- foort gratis planten. De heer Labohm met zijn clubje bezorgden ons ook genotvolle uurtjes en vooral de Marine-kapel, welke ons zoo ge negen was bij de opening. De kolenstand van den heer Booij, geheel cadeau gegeven, mogen wij zeker niet uit het oog. verliezen. Wij dan- ken allen, die er aan medegewerkt hebben ons te steunen, ten zeerste». Voor het financieele was de laatste verant woording 15. Verder mocht ik daar nog bij ontvangen: van len heer Schr. 10.J. v. d. L. J 3.B. 2.50; B. te Arnhem 5. door bemiddeling van mevr. K.: J. van Rot terdam 1.Samen met de vorige verant woording 36.50. Bravo aan de edele gevers en hartelijk dank! Wij hopen nog dat Sint- Nicolaas bij de beter gesitueerden ook voor ons doel iets wil afzonderen, bij voorbaat De voorgenomen, per 1 Januari te treffen, maatregelen meegedeeld aan de Commissie voor Georgani seerd Overleg. Advies gevraagd vóór 10 December. Batavia, 30 November. In de heden ochtend gehouden tweede bijeenkomst der Commissie voor Georganiseerd Overleg is de mededeeling der regeering inzake de salariskorting per 1 Januari voorgelezen, waarin de volgende maatregelen werden opgenoemd: lste zullen de landsdienaren buiten het B.B.L. volgens den localen loonstandaard worden bezoldigd, waardoor zes millioen gulden zal worden bespaard op deze groep, die vrijwel uitsluitend bestaat uit landsdienaren met salarissen beneden de 50 per maand, 1 2de. Teneinde te snelle opvoeringen van de kortingen te vermijden, zal voor dq landsdienaren, die onder het B.B.L. en het Militair Bezoldigingsbesluit vallen, een speciaal kortingsschema worden gevolgd. 3de. De grens van toepassing voor de volle korting wordt verlaagd van 50 tot 40, de grens van vrijstelling van korting van 20 tot 15. Hiermede kan drie millioen gulden worden bespaard. 4de. Boven de 40 per maand is een verdere proportioneele korting van 5 pet. noodzakelijk, waardoor het totale kor tingspercentage wordt gebracht op -5 Hiermede wordt 7J millioen bespaard. 5de. De bestaande korting van 25 en 50 procent op de ambtstoelagen wordt op gevoerd tot 30 en 60 procent, Verder zal een ingrijpende herziening van die toelagen gelijk met de salarisher ziening ter hand worden genomen. 7de. Een verdere besparing op de be zoldiging wordt alleen mogelijk geacht door tijdelijke stopzetting van alle salaris- verhoogingen, zoowel de regelmatige weddeverhoogingen als die voortspruiten de uit bevordering, waarmede voor het geheele jaar 1933 5.400.000 zal kunnen worden bespaard en de overgang naar een lager sa'arispeil voor de ambtenaren wien de salarisherziening een sterken achteruit- j gang zal brengen, zal worden versneld. 1 Aandacht verdient het feit, dat voren staande maatregelen een zwaren druk leg gen op de ambtenaren, in het bijzonder die met groote gezinnen, weshalve wordt voorgesteld voor deze laatste groep een speciale schoolgeldregeling in te voeren, die 1.000.000 meer zal vorderen. De mededeeling eindigt met de uitnoo- diging aan de Commissie voor Georga- nisheerd Overleg om vóór 10 December a.s. haar advies-bij de regeering in te die nen. De vergadering besloot volgende week de bespreking hierover aan te vangen, waarop de ontwerp-ordonnantie inzake de straffen en beroep in behandeling kan worden genomen. (Aneta) Met aftrek van het millioen voor de speciale schoolgeldregeling zullen per |1 Januari voorgenomen salarismaatregelen dus een besparing opleveren van 21 mil lioen. Bij beschikking van den Commandant Land- stormgroep Amsterdam zal het examen ter verkrijging van het bewijs van voorgeoefend heid op 7 December a.s. worden gehouden te Den Helder binnen fort Erfprins, aanvangen de 14 uur. In de examencommissie zal o.a. zitting nemen de 2e luit. K. W. M. Brantjes van het reg. kustartillerie. De dienstplichtigen J. Kabel en I. W. Sinke van het reg. kustartillerie in opleiding voor dpi. onderoff.-adm. zijn te -rekenen met ingang van 28 Nov. bevorderd tot dpi. korporaal. Aan den kap. G. W. Schouten, comman dant van de ie comp. hosp.soldaten te Utrecht is bij Kon. besl. een eervol ontslag uit den dienst verleend. Bij Kon. besl. is aan den generaal-majoor Dr. J. C. Diehl, inspecteur van den genees kundigen dienst der landmacht, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van dc ordeteekenen van Commandeur in de Orde van het Legioen van Eer van Frankrijk. Bij Kon. besl. is eervol ontslagen S. A. J. de Groot als hoofdopzichter ie kl. bij de ar- dmlerie-inrichtingen. De bij Kon. besl. eervol ontslagen kap. M. v. Lokhorst van het 7e reg. infanterie is be noemd tot res.-kap. bij het 5e reg. infanterie te Amersfoort. I De ie luit. van de militaire administratie B. van den Bosch, van het 12e reg. infanterie. I wordt te rekenen met ingang van 1 Jan. a.s. op nonactiviteit gesteld. Ontslag van overcompleet personeel bij de artillerie. Door de voorgenomen reorganisatie van het wapen der artillerie en het daaruit voort- j vloeiende ontslag van overcompleet personeel I laat het zich aanzien, dat de bestaande cau- didatenlijst voor magazijnbeheerder der artil- I lerie ie klasse niet toereikend zal zijn om de 1 te verwachten vacatures in die functie op de voor de bevordering meest gewe-ischte wijze te vervuilen door adjudanten-onderofficier en oudere sergeanten-majoor (opperwachtmees ter van bovengenoemd wapen, zooüs hij de inrichting dier candidatenlijst toch in de be doeling heeft gelegen. Daarom komt het den M. v. D., blijkens een J ministerieele kennisgeving van heden wen- schelijk voor zulks onder de aandacht te bren- gen van belanghebbenden, in het bijzonder van de onderofficeren van genoemde rangen bij de onbereden artillerie, bij welk onderdeel, o.a. als gevolg van het plan tot opheffing van het ie reg. onbereden artillerie, een belangrijk overcompleet aan onderofffcieren moet wor den verwacht. Zij, die hun naam alsnog op bedoelde can didatenlijst geplaatst zouden willen zien, kun- 1 nen daartoe voor dit bijzonder geval: uit- 1 sluitend door tusschenkomst van hun korps- j commandant (en dus niet van hoogere auto- I riteiten) uiterlijk tot 7 December a.s. aan het Dep. van Defensie een aanvrage indienen, mits begeleid door de in het bevorderings- voorschrift terzake voorgeschreven verklarin- 1 gen. Trajanus, 30 Nov. te A'dam. Venus, 30 Nov. te A'dam. Vesta, 29 Nov. te Cadix. Kon Paketvaartmaatscha i- Nieuw Holland, pass. 29 Nov. Thur d Tsle. Sigli, 27 Nov. te Belawan. Tasman, 28 Nov. te Beira. Kon Holl Lloyd. Zeelandia, t., 29 Nov. v. Bahia. Orania, u., 28 Nov. v. Lissabon. Holland—Amerika Lijn. Damsterdijk, 28 Nov. te Cristobnl. Beemstcrdijk, 28 Nov. te New York. Meisonier, 27 Nov. te Panama. Murillo, 28 Nov. te Seattle. Loc! katrine, 28 Nov. te Los Angeles. Binnendijk, 27 Nov. te New Orleans. Veendam, 29 Nov. te R'dam. HollandAfrika Lijn. Heemskerk, 29 Nov. te A'da n. Nieuwkerk, t., 30 Nov.. v. Antwepen. Meliskerk, u., 28 Nov. te Lorenzo Marqués. HoliandWest-Afrika Lijn. Reggestroom, u., pass. 29 Nov. Ouessant. Amstelkerk, 29 Nov. v. A'dam. HollandAustralië Lijn. Gaasterkerk, u., 30 Nov. te Sairns. Grootekerk, u.. pass. 29 Nov. Perim. HollandBritscb-Indië Lijn. Streefkerk, u., 29 Nov. v. Suez. HollandO.-Azië Lijn. Serooskcrk, t., 29 Nov. v. Dairen. Arendskerk, 29 Nov. te R'dam. JavaChinaJapan Lijn. Tjisadane, 27 Nov. te Hongkong. Tjikaran-g, 29 Nov. te Shanghai. SilverJava Pacific-lijn. Saparoea, 26 Nov. v. San Francisco. Slverbeech, 29 Nov. v. Belawan. Silverbeech, 27 Nov. v. Singapore. Siverguava, 27 Nov. v. Batavia. JavaNew-York Lijn. Eurymedon, 27 Nov. v. New York. Simaloer, 30 Nov. te Port Said. City of Corinth, 28 Nov. v. Batavia. Kota Radja, pass. 28 Nov. Ra.itellaria. RotterdamZuid-Amerika Lijn Alpherat, t., 28 Nov. t Montevideo. Alcyone, t.„ 29 Nov. v. Montevideo. Alphacca, t., pass. 26 Nov. Casablanca. Rotterdamsche Lloyd. Baloeran, t.. 29 Nov. v. Marselle. In-drapoera, 30 Nov. v. Batava. Jacatra, u., 30 Nov. Vlissingen gep. Sibajak, 30 Nov. v. R'dam. Kota Tjandi, u., 30 Nov. v. Suez. Tosari, t., pass. 29 Nov. Kaap del Ami. Garoet, 29 Nov. te R'dam. Stoomvaart-Mij. Oceaan. Aeneas, 29 Noc. v. Singapore. Clyt neus, 27 Nov. v. Port Said. Philoctetes, 28 Nov. v. Port Said. Polyphemus, 28 Nov. te Singapore. Prometheus, 28 Nov. v. Port Soudnn. Diomed, 29 Nov. te Hongkong. Idomeneus, pass. 30 Nov. Perim. Medon, pass. 30 Nov. Gibraltar. Myrmidon, 30 Nov. v. A'dam. Polydorus, 29 Nov. te Port Said. Sarpedon, 29 Nov. v. Dairen. Naar waarnemingen verricht In den morgen van 1 December. Medegedeeld door het Kon. Nederlandscb Meteorologisch Instituut te de Bilt. Hoogse stand 770.0 te Budapest. Laagste stand 740.9 te Vardö en 741.6 te Isaf jord. Verwachting; Meest matige Zuidelijke tot Westelijke of Noord-Westelijke wind, meest zwaar be wolkt met tijdelijke opklaringen, waar schijnlijk eenige regenbuien, vooral aan vankelijk zachter. Binnenland. Stoomvaart Mij Nederland. Johan de Witt, 11., pass. 29 Nov. Gibraltar. Poelau Laut, t., 28 Nov. v. Sngapore. Johan van Oldenbarnevelt, u.j 28 Nov. v. -Be lawan. Marnix v. St. Aldegonde, 29 Nov. v. Batavia Poelau Bras, u., :9 Nov. te Padang. Tajadoen, t., pass. 27 Nov. Gibraltar. Kon Ned Stoomboot Maatschappij. Ajax, 28 Nov. v. Patras. Bodegraven, pass 29 Nov. St. Michael Cottica, 29 Nov. v. A'dam. Nero, 29 Nov. le Gohenbtirg. Hebe, 29 Nov. te Venetië. Perseus, 28 Nov. te ^'dnm. An azone, 29 Nov. te A'dam. Berenice, 28 Nov. v* Malaga. Euterpe, 28 Nov. te Oporto. Hermes, 28 Nov. v. Algiers. Briow, 29 Nov. te Bordeaux. Irene, 29 Nov. v Messina. Iris, 29 Nov te Gdynia. Simon Bolivar, 29 Nov. te A dam. Stella, 28 Nov. v. Valencia. Theseus, 28 Nov. te A'dam. Ulysses, 28 Nov. v. Izmir Achilles, 28 Nov. v. Savona. Clio, 29 Nov. v. Vlencia. Juno, 29 Nov. te Candia. Poseidon, 11., 20 Nov. te Paramaribo. Telamon, 30 Nov. te A'dam. Om zijn schuldeischers van de deur te houden. Dinsdagmorgen trof een fietsêr een 52-jarigen pensionhouder uit Soesterberg in bewusteloozen toestand aan op een rijwielpad in de bosschen van jhr. de Pesters aan de Hollandsche sloot op de grens van Hilversum en Maartensdijk. Tot bewustzqn gekomen verklaarde de man, dat hij dien morgen om half tien door een jongenman met een mager bleek gezicht en een blauwe pet was neerge slagen, waarbij hij het bewustzijn had verloren. Hij verklaarde voorts van f 3000 aan bankpapier beroofd te zijn. Zijn ge zicht was door zand en dennennaalden verwond en besmeurd. Zijn kleeding was op verscheidene plaatsen gehavend. Van zijn flets was het ventiel uit de band getrokken, en uit een leerentasch, waarvan de sluiting was afgescheurd, was naar zijn beweren, 5 kg raathoning gestolen. De aanvaller zou volgens den man, na hem van zijn portefeuille met f 3000 als mede een zilveren horloge te hebben be roofd, het bosch in gevlucht zijn. Daar deze waarneming vaii een vlucht in een bepaalde richting zou zijn geschied, na dat de man dus reeds bewusteloos was, verwekte het verhaal eenige argwaan. Een jachtopziener constateerde dat het bosch, waarin de aanvaller zou zijn weg gevlucht, dien morgen nog niet was be treden. Knoopen van de kleeren en een bril, cie bij den overval verloren zouden zijn, werden uoor den politiehond van den jachtopziener op 14 M. afstand van de flets gevonden. De vrouw van den pensionhouder had inmiddels aan de politie verklaard niet te weten dat haar man zooveel geld bezat. De zaken gingen reeds lang zeer slecht. Tenslotte is de man door de mand gevallen. Hij heeft bekend alles te hebben gefingeerd om aldus de schuldeischers van <le deur te houden. De portefeuille en het horloge had hij in het bosch ver stopt, gezicht en kleeding had hij zelf besmeurd en gehavend. Hij is opgesloten. OUDE MAN VERBRAND. man, die hulpbehoevend was. half ver brand over den open haard liggen. Men vermoedt, dat hij in het vuur is gevallen en ten gevolge van zijn hulpbehoevend heid niet om hulp heeft kunnen roepen. De woning werd in zeer vervuilden toe stand aangetroffen. Eenige honden en kippen deelden met den man de huiska mer. Volgens geruchten zou er een groot bedrag aan geld in de woning aanwezig moeten zijn, doch naar wij vernamen werd slechts een bedrag van 70 a 80 ge vonden. (Hbl.) MOTORFIETSER ONDER EEN TRAM. Dood opgenomen. Gistermorgen is aan de Meeuwenlaan te Amsterdam een ernstig ongeluk ge beurd. Een motor fietsrijder uit het Spreeu wenpark reed in de richting van de Meeu wenlaan naar het Y-veer. Van den tegen- overgestelden kant kwam een tram-trein van de Noord- en Zuidhollandsche Tram wegmaatschappij. De jonge man moet die tram hebben izen aankomen, wan het uit zicht wordt daar niet belemmerd. Ondanks dat, reed hij tegen de tram op en ver dween onder de baanshuiver. Hij werd dood onder de tram vandaan gehaald. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN. Geen persoonlijke ongelukken. Gisteravond is op den onbewaakten overweg' te Heiligerlee een vrachtauto door een trein gegrepen. De trein, die om half vijf uit Groningen vertrekt, is op den onbewaakten overweg te Heiligerlee met een vrachtauto van een Winschoter Transportmaatschappij in botsing geko men. Aangezien het uitzicht ter plaatse veel te wenschen laat, heeft de chauffeur W. M. waarschijnlijk den trein niet gezien. Toen de auto op de rails was. werd hij door den trein, die juist eenige meters verder moest stoppen, bij de bumpers gegrepen en eenige meters meegesleurd. Het hek werk op de spoorbaan werd geheel ver nield. De motor werd in elkaar gedrukt. De chauffeur en twee kinderen, die in de cabine zaten, bleven ongedeerd. Buitenland. DE ONDERGANG VAN HET DUITSCHE STOOMSCHIP „HERTA GRUBE". Veroorzaakt door aanvaring? In de Kalmar-Sont, waar verleden week het stoomschip „Herta Grube" uit Ham burg met man en muis is vergaan, hebben de met het onderzoek en de opsporing be laste Zweedsche vliegtuigen in de nabij heid van het h'chtschip „Utgrunden" een groote olievlek waargenomen. Waar schijnlijk heeft zich op deze plaats de ramp afgespeeld. Uit verschillende gege- gevens leidt men af, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten dat het Hamburg§che stoomschip is vergaan tengevolge van een aanvaring met een ander schip. Hiervoor spreekt ook het feit, dat op het eiland Üeland een groote hoeveelheid wrakhout is aangespoeld, dat niet van de „Herta Grube" afkomstig is. De beide aangespoelde lijken zijn her kend als die van den stuurman en een lichtmatroos van het Hamburgsche schip. Zij zullen op het Zweedsche kerkhof te Móckleby begraven worden. EEN ZESTIENJARIGE JONGEN DIE ZIJN GROOTMOEDER GEDOOD HAD. Voor de rechtbank te Chicago stond Maandag de 16-jarige Charles Bertrand Arnold terecht, die zijn grootmoeder, mevr. Ellen Saxe, met een hamer had doodgeslagen, omdat zij hem berispt had wegens zijn brutaliteit. De officier van justitie, die zijn requisitoir nog niet heeft gehouden, verklaarde, dat in verband met den jeugdigen leeftijd van den dader in geen geval de doodstraf zou worden ge- eischt. ROSS BEKENT. „Ik doodde de twee meisjes zonder reden". Naar Dinsdag gemeld is te Nairobi (Oost-Afrika) het proces begonnen tegen den 20-jarigen Ross, die ervan verdacht werd zijn 19-jarige verloofde en haar 31- jarige vriendin op een autotocht gedood te hebbf j De Engelsche bladen melden, dat Ross bekend heeft. „Ik doodde de twee meisjeszonder reden", ver klaarde hij. Waarschijnlijk komt morgen de uitspraak. Voor aanvulling ontvingen wij belangrijke sorteering in Komt U nu eens kijken Let zal Uw keus verge makkelijken bovendien U kunt gebruik maken van onze Sinterklaasreclame: Te Woeste Hoeve, tussehen Apeldoorn en Arnhem, werd Maandagmiddag ont dekt, dat de 77-jarige alleenwonende M. j v. d. Bosch in zijn woning was omgeko- r- n m m &iwrfcx-s Dc politie uit Apeldoorn werd onmid dellijk gewaarschuwd en verschafte zich toegang tot de woning. Men vond den'

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 6