HET EINDE DER CRISIS. POPULMR Byvo^QÖ^VMiDe.ïieLPeRiSCH^ COURAM.T VAU ZATERDAG 3 DECEMBER 1932. (AUTEURSRECHTEN VOORBEHOUDEN) •929 1930 1931- •932 •933 •934 •935 l 1 V 1 111 V EEN INTRIGE 968 NORMALE TIJDEN IN 1934? Vergelijkingen met vroegere depressies door Professor Roger W. BABSON te New York. De bekende Amerikaansche eco noom Babson heeft in een artikel op historisch-wetenschappelijke wijze uiteengezet, wanneer het einde van de depressie kan worden verwacnt. Of zijn beweringen op waarheid berusten of slechts dienen om Roo. seveldt tijd te gunnen, kunnen wij niet beoordeelen Wij moeten twee vragen voor oogen houden. De eerste luidt: „Wanneer zul len de toestanden zoodanig verbeterd zijn, dat zij normaal genoemd kunnen worden?" Mijn antwoord daarop luidt: „legen het einde van 1934." De tweede vraag is: „Hoelang zal het nog duren, voordat de komende wel vaart en niet de r el cd yc - c|e eerste plaats in onze gedachten inne men?" Daarop is mijn antwoord: „Zoo lang, totdat de omzet, het loonpeil en andere symptomen vooruitgang begin nen te vertoonen bij vergelijking met flGU.QE 1- Als :~aise eindigt zooals die van 1876. hetzelfde tijdvak van het voorafgaan de jaar". Aan dergelijke antwoorden heeft men echter weinig, als men niet de redeneering kent, waarop ze zijn gebaseerd. Als basis voor die redeneering neem ik mijn bekende „Babson-grafiek", welke ons in staat stelt om in één en kel indexcijfer den economischen toe stan;! van het land uit te drukken. In dat cijfer zijn alle statistische ge gevens der belangrijkste industrieën, landbouwproducten, enz. enz. verwerkt en dat uit alle deelen des lands. Dit systeem is de vrucht van een practi- sche ervaring van dertig jaar en een wetenschappelijk onderzoek van de meest uiteenloopende economische fac toren, dat millioenen dollars heeft gekost. De indexcijfers. Als men het verloop van die index cijfers bestudeert, kunnen daar be langrijke,, economische wetten uit wor- •v i t 2. - A/s deze malaise eindigt zooals die van 1884. den afgeleid en tevens met een rede lijke kans op succes voorspellingen worden gedaan. Wij zien, hoe de lijn zich in den loop der jaren op en neer beweegt; dat zijn de goede en de slechte tijden. Maar over een lange periode beschouwt is er toch altijd een gestadige stijging waar te nemen. De „normale lijn loopt dus niet horizon taal, maar stijgt langzaam; deze stij- ging symboliseert de gestadige, on weerstaanbare groei en ontwikkeling van ons land. Nóch goede, nèch slechte jaren kunnen daaraan iets veranderen. Als Wij nu, uitgaande van de nor male lijn de uitwijkingen naar boven en naar beneden nemen, blijkt de op pervlakte van een uitwijking naar bo ven altijd nagenoeg even groot te zijn als die van de daaropvolgende uitwij king naar beneden. Let wel ik zeg oppervlakte, niet vorm. Men kan een langdurige, doch weinig ernstige de pressie hebben van dezelfde opper vlakte als een zware crisis, die spoe dig voorbij is. De tijdsfactor wordt door de meesten over het hoofd gezien. In de natuurkunde neemt men on voorwaardelijk Newton's groote wet van actie en reactie aan. Doch die wet geldt evengoed op economisch gebied. En de overeenkomst in oppervlakte tusschen de gesloten vakken boven en- beneden de normale lijn berust ook op die wet. Die overeenkomst stelt ons in staat om toekomst voorspellingen te doen. Wij dienen dit vooral nu in het oog te houdien. Juist omdat deze depressie zoo ernstig is, zeggen velen, dat zij lang moet duren. Het omge keerde is echter waar. De statistiek stelt ons niet in staat tot zulke nauwkeurige voorspellingen als b.v. die van een astronoom of inge nieur. Doch wel kunnen wij te werk gaan met de nauwkeurigheid van een levensverzekeringsmaatschappij, die iemands normale levenskans berekent. Nu hebben wij een depressie meege maakt van ontstellende hevigheid, die reeds meer dan drie jaar heeft geduurd. Geen wonder, dat wij ons afvragen, wanneer er een einde aan komt. Het oppervlak, dat de uitwijking beneden de normale lijn thans reeds heeft be reikt, bedraagt meer dan twee derden van de oppervlakte der uitwijking naar boven gedurende de „goede" jaren voor 1929. Wij hebben dus twee derden van de ellende achter den rug, d.w.z. van de hoeveelheid ellende, niet van den duur daarvan. Vroegere depressies. Toch willen wij ook over den tijds duur wel iets weten. Daartoe treffen wij vergelijkingen met vroegere de pressies. Deze leeren ons, op welke wijze een depressie alzoo kan eindi gen. Die van 1876 (eigenlijk van 1793 tot 1878) zou voor de tegenwoordige depressie een grafiek opleveren, zoo als afgebeeld is op fig. 1. "Het kan nauurlijk ook gaan zooals in 1884, 1896 «5 - Als deze malaise eindigt zooals die van 1896. of 1921. Deze verschillende figuren laten ons weer normale ijden zien in eind 1934, medio 1935 en medio 1934. Het construeeren van deze figuren is geschied door ze telkens door te snijden op de plaats, waar de vroegere depressie twee derden van hun opper vlakte waren gepasseerd. De vorm van het laatste stuk heeft tot grondslag gediend voor de voorspellende grafiek. Wij zouden deze depressie ook nog kunnen beschouwen in verband met kleinere depressies, doch de resul taten veranderen daardoor niet noe menswaard. De verwachtingen voor 1933. Weifee grafiek zal nu de meest juiste zijn in dit geval? Dat is moeilijk te zeggen, doch wij kunnen het veiligst f/GC/#E 4- - 'giimwiip Als deze malaise eindigt zooals die van 1921. te werk gaan door het gemiddelde te nemen en te rekenen op de tweede helft van 1934. En waar het in 1933 al in elk opzicht beter zal gaan dan in 1932, zullen in dat jaar de gedachten der menschheid ook niet langer pessi mistisch, maar optimistisch zijn. Men is nu eenmaal gewend om alles te be oordeelen naar de cijfers van het voor afgaande jaar. Of de zaken op zich zelf beschouwd goed dan wel slecht gaan, heeft lang niet zooveel invloed op de stemming als de vraag, of het beter dan wel slechter gaat dan „ver leden jaar om dezen tijd". Om dezelfde reden is een millionair ongelukkig met een inkomen, dat voor een arm man de vervulling van zijn stoutste droo- men beteekent. Zoo is een mensch nu eenmaal. En aangezien in 1933 voor het eerst weer het verschijnsel zal optreden, dat het beter gaat dan „ver leden jaar om dezen tijd", zal dan ook de stemming beginnen te verbeteren, zoodat deze depressie in de geschiede nis bekend zal staan als de depressie van 19291933, terwijl de juiste jaar tallen zouden luiden 19301934. Een verblijdend verschijnsel is ove rigens, dat wij het laagste punt reeds hebben bereikt. De achteruitgang is over het algemeen van 1930 op 1931 grooter geweest dan van 1931 op 1932. Dat is het eerste teeken van verbete ring. Zooals de grafieken ons stuk voor stuk leeren, kan nu een gestadige verbetering niet uitblijven, hoe het verloop van de opwaartsche lijn overi gens ook zij. door ANNEMARIE HEIJMANN. Frans dacht inderdaad ernstig na over deze film-idee. In zijn hoofd be gonnen zich diverse scènes af te spe len, hij zon op een middel, om het al te sombere hoofdgegeven af te wisse len door een wat luchtiger geschiede nis. En dan het slotveel tranen maar op één of andere wijze moest het toch ook weer in orde komen ha, er daagt een psychiater op, die vaststelt, dat de moeder, door haar waarschu wing, haar zoon gesuggereerd heeft, dat lijj zulke aanvallen zal krijgen, doch in werkelijkheid is hij volkomen normaal Happy end een baby en twee gelukkige menschenneen drie, laten we vooral de grijze grootmoeder niet vergeten, om wie het meest moet worden gesnikt Hij had bijzonder veel plezier in het werk en had ook de voldoening dat het scenario niet alleen werd geaccepteerd, doch dat er betrekkelijk weinig in werd veranderd, zij het ook, dat aan de fantasie van den regisseur nog een zeer vroolijk zusje van het tranenrijke bruidje ontsproot, dit tengevolge van het feit, dat er absoluut een paar Schlagers in moesten worden gezon gen. En natuurlijk ontbrak de tango niet. Stralend van vreugde kwam Frans bij Mea en vertelde, haar, dat de film prachtig bezet werd. Mea, je houdt niet erg van filmen, dat weet ik, maar ga deze eens zien, de regie is gewel dig Foei, waarschuw me maar als de première gaat, zei ze mat. Teeder bezorgd nam hij haar hand en keek in haar b! k gelaat. Voel je je ziek. Maar liefste, waar om verwoest' je je leven èn het mijne? Waarom wil je mij niet een kans geven waarom wil je niet proberen, gelukkig met me te worden? Ze trok haar hand terug. Mis schien laat me nog wat tijd Ik heb al zoo lang gewacht. Het zou beter voor ons beiden zijn, als je besliste. Ik zal binnenkort beslissen, ik be loof het je. Toen hij gegaan was, zat zij lang in diep gepeins verzonken en haar oogen werden warm. Hij was zoo fijngevoelig en goed, hij had haar zoo liefzou zij niet bij hem toch geluk kunnen vin den misschien niet het groote, waarvan zij eens droomde, maar een klein, veilig, teeder geluk Woorden die zij dien morgen las, zoemden door haar hoofd: Nu is bijna al mijn jeugd verbloeid Nu is het vuur van mijn hart vergloeid. Nooit, nooit zou de ander terugkee- ren en haar jeugd verbloeide zonder dat zij geleefd had. Maar kon zij trou wen met Frans? Het leek haar meer en meer, dat zij gelukkig kon wor den Als Frans op dat oogenblik nog daar was geweest, zou zij hebben toegestemd. Na een tijd ging de première' van „Fatum", het nieuwe, groote filmwerk, waarvoor enorme reclame was ge maakt. Frans was in de beste stemming. Hijzelf bracht Mea naar een loge, toen moest hij even iets bespreken. Er heerschte een gespannen stemming, vol verwachting en angst. De première werd een groot succes. Dadelijk nadat hij voor de donderen de toejuichingen mede had moeten be danken, snelde Frans naar Mea's loge. Zij had op haar eigen verlangen, alleen gezeten. Doch hij was diep teleurge steld, toen hij merkte dat ze verdwe nen was. In de roes van het succes, feest na de première, de gelukwen- schen vergat hij even deze ontgooche ling. Den volgenden morgen echter kreeg hij een brief in haar karakte ristieke handschrift: Je vroeg mij te beslissen en ik do<* het. Het is: neen. Een kort oogenblik v

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 13