ZB mcitt! den geheelen dag gesloten DERDE BLAD Stadsnieuws. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 3 DECEMBER 1932. De overdracht van het commando van het Koninklijk Instituut voor de Marine. 3É rhi eens/f- jLs» °oz -» Voor SINT NICOLAAS Sigarenmagazijn M. VAN DIJK P P Onze legpuzzle Onze magazijnen zuilen Zondag 4 December Zijn. KRIGEÉ's G ?mberbrood f 0.25 PREDIKBEURTEN Groote sorteering Rookartikelen. SINT NICOLAAS-CAOFMJX Spoorstraat 107. Op- en ondergang van Zon- en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Dec. Maan ond.op ZoiL op: ond: Hoogwater sm. nam. 2 4 12.32 23.29 7.48 15.49 1.— 1.21 5 12.42 7.49 15.49 1.56 2.26 6 12.52 0.48 7.50 15.49 2.58 3.32 w 7 13.01 1.55 7.51 15.48 4.06 4.40 8 13.12 3.07 7.52 15.48 5.11 5.40 V 9 13.26 4.19 7.53 15.48 6.06 6.31 z 10 13.43 5.33 7.55 15.48 6.55 7.17 Licht op voor alle voertuigen! Zaterdag 3 Dec. Zondag 4 Dec. Maandag 5 Dec. 16.20 16 19 16.19 Onze puzzelaars hebben met de puzzle $en puzzle gehad. Dat was ook de bedoe ling er van en uit den uitslag blijkt wel, dat de oplossing niet al te gemakkelijk was. Er was één booze inzender (hij heeft opzettelijk zijn naam niet genoemd omdat hij, zooals hij zegt, persoonlijk niet op den voorgrond wil treden), die veront waardigd protesteert tegen onze mede- deeling, in het vorig nummer, dat een der inzenders er 30 uren aan heeft ge werkt en haar met behulp der stelling van Pythagoras heeft opgelost. Hij be schuldigt zelfs dien ouden heer van on juistheden omtrent zijn stelling, dat de som der kwadraten op de rechthoeks zijden van een rechthoekigen driehoek ge lijk is aan het kwadraat op de hypothe- nusa en vindt dat het geen manier is de andere puzzelaars daardoor een hak te zetten. Hij, de anonymus, heeft met be hulp van een dosis logica, de puzzle in 40, zegge veertig minuten, opgelost. Wij vinden het erg knap; het is alleen maar jammer, dat we, door de anonymiteit, niet kunnen nagaan of die 40 minuten logica ook inderdaad een goed resultaat, dat wil dus zeggen, een goede oplossing, hebben opgeleverd. Uit de hier afgedrukte oplos sing kan hij zelf nagaan of dat het ge val was. Er waren er, gezien de tamelijk groote moeilijkheid, dan ook niet zoo heel velen, die oplossingen hebben ingezonden, in totaal slechts 65. En van die 65 waren er slechts 34 goed. Enkelen hadden maar een gooi met de muts gedaan en de verschil lende stukken lukraak tegen elkander aan geplakt. Zelfs was er een, die zich heel veel moeite getroost had een overigens afschuwelijk leelijk kar ton samen te stellen en dat met reclame te beschilderen, maar wiens oplossing foutief was. Een andere, goede oplosser, schrijft ons, dat hij er vijf avonden aan heeft gewerkt en de puzzle lang niet ge makkelijk was. Keurig mooi, met roode arceeringen, deed het een derde inzender. De kinderpuzzle was uit den aard der zaak gemakkelijker; hiervan kwamen in totaal 118 goede oplossingen in; slechts 15 waren foutief. Een pluimpje krijgen Jopie Kok in de Sluisdijkstraat voor haar keurig geteekenden rand en Aleida Sale- mink, Jonkerstraat 53, die met rood en blauw potlood een aardig randje ontwierp en ons ten overvloede nog met een versje bedacht. Maar jammer genoeg, Aleida, gaat je wensch niet in vervulling, die in de laatste regels wordt uitgedrukt: Nu hoop ik, dat ook mijn moeite wordt beloorfd, En met een prijsje wordt bekroond. En natuurlijk ontbrak ook Annie van den Brink niet. Och, de groote menschen weten dat zoo niet, maar Annie is een trouw raadselvriendinnetje van dien mijn heer de Kindervriend, die altijd met ze correspondeert. Maar voor ditmaal mag ze wel eens tusschen de groote menschen in. Annie schreef ons een keurig versie (wat schrijf je netjes, Annie, maar je moet na een vergrootende trap altijd „dan" gebruiken en mag niet spreken van „gemakkelijker als", hoor!) waarin ze ons de groeten brengt. Maar ook Annie is ditmaal niet bij de gelukkigen. Nu moeten we nog even vertellen van de prijswinnaars. Toen wij alle goede op lossingen, zoowel van de grooten als van de kleinen, er hadden uitgezocht, zijn alle namen en adressen op een lijst gezet en genummerd. Toen zijn er 34 nummer tjes in een envelop gedaan en meneer De Boer zelf heeft er vier uitgetrokken. De eerste was natuurlijk de winnaar van den eersten prijs van 10.—. En die viel ten deel aan een lezer te Wieringen, namelijk W- J- Huting, Elft 21b, Hippolytushoef. Boft die even! Het tweede lootje was voor no. 15 en dat was J. Smit, Koningstraat 113. Die krijgt dus 7.50. No. 3 was J. Éuitens, burger-oppasser Marine-Hospi taal, 5. en no. 4 J. A. Bosch, Weststraat 63. Wij feliciteeren de gelukkige win naars met dit St. Nieolaas-buitenkansje en zullen hun het geld toezenden. Nu de kinderen. Dat ging op dezelfde wijze; hier moesten we twee jongens en twee meisjes hebben. Zet je ooren open, jongens en meisjes! Daar hebben we J, F. Monhemius, Oranjelaan 36, Rijswijk, Z.H., en Jaap van der Veen, Koningdwars straat 65, en de meisjes Agatha Koele- mey, le Vroonstraat 24 (een goede kennis ook van den raadselmeneer) en Rietje Kol- ster, Hoofdgracht 52. We hoeven natuur lijk niet te vragen of zo hun boek komen halen, hè, het spreekt wel vanzelf, dat ze niet kunnen wachten tot we ze toesturen. Zaterdagmiddag dan maar vóór 5 uur! J. Monhemius (heet je Jan of Josef of Jacob?) krijgt het toegezonden. Hè, hè, dat was een heel werk eer dat allemaal uitgepuzzeld was. Maar puzzles oplossen is ook niet voor de poes hè? Tot een volgend maal maar weer! En onze puzzle-ontwerper, wiens naam we al eerder medegedeeld hebben (n.1. J. Bastiaanse, Emmastraat) heeft ook voldoe ning van zijn werk. Bij. het laatstgehouden machinisten examen te 's-Gravenhage is geslaagd voor diploma B de heer P. C. van Klaar- water. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag morgen is alleen geopend de apotheker H. J. Rootlieb, Binnenhaven. Van Maandag 5 Dec. tot 12 Dec. wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door de firma SmeetsSnel, Weststraat. OPENSTELLING POSTKANTOOR. Voor postpakketten tot van avond 6 uur. Het postkantoor is heden geopend tot 18 uur, uitsluitend echter voor in ont vangst neming van postpakketten. Op 31 Dec. idem tot 18 uur voor zegelver koop. SINT NIOOLAASFEEST 19»2. Door een comité uit het «Helder's fan farecorps» zijn ook dit jaar pogingen in 't werk gesteld, een Sint Nicolaasfeest voor de kinderen van donateurs, leden van de S.D.A.P. en moderne Vakbewe ging te organiseeren. Morgen (Zondag 4 December), des na middags half twee vooraf gegaan door het »Helder's fanfarecorps» Sint Ni- colaas en zijn knecht, gevolgd door pl.m. 350 kinderen, in optocht naar het Casino-gebouw aan den Kanaalweg mar- cheeren, naar verder de middag door de kinderen op aangename wijze zal worden doorgebracht. De route is als volgt: Afmarsch precies half twee van het repetitie-lokaal aan de Jonkerstraat, en vervolgens langs: Spoor- gracht, Keizerstraat, Spoorstraat, Koning straat. Koningsplein, Kanaalweg naar het Casino-gebouw. T AXI 8.i d., ,P 565 CITROÊN GARAGE OPENING NIEUWE SIGARENZAAK. Woensdag is door den heer B. Scholte een nieuwe sigarenzaak in het Julinana- park no. 8, ongeveer naast de winkelzaak van de firma Jamin, geopend. Reeds meer dan 12 jaren heeft de heer Scholte met zijn zelfvervaardigde, bekende Modjo- en Borneo-sjgaren, een stand gehad op de markt, zoodat hij bij sigarenliefhebbers niet onbekend is. Naast zijn zelfgemaakte sigaren, heeft de heer Scholte in zijn zaak een ruime keus van alle bekende merken, zoodat u voor een Karei I, of Victor Hugo. zijn zaak heusch niet behoeft voorbij te gaan. ACCOUNTANTSKANTOOR J. BOON. Een reclame-kalender. De heer J. Boon van het accountants kantoor uit de P.H. Laan, heeft het vo rig jaar een potlooden-regen over Den Helder doen neerdalen. Men beweert dat de gemeentebegrooting met een belang rijke post aan materiaal verminderd kon worden, daar van hoog tot laag geschre ven werd met Boon .potlooden. Dit jaar heeft de heer Boon een kalender het licht doen zien, die getuigt van practischen geest van den leider van het accoun tantskantoor. Een wijzer met ringetje kan over het kalenderblad geschoven wor den, zoodat door de ringopening direct de datum naar voren springt. Het kalen- dertje is smaakvol uitgevoerd en in 't hart prijkt het portret van den heer Boon. Toen het op ons kantoor de ronde deed, waren allen het er over eens dat het ka- lendertje er aantrekkelijk uitzag. De jong ste bediende wilde er echter een foto in hebben van de filmster, waarvan hij tien beelden in portefeuille heeft, terwijl de meisjes het laatste en snoezigste portret van Harold, u weet wel, er een plaatsje op wilden geven. Ja, ja, smaken ver schillen. zal hy steeds een open oor hebben. Hij vertrouwt, dat de adelborsten die aan het begin van hun loopbaan staan, hun positie zullen beseffen, dat zij hun plicht steeds vervullen en trachten om overtredingen te voorkomen. Zij hebben tot taak geen enkele smet te werpen op den goeden naam die het adelborsten corps naar buiten heeft. In zal trachten rechtvaardig te zijn en mede te werken om den goeden geest op het Instituut te handhaven. Aan het einde van zijn toespraak ver klaarde de nieuwe commandant het com mando over het Instituut te hebben over genomen. Vóór deze plechtigheid waren de offi cieren en de leeraren al aan den nieuwen commandant in het Instituut zelf voorge steld, terwijl in de gymnastiekzaal de on derofficieren en manschappen stondgn aangetreden. AUTO-DEMONSTRATIE TELEPAAT MALOITZ. Donderdag 1 December heeft de kapi tein ter zee F. J. Heeris, liet commando over het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord, dat hij gedurende 5 jaar heeft gevoerd, neergelegd en over gedragen ana den kapitein-luitenant ter zee C. baron de Vos van Steenwijk, ad judant in buitengewonen dienst van H.M. de Koningin. Deze overdracht ging gepaard met een militaire plechtigheid. Zooals wij dat vele malen kunnen zien, traden de adelborsten eerst voor het In stituut aan, waarna zij naar het sport terrein van de Marinewerf afmarcheer den, voorafgegaan door het stafmuziek korps. Toen de adelborsten op het veld ston den opgesteld, kwam kolonel Heeris, ver gezeld van den nieuwen commandant en den eersten officier van het Instituut, overste R. P. van de Wetering de Rooy Zooals wij reeds mededeelden, zou Donderdagmiddag een straatdemonstra tie plaats hebben door den telepaat Maloitz, die hier Zondagavond in Casino zal optreden. Deze demonstratie slaagde schitterend en tot groote voldoening en ten deele ook verbazing van de vier con- troleerende heeren. Een schriftelijke opdracht was samen- tijd, dat deze op het Instituut dient hem gesteld en in een verzegelde envelop ten tot een grooten steun is geweest. politiebureele gedeponeerd. Behalve de Dan tot de onderofficieren en man- vier controleerende personen was nie- schappen sprekend, dankt hij ook hen me'i "en ndioud dezer enveloppe voor de ondervonden medewerking. Hij is; j J.T ni.e^ ^e. ^eer Polak- Deze er zich van bewust dat hij hooge eischenopdracht luidde als volgt: heeft gesteld, doch hij mocht deze stellen! f Q/-TjS1Ii? langs Kanaalweg in het belang van den dienst en voor dedichting Oude Helder, op het kantoor der samenwerking is hij erkentelijk. Het ga I Gemeente-reiniging aanwijzen de plaats, U allen wel, zegt spr. waaii twee stukjes liggen van een tak In de laatste woorden die de scheiden-1 vai? aaa iepenziekte gestorven iep. de commandant tot de adelborsten richt, I 'ver *?.e Postbrug op het Komngs- wijst hij hen nog eens op de quintessence P ein, aailFyzen eerste> door burge van hetgeen hij in de afgeloopen jaren meester Driessen opgerichte lichtmast, steeds naar voren heeft gebracht, het! Langs Prins Hendriklaan, 1 arallël- vervullen van den plicht. Het ver-1 ,u,e^ Kujjghweg naar het Stortbuis der vullen van den plicht is het hoogste Gem. reiniging, en aldaar het paard u.i v Leopold aanwijzen, alsmede de zand- in het leven van den mensch en dit ver vullen heeft nog nimmer iemand be rouwd. De plicht van de officieren be staat daarin dat de Koningin steeds ten allen tijde op hen kan rekenen. Ik ben er De overdracht van het commando van het Kon. Instituut. Van links naar rechts op den voorgrond, de nieuwe Commandant, baron de Vos van Steenwijk en de scheidende commandant, kolonel F. J. Heeris. een doucatesse! op het terrein, om het corps te inspectee- ren. Na de inspectie defileerden de adel borsten voor deze officieren. Na deze inspectie vond de eigenlijke overdracht van het commando plaats. Dit geschiedde op het terrein achter het In stituut, het z.g. „bokkenveldje". In carré stonden alle personen, die aan het Instituut zijn verbonden. De officie ren en de leeraren, het geheele corps adelborsten, de onderofficieren en man schappen, terwijl ook de jongelieden, die in opleiding zijn voor de marinereserve, in het gelid stonden opgesteld. De staf- muziek was natuurlijk ook weder aan wezig. Toespraak kolonel Heeris. Bij K. B.. aldus de kolonel, ben ik ontheven van het commando over het Koninklijk Instituut voor de marine en is dit commando overgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee, adjudant in buitengewonen dienst van H.M. de Ko ningin, baron de Vos van Steenwijk, en het is mij een behoefte om, alvorens ik vertrek, een kort afscheidswoord te spreken. De kolonel richt zich eerst tot de offi cieren en leeraren en verzekert hen Jat de medewerking, die hij gedurende Je 5 jaar van zijn commando van hen heeft mogen ontvangen, hem steeds in herinne ring zal blijven. Steeds zal de groote har monie die tusschen hem en de leeraren heeft bestaan hem in gedachte blijven. De harmonie die zoo noodzakelijk is om de jongelieden op het Instituut komen te maken tot goede zee-officieren die voor hun taak geschikt zijn. Speciaal richt kolonel Heeris zich tot den eersten officier, die gedurende den strooimachine 4.~Langs Bassingracht en Spoorgracht oveojrie Keizersbrug naar den winkel van den-"neer Lafèber en aldaar aanwijzen een 50&klantaarn, liggend op de kassa. 5.'óLangs Weststraat, Spoorstraat en Koiüfigstraat in den winkel van den heer Herm. de Haaneen bepaalde muts aan wijzen, welke geplaatst was op den das- senstandaard op de toonbank. 6. Daarna bij de firma Herschel aan wijzen een bos sleutels, op de weegschaal in den winkel. Terug naar Casino. Zöoals gezegd, niemand, behalve de vier heeren, n.1. de heer P. H. L. Maas, directeur Gem. reiniging, J. Helder, in specteur van politie, Joh. Bakker, Loods- gracht en J. Brouwer, Heldersclie Cou rant, wist iets van deze opdracht af. Ook niet de chauffeur, die geheel handelde volgens de instructies, die hij van den telepaat kreeg. De heer Maas trad op als leider, Te 2 uur vertrok men van Casino. De vier heeren binnenin de auto, de tele paat op de treeplank, met de hand voort durend contact makend met den pols van den geleider. Weldra was men bij het kantoor der reiniging, waar de heer Maloitz, snel loopend en den heer Maas als het ware meesleurend, naar binnen ging, de trappen op en regelrecht naar de middenkast liep. Hier bleef hij eenige oogenblikken zoeken, nu eens ging zijn hand in de eene, dan weder in de andere richting, tot hij spoedig het gezochte vond, in een envelop verpakt. Op het Koningsplein ging het nog vlugger; wel liet hij de auto iets te ver rijden, maar eenmaal op straat, holde hij naar de mid denlantaarn. Meer moeite had hij met het paard „Leopold". Hierbij deed zich een merkwaardig verschijnsel voor. Dit paard stond in den stal nabij het storthuis, dus op de Bassingracht, maar eenmaal daar gekomen, liet de heer Maloitz de auto niet stoppen, maar reed door. De chauffeur, die evenals de controleerende heeren, volkomen passief bleef, dus blindelings commando, een commando dat wel eerrf-jJ® aanwijzingen volgde, die hij van den van de gewichtigste van de Nederland- sche Marine is. trotsch op dat ik dit commando heb kun nen voeren en heb kunnen helpen om jullie tot goede officieren te vormen. Ik heb steeds plicht, plicht en nogeens plicht van jullie verlangd, dat is het hoogste wat een officier en een toekomstig offi cier moet kennen. Den nieuwen commandant wenscht kolonel Heeris geluk met zijn nieuwe „Reeds heb ik U van het leven op het Instituut vrteld", zegt de kolonel, „en wanneer de tijd aanbreekt dat ook gij het commando neerlegt, hoop ik, dat het met dezelfde gevoelens zal zijn als die welke ik op het oogenllik ondervind." Uit handen van kolonel Heeris ontving de nieuwe commandant daarop het vaan del van het corps adelborsten, ondei het spelen van den „Vaandelmarsch" en het eerste gedeelte van het volkslied. Toespraak van den nieuwen commandant. Deze wijst erop, dat dit neerleggen van singracht af en kwam toen op den straat weg. Een oogenblik liet de telepaat stoppen: toen vroeg hij: „zijn we hier buiten Den Helder?" Wij antwoordden: „ja, buiten de bebouwde kom althans!" Vooruit maar weer. Bij de Reiniging aangekomen, gaf hfj zonder aarzelen het bevel „rechts!" en zoo reden we de terreinen der Reiniging op. Maar aangezien het paard hier niet was, kon het ook niet worden opge spoord; wel scharrelde hij een beetje in de buurt van de stallen, maar tenslotte werd gekeerd en nu verliep de rest vlot: weldra waren wij aan den tweeden stal en werd „Leopold" aangewezen, die vriend schappelijk zich naar den vreemdeling toewendde en in de paardsche taal vroeg even moeten wachten". In de Spoor- en Koningstraat (en trouwens ook elders) had de auto veel bekijks. Typisch was ook weer het verloop in de Koningstraat. Zooals men weet, liggen beide zaken, waar voorwerpen gezocht moesten wor den, naast elkaar. Nadat in den winkel van den heer De Haan de bedoelde muts was aangewezen, liep de telepaat, steeds gevolgd door den, zich volkomen passief houdenden heer Maas, naar de auto toe, keerde, aldaar gekomen, plotseling om en liep vlug de passage in en zoo in den winkel. Daar haalde hij eerst een bos sleutels van de kassa. De opdracht luidde evenwel van de weegschaal. Het bleek dat de heer Maas zich vergist had en in ge dachte de kassa aanwees. Nog tijdens het oponthoud in den winkel werd dit her steld en werden ook de andere sleutels gevonden. Opgemerkt moet nog worden, dat dp heer Maloitz voor de eerste maal in Den Helder was en dus in elk opzicht vol komen vreemd was, dat hij dus omtrent de te volgen route zelfstandig d.w.z. zonder leider geen enkele opdracht had kunnen geven. De auto voor dit interessante experi ment was door den heer Van der Wijst, agent van de Citroën-fabrieken alhier, kosteloos afgestaan voor het doel. Na terugkomst in Casino werd door den heer Maloitz nog het experiment van z.g. blindlezen vertoond. Na stevig te zijn ge blinddoekt er werden eerst watjes voor de beide oogen geplakt, en daarna werd er een blinddoek voorgebonden wer den hem brieven en andere schrifturen ter hand gesteld, die hij, enkel door het betasten, vervolgens las. Wel kostte hem dit blijkbaar ontzettende geestelijke in spanning, maar de resultaten waren frap pant. Volkomen naar waarheid werd de tekst van het overhandigde papier ge lezen. Wij vroegen na afloop hiervan op welke wijze deze beelden tot hem kwamen, omdat het absoluut uitgesloten was, dat hij er iets van zag of op eenigerlei wijze met de schrifturen, die hem werden over handigd, bekend was. Hij antwoordde: „Door het betasten met mijn vingers komen de beelden en letters voor mij te staan. Kleuren komen al heel spoedig, meer inspanning kosten woorden". De heer Maloitz heeft met deze eigenaardige gave reeds in wetenschappelijke kringen ge ëxperimenteerd, waar men zich zeer voor het geval interesseert en zal binnenkort hiervoor wederom naar Leiden gaan. Maar de geweldige geestelijke inspan ning, die er voor noodig is, maakt, dat het niet lang achtereen kan worden volge houden. Het is te hopen, dat het publiek, dat Zondagavond naar deze interessante experimenten zal komen zien, hiermede rekening houdt en nhj te veeleischend - - begin van den winter. Zondag 4 November 1932 DEN HELDER Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) 's Morg. 10.30 u Ds. H. J. Witkop Ez. Ned. Herv. Gem. (Westerkerk, Westplein) 's Avonds 6.30 uur, Ds. F. W. J. v.d. Poel. Onderwerp: „De geestelijke wapenrusting v.d. komende Christus" Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Meynen 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Voorb. H. Avondmaal. Kerkdienst (Chr. MiL Tehuis, Kanaalweg) 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar Voorb. H. Avondmaal. 's Avonds 5.30 uur, Ds. Meynen Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.80 u., de heer N. van der Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uu^ leesdienst. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.) 'sMorgens 10.30u., Ds. P.H. Borgers Liturgische doop-dienst. Onderw.: „De heraut van den Koning" Woensdag 7 December,nam.8u. Ds. P. H. Borgers. Onderwerp: „De Bergrede" Donderdag 8 December 's Avonds 8 uur, Deutscher Verein. Doopsgez. Gem. Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u. Ds. R. C. W. J. Hoek. Evangelisatie (Geb. Middenstraat 117) Woensdagavond 8 uur, Evangelisatie samenkomst. Ds. Hoek en de heer De Böck. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Bijeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). 2ste Zondag van den Advent, 's Morgens 10 uur, kerkdienst Past. Th. Moleman. Leger des Heils. 7 uur v.m., Bidstond 10 Heiligings - samenkomst 3£ n.m., Openlucht - samenkomst a/h. Plantsoen. 8 Verlossings-samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente (Oorspronkelijke Stichting door Wijlen Apostel Schwarts) Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat 's Morgens 10.30 uur, dienst Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente Geen dienst. naar: (v/h. P. v. d. LEEK), KONINGSTRAAT bij het Koningsplein. zal het ook na twintig experimenten niet worden. In het bovenstaande zijn, zonder meer de feiten medegedeeld, zooals die onge twijfeld ook door de drie andere heeren zullen worden onderschreven. En Zon dagavond heeft men gelegenheid zelf een en ander aan eigen ervaring te toetsen. SOIREE NEDERL. REISVEREENIGING. Af deeling Den Helder. 't Was een aardig idee om den leden van die afdeeling der Nederlandsche Reisver- eeniging een gezellig avondje aan te bie den, omdat op deze wijze de onderlinge band versterkt wordt. De N.R.V. heeft al menigeen een zeer prettig© vacantie be zorgd, en voor de velen, die onbereisd zijn en geen raad weten met allerlei formali teiten en andere beslommeringen, die nu eenmaal aan een reis van eenigen omvang onderhevig zijn, is zij een betrouwbare mentor. Het is heel wat waard, als je maar in den trein behoeft te gaan zitten om bij voorbeeld 12 uur later aan het station Basel een keurige lunch te kunnen ge nieten, zonder dat je er verder een hand voor behoeft uit te steken, Of dat je, na een vermoeienden tocht, ergens in een berghotelletje terecht komt, waar een heerlijk haardvuur u wacht en waar u al lerlei goed© gaven uit de keuken worden commando door kolonel Heeris, „Moet je mij hebben?" Hfj kreeg een het tevens het besluit van diens marineloop- baan is. Bij het vertrek uit Den Helder zullen vele herinneringen worden mede genomen aan de marine waarin u als jong adelborst uw intrede deed, dooh bovenal aan het Koninklijk Instituut. Een persoonlijk woord van dank richt ik hier tot u voor de woorden welke u tot mij hebt gericht en u en mevrouw Heeris geef ik mijn beste wenschen mede. Voorts doet de nieuwe commandant een klopje in den nek tot belooning. Het eigenaardige van dit geval is nu, dat het paard des morgens in den stal aan de Reiniging gestaan had en eerst des middags naar de Bassingracht was over gebracht. Men moest wel aannemen, dat het onderbewustzijn van den geleider oorzaak is geweest van dit verrassend verloop van het experiment. De rest van de opdracht verliep vlot; ,-s nu Un bij de Keizersbrug gekomen, bleek deze beroep op de medewerking van de offi- j te zijn opengedraaid. „Wij moeten daar- ciemf eh leeraren. Voor hun adviezen'over", zeide de telepaat, „en zullen dus Zoo ziet u, dat er nog wat te vuur staat voor de leden der N.R.V., afdeeling Dea Helder. Verder bracht de heer Maas dank aaa de heeren van „The Mixed Follies", die den avond opluisterden met hun jazz muziek, welke avond verder gevuld werd door het „Frits Bouwmeester Cabaret ensemble". Deze kunstavond bestond ia het opvoeren van een viertal éénacters, afgewisseld met voordrachten van Frits Bouwmeester. Geopend werd met een blij spelletje van Willy Corsari, getiteld „Ar- tistenleven", waarin geestig dit leven ge schilderd werd en dat met veel kennis van zaken weergaf. Geestig en toch met een tragisehen achtergrond. Want Frans en Annie hebben geen cent meer; de meube len op afbetaling zijn al weggehaald, insge lijks andere noodzakelijke dingen, alleen de stofzuiger wordt pas morgen wegge haald. Kostelijk was de wijze waarop de stemmingen van de beide jongelui rezen en daalden al naarmate de mogelijkheid tot verwezenlijking van hun knagenden hon ger rezen of daalden. Dit stukje was fijn en volkomen naar waarheid. Ietwat grover van structuur was „Het Drempeltje", een huwelijkstragedie (diie toch ook als blij spelletje bedoeld was) in 3 tafereelen, waarin geschetst werd de verhouding vóór en na het huwelijk, 'n Beetje goe - koop effect werd daar bereikt, maar hef sloeg in bii de jongelui. De beide andere waren blijspelletjes van Schuil, welbekend,^geestig en vlot ge- - - TT schreven. Alles werd vertolkt door twee gepresenteerd. Voor dat alles zorgen de Qf drie personen; p^rd. Koolbergen, Lien leiders der N.R.V. en de deelnemers aan dp j pn FrJtg Bouwmeester, en aller- zoo'n reis behoeven niets anders te doen B - - j- - dan zich te amuseeren. Wij hebben het persoonlijk meegemaakt, dat een Hollan der in een winkel trachtte zich verstaan-1 baar te maken in het Duitsch. Het klamme l zweet brak hem uit van de inspanning. En zoo zouden er honderden staaltjes kun- nen worden aangevoerd om de waarde, ja, de absolute noodzakelijkheid van een Reisvereeniging aan te toonen. Trouwens, die Vereeniging zelve is daar om haar recht van bestaan te bewijzen. Een gezellig avondje dus voor de leden, hetgeen niet zeggen wil, dat er ook geen iiiet-letfen waren. Die konden worden ge ïntroduceerd en daarvan hadden er nog heel wat gebruik gemaakt. En als wij den heer Maas, voorzitter der afdeeling, geloo- ven mogen en dat mogen wij! was dit nog maar het begin. Want wat zeide de heer Maas? Dit: Er zullen er misschien onder u zijn, die zeggen: had men nu niet met wat an ders kunnen komen dan met dezen vroo- Iijken intiemen kunstavond, met iets, meer in de lijn van de N.R.V., bijvoorbeeld een reisfilm, een lezing over een reis, of iete van dien aard? En dan antwoorden nij. aardigst werden de verschillende rollen weergegeven. Lien de jong kwam er ui GROOTSTE KEUZE ZEER SCHERPE PRIJZEN OVERTUIGT U HEcRENMODE MAGAZIJN Hu ion ^larché P. V. d. MADEN.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 9