ESONA-EXPRESS HOTELRAT AAN BOORD! gaan mfieen? TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 6 DECEMBER 1932. Stadsnieuws. Julianadorp. Callantsoog. 'Wat wilt 11 't Zand. Breezand. Anna Paulowna. Auto door den trein gegrepen. Wij Breien en repareeren alle soorten wollen Kleeding, Kousen en Sokken, (ook de allerfllndte). 2 De zeeroover, de kapitein en de radio-omroeper. Oorspronkelijk verhaal door Jan Feith. Licht op voor alle voertuigen: Wintertijd. Dinsdag 6 Dec16.19 uur Woensdag 7 16.18 Bij beschikking van 1 Dec. is de heer J. W. Biersteker benoemd tot deur waarder bij de Arrondissements-recht- bank te Alkmaar en het Kantongerecht alhier. lej. A. Jansen, werkzaam op het kantoor van den technisch hoofdambte naar van den Rijkswaterstaat, alhier, is geslaagd voor het onlangs in Den Haag gehouden examen voor klerk bij een der Departementen van Algemeen Bestuur. DERDE A BONNEMENTSVOORSTELLING. Plaatsbespreking. Wij herinneren er nogmaals aan, dat de plaatsbespreking voor de derde Abon nementsvoorstelling Woensdagavond is en de aanvang, met het oog op de uitge breidheid van het stuk, gesteld is op 8.15 uur precies (dus niet om half negen, zoo als anders!) Voor de regeling der plaatsbespreking verwijzen wij naar de advertentie. OPRICHTING CHR. RECITEERVEREENIGING. Vri,jdag 2 Dec. was er een openbare vergadering uitgeschreven, om tot oprich ting te komen van een Chr. Reciteer-Ver. De zaal in het gebouw der C.J.M.V., Spoor straat, was maar matig bezet met belang stellenden toen om ruim half negen de voorloopige voorzitter, de heer Renden, die het initiatief had genomen, de verga dering opende. Volgens traditie werden de aanwezigen welkom geheeten en zette de voorzitter doel en streven der op te richten vereeni- ging uiteen. Daarna werd het woord aan verschillende bezoekers gegeven. De heer J. de Jong zegt dat hij reeds dertig jaar geleden als voorzitter van een dergelijke vereen, fungeerde. Hij juichte het plan ten zeerste toe; want reeds lang koesterde hij den wensch voor een Reci- teervereeniging. De heer T. J. Dekker sprak erover, dat de C.J.M.V. Spr. 9 10a enkel© jaren ge leden een letterkundige club heeft gehad. Éen nieuwe vereeniging op breeder basis en algemeen Chr. (dus Ger., Luth., Herv. of Chr. Ger.) zal z. i. wel kans hebben een flink ledental te krijgen. De dames vragen ook nóg het woord. We willen hier noemen Mej. Zegel. Ze zei, dat er, wat het ledenaantal betreft, geen zorgen behoefden te wezen en lichtte dit nader toe. De heer G. C. Leen, het woord verkrij gende, ging in op de financieel© draag kracht der a.s. vereerriging. Ook spreekt hii over de publiciteit, die er in de Held. Crt." aan gegeven is. Die was z. i. veel te vroeg geweest. De heer C. Pronk zegt, dat Vrijdagavond de geschiktste tijd voor de wekelijksche vergadering is. Tenslotte wordt een voorloopig bestuur gekozen, bestaande uit J. de Jong, T. J. Dekker en A. Renden. De heer De Jong sluit daarna met dank gebed. VEREENIGING „HUISDUINER BELANG". Men schrijft ons: Zaterdag 3 dezer hield bovengen. Ver eeniging een feestvergadering in de groote zaal van „Dennenheuvel", te Huisduinen. De voorzitter, de heer De Jong, opende met een woord van welkom aan alle aan wezigen en releveerde wat alzoo sinds de oprichting van „Huisduiner Belang" op ons dorp is verbeterd. In samenwerking met anderen en met de welwillende mede werking van ons Gemeentebestuur kan er nog heel wat in het belang van Huisduinen gedaan worden. Vervolgens bracht de voorzitter dank aan den heer Sleeper, voor alles wat hij in het belang van de „Vereeniging heeft volbracht en deelde mede, dat tot secretaris is benoemd de heer Snel. Daarna verkreeg de voorzitter van de feestcommissie het woord. De heer Hanzen en zijne mede-commis-1 sielecen, de heeren Goedknecht, Klein en Brouwer, een woord van dank voor de j wijze waarop zij zich van hun taak hebben gekweten. Vooral „Jaapie zet hem op" en „Zij, Hij en de Pensiongast"' hebben een j algemeen en welverdiend applaus gekre- gen. Na afwerking van het officieel© pro gramma kwam het gezellig samenzijn en bal. Zooals reeds bekend werd gemaakt, tornt1 Dinsdag, dus heden, St. Nicolaas, de Huis duiner jeugd een prettigen avond bezor gen, om half zeven in „Dennenheuvel". NIEUWS VAN DE WERELDWANDELAARS. Van een der beide wereldwandelaars, n.1. G. Haverkamp, ontvingen wij een ansicht uit Milaan, waarin hij mededeelt, dat de grond hen in Frankrijk te heet onder de voeten werd en de politie daar te vaak een gratis logies aanbood. Daar om zijn ze naar Milaan getrokken; beiden maken het uitstekend en loopen nog altijd op dezelfde Bat'a-schoenen, waarop thans pl.m. 4000 km is afgelegd. SINT NIOOLAASFEEST SCHOOL 5. Men sohrijft ons: Zaterdag j.1. werd een St. Nicolaasfeest gehouden voor de leerlingen van school 5. De Casinozaal was hiervoor afgehuurd, in tegenstelling met vorig jaar, toen het feest in Musis Sacrum plaatsvond. Onder de aanwezigen, die de zaal tot den nok vul den, merkten we o.a. op de wethouder van onderwjjs. Toen de kinderen binnen waren, werd het feest geopend door den heer Peeman, voorzitter van de oudercommissie. Ver volgens werd het programma afgewerkt, dat geheel door de leerlingen werd ge vuld. Begonnen werd met zang, door klas sen 4, 5 en 6, o.l.v. den heer Kramer, hoofd van school 5. Toen weiden we bezig gehouden door een aardige één-acter, voor tooneel be werkt naar het kinderverhaaltje „Wie brengt d© pan weg?" Dit zeer aardig ver tolkte stukje oogstte, vooral ook van de zijde der ouders, veel bijval. Vervolgens werden speelliedjes uitge voerd door de le klasse en daarna door de tweede klasse op d© wijze van Dalcroze. Hierna kwam het punt van den middag: de visite van St. Nicolaas! Nadat deze eenige wijze lessen had uit gedeeld en die conciërge voor zijn goed schoonhouden der school had bedankt, zongen de kinderen eenige liedjes voor hem, waarna hij weer naar Spanje vertrok. Middelerwijl waren aan de kinderen ver- snaperingen verstrekt. Na de korte pauze kwam een zangspel ,,'t Waternimfje", door klasse 3. Het moest wegens groot succes gebisseerd worden. Tenslotte kwam een voor de kinderen der L.S. werkelijk volmaakt opgevoerde ope rette, door mevr. Timman geënsceneerd: „De Zandman". Dit sloeg geweldig in. Net als bij een echte operette zong een groot koor achter de coulissen fraaie liederen. Een extra nummer van het programma was een zanghulde door de leerlingen aan het onderwijzend personeel der school, waardoor de kinderen van hun kant toon den, hoezeer ze de intieme samenwerking tusschen de onderwijzers en hen op prijs stelden. De organisatie der middag was voortref felijk. De oudercommissie mag met vreug de op den door haar gedanen arbeid terug zien. GEEN LANG LEVEN. In de Keizerstraat waren de mannen van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf druk in de weer om de lampen voor de nieuwe verlichting aan te brengen. Eén voor één werden zij in de rij gehangen, het werd al een heele file. Schitterend ging het. Als je ervaring hebt gekregenin de Koningstraat en Spoorstraat, dan gaat het al wat vlugger, nietwaar. Doch kijk, wat gebeurde daar. Een glazenwasscher die bezig was de puitjes en ramen op te knappen wilde zijn ladder strijken. Nog niet gewoon aan de nieuwe verlichting, schutterde de man nog zooals hij dat gewoon was te doen, met het ge volg dat de ladder tegen de lamp botste, die in gruizelementen naar beneden kwam. De mannen van het G.E.B. stonden even perplex, doch al heel spoedig waren Naast de dag. bootdiensten voor spoedzendingen de Van A'dam: 's midd. 5 uur Den Helder: 'sav. 7 (Zaterd. van beide richtingen 2 uur) zij in de weer om het ongeluk te verhel pen en al gauw was er een nieuwe licht brenger aangebracht. Dat de glazenwasscher tegen de lamp zal vliegen, lijkt ons niet waarschijnlijk. NUTSSPAARBANK. Opgave uitsluitend betreffende de Nuts- spaarbank te Den Helder, Polderweg 1, over de maand November 1932. Op spaar bankboekjes werd in den loop der maand ingelegd 205.028.62 en terugbetaald 160.924.79. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 44.103.83. Het aan inleggers verschuldigd kapi taal bij den aanvang van dit jaar 2.224.160.44 steeg tot 2.302.136.72. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg in de maand November 115; het aantal spaarders steeg daarmede tot 6457. Onder de in November uitgereikte 115 nieuwe boekjes zijn begrepen 20 boekjes voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eersten inleg van 1.—). De lediging in den loop der maand j November van spaarbusjes leverde een' bedrag op van 2.966.42 aan kleine be-' sparingen. In het tijdvak 1 Januari 30 November van dit jaar werd totaal 38.051.99 in de busjes bespaard. Het aantal in omloop zijnde spaar busjes bedraagt thans 1632. EEN VITRINE INGETRAPT. Twee dronken matrozen hebben Zater dagnacht een van de vitrines, die voor den winkel van Vroom en Dreesmann zijn aangebracht, ingetrapt. Het tweetal werd later gearresteerd en naar het hoofd bureau van politie overgebracht. RECTIFICATIE VAN EEN RECTIFICATIE. Het radio-actie-comité verzoekt ons te willen mededeelen, dat het niets heeft uit te staan met het actie-comité voor den Kovacs Lajos-avond; dit is een comité van actie uit de A.V.R.O. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER TE ALKMAAR. In de week van 29 November tot en met 5 December werden in het Handelsregis ter te Alkmaar o.m. de volgende opgaven ingeschreven: Nieuwe zaken: „De Kampioen", Den Helder, Koningstraat 57. Electro- technisch Bureau. Eig.: P. F. van Cleem- putte. W ij z i g i n g e n A. D. de Bruin, Den Helder, van Hogendorpstraat 22. Winkelier in kruidenierswaren. Zaak overgenomen van: Wed. M. 't Hart Riekwel. Opheffingen: A. Kater, Den Hel der, Oostslootstraat 107, Aannemer. S. Droog, Schagen, Hoogzijde E 102. Win kelier in manufacturen. (Ambtshalve op geheven Art. 18 sub 3). Twee zwaar gewonden.^ Gisterenmiddag is door den trein, welke te 4 uur ongeveer van Den Helder ver trekt, bij den onbewaakten overweg tus schen Oudesluis en Schagen een auto aan- gereden. Ondanks het feit, dat de trein reeds naderde, trachtte de bestuurder den overweg nog te passeeren met het gevolg, dat de wagen werd aangereden en rechts van den spoorweg langs den berm werd geslingerd. De bestuurder, de heer Ero, werd zwaar gewond opgenomen. Van de beide andere inzittenden, de gezusters Tenbrugge, resp. onderwijzeres te Anna Paulowna en te Oudesluis, werd een gewond opgenomen en in een nabij gelegen boerderij binnen gebracht. De tweede werd met den gewon den bestuurder naar Alkmaar medegeno men en aldaar in het ziekenhuis opge nomen. Dr. Boosman, van de Kon. Marine, die zich in den trein bevond, verleende de eerste hulp. De meisjes stonden op het punt per trein naar het ouderlijk huis te Heilo te vertrekken, toen de heer Ero aanbood om hen naar Alkmaar te brengen. Naar wjj vernemen was de heer Ero gisterenavond nog niet bü kennis. Over den toestand der beide meisjes zijn geen nadere bijzonderheden bekend. JAAP SNOR, ZUIDSTRAAT 19. (Let op den gelen winkel). ST. NICOLAASFEEST. Reeds heel vroeg was het Zaterdagmid dag merkbaar, dat er voor de schoolgaande jeugd wat te verwachten was. Ver voor den vastgestelden tijd kwamen zij reeds uit de omgeving naar het dorp toe en voer den onderling gewichtige gesprekken over dat, wat reeds vele dagen hunne gedachten in beslag had genomen. En dat is ook geen wonder. De Oudercommissie van de O. L. School, alhier, met onderwijzend personeel en nog vele anderen hadden het feest ge organiseerd. D© voorbereidende maatrege len waren reeds weken van te voren be gonnen en nu was de vastgestelde avond daar. Het feest, dat gegeven werd in het café „Prins Hendrik", had zoo de belangstel ling van jong en oud, dat men letterlijk als haringen in een ton gepakt zat. En dan had men nog wel den voorzichtigen maat regel toegepast om van gezinnen, waar geen kinderen van op school gaan, slechts één persoon toe te laten, terwijl de jon gelui in het geheel niet toegelaten werden. Met liet zingen van diverse liedjes weid een begin aan het programma gemaakt, en het was daarna het hoofd van ce school, de heer Schroevers, die allen het welkom toe riep en een prettigen avond toewenschte. Daarna werd door de leerlingen van de 6e en 7e klasse benevens enkele ouderen de kin der operette in 5 bedrijven, getiteld „Repelsteeltje", opgevoerd. Tijdens de op voering hiervan kwam de Sint met zijn zwarten adjudant binnen en woonde ver der de afwerking van deze operette bij. Na het zingen van eenige liedjes, tractatie van speculaas en ranja, was het St. Nico laas, die met zijn werkzaamheden een aan vang maakte. Door kinderen van de 5e klasse werd nu het kindertooneeltje in 2 bedrijVen, geti teld „De kleermaker en de kabouters", op- gevoerd. Een stukje, waar nog wel wat voor velen uit te loeren viel. De kleerma ker en ziin vrouw deden het dan ook zeer goed, al wenschen aan al de anderen niets te kort te doen. Maar er is nu eenmaal verschil, en op behoorlijke wjj ze mag dat ook naar voren gebracht worden. Het pro gramma was hiermede afgewerkt, al zou het nog geruim en tijd duren voor men in de buitenlucht kwam. De voorzitter van de Oudercommissie, de heer N. Hoornsman, het woord verkrij gende, brengt vervolgens aan allen een woord van dank voorde ondervond m me dewerking. Daarna werden aan alle kin deren de pakjes uitgereikt. Zondagavond werd als vervolg op den Sint Nicolaas-feestavond nogmaals een op voering gegeven van een tweetal operet tes, maar nu tegen betaling van een matig entreegeld, hetwelk ook bedoeld was om, indien dit mogelijk was, de gemaakte on kosten tot een minimum bedrag te redu- ceeren. Naar ons werd medegedeeld, was er tamelijk wat publiek aanwezig, om naar het werk van de kinderen te kijken en te luisteren. Opgevoerd werden „Droome- laar" en „Repelsteeltje", en gezien het succes, waarmede den vorigen avond was opgetreden, behoeft het thans geen nader betoog meer, dat ook deze avond goed ge slaagd is. Een dankbaar applaus viel den kleine tooneeldebutantjes ten deel, terwijl een gezellig bal het besluit van dezen avond en tevens van de Sint Nicolaasfees- ten was. ST. NICOLAASFEEST. Zaterdagmiddag werd het St. Nicolaas feest gevierd door de leerlingen van de O.L. School alhier, in het „Dorpskoffie huis". De belangstelling was zeer groot. De zaal was dan ook spoedig stampvol. Door de leerlingen der verschillende klas sen waren eenige tooneelstukjes en aar dige liedjes ingestudeerd, welke bij het publiek in zeer goede ïarde vielen. Zoo zongen de leerlingen der hoogste drie leerjaren eenige liedjes. De meisjes voer den op een Japansche waaierdans en de jongens een tooneelstukje, getiteld: „De kok en de dieven". De leerlingen der derde en vierde klas zongen bij een kampvuur een viertal kampliedjes. Ten slotte werd door het hoofd der school, den heer A. v. Meerten een vertooning ge geven met de poppenkast. De Sint, welke deze middag met zijn aanwezigheid op- vroolijkte, was onderwijl vertrokken. Hierna werd overgegaan tot het uit reiken der cadeautjes. De St. Nicolaas-commissie kan op een goed geslaagd feest terugzien. We vernamen dat door den heer P. Veeken, Schilderweg, alhier, de herbouw van zijn onlangs afgebrande boeren woning is opgedragen aan den aannemer K. Kreijger te Oudesluis. Evenals vorige jaren zullen ook dezen winter weer biljartwedstrijden worden gehouden tusschen eenige spelers van hier en de leden van de Sociëteit te Cal lantsoog. De eerste der ontmoetingen zal waarschijnlijk in Januari plaats vinden. pag. 1 1 1 2 ST. NICOLAAS. Met „Hii komt, hij komt" verwelkomden de kinderen van school II en de bewaar school Maandagmiddag den Sint, die hun een bezoek bracht in de zaal van den heer Jb. Borst. De kleinen hadden toen reeds een lan gen tijd in spanning gezeten, want de goede oude heer had het dezen dag zoo druk, dat hii alleen het laatste deel van het feest kon bijwonen, dat ter eere van zijn komst gegeven werd. ToCh was die spanning niet al te zwaar voor de jeugd want in die paar uren was er zooveel te genieten, dat het wachten tot iets heel aangenaams werd. Een groot aan deel hierin hadden zeker de leuke films, waarom onbedaarlijk gelachen is. Maar ook het bezoek van Sint Nicolaas aan een huisgezin, in „verkleinde uitgave" ver toond door eenige leerlingen van de hoog ste klas, viel erg in den smaak. En tus schen dit alles in schalden de vele Sinter klaasversjes en werd gesmuld aan de uit gedeelde versnaperingen. Toen eindelijk de Sint kwam en z'n toe spraak hield, was dus al een groot deel van het feest achter den rug. Maar zijn aanwezigheid was voor de kleinsten toch „de" groote gebeurtenis en in volle over gave zongen ze hem toe en luisterden naai de vermaningen en pluimpjes, die hij en kelen van hen nog eens persoonlijk gaf. Zwarte Piet stond hem bij alles trouw ter zijde, was zorgzaam voor z'n meester en lief voor de kinderen. Te straffen behoefde hjj er geen. Sint vertrouwde, dat zijn ver maningen wel voldoende zouden zijn. Aan het einde van den middag dankte de heer De Vries Sint Nicolaas en Piet voor hun komst en allen, die op welke wijze ook meehielpen om het feest moge lijk te maken en te doen slagen voor hun medewerking. WEER AFSLUITBOOMEN. De onbewaakte spoorovergang in den Noorder Molenvaartsweg zal, ingevolge een beslissing van den minister, weer van een afsluiting voorzien worden. SINTERKLAAS IN „VEERBURG". Vol verwachting klopten Zaterdagmid dag weer vele hartjes, toen het groote oogenblik naderde, waarop Sint Nicolaas en zijn knecht de kinderen van School I Buitenlandsch Overzicht Feuilleton Radio-programma Van links en rechts Be zwaren tegen verlaging van het peil van het IJsselmecr Meisje in het Haagsche Bosch verwond. De dader aangehouden Waarom de concessie van den autobusdienst over den Afsluit dijk aan de A.T.O. is verleend 1 Verscherping van het wetsont werp tegen de religieuze orden in Spanje1 De van hoogverraad beschuldig de Bullerzahn is vrijgesproken M 2 Een spoorwegongeluk bij Vught Een remmer gedood. Groote ma- terieele schade2 Oude dame door tram overreden en gedood ##2 De voetbalwedstrijd Duitschland Holland 028 Twee boeorderijen afgebrand. Het vee in de vlammen omgeko men 3 Autobus met militairen bij Mui den kop geslagen. Twee dooden. 3 De cassatie-beroepen inzake de moordzaak te Putbroek verwor pen 3 Japansche torpedojager bij For- mosa vergaan. Slechts 14 opva renden gered..3 Brutale diefstallen in Rotterdam- sche bankgebouwen 3 De berging van de ..Krakatau". Wat moet er met het schip ge daan worden?7 Gistermiddag is een auto bij Oudesluis door den trein gegre pen. Drie inzittenden gewond, waarvan twee ernstig 5 Sportnieuws 8 Omtrek nieuws 6 Marineberichten 7 Marktberichten 7 Donderdag 8 December: 3e abonnementsvoorstelling, ..De Comedie van het Geluk", met Alb. van Dalsum i> de hoofdrol. Casino 8.15 uur (niet 8.30!)' Herdenkingsavond Chr. Mil. Tehuis. Kar naalweg, 8 uur. Vrijdag 9 December: V .A.R.A.-avond Louis Davids, Casino 8 uur. Zaterdag 10 December: Frysk Selskip. Musis Sacrum 8 uur. Soiree Harmonie, Casino 8 uur. zouden bezoeken. Het waren echter niet de schoolkinderen alleen, die in „de groote tent" hun komst afwachtten. Ver scheidene ouders en andere belangstellen den kwamen het feest bijwonen, om te genieten van de vreugde der kinderen. Men zal evenwel goed doen, met het toe laten van anderen een volgenden keer niet zoo toegeeflijk te zijn; het opgescho ten goed, toch, dat blijkbaar niet uit be langstelling maar met minder prettige bedoelingen aanwezig was, moest men weren. Maar laten we het over het feest hebben.' De kinderen zongen er duchtig op los, hun heele repertoire aan Sinter klaasversjes. De Sint sprak tal van kin deren afzonderlijk toe, gaf hier een (Met teekening van den schrijver.) II (Slot.) Het eerste gedeelte van dit verhaal werd opgenomen in ons nummer van 19 November. Hierin werd verhaald, hoe aan boord van het passagierschip „Mar lot" geweldige consternatie werd verwekt door 'n draadloozen S.O.S.-omroep, waar in werd medegedeeld, dat een berucht internationaal gauwdief en oplichter zich naar alle waarschijnlijkheid had in gescheept op de „Marlot". De hevig ver schrikte passagiers kwamen bij den ge zagvoerder om hulp doch deze behan delde hen buitengewoon koel, ja zelfs on beschoft Tenslotte besluiten de passa giers dan maar zich zonder hulp van den kapitein te redden en op voorstel van een der dames alle kostbaarheden der passa giers te verzamelen en aan een uit de passagiers aan te wijzen commissie van toezicht ter bewaring toe te vertrouwen. Dit voorstel werd dankbaar aanvaard, een vijftal heeren een bekend bank directeur, een culture-administrateur, twee hooggeplaatste koloniale officieren en een zendeling zouden gezamenlijk de verantwoordelijkheid op zich nemen voor den aanzienlijken schat, die hun werd toevertrouwd. De kapitein had des gevraagd, kortaf geweigerd de scheeps- kiMalliafll beschikbaar te stellen. Doch eer de zeereis zóóver was ge vorderd, nam de ontreddering aan boord nog meer toe. Want eigenlijk raakten nu alle passagiers met elkaar overhoop. De dames, zónder haar kostbaren opsmuk, voelden zich als beklagenswaardige mis- deelden, wanneer zij zich bij de verschil lende dagelijksche scheepsaangelegen- heden in het openbaar moesten vertoonen; de heeren maakten zich steeds meer over stuur, omdat in weerwil van elks goedbedoelde en hardnekkige pogingen ieder hunner ontdekte een soort Sher- lock Holmes-aard in zich nog geen enkel spoor gevonden was van den op het schip aanwezigen internationalen oplich ter. Wellicht was het wel het ergst, dat inmiddels zelfs de vertrouwenscommissie onderling volslagen overhoop lag, omdat ook deze uitverkoren heeren elkaar in geen enkel opzicht vertrouwden. En in dien de gemoedelijke, door zijn ambt meest verdraagzame en tot naastenliefde geneigde, bovendien reeds bejaarde, zen deling, geen zitting in hun comité had ge nomen, zou ongetwijfeld ook op dit be langrijk punt het laatste restje vertrouwen geheel verdwenen zijn, aleer de eerst volgende haven bereikt werd. Men snakte dus algemeen naar deze aanstaande verbinding met den vasten wal. Want beteekende dat niet de moge lijkheid, om politie-hulp in te roepen? Men kon daar eindelijk de heele zaak in handen der autoriteiten overdragen. En zou een scherp onderzoek op de „Marlot" niet to+ het resultaat leiden, dat men den gesignaleerden gauwdief arresteerde? Zonder er verder den kapitein van het schip in te kennen de nukkige gezag voerder volhardde bij zijn eenmaal aan genomen houding van opvallende onver schilligheid tegenover het gevaar, dat zijn passagiers op zijn schip bedreigde was men in een soort gemeenschappelijken scheepsraad overeengekomen, dat onmid dellijk bij het aanleggen in de eerst-vol- gende haven de geheele kostbare juwee- len- en geld-bezitting der opvarenden in handen der politie zou worden gesteld; terwijl met algemeene stemmen werd uit gemaakt, dat het de bedaagde zendeling zou zijn, aan wien zulk een vertrouwens- post moest worden opgedragen. Teneinde ook de steeds zenuwachtiger wordende dames gerust te stellen, werd bovendien besloten, ook een der vrouwelijke passa giers zich met hem aan wal te laten be geven, teneinde een wakend oog op de kostbaarheden te houden: en natuurlijk werd met vrijwel eenparigheid van stem men, een der dames aangewezen, die on middellijk het voorbeeld gegeven had door al haar waarde-bezittingen aan de vertrouwenscommissie af te dragen. Zoo werd dan ten laatste de eerstvol gende groote havenstad bereikt. En te midden van een niet geringe ontroering zag men den, als steeds gemoedelijk glim lachenden, boven al deze menschelijke ijdelheid der ijdelheden staanden, zilver- grijzen zendeling, in gezelschap van de, in weerwil van het missen van haar kost baren lijfstooi toch nog zeer gracieus te voorschijn tredende dame-passagier, zich gereed maken, met het zorgvuldig ver pakte en verzegelde passagiersbezit zich bij de haven-autoriteiten te gaan melden. Juist op het oogenblik echter, toen zij langs de reeds uitgezette scheeptrap zouden afdalen, trad de kapitein van de „Marlot" naar voren. Zonder boe of ba te zeggen stapte hij op de beide passagiers toe: hij plaatste zich onverschillig tusschen hen in. en z'n handen uit de zakken van zijn uniform-jas trekkend, legde hij zijn stevige knuisten op hun schouders, zoo wel van den zendeling als van de hem begeleidende dame. De reeds langen tijd gistende stemming tegenover den gezagvoerder had hiermee haar hoogtepunt bereikt. Doch de kapitein stoorde zich aan niets of niemand. Op rustigen, doch duidelijken toon, klonken zijn woorden: „Jullie bent m'n arrestanten tot de haven-politie aan boord komt om jullie van me over te nemen. Tot zoo lang leg ik beslag op jullie koffertje met de eigen dommen der passagiers." Meteen wenkte hij naar eenige van z'n scheeps-officieren, die, geholpen door 'n paar stevige bootslieden, korte metten met het, hun door den gezagvoerder aan gewezen tweetal passagiers maakte, en hen onder scherpe bewaking naar een der scheepscachotten geleidde; vanwaar wel dra een behoorlijk aantal politie-autoritei- ten hen van boord kwamen halen. Slechts bleef het omvangrijk valies, waarin al de kostbare bezittingen der passagiers opge borgen waren, onder persoonlijk toezicht van den kapitein aan boord. De verbazing onder de „Marlot"- opvarenden kende geen grenzen meer. Maar men raakte gehéél de kluts kwijt, toen de hofmeesters naar alle kanten de mededeelingen kwamen rondbrengen, dat elke passagier z'n kostbaarheden bij den kapitein kon terug bekomen; terwijl men verzocht werd, dienzelfden avond in groot toilet, liefst met de mooiste sieraden op gemaakt, aan tafel te verschijnen. Er zou namelijk „captain's dinner" plaats hebben. Inderdaad had dien middag, dadelijk na het verlaten van de haven, het feest maal plaats. Zelf presideerde de kapitein den maal tijd; en terwijl aan het overdadig dessert de glazen weer met champagne gevuld werden, stond hij op, om zijn redevoering te houden ten aanhoore van een luister rijk gezelschap dischgenooten, bij wie tot j dusver de eigenlijke feeststemming ten jeenen male had ontbrokenZoo n on- jmogelijke gezagvoerder!...... Zou hij z'n, van de eene verbazing in de volgende ontsteltenis vallende passagiers dan ten slotte een verklaring voor z'n zonderling gedrag geven?Zoo n raadselachtige gastheer! De kapitein, zonder omhaal van woor den, gemoedelijk in duidelijke zeemans taal, echter niet zonder 'n twinkeltje zout water-ondeugendheid. stelde de gezond heid van z'n gasten in. „Op jullie gezondheid, dames en hee ren! en wel geluk gewenscht, dat elk van jullie z'n niet gerolde portefeuille weer in z'n zak, en haar eigen, niet-gestolen diamanten weer heeft kunnen aandoen!... En nu vertel ik jullie meteen ook waar naar elk van u wel nieuwsgierig zal zijn: de geschiedenis vhn onzen afwezigen medepassagier en zijn mede-gearresteerde dame; ik bedoel onzen braven zendeling en de juweelen-draagster, alias den, door de internationale politie over de heele wereld gezochten gauwdief-oplichter en z'n handlangster!" Nadat aller ontroering tot bedaren was gekomen, en men de glazen door de in- landsche bedienden had laten bijvullen, vervolgde de kapitein: „Toen onze radio-omroeper u allen had medegedeeld, welk illuster gezelschap zich onder de passagiers onzer „Marlot" be vond, begreep ik als verantwoordelijk ge zagvoerder, welke plicht op me rustte, niet alleen om te voorkomen, dat de gevaar lijke pickpocket aan boord van mijn schip zijn slag zou slaan, maar hoe tegelijk mijn taak was, dien sinjeur te ontmaskeren. Ik behoef u niet te herhalen op welke wijze ik daarbij ben te werk gegaan. In de eerste plaats moest ik alle aandacht van mezelf afleiden; vervolgens moest ik al uw kostbaarheden bijeen zien te krij gen; tenslotte moest ik er achter zien te komen wie onder onze passagiers de ver dachte was?M'n plannetje lukte! Door m'n onhebbelijk optreden hield ik mezelf geheel buiten schot; en tegelijk liet ik den oplichter vrij spel. Wat ik verwacht had gebeurde, hij liep in m'n valletje!... Het voorstel, om alle juweelen en diaman ten aan boord te verzamelen, welk denk-

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5