Van Ewijcksluis. Wieringen. YVieringei waard. Texel. Barsingerhorn. Onze Texelsche St viering. aaS- HP1 nFPSCHR COURANT VAN DINSDAQ 6 DECEMBER 1932. pluimpje, daar een vermaning. Voor de laagste klassen werd door Zwarte Piet ge j strooid. Verder had de Sint voor tal van versnaperingen gezorgd, waarvan ook de kleintjes, die nog niet op school zyn, hun deel kregen. Eenige films brachten een welkome afwisseling. Jammer dat er even pech was met den electrischen stroom. Tenslotte kreeg ieder kind een welgevuld pakje mee. Meester 't Hart dankte aan het einde van den middag allen, die finan cieel en op andere wijze mogelijk maak ten, dat ondanks de slechte tijden, zoo veel vreugde gebracht kon worden in vele gezinnen. HET SINTERKLAASFEEST. De afspraak was, dat Sinterklaas Maan- dagmiddag van Ewijckssluis zou bezoeken j ^are visscberij worden teruggegeven de en de Commissie, die jaarlijksch de ver- perceelen 4, 5, 6. en 7 in de Waddenzee, zorging van het Sinterklaasfeest op zich wenje daaraan werden onttrokken bij neemt, had dan ook in overleg met^hetbeschikking van den Min. van Binnenl. WONINGBOUW. Voor rekening van den heer J. Huijbers zal aan de Klieftstraat een dubbel woon huis worden gebouwd door de aannemers Gebr. Boersen. HERHALINGSOEFENINGEN. De dienstpl. der lichting 1928 Tj. Terp stra, behooreude tot de Zeemacht, zal in 1933 op moeten komen voor herhalings oefeningen, gedurende 19 dagen, in een nader te bepalen tijdvak. VISSCHERIJ IN DE WADDENZEE. Bij beschikking van den Minister van Economische Zaken en Arbeid van 1 December 1932 is bepaald, dat m. i. v. 5 December 1932 wederom aan de open de Wit en A. SchachtschabelJ. Schacht- schabel en A. de Wit ;W.Stadig an G. Kooy. OVERLEDEN: H. Sap, m., 76 jaar, echtg. van S. Klunder; G. Stapel, vr„ 59 jaar, echtg. van D. Wiegman; T. Ver meulen, vr., 81 j., wed. van L. Wiegman; B. Reis, m., 2 mud., z.v. G. H. Reis; B. ten Bokkel, 74 j., vr., wed. v. J. Wigbout. Hippolytushoef. SINT NICOLAAS EN ZIJN KNECHT BEZOEKEN DE SCHOLEN. Gisteren bracht St. Nicolaas met zijn i knecht zijn jaarlijksch bezoek aan de O.L. Scholen te Hippolytushoef en Westerland en aan de Katholieke School te Hippoly- tushoef. St. Nicolaas sprak de kinderen toe. Waren de meesten eerst wat verbou- Bestuursverkiezingen. Door het bestuur wordt de heer C. Tijsen Mzn. candidaat gesteld voor de functie van voorzitter. De heer Tysen wordt met 15 stemmen tot voorzitter ge kozen en neemt zijn benoeming aan. Aftredend de heeren Jb.Kaan en S. Zomer dijk, beiden zyn niet herkiesbaar. Gekozen worden de heeren J. Metselaar en J. Poel resp. met- 17 en 12 stemmen. Het bestuur deelt mede dat het wenschelijk is om Res.-keurmeesters aan te stellen. De hee ren N. Heijblok, J. Verfaille en H. Tijsen verklaren zich bereid deze functie op zich te nemen. Besprekingen plannen van de Vereeniging. Besloten wordt om dit jaar, indien er wereerdbij het zien van den Sint en zijn ys mocht komen, hardrijden voor heeren knecht, al spoedig was men dit te boven te houden. Beroepsrijders mogen niet mee- werden de St. Nicolaasliederen uit I rijden. Uitgetrokken wordt f 50.voor en Onderwijzerspersoneel van School III en de Oudercommissie, deze gelegenheid te baat genomen, om het jaarlijksche feestje dan te houden. En zoo waren dan Maan dagmiddag ongeveer 160 kinderen (een aantal dat dat van de vorige jaren over- M. Westerbeke, is door den Minister van treft) bijeen in de zaal van den heer W. Defensie vrijgesteld van het vervullen Waiboer, om oor- en ooggetuige te zijn,van herhalingsoefeningen wegens ge- van Sinterklaas' aanwezigheid, en natuur-1 wetensbezwarec, met bepaling, dat hij in lijk mede, om te genieten van al het vele,de plaats hiervan te werk zal worden dat dan aan de jeugd wordt toegedacht.1 gesteld in burgerlijken staatsdienst. Daarnaast waren vele ouderen aanwezig, volle borst aangeheven. Alvorens afscheid j pryzen. Verder wordt besloten dat be te nemen werden allen op lekkernijen en stuursleden, die mee willen rijden gedu- Zaken en Landbouw van 25 Sept. 1930. een pakje met inhoud (diverse cadeautjes) rende de wedstrijden hun functie over j onthaald, zoodat het voor de kinderen een doen aan andere leden, die niet meerijden. VRIJSTELLING DIENSTPLICHT. 1 echt Sinterklaasfeest was. De dienstplichtige der lichting 1926 Hippolytushoef. om, mèt de kinderen nog eens mede jong te zijn. De heer G. Meuleveld opende de byeen- WERKVERSCHAFFING. Naar wij vernemen, zijn heden een komst met een hartelijk welkom woord, vijftiental arbeiders er toe overgegaan Spr. hoopt, dat het feestje evengoed moge het werk in de werkverschaffing onder slagen, als de voorbereiding ertoe. de bekende voorwaarden te aanvaarden. Dan worden, onder leiding van „mees- ter'' van Dijk verschillende Sinterklaas j EEN EIGEN GEBOUW. Naar wij vernemen heeft de afd. der S.D.A.P. van den heer Wm. Mostert al hier, een bouwterrein aangekocht voor een eigen gebouw voor vergaderingen enz. der S.D.A.P., Instituut voor Arbeids- ontwikkeling, enz. enz. Het terrein ligt naast het nieuwe voetbalterrein en den weg der nieuwe spoorbaan te H. Hoef. liedjes gezongen. Terwijl men hiermee bezig was, verscheen Sinterklaas, als I altijd vergezeld van zijn trouwe helper! Zwarte Piet. Blijkbaar had de Sint precies gevoeld, wanneer hij moest verschijnen, want juist op het oogenblik, dat de kin-jammen, deren zijn aankomst bezongen, stond hij1 Verstraate eenklaps achter in de zaal. Als „meester" Van Dijk en de com missie, Sinterklaas welkom hebben ge- heeten en Sint het een en ander van zijn reis en van Zwarte Piets trouwe hulp vaardigheid had verteld, werden ver schillende versnaperingen rondgedeeld waarna een tweetal mooie kinderfilms „De vriendelijke masseur" en „Kerst avond" werden ten beste gegeven. Dan neemt Sinterklaas weer het woord. Het was blijkbaar voor enkelen wel een opluchting, dat Sint verklaarde, dat hy, op aanraden van Zwarte Piet (die voor uit al eens een onderzoek bleek te hebben ingesteld) zijn groote zak maar had thuis- geiaten, omdat hij die hier toch niet noodig meende te hebben. Dit nam echter niet weg, dat, toen het groote boek te voorschijn kwam, er naast verschillende pluimpjes ook nog wel eenige vermanin gen werden uitgedeeld. Toch wist Sinterklaas het, ook in die gevallen wel daarheen te leiden, dat ook bij die kinderen vertrouwen werd gewekt ten aanzien van Sints belangstelling in hun doen en laten. Na allen nog eens te hebben opgewekt, ook in het komende jaar weer flink z'n best te zullen toonen en ijverig te zijn, willen Sinterklaas en Piet vertrekken, maar meester van Dijk laat hen niet gaan, vóór hij hen een goede reis naar Spanje heeft toegewenscht. Dan volgt weer een echt komische film in twee acten: „Het blikke paard", ge- volgt door een film in drie acten: „Een parodie op Robinson Crusoë", welke beide zeer in den smaak van het jeugdige publiek vallen. Nadat de zang nog eens luid heeft opgeklonken, wordt tot uitdeeling der cadeautjes overgegaan, hetgeen ditmaal zeer vlug van stapel liep. Dan brengt de Voorzitter nog zijn hartelyken dank uit voor het welslagen van dit feestje, waarbij hij de helpsters bij het ronddienen, de pianiste mej. Wai boer, meester van Dijk en het overige onderwijzend personeel nog eens bijzonder dank zegt en het Sinterklaasfeest behoort daarmede voor dit jaar weer tot het BEVOLKING. Ingekomen personen: Mw. C. M. J. Kerckhoffs geb. Broex uit Gronsveld, F. R. Joldersma en echt- gen. uit Wonseradeel, W. Huizinga uit v. d. Vliet uit Marum, I. Westerland. VERGADERING IJSCLUB. Zaterdag 3 Dec. j.jl, hield de IJsclub „Westerland" haar algemeenevergadering in het café van den De vorige maal zijn er wedstrijden gehouden voor schoolkinderen toen is met moeite door rondgaan met lijsten ruim honderd gulden opgehaald. De Heer Zomerdijk zou indien het werd ge houden, alle schoolkinderen mee willen laten doen. Het bestuur stelt verder voor om een aanvraag in te dienen om de baan op de Hoffnianhaven te maken. Wordt aangenomen. De Heer Kat vraagt inlichtingen omtrent het plaatsen van consumptietenten op de baan. Na be spreking wordt besloten vier tenten te plaatsen en deze bij inschrijvingte gunnen. Rondvraag. De Heer Kuit klaagt over de slechten opkomst bij vergaderingen. De Heer Heijblok is het niet eens met ïmer"ïb." Duijnkên de uitgaven voor anderen vereenigingen Aanwezig waren 35 leden. De Secretaris deelt ten slotte nog mee De voorzitter, de heer A.DuynkerCz.,1 dat de Heer J. Bakker zijn garage be opent met een woord van welkom en schikbaar stelt voor het opbergen van besluit het materiaal, de vergadering dit aanbod aan te nemen. Na de rondvraag worden eenige kistjes met sigaren verloot. De Voorzitter sluit de vergadering met een woord van dank voor de medewerking. ZUIDERZEEWERKEN. en gezin uit Harlingen, J-nadat de heer S. Blauboer de notulen Basstra uit Sneek, J. A. van Dis en gezin gelezen volgde rekening en ver uit Hoogeveen, M. Keppel en gezin uitautwoording van den penningmeester Anna Paulowna, Mevr. J v. Oers uit den heer Hakvoort. Anna Paulowna, J. A. J. Tellier uit Schoon-1 j)e heei'en S. Russelman en C. Visser dijke, J. Midavaine uit Grootebroek, J. de be|asten zich met het onderzoek en deze Jonge uit Arnemuiden, T. .1. de Korte heeren bevonden alles in de beste orde. uit Ossenisse, G. Kuntkes uit Veendam, gr b]jjkt een batig saldo te zijn van H. Zwart en gezin uit Medemblik, C. A. 300.87. Met dank aan den penning- Dietvors en echtgen. uit Zevenbergen, meeater voor zijn accuraat beheer, wordt Mevr. A. de WitSchflchtschsbcl. uit (jgze goedgekeurd. Harlingen, D. R. Smit en gezin uit Apel- Bestuurverkiezing. Aftredend zijn de doorn, E. Telkamp uit Termunten, Mevr. g Hakvoort, C. Doesburg en C. Omis Pz. door den Directeur-Generaal der Zuider J. Capelle de Ruyter, E. Zuur uit Oude£)g heeien Hakvoort en Doesburg werden zeewerken worden aanbesteed: Pekela, J. Molenkamp en gezin uit Anna herkozen en in de plaats van den heer Omis onderhoud gedurende het jaar 1933 gekozen de heer N. Rotgans Dz. Allen van: namen hun verkiezing aan. Nu volgde Wieringermeerdyk met toebehoo- contributiebespreking. Daar er al in geen ren! 2 jaar contributie is geïnd, wordt besloten 1 I- den IJsselmeerdyk van den proef- dit seizoen weder met de kwitantiën rondpolder naby^Andyk met toebehooryn. Aanbesteding. Op Woensdag 28 December a.s. zal verleden. BENZINEPOMP. Door de N.V. The Texas Company zal voor het café van den heer S. Zomerdijk te Den Oever een benzine-installatie met reservoir voor 4000 liter en aftappomp worden geplaatst. Paulowna, L. L. Zeeman uit Zijpe, H. Löhr uit Ursem, G. Tigchelaar en gezin uit Medemblik, J. van den Mei en gezin uit Wonseradeèl, G. J. Klos uit Baarn, B. Spoelstra uit Ferwerderadeel. Vertrokken personen: F. A. A. Grootveld naar Den Helder, J. Brouwep naar Hilversum, H. Haanstra en gezin naar Weststellingwerf, M. v. d. Wal naar Ooststellingwerf, Mevr. M. Glim naar Anna Paulowna, P. do Boer naar Andijk, M. Bosma naar Franekeradeel, J. G. H. Verhoeven en echtgen. naar Medemblik, H. Scholte naar Vlagtwedde, H. Noor en gezin naar Den Helder, Mevr. T. Noor naar Groningen, B. Mud naar Smallingerland, J. Klare naar Utrecht, Mevr. A. M. Bos naar Alkmaar, Mevr. E. Kalix naar Rotterdam, H. Wendel en gezin naar Zuid-Scharwoude, S. de Boer naar Termunten, H. v. d. Veen naar Dantumadeel, Sj. Fennema naar Tietjerk- steradeel, D. Feiken naar Borger, J. G van Bendegem naar Axel, Mevr. P. M. Hoogsteger naar Den Helder, Th. List en gezin naar Medemblik. Burgerlijke Stand van Wieringen. GEBOREN: Jan, z.v. J. Huitema en M. de Vries; Dieuwertje, d.v. J. Gieles en P. Duijnker; Jannigje, d.v. J. Klip en A. Stehouwer; Hendrika, d.v. S. Por en T. Niewold; Cornelis en Pieter, zs.v. A. L. Pauwer en P. J. Polderman; Jansje Trijntje, d.v. C. Bais en T. Bakker, Anna Catharina, d.v. P. A. J. Maes en M. P. J. Meeuwsen, te AntwerpenElizabeth Susanna, d.v. J. A. Siesling en J. Bontes; Grietje, d.v. J. Krol en G. J. Martens Lammechien, d.v. H. Bugel en A. Kuik. ONDERTROUWD: J. Lont en M. W. Wagemaker; A. de Wit en A. Schacht schabel; J. Schachtschabel en A. de Wit; N. Metselaar en P. Reijerse, W. Stadig .en G. KooyS. Rotgans en M. Doesburg A. L. Bruijnooge en T. Nieuwenhuizen. GETROUWD J. Lont en M.W.Wagen maker; N. Metselaar en P. ReyerseA. te gaan. In verband met de kwestie dat de ijsbaan bij ijs op vrij diép water zal komen wordt besloten om eenige ladders, dreg en red- lijnen op de baan aan te brengen. Tevens wordt besloten een verbandkist aan te schaffen. Voorzitter brengt verder in herinnering dat op 4 Januari 1934, de ijsclub 30 jaar bestaat en stelt voor dit feit dan feestelijk te herdenken, hetwelk algemeene instemming vond. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter met dank voor opkomst en aangename bespreking deze zoo gezellige vergadering. Den Oever. JAARVERGADERING IJSCLUB „VOORWAARTS". Bovengenoemde vergadering vond j.1. Zaterdagavond plaats in de zaal van den heer D. Tijsen te den Oever. Aanwezig zijn drie en twintig leden. Daar de voor zitter de heer Kuiper heeft bedankt opent de heer S. Zomerdijk, bestuurslid van de vereeniging, de vergadering. Rekening en Verantwording. De penningmeester de heer M. Kuit brengt verslag uit over het financieel beheer van de Vereeniging. De kas sluit met een batig saldo van f 272.61. Uit de inkomsten blijkt, dat de vereeniging momenteel twee honderd en vijf en dertig leden telt en dat over het jaar 1931 geen contributie is geïnd. Door de kascommis- sie, bestaande uit de heeren Verfaille en Wagemaker worden de bescheiden van de penningmeester gecontroleerd en in orde bevonden, waarna de rekening wordt goedgekeurd. Raming: Perceel II 2300.—. Bestek 188 Z.W. I 22.500.Perceel POLITIE. Aankomen loopen: een konijn. Gevonden: twee melkbussen. ZANGVEREENIGING „W. A. Z." drukkingen van de kinderen gaven maar al te zeer bliik, dat het gesprokene indruk maak tc Nadat het gebruikelijke „grabbelen" heeft plaats gehad, geeft de Sint.te ken nen weer af te willen reizen. De heer Van der Kuiil dankt hem voor zyn komst en wenscht hem een goede reis. Hartelijk toegewuifd door de jeugd ver laat Sint Nicolaas, gevolgd door Zwarte Piet, de zaal. De heer Sohenk dankt, als voorzitter van de Oudercommissie, het onderwijzend per soneel, in het bijzonder den heer Van der Kuijl, voor alles wat zij voor het web-lagen van het feest hebben gedaan. Spr. hoopt dat er ook het volgend jaar weer gespaard zal worden, opdat wederom zoo'n feest zal kunnen worden georganiseerd. De heer Van der Kuijl dankt de aanwe zigen voor hun onkomst en spreekt den wensch uit, dat er genoten is. De Burgemeester spreekt woorden van dank, mede namens de kinderen, tot allen, die tot het welslagen aan het feest hadden meegewerkt. Spr. beveelt de collecte, die gehóuden zal worden voor het Crisis-co mité, in ieders belangstelling aan. Hierop wordt overgegaan tot het uitrei ken van de cadeaux. Opgetogen keerden tenslotte allen huiswaarts. Het Sint Nicolaasfeest was weer achter den rug en bezorgde niet alleen de jeugd, doch ook ouders en ouderen eenige recht gezellige uren. MARKTO VERZICHT. De aanvoer van jong rundvee voor de fok, die hier in den herfst meestal nog wat levendigheid in den handel brengt, is nu geheel afgeloopen; de runderaan- voer bestond dan ook heden slechts in één melkkoe (die getaxeerd werd op een prijs van pl.m f 120.en enkele nuchtere kalveren; daarvan blijft de prijs om de f 7.50 loopen. Aan de markt kwam nu echter weder een weinig wol vee; de prijs der vette schapen is iets beter, voor de hier aan gevoerde dieren, die toch niet direct van eerste kwaliteit waren, werd een prijs genoemd van f 14—fi f 15. In de varkenshandel op de boerderijen wordt ongeveer 14 cent per pond geboden; leveranties aan de regeering, die hier door enkele veehouders zyn gedaan, leverde ook na aftrek van onkosten, 14 cent op. De wolhandel ligt stil, en toch zit hier nog heel wat; de prijs in den groothandel is echter zoo slecht dat de meeste hande laren voor 45 cent per K.G. nog niet willen koopen. Aan de eierenveiling viel de prijs tegen, niettegenstaande den geringen aanvoer nog, liep de prijs bijna 1 cent per stuk terug. Betaald werd nu voor eieren van 60 K.G. gemengd pl.m. f 5.85. Kleine eieren (waarvan veel aanvoer) gingen van f 3.60 per 100 stuks. VOOR HET TEXELSCHE MISDEELDE KIND. Mionl beeld afkomstig was van de met kostbaar heden beladen dame, bracht me al dade lijk op een spoor. De samenstelling van uw commissie van vertrouwensmannen wees me als vanzelf den verderen weg. Die dame moest de, door den radio- omroep bedoelde handlager zijn; en onder het vijftal vertrouwensmannen moest zich de deugniet zelf bevinden. Toen de ruzie en het wantrouwen zoo hoog waren geloo- pen, dat niemand mekaar meer vertrouw de, en alleen nog maar die oude, eerwaar dige zendeling als aller toevertaat over bleef, voelde ik al meer houvast. De radio- omroeper had ons immers medegedeeld, aan te houden en aan de autoriteiten over te leveren; zooals trouwens reeds per radio-omroep verzocht was. Mijn eenige voorwaarde daarbij was echter, dat men de kostbaarheden der passagiers onder mijn verantwoording aan boord zou latenEn daardoor ben ik dus in de gelegenheid geweest, elk van u, dames en heeren, weer in het bezit te stellen van ieder eigendom." Hier wachtte de kapitein met 'n oolijk gezicht even, eer hij z'n slot-woord vol tooide; „Slechts heb ik als eerlijke belooning voor -mezelf behouden de diamanten buit, afkomstig van de nu veilig opgebor gen internationale oplichters. Maar de gezagvoerder van de „Marlot" trok n grappig knip-oogje; en met 'n uit nemend nagebootsten zucht eindigde hij z'n captain's-speech: t Is van De zangvereeniging „W. A. Z.", onder leiding van den heer J. Kos, zal op 11 December a.s. hare eerste openbare uit voering geven in de zaal van den h°"r Schenk. Ter afwisseling wordt nog 1 tooneelspelletje opgevoerd: „Het wegge stopte pleegkind". ST. NICOLAASFEEST. Het jaarlijksche Sint Nicolaasfeest werd Vrijdagavond in de zaal van den heer De Graaf gehouden. Tegen 7 uur loopt de zaal vol met kin deren en ouders en verdere belangstellen den en als Sint Nicolaas met Piet ver schijnen, blijde toegezongen door de groote schare, is de baan tot in alle hoeken bezet. Niet alleen de schooljeugd van Barsinger- horn nam deel aan het feest, doch ook die uit Haringhuizen. De heer Van der Kuijl heet de aanwezi gen hartelijk welkom, in het bijzonder den Edelaohtb. heer Burgemeester, die van zyn belangstelling blijk gaf en dén goeden Sint, die ook nu weer de verre reis heeft aanvaard en bereid was hier eenigen tijd te vertoeven. Het welkomstlied wordt hierna gezon gen en daarop worden de voorbereidingen getroffen voor de opvoering van een kin- j deroperette in 3 bedrijven „Droomelaar". I Intusschen werden versnaperingen rond gediend. j Het scherm gaat open voor het eerste 1 bedrijf. Het toont ons Droomelaar, die ge wekt wordt door eenige in het bosch spe voeren hem naar De typische wyze waarop in onze ge meente het Sint-Nicolaasfeest wordt ge vierd, heeft reeds verscheidene jaren, de belangstelling getrokken van de Neder- landsche folkloristen, vooral de bekende folklorist de heer D. J. van der Ven heeft hieraan veel studie gewijd; enkele jaren geleden verscheen van dezen heer een hoogst belangrijk artikel in „Ons eigen tijdschrift" van de firma Van Hou ten, getiteld „Merkwaardige Sinterklaas gebruiken op onze Wadden-eilanden", 't Sint-Nicolaasfeest op Texel neemt daarin de voornaamste plaats in, terwijl 't artikel is verrijkt met verscheidene teekeningen van den heer Sjoerd Kupe- rus, die als oud-Texelaar, de beelden, die zich in zijn jeugd in z'n geheugen hebben vastgelegd, op schitterende wijze heeft uitgebeeld. Ook is voor eenige jaren het Oude- Sunderklaasfeest" (dat een week latex- wordt gehouden) onder leiding van den heer Van der Ven gefilmd, jammer dat deze film slechts ten deele is geslaagd. Uit dit alles blijkt wel dat onze „Sun- derklaasviering", die voor de bewoners van ons eiland, niets bizonders heeft vooral omdat daarin steeds dezelfde fi guren voorkomenvoor niet Texelaars en vooral voor personen die studie heb ben gemaakt van folklore, hoogst interes sant is. De heer v. d. Ven ziet in onze „Streetfegers", .Kiezentrekkers", „Bar biers'', Burenruzie" enz. allerlei mytho logische figuren, die hij in verband brengt met figuren in andere streken van Europa, die hier en daar nog bij volksvermaken optreden. Onze St. Nic. straatfiguren zouden z.i. ten deele af komstig zijn van 't mid-winterfeest dei- oude Germanen, beïnvloed door 't Cristen- dom en op Texel door zijn <i "-de ligging 't best bewaard geb vr De drukte op straat was te Dei Buig gisteravond groot; 't aantal gemaskerden was iets minder dan andere jaren; ook van de hierboven genoemde traditioneels voorstelling ontbraken er enkele. Wij merkten evenwel verschillende opvallende voorstellingen op; in den vooravond een alleraardigst vlindertje, een paar leuke picolo's, een venster met gordijnen; later passeerden ons een keurige imitatie van de Droste-reclame (n.1. twee flikken en twee verpleegsters). Ook was er een groep van A.J.C.-ers, waarachter een reclame-auto van deS.D.A.P. volgde met een aanwijzing „Voor een weg naar een betere toekomst". Bizonder de aandacht trok een jazz band gezelschap, een imitatie van Kovac Lajos met zijn orkest. Verder passeerden ons enkele Edellieden, Turken, Arabieren etc. Zooals verwacht mocht worden ont brak een verwijzing naar onze gemeente politiek niet, wij merkten een paar borden op, waarop werd o.a. beweerd dat we een „crisissteunregeling"zouden krijgen en op een andero.m.datminstenslOvande Raads leden roode neigingen vertoonden. De drukte op straat eindigde heden, als gewoonlijk, vrij vlug omdat de jongelui zich al spoedig naar de café's begeven waar gelegenheid voor den dans was. Hedenmorgen werd hier't St. Nicolaas- A-s- week zal 't aantal gemaskerden wel weer grooter zyn, vooral ook omdat op 12 Dec. te den Burg nooit gelegenheid voor den dans bestaat- De St. Nicolaas bracht in ueu voor middag een bezoek aan de O.L. school en Algem. Bew., ook a. d. Chr. school. Voor de leerlingen der R.K. school werd een film gegeven; de R.K. Bewaarschool ontvangt heden bezoek van den Sint. alleen maar jammer dat elk wcal U(J( die drnmanten en juweelen va sch is. Daar- le„de jongens. Zy voeren hem naar het op had ik trouwens gerekend. Want 't is kabouterland. Hij geeft te kennen, dat hij slechts met valsche juweelen gapt!" feest ingezet met een collecte voor het misdeelde Texelsche kind. 't Schijnt dat zich hier een comité heeft gevormd dat de belangen der kinderen van werkloozen in onze gemeente wil behartigen. De col lecte geschiedde door enkele jonge dames en ging vergezeld van een bord met op schrift voor welk doel werd gecollecteerd; daar ook twee harmonica-spelers de groep vergezelden trok de collecte veel belang stelling. ST. NICOLAAS EN TENTOONSTELLING TE DEN HOORN Het Sint Nicolaasfeest van de school kinderen is hier niet alleen een feest ge- i weest voor de jeugd, doch ook voor de ouderen. Nadat Sint op zijn witte schimmel een glorieuzen intocht maakte te Den Hoorn, j en tenslotte de O.L. School binnenging, j maakten ook vele ouderen zich op om het 1 schoolgebouw te bezoeken. Het hoofd der O. L. School was n.1. op de uitstekende idee gekomen, bij deze gelegenheid een tentoonstelling te houden van werkstuk ken der leerlingen. Van deze gelegenheid werd een zeer ruim gebruik gemaakt en alle toeschouwers waren verwonderd over het prachtig werk, dat daar te zien was. Niet alleen de meisjes hadden keurige handwerken vervaardigd, doch ook het teekenwerk der jongens zag er schitterend uit. Het onderwijzend personeel had eer van zijn werk. OP DE STEENEN. Zaterdag was een schipper van IJmui- den, met een tjalk op weg naar de Hel- dersche haven, doch geraakte op de stee- nen van den dijk rond den P% H. Polder. Het zwaard van zijn schip knapte af en het roer wipte er uit. Het scheepje dreef! MEN LEEFT GRATIS TE SOERABAJA. Deze uitroep is van een correspondent der „Locomotief" in de Krokodillenstad, die tot de in dezen tijd belangwekkende ontdekking gekomen is dat het cadeau stelsel ginds ongeloofelyke afmetingen heeft aangenomen; men oordeele: Men rookt zich tegenwoordig een zacht aardige nicotine-vergiftiging teneinde zijn dierbaren een voetbal, autoped of naaimachine cadeau te laten doen, door vrijgevige importeurs of fabrikanten. Men eet zich een holle kies aan koek en biscuits, chocolade en bonbons om platen en plaatjes, bonnetjes en premies te ver garen voor die dierbaren. Men legt zijn kaartje met toegift-spellen, men meubi leert ëen half huis met gratis stoelen en andere nuttige artikelen, tot wandversie ring toe, men struikelt in Indië over de fraaie afscheids-presentjes der vervoeren de scheepvaartmaatschappijen. Weekbla den en aspirine, bakvet en meelspijs, fietsen en ham, ja haast elk artikel van het dagelijksch leven mits met maten gebruikt of verbruikt geeft toegang tot de bioscoop, dierentuin of andere plaat sen van verpoozing. We leven gratis, we koopen op den bon en we amuseeren ons. Hoera! Nu het nieuwste, tenminste voor Soe- parels, dat je échte heel wijs wil worden. De kabouters geven af tot den hoek van den P. H. Polder bij rabaja. Het vervoer begint hier een hem blijken van hun ijver, door het zingen L. Peper. De schipper vermoedde dat het; kruiswoord-puzzle te worden. Taxi's noch En met deze diepzinnige woorden ein- vaP aardige liedjes, waarin zy van hun ar- lek was geslagen. Zondagmorgen gelukte tram kunnen zich bedruipen. Chauffeurs dat d» internationale dief zich in dc meest de handlangster van onzen aarts-boef..." uiteenloopende gedaanten wist voor te doen? Geen betere vermomming voor zoo n schurk dan het argeloos voorkomen van n bejaarden zendeling, die door z'n levensopvatting aan alle verleidelijkheden is ontgroeid!" De kapitein nam een slokje uit z'n champagne-kelk en vervolgde: „M'n laatste twijfel werd weggenomen, toen ik het voornemen vernam van onzen ziele-herder. om zich aan wal te begeven als bewaker van .onzen gezamenlijken scheepsschat; en er bleef geen' zweempje van aarzeling bij me over, toen de bewuste juweelen-dame zich aanbood, in zijn ge zelschap zich aan wal te begeven. Inmid dels had ik al radiografisch de haven politie gewaarschuwd, dat ik vermoedelijk den oplichter op het spoor was en bij me aan boord had. Maar mijzelf wilde ik het pleziertje niet onthouden, ons tweetal zélf Een hartelijk gelach begroette deze woorden: vun alle kanten wenschte men den kranigen kapitein geluk met z'n op tieden en prachtig succes. Iedereen gunde heni bovendien het eerlijk aandeel in den digde hij zijn toespraak. Toch bestond het kostbaar souvenir, door de gezamenlijke passagiers aan hun kapitein aangeboden, uit een, in zeldzame en was-èchte edelgesteenten gevatte lijst, waarin de portretten prijkten van hemzelf en van den ouden, eerbiedwaardigen zen deling, met dit onderschrift: „De zeeroover. de kapitein en de radio-omroeper beid vertellen. De koning zegt hem, dat hy vooral één woord in zyn gedachten moet houden, n.1. „Arbeid". Tenslotte wordt hy verwezen naar de elfen, Y/aarheen Punt baard hem zal vergezellen. In het 2e bedrijf zien we Droomelaar temidden van de elfen, die hem de vier jaargetijden laten zien. De mooie licht effecten in dit bedrijf verhoogden in niet geringe mate de aantrekkelijkheid. In het 3e bedrijf is Droomelaar door allen verlaten. Hij ontdekt in het bosch een woning en klopt aan. Er wordt open gedaan. Een oude man verschijnt, aan wien Droomelaar zijn wedervaren vertelt. De oude man vertelt hem een verhaal, wat hem de oogen doet openen. Hy begrijpt nu waarom de koning hem het woord ..Arbeid" voorhield en waarom de elfen het mooie in de verschillende jaargetijden 'ieten zien. Hij neemt zich voor daarnaar te handelen. Het slotkoor wordt spontaan °?r niedespelenden gezongen en op het den schipper èn roer èn zwaard weer op te visschen en zijn tocht voort te zet ten. BE ONTSIERING VAN TEXEL. Naar wy vernemen heeft de Bond Heemschut zich in verbinding gesneld met B. en W. van Texel, zulks ingevolge hetslnnli-md io hot ingekomen verzoek van een aantal houten .P j het huisjes in de duinen te tnogen zetten voor exploitatie van zomergasten. Men vreest niet ten onreclite algeheele ontsiering van Texel. Burgerlijke S:and van Texel van 35 December. z. v, vriendelijk verzoek van Sinterkïaas"~heT- weduwe haald. De goede Sint verkrijgt hierna het woord en roept vele kinderen bij zich en geeft goedkeuringen, doch ook, waar noo dig, ernstige vermaningen. De gelaatsuit- GEBOREN: Gijsbertus Cornelis, Hendrik Zijm en Sijtje Kersemaker. OVERLEDEN: Geertje de Wijn 71 j ~xMaarten Blom. van POLITIE. Gevonden: kussen en een jongensjas. van duozitting. zijn gaarne bereid bij u in dienst te treden op de helft van wat ze verdienden 12 maanden geleden. Ataxen en demmo's, driewielige voertuigjes vol opschik en kleur, open knalpotjes die boven hun toe ren draaien als ze ergens een vrachtje meenen te bespeuren en vlak voor u met j alle macht remmen, of in een radius van 1VS meter keeren zonder aanwijzing of is alles zoeken naar wat oplmengst, al was het alleen maar ren dabel maken. Maar nu is in die branche ook voorzichtig het cadeau-systeem ge kropen. Ik betaalde m'n vrachtgeld en kreeg met het wisselgeld een geel afge scheurd stukje bon en als ik er twintig heb, dan mag ik naar de bioscoop zoo- en-zoo, of een gratis rit van een z°k°r be- I drag. Ik maak my sterk, juicht de gebenefi- cieerde dat als iemand het er op toe zou leggen en hij zou de „dierbaren" dien dag wat verwaarloozen, dat hij van 6 uur tot middernacht zich zou kunnen vermaken, zich kunnen rondeten, kunnen laven met opgezamelde bonnen zonder één cent op zak^ en wellicht pog met een paar gulden thuiskomen, wegens verkwanselde o"er- geschoten cadeaubonnen.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 6