KAN NE WASSER LAN •Mi 30 ets. per IS ALTIJD DE STRIJD OM WEENEN. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buiteniandsch overzicht. Polsmoffen Truien (in alle soorten). WEI El L J§ mmf VERSTANDIG NedsrlandsEhs Midienstandsbaiik No. 7207. EERSTE BLAD DONDERDAG 8 DECEMBER 1932 60ste JAARGANG Van de ontwapeningsconferentie. - De openingszitting van den Duitse hen Rijksdag. - liet Chineesch-Japan- sche geschil in de buitengewone Volkenbondsverga dering. OOK VOOR 1 Si!! P Va pondspakfe om Blue. Band te gebrui ken - omdat U niets beters koopen kunt. Probeer ze vandaag Hoover's boodschap. eens VERSCH GEKARND met 25 °io allerfijnste Roomboter onder Rijkscontróle KONINGSTRAAT 7 Handslscredieten Rekening-Courant FEUILIETON Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20 Losse nos. 4ct.;fr.p.p.6ct. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70,f 1.— Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, f 1.70. \erschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v b C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 - Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. teksti dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van ltm. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4 ct. Van de ontwapeningsconferentie. „Het gaat niet goed met de ontwapeningscon ferentie", zuchtte de „Nw. Rott. Ort." Dinsdagavond in een overzicht over de laatste faze van de conferentie. Deze pes simistische ontboezeming werd geslaakt naar aanleiding van het Amerikaansche voorstel tot verdaging van de conferentie voor den tijd van drie jaar. Dit voorstel toch had groote kans aangenomen te wor den en niet zonder reden zag het blad afgevaardigde, in dit geval den nationaal- socialist, generaal Von Litzman, die een nationaal-socialistisch getinte rede hield, onderbroken door stekelige en vaak on beschaafde interrupties van de commu nisten. De nationaal-socialist Göring is weer tot voorzitter van den nieuwen. Rijksdag gekozen, bij eerste stemming. Aan het verslag in de „Nw. Rott. Crt."1 ontleenen wij nog: Een voorstel der communisten om dade dat als een vaag teeken, omdat vooraf lijk hun moties van wantrouwen te be-1 niet geregeld zou zijn de rechtsgelijk-handelen, vond buiten de voorstellers geen heid van Duitschland en de gewenschte1 enkele stem, nadat Breitschied, van de! veiligheid van Frankrijk. sociaal-democraten, nog had betoogd, dat' Maar gelukkig, dit gevaar is voorloo- de Rijksdag het recht heeft de verklaring pig afgewend en het pessimisme vanvan de regeering aan te hooren en de re- Dinsdagmiddag te Genève, is veranderd! geering het recht heeft om een verklaring in optimisme op Dinsdagavond, omdat i af te leggen. Het voorstel van de sociaal- het Amerikaansche plan van de baan is j democraten strekkend om deze verkla- gegaan. i ring onmiddellijk te doen afleggen, kreeg De Geneefsche corr. van de „Nw. Rott.j echter alleen de stemmen der sociaal- Crt." meldde daarover Dinsdagavond o.m. I democraten en communisten, aan zijn blad: Na de vergadering kwam het senioren- Vanmiddag zijn de leiders der vijf convent bijeen. Terwijl men nog Dins- groote mogendheden weer bijeengekomen, dagochtend in een soort provisorisch waarbij Von Neurath gelukkig een vol strekt „onaannemelijk" over het Ameri kaansche plan uitsprak. Daar dit Ameri- senioren-convent geen eensgezindheid had kunnen bereiken, was men het nu spoedig eens. Gisteren reeds werd de De Japansclie gedelegeerde Matsuoka maakte den indruk minder star te zijn dan tijdens de beraadslagingen in den Volkenbondsraad over het rapport der commissie-Lytton, toen hij, zooals wij ge meld hebben, een feilen aanval op het rapport .heeft gedaan. Het viel op dat de Japansche afgevaardigde niet, zooal9 toen, uitdrukkelijk herhaalde, dat Japan geen oplossing zal aanvaarden, die niet de erkenning van Mantsjoekwo zou in houden. Dinsdagmiddag begonnen de algemeene discussies, waarbij de gedelegeerden van Ierland, Tsjechoslowakije, Zweden en Noorwegen achtereenvolgens gesproken hebben. De „Nw7. Rott. Crt." schrijft over deze redevoeringen: Hun redevoeringen kwamen alle op het zelfde neer. De Volkenbondsvergadering moet de verdienstelijke beschouwingen van het rapport der commissie-Lytton tot de hare maken, waaruit dan vanzelf volgt, dat de Volkenbondsvergadering van oor deel is, dat de militaire inval van Japan verleden jaar September in Mantsjoerije niet als wettige noodweer van Japan kan worden beschouwd en dat Mantsjoekwo niet is gesticht ten gevolge van een spon tane onafhankelijkheidsbeweging, doch uitsluitend door de bemoeiingen van Japansche ambtenaren en militairen, die onrechtmatig Mantsjoerije zijn binnenge drongen. Hieruit volgt dan verder, dat Mantsjoekwo niet zal mogen erkend wor den. Alle vier sprekers legden er den na- i druk op, dat het niet gaat om sympathie voor China of voor J apan, doch dat de Volkenbondsvergadering thans den onaf- wjjsbaren plicht heeft voor de hand-! having van het Volkenbondsverdrag te zorgen. Wat verder de toekomstige oplossing van het geschil betreft, waren alle vier sprekers met de commissie-Lytton van meening, dat een eenvoudige terugkeer tot den status quo, zooals deze voor Sep tember betoond, niet bevredigend zou zijn, doch dat evenmin een behoud van den tegenwoordigen status quo met een onaf hankelijk Mantsjoekwo te verdedigen zou zijn. China en Japan zullen offers moeten brengen om tot een vreedzame regeling te komen. HET BELGISCHE KABINET NEEMT NA ZONDAG ONTSLAG. De correspondent van de „Nw. Rott. Crt." te Brussel meldde Dinsdagavond: In officieele kringen wordt bevestigd, dat het kabinet-de Broqueville de volgen de week na de bijeenkomst van den libe ralen partijraad, welke Zondag plaats kaansche denkbeeld zich nimmer in de j plaatsvervangingswet in behandeling ge sympathie der Europeesche ministers nomen, alsook het voorstel van het cen- mocht verheugen, ligt het, na deze vol strekte Duitsche onaannemelijkheidsver klaring voor de hand, dat men er vertrou wen in mag stellen, dat het voorstel van Davis thans van de baan is. Het verder verloop der besprekingen heeft hierna trum om de sociale bepalingen van eenige noodverordeningen te verzachten en ten slotte de onderscheiden amnestievoorstel- len. De ruil is dus perfect. De partijen krijgen wat ze als belooning voor het ver- leenen van uitstel voor de regeeringsver- echter een niet te miskennen ontspanning klaring van de regeering verlangd heb- te weer gebracht, zoodat het groote pessi misme van Dinsdagmiddag weer voor een vrij groot optimisme Dinsdagavond heeft plaats gemaakt. ben. De regeering krijgt de verdaging. De wapenstilstand voor de Kerstdagen schijnt dus verzekerd. Schleicher is zijn loopbaan als rijkskanselier begonnen met Men schijnt het er voorloopig over te een groot succes. Hij heeft de facto een zijn eens geworden, dat de w:erkzaam-1 motie van vertrouwen gekregen, het is heden der ontwapeningsconferentie op een stilzwijgende motie van vertrouwen normale wijze zullen worden voortgezet, en ze is naar den tijd begrensd. Maar een zooals ook voorzitter Henderson steedsmotie van vertrouwen is het toch en ze aangeraden heeft. Bij den aanstaanden terugkeer van Duitschland, hetzij in het bureau, hetzij in de algemeene commis sie der ontwapeningsconferentie zal een plechtige verklaring worden afgelegd, dat de staten, aan wie door de vredesver dragen ontwapeningsvoorschriften zijn wordt alleen mogelijk gemaakt, doordat de nationaal-socialistische partij, al wil ze er dan ook nog zoo weinig woorden van hooren, deze regeering tolereert. De behandeling van het Chineesch- opgelegd, door de ontwapeningsconventie Japansch geschil voor de buitengewone rechtsgelijkheid zullen verkrijgen, doch Volkenbonösvergadering is Dinsdag be- dat dan ook een bevredigende regeling gonnen. De vergadering stond onder lei van het veiligheidsvraagstuk zal moeten j ding van Paul Hymans. Zooals me.i wei- worden verkregen. Het wordt dus een licht nog weet, heeft de buitengewone Vol gelijk oversteken, dat reeds velen langen tijd bepleit hebben, doch welke gedachte tot dusver steeds was afgestuit op de kop pigheid van Duitschland, dat een vooraf gaande erkenning der rechtsgelijkheid eischte en van Frankrijk, dat eerst over eenstemming over de veiligheid wenschte, voordat een principieele erkenning der rechtsgelijkheid zou worden afgegeven. kenbondsvergadering zich in Maart slechts bezig kunnen houden met den toestand in Sjanghai en is daarna verdaagu, in af wachting van het rapport Lytton over den toestand in Mantsjoerije. Dit rapport is eenige weken geleden verschenen en daar in heeft men nu prachtig gedocumenteerd materiaal voor dc behandeling van dit zoo uiterst moeilijke vraagstuk. De debatten werden geopend door een uiteenzetting van Chineesche en van Ja pansche zijde. Dr. Yen sprak ditmaal we- De openingszitting van den Duitschen derom voor China. Hij verlangde aan het Rijksdag is in betrekkelijke rust verloo- eind van zijn rede dat de Volkenbonds pen en is voor den nieuwen rijkskanse- vergadering, vaststellend dat Japan het lier, generaal Von Schleicher, een succes! volkenbondsverdrag, het pact van Kellogg geworden. De zitting werd gepresideerd,1 en het negen mogendheden-verdrag, heeft zooals dat gewoonte is, door den oudstengeschonden, van Japan zou eischen, den terugtocht der Japansche troepen uit Mantsjoerije, ontbinding van Mantsjoek wo en dat de Volkenbondsvergadering tevens zou verklaren, dat de leden van den Volkenhond Mantsjoekwo niet zullen mo gen erkennen en met dezen zoogenaamd onafhankelijken staat niet in betrekking zullen treden. Bij JAAP SNOB, Zuidstraat 19. iLet op den gelen winkel). Ie klas reparatie-inrichting. ic I 1 13 1 vindt, ontslag zal nemen. De katholieke ministers hopen, dat het besluit van de 'liberalen de voortzetting van de katho liek-liberale regeeringscoalitie mogelijk zal maken. De nieuwe regeering zal in dat geval zeer spoedig samengesteld kun nen zijn en reeds 30 dezer voor de Kamer verschijnen. Weinig of niets van het schul- denvraagstuk. I11 zijn boodschap aan het Congres, al dus Reuter, heeft Hoover Dinsdag niet van de gelegenheid geprofiteerd om te antwoorden op de Engelsche en Fransche nota's, noch om het vraagstuk van het drankverbod te bespreken. Van internationaal standpunt is de boodschap wel aanmoedigend, maar Hoo ver raakt slechts even het schuldenvraag- stuk aan. Na de Amerikaansche mede werking van de ontwapeningsconferentie en de voorbereiding van de oeconomische wereldconferentie genoemd te hebben, zegt de president: Er bestaan niet alleen ernstige gevaren, indien wij niet volgens juiste gedragslijnen slagen, maar er be staan ook geweldige mogelijkheden ten goede indien wij wel slagen. Het welzijn van ons volk hangt af v.an het succes van de groote vraagstukken van den vrede, de wereld-ontwapening en het georgani seerde herstel. Meer dan ooit hangt het behoud van de beschaving af van de op lossing, die wij voor deze kwestie zullen vinden. Deze oplossingen kunnen niet gevon den worden zonder eerlijke vriendschap, eerbiediging van de verdragen, totdat deze niet wederzijdsche goedkeuring her zien zijn en zonder samenwerking tus- sehen de naties met den wil om een op lossing te vinden, die voor beide partijen het voordeeligst is. Het programma van Hoover voor het binnenlandsch herstel bevat het onvoor waardelijk in evenwicht brengen van do begrooting en de volkomen en onmiddel lijke reorganisatie van het banksysteem. De be'grooting voorziet het afmaken van de publieke werken, die reeds begonnen zijn en de voortzetting van het systeem, dat reeds het vorig jaar is ingesteld en dat overeenkomt met de arbeidsweek van 5 dagen. Dit voorbeeld moet volgens Hoover in den lande gevolgd worden. Het bankstelsel acht Hoover volkomen onvoldoende. Sinds Januari 1930 hebben 4665 banken met deposito's tot een geza menlijk bedrag van 3300 millioen hun be talingen gestaakt. Dit had volgens Hoo ver niet behoeven te geschieden en is een gevolg van het bankstelsel. (Nw. Rott. Ct.) De resultaten van openbaar en bijzon der M.U.L.O. liepen weinig uiteen en waren onderscheidenlijk 82.68 pet. A.; 83.66 pet. B, tegen 80.65 pet. en 81.49 pet. NOORD-HOLLAND EN DE WERKLOOZEN. Voor ontwikkeling en ontspan ning 5000. In 1931 is door de Prov. Staten van N.-Holland om prae-advies in handen 'van Ged. Staten gesteld een voorstel- Voogd c.s. om, bijaldien 11a toekenning eener rijkssubsidie plannen dier gemeen ten, in zake den ontwikkelings- en ont- spanningsarbeid voor werkloozen, spe ciaal voor de jonge werkloozen,'niet of onvoldoende tot uitvoering zouden kun- jnen komen tengevolge van den slechten stand harer financieele middelen, e_en j aanvullend, op grond van plaatselijke omstandigheden van geval tot geval door Gedeputeerden vast te stellen, subsidie uit de prov. kas te verleenen tot ten hoogste 50 van het 11a aftrek der rijks subsidie voor de uitvoering der plannen nog benoodigd bedrag. Ged. Staten stellen nu voor hun te J machtigen, in gevallen, die daarvoor naar hun oordeel in aanmerking komen, financieelen steun te verleenen en een crediet beschikbaar te stellen van ten hoogste 5000. (Hbl.). Binnenland. BLUE BAND EEN ACTIEF RECHERCHEUR. Maandagavond zat een rechercheur van de rijkspolitie, welke rechercheur belast is met het toezicht op vreemdelingen, de krant te lezen in den trein tusschen Rot terdam en Utrecht. Hij las toen het be richt over de brutale diefstallen in bank gebouwen te dezer stede. Toen hij te Utrecht aankwam, zag hij juist den D- trein naar Keulen voor het perron staan, gereed voor vertrek. Hij besloot, in ver band met genoemd bericht, eens den trein i langs te gaan. In een van de wagens trof hij twee vreemdelingen aan, die hij van vroeger kende en die, volgens hem, best in staat waren, dergelijke brutale diefstal len te plegen. De vreemdelingen wachtten evenwel zijn komst niet af, maar zij ver lieten den trein. De rechercheur zette hen na en wist er een te grijpen. Hij zag nog, hoe de ander iets wegwierp en daarna in den inmiddels wegrijdenden trein sprong. Een conducteur raapte het weggewor- pene op. Dit bleek een paspoort te zijn. Terstond werd de politie te Zevenaar op gebeld en deze hield den ontsnapten man bij aankomst van den trein aldaar aan. M.U.L.O.-EXAMENS 1932. Uitslag. Het „Correspondentieblad" van de M.U.L.O.-vereeniging bevat deze maand den uitslag van de examens 1932. Van de 4354 candidaten A slaagden er 3565. Van de 566 B candidaten 491. Aan vullingsexamen deden 155 candidaten waarvan er 148 slaagden. KANTOOR DEN HELDER Roman van HUGO BETTAUER. (Nadruk verboden). 13) Ralph voelde een prop in zijn keel. Daar zat bii nu, de nabob, geheel en al onder de bekoring van een zeer knap, verstandig meisje, dat nog niet eens genoeg te eten had en bitteren nood leed. Heesch en ver legen zei hij: Juffrouw von Wehningen, ik hoop, dat u 'mij niet verkeerd begrijpt hm, ik be schik op het oogenblik juist over bedra gen, hm die ik niet direct noodig heb als ik u misschien op de een of andere manier van dienst kan zijn' Hilde's gelaat kreeg een harde uitdruk king. Een roode blos kleurde haar wangen. „Meneer Ralph, als u niet wilt, dat deze samenkomst tevens de laatste is geweest, dan verzoek ik u dringend aan zoo iets zelfs niet te denken. Het was zeer onver standig van me, dat ik openhartiger tegen u was dan bij menschen, die elkaar nog zoo kort kennen, gebruikelijk is. Zorgt u er voor, dat ik daar geen spijt van heb! Beschaamd stamelde Ralph een veront schuldiging. Met eenige moeite bracht hij het gesprek weer op de fabriek van de gebr. Krause, die een jaar geleden nog aan liet hoofd hadden gestaan van een jonge, schijnbaar kerngezonde en veelbelovende onderneming, welke nu ten ondergang ge doemd was. Hilde zocht de oorzaak hiervan in de eerste plaats in het gebrek aan be drijfskapitaal bii haar chefs, vertelde van de drukkende, op woeker gelijkende con dities, welke de banken bii crediet-aanvra- gen stelden en sprak als haar vaste over tuiging uit, dat de firma bii een betere financiering zich niet alleen zou kunnen handhaven, maar bovendien een flinke ontwikkeling tegemoet mocht worden ge zien. Ralph bepaalde met Hilde een nieuwe samenkomst na kantoortijd, vergezelde haar tot voor haar huis in de Kreuzgasse en beiden waren zoo druk in gesprek, dat zü niet bemerkten, hoe, eerst in het café en later ook in de tram een heer in hun onmiddellijke nabijheid had plaats geno men en. achter de „Matin" verscholen, met de grootste aandacht elk woord van hun onderhoud in zich opnam. Die man was Lazlo Bart os. Twee zielen en één gedachte. In het bureau van den beer Klopfer- Hart speelde zich een opgewonden scène af. De kleine, dikke directeur Heffer van de Depotbank had zijn collega be zocht en hem na eenige inleidende woor den heftig verweten, dat hij op den Ame rikaan beslag wilde leggen. „Ik heb geïnformeerd," schreeuwde Pfeffer, „die man is zóó rijk, dat hij, als- hij wil alle aandeelen op de beurs voor zich op kan eischen. Hij heeft gezegd, dat hij industrieën wil vestigen en nu bent u van plan, dat zaakje alleen met hem op te knappen, ik weet alles precies, ik heb me georiënteerd, ik heb gezien, dat die Lank voortdurend achter hem aan is maar dat zal niet gaan, dat mag eenvou dig niet, zoo'n reuzenzaak behoeft de Bankvereeniging niet alleen in den schoot te vallen! Wat denkt u wel, dat daarbij «P liet sPel staat? Die Flanagan is een dwaas, dien je de dollars zoo uit den zak kunt kloppen en dat zondt u alleen willen doen? Gebeurt niet. Ik zal intrigeeren, ik zal hem wakker schud den; liever zie ik hem teruggaan naar Amerika, dan dat de Depotbank tijdelijk zou moeten toezien, hoe die man door een ander geplukt wordt!" „In de eerste plaats: spreekt u niet zoo vochtig, anders moet ik m'n para- pluie opzetten", antwoordde Klopfer-Hart gelaten, „ten tweede: maakt u alsjeblieft geen ruzie met me en ten derde kan ik het niet helpen, als de Depotbank slaapt en zich niet tijdig van overzeesche^ con necties verzekerd heeft. Mister O'Flana- gan is naar onze bank verwezen, hij is onze cliënt en als er zaken met hem te doen zijn, dan zal ik daar voor zorgen". De heer Pfeffer wilde woedend op springen, maar Klopfer-Hart drukte hem zachtjes in zijn stoel terug. „Ik zal er voor zorgen, maar niet alleen. Ik" zal een bankconsortorium oprichten, waarin u een voorname plaats zult bezet ten. Die anderen zullen we moeten mee nemen, om geschreeuw te voorkomen, maar in hoofdzaak zullen wij beiden het zaakje opknappen. Niet dat ik bang ben voor u of uw dreigementen, maar alleen uit een politiek oogpunt neem ik u mee, opdat het niet lijkt, alsof de Bankver eeniging er aleen profijt van wil trekken. En den Amerikaan zal het zeker impo- neeren, wanneer ik hem vertel, dat een dergelijke groote onderneming aleen met medewerking van alle Oostenrijksche financieele instellingen tot stand kan worden gebracht. Overigens is de man zoo dom niet, als u wel denkt, integen deel hij lijkt me zeer verstandig. Maar gelukkig is hij een idealist en dat doet het verstand weer teniet". Er werd nu overeengekomen, dat men zoo spoedig mogelijk met Ralph O'Flana- gan in verbinding zou treden. Klopfer- Hart liet zich met Hotel Imperial verbin den, maar Ralph hield zich dom en moest Sam als bemiddelaar optreden. Ralph liet den heeren verzoeken henv om één uur in zijn appartementen te bezoeken en daar de lunch met hem te gebruiken. De spion onder den divan. Terwijl dit telefonisch gesprek plaats had, slenterde Lazlo Bartos, elegant ge kleed in een zeer modernen lichtbruinen sportpels, de hall van het hotel op en af daarbij een houding aannemend, alsof hij op iemand wachtte. Telkens bleef hij ech ter even staan in de nabijheid van het vertrek, waarin de telefonische verbin ding met de gasten tot stand werd ge bracht. Hij hoorde, hoe naar Ralph O'Flanagn werd gevraagd en hoe de por tier met een „Een oogenblik, meneer de directeur" antwoordde. Na een korte pauze nam de portier weer het woord: „Mister Flanagan maakte toilet in de bad kamer en verzocht zijn bediende te willen zeggen, waar het om gaat". Si eer behoefde de detective voorloopig niet te weten. Hij wachtte ongeveer een uur tot Sam verscheen, dien hij onopval lend volgde, waarbij hij hoorde, hoe de neger tegen één uur een lunch voor drie personen bestelde. Bliksemsnel overlegde Bartos wat hem te doen stond. Terwijl de neger nog be neden was, liet hij zich met de lift naar de eerste étage brengen. Op de gang ont moette hij een kamermeisje dat hij dood kalm de woorden „naar klister O'Flana- gan" toevoegde om daarna voor de deur, die toegang gaf tot de appartementen, te blijven staan. Slechts een oogenblik aar zelde hij, toen klopte hij zachtjes op de deur. Het bleef stil. Snel liep hij nu op het vertrek door, opende de deur naar den salon en vond ook dezen leeg. O'Flanagan hield zich dus nog in de badkamer of in zijn slaapvertrek op. Eén blik was voldoende om de inrich ting van het salon geheel in zich op te nemen. In den erker stond een breede chaise longue, welke geheel met een kleed was bedekt. Op zijn teenen sloop hij er heen, tilde het kleed op en gemakkelijk, dacht hij, maar toch wei 0111 uit te hou den. De divan stond met de andere zijde tegen het kozijn van den erker, zoodat Bartos aan dien kant het kleed wat om hoog kon slaan, waardoor hij lucht kreeg. Lang behoefde hij niet te wachten. Al spoedig kwam Ralph uit de slaapkamer. Hij nam aan de schrijftafel plaats, waar hij aandachtig de Weensche ochtend bladen begon door te lezen, hier en daar iets aanstreepend of eenige aanteekenin- gen in een zakboekje makend. Precies om één uur werd de groote tafel in het midden van de kamer gedekt en eenige minuten later verschenen de beide bankdirecteuren, die door Ralph hartelijk, maar toch ietwat gereserveerd werden begroet. Ralph opende het gesprek: „Het doet me genoegen, dat de heeren bereid waren aan m'n uitnoodiging ge hoor te geven, temeer, wijl ik anders toch u, meneer Klopfer-Hart, zou zijn komen opzoeken. Om bepaalde redenen, die met de zaak waarom het gaat, niets te maken hebben, interesseer ik me n.1. voor de electro-technische fabriek van de Gebr. Krause. De fabriek is gevestigd in het negende district, de kantoren in de Mariahilferstrasse. De firmanten moeten een paar flinke, serieuse menschen zijn en de zaak zelf, hoewel op het oogenblik niet florisant, kerngezond en vatbaar voor uitbreiding. De moeilijke omstandigheden, waarin de menschen zich nu bevinden, schijnen voornamelijk te moeten worden toegeschreven aan een gebrek aan be drijfskapitaal. Het meerendeel van het personeel is reeds ontslagen en wanneer niet financieel wordt bijgesprongen, is liquidatie niet uitgesloten. Ik zou dat wil len voorkomen zonder persoonlijk op den voorgrond te treden, sterker nog, mijn naam moet onder alle omstandigheden geheim blijven". De heer Pfeffer antwoordde: „Ik ken de firma. Ze heeft eenige weken geleden getracht van ons geld te leenen. Heele nette menschen!" „Mag ik misschien vragen, waarom hnn geen crediet verleend werd?" (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1