TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 8 DECEMBER 1932. Visscherij. 9 tfc Wintertijd. Stadsnieuws. PLUIMVEE-TENTOONSTELLING. KERSTFEEST. *u wiU 11 kim 1 *ÏÏ)oot gaan we fwml Drie gulden of twee dagen. (2 uur en 44 minuten in het Huis van Bewaring te Alkmaar.) Licht op voor alle voertuigen: Donderdag 8 Dcc16.18 uur Vrijdag 916.18 De tijdelijke rijksklerk A. Braaf, werkzaam ter inspectie belastingen al hier, wordt 21 Januari a.s. geplaatst bij de inspectie belastingen te Wageningen. ST. NICOLAASFEEST VERPLEEGHUIS KERKGRACHT. De bewoners van het Verpleeghuis aan de KerkgraCht, zeggen vriendelijk dank aan het Burgerlijk Armbestuur voor de royale tractatie's. De Voorzitter was aanwezig om de vele cadeaux te verdeelen. De volgende heeren worden bedankt voor de toegezonden pakjes tabak en si garen: D. v. d. Berg, Spoorstraat, v. d. Made en Labout, Koningstraat. 'V erder hartelijk dank aan de gevers voor de toegezonden couranten en tijd schriften. EEN VIJFTIGJARIGE. Dat is de afdeeling den Helder van de Nat. Chr. Geheelonthouders-Vereeniging die het bekende gebouw op de Spoor- gracht, het Geheelonthouders-Koffiehuis exploiteert en het is over deze jarige', dat wij een enkel woordje zeggen willen! Vijftig jaren is een eerwaarde leeftijd en ofschoon we geen geschiedenis zullen schrijven van al wat in die halve eeuw door deze vereeniging op het gebied der geheel-onthouding gedaan is, kan toch zonder overdrijving worden gezegd, dat de afdeeling een eervollen staat van dienst heeft, waarin menigeen uit de klauwen van den duivel alcohol is gered. Het is nog slechts kort geleden, dat de moeder- vereeniging eveneens haar halve eeuw feest vierde, zoodat kan worden gecon stateerd, dat reeds kort na de hoofdver- eeniging de afdeeling den Helder wei;d opgericht. Al die jaren exploiteert zij het Geheelonthouders-Koffiehuis en dat dit niet geheel zonderzorgen kan geschieden, zal ieder begrijpen. De afdeeling stelt zich voor haar halve eeuwfeest te vieren met een receptie die 14 December a.s. in bedoeld gebouw op de Spoorgracht zal plaats hebben. Den volgenden avond, 15 December, zal in het feestgebouw «Musis Sacrum* een open bare samenkomst plaats hebben. Teneinde de kosten voor een en ander te dekken, zal een groote verloting worden georganiseerd, waaraan zeer mooie prijzen zijn verbonden. De hoofdprijs is een eiken houten ameublement. Dezer dagen zullen loten hiervoor a 25 ct. te koop worden aangeboden. Doel van dit schrijven is nu de goede zaak bij de vrienden der geheel onthouding aan te bevelen, opdat aldus veel loten aan den man of aan de vrouw worden gebracht. Bedenkhet is voor een goede, humane zaak; wat de geheel onthouding in den loop der jaren heeft tot stand gebracht, is niet in een paar woorden te kenschetsen,maar zeer zeker is aan haar invloed het te danken, dat zoo menige drinkgewoonte is uitgeroeid. En wat in het bizonder dit gebouw betreft, het ligt in het hartje van Den Helder en biedt aan menigen vrouw en man een gastvrij onderdak aan. Wij hebben- nu gelegenheid onze erkentelijkheid daad werkelijk te toonen en de goede zaak te steunen door in ruime mate lootjes te koopen, welker opbrengst ten goede komt aan de geheel-onthouding. Overigens verwijzen wij naar de adver tentie in het nummer van heden. AANBESTEDING. Door Burgemeester en Wethouders van Den Helder werd Maandagmiddag aan besteed: 1. Het maken van kunstwerken in het park bij de Timorstraat te Den Helder. Ingeschreven was door de volgende fir ma's: D. de Graaf, Koegras, 7171.J. Hoornsman, Julianadorp 7385.Kop pen Zoon, Alkmaar 7650.Minne- 1)00 Walboom, Den Helder 8090. Gebr. van Pelt, Den Helder 8250.O. Goes, Den Helder 8445.M. O. van der Plas, Den Helder 8980.—, W. Veen- stra, Den Helder 11.499. 2. Het dempen van een sloot en het maken van hekwerken langs het sport terrein nabij het Tuindorp te Den Hel der. Ingeschreven was als volgt: J, Hoornsman, Julianadorp 3190.—, W. Veenstra, Den Helder 3489.70, D. de Graaf, Koegras 3540.—. C. Goes, Den Helder 3965.Minneboo Walboom, Den Helder 4200.Gebr. van Pelt, Den Helder 4220.M. C. van der Plas, Den Helder 4500.—. Zoo zal dan de Pluimveevereeniging „Den Helder en O." op 9, 10 en 11 Dec. haar achtste tentoonstelling houden. Uithoofde van den slechten toestand in den boerenstand en de bedrijfspluimvee- houderij heeft hel bestuur gemeend den opzet van deze tentoonstelling op een wat bescheiden leest te schoeien en er daarom een meer locaal karakter aan gegeven. Nochtans zullen er meer dan 300 dieren zijn. Een woord van lof aan de Postduiven- vereen igingen, die hun volle medewerking in dezen hebben verleend. 1 Ook doordat deze tentoonstelling meer het beeld van een clubshow heeft, zal de opening niet zoo officieel zijn als andere jaren, maar zal het bestuur a.s. Vrijdag avond om half acht deze tentoonstelling feestelijk openen, met al haar leden en hunne vrouwen. De tentoonstelling, die in het teeken staat van onderlinge propaganda, zal een prettig en gezellig aanzicht geven van veel tevreden menschen met blijde ge zichten. Zü wordt gehouden in het gebouw „Thalia", Molenstraat, nabij de Zaterdag avond mar kt. MODEL VAN I)E „JAVA". Onder het vele, dat door den brand in het Indische paviljoen van de Parijsche tentoonstelling werd verwoest, behoorde ook een model van den kruiser „Java". Dit model werd gebruikt voor de studie, der adelborsten en toen hiervoor nu de' assurantiepenningen werden uitbetaald,! lag het voor de hand dat deze wederom zouden worden aangewend voor de ver vaardiging van eenzelfde, voor de studie onmisbare, model. Wij hebben dit model, i dat thans gereed gekomen is, op Bureau j Scheepsbouw bezichtigd; het is een in alle onderdeelen volkomen natuurgetrouw 'model van den kruiser, op een grootte ;van 1/50 der ware grootte; de afmeting over de lengte is 3 m. 10. Het model is geheel van hout vervaardigd; dit neemt niet weg, dat er verschillende onderdee len van verzilverd koper zijn gemaakt; schoorsteenen enz. zijn evenwel van hout. Het schip is tot in de kleinste onderdee- den een natuurgetrouwe copie van den kruiser, niets is vergeten, tot zelfs de nieuwste aardappelschilmachine is in het klein aanwezig, en alles is met de uiterste 1 zorg afgewerkt. Het zijn de heeren C. J. Bonte, scheepsbeschieter en Buitenaar, modelmaker, wien de eer van dit werk, waarover zij een maand of zeven gearbeid hebben, toekomt, Binnenkort zal het aan het Koninklijk Instituut, waarover het, zooals wij zeiden, bestemd is, worden af geleverd. Een feest, maar dikwijls niet voor allen, die er naar smachten, maanden lang, die het zien naad'ren vol van zorgen, berustend in hun lot, maarbang! Omdat de tegenslag verhindert te doen, wat men zoo gaarna zag, desnoods een boompje van een kwartje en daaromheen en gulle lach. Toe, menschen, stop met zulk een wanhoop! het „Leger" staat voor u gereed en gaat de wind en kou trotseeren om te verzachten veler leed. De „Kerstpot" staat op vele hoeken waar ieder dagelijks passeert. Kom!! Voor het doel wat hier beoogd wordt dit jaar eens extra getracteerdü Leger des Heils, Spoorgracht 35. Postgiro No. 199644. J. Brons, adjudant. (Zie advertentie!) kochte zalen opgevoerd. Geen enkel stuk, dat zooveel opvoeringen heeft beleefd, als „De Jantjes" met zijn vroolijke en toch aangrijpende tafereelen, met zang en dans. Muziek en liedjes van Louis Davids en Margie Morris, waaronder het over bekende: „Als de tros wordt losgesmeten", „Nou Tabé dan", gezongen door „De Dolle", „De Schele", e.a. WAARSCHUWING. Namens den Officier van Justitie te 's-Gravenhage, maakt de Commissaris van Politie te Leiden bekend, dat op 25 Nov. 1932, als verdacht van oplichting, is aangehouden en zich sindsdien in zijn bureau bevindt Alexander Joseph Ran- zenhofer, geb. te Weenen, 1 Maart 1881, koopman, wonende te Wiener Neustadt (O.) Hermansgasse 15. Hij maakt er zijn werk van Nederland- sche firma's offerten te vragen voor groote leveringen aan Albanië of Italië en hen leveranties in het vooruitzicht te stellen, waarbij hij bedragen van onge veer 150.van reflectanten weet los te krijgen, z.g. als vergoeding voor reis kosten. Van de leveringen komt niets te recht. Signalement: kleine gestalte, grij zend haar (dun), donkere oogen, Israëli tisch type. EEN BRANDJE IN DE MOLENSTRAAT In een huisje in de Molenstraat, waar je, als je wat lange beenen hebt, zoo in de dakgoot kan stappen, is gisterenmiddag om ongeveer half vijf brand uitgebroken. De bewoonster de wed. Lub. een vrouwtje van in de tachtig, zat in de keuken bij een schemerlampje, toen haar eenigste lieve ling, met een vervaarlijken sprong van den grond op de tafel terecht kwam en de schemerlamp omver tuimelde. Het harige mohster, want het was een kat. die deze catastrophe veroorzaakte, was als de wind verdwenen en het oude vrouwtje schrok geweldig en haastte zioh uit haar huisje, want in minder dan geen tijd stond haar keukentje in lichte laaie. Bij de fam. K., een paar huizen verder, vond ze een vrien delijk onderdak en werd zii wat op verhaal gebracht. De brandweer was spoedig ter plaatse en tast le het vuur met twee slangen op de waterleiding aan, zoodat na een half uur de brand was gebluscht, die hoofdzakelijk beperkt is gebleven tot het keukentje. Het huisje en ook de perceelen ernaast hadden tamelijke waterschade. De schade wordt door verzekering gedekt. Op het terrein van den brand bemerk ten wü den burgemeester, benevens den commissaris en inspecteur van politie. De blussohing geschiedde onder leiding van den opperbrandmeester, den heer Dokter. Door de politie werden de honderden be langstellenden op eerbiedigen afstand ge houden. AANRIJDING. Nog was een van onze kleine bericht- aanbrengers, die door het kantoor een beeldrijk verhaal had geschreeuwd van een brand, de deur niet uit, of een nieuw verslaggevertje, nu met een aanrijding i 3C I l-C/O-VV) O De sardijnvisscherij, die in het laatst der vorige week en de Maandag van deze week nogal bevredigende resultaten had opgeleverd, zoowel wat vangst als wat opbrengst betreft, althans voor de gelukkigen, bracht Dinsdag plotseling weer geen resultaat, omdat de prijzen zóó gekelderd waren, dat, ondanks be-1 hoorlijke vangsten, geen loonend bedrijf kon worden gemaakt. De vraag scheen geheel bevredigd te zijn, welke vraag in hoofdzaak dan bin nenslands bestaat, omdat het buitenland, dat wel behoefte heeft, de belemmering dusdanig maakt, dat handelstransacties niet of bijna niet mogelijk zi,,n. „DE JANTJES". Zondag a.s. komt het welbekende gezel schap Bouber in Casino, één enkele op voering geven van de beroemde schets uit het Matrozenleven „De Jantjes" in 5 bedrijven van Herman Bouber. Deze, zoo populair geworden volks schets werd reeds meer dan 2000 maal in Nederland gegeven. In Amsterdam anderhalf jaar achtereen voor uitver- „Een pet, een reuzensjieke pet, Een beetje schuin op 't hoofd gezet, Wat zal ons die flatteeren! De meisjes weten zich geen raad, Als straks daar wand'len in de straat Dozijnen sjieke heeren! Als straks wij door de Spoorstraat gaan, Klinkt het: Daar komt de....school aan! Uit vele lieve monden! En gaan zij zonder x of z, Maar omgerekend in een pet, Hun achting ons verkonden. Eerbiedig klinkt het: Ha die pet! Die staat de jongens keurig net, Een pet is 't om te zoenen! Met kennis zit die jongen vol, Van kin tot boven in zijn bol, Ja zelfs tot in zijn schoenen!" Een zilv'ren ster voor elke klas, Die toont de kennis juist van pas Om 't meisje te bekoren; Maar wee hem als hij zitten blijf, Doordat de leeraar vitten blijft, Dan is het spel verloren! Dan kijkt geen meisje hem meer aan, Als hij komt ,angs de straat gegaan, De pet schuin op zijn ooren; Hij heeft een zilv'ren ster te min, Dat is volstrekt niet naar haar zin, En zij wil niets meer hooren. Zij loop de Spoorstraat op en neer, En hij is lucht voor haar, niet meer, Ze kijkt strak langs hem henen; Maar komt hij met een ster van goud. Dan is haar blik niet langer koud, Begint ze 't weer te meenen. Dus jongens denkt steeds aan je pet, Een tikje schuin hem opgezet, Zal reuzeleuk flatteeren! De meisjes weten zich geen raad, Als jelui, wand'len in de straat, Deftige pettenheerenü van een motorrijder en een fietser deed zijn intrede. We vernamen dan, dat een motorrijder, die uit de Keizerstraat hak- kepofte, doordat hij geen signaal had ge- gegeven, tegen een fietsrijder was ge vlogen, die uit het Julianapark kwam. Het voorwiel van den fietser had, zoo vertelde onze man, veel weg van een krakeling. De trapper zat in de kettingkast, enz. De motorrijder, na de ruïne van het fietswerk bekeken te hebben en de fiolen van zijn toorn van het jongmensch over zijn hoofd te hebben gehad, wist niets beter te doen, dan er maar vandoor te gaan, terwijl de jongen met het kapotte vehikel naar het politiebureau werd verwezen, 0111 daar j aangifte te doen. ST. NICOLAASFEEST. Vereen. „Huisduiner Belang". Het aangekondigde St. Nicolaasfeest behoort weer tot het verleden, en wij kunnen met voldoening op dit bij uitstek gewilde kinderfeest terug zien. De Huis duiner jeugd heeft een prettigen middag en avond gehad en de ouders niet min der voor zoover zij aanwezig waren. Om half vijf, Dinsdagavond, begon de pret met een poppenkast vertooning, die de lachspieren van jong en oud voortdurend in beweging hield. Een woord van lof aan de dames die zich op buitengewoon pittigen wijze met de poppen en kinderen hebben bezig ge houden. Om even over zes, werd door de kin deren, onder geleide van eenige dames, naar den Tuintjesweg gemarcheerd, om |den goeden Sint te verwelkomen. De kleintjes trippelden van ongeduld, want l de muziek had even oponthoud gehad, omdat het geheele koor »Winnubst« zich had opgemaakt den Huisduiner St. Nico- laas door het dorp en in »Dennenhevel« met vroolijke deuntjes te begeleiden. Na een ommegang in het dorp, ging het naar de zaal van den heer Kreuger. Ruim 100 kinderen kregen eerst een plaats en voor zoover de ruimte dat toe liet kregen de ouderen een plaats. Geen plaatsje bleef onbezet en onder het zin- gen van een welkomstlied, door de klein ste kinderen uit de Weesinrichting, nam het feest een aanvang. St. Nicolaas en Zwartn Piet hebben het iruk gehad dezer dagen, dat was aan len ouden Sint best merkbaar, want de jool had hem zelf schijnbaar te pakken, hij was verbazend druk voor zijn leeftijd, en zong dapper met de kinderen mee. »Winnubst« speelde vroolijke wijsjes en oogstte veel succes- Tusschen de num mers door werden de kinderen onthaald op speculaas en wat er zoo bij hoort, en aan het slot van het feest kreeg ieder kind een pakje van St. Nicolaas mee naar huis,.om ook daar in huiselijken kring de vermaarde goedheid van St. Nicolaas te toonen. Een woord van lof aan den heer de Jong voor de vele zorgen en moeite welke hij ter wille van dit feest ter; beste heeft gegeven, aan den heer Kreuger voor het disponibel stellen van de zaal, aan de dames voor de goede leiding en verder aan allen die dit feest hebben doen slagen. ST. NICOLAAS BIJ DE FIRMA KANNEWASSER. Dinsdagavond om half zes kwam Sin terklaas in hoogsteigen persoon bij de heeren Kannewasser. En die hadden me daar een vijf- of zeshonderd kindertjes bijeengebracht in „Casino", waar ze den tijd kortten met zingen en snoepen van al de lekkernijen, uit het verre Spanje meegebracht, en dat was niet zoo heel weinig, want nauwelijks hadden ze een reep chocola op of er kwam weer een reuzen taai-taai-pop in hun armen vallen. En nu spreek ik nog niet eens van al die prachtige cadeaux, die ze straks, bij het naar huis gaan, mee zouden krijgen. Jonge jonge, 't was de moeite waard bij Kannewasser te hebben gekocht! Nergens goedkooper en nergens zoo goed. Je koopt in hun zaken steeds eerste klas goed. Dat zongen ze uit volle borst, maar ook de speciale St. Nicolaasliedjes kregen een goede beurt. En toen Sinterklaas de zaal binnenkwam, stond die heelemaal over eind en de vriendelijke oude heer werd met een hoera'tje ontvangen. Zwarte Piet zag d'r keurig uit evenals trouwens Sinterklaas zelf. Maar van Zwarte Piet behoeft dat niemand te ver wonderen; die jongen vergezelt Sinter- Buitenlandsch Overzicht pag. 1 Feuilleton1 Radio-programma „2 Van links en rechts2 De moord aan den Schiedamsche dijk te Rotterdam„2 Amy Johnson zal van Kaapstad naar Londen terugvliegen „2 Een particulier plan voor een vliegveld met sportpark bij Den Haag 6 Een vrouw en twee kleine kinde ren te Amsterdam door gasver- stikking om het leven gekomen. 2 Hoover's boodschap aan het congres I Vijfduizend gulden voor ontwik keling en ontspanning van werk- loozen in N.-Holland 1 Vechtpartij in de Rijksdagzitting van gisteren. Rijksdagleden ge wond 7 De behandeling van het Chi- neesch-Japansche geschil voor de buitengewone vergadering van den Volkenbond. (Buitenl. Overzicht) Veertien millioen gulden uitge geven in 1931 aan crisisuitgaven. 6 De verlaging van de reizigers tarieven van de Nederlandsche Spoorwegen6 De dader van den moord op me vrouw Rijkhof te Batavia is tot levenslang veroordeeld M 7 De indiening van de Amerikaan- sche begrooting. Bezuiniging op leger en vlootm L Waarschijnlijk zijn bij het ver gaan van den Japanschen torpe dojager meer dan 100 menschen omgekomen-3. Sportnieuws 8 Omtrek nieuws 6 Marineberichten «8 Marktberichten s „8 Donderdag 8 December: 3e abonnementsvoorstelling. „De Comedie van het Geluk", met Alb. van Dalsum de hoofdrol. Casino 8.15 uur (niet 8.30!)- Herdenkingsavond Chr. Mil. Tehuis, Kar naalweg, 8 uur. Vrijdag 9 December: V.A.R.A.-avond Louis Davids, Casino 8 uur. Zaterdag 10 December: Frysk Selskip, Musis Sacrum 8 uur. Soiree Harmonie, Casino 8 uur. 911 December: Pluimveetentoonstelling gebouw Thalia Molenstraat. Zondag 11 December: Gezelschap Bouber: de Jantjes, Casino 8 uur. I klaas altijd, hij is vreeselijk sleetsch, maar jziet-u, Sinterklaas had bij Kannewasser I een nieuw pakje voor hem besteld en daardoor zag Piet er schattig uit. Toen Sinterklaas eenmaal zat, kwam het groote boek. Het boek met al de namen. Wist u, dat er onder de kinder tjes in Den Helder een Willy is, die 's morgens, als ze wakker wordt, alle men- door YVEL DLAWNURG. (Auteursrecht voorbehouden). Hoofdstuk I. Alsjeblieft, zei mijn vrouw nijdig, toen ik vorige maand op een kouden, mistigen regenavond de deur binnenkwam, in ge zelschap van den heer M. M. Polak, direc teur van „Casino". Alsjeblieft, herhaalde zij, groeit jou het geld op je rug en mag ik eens weten, wat je uitgehaald hebt? Maar veeg eerst goed je bemodd'erde voe ten af op de mat. De halve dijk zit aan je zooienik kan me den heelen dag krom sjouwen om alles neties te houden, hooitje bii het schuurtje, maar jil'.... alsjeblieft, meneer is royaalmeneer speelt grand seigneur, drie gulden.... wég.. - foetsie, jn 't water en als ie 't nou nog aan een arm mensch gaf.... maar nee hoor, hij gooit 't over de balk.. Spreek me niet tegen.. Zeg liever wat je uitgespookt hebt.... Ik had nog geen woord gezegd alleen had ik mijn lippen een weinigje van elkaar frebracht hoogstens een centimeter.... k had bovendien geen gelegenheid tot conversatie.... want snel en boos ver- volgdte zij: drie gulden boete betalen moet Je.... heb je soms iemand vermoord, ben je dronken geweest, heb jij soms de „P. C. Hooft" in brand gestoken.... of heb jij flan den militairen spionnagedienst van Hen staat Monte Carlo verraden, dat in de Stelling Den Helder nu de Koningstraat tn Spoorstraat stralend verlicht zijn, zoo- lat ze nu ook in 't holst van den nacht op de steenen van den dijk kunnen landen, zoodat hun troepen de voornaamste knoop punten in de Stelling zonder lang zoeken kunnen bezetten? Dat is landverraad, dat moet meneer Brutèl direct wetenje bent mijn man, maar mijn vaderland lever ik niet over aan Monte Carlo. V'ive la patrie! Wat is er toch gebeurd?.... zegt de theater-directeur, die al dien tijd als mijn factotum in de schaduw was blijven staan. Wil je het land aan die speelbank van Monte Carlo verkoopen? Van Nederland een gok-land maken? De Staatsloterij en de Beurs concurrentie aandoen? Wat heeft hij voor afschuwelijks gedaan? Lees, zei mijn vrouw plechtig, dit heeft zooeven de post gebracht en zij reikte mij een wit bedrukt papiertje over en ik las: Mem. 18/26. Aan m anin g. Artikel 4/1912. Bij de betaling mede te brengen. De ontvanger der registratie en domei nen te Den Helder herinnert u, dat door u geen gevolg is gegeven aan de u toegezon den waarschuwing tot voldoening eener boete van 3, u opgelegd bii vonnis van het Kantongerecht te Den Helder d.d. 23 Aug. 1932. Bij gebrek van voldoening dezer boete binnen acht dagen, zal spoedig worden overgegaan tot uwe aanhouding tot het ondergaan van de vervangende hechtenis, etc., etc 't Is allemaal jouw schuld, zei ik droog, maar nee, 't kan ook wel de man van de „Stem van de Reus" zijn schui l zijn, of van de kortsluiting, of van de P.E.N 't kan ook wel de fiets of de Heldersche krant geweest zijn.... die oorzaak is van.... dat ik.... of mijn professorale verstrooidheid. Bezorgd zag mijn vrouw mij aan, al haar boosheid was verdwenen Mannie je haspelt alles door elkaar, zeidie zij angstig.ze dacht dat de schrik over dit briefje, dat mij met hechtenis dreigde, mij geheel overstuur had ge maakt, en echt schattig, poeslief, zeide zij: „zielig alleen stond daar mijn fiets" Wacht, ik zal je eerst even een kopje thee schenken, je zult wel koud zijn, hè., je bent toch niet rillerig, je hebt toch geen hoofdpijn, vent. Wil je een asperientje, een glasie Ranja of een zoute haring? Zoo erg is 't niet, hoor, die J 3 zal ik wel betalen van mijn huishoudgeld. Ga maar rustig zittendie 3 worden betaald. Die drie gulden worden niet betaald, sneed ik bruusk af.... en ik heb heele maal geen koorts ik ijl niet. Jij en ik en de fiets en de Heldersche krant en de „Stem van den Reus" en de kortsluiting en mijn professorale verstrooidheid (hm, hm) zijn werkelijk de oorzaak, dat ik mijn vrijheid als Nederlandsch staatsburger, ga inrujlen voor de sombere cel. Ik, fiere, vrije jutter, die slechts ademen kan in de frissche zeelucht, ik zal mij laten arres teeren, laten wegvoeren ver van jou en de kinderen. Ik, kortom, je zei het zooeven heel duidelijk: ik ga zitten. Angstig keek nu ook de theaterdirecteur mij aan.... Wil ik de dokter opbellen, zei hij witjes je lijkt, ehe ehe een beetje.... een pietsie overspannen. Om den drommel niet geen pillen draaiers aan mijn lijf. Ik spreek geen wartaalalles houdt verband. In de maand Juli 1932 wilde het elec- trisch licht in de keuken niet branden. Het was bijna 8 uur. Mijn vrouw zegt (zij is dus de auctor intellectualis): haal als de drommel een paar nieuwe stoppenik spring op de fiets, zet die bij een zaak in electrische artikelen tegen het raam, koop nieuwe stoppen.... en als ik dan den winkel uitga, staat voor de deur de auto met de „Stem van de Reus", die altijd' de politie „wandel"-wedstrijden begeleidt. Langzaam rijdt de „Stem van den Reus over de straat. Als een rattenvanger van Hameien, rijdt en brult de „Stem van den Reus". Vroolijk schallen zijn liederen en Oefenen een magische aantrekkingskracht op mii uit. Ik loop, let wel ik loop op mp beenen daar zit 'in juist de kneep. Zoo verleidelijk schalde de muziek, dat ik mijn fiets vergat. Den volgenden dag eerst nus ik het vehikel, ik krab mii achter het oor, waar is-ie? Gestolen denk ik eerst, Nee toch niet waar heb ik die duivelsch roestige kar laten staan....? Ik denk aan de Rat tenvanger, aan de „Stem van den Reus".. Ik naar de „Stem van den Reus". Fiets. Foetsie!! Ik naar politiebureau, 't Was wel een oude roestige kar, maar voor mij goed genoeg. Vriendelijk lachende brigadier, uiterst vriendelijk en beleefde agent.... naar het tehuis voor daklooze fietsen Uw fiets? Tjonge, we hebben hier wel een veertig van de straat opgepikt.... gaat u maar eens kijken. Vriendelijk lacht en wuift de brigadier, minzaam knikt de agent: ju, kijkt u maar kalm even hiernaast.... geneer u niet, doe alsof u thuis bent. 't Leek wel een groote garage. Van Grunningen, Gunthert, Morée en Heijli- genberg en alle fietszaken van Den Hel der hadden niet zoo'n voorraad als daar op dat Heldersche politiebureau stond. Wat een professorale verstrooidheid schuilt er hier in Den Helder dacht ikwat een geleerde verstrooide menschen! Daar staat-ie, zei ik verheugd, tot den lachenden brigadier. Ik zal haar maar meepikken. De vroolijke brigadier wuift minzaam met zijn witgehandschoende hand. Even wachten, meneer! Glimlachend zegt hij het. Ook de agent lacht vriendelijk en zacht. Het was een echt gemeende broe derlijke glimlach. Even wachten, herhaalt hii, want, het spijt mij, maar ik moet proces-verbaal tegen u opmaken wegens het onbeheerd laten staan van een fiets.... het spijt mij, maar. Het was geen gewone dooddoener, geen conventioneel: „het spijt mii", dat uit den mond van dien agent kwam, niet zoo iets als wij dagelijks meemaken, dat b.v. iemand zegt: „aangenaam kennis te ma ken", terwijl hij eigenlijk meent: „je inte resseert mij geen hallevie, ik wou dat ik je porum nooit gezien had". Zoo was het niet bii den Helderschen agent, hii meende het eerlijk, dat het hem speeten keurig schreef hii een pro ces-verbaal, „dat mii opriep te verschijnen op 't kan tongerecht op Dinsdagnamiddag één uur, „omdat ik 30 Juli op den openbaren weg „(rij-weg) in de Spoorstraat heb laten ver blijven een voorwerp, rijwiel, niet onder „voortdurend toezicht van een daartoe be- „kwaam persoon". Deze fiets was gevonden 's nachts om één uur. (Zetters, ik ben jaloersch op de keurige letters, die deze agent neer schreef, ik schaam mij nu werkelijk over het gekrabbel, dat ik jullie zoo vaak onder den neus duw). (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5