HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAO 8 DECEMBER 1932. China en Japan. Autobusdienst over den afsluitdijk. De Volkenbondsraad, Het vraagstuk van de schulden. Amerikaansche begrooting ingediend. De moord op mevrouw Rijkhof. Vechtpartij in de Rijksdagzitting. TWEEDE KAMER bij geprojecteerd, waar o.m. zouden wor den gebouwd en aangelegd: een groot „sportpaleis" (lang 100 m, breed 80 m) met wielerbaan en tribunes, dat behalve voor sport ook voor groote vergaderin- fen, tentoonstellingen e.d. zou gebruikt unnen worden, een grasbaan voor mo torraces, lang 650 m en breed 30 m, een voetbalveld van internationale afmetin gen met twee oefenvelden en tribunes, negen open en twee overdekte tennisba nen, een overdekte cricketkooi, autopar keerterreinen met ruimte voor tweedui zend automobielen en een benzine-, olie- en servicestation met schrijfkamers, toi letten, badcellen enz. De wielerbaan in het hoofdgebouw zou een lengte krijgen van tweehonderd meter, de tribunes zou den plaats bieden aan achtduizend per sonen. Verder zouden in dit hoofdgebouw een café-restaurant en een oefenzaal voor sch,ermen, boksen en worstelen ingericht worden. Naar vertegenwoordigers van het syn dicaat ons hebben verzekerd, zijn op dit oogenblik reeds het geheele sportpaleis, de motorracebaan, de wielerbaan, eenige tennisbanen, de autoparkeerterreinen, de rijwielstalling en een hangar verhuurd wat voor het welslagen van het plan uit I den aard der zaak van belang is. De totale kosten zijn op anderhalf mil- lioen gulden geraamd. Aan dit bedrag ontbreekt op het oogenblik nog vier ton. Gedeputeerde Staten van Friesland heb ben ook aan de Algemeene Transporton derneming vergunning verleend voor een autobusdienst AlkmaarLeeuwarden over den Afsluitdijk. Het cenflSct tusschen Paraguay en Bclivië. De Volkenbondsraad heeft vanochtend voor den tweeden keer in zijn huidige zit ting het conflict tusschen Bolivië en Pa raguay behandeld. Op voorstel van den voorzitter werd besloten zoo spoedig mogelijk een onpartijdige commissie met uitgebreide volmachten naar Zuid-Ame- rika te zenden om ter plaatse een onder zoek in te stellen. In een lange discussie bleek, dat beide staten principieel accoord gaan met het zenden van zulk een com missie. MacDonald en Herriot naar Parijs; een ontmoeting met Ne- ville Chamberlain. Naar aanleiding van een telefoonge sprek met de overige leden van zijn kabi net heeft MacDonald gister besloten te zamen met Herriot naar Parijs te vertrek ken, waar hij den Engelschen kanselier van de schatkist, Neville Chamberlain, zal ontmoeten. Heden en Donderdag zal Mac Donald op de Britsche ambassade te Parijs belangrijke besprekingen hebben met Chamberlain over de Engelsch-Ame- rikaansche schuldenkwestie, die van zoo groot belang is, dat alle andere vraag stukken ervoor moeten wijken. MacDonald hoopt Donderdagavond weer uit Parijs te vertrekken en Vrijdagmorgen te Genève terug te keeren. De Engelsche draadlooze dienst deelt nog mede, dat ook de Fransche minister van financiën, Germain Martin, aan de beraadslagingen te Parijs deelneemt. Het gaat om de overeenkomsten van Lausan- ne. De Engelsche regeering is er zeer op gesteld, dat het te Lausanne verrichte werk niet ongedaan gemaakt wordt, maar in haar nota aan de Ver. Staten heeft zij op het gevaar gewezen, dat ontstaat door de houding van de Ver. Staten ten aan zien van de betalingen van 15 December. Men legt er den nadruk op, dat deze besprekingen te Parijs niet de vorming van een gemeenschappelijk front ten aan zien van de oorlogsschulden beteekenen. HET FINSCHE KABINET AFGETREDEN. Het Finsche kabinet is afgetreden, aan gezien de president van de republiek ge weigerd heeft, de wet tot regeling van de pandbriefrente te onderteekenen. Voor wat betreft het Haagsche Hof van Arbitrage, de anti-trustwet en de talrijke binnenlandsche hervormingen verwijst Hoover naar zijn vroegere Bood schappen. De details ven het oeconomisch pro gramma worden tegemoetgezien in een speciale Boodschap, die men eerstdaags verwacht. Nieuwe belastingen, handhaving van oude; bezuiniging op leger en vloot. Gisteren is de Amerikaansche begroo ting over het budgetjaar 193334 aan het congres voorgelegd. Zij beloopt 4.218.808.344 dollar, waaronder 309 mil-j lioen voor de marine en 272 millioen voor het leger, een vermindering van resp. 20 en 16 millioen. Er blijkt uit dat met de ontvangst der oorlogsschuldbetalingen door de geallieerden rekening is gehou den. De openbare schuld was aan het begrootingsjaar 1932 met 2.685 millioen toegenomen. Drastische bezuinigingen worden aangekondigd, een nieuwe verla ging der ambtenarensalarissen, een pro ducentenbelasting van 2i/4 Begrooting is 580 millioen minder dan die van het vorig jaar. (Hb!.) De actie der Japanners in Mantsjoerijc. Soe Ping-wen ge vlucht op Russisch gebied. Reuter meldt d.d. Dinsdag uit Moskou: In den nacht van den 5den December zijn ongeveer 1000 Chineesche soldaten van het station Mantsjoeli per trein naar Sowjet-gebied gevlucht. Zij werden daar door de Russische grenswachten ontwapend en geïnterneerd. Onder hen bevonden zich ook de com mandant van Mantsjoeli, generaal Soe Ping-wen, met zijn geheelen staf. De generaal had zich met zijn tronen naar het station van Mantsjoeli begeven en aan den station-chef gevraagd hen naar Russisch gebied te transporteeren. De station-chef had echter geweigerd, waarop de Chineesche manschappen zelf een trein, bestaande uit niet minder dan 43 wagons, in gereedheid brachten en daarmede naar Russisch gebied vertrok ken. In den trein werden tevens meegevoerd Chineesche en Japansche beambten van den staat Mantsjoekwo, die op het door generaal Soe Ping-wen bezette gebied woonden. Zij worden echter op last van de Russische autoriteiten naar Mants joekwo of Japan teruggebracht. Een deel van de troepen van generaal Soe Ping-wen, dat geen plaats in den trein had kunnen vinden, begaf zich te voet naar Russisch gebied, waar het bij aankomst ontwapend en geïnterneerd werd. De actie der Japanners in Noordwest Mantsjoerije. Reuter meldt uit Tokio, dat generaal j Ma Tsjansien met Soe Ping-wen mee over j de grens was gevlucht naar het Russische gebied. Ma was bij die vlucht vermomd als koelie. Met de beide leiders van het verzet te- gen de „officieele" Mantsjoerijsche troepen -a -s.* Binnenland. DIEFSTAL? en de Japansche troepen in Mantsjoerije voorloopig en misschien blijvend van de baan staan de Japanners er daar op het oogenblik heel wat sterker voor dan eenige weken geleden het geval scheen te zijn. De Chineesche luchtmacht. I De bladen melden, dat sinds het voor jaar 1932 uit de Vereenigde Staten in China 150 vliegtuigen zijn ingevoerd. Het zijn leger toestellen. Er worden nog steeds zendingen ontvangen. Een groot aantal Amerikaansche vliegers geeft instructies in China. Een tunnel van den Chineeschen Oosterspccrweg in de lucht ge vlogen. De Daily Express verneemt uit Harbin, dat de tunnel van den Chineeschen Oos terspoorweg in het Sjingangebergte giste ren is vernield. Er zou zich op dat oogen blik een Japansche troepenafdeeling in den tunnel hebben bevonden, die niet is terug gekeerd. Een bevestiging van dit laatste bericht kon niet worden verkregen. HÖOVERS BOODSCHAP AAN HET CONGRES. Een speciale boodschap inzake de schuldenkwestie. Nader meldt men nog aan de Nw. Rott.Crt.: Heden (Dinsdag) heeft president Hoover in het Congres de gebruikelijke jaarlijk- sehe Boodschap voorgelezen. Wat betreft de ontwapening verklaart Hoover, dat de regeering der Vereenigde Staten er naar streeft, dat de sterkte van de verdedigingswapening der andere mo gendheden wordt verhoogd, de sterkte der aanvalswapening daarentegen ver minderd. Daardoor zou de stabiliteit in het wereldgebeuren worden bevorderd, evenals de algemeene welvaart. Hoover behandelt ook de schulden kwestie en maakt daarbij in het koTt melding van de Engelsche en Fransche nota's, alsmede van het antwoord van de Amerikaansche regeering. Hij verklaart, dat hij aan de debiteuren heeft medege deeld, dat hij het Congres wegen zal aan bevelen, waarlangs desnoods tijdelijke transfermoeilijkheden in verband met de Decemberbetalingen zouden kunnen wor den opgeheven. In dit verband kondigt Hoover een speciale boodschap aan, die de kwestie der oorlogsschulden uitvoerig zal be handelen. Dader tot levenslang veroordeeld. Gisterochtend heeft de Landraad te Batavia een aanvang gemaakt met de be handeling van de zaak tegen den 25-jari- gen Abdoelgani bin Bagong, beschuldigd van den moord op mevrouw Rijkof. Bekl. bekende, verklaarde dat hij voor alles alleen stond en „sakit lati" was: later er- I kende hij met het moordplan te hebben rondgeloopen, doch ontkende het plan te hebben gehad om diefstal te plegen. Bekl. j was sedert een jaar gescheiden en wilde hertrouwen. Hij kreeg na den moord het idee om den diefstal te plegen. Get. Rijkhof verklaarde dat bekl. was aangenomen op een getuigschrift dat valsch is gebleken. De vermoorde was de goedheid in persoon, de huisjongen kreeg nimmer standjes en het is uitgesloten, dat I hij geslagen zou zijn. De Landraad heeft den bekl. wegens l moord, gevolgd door diefstal, tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. Be- I klaagde vroeg revisie aan. Een late ontdekking. De heer M. Huisman, eigenaar van het IJzerhuis in de Westzijde te Zaandam, is dezer dagen tot de ontdekking gekomen, dat op onverklaarbare wijze uitzijn pak huis aan de Heerens*t. het voormalige Werkhuis, een *al koopmans goederen zijn vei wenen Hieronder bevii 8 waschmachi- nes, 7 steriliseerkeieia, verder kachels, kachelplaten, emmers en verscheidene andere artikelen. Deze goederen, worden sedert Januari 1930 vermist, zoodat de diefstal zou loopen over een tijdvak van twee jaar. Omtrent de wijze waarop deze goederen verdwenen zijn, bestaat geenerlei aan wijzing. ONTVLUCHTE ARRESTANT AANGEHOUDEN. Te Hedel (N.-Br.) zijn eenigen tijd ge leden twee mannen, die waren gearres teerd wegens verschillende treindiefstal- len, uit arrestantenlokalen aldaar ont- vlucht. Te Enschede is Maandagnacht een van I de ontvluchten, een zekere de B., aan gehouden. De man, die ten huize van zijn broer in Enschede vertoefde, is van zijn bed gelicht en is Dinsdag naar Hedel overgebracht. POGING TOT DOODSLAG. De rechtbank te Leeuwarden heeft gis teren den 30-jarigen boerenarbeider J. F. te Wijnjeterp wegens poging tot doodslag op den jachtopziener Idzinga veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf. Het O. M. had 8 jaar gevangenisstraf geëischt. VERMISTE MINDERJARIGE TERECHT. Uit Amsterdam is gisteravond aange bracht de sinds 25 October vermiste Cicilia de Zoete, wonende in de Bussum- schestraat in Den Haag. HOTEL „AMELAND" AFGEBRAND. Verstoord St. Nicolaasfeest te Nes. Dinsdagavond, toen de bevolking van Nes op Ameland St. Nicolaas vierde, werd de feestvreugde verstoord door brandge-! roep. In Duinoord bleek het hotel „Ame- land" van den heer Ponten in brand te staan. Het hotel brandde gedeeltelijk uit. De bijgebouwen bleven gespaard. Verze kering dekt de schade. MAN VERBRAND. Gisteren heeft men in het bosch te Oenkerk het lijk van den 22-jarigen A. de Vries gevonden. De man woonde bij zijn oom R. Feitsma te Oenkerk in. Ver-j moedelijk is hij om het leven gekomen,1 doordat bij het aansteken van zijn pijp,1 zijn kleeren hebben vlam gevat. Naast hem lag zijn jas, die hij voor mogelijke afwering van het gevaar heeft uitgetrok ken, benevens een pas gestopte pijp. De overige kleeren waren totaal van zijn lichaam afgebrand. De politie stelt een onderzoek in. DOOR VRACHTAUTO AANGEREDEN. Op den Ziendeweg bij Alfen a. d. Rijn is de straatmuzikant J. G. uit Nieuwveen aangereden door een vrachtauto. Ernstig verwond hij bleek o. m. eenige ribben te hebben gebroken, is G. naar het aca demisch ziekenhuis te Leiden gebracht. Buitenland. Verscheidene rijksdagleden gewond. In de rijksdagzitting van gisterenmid dag zijn nat.-soc. en communisten op de tribune met elkaar slaags geraakt. Ver scheidene rijksdagleden werden gewond. De zitting werd drie kwartier geschorst, waarna de parlementaire arbeid op regel matige wijze werd hervat. De aanneming van de nationaal-socialistische voorstellen betreffende de vervanging bü verhinde ring van den Rijkspresident en de ophef fing van eenige gedeelten van de nood verordening van 4 September is ver zekerd. SLEEPBOOT VERMIST. Negentien menschen omgekomen. I De New Yorksche sleepboot „Sand- beach", die werkte op het wrak van den Engelschen kruiser „Raleigh" op de kust van Labrador, is, naar men vreest, Vrij dagavond in den storm vergaan. Zij had een bemanning van 19 koppen; twee lijken van opvarenden zijn reeds opge- vischt. BEKENTENIS VAN EEN GIFMENGER De schoenmaker Just, die te Görlitz terechtstaat wegens moord op zijn tweede vrouw en van anderen, heeft vanochtend een bekentenis afgelegd. Hij heeft de menschen met arsenicum uit den weg ge ruimd en beweerd zijn tweede vrouw om het leven te hebben gebracht omdat zijn schoonmoeder telkens dreigde haar doch ter bij hem vandaan te halen. AUTO-ONGELUKKEN DOOR DE GLADHEID. In Noord-Engeland zön gisteren eenige verkeersongelukken gebeurd, tengevolge I van de gladheid van den weg. Een auto- j bus, waarin 24 personen waren gezeten, is even later op de zelfde plaats over den kop geslagen. Vier menschen zijn gewond. BRAND TE PORT SAID. Een hevige brand heeft het hoofdma gazijn voor levensmiddelen van de Suez- kanaalmaatschappij te Port Said verwoest. De schade wordt geraamd op 1.350.000 franken. DE KAPITEIN VAN DE „EUROPA" OVERLEDEN. Commodore Johnson, kapitein van de „Europa" van den Nord-Duitschen Lloyd t is gisterenochtend, naar uit New York gemeld, aan de gevolgen van de operatie, welke hij op volle zee heeft ondergaan, bezweken. LEERLING-VLIEGSTER DOODGEVALLEN. Donderdagmiddag is in de buurt van het vliegveld Staaken (bij Berlijn) een vliegtuig neergestort en ernstig bescha digd. De inzittende, mej. von Loewen, werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar zij aan haar ernstige verwondingen is overleden. Het slachtoffer had voor de eerste maal alleen gevlogen. DE GEZONKEN DUIKBOOT „M 2". De laatste poging tot lichting van het wrak van de gezonken duikboot „M 2" I is gister in de zee bij Weymouth begon-j nen. Als zij heden niet slaagt, zal zij niet1 hervat worden. Vergadering van Dinsdag. Aan de orde is het wetsontwerp tot regeling van den invoer van versch of gekoeld rund- of kaifsvleesch en van bevroren rund- en kaifsvleesch. De heer Braat (p.b.) bespreekt ver- laging van het contingenteeringspercen- tage. Het beste acht spr. het, dat de grenzen geheel voor vleeschinvoer gesloten wor den. De heer v. Voorst tot Voorst (R.K.) bespreekt de prijzen, in verband waarmede hij opkomt tegen de in de M. v. A. gegeven voorstelling, die een verkeerden indruk wekt. De heer IJ z e r m a n (s.d.) zegt even eens, dat de vleeschprijzen, ondanks de contingenteering abnormaal laag geble ven zijn. Er is voor spr. geen aanleiding om tegen te stemmen. De Minister v. Economische Zaken, de heer Verschuur, zegt, dat wij bij de contingenteering het eerst op het oog gehad hebben geen overma tige», geen onbeperkten invoer te ver krijgen, geen toestanden, zooals wij ze op de internationale markt aantreffen. De Kamer keurt, het wetsontwerp zon der stemming goed, waarbij de heer Wijnkoop (c.p.) verklaart, dat zijn fractie geacht wil worden tegen te hebben gestemd. Aan de orde is het wetsontwerp wijzi ging en verhooging van het achtste hoofdstuk der rjjksbegrooting voor 1932 (uitkeeringen aan de z.g. mobilisatie slachtoffers). De heer W ij n k o o p (c.p.) critiseert de uitvoering van de regeling voor de mobilisatie-slachtoffers. Hij dient ten slotte twee moties in. In de eene spreekt de Kamer uit, dat uit de wet van 3 Dec. 1931 de datum van 1 Jan. 1925 geschrapt moet worden. In de andere motie wordt de regeering uit- genoodigd het rapport-Aalberse alsnog I te publiceeren. Spr. dient een motie in waarin de Ka- mer uitspreekt, dat in het stelsel der i wet geen bevrediging bereikt kan worden en de regeering uitnoodigt te bevorderen, dat de rechten van de mobilisatie-invaliden en van hun weduwen en wezen geregeld worden bij een afzonderlijke pensioenwet. I De heer J o e k e s (v.d.) geeft een over zicht van de regeling der uitkeeringen. De heer Schaepman (r.-k.) zegt lof te hebben voor de wijze, waarop de rege ling wordt uitgevoerd. De heer L a n g m a n (c.h.) zegt, dat er veel onsympathiek is in de actie van den bond welke een propaganda voert, die I heel wat geld kost Minister Deckers, zegt, dat de agi tatie van de z.g. mobilisatieslachtoffers nog geen einde heeft genomen. Dit is niet de schuld van Kamer of regeering, maar van de organisatie der z.g. mobilisatie slachtoffers. Zonder deze organisatie ware er al rust gekomen. In 1930 kregen 738 menschen uitkeering, tot een totaal bedrag van f 206.000; in 1931 884 menschen met f 232.000; en in 1932 (tot 1 Dec.) 1400 menschen met f 692.000. Van deze 1400 menschen waren er 476, die z.g. bijzondere gevallen waren, die zich voor 1 Jan. 1925 niet hadden aangemeld. Spr. acht publicatie van het rapport- Aalberse ongewenscht. De heer K. terLaan (s.-d.) repliceert. De goede bedoeling van den minister erkennend, houdt spr. vol dat tal van mannen niet zijn geholpen. Kan de mi nister ontkennen dat de wet onvoldoende werkt? Spr. handhaaft zijn motie. De heer Wijnkoop zegt, dat de mi nister zelfs nog den moed heeft om den bond van mobilisatie-slachtoffers aan te vallen. Zonder den bond zou er volgens den minister rust zijn onder de slacht offers; zeker de rust van het graf. Deze menschen zouden zonder dezen bond cre- peeren De heer Wijnkoop zegt, dat er meer dan 2200 afwijzingen zijn geweest. De eerste motie-Wijnkoop (schrapping datum 1 Januari 1925) wordt verworpen met 55 tegen 30 stemmen (soc. dem., vrijz. dem., comm.). De tweede motie-Wijnkoop (publicatie rapport-Aalberse) wordt verworpen met 55 tegen 30 stemmen (soc. dem-, vrijz dem., comm.). De motie K. ter Laan wordt verworpen met 54 tegen 30 stemmen (soc. dem., vrijz. dem., comm.). Het wetsontwerp aangenomen. Het wetsontwerp wordt z.li.st. aange nomen. Na de discussie over hulp aan mobili satieslachtoffers wordt behandeld het wetsontwerp tot verlenging van den gel digheidsduur van tijdelijke bepalingen betreffende de vaccinatie. Mevr. de V r i e sB r u i n s (v.d.) ver klaart, met een bezwaard hart te zullen voorstemmen. Spr. betoogt, dat de leeftijd beneden één jaar een zeer gunstige leef tijd is voor vaccinatie, en waarschuwt den meest gunstigen leeftijd voor vaccinatie niet voorbij te laten gaan en men op den duur zal moeten overgaan tot verplichte vaccinatie beneden één jaar met mogelijk heid van uitzondering in geval van ge moedsbezwaren. Met maatregelen daartoe mag men niet al te lang wachten, ook om redenen van internationalen aard. Men onderschatte den ernst van den toe- stand niet. De heer Kersten (staatk. ger.) be schouwt de vaccinatie als een moord. Eenmaal moet er een eind komen aan het uitstellen der opheffing van den onver- antwoordelijken vaccinedwang in het eerste levensjaar. De heer Z ij 1 s t r a (a.r.) zou geen be zwaar hebben tegen vaccinatie als de noodige vrijheid bleef bestaan. Spr. acht vaccinatie niet noodzakelijk er zijn wel i andere middelen. De heer Vos (lib.) zal met het wets ontwerp medegaan. Er is echter geen reden voor pessimisme. Spr. hoopt dat de regeering er echter niet tegen zal op zien, bij eventueel gevaar de thans gel dende bepalingen direct te wijzigen. De heer Slotemaker de Bruine (c.h.) constateert dat de heer Kersten ten onrechte heeft gesproken van een storm van verontwaardiging tegen den vaccinedwang en overdreven heeft in zijn schildering van de gevolgen daarvan. De regeering handhaaft dentijdelijken maatregel niet uit gebrek aan durf doch omdat de oorzaken er van nog bestaan. Minister ltuys zegt dat aan dit en de desbetreffende voorafgegane wetsont werpen elk principieel karakter ontbreekt, en daarom zal spr. op principieele punten niet ingaan. Het wetsontwerp wordt z.h.st. aange nomen. Voortgezet wordt daarna de behande ling van hoofdstuk V (Binnenl. Zaken) der Rijksbegrooting voor 1933. Bij afd. VI (werkverschaffing en steun- verleening) bespreekt de heer de Visser (comm.) het werkloozenvraagstuk. Naar spr.'s meening worden tallooze werkloozen verwaarloosd door de in het kapitalisti sche stelsel toegepaste middelen. De werkloosheid wordt vaak kunstmatig nog vergroot; en wat gebeuren moest, wordt nagelaten. Spr. dringt aan op het doen uitvoeren van een aantal werkobjecten als het wegnemen van verkeersbelem- meringen in de groote steden, het ver beteren ven stationstoestanden, wegen- en kanaalaanleg, bevordering van den woningbouw, inrichten van sportterreinen enz., op belangrijke verkorting van den arbeidstijd in het bijzonder, op verhoo ging van den schoolplichtigen leeftijd. De heer De Visser dient tenslotte vier moties in: le. om ouden van dagen en jeugdige personen niet van de werk verschaffing uit te sluiten2e. om een arbeidsduur van 40 uur per week in te doen voeren3e. om in de week vóór Kerstmis aan werkloozen een dubbele uitkeering te verschaffen; 4e. om bij con flicten geen werkloozen uit te sluiten en ingevoerde loonsverlaging voor werkloo zen ongedaan te maken. De moties worden niet voldoende on dersteund en maken dus geen punt van beraadslaging uit. De heer Zandt (staatk. geref.) bepleit betere afwatering van landerijen ter ver betering van den bodemtoestand b.v. in Noord-Brabant en Drente. Voorts dringt spr. aan op bruggenbouw, verzwaring van dijken en uitvoering van andere objecten van werkverschaffing, zonder de kassen van rijk, provinciën en gemeenten te be zwaren met onproductieve werkverschaf fing, alsmede op een algemeen verbod om des Zondags te varen. De heer Van Rappard (lib.) be spreekt de werkloosheid onder landar beiders. Spr. dringt aan op eenige mogelijke verbeteringen bij de werkverschaffingen. De heer B e u m e r (a.r.) spreekt den wensch uit, dat een adres van de con tact-commissie voor natuurbescherming de noodige aandacht zal hebben met het oog op het karakter van het Nederlana- sche landschap. Dinsdagavond begrooting Posterijen. De heer Slotemaker de Bruine (c.-h.) betoogt, dat de zendtijdverdeeling voor de radio-uitzendingen velen niet be vredigt. De heer Schaepman (r.-k.) betoogt, dat het belang van het bedrijf domineert boven dat van het publiek, wat blijkt uit de beperking van het aantal postbestellin- j gen en uit de slechte postverbindingen. De heer Boon (lib.) verheugt zich over het gebeurde met de Phoni, doch merkt op, dat de A.V.R.O. nog steeds niet 's ministers sympathie heeft en niet in j 's ministers kabinet toegelaten wordt. Spr. j dringt er op aan, dat de minister de rege ling der hoogtijdagen zal wijzigen. Vervol gens oefent spr. critiek op verschillende beslissingen ten aanzien van radio-uitzen- dingen. Spr. betoogt, dat de V.A.R.A. een zuiver politieke uitzenoing is, wat blijkt uit Teun de Klepperman, Wakker en Tro 1 penduit, e.d. De heer Van der Bilt (lib.) bepleit o.a. verbetering van den luchtpostdienst. De heer v. d. Bilt (r.-k.) gelooft, dat de dienst van de posterijen een beetje top zwaar is. De inkrimping der bestellingen j is voor het publiek een groote last. Ten I plattelande inzonderheid zijn de bestellers tiovendien te zwaar belast. Spr. schetst; I den last dien forensen er van hebben, dat jze hun eerste bestelling niet meer tijdig ontvangen en bepleit vervolgens verschil- I lende personeelsbelangen, j De heer Van Braambeek (s.-d.) I wijst op den last en de schade door in- j krimping van het aantal bestellingen en op de te geringe personeelsbezetting aan verschillende postkantoren. 1 De heer Bakker (c.-h.) behandelt per soneelsaangelegenheden, in het bijzonder die van kantoorhouders ten plattelande. De heer Oud (v.-d.) klaagt over te groote soberheid van de Mem. van Ant woord Men gaat het postbedrijf zoo bekrimpen dat particulieren in meer dan één opzicht zich zelve trachten te redden. Zoo spant men de paarden achter den wagen. Ook spr. behandelt de radio-uitzendin gen. Spr. heeft niet de minste bewonde ring voor 's ministers beleid dienaan gaande. Tegen haar zin in is de A.V.R.O. naar voren gebracht als vertegenwoordig ster der vrijzinnigen. Tegen een bepaalde dagen heeft spr. geen bezwaar. Maar er is één politieke richting, welke maar dag in dag uit haar beginsel door de radio uitzendt, en dat is de V.A.R.A. Dit is in strijd met het algemeen belang. Noch de K.R.O., noch de N.C.R.V. doen zoo in die mate; zjj beperken zich ten minste. Spr. houdt vol, dat de groote omroep- vereenigingen zeer wel tezamen het alge meene programma zouden kunnen be hartigen. Spr. hoopt dat pratjjen door dit debat weer wat nader tot elkaar zullen komen. De heer Faber (s.d.) bespreekt even eens een aantal personeelsaangelegen heden in het bijzonder te lange werk tijden, nachtdiensten enz. als ook te lage belooningen, en dat nog wel bij een der meest bloeiende staatsbedrijven. Mevr. BakkerNort (v.d.) acht het niet te verdedigen dat er zoo ruw wordt ingehakt in een voorheen zoo voortref- felijken dienst, b.v. wat aangaat de post bestellingen. De heer Amelink (a.r.) brengt hulde aan de leiding van het bedrijf, om ver schillende redenen, o.m. in het bijzonder om den goed functioneerenden postvlieg- dienst op Indië. De heer de Wilde (a.r.) bespreekt het voornemen tot naasting van gemeentelijke telefoonnetteh. De heer Krijger (C.H.) richt zich tegen de gewijzigde bestellingen, waar door veel nadeel wordt ondervonden. Spr. constateert, dat het Zendtjjdbesluit al zeer weinig bevrediging heeft gebracht. Nu de minister niet wil medewerken om te komen tot een waarlijk algemeene zend tijdverdeeling, is het wel heel sober toe gelicht Spr. bepleit een nationalen om roep volgens het rapport der commissie- Ruys. De heer Zijlstra (A.R.) betoogt, dat de bezuiniging eenerzijds te zwaar drukt, anderzijds is er bezuiniging onvoldoende. De heer Teulings (R.K.) verklaart.dat menigeen in het buitenland ons om ons systeem van omroepen benijdt. Wat betreft de politiek in den aether daar staat spr. huiverig tegenover. Het trekken van de grens tusschen levens- beschouving en godsdienst in een on doenlijke taak. Rechtstreeksche aanval der politiek van anderen in de radio acht spr. niet toelaatbaar. De verwijten van den heer Boon jegens den minister acht spr. onjuist. De heer De Visser (C.P.) verwijst naar het protesteerend postpersoneel. Het postbedrijf is geen instelling meer voor het publiek, maar een middel om de schatkist te vullen en hen uit te buiten die er gebruik van moeten maken. Spr. dient een motie in om uit te spre ken, dat bij de P.T.T. geen ontslagen mogen worden verleend ter bezuiniging en zij, die een jaar werkzaam zijn geweest, een vaste aanstelling moeten krijgen voorts een motie, inhoudend, dat geen loonsverlaging mag worden toegepast bij de P T.T., op salarissen beneden f 6000 en de reeds toegepaste verlagingen ongedaan worden gemaakt. Geen van beide moties wordt voldoende ondersteund. De heer van D ij k (A.R.) stemt vol komen in met de critiek, geoefend op de Vara, wier uitzendingen niet altijd dema gogisch zijn, maar ons volksleven ver giftigen. De Vara is een politiek instrument ge worden van de S. D. A. P. en dat is nooit de bedoeling geweest. Minister Reymer zegt dat de crisis ook de post-en telegrafie aangreep. Men moet het niet voorstellen, alsof de posterijen er maar op uit zijn om winst te maken en de belangen van het publiek verwaarloozen. Spr. komt er tegen op, dat er maar bezuinigingen zouden zijn ingevoerd zonder rekening te houden met de be langen van het publiek. Er is bezuinigd er moest bezuinigd worden, maar inmid dels zijn maatregelen genomen ten bate van het publiek. Nachttreinen, autover voer, automatiseering telefoondienst. Wat de luchtpostdienst betreft, hand having is een nationaal belang. Wat den zendtijd betreft, spr. heeft naar eerlijkheid en billijkheid verdeeld. Men heeft spr.'s overtuiging te dien aan zien te aanvaarden. Spr. heeft geen partie pris tegen de A.V.R.O. Deze heeft ge weigerd samen te werken met de andere omroepvereenigingen; dit is de schuld van de A.V.R.O. en van de A.V.R.O. alleen. Het zendtijdbesluitis geen beletsel om tot eenheid te komen. Was de 8 November voor de S.D.A.P. een hoogtijdag, uit andere hoofde heeft spr. ruiling van zendtijd niet kunnen bevorderen. Wat de quaestie van den zenderbouw betreft, het zou verkeerd beleid zijn niet eerst het resultaat van de conferenlie van Madrid af te wachten. Spr. ver wacht het rapport van de Nederlandsche delegatie nog deze niaand. De quaestie van de politiek in den aether is uitgangspunt geweest voor spr.'s besluit. Spr. is bereid wetswijziging te bevorderen, waardoor de politiek in den aether meer dan tot nu toe wordt voorkomen. Daarna wordt voortgezet de behande ling van de werkloozenzorg. Jhr. mr. J. Ch. R. Ruys de B e e- renbrouck, Minister van Binnenland sche Zaken, vervolgt «ie beantwoording van de beschouwingen in eerste instantie. Gevraagd is om meer eigen toezicht naast dat der Heidemaatschappij, Het ii hier een kwestie van practijk. Het personeel van de Heidemaatschap pij heeft geen invloed op de loonen en voorwaarden bij de werkverschaffing) het heeft zich te houden aan de voor schriften en de contröle van de rijks inspectie. De algemeene contróle van d* Heidemaatschappij echter is eveneena onmisbaar. Het is niet doenlijk den ge meente in deze vrije hand te laten.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 7