HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 20 DECEMBER 1932. Wieringei waard- JuHanadorp. Schagen. Texel. RaékH?rafiseh Wee?ta1cht. Marktberichten. markto verzicht. Algemeene vereeniging voor bloembollencultuur. Treiler gestrand bij Terschelling. Meisje in brand. Burgerlijke Stand van Den Helder GROOT VERLOF. A.s. Vrijdag en Zaterdag worden bij de diverse Zuiderzeewerken ruim 1000 arbei ders ontslagen en de werken voorloopig stilgelegd. Bij goed weer worden na Nieuwjaar de werken hervat, doch of allen terugkeeren zullen betwijfelt men, daar de werken al meer en meer afloopen. HET KERSTFEEST VOOR DE ZUIDERZEEARBEIDERS. De arbeiders bij de Zuiderzeewerken, alhier, zullen, voor zij met Kerstmis naar huis gaan, evenals vorige jaren nog kun nen deelnemen aan het voor hen op Dins dag 20 Dec. a.s. in de kapel te houden Kerstfeest en wel des avonds 8 uur, uit gaande van de Herv. Kerk-Ver. aldaar. BUREAU VAN ARBEIDSRECHT. Alhier is een correspondentschap ge vormd, betreffend behandelen van zaken voor het Bureau van Arbeidsrecht te Den Helder. Hierin hebben plaats genomen als adviseurs de heeren J. v. Dempselaar en J. F. Goosens, die iederen len en 3en Woensdag van de maand zitting houden bij den heer Schenk, caféhouder, alhier, des avonds van 79 uur. In behandeling zullen worden genomen o.a. belasting zaken, ziekteverzekering, loongeschillen, enz. TE WATER GERAAKT. Maandagmiddag geraakte de heer A. Smit, nabij de tram, door onbekende oor zaak te water. Eenige voorbijgangers scho ten direct ter hulp en wisten den ouden baas net op tijd op het droge te brengen. Zondagmiddag zou de heer de G. per motorrijwiel uitrijden en kwam ongeluk kigerwijze op de brug over de Langevliet te slippen, waardoor het motorrijwiel te recht kwam in een kuil bij den school- ingang. Gelukkig kwam hij niet te val len. Ook het rijwiel bleef overeind, maar toch bezeerde hij een zijner beenen, zoo dat begrijpelijkerwijze de tocht niet werd voortgezet. Tot leden van den Kerkeraad der Doopsgezinde Gemeente te Barsingerhorn c.a. zijn Zondag j.1. gekozen de heeren K. Roggeveen Dz„ te Schagen en C. Schenk Az., Meeldijk, Barsingerhorn. Tot leden van de Kascommissie werden gekozen de heeren A. Slikker te Schagen en P. Blaauboer, Waardpolder, Kolhorn. INBRAAK. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft een inbraak plaats gehad in het ge bouw van de N.V. Drukkerij ,,de West Friesche Kerkbode" alhier. Uit de brand kast, welke op het kantoor staat, heeft men een bedrag van 70.gestolen. Sporen van inbraak heeft men nergens ontdekt. Rijks- en Gemeentepolitie hebben een onderzoek ingesteld. AANBESTEDING. Uitslag van de aanbesteding van het café De Moriaan" aan de Markt te Schagen, Igenaar de heer P. Baars. Het café wordt erestaureerd, terwijl een danszaal met toneel zal worden bijgebouwd. Inschrijvers waren: S. A. Knüwer, te Schagen. 7800. Bakker, id. 8118.P. Tuin 't Zand N.-H.), 8200.—; J. Toes, Groote Kee- rn, 8400.F. Schotten, Schagen, 8500.P. Doorn, St. Maartensbrug 8630.De gunning is aangehouden. VERKOOPING. Uitslag van de verkooping van een tnteniershuis, nagelaten door den heer Liefhebber, Regentenstraat, Schagen, tn overstaan van Notaris H. J. van Veen t Zijpe. Kooper werd de heer K. Hemke, t Aartswoud, voor 2350. GESLAAGD. 3. Ingekomen stukken en adressen. 4. Benoeming onderwijzer u.l.o.-school. 5. Benoeming agent arbeidsbemiddeling 6. Benoeming Directeur Gem.-Eier- veiling. 7. Voorstel tot verleenen van reductie op de landpachten. 8. Regeling pensioengrondslagen Ge meente-ambtenaren over 1932. 9. Vaststelling begrooting, dienst 1933 10. Wijziging belastingverordeningen. 11. Vaststelling 2e kohier hondenbelas ting. ONDERWIJZER U. L. O. Voor de benoeming van een onderwij zer aan de U.L.O. School is het volgende drietal opgemaakt. 1. C. Wardenaar, Kolhorn. 2. C. D. Zaal, Texel. 3. H. T. de Vries, Deventer. AGENT ARBEIDSBEMIDDELING. Voor de benoeming van den agent van de arbeidsbemiddeling is het volgende drietal opgemaakt: 1. J. Helder, Schagen. 2. G. Rempt, icL 3. J. C. Vlotters, id. DIRECTEUR EIERVEILING. Voor de benoeming van Directeur der Gemeentelijke Eierveiling is het volgende drietal opgemaakt: 1. S. Rentenaar, Callantsoog. 2. J. de Vos, Bergen. 3. W. Watertor, Schagen. De heer P. Molenaar alhier, is te Den leider geslaagd voor het vakdiploma /ypograaf, als Drukker. ONGEVAL. Maandagmorgen reed de vrachtauto an den heer C. Nierop, te Sint Maar- ►nsbrug langs den Halerweg. De auto ras geladen met vette koeien en op weg aar Alkmaar. In een der vele bochten van kt smalle drassige landweggetje zakte de uto in den berm van den weg, doordat e walkant over eenigen afstand scheurde. >e auto kantelde en kwam over de smalle :oot te vallen en vormde dus een brug an den weg naar het land. De inzittenden risten zich nu te redden en kwamen met en schrik vrij. De beesten hadden nage- oeg geen letsel bekomen. Hiermede is de nvoldoende gesteldheid van dezen weg -el duidelijk gebleken, althans wat betreft oor eenigszins zwaar verkeer. Door de malheid der sloot is dit ongeval nog goed fgeloopen, behoudens eenige materieele thade. GEMEENTERAAD. De agenda van de vergadering van den taad der gemeente Schagen, op Donder- ag 22 December 1932, des namiddags i 2 u. 15, vermeldt de volgende punten ir behandeling. 1. Mededeeling van den voorzitter. 2. Stemming inzake recognitie radio- tntrale. AANBESTEDING. Voor de heeren C. Bruin en N. Scher mer werd Zaterdag in hotel „Texel" aan besteed het bouwen van een dubbel woon huis aan de Wilhelminalaan te Den Burg. Ingeschreven werd als volgt: Timmerwerk: P. J. Kooger 2050.—, W. Bruin 2093.—, H. Zijm Rz. 2275.—, J. Drijver 2289.—, G. Zoetelief 2330—, J. J. v. Wessum 2660. Metselwerk: I. Voigt 3190.—, L. Bruin 3280.—, N. Graaf 3350.—, G. Logman 3480.—, J. Trap 3493.—, C. Keijzer 3500.—, A. de Kort 3553.—, W. A. Geus 3786.—. Timmer- en metselwerk: J. Daalder 5612.J. W. Bakker 5640. Loodgieterswerk: P. Oele 509.N. de Graaf 552.J. Agter 558. Lichtinstallatie: A. Knopperts 132. J. Agter 142.—, R. Daalder 145.50. Het werk is gegund aan de heeren P. J. Kooger, I. Voigt, P. Oele en A. Knop perts. Het schilderwerk is onderhands ge gund aan den heer D. Tollens. INTERNATIONALE VEREENIGING VOOR ECONOMISCHE SAMENWERKING. In een bijeenkomst van een twintigtal ingezetenen der gemeente Texel, werd Zaterdagavond 17 December 1932 besloten tot oprichting van een vereeniging voor internationale economische samenwer king. Het doel van de vereeniging is pro paganda te maken voor een zoo univer seel mogelijke samenwerking ter bevorde ring van de welvaart en bijgevolg ook van de vrede. O.o. zal worden gestreefd naar: Het bevorderen van den vrijen handel tusschen de samenwerkende staten. Het bevorderen van internationale cri- sisbestrijding door internationale valori satie van belangrijke grondstoffen. Het hiermee in verband staand verkrij gen van een waardevast ruilmiddel. De instelling van een verantwoordelijke internationale instantie voor al die belan gen, die slechts door internationale sa menwerking kunnen worden bevorderd. Bij de oprichting van de vereeniging werd overwogen, dat hoe langer hoe meer blijkt, dat de welvaart van ieder land zeer sterk afhangt van de welvaart in andere landen en dat bij de tegenwoordige crisis- bestrijding op nationale basis de verschil lende landen eikaars belangen voortdu rend schaden. Behalve, dat de economi sche oorlog, die hiervan het gevolg is, leidt tot toenemende verarming en werk loosheid, is de kans groot, dat tenslotte door de economische oorlogen, militaire oorlogen ontstaan, die een volkomen ver nietiging van de blanke beschaving zou den teweegbrengen. De nieuwe vereeni ging wil de aandacht vestigen op de groote gevaren van de nationale crisis- politiek en wil de groote voordeelen van internationale samenwerking met alle ge oorloofde middelen propageeren. Uit he,t-comité werd een voorloopig be stuur gekozen, bestaande uit: I. Vlessing, Den Burg, (Texel), voorzitter. M. D. Dijt, Eierland, secrearis. J. de Vries, Eierland, 2e secretaris. D. van der Oord, Den Burg, penningmeester. J. C. Kager, Den Burg en J. Wegman, Den Burg, leden. Wie met het doel van deze vereeniging sympathiseert, wordt uitgenoodigd zich aan te melden bij een der bestuursleden. Op Donderdag 22 December a.s. des avonds te 8 uur, zal de heer M. D. Dijt voor de vereeniging een lezing houden over: „Een nieuwe toekomst door inter nationale samenwerking". De toegang tot dezen avond is vrij. Van veel omvang was de markt hier Maandag j.1. niet; alleen de pluimvee-aan voer was grooter dan anders, in verband met de komende Kerstdagen. Doch de prii- zen, die in deze afdeeling werden betaald, werden sterk beïnvloed door de a.s. feest dagen. Voor een konijn werd door elkan der 1.50 per stuk betaald, voor een beste zelfs 1.75 tot 2.Oude kippen deden 0.90 a 1.per stuk. Verder bestond de aanvoer in enkele pinken van 80 h f 90 per stuk; vrij wat nuchtere kalveren, die voor pi. m. 8 gin- t gen, dieren van 10 14 dagen oud brach- I ten 12 tot 13 od. De biggen en schrammen, waarvan nog al een flinke partij aanwezig, deden goede prijzen in vergelijking met den handel elders; voor biggen werd pl. m. 6 ge vraagd, voor lichte schrammen 10 tot 12. Op de boerderijen doen de slacht- varkens 14 tot 14Vi cent per pond. In den wolhandel is nog weinig te doen. De eierenhandel blijft zoo ongeveer op hetzelfde peil; de aanvoer aan de veiling gaat heel langzaam omhoog; wij verwach ten voor de feestdagen eenige stijging in den prijs; deze was echter weer gering, Pl. m. 10 cent per 100 stuks. Eieren van 60 kg gemengd brachten nu 5.20 per 100 stuks op. KERKNIEUWS. Tot diaken der Doopsgezinde gemeente is Zondag bij herstemming gekozen voor Oosterend, de heer Joh. Roeper Johz., te Oosterend. Tot diaken voor den Burg werd vorige week herkozen, de heer J. Zuidewind, voor de Waal de heer J. W. Roeper Kz. DE BETEEKENIS VAN HET U.L.O.-ON DERWIJ S IN HET ALGEMEEN, DAT OP TEXEL IN HET BIZONDER. Daartoe uitgenoodigd door de ouder commissie en het personeel der U.L.O.- school, hield Zaterdagavond de heer A. Lobstein, Voorz. der Ver. voor M.U.L.O. en hoofd eener U.L.O. te Hilversum, een lezing over bovenstaand onderwerp in café Den Burg. De bijeenkomst viel echter slechts een matig bezoek ten deel. Een kort openingswoord werd gesproken door den heer Jouwersma, H. d. U.L.O.-school alhier. De heer Lobstein begon zijn rede met even uiteen te zetten waardoor de ver warring U.L.O. en M.U.L.O. is ontstaan. Vroeger jaren had men de Lagere Scholen, waarop ook Fransch werd onderwezen de z.g. Fransche scholen, waar uitgebreid lager onderwijs werd gegeven of U.L.O. scholenlater gaf men er onderwijs in verschillende andere vakken, waardoor ze M.U.L.O. of meer uitgebreid lager onderwijs-inrichtingen werden genoemd. De wet van 1920 stelde den naam U.L.O. vast, doch in den volksmond heet ze nog steeds de M.U.L.O., vandaar dat er pogin gen in 't werk worden gesteld om de oude benaming officieel terug te krijgen. Spr. zette verder uiteen, dat de U.L.O. de volksschool bij uitnemendheid is. Toen wij in 1920 de pacificatie van 't onderwijs kregen, had Oud-Minister De Visser democratiseering van het Lager Onder wijs op 't oog, dit is, wat de gewone Lagere Scholen betreft, ten deele mislukt, voor de U.L.O. is ze echter een feit ge worden, want op onze scholen vindt men naast het arbeiderskind, ook leerlingen uit beter gesitueerde gezinnen. Men maakt in ons land dan ook, nu algemeen een drang is ontstaan naar beter onderwijs, een grooten bloei van 't U.L.O. mee. De school wordt in de eerste plaats wel bezocht door kinderen uit arbeidersgezinnen, die voor hun kin deren beter onderwijs verlangen dan zij zelf hebben genoten, 't Schoolgeld is ge heel geregeld naar 't inkomen, zooals op de Lagere Scholen geschiedt, zoodat dit voor niemand bezwaren opleveren kan. Verder vindt men er kinderen van mid denstanders en velen, die als voorberei ding van een H.B.S. eerst de U.L.O. volgen. Voor ouders vooral van hen, die niet in een stad wonen waar een H.B.S. is gevestigd, biedt dit buitengewone voordeelen. Personen, die een vierjarige opleiding gehad hebben op een U.L.O., kunnen dikwijls een hoogere studie op een H.B.S. in de 4de klasse aanvangen. Voor een gymnasium moet een leerling een andere opleiding hebben, doch dan kan men examen doen voor een derde klas van een lyceum. Een groot voordeel van 't U.L.O. is, dat de wetgever 't zoo bijzonder soepel heeft gemaakt, 't Kan, omdat 't niet ge bonden is aan bepaalde vakken, geheel georiënteerd worden naar de behoeften, die plaatselijk aan 't meer uitgebreid onderwijs kunnen worden gesteld; maakt de ligging van een gemeente het nood zakelijk, dat meer aandacht aan Duitsch ef Engelsch moet worden besteed, dan kan b.v. 't Fransch achterwege blijven. Spr. behandelde verder de groote voor deelen die 't U.L.O. diploma, (dat geen rijksdiploma is, doch voor 50 pet. door 't rijk wordt gesubsidieerd) kan bieden. Niet minder dan 60 voordeelen worden in de brochure van U.L.O. vereen, opge somd. Spr. noemde er eenige; en wees er ten slotte op dat algemeen in ons land de groote waarde van dit diploma wordt erkend. Men kan opgeven voor diploma A of B. 't Laatstgenoemde diploma om vat alle vakken die aan een U L.O. wor den onderwezen n.1. Fransch, Duitsch, Engelsch, Wiskunde, Ilandelsrekenen en verder alle vakken der gewone lagere school, 't A diploma waarvoor de meeste liefhebberij bestaat, betreft alle vakken, doch hierbij kan men aanteekeningen maken dat niet is geëxamineerd in een der vakken bijv. Wiskunde, waarmee vooral veel meisjes moeite hebben. Aan 't examen voor dit diploma namen in 1904, toen 't voor 't eerst werd afgeno men, slechts 27 personen deel; in 25 jaar is dit gegroeit tot pl.m. 7000 per jaar. De heer Lobstein behandelde verder uitvoerig de voordeelen, die ~de U.L.O. biedt voor de opleiding der jeugd in de den examen slaagde niet minder dan 90 pet. van 't aantal personen dat aan 't exa men heeft deelgenomen, over 't geheele land bedroeg dit 82 pet. Spr. had echter de onderwijsinrichting hier eens in oogen- schouw genomendaarmee is 't echter zoo treurig gesteld, dat de school zelfs aan de minimum-eischen die men er voor mag stellen in 't geheel niet meer vol doet. Ook op hygiënisch oogpunt is do school zoo droevig slecht ingericht dat de toekomst zoo niet langer bestendigd mag blijven. Spr. wees daarbij op de prachtige U.L.O. scholen in andere plaat sen en stelde bizonder in 't licht welk een invloed 't millieu waarin 't onderwijs wordt gegeven op een kind heeft, vooral op kinderen boven 12 jaar. Sarcastisch merkt spr. daarbij op, dat de vereen, v. U.L O. jaarlijks een kunstmap uitgeeft van etsen en andere werken die voorde U.L.O. tot nut en décoratie kunnen trek ken, hij zou echter den heer Jouwersma niet durven aanraden iets daarvan in zijn school op te hangen; 't zou een uitwer king geven als bijv. Een vlag op een modderschuit. Spr. eindigde met een op wekking om bij 't gemeentebestuur niet tegenstaande deze slechte tijden, sterk op verbetering aan te dringen. De heer Jouwersma sprak een woord van dank tot den heer Lobstein voor zijn keurige rede, waarna de bijeenkomst werd gesloten. Burgerlijke Stand van Texel van 1719 December. Geboren, Ondertrouwd, Getrouwd en Overleden: geene. De heer R. Roos, kaasmaker, aan de fabriek „de Onderneming" te Den Hoorn, heeft de vorige week als zoodanig ont slag aangevraagd. De heer Roos is met April 1933 9 jaar aan de fabriek werk zaam geweest. OVER DE SCHAPENHOUDERIJ. Naar wij in het Algem. Landb. Week blad lezen, heeft de heer C. Keijser Hz., die eerst na groote moeite het woord wist te verkrijgen op het Hoofdbest. ver gadering o.m. het volgende gezegd: „Voor de schapenboeren is er erg wei nig gedaan, niet in den zin wat het werk betreft, maar wel wat betreft den steun, welken wij hebben gevraagd. Wij hebben daarvan niets bemerkt en die steun is voor Texel toch hoog noodig. Wat den steun aan de wol betreft geloof ik, dat wij dien wel kunnen doorschrappen; die komt eigenlijk veel te laat. De Texelsche j boeren moeten met November hun pacht betalen en hun renten voor eventueele i hypotheken of wat ook. Die menschen hebben geen inkomsten en hebben dus I vóór 1 November hun wol moeten ver- koopen voor alle prijzen, opdat zij aan 1 hun verplichtingen zooveel mogelijk kon den voldoen. Ik geloof, dat die steun ver- |valt bij het niet hebben van wol, zoodat dus al die menschen, die hun wol hebben moeten verkoopen, van dien steun zul len verstoken blijven, j Wij hebben in het voorjaar een ver gadering met het hoofdbestuur gehad in j Amsterdam en toen is uit die vergade ring een rapport samengesteld, om steun ,'te geven aan de schapenhouderij via de de wol en via het potje van de crisishef- ,fing. Nu de steun aan de wol voor Texel l waarschijnlijk niets meer zal hebben te beteekenen, geef ik met den meesten klem in overweging om er bij de bevoeg de personen op aan te dringen, dat de z.g. puberteitsleeftijd. 't Zou ons te ver voeren spr. daarbij op den voet të volgen. Voor de pauze nog vermocht burgem. Oort even 't woord en vroeg inlichtingen over 't opleiding van de 3e of 4e klasse der H.B.S., wanneer zooals spr. had be toogt, enkele vakken werden achterwege gelaten. De heer Lobstein deelde mede dat hij hierbij bizonder op 't oog had gehad de U.L.O. scholen op kleine plaatsen zooals hier, waar alle vakken werden on derwezen. De heer Henkes vroeg de meening van den spreker over een studiefonds, dat de fractie van de s.d a.p. bier had willen stichten. De heer Klimp had een gedachten- wisseling met den spr. over den leeftijd waarop 't U.L.O. aanving Na de pauze wees den heer Lobstein op de uitnemende resutaten, die men aan Ide U.L.O. hier heeft. Bij 't laatst gehou i Texelsche boeren voor zooveel mogelijk I worden geholpen met steun, opdat zij verder aan hun verplichtingen kunnen voldoen. Ik heb verschillende groothan delaren gesproken, die nog zooveel geld onder de boeren hebben zitten, dat er geen crediet meer wordt gegeven. Als de menschen deze maand hun rekeningen I niet meer kunnen betalen, staan zij er voor, dat ze niets meer kunnen krijgen, j Het zou prachtige aanvulling geweest j zijn, als wij via het crisispotje wat voor onze boeren hadden kunnen krijgen. Het j fokdistrict bij uitnemendheid, Texel, zal een groot gedeelte van zijn fokprestaties moeten in boeten. Ik heb voorts nog de boodschap van onze afdeeling over te brengen, of het niet mogelijk zou zijn het schapenvleesch- etend publiek in Nederland uit te brei den, door iederen slager, die een of twee koeien slacht, te verplichten er één schaap bij te slachten. Wij weten niet of j dit kan, maar zouden gaarne zien, dat wij niet alleen van het buitenland afhankelijk zouden zijn. De Voorz. antwoordde hierop als volgt: Voor zooveel het mogelijk was, ik weet het van nabij, is er van landbouwzijde heel wat moeite gedaan om de wol een hoogen prijs te doen bereiken en die ook te doen verwerken in het vreemde pro duct. Dat is evenwel op krachtigen tegen stand afgestuit en het is mij gebleken, dat het niet mogelijk is op het oogenblik ver dere stappen te doen. Die zijn pertinent afgewezen. Wat betreft de verdeeling van het be drag, dat nog ter beschikking is, meen ik, dat het in het voornemen ligt van de centrale organisatie om aan de Regee ring voor te stellen te betalen na een inventarisatie op 1 Januari. Ik geloof niet, dat de wensch om voor twee koeien een schaan te slachten, prac- tisch door te voeren zou zijn en dat dit plan gelukken zou. Er wordt echter moeite gedaan het verbruik van schapen- vleesch te bevorderen. Wij zullen actief I blijven. Ook aan de wol is veel moeite be- j steed, maar het is niet gelukt de zaak een stap verder te brengen. Gisterenmiddag is de 170e algemeene vergadering van de algem. vereeniging voor bloembollencultuur gehouden in het gebouw der vereeniging te Haarlem, on der voorzitterschap van den heer E. H. Krelage. Aan de openingsrede is het volgende ontleend: Voor de beoordeeling van de vooruit zichten van het bloembollenbedrijf als oeconomisch geheel is de buitenlandsche toestand van veel grooter belang, zeide de voorzitter in zijn openingsrede. Het be drijf valt of staat met de exportmogelijk- heid naar en de koopkracht van het bui tenland. Alle andere factoren hebben daar naast slechts bijkomstige beteekenis. Het buitenland is, ondanks de reeds in het laatst van 1929 begonnen wereldcrisis, de laatste drie jairen een hoeveelheid bloembollen blijven invoeren, die zich niet alleen op het reeds zeer hooge peil van 1928 heeft weten te handhaven, maar dit zelfs nog heeft overtroffen, ondanks in- voerbelemmeringen van allerlei aard. Het eindcijfer van den uitvoer over 1932 kan op grond van de gegevens over de eerste elf maanden geschat worden op 47.5 millioen kg. tegen 46 millioen kg in 1931 en rond 45.5 millioen kg in 1930. Tengevolge van de abnormaal lage prij zen van het bijna verloopen jaar bedraagt het waardecijfer van den uitvoer echter slechts rond 19.000.000 gulden tegen rond 29 millioen in 1931 en rond 46 millioen in 1930 voor ongeveer dèzelfde hoeveelheden. Niet minder bedenkelijk is het erger lijke verschijnsel dat op het eind van het seizoen groote hoeveelheden bollen spe ciaal in Engeland op publieke veilingen uit Nederland zijn aangevoerd en tegen onzinnig lage prijzen zijn verkocht. De uitbreiding van de teelt begint ge lukkig tot staan te komen. De Zuidelijkste afdeeling West Zeeuwsch-Vlaanderen, evenals de afdeeling Zwijndrecht, heeft opgehouden te bestaan wegens de teleur stellingen, die de bollenteelt daar heeft opgeleverd. Het wetenschappelijk onderzoek, waar bij ik in de eerste plaats denk aan het La boratorium te L'isse, mag juist in dezen tijd, ter voorkoming van moeilijkheden bij dén invoer in het buitenland, niet ver slappen. Bü de onderhandelingen met andere landen worde door de regeering steeds re kening gehouden met de belangen van onzen export. De regeering verlichte onze moeilijkhe den door bij de vaststelling van telefoon tarieven en dergelijke rekening te houden met de belangen van de bloembollenstreek. De thans vastgestelde regeling is een stap in de goede richting. Na de openingsrede van den voorzitter, kwam een motie van de afdeeling Voor hout aan de orde. Hierin wordt gezegd: Overwegende, dat een groot gedeelte van de hoofdzakelijk kleine bedrijven niet in sttaat zijn, zich het benoodigde bedrijfs kapitaal te verschaffen, gezien den nood, die bii vele bloemkweekers hearscht en soms dreigt over te slaan in broodsgebrek; overwegende, dat door verwerping van het z.g. plan-Sassenheim door de 169ste algemeene vergadering naar buiten de schijn is gewekt, alsof het vak geen steun behoeft, terwijl toch vele bloembollen- kweekers dringend hulp noodig hebben; spreekt zich uit voor steun aan die be drijven, die zulks bheoeven en verzoekt het hoofdbestuur dre Algemeene Vereeni ging om, indien stappen worden onder nomen om steun te krijgen, deze beweging niet tegen te werken, onder het motto „dat het vak geen steun bhoeft". Met de afdeeling is het hoofdbestuur van oordeel, dat thans zoo spoedig moge lijk afdoende maatregelen moeten worden genomen om het bloembollenbedrijf voor verdere inzinking te behoeden. Maar dan is de motie-Voorhout veel te zwak. Dan mag het hoofdbestuur zich niet bepalen tot de passieve rol van „niet- tegen-werken", maar moet het de totstand koming der regeling krachtig bevorderen en zelfs daaraan leiding geven. Blijvende verbetering is niet denkbaar, zoolang niet de prijs, die voor de bloem bollen bij export bedongen kan worden, gehandhaafd worden kan op een peil, dat iets boven den productieprijs ligt. Er moet niet in het wilde weg worden ingekrom pen of opgeruimd, maar elk jaar moet het oogenblik worden afgewacht, waarop men weet, welke overschotten moeten worden opgeruimd. Ter tegemoetkoming in den ogoenblik- kelijken nood van velen is een voorschot regeling op het te verleenen crediet ont worpen, zoodat de verleening van finan- cieelen steun niet tot den herfst behoeft te worden uitgesteld. Indien een regeling, als in enkele trek ken geschetst, tot stand komt, zal daar door verkregen kunnen worden een vol komen gezondmaking van het geheele bloembollenbedrijf. De afdeeling Voorhout deelde mede, dat de reden van de motie, na de uiteenzetting, vervalt. Nu het hoofdbestuur een toezeg ging heeft gedaan, eventueel plannen te steunen, trekt de afdeeling de motie in. die haar dochter in België had bezocht, in de Boschstraat door een auto over* reden. Zij werd naar het ziekenhuis ge- bracht, waar zij spoedig is overleden. EEN BEJAARD ECHTPAAR ONDER EEN AUTO GERAAKT. De 63-jarige J. D. H. en zijn 62-jarig« vrouw M. H. B., uit de Boomgaardstraat, te Rotterdam, zijn gisteravond op den Boezemsingel aldaar, nabij den Grooau wijkschen singel onder een auto geraakt De man is met een hoofdwond en een her senschudding en zijn vrouw is met een ge broken rechterenkel in het ziekenhuis aan den Coosingel opgenomen. De toestand van den man is zorgelijk. De negentien opvarenden door reddingboot „Brandaris" met groote moeite van boord ge haald. Terschelling, 19 Dec. Zondagmorgen is de stoomtrawler >Harold« uit Leer, ge merkt »A. L, 19* op den »Engelschen hoek* nabü Terschelling gestrand en ten slotte uit elkaar geslagen. De opvaren den, negentien man,zijn met groote moeite door de reddingboot »Brandaris« derN.- en Z.-Hollandsche Reddingmaatschappü van boord gehaald en veilig aan wal ge bracht. Twee hunner zqn gewond. Een hunner heeft een been gebroken en een ander een arm. Zü werden ondergebracht in hotel »Nap« te West-Terschelling en zullen morgen naar Leer vertrekken. De treiler was onderweg met een last haring van de Fransche kust op weg naar Leer, en liep te ongeveer 12 uur in een dikken mist aan den grond. Onmid- dellük voer de reddingboot uit en even daarna zijn de sleepboot «Holland' van de firme Doeksen en Drost', benevens de motorboot van Vlieland ter assistentie uitgevaren. De bemanning kon, zooals gemeld, worden overgenomen door de reddingboot, doch het schip bleek ver loren. Het is totaal uit elkaar geslagen. Met ernstige wonden naar het ziekenhuis vervoerd. Zondagmorgen heeft in de woning van de familie Groeneveld aan de Polder straat te Rotterdam een ernstig ongeval plaats gehad. De 19-jarige dochter die bezig was met stof afnemen kwam daar- bü met haar kleeren in aanraking met een brandende kachel waardoor zij in een minimum van tüd in brand stond. Op haar hulpgeroep kwamen haar ouders uit een aangrenzende kamer hevig ont steld toesnellen, doch zü geraakten zoo- dcig overstuur dat zü aanvankelqk niet v s n hoe de vlammen te dooven. Een bi o r en een zwager die even later te hulp kwamen slaagden er echter spoedig in het vuur te blusschen. Het meisje had toen reeds zware brandwonden bekomen Een üBngs ontboden geneesheer liet haar naar hen ziekenhuis overbrengen. Buitenland. Naar waarnemingen verricht In den morgen van 20 December. Medegedeeld door het Kon. Nederlandscb Meteorologisch Instituut te de Bilt. Hoogste stand 778.8 te Boedapest. Laagste stand 748.4 te Vardö. Verwachting: Zwakke tot matige Z. tot Z.O. wind, helder tot half bewolkt, droog weer, wei nig verandering in temperatuur. DE MAN DIE JBROCHES MAAKTE.... Zij leken wel erg veel op guldens. De officier van justitie bü de recht bank te Rotterdam heeft twee jaren ge vangenisstraf geëischt tegen een 29-jari- gen gedetineerden koopman, die valsche guldens zou hebben vervaardigd. Ver dachte bekende volmondig dat hij ver zilverde looden gulden had gemaakt echter alleen met de bedoeling om die als broches en manchetknoopen uit te geven. Twee üsventers verklaarden echter dat de bekl. hen een valschen gulden voor echt had uitgegeven. DOOR EEN AUTO OVERREDEN. Te Maastricht is Zondag tegen den avond juffrouw Haenen uit Borgharen, AMSTERDAM, 19 Dec. Veemarkt. Aangevoerd: 654 vette koeien, ie kw. 6065 cent, 2e kw. 5258 cent, 3e kv». 4250 cent, mindere soorten 3040 cent per per kg, slachtgewicht; 97 melk- en kalfkoeien 190230; 110 vett kalveren, ie kw. 5865 cent, 2e kw. 52-56 cent, 3e kw. 3648 cent per kg levend gewiekt; 34 nuchtere kalveren 49; 83 schapen en lammeren: schapen 1216, lammeren 811; 895 varkens vleeschvarkens, wegende 90110 kg, 3436 cent, zware varkens 3334 cent, vette varkens 3233 cent per kg, slachtgewicht; 58 paarden 70100. Marktoverzicht: Runderen gelijke aanvoer als vorige week Handel slepend; .iets lagere prijzen. Vette kalvejen weinig aanvoer, handel tamelijk vlug, betere prijzen. Nuchtere kal veren weinig aanvoer, handel stug, prijzen constant. Schapen en lammeren weinig aan voer. handel slecht, dalende prijzen. Varkens ruime aanvoer, handel lui, prijzen afbrokko- lend. BROEK OP LANGENDIIJK, 19 Dec. Langendijker Groentenveiling. 4000 stuks bloemkool (reuze) 4.40—7.40; bloemkool 2e s. 1.102.70 per 100 stuks; 10.000 kg roode kool ie s. 3.403.60, 2e s. 22.70; 16000 kg gele kool ie s. 0.801.90; 90.000 kg Deen- sc'he witte kool 0.601; 13000 kg uien: gele uien 3.304.10,drielingen 33-4o; 775 kg bieten 1.401.50, alles per 100 kg. PURMEREND, 20 Dec. 1089 kg boter: 1.501.70 p. kg; 493 koeien 360 vette koeien 5864, stug; 61 geldekoeien 80140, stug; 40 melkkoeien 150220, stug; 32 stieren 4450, stug; 16 paarden 50130, matig; 80 vette kalveren 7090, matig; 172 nuchtere kalveren v d. slacht 6 17, matig; idem v. d. fok 14-.16, matig; 407 vette varkens v. d. slacht 2430, matig; 3S magere varkens 412, stug; 254 biggen 4 8, matig; 693 schapen 618, stug; 23 bok ken 210, matig; piepkuikens 0.600.75: 152 ganzen 33.50; 118 zwanen 2.803.25; 155 kalkoenen 0.750.85. Eierveiling. Kipeieren 45; eendeieren 3.35 alles per 100 stuks. TEXEL, 19 Dec. Markt. 2 koeien; 12 nuchtere kalveren 610; 1 ram; 11 schrammen 1012; 43 biggen f 4 7; 8 korven oude kippen 0.45o.8o: W» ven konijnen 0.701.25. Eierenveiling. Aangevoerd 33958 eieren. 58—62 kg 5—5-40; 62—64 <.30—J.óO' kleine eieren 3.25—4.60 alles per roo stuk» Oude kippen (vorige veiling) 0.53 p Ir» van 17 en 19 December. BEVALLEN: J. Bakker—Hüman, 4. V. B. VisserLoven, z. T. Kwast—Amia- bel, z. M. NabbenWezelman, d. OVERLEDEN: W. A. v. Boven, M J. A. Wiiker, 63 j.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 11