KANNEWASSER IS ALTIJD GOEDKOOPER DE STRIJD OM WEEKEN. NIEUWSBLAD VOOR DEM HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buiteniandsch overzicht. OOK VOOR DAilES-CONFECTIE Dc kabinetscrisis in België. - Ook Frankrijk heeft een nieuw kabinet. - Het geschil tusschen China en Japan. Wij Breien en repareeren alle soorten wollen Kleeding, Kousen en Sokken, (ook de allerfl!n'<'te). Een samenzwering ontdekt in Argentinië. China en Japan. FOSTER'S FEU ILLETON 17) Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65-.binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20 Losse nos. 4ct.;fr.p. p. 6ct. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70,f 1.— Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, f 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16060. ADVERTENT1EN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prys. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t,'m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4 ct. De kabinetscrisis in België is opgelost, al heeft liet den kabinetsformateur, de Broqueville, heel wat hoofdbrekens gekost en moest, in den letterlijken zin des woords, de koning er bij te pas komen, voordat een compromis was gevonden. Dat deelt ons tenminste de corr. van de „Nw. Rott. Crt." te Brussel over het ver loop mee. De moeilijkheden zoo zegt hij welke de Broqueville Vrijdag bij zijn pogingen tot samenstelling van het nieu we kabinet ontmoette, bleken Zaterdag ochtend nog toegenomen te zijn, met het gevolg, dat iets voor den middag een mis lukking door velen zeer waarschijnlijk werd geacht. Tegen den middag werd de toestand zoo ernstig, dat Koning Albert het noodig vond de liberale ministersHymans, Janson, Lip pens en Forthomme, alsook Deveze ten paleize te ontbieden. Omtrent het onder houd, dat vrij lang duurde, weigerden de liberale ministers beslist na afloop ook maar een enkel woord los te laten. Het was echter duidelijk, dat de Koning in ver band met den zeer precairen toestand der rijksfinanciën en de dringende noodzake lijkheid van een spoedige oplossing van de regeeringscrisis, een pathetisch beroep had gedaan op de vaderlandsche gevoelens der liberale ministers, ten einde te beko men, dat zij zelfs ten koste van eenige persoonlijke offers, de samenstelling van het nieuwe kabinet tegen Zaterdagavond mogelijk zouden maken. Het resultaat was, dat na den middag een duidelijke ontspan ning intrad en tegen den avond was hij er in geslaagd een kabinet samen te stellen. Het tweede kabinet-de Broqueville ziet er als volgt uit: zeven katholieken: minis ter-president graaf de Broqueville; sociale voorzorg en hygiëne: graaf Carton de Wiart; binnenlandsche zaken en P. T. T.: burggraaf Poullet; financiën: mr. Jaspar; koloniën: mr. Tschoffen; landbouw, mid denstand en openbare werken: prof. Sap; arbeid en nijverheid: dr. van Isacker. Vijf liberalen: landsverdediging: Devez; jus titie: mr. Janson; buitenlandsche zaken: mr. H.ymans; openbaar onderwijs: Lip pens; transportmiddelen: Forthomme. De samenstelling van het tweede kabi net-de Broqeville is dus, wat het aantal vertegenwoordigers der katholieke en li berale partijen betreft, onveranderd ge bleven. Ook Frankrijk heeft een nieuw kabinet gevormd door Paul Boncour. De oplossing is dus zoo goed als gelijktijdig gekomen met die van den Noordelijken buurstaat. Het nieuwe ministerie is als volgt door Boncour samengesteld: Paul Boncour (onafhankelijk, oud-lid van de soc. partij): premier en buitenland sche zaken; Chéron (onafhankelijk, repu blikein, oud-lid van de fractie Poincaré): financiënGeorges Bonnet (radicaal): openbare werken; Chautemps (radicaal): binnenlandsche zaken; Painlevé (republi- keinsch socialist): luchtvaart; Daladier (radicaal): oorlog; Leygues (oud links-re publikein, onafhank.): marine; Queuille (radicaal): landbouw; Miellet (radicaal): pensioenen; Gardey (radicaal): justitie; De Monzie (Fransch-socialist): onderwijs; Albert Sarraut (radicaal): koloniën; Dali- mier (radicaal): arbeid; Léon Meyer (ra- JAAP SNOR, ZUIDSTRAAT 19. (Let op den gelen winkel). dicaal): koopvaardij; Daniélou (rep. soc.): openbare gezondheid; Julien Durand (ra dicaal): handel; Laurent-E.ynac (links-ra dicaal): P.T.T. Donderdag zal Bcncour met zijn nieuwe ministerie voor de Kamer verschijnen en denzelfden of den volgenden dag zal hij laten stemmen over een voorloopig twaalf de der begrootng voor Januari 1933. Over liet nieuwe kabinet schreef „De Telegraaf" gisteren o. m.: Een oogopslag op de samenstelling is voldoende, om in te zien, dat zij uiterst weinig verschilt van die van Herriot. De premier zelf geniet bovendien, zoo kort nadat hij te Genève het accoord der vijf mogendheden mede tot stand heeft weten te brengen, een prestige, nauwelijks ge ringer dan dat van zijn voorganger. Men kan ook moeilijk spreken van een duidelijke opschuiving naar links of naar het midden. Het is een minderheidsregee- ring, berustende op de radicale en de klei ne linksche partijen en eenige wilden, juist als die van Herriot. Hoe groot haar levenskansen thans zijn, grooter of klei ner dan die van haar voorgangster, hangt af van de regeeringsverklaring, waarmede zij Donderdag voor de Kamer komt. Het Chineesch-Japansche geschil wordt pijnlijk voor alle partijen. E11 voor China en Japan èn voor Genève. Men weet niet hoe men met goed fatsoen tot een bevredi gende oplossing kan komen, omdat Japan er niet over denkt Mantsjoekwo weder prijs te geven en China het maar niet zoo wil laten schieten, terwijl Genève niet weet hoe uit dit wespennest vandaan te komen, zonder al te veel van zijn prestige in te boeten. In het Zaterdagavond-nummer van de „Nw. Rott. Crt." wordt aan dit penibele vraagstuk aan beschouwing gewijd, waar- j aan wij het volgende ontkenen.; China weet voor een verloren zaak te vechten. Het kan Mantsjoerije nog minder aan de Japanners ontrukken dan Buiten Mongolië aan de Russen. Daarbij is Mansjoerije oneindig veel belangrijker, China kan en wil Mansjoerije zoo niet los laten. En het vindt zijn houvast in het ver drag van den Volkenbond. In Mantsjoe rije zoowel als te Genève, en door boycot ook in eigen land, ziet het kans de Japan ners op het oogenblik het leven erg zuur te maken. Het beseft volkomen dat Japan niet de ongevoelige reus is, die om allen glimlacht. De Japansche staatslieden voe len diepe bekommering om al deze din gen. De ellende, die het land reeds teistert maakt de kosten van het avontuur en den nadeeligen invloed op den hanael heel zwaar te dragen. Terwijl de waarde van de yen 1.25 behoort te zijn, staat zij op I krapjes 0.50. Zoover is zij afgezakt in' het jaar dat Japan van den gouden stan daard af is. De Chineezen zien deze moeilijkheden en laten daarom niet los. Daarvoor zijn zij oosterlingen. Mogen het verzet en de pro cedure hun wat zij dreigen te verliezen niet kunnen redden, zij bezorgen in ieder geval den tegenstander wiens gevoelig heid zoo groot is, bittere pijnen. De Volkenbond zit opgescheept met dat geval. De Volkenbond heeft handhaving van het recht tot taak, en zijn weg schijnt aangewezen. Voor vele kleine of buiten contact met Oost-Azië levende landen is het probleem dan ook eenvoudig: De rechtskwestie is niet ingewikkeld; de Ja pansche verdediging berust duidelijk op voorwendsels, die als zoodanig nog eens door een, ook door de Japanners te voren geaccepteerd onderzoek, zijn vastgesteld. Het zou betrekkelijk eenvoudig zijn een vonnis te vellen, als men slechts juridisch en niet politiek te werk wilde gaan of er zeker van was dat het vonnis door den in het ongelijk gestelde geëerbiedigd, of on der dwang voltrokken zou kunnen worden. Noch het een, noch het ander is nu ech ter denkbaar. Daarmede zit men te Genève. Wij hopen dat de verzoeningscommis sie tot stand komt. Men geve Japan de kans tot kalmte te komen, helpe het aan het vinden of construeereri van een deur in den muur waartegen het staat. En men geve den Chineezen den tijd, dien zij daarvoor noodig hebben, 0111 af te dalen tot hun minimuineischen. Het wordt on geacht in het Oosten, zich daarmede te haasten! De ontdekking geschiedde toe vallig tengevolge van een ontplof fing. Twee oud-presidenten er bij betrokken. Reuter meldt uit Buenos Aires: Doordat ten huize van een partijgenoot van den vroegeren president Irigoyen in een der buitenwijken van Buenos Aires een hevige ontploffing heeft plaats gehad, is de politie op het spoor gekomen van een groote opslagplaats van bommen en een uitgebreid wapendepot. De politie doorzocht daarop het huis verder en nam een aantal papieren in be slag, waaruit bleek, dat er een wijdver takte samenzwering op touw was gezet. Verscheidene leiders, waaronder kolonel Cattana, weiden gearresteerd. De regeering heeft een proclamatie tot de bevolking gericht, waarin wordt mede gedeeld, dat men een uitgebreide samen zwering ontdekt heeft, welke ten doel had de leden der regeering en eenige hoogge plaatste persoonlijkheden te vermoorden, de openbare gebouwen te verwoesten en onrust te zaaien onder de bevolking. Ten huize van eenige radicale leiders zijn huiszoekingen gedaan, waarbij wapens en bezwarende stukken in beslag genomen werden. De radicale dagbladen £ijn verboden. De arrestatie van een aantal radicale leiders is gelast. De regeering zal aan het Congres voorstellen den staat van beleg af te kon digen. Ond-er de gearresteerden bevinden zich de oud-presidenten Irigoyen en De Alvear, die uit het land zullen worden ge zet. Naar aanleiding van deze gebeurte nissen hebben radicale elementen getracht betoogingen te houden in de hoofdstraat. De bereden politie heeft de menigte echter verspreid. Uit de in beslag genomen papieren blijkt, dat het de bedoeling der revolution- nairen was president Justo gevangen te nemen, de openbare gebouwen te bezetten en de bevolking te terroriseeren door het tot ontploffing brengen van talrijke bom men, die zy reeds in voorraad hadden. De opstand is in de kiem gesmoord en nergens hadden wanordelijkheden plaats, behalve te Tranquillo, waar de be volking een vijandige houding aannam, toen de politie de bureaux van de radicale partij sloot. De minister van oorlog deelt mede, dat het leger niet bij de beweging betrok ken is. Het congres zal Zondag bijeenkomen om te beraadslagen over het verzoek van den president om den staat van beleg af te kondigen. De gearresteerde lieden aan boord van een kruiser gebracht. Reuter meldt nader uit Buenos Aires, dat alle leiders van den opstand gearres teerd zijn. Ex-president Irigoyen- is scheep gegaan naar het eiland Marti n- garcia, waarheen hü ook na de revolutie van 1930 verbannen is. De voornaamste leiders van de radica len, ex-president Alvear, de ex-minister van buitenlandsche zaken Pueyrredon, en de ex-minister van oorlog generaal Delle- piane, zijn aan boord van den kruiser Veinticinco de Mayo gebracht. Kolonel Cattanco, die naar men zegt de militaire leider van den opstand was, zou Donderdagochtend medegedeeld hebben, dat de opstandelingen van plan waren ge weest, na het omverwerpen van de regee ring. de macht af te staan aan het Opper ste Gerechtshof. Nader wordt uit Buenos Aires gemeld, dat de kruiser Veinticinco de Mayo de bavén verlaten heeft. De minister van binnenlandsche zaken heeft verklaard, dat de regeering den toestand goed in handen heeft. De schuldigen zullen gestraft wor den en alle voorzorgsmaatregelen zijn ge troffen om de orde te handhaven. Er heb ben nog voortdurend arrestaties van ver- dachte lieden plaats. Een nieuwe opstand aan den Chineeschen Oosterspoorweg. Vaz Dias meldt uit Peking. Het dagblad Dagun Bao deelt mede, dat aan de Zuidelijke zijlijn van den Chi- neesche Oosterspoorweg ten nieuwe op stand is uitgebroken. Een leger van 5000 Chineesche opstandelingen zou aan ge noemde zijlijn het stantion Jaomyn heb ben bezet. Generaal Ma zet den strijd tegen Japan voort. Naar Vaz Dias meldt, heeft men te Nanking officieel medegedeeld, dat de Centrale Chineesche regeering een radio- gram ontvangen heeft van generaal Ma Tsjang Sjan, waarin hij verklaart, dat de berichten, volgens welke hij zijn strijd tegen Japan zou hebben opgegeven, on juist zijn. Hij zal den strijd voortzetten en de actie van Sachalin uit leiden. DOOR EEN TREIN GEDOOD. Vrijdagavond is op den spoorwegover gang bij den Zeeweg te IJmuiden de 78- jarige T. Oudhof door een van Haarlem komenden trein gegrepen. De man, die den trein vermoedelijk niet heeft boorer aankomen, was op slag dood. OUDE MAN VERDRONKEN. Gisterenmorgen omstreeks 11 uur is de' 80-jarige M. Kooien uit Oss op den Lither- j weg aldaar in een ondiepe sloot geraakt j en verdronken. De oude man moet op den vochtigen weg zijn uitgegleden. EEN WINKEL MET GESTOLEN WAAR. Een Inval van de recherche. centrale Dinsdag heeft de centrale recherche een inval gedaan in den sigarenwinkel van M. J. de G. aan den Coolsingel te Rotterdam, op grond van het vermoe den, dat er van diefstal afkomstige goe deren werden verkocht. Na een voor loopig onderzoek in den winkel is nage noeg de geheele voorraad sigaren, siga- 1 retten, pijpen en tabak in beslag genoe- men en naar het hoofdbureau van po litie overgebracht. Daar is de partij ge sorteerd en weldra bleek, dat een en ander afkomstig was van tal van dief stallen, welke hl alle deelen van het land zijn gepleegd, hoofdzakelijk uit zendin gen van grossiers. Ook zijn wat flesch- jes eau de cologne in den winkel in ge- slag genomen, welke van diefstal af komstig bleken te zijn. In verband met deze zaak zijn aange houden de 26-jarige sigarenwinkelier M. J. de G., als verdacht van heling en de 20-jarige losse werkman H. J. H. en de 20-jarige losse werkman L. de V., als verdacht van diefstal. Zij zijn opgesloten. BRANDSTICHTING. Donderavond is de 56-jarige gepen- sionneerde mijnwerker A. W., die per electrische tram uit Aken aan de Holz te Kerkrade arriveerde, door de ge- meente-politie gearresteerd, en naar het hoofdbureau van politie overgebracht, verdacht van opzettelijke brandstichting in zijn nog nieuwe woning in de Wil- helminastraat. Voorbijgangers hadden tegen 5 uur brand in de woning ontdekt. Een van de buren klauterde over het dak in de woning, en constateerde brand op een zolderkamer. Met vereende krach ten konden de buren met emmers water het vuur blusschen, zoodat de spoedig aanwezige brandweer geen water meer behoefde te geven. Uit het nadere onder zoek, dat de politie Vrijdag heeft inge steld, is gebleken, dat W. Donderdag 4 liter petroleum heeft gekocht, dat ver schillende voorwerpen met petroleum wa den doordrenkt. Ook zijn stukjes kaars in beslag genomen. Vrijdagmiddag heeft de Justitie uit Maastricht een onderzoek ingesteld. WOEKER? Een vreemde methode om ge leend geld plus de woeker-rente terug te vorderen. Vrijdagmorgen verscheen in een van de straten in het westelijk stadsgedeelte van Rotterdam, een man, lazen wij in de „Nw. Rott. Ct.", die een groot bord boven het hoofd droeg, waarop te lezen stond: „schuldbekentenis te koop, groot 500, ten name vanen dan volgde den naam van een bewoner van die straat. Daarna volgde de mededeeling: „Over te nemen, tegen elk aannemelijk bod". De betrokken bewoner van die straat staat in de buurt als rechtschapen, fat soenlijk man bekend en de buren verbaas den zich zeer over 't verschijnen van het bord. Zij boden den drager van het bord 100 aan, onder voorwaarde, dat hij de schuldbekentenis zou afgeven en onmid dellijk de straat zou verlaten. De man antwoordde, dat hij de schuldbe kentenis niet had, en dat hij kwam in op dracht van een voorschotbank. Deze bank had hem, zoo zeide hü, uitsluitend gezon den met het doel, den schuldenaar zooveel schande aan te doen, dat hij het geheele bedrag zou betalen. Als antwoord op het bord is daarop een circulaire in de buurt verspreid, welke af komstig is van den betrokken schulde naar. In deze circulaire staat, dat hij ver leden jaar in zün zaken 1500 noodig had. Hü is toen naar die voorschotbank ge gaan. Daar heeft hij het geld gekregen onder voorwaarde, dat hü binnen 14 dagen 2800 zou terugbetalen. Hij heeft dit aan bod geaccepteerd en het geld betaald. Kort geleden heeft hü zich opnieuw tot die Jrank gewend. Hij kreeg 300, maar moest een schuldbekentenis van 500 teekenen. Dit bedrag kon hij niet binnen den gestelden termijn betalen en daarom was, aldus de circulaire, de bank tot deze methode overgegaan. Buitenland. VOORTVLUCHTIG BANK DIRECTEUR. De directeur van de gefailleerde Duit- sche Bank und Diskontogesellschaft is de vorige maand naar het buitenland ge vlucht en na zijn overhaast vertrek zijn te Mühlhausen en Thüringen koffers van hem in beslag genomen, die daar als pas- sagiersgoed waren heengezonden, doch niet afgehaald. Op 7 dezer zün de koffers toen ambtshalve geopend. Uit het onder zoek is sindsdien gebleken, dat Schaeffer in den nacht op 16 November in een hotel te Mühlhausen heeft gelogeerd. De beide koffers bevatten behalve kleedingstukken een uitgebreide correspondentie, in hoofd zaak uit de laatste vier jaren en een aantal andere documenten. Het schijnt, dat de papieren in haast zijn gepakt. Zij leveren gegevens voor het gerechtelijke onderzoek. Er blijkt uit, dat Schaeffer in de laatste maanden voortdurend brieven van de bank aan haar cliënten heeft achtergehouden en zich heeft toegeëigend. Hü deed dit steeds indien hü moest vreezen, dat de cliënt door ontvangst van den brief op de hoogte zou worden gebracht van den stand van zijn rekening, welke door Schaeffer's manipulaties reeds lang niet meer in orde was. Veel brieven werden r.og ongeopend in den koffer gevonden. Mededeeling van Schaeffer aan zijn ver wanten of aan de bank betreffende zijn verduisteringen en zün verdere bedoelin gen zün niet gevonden. HET SPOORWEGONGELUK BIJ PERPIGNON. De oorzaak. Reuter verneemt omtrent het spoorweg ongeluk te Maury, nabij Perpignon, nog, dat het ongeluk niet veroorzaakt is door het hooge water, doch door een automo biel, die bü een spoorwegovergang door de neergelaten spoorwegboomen was heen gereden, waardoor deze op de rails terecht waren gekomen. De verongelukte trein reed met twee locomotieven. De machinist van de voorste locomotief zag den baan wachter een onveilig signaal geven en hij zette onmiddellük de remmen aan, doch de machinist van de tweede locomotief zag het sein niet en reed zonder te remmen door. Behalve de zeven personen, die gedood werden, zün er 30 passagiers min of meer ernstig gewond. Volgens totdusver ontvangen berichten zün er geen Nederlanders onder de slacht offers. Is al te vaak oorzaak van slechte spijsvertering en verstopping. Neem meer beweging en ge- gebruik Foster's Maag- pillen, het afdoende laxeermiddel. 'J'- f 0.65 pet Flacon. Roman van HUGO BETTAUER. (Nadruk verboden). Voorbereidende maatregelen. George Waller zag er zoo ongeveer uit als de helden uit de werken van wij len Marlitt: slank, gespierd, elegant, voch- tig-glanzende oogen met lange wimpers, clean shaven, het zwarte haar glad ge scheiden, smalle voeten en welverzorgde handen. Sinds de heer George Haller zijn stem had verloren, waardoor het hem onmoge lijk was nog ergens als zanger op te tre den, was het roofdierinstinct in hem ont waakt en begon zijn uiterlyke glans da nig af te nemen. Hij leende zich, om slechts aan geld te komen, voor allerlei obscure zaakjes en genoot als zoodanig dan ook een zekere reputatie by die lie den, die van dergelijke tusschenpersonen steeds gebruik plegen te maken om zelf buiten schot te blüven. Dezen man bezocht Lazio Bartos eenig^e dagen na Nieuwjaar en uit het gesprek, dat tusschen hen beiden ge voerd werd, kon men gevoeglijk afleiden, dat Haller volkomen op de hoogte was van hetgeen Bartos de laatste dagen zoo zeer bezig hield. De Hongaar viel althans met de deur in huis. „Vriend Haller", zoo begon hü, na de eerste, wat koele begroeting, „nu komt het er op aan tot daden over te gaan. Ik heb met de mensohen in de Bankgasse alles in orde gemaakt, zü kunnen zich geheel met m'n plannen vereenigen, zü het dan na tuurlijk zonder er officieel debet aan te willen zijn. De zaak is dus zoo: Die Amerikaan Ralph O'Flanagan is tot over z'n ooren verliefd 00 een dom gansje, dat straatarm is, maar zich zeer voornaam voordoet. Zóó verliefd, dat we zelfs met de mogelijkheid van een verloving rekening moeten hou den. Als het inderdaad zóóver kwam; zou de man voor ons natuurlijk verloren zün. Maar er schuilt nog een ander gevaar in ce activiteit der Weensche bankinstellin gen, die zich ook van hem trachten mees ter te maken. Zoo half en half hebben ze hem al met dertig millioen dollar vastge legd; op het oogenblik wordt door de di recties van alle banken tot diep in den nacht aan het uitweken van een groot in- dustrialiseerings-project gewerkt, nog een paar dagen en O'Flanagan zal een besluit moeten nemen. Dit alles nu moeten wij trachten te voorkomen. O'Flanagan mag zich niet verloven en nog minder beslui ten zijn goeie geld voor den zoogenaam- den wederopbouw van Oostenrijk bescirk- baar te stellen. Die Amerikaansche broe der moet voor onze plannen worden ge wonnen, hij moet ons zijn millloenen ter beschikking stellen, opdat we tegelijkertijd hier en in Beieren tegen dat roode ge peupel kunnen optrekken. Hebben we dat eenmaal in onze macht, dan is het socia listische Weenen de grootste stad van een faseistisc rijk, dat zich van Palermo tot Munchen uitstrekt en in het Westen door Bregenz, in het Oosten door de nieuwe grenzen van Hongarije wordt ingesloten. Ik zeg: de nieuwe grenzen, want dan is het slechts een kwestie van dagen of Hon garije op Joego Slavië en Tsjeoho Siowa- kije los zal gaan. Je weet echter, dat mijn patriottisch fanatisme zijn grenzen heeft en ik denk er dan ook niet aan al die mooie Ameri kaansche millioenen ter verwezenlijking van de plannen van die heeren over te laten. Een groot deel ervan moet in onzen zak vloeien en dat deel van onze taak meen ik het best aan jou te kunnen toe vertrouwen. Het verdere, op fluisterenden toon ge voerde gesprek eindigde met de woorden: „Twee millioen krijg je direct uitbetaald ter bestrijding van eventueele onkosten. Gelukt de onderneming, zóó, dat dat kind zelfmoord pleegt, wat echter niet waar schijnlijk is, of zóó, dat die Amerikaan haar voor goed mijdt, dan krijg je nog maals vijf millioen. Een mooi bedrijfs- kapitaaltje voor je: een nieuw colbert, nieuwe schoenen en een fijne das. Als je er weer wat netter uitziet, zal je geluk bij je avonturen verdubbelen". Haller vond vijf millioen echter te wei nig, er werd over en weer gevraagd en ge boden, tot men ten slotte overeen kwam er zes millioen van te maken. „Nu zijn er wel eenige moeilijkheden te overwinnen. Zü kent natuurlijk zün hand schrift, dus moet ik zien, dat ik een paar woorden van hem machtig word. Voor jou heb ik een visitekaartje noodig; enfin, daarvan heb ik een keurige collectie in m'n bureau. Bovendien moet ik voorko- 'men, dat de Amerikaan op den avond, waarop wij dat zaakje afdoen, het meisje van kantoor gaat halen. Komt ook in orde." Dienzelfden avond begaf Lazlo Bartos zich weer naar hotel Imperial, overtuigde zich, dat Ralph niet aanwezig was en sloop toon behoedzaam naar de étage, waar de Amerikaan zijn apartimenten had. Juist verliet Sam de kamer om iets te gaan halen. Bartos raapte al zün brutali teit bijeen, zette met een haastige bewe ging den kraag van 'zijn pels op, alsof hij een étage hooger wilde gaan, draaide zich, toen hij de trap bereikt had, om en riep in het Engelsch: „Mister Sam, ik geloof, dat Mister O'Flanagan u beneden zoekt." Sam, die meende met een der hotelgas ten te doen te hebben, rende met groote sprongen naar beneden. Bliksemsnel had Bartos zich omge draaid, reeds stond hü in Ralph's salon en met een paar stappen was hü bij het schrijfbureau, waar een schrijfmap onmid dellijk zijn aandacht trok. Een lachje krul de zijn lippen. Prachtig! Daar lagen brief papier en couverts en hier een begonnen en doorgestreepte brief aan een Ameri- kaansch advocaat. De detective stak beide in zijn zak, ver dween geluidloos en verliet kalm het ho tel, zonder dat Sam, die zijn heer natuurlijk tevergeefs gezocht had, er ook maar iets van bemerkte. Op hetzelfde tijdstip zat Ralph met Hilde Wehningen op twee bescheiden parket plaatsen in de opera. Ralph wilde eerst loge nemen, maar hij bedacht zich, toen hü bemerkte, dat Hilde geen toilet droeg, waarin zij zich in de loge op haar gemak zou voelen. Bovendien wist zij immers niet hoe rijk hü was, zoodat zij zich zeker over een dergelijke groote uitgave zou ver wonderen. Er werd „Salomé" gegeven; de opvoe ring was schitterend. Richard Strauss dirigeerde en Ralph, die veel minder muzi kaal was dan Hilde, genoot reeds wanneer hü haar van terzijde aanzag; het lichten van haar oogen en de zich in eiken trek op haar gelaat openbarende overgave aan de muziek aanschouwde. Na de voorstelling bezochten ze het bü de opera gelegen restaurant. Eén oogen blik voelde Hilde zich temidden van al deze élégance bedrukt; onrustig gleed haar blik over 't goedkoope toiletje, dat zij droeg, maar haar gevoel van eigenwaarde hielp haar spoedig over de stemming heen en vrooliik bediende ze zich van de ge rechten, die Ralph besteld had. Ze ge neerde zich ook absoluut niet, lachend op te merken: „Zoo goed en zoo veel als vanavond heb ik in lang niet gegeten! M'n hemel dat er werkelijk nog menschen zijn, die het altijd zoo goed gaat!" Ralph nam de hand van het meisje en drukte die zachtjes. „Hilde. het zal je altijd zoo goed gaan en nog veel, veel beter. Hilde, ik moet je waf zeggen Het was hem zoo warm en innig te moede, dat lui nu Hilde het geheim van zün persoon en zijn positie wilde openba ren, en haar vragen of ze voor altijd zijn vrouw wilde worden. Door een toeval kwam het ook nu niet zoo ver. Een blonde heer trad op het tafeltje, waaraan zij ge zeten waren, toe, groette Hilde en wierp Ralph een vorschenden, nieuwsgierigen blik toe. Hilde bloosde en stelde voor. „Dokter Günter meneer Patrick Ralph". Er werden een paar onverschillige woor den gewisseld, maar daar Hilde doktor Günter niet uitnoodigde plaats te nemen, verwijderde deze zich spoedig. Met een licht gevoel van jalouzie vroeg Ralph: „Die meneer moet je wel goed kennen, dat hij je, niettegenstaande je je in gezel schap bevindt, aanspreekt?" Weer bloosde Hilde. „Een jeugdvriend! Als jong meisje had ik me bijna met hem verloofd. Maar ik bemerkte gelukkig bijtijds, dat mijn liefde voor hem niet groot genoeg was om zijn vrouw te worden". „Je hebt dus toch al lief gehad en ik dacht Ralph maakte den zin niet af en keek ontstemd voor zich. „Neen Ralph! Ik heb nog nooit een man werkelijk lief gehad!" En zij keek haar metgezel met zulke groote, eerlijke oogen aan, dat hij haar wel moest gelooven. Het meisje stelde voor om weg te gaan, zij gingen en Ralph bracht haar in een taxi naar huis. „Tot morgen. Hilde!" Hilde aarzelde. „Morgen ik weet niet ik zal mis schien wat vroeger heengaan, omdat ik nog een boodschap moet doen". (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1