PUROL rijk aan geneeskracht ZATERDAG 24 DECEMBER 1932. Julianadorp. 11 Hoof dpi {n 't Zand. Wieringen. Breezand. Anna Paulowna. Drie gulden of twee dagen W ieringei waard, Schagen. Texel. nHsjnhardt s Poeders (2 uur en 44 minuten in het Huis van Bewaring te Alkmaar.) LEZING OVER PLUIMVEEHOUDERIJ EN DE HELDERSCHE EIERENVEILING. Vrijdagavond hield de heer Verstegen uit Den Helder over bovengenoemd onder werp een lezing in het café „Du Passage" van den heer J. Rotgans, alhier. Ongeveer een twintig belangstellenden waren aan wezig. De heer Verstegen heette allen welkom, en was tamelijk tevreden met een opkomst als deze. In den breede zette de heer Verstegen toen verschillende belangen voor depluim veehouderij duidelijk uiteen. Dit jaar is het meest slecht geweest, er is weinig aangelokt, Dat laatste kan zijn goede of slechte zijde hebben, als men er maar voor zorgt, nu niet te weinig te fokken, want anders zit men straks met niets anders dan 2- en 3-jarige hennen. De prijzen der eieren waren eveneens slecht, men geeft de schuld dat er geen uitvoer is en zal grootendeels wel waar zijn Duitschiand heeft echter dit jaar meer eieren gekocht dan het vorige jaar. Het invoerrecht komt daar echter zoowat op 0.9 cent per ei, dat beïnvloedt de prijzen en het gebruik. Engeland zet al op al om zich zelf te kunnen helpen in star n zullen spoedig bedaren door Vraag daarom Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders en Mijnhardt's Kiespijnpoeders. Alleen echt als op doos en poeders de naam Mijnhardt staat. Let bij het koopen hierop. Per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. Onze productie zou dus door eigen land geconsumeerd moeten worden. De van regeeringswege 35 millioen gekoelde eieren, zijn nu reeds opgeruimd. En wat nu de reden is dat de prijzen nu reeds dalen, ja, men heeft rekening te houden met de algemeene toestand in het land. Hoe lager echter dé prijzen, hoe grooter gebruik. Door het zachte weer is de aanvoer op de markten en veilingen heel goed te noemen. Komt er een wintertje, dan stijgt doorgaans de prijs. Veel aan dacht moet men besteden aan de kwali teit van het product. De voederwijze en de zindelijkheid der hokken en de be waarplaats der eieren spelen hierbij een groote rol. Daarna komt spr. terecht op het terrein van organisatie der kippen houders en staat ook hier geruimen tijd bij stil, en geeft de aanwezigen in over weging, ook hieraan wel terdege aan dacht te schenken. Ook dat kan van veel nut zijn. Het verkoopen van de slachthanen en kippen, neemt spr. onder de loupe. Ook daarvoor moet de pluimveehouder betere prijzen kunnen maken en niet alle winst in andermans zakken belanden. De beste prijzen zoowel voor eieren als het pluim vee zelf krijgt men op de veilingen. Daarna wordt door spr. uiteengezet welk een langen tijd het geduurd heeft eer de Held. Eierveiling een behoorlijk onder dak kreeg. Het Gemeentebestuur werkte niet mede. Nu zullen wij het zelf doen en binnen enkele weken is ons eigen gebouw, in de Palmstraat gereed. Wij hebben 120 aanvoerders en 80 koopers, en dat kan nog beter worden. Spr. drukt de aanwezigen op het hart schenkt Uw aandacht aan de stad en aan Uw veiling. Den Helder is in een gun stige conditie, men kan daar koopen, zend dus Uw eieren enz. enz. naar de Held. veiling. Na een oogenblik pauze wijst spr. nog op de gehouden tentoonstelling van fokmateriaal te Alkmaar. Het invoe ren van nieuw materiaal is ook voor den pluimveehouder een vereischte, en dan de inenting der hoenders. Ook dat dient men niet te vergeten en tevens kan men elkander daarbij goede diensten bewijzen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen wordt door een persoon gebruik gemaakt. Deze vroeg namelijk hoe de spr. er over dacht als de tegenwoordige aanvoer van 35000 eieren per week plot seling eens toenam tot bijv. 100.000 stuks per week aan de Held. veiling, en of dat kwantum dan wel afgenomen zou worden, en voorts of ook een handelaar daar met zijn eieren mag komen. De spr. antwoordde dat Den Helder dat kwantum gemakkelijk zou opnemen, en dat ook een handelaar, aanvoerder aan de veiling mag zijn, al is het ons streven dat de eieren recht streeks van de bedrijven aangevoerd wor den. Daarna werd met een woord van dank de vergadering gesloten. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. Ie Kerstdag. 's Morgens 10 u., de heer Frankema van Amsterdam. Zang van het dameskoor. 's Avonds 6 uur, Kerstfeest. 2e Kerstdag. Geen dienst. Zendingsgebouw „De Ster der Hope". Ie Kerstdag. 's Morgens 10.30 u. en 's avonds 6.45 u. de heer Looij, van Rijsoort. 2e Kerstdag. 's Avonds 6 uur, de heer Sevensma, van Amsterdam. Kerstfeest Eerste Kerstdag (morgen) wordt er geen voetbal gespeeld. Op Maandag (2e Kerstdag) zal men vermoedelijk een wed strijd onder ons houden. We vernamen bij den lotendebitant P. Kossen, alhier, onder zijn laatste collectie loten van de Unie de prijs van f 25000 is gevallen. Voor zijn gelukkige klanten is dit een reuze meevaller in dezen tijd van malaise. DE DADER VAN DE INBRAAK IN DE R.-K. KERK. Aan de hand van foto's is thans bekend wie de dader van de inbraak in de R.K. Kerk, alhier, gepleegd op j.1. Dinsdag namiddag, is. De man is echter nog steeds voortvluchtig. De Noord-Hollandsche Cinema met haar bekende, steeds de nieuwste geluidsfilms, komt hier den tweeden Kerstdag weer bij Schrieken in de Tooneelzaal een voor stelling geven. Er zal een programma vertoond worden zooals de N.-H. Cinema te 't Zand nog niet heeft gegeven. EEN BRANDJE. In den nacht van Donderdag op Vrij dag ontstond brand in het café van den heer Joh. den Das aan de Molenvaart. Doordat het jongste kind van de rook begon te hoesten en door het vallen van i een paar schilderijen ontwaakten de be- 1 woners en werden den brand gewaar. Het gelukte met eigen middelen het vuur te I blusschen. Het buffet was toen uitge- 1 brand en daar de brand in de omge ving van de kachel gewoed had, mag wel als oorzaak aangenomen worden, dat kleeren, die bij de kachel te drogen hin gen vlam gevat hebben. De brandspuit jkwam wel ter plaatse, maar behoefde geen water te geven. VERKOOPING. Ten overstaan van notaris Komen van Wieringerwaard had Vrijdagavond de verkooping bij afslag plaats van het huis met schuur, erf en bouwland, groot 1 ha 46 a 10 ca, gelegen ana den Stoomweg, eigendom van den heer C. Star. Ingezet op 3275, mijnde de heer Joh. Jac. van Dijke te Breezand op 875, zoodat deze voor 4150 eigenaar werd; PREEKBEURT. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.) Ie Kerstdag. 's Morgens 10 uur, de heer P. Boon 2e Kerstdag. 's Morgens 10 uur, de heer P. Boon 's Middags 5 uur, Kerstfeest POLITIE. Gevonden:» een handbeschermer. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. Ie Kerstdag. v.m. 10 uur, Ds. M. A. G. Vorstman n.m. 7 uur, Kerstfeest. Geref. Kerk. Ie Kerstdag. 's Morgens 9.30 en 's middags 2 uur, Ds. S. U. Zuidema. 2e Kerstdag. 's Morgens 9.30 uur, Ds. S. IJ. Zuidema 's Middags 2.30 uur, Kerstfeest. door YVEL DLAWNURG. 7 (Auteursrecht voorbehouden). De enkele woorden die ik hier in de gevangenis op dat scheurkalenderblad vond, vervulden mijn ziel met diepe smart. Hier was het heilig woord van Jesaja als een bittere ironie. Neen dit meende deze gewijde dichter niet. „O, allen gii dor- stigen, komt tot de wateren" (Jes. 55), meer stond er niet.het was slechts een citaat uit den zin, die in zijn geheel luidt.... luister hoe toepasselijk: Jes. 55. O, allen gii dorstigen, komt tot de wate ren, en gij die geen geld hebt, koopt en eet, ja komt, koopt zonder geld en zonder prijs wün en melk. Het geld wordt den gevangenen afge nomen. zonder geld.krijgen zij bruin© boonenkrijg ik.... water en brood.... hier heersoht de somberste gastvrijheid, terwijl Jesajahet hoogste geestelijke goed.de geestelijke vrijma king der ziel bedoelt Nee, dan was 't zevende vers van het zelfde hoofdstuk beter op zün plaats ge weest: De boosdoeners verlaten hun weg, de man van ongerechtigheden zijn (booze) gedachte. De boosdoeners.... Wat hadden deze mannen gedaan.... Ik weet het niet.... een zeide, dat hij nu veroordeeld was voor stroopenDen anderen.vertelden het mij niet.. Een, de jongen in gevangenis- kleeren zat al lang, heel langnog vele dagen moest hii hier doorbrengenzijn gezicht had het schuwe gekregen van een mensch, die achtervolgd wordtIn zijn oogen was iets van het opgejaagde dier, dat poogt te ontsnappen Misschien waren er in de maatschappij menschen, die gevleid geëerd, gevierd werden en die toch meer misdaden op hun geweten hadden dan hijen ik dacht aan de duizenden Ivars Kreuger, die de wereldhuishouding op hun grondvesten doen wankelendie oorzaak zijn, oat weduwen en weezen in nood en ellende verkeeren, dat spaarzaam met centen bij elkaar gespaarde spaarduiten verdwe nenin hun zakken. Maar velen dezer Ivars weten behendig door de mazen van de Wet te kruipen. Zij drinken champagne in vroolijk gezel schap, behoeven niet als deze armzalige gevangenen uit een gemeenschappelijken wateremmer te drinken, wateremmer.... die staat in de nabijheid van een vieze ton en pot, bestemd voor menscheiijko uit werpselen. Misschien zijn enkele van ceze Ivars oorzaak, dat deze mannen in dit Huis zit ten. Want de werkloosheid is groot.de honger schrijnt.... en de misdaad bloeit weliger dan ooit Safety firstWanneer ik maar heb. ik., mijn ego., gaat voor alles.... Ik, het menschelijk egoïsme is vleesch geworden, waart rond in al zijn afgrijselijkheid.... Geen onzer kan zeggen: mijn handen zijn onbevlektniet één mensch.... onmat Hlppolytushoef. POLITIE. Gevonden: een witte dameshand schoen. Verloren: een duimstok. Inlichtingen bij den gemeentebode te Hippolytushoef. De door onze afdeeling der Holl. Maat schappij van Landbouw te organiseeren landbouwboekhoudcursus, gaat wegens gebrek aan belangstelling niet door, slechts vier gegadigden hadden zich aan gemeld. Aan belangstelling zal het dan ook wel niet ontbreken. Den Oever. EEN KERSTCONCERT VAN GEWIJDE MUZIEK. Men deelt ons mede, dat a.s. Zondag 25 Dec. (len Kerstdag) de muziekvereeni- ging „Apollo", dir. de heer Joh. van Glab- beek, van Den Helder, des morgens om 9 uur een concert in hare muziektent, zal geven. Gespeeld zullen worden verschil lende koralen en Kerstliederen. Dit con cert zal ongeveer 45 minuten duren en is iets nieuws voor ons dorp. IN STUDIE. De muziekvereeniging „Apollo" heeft voor haar 2e ledenuitvoering, behalve verschillende muzieknummers in studie genomen het blijspel „De Ridder van de Kousenband" in 3 bedrijven, van Henk Bakker. EEN CABARET-AVOND. Op Zondag 15 Januari 1933 organiseert de muziekvereeniging „Apollo" een caba ret-avond in de Concertzaal van den heer Jurri Lont. Verschillende dames en heeren zullen dien avond optreden, zoo dat het een genoegelijke avond belooft te worden. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. (Den Oever). Ie Kerstdag. 's Middags 2 uur, Ds. van Beek' Ned. Herv. Gem. (Hippolytushoef). Ie Kerstdag. 's Avonds 5 uur, Kerstfeestviering 2e Kerstdag. 's Morgens 10 uur, Ds. van Beek Ned. Herv. Gem. (Westerland). 2e Kerstdag. 's Avonds 5 uur, Kerstfeestviering Ned. Herv. Gem. (Oosterland). 2e Kerstdag. 's Avonds 7 uur, Kerstfeestviering Hervormde Kerkelijke Vereeniging (in de Kapel te Den Oever) le Kerstdag. 's Morgens 10 uur, de heer Franck 2e Kerstdag. Geen dienst. Evangelisatie (Ned Herv. Gem., H.Hoef) le Kerstdag. 's Morgens 10 uur, de heer O. Deen 2e Kerstdag. 's Morgens 10 uur, de heer O. Deen 's Middags 4.30 uur, de heer Deen Kerstfeest Doopsgezinde Gemeente. Hippolytushoef 2e Kerstdag. 's Morgens 10 uur, Ds. de Jong, van Broek op Langedijk. Geref. Kerk. (Den Oever), le Kerstdag. 's Morgens 10 uur, Cand. P. Robbers 's Middags 3 uur, Preeklezen. 2e Kerstdag. 's Morgens 10 uur, Preeklezen. Ger. Kerk (Beltstraat). Hippolytushoef le Kerstdag. 's Morgens 10 uur, Preeklezen. 'sMiddags 2.30 u., Cand. P. Robbers 2e Kerstdag. 's Morgens 10 uur, Cand. P. Robbers Wegens bedanken van den heer J. Speets als lid van den Raad, zal zijn plaats worden ingenomen door den heer H. Sijbrands, die ook vroeger jaren reeds zitting in den Raad had. In de gehouden vergadering van Nota belen, op Woensdag j.1., is gekozen in de plaats van den heer J. Speets, de heer H. Limpers, als Kerkvoogd. Eerstgenoemde heeft bedankt om gezondheidsredenen. MARKTO VERZICHT. In den regel is de markt voor de Kerst dagen stil. Het was dan ook Donderdag j.1. echte wintermarkt. Zware vette koeien waren er niet aangevoerd. De hoogste prijs was f 205, de duurste koe kwam dan ook op 30 ets. De aanvoer was niet groot, maar dat kwam goed te pas, want er waren weinig koopers. De handel in kalfkoeien gebeurde in de stallen en de handel in geldekoeien was, als de kalfkoeien, aan den stuggen kant. Weinig aanvoer van vaarzen en ook weinig handel. De handel in gras kalveren was ook aan den zuinigen kant. In nuchtere kalveren was de handel heel stil. De handel in paarden scheen nog wel goed. Oude slachtschapen liepen van 1016 gld. De handel was traag. Vette schapen waren er hoegenaamd niet aangevoerd, alzoo geen vermelding. De overhouders golden al heel slecht, de besten werden verkocht voor 10 gld., het geleken wel vette schapen. Wat een lage prijzen worden er toch besteed. De handel in biggen en schrammen was matig, toch geleek het er op, dat er een kleine verhooging was met de prijzen bij de vorige weken vergeleken. Naar vette varkens was wel vraag en was een tekort aangevoerd, de handel was goed, prijzen een ietsje hooger. De hoogste prijs was 14£ ct. Op de kippen- markt was aardig drukte, die handel was goed prijshoudend. Over 't geheel was de handel op de veemarkt gedrukt. Op de stallenmarkt was het weer een prettige beweging. Veel bezoekers en een groot aantal stallen. Dit neemt de laatste weken geweldig toe. ONGEVAL. De heer E. Heemsbergen, spoorwegar beider te Schagen, had bij het laden van rails het ongeluk zijn hand zoodanig te beknellen, dat hij waarschijnlijk een paar vingertoppen zal moeten missen. BENOEMD. Tot onderwijzer aan de school van Chr. Nationaal onderwijs is benoemd de heer Weyling, thans tijdelijk. OUDERCOMMISSIE O.L. SCHOOL. Tot lid van de oudercommissie aan de O. L. School te Schagen is benoemd de heer K. van der Ben. Burgerlijke Stand van Schagen van 15—22 Decmber. GEBOREN: Nicolaas, z. v. J. Hoog schagen en G. de Wit; Alida Catharina, d?V. P. J. Baars en C. Groen; Veronica Cecilia, d. v. B. Smit en D. M. Verduin; Pitet, z. v. P. Boonacker en G. Molenaar. GETROUWD: J. van der Meijden en W. van der Linde. OVERLEDEN: Maartje Kuilboer, 84 jaren, wed. W. Melker; Elisebeth Zee man, 77 jaren, wed. van J. Jimmink; Arie Brommer, 83 jaren, wedn. van N. Appel man; Anna Snaas, 69 jaren, wed. van C. Jonkman. POLITIE. een hij slechts is vleesch en bloed. De omstan digheden maken van ons vaak dronkaards, dieven, stroopers, voortvluchtige bankiers. YVaxiZvfc duL Kijk d'res sinjeurhei jij al dat werk meer gedaan?héd jij al deres ringetjes gemaakt in die kaartjes van de Post kijk.... hier be je bed..nderdje mot toch wat doen.... en je verdient dr een Verloren: een portefeuille, tasch met rienT.- Gevonden: een portemonnaitje met eenig geld; een portemonnaitje. LEZING VAN DEN HEER IR. M. D. DIJT. Voor de lezing over de „Internationale Ver- eeniging voor Economische samenwerking", die Donderdagavond in hotel „Texel" werd gehouden en die wij in 't vorig nummer aankondigden, bleek zeer groote belangstelling te bestaan; wij schatten 't aantal aanwezigen op ruim 130 per sonen. De heer I. Vlessing leidde, als voorz. van het voorloopig bestuur, den spreker in; hij sprak zijn voldoening uit over de flinke opkomst en deelde mede, dat de vereeniging is opgericht met 20 leden, doch dat zich na dien reeds vele personen voor 't lidmaatschap hebben aangemeld. Hierop verkreeg de heer Dijt het woord. Mijn onderwerp voor dezen avond, zei de heer Dijt, betreft de groote problemen van dezen tijd, nJ. de crisis en wat daarmede in verband staat. Wij gaan een geheel nieuwe toekomst tegemoet, deze crisis is niet te vergelijken bij die van vroe gere tijdperken en 't uitzieken, zooals tot nog toe steeds is geschied, kan de vernietiging van de geheele blanke beschaving tengevolge hebben. Deze crisis is, al heeft zij op sommige punten eenige overeenkomst met die van vroeger, een geheel andere. Wie zou een paar jaar geleden, toen 't scheen of wij voor een welvaart stonden als nooit, tevoren een dergelijke catastrophe heb ben durven voorspellen, de geweldige uitvindin gen op allerlei gebied schenen een zegen voor de menschheid te worden. Totdat in Amerika bleek, dat de graanoogsten te groot werden voor 't ge bruik; in 1927 kwam al te veel aan de markt, in 1928 wist men dit te veel nog weg te werken; doch toen dit nog grooter werd, stortte de graan markt in; tbegin van geheel de wereldcrisis. Doordat de koopkracht der boeren verloren ging, werd de industrie getroffen, verder de zuivelpro ducten; 't verloop Is u allen bekend. Aanvankelijk wilde men door Nationale maat regelen omdat men meende dat deze malaise tijdelijk was de positie der getroffenen door deze ramp redden. De toestand die wij daardoor hebben gekregen, treft vooral de best gecultiveerde landen 't zwaarst, in landen als China e. d. heeft men van de crisis weinig last (al heeft men daar andere rampen), ook de inboorlingen in Indië ondervinden niet zooveel last van dezen toestand, wanneer, zij althans niet in de centra's wonen, die geheel in cultuur zijn gebracht. Nederland heeft lang den vrijhandel kunnen handhaven, doch de tarwewet was al een wet, die daarmede in strijd was; ze is gevolgd door verschillende andere maatregelen. Ook Engeland heeft zijn vrijhandelspositie moeten opgeven. Spr. noemde de maatregelen, die nu overal moeten worden genomen, zinloos; dat in Brazilië de koffie wordt vernietigd is zinloos, dat het vee in Denemarken wordt afgeslacht en in 't daarnaast gelegen Duitschiand groot gebrek heerscht even eens; dat hier hyacinthen worden vernietigd en in Japan de parels, heeft eveneens geen zin. Wij zijn nu gekomen voor een zinloos tijdperk. Toen 't teveel aan graan ontstond in 1928, heb ik mijn plannen over de „Goederenschappen" bij 't Ministerie bepleit. Men wilde mij daar niet ge- looven, toen ik een geweldige catastrophe in het vooruitzicht stelde; integendeel meende men, dat wij daarvan veel voordeel zouden hebben; mijn plan werd als een dwaze offervaardigheid voor Nederland beschouwd. Verleden jaar heb ik mij nogmaals bij het Ministerie vervoegd. Praat gij nu nog over crisismaatregelen, werd mij gezegd, ze is al bijna over. De toekomst heeft wel anders bewezen, en 't lappen dat men in Den Haag is gaan doen, heeft geen gevolg gehad; 't is nu zoo ver, dat ook bekende economen aannemen, dat Nederland nooit meer zulk een internationale productie-handel zal terug krijgen als ze heeft gehad. Spr. wees verder op de mogelijkheid, dat „uit zieken" herstel zou geven, 't Gevolg zou zijn, een nieuwe wereldoorlog; in malaise-tijdperken maakt men geen oorlog, wel bij hoogconjunctuur, dit bewijst de wereldgeschiedenis. Ook zou na enkele jaren een nieuwe catastrophe volgen, nog verschrikkelijker in zijn gevolgen als deze. De heer Dijt toonde vervolgens aan, dat met 't opleggen der stapelproducten, de groote prijs- schommelingen zijn te beheerschen; hij nam voor zijn bewijsgrond de Gouden Standaard. Er ligt plm. 25 milliard aan goud renteloos in de Staats banken, niemand gevoeld, dat hierdoor li milliard of 2.50 per hoofd aan rente verloren gaat in de beschaafde landen. Spr. berekende, dat het op leggen van stapelproducten slechts plm. f 1 per hoofd kon kosten en daarmede kon al de ellende, die in ontstaan, worden weggenomen. De 30 mil lioen werkloozen zouden voor 't grootste gedeelte verdwijnen, omdat de industriën opnieuw zouden bloeien; alleen de gewone producten, zooals zui vel- en industrie-voortbrengselen, zouden aan schommelingen onderhevig blijven, doch dit kon geen catastrophale gevolgen hebben en wij gingen een nieuwe welvaart tegemoet. Spr. betoogde verder, dat deze beweging niet moest uitgaan van leiders in politieke partijen, omdat men dan een politieken ondergrond zou verwachten. Neen, iedereen moet door zijn stem invloed hebben op deze internationale maatrege len. De vereeniging is alhiei opgericht, doch wij hopen, dat ze zoo ongeveer zal werken als een sneeuwballensysteem; begonnen met 20, heden 42 en morgen 70, enz. Met onze vereeniging be oogen wij alleen kostenbestrijding voor 't uit geven van drukwerken, 't bekostigen van onkosten bij leeningen, etc. Verder stelde de heer Dijt zich beschikbaar voor 't beantwoorden van vragen. De heer Frank meende, dat alleen verbetering kan komen, wanneer alles staatsbedrijf was. De heer Dijt wees er op, dat dit een kwestie was, die buiten zijn onderwerp omging, al wilde dubbeltje mee per dag.... en as je dan weggaat heb je teminste je uitgaanskas. We rije fijn op koste van de pelisie naar huis. Naar huisik las in de oogen van den jongeman, die net als ik, zijn eigen kleeren aan had, iets als verlangen.... hij keek op naar de getraliede ramende ramen van matglasdie het zonlicht afsluiten De vrijheid.... voo-r hen zoo ver. Kijk, zoo mot je doen, zei de jongen in gevangeniskleeren tegen mehier heb je de kniptangzoo mot je dat doen 't Is gemakkelijk!.Ik vond het een oogenblik interessantik kon het in teressant vindenwant ik was hier.... ondanks alles vrij manIk was hier als romanschrijver.als feuilletonist bin nengedrongen. De Staat, o typische woordspeling, was niet in staat geweest mij te weren, hii moest mii in dit gebouw, dat voor ieder, die er niets te maken heeft, gesloten is met zeven zware sloten, toe laten.... want ik had mijn fiets onbe heerd laten staanen weigerde die f 3 te betalen.... maar als ik slechts die witte electrische knop aanraakte.... en betaalde, dan was ik vrij daarom kon ik dat ringetjes maken interessant vin den.... want mijn vrijheid had ik in mijn handik kon eindigen wanneer ik wou. Toen schakelde ik den journalist uit. en in gedachte was ik een gevangene als zij. Ik kon het niet met boete afkoopen ik was arm en berooid als mijn mede gevangenen.... den heelen dag door was ik opgesloten in de cel.... de eene dag reeg zidh aan den andere.... en mijn werk was.... te zitten aan een ruw hou ten tafel en gaatjes knippen in kaartjes voor de Postduizenden, millioenen kaartjes, gingen door mijn vingers.... een enkelen keer zou er iemand van de Reclasseering komen.... die zou me me pratenpogen op te heffen wat neergetrapt lagop bepaalde tijden zou er een dominee, pastoor of rabbijn komen en tot ons spreken.... hartelijke, opbeu rende, goed gemeende taal, maar dan weer kaartjes, al maar kaartjes knippen of in de cel op en neer loopen. Ik rilde.Een maal in de week mochten wij aan de lieve verwanten thuis een brief schrijven onder een nummer.... brief, die gelezen wordt door den directeur. Uw vrouw en kinderen, zijn die, ter wijl u hier bent, verzorgd, vraag ik den oude toch ook beroerd voor hen. 't Is beroerd donders beroerd, 't is geen lolletje as je man in de lik zit, maar die hebbe te minste derlui vrijheid die redde zichik zit hierik ben me vrijheid kwijt.... rottig ik wou, dat ik maar weer d'r uit was.op een traw ler.... maar alles is dood as een pier en vrete mot jevan de knijne en haze kan je niet afblijveas je geen trawler heb.en dat kost je je vrijheid, je tabak.... je bent gewend aan de zee.... nou zit je hier.... en buiten in de duine loope me maats., te rooke en te pruime.. Hoofdstuk VII. Op de gang rammelt een sleutelbos. Met rumoerwekkend geluid maakt de cipier de zware celdeur open. Voor allemaal een schoone handdoek, hi) even wijzen op de resultaten daarmee in Rusland. De heer J. Buisman informeerde naar 't achter uitgaan van de waarde der stapelproducten in dien deze worden opgeslagen. De heer Dijt deelde mede, dat daarmede bij de Goederenschappen rekening is gehouden, waarvoor 10 pet. is be rekend. Burgemeester Oost informeerde naar 't werk plan der vereeniging. De heer Dijt deelde mede, dat men op Texel is begonnen om de eenvoudige reden, dat hij op Texel woonachtig is, en deze gemeente door bloembollenteelt en schapenhandel groote inter nationale belangen heeft bij den internationalen handel. Hem was aangeraden om in Amerika met zijn plannen te beginnen, dit land is daarvoor wel geschikt en vermoedelijk zou hij grooten aanhang daar krijgen, doch juist de directe belangen van Amerika en Canada bij waardevermeerdering der stapelproducten, maakte dit land minder geschikt dan Nederland; ons land brengt n.1. een offer voor de algemeene welvaart bij de invoering der „Goederenschappen". Spr. deelde nog mede, dat reeds opgaven voor 't lidmaatschap der nieuwe vereeniging waren in gekomen van personen buiten Texel, o.a. uit Alk maar en Den Helder. Een lid uit Utrecht zal in Frankrijk en te Genève (niet op een Volken- bonds-conferentie) 't plan uiteenzetten. Een voor aanstaand socialistisch leider had na afloop eener lezing tot spr. gezegd: „Mijnheer Dijt, u moet doorgaan met uw „Goederenschappen", deze rich ting moet het toch uit". Nog wisselde de heer Dijt eenigen tijd van ge dachten met den heer Braam over 't productie stelsel. De heer Braam meende, dat de pogingen om bij oorlog zelf de bevolking te kunnen voeden, de voornaamste oorzaak van deze crisis waren, 't Bleek echter, dat de meeningen over inter nationale regeling slechts weinig uiteen liepen. In de vergadering gaven zich nog vele per sonen als lid op, zoodat d'e vereeniging thans reeds meer dan 70 leden telt. POLITIE. Gevonden: een handbeschermer, een damestasch, een Madonnabeeldje, een statief voor fototoestel, een hondenzweep en een rijwielplaatje. PREDIKBEURTEN, len KERSTDAG. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, v.m. 10 uur, Ds. Visser Extra coll. Kerkvoogdij Oosterend, v.m. 10 uur, Ds. Kok Waal, v.m. 10 uur, Ds. van 't Hooft Extra collecte DenHoorn, v.m. 10 u„ Ds. v. Petegem De Gocksdorp, v.m. 10 u., Ds. Plug Extra collecte O u d e s c h i 1 d, 's av. 7 u., Ds. Kok Koog, 's av- 6 u., Kerstfeestfiering m.d. Zondagsschool Zuid-Eierland, 'smid. 4.30 uur Kerstfeestfiering m.d. Zondagsschool Doopsgezinde Gemeente. Den Burg, v.m. 10 uur, Ds. Vis Oosterend 'sav. 7 uur, Kerstfeest- viering der Zondagsschool Gereformeerde Kerk. Den Burg, 's av. 7.30 u„ Ds. v.d. Leer Oosterend, v.m. 10 en n.m. 3 uur, Ds. v.d. Leer Gereformeerde Kerk (H.V.). O osterend, v.m. 10 en n.m. 2.45 u., de heer K. v.d. Berg v. Amsterdam 2en KERSTDAG Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, 'smid. 4 u. Kerstfeest der Zondagsschool Oosterend, v.m. 10 uur, Ds. Kok 'sn.m. 4 u. Kerstfeest Zondagsschool Waal, 's av. 6 uur, Kerstfeest met de Zondagsschool Den Hoorn, 'sav. 7 uur, Kerstfeest met de Zondagsschool De C o c k s d o r p, 's av. 6.30 u., Kerstfeestviering Oudeschild, geen dienst. Koog, v.m. 10 uur, Ds. van 't Hooft Extra collecte Doopsgezinde Gemeente. Oosterend, v.m. 10u., Ds. Vis De n Hoorn, v.m. 10 u„ Ds. Smidts Den Burg, 'sav. 5 uur, Kerstfeest der Zondagsschool Gereformeerde Kerk. O o ster end, v.m. 10 u., Ds. v.d. Leer Gereformeerde Kerk (H.V.). Oosterend, n.m. 3 uur, Kerstfeest met de Kinderen door Ds. J. J. Buskes zegt hij, en jij mot je verschoone, dit tegen den jongen in gestichtskleeren. De handdoeken zijn proper en keurig., alles wat in de hand van den directeur ligt is hier volmaakt in ordeDe cipier maakt zelfs een lolletje.... hier, jij hebt zoo'n groote kokkert van een neus, zegt hü tegen de oude, dat jij een extra groote handdoek krijgt.... De man in bruine trui, de strooper, lacht genoegelijkhij heeft zich weer aan zijn omgeving aan- geDast. Bom, de deur slaat weer dicht. Hei jii wat gehoord van die jonge stroo per, die die wachtopzieners doodgeschoten hebben.. Hoe weet je dat, zeg ik, krijgen jullie hier dan nieuwsberichten, en ik kijk onwil lekeurig rond om te zien of ik een luid spreker ontdekken kon.... waardoor Vas Diaz roent, dat verspreiding dezer berich ten, in welken vorm ook, verboden is Verspreiding.... hier in deze cel dringt geen nieuws tot de buitenwereld door. Nee, zegt-ie, wij lezen hier zoo iets niet. Alleen boeken uit de gevangenis-biblio theekmaar ja zie je, op Zondag gane we naar de preek van den dominee, niet omdat ik nou veul d'r van geloof, van wat ie zeit, maar 't is een verzetje, zie je je ken weer deres een stukkie loope, je komt weer is de cel uit, as je naar de kerk gaat. Nou dan, zeit de dominee gusteren, dr is d'r weer een lilljjk, heel lillijk geraakt,. Hii bedoe'de 't, denk ik, as waarschou wing, dat 't zoo gevaarlijk is. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 11