IVot wiU H (muf 't iJ-L- u R BI.AD HELDERSCHB COULANT VAN DINSDAG 27 DECEMBER 1932. Stadsnieuws. Visschei ij. Drie gulden of twee dagen. een horlogeketting aan helpen Zelfs m den oorlog werden aan Op oefeningsreis met de „Heemskerck". 2 (2 uur en 44 minuten in het Huis van Bewaring te Alkmaar) T>V voor Dinsdag 27 Woensdag 28 iVia -nijd. iO.22 uur 16.22 EEN AFSCHEID. autorit itcii als puil.,, .u! r n een eere plicht jegens de vera anstelijke redders van menschenlever.s willen vervullen door volle medewerking te geven aan het natio nale en liefdadige doel om deze redders gedurende hun laatste levensjaren te red den uit gebrek en armoede. Postgirono.-secretariaat is 21602, Den Haag. WAT ER ALZOO MET KERSTFEEST GEBEURDE. Wanneer deze regels gedrukt worden is het Kerstfeest al weder voorbij, de kaarsen van de Kerstboomen zijn gebluscht. alle mooie snuisterijen zijn opgeborgen tot het .^asmiikiag had in ..e R.II.B.S. al hier in intiemen kring een sfstheidsplech- tigneu p.aats. Een van de crisis-maatre- - Kjl;n der regeering is deze, dat aan de volgende jaar, de boomen zelf, voor zoo- kien,v- R.H.B.S. het ambt van conciërge ver het de levende boomen betreft, geheel en an nuensis in een persoon vereenigd onttakeld en in den vuilnisbak qeworpen b°niid dat?/ dan voor. R-H-B-S- een symbool van het vergankelijke op d«e T»ee dagen' h.bien zj geld zou worden geste'd V? Pracht en glorie geprijkt, daarna -Nadat de schoolbel in het jaar 1932 voor en zi> in het vuil ver^aPt en niemand het laatst geluid had, kwamen directeur, meer naar ze om. Laat ons hopen, leeraren en amanuensis in de leeraarska- dat zij hun werk gedaan hebben, mer bijeen. De directeur sprak er zijn Kerstmis is de tijd waarin de menschen leedwezen over uit, dat de heer Willemse meer dan op andere dagen aan elkaar den- na 27 jaren trouwe plichtsbetrachting als ken, meer er van doordronqen zijn, dat .n,(>est va'len en bood wij hier op aarde zijn om elkander te ■h^ni namens alle leeraren ^^TiflenirPTi ui 7 ir 1 1 1 I>e heer Ketner verklaarde, mede na- verschlllende konten de vijandelijkheden mens den heer Reeders, het te betreuren, nat aan de veeljarige aangename samen werking met den heer WiJiemse een eind Kekomen was en wenschte hem nog vele gelukkige en rustige maar niet werke- looze jaren toe. IX heer Willemse bedankte voor het ge schenk en voor de welwillende woorden en verklaarde, dat hij door het ontslag zeer onaangenaam getroffen was, maar dat hij toch de school die immers aan het ont slag geen schuld heeft een goed hart bleef toeJrpgen. jing. onder leiding van den heer J. Herts worm. Deze vereeniging is voor het Te huis geen onbekende en de verpleegden I waren weer zeer dankbaar voor het op treden van de H.O.V. i Enkele leden van het Burgerlijk Arm bestuur waren tegenwoordig. De bewo ners werden door het B. A. getracteerd. Ook hier kwam het Leger des Heils op bezoek met muziek en verrassingen, welke gevoegd werden bij die van verschillende gevers, die voor tabak, sigaren, koek en gebak in ruime hoeveelheid hadden ge zorgd. Ook hier brengen wij den dank van den huisvader en de verpleegden aan de ver schillende gevers over. In het Marine-hospitaal zorgde een zusterkoortje. met eenige musici, die be geleidden, voor gewijde muziek. Het weer hield zich met de Kerstdagen uitstekend, waarvan natuurlijk ten zeerste werd geprofiteerd. In vele huizen waren de Kerstboomen ontstoken, wat vooral een vriendelijk gezicht opleverde. In de kerst verlichting heeft men tegenwoordig ook voor variaties, welke men overal kon be- EEN JUBILEUM. gestaakt en brachten de vijanden het Kerstfeest bij elkaar door. Het ,,Minuit Chrétien" en het „Stille Nacht, Heilige nacht" werden op één plaats gehoord. Op Kerstmis missen degenen die ver van huis en haard rondzwerven, den gezelligen hui- selijken kring meer dan anders, Kerst- 1 mis is een tijd van inkeer. In ons nummer van Zaterdag hebben wij een uitgebreide Kerstagenda opgeno men van de verschillende kerkgenoot schappen en Evangelisaties, doch behalve dat is er nog meer gebeurd. Traditie getrouw gaf het Stedelijk Mu ziekkorps op den ochtend van den eer- dag jj. fSSlibSn»nhda„ K ""V" Egner. Deze patroon had n.1. zijn perso- Hoewe er ko" "»or ,dl™ ''|cl een neel 's avonds ten zijnen kantore genoo- ^eetie v Lwas tijdens het con- digd, aan welk verzoek natuurlijk door cert ze" droog, het was zelfs aangenaam allen voldaan werd. Aldaar gekomen, weer, heel wat beter dan met de vorige deed de patroon de voor de gezellen ver- concerten, waaraan wij een koude herin- l rassende mededeeling niemand had er nering hebben. Er bleken heel wat men- maai eenig vermoeden van dat één on-'schen te zijn, die dit Kerstconcert op prijs! der hen heden dien dag 20 jaar bij hem stelden. In den stillen ochtend, qeen qe- (mmiTOmptlff Ue V !6it h.y meende niet luid deed zich haast hooren, klonken de Kerstliederen prachtig door het park een aldus gefêteerd werd en van den heer whngsvolle ouverture van het Kerstfeest. I Egner een fraaie ets in lijst ontving. Hij Leger des Heilis was ook al op het j zelf wist er totaal niets van af en was ei' Pad- De agenda hiervan hebben wij ook volkomen door overrompeld. De werk- in ons nummer van Zaterdag opgenomen, gever had op royale wijze gezorgd, dat De Gereformeerde Zangvereeniging deze avond voor allen een hoogst pret- „Ora et Labora" zong 's ochtends op ver- i tige en aangename is geweest, niet in het schillende punten van de stad en eveneens minst voor den jubilaris. ;n het Tehuis voor ouden van Dagen, in VIERDE de Gravenstraat, terwijl vantfit het Evan- ABONNEMENTSVOORSTELLING. Met het oog op de uitkomen van eenige nieuwe stukken in begin Januari, wordt de 4e Abonnementsvoorstelling waar schijnlijk eerst in Februari gegeven. De datum is echter nog niet vastgesteld. „DORUS RIJKERS"-FONDS. Op de onlangs gehouden vergadering van het Hoofdbestuur van het „Dorus Rijkers"-fonds zijn het nieuw ingestelde College van Commissarissen en de nieuw benoemde leden van het Hoofdbestuur ge ïnstalleerd door den Voorzitter van het Fonds. Na de welkomsü'bue van den Voorzit ter heeft de Voorzitter van hetTJollege van Commissarissen, de Luit.-Generaal b.d. H. N. A. Swart, geantwoord, dat de leden van het College, volle sympathie hebbende met het schoone doel der Ver eeniging, gaarne hun taak zullen aanvaar den om de fondsbelangen naar beste krachten te behartigen, zoowel indivi dueel als in de hoedanigheid van lid van een toezicht houdend college. Z.Exc. hoopte op een hartelijke samen werking tusschen het College van Com missarissen en het Hoofdbestuur, opdat met vereende krachten de goede naam van het „Dorus Rijkers"-fonds hoog ge houden zal worden en opgevoerd. De vergadering besloot om ondanks het groote nadeelig saldo over 1931 en de ge leden koersverliezen de uitkeeringen over 1933, in totaal ruim 36.000— niet te verlagen, overwegende, dat de gelden door het Nederlandsche volk zijn bijeenge bracht voor de thans levende helden der zee en jiiet voor de beoefening der wel dadigheid in de toekomst. geliesatiegebouw „Zaait van alle wate ren", in de Vijzelstraat in den vroegen morgen van den eersten Kerstdag, Kerst liederen werden uitgezonden, die tot ver over dit stadsgedeelte klonken. V.C.J.B. voerde Vrijdagavond in de Nieuwe Kerk aan de Weststraat een Kerstspel op, dat een volle kerk trok. De Tehuizen voor Ouden van Dagen werden ook dit keer niet vergeten. Door de gemeente was aan het Tehuis in de Jan in 't Veltstraat een Kerstboom verstrekt, welke door den huisvader keu rig werd opgetuigd. Een onbekende ge ver zorgde voor gerookte paling, de fa. Hoogenbosch gaf een paar pantoffels, door de buurtbewoners werd een pak versnaperingen gegeven, terwijl de heer P. Duinker de oudjes met een blik spe culaas verraste, waarbij het leger des Heils en de fam. Freeke uit de Jan in 't Veltstraat, ook nog met een presentje kwam. De verpleegden, werden door het be stuur extra getracteerd en in de bestuurs kamer was een aardige Kersttafel opge steld, zoodat dit Kerstfeest voor de oudjes van L. n. V. zeer goed is verloopen. Na mens den huismeester en zijn vrouw dan ken wij het bestuur en allen die aan dit Kerstfeest hebben medegewerkt. In het Tehuis voor Ouden van Dagen aan de Kerkgracht is ook gezellig feest gevierd. De vader daar, had met behulp van den heer Winter een fraaie Kerst boom opgetuigd. Op den avond van den eersten Kerstdag concerteerden er eenige De hoop werd uitgesproken, dat zoowel1 leden van de Heldersche Orkestvereeni- wonatren. EEN PRETTIGE KERST. Voor 97 oude redders. *Het bestuur van het Heldersche Red dingfonds heeft besloten bij haar 45-jarig bestaan op 25 December a.s. aan alle Heldersche Zeehelden een feestgave te doen toekomen. Indien U op Zaterdag 24 December a.s., des morgens van 9 tot 12 uur of des namiddags van 2 tot 4 uur, deze kaart medeneemt, dan zal U door onzen Penningmeester, den heer Oort- gijsen, in zijn kantoor op het Houthandel terrein aan het einde van de Janzenstraat, een bedrag van tien gulden worden be taald. Het Bestuur». Dat was de kaart, die aan 97 van die oude redders was toegezonden. Een exemplaar van diezelfde kaart verdwaalde op ons redactiebureau, maar wat bleek? Die oolijke heer Oortgijsen had het bedrag van tien gulden doorgeschrapt en daarvan gemaakt 'feestelijk worden ontvangen*. Zoo gaat het als journalist met je, maar natuurlijk heb je geen rancune en trekt des morgens even gemoedelijk naar de houtzagerij dan de oudjes zelf. Het is waar, een oud redder ben ik niet; hoogstens heb ik en een kat van den verdrinkingsdood gered. Intusschen, feestelijk was de ont vangst zeer zeker. Je was amper binnen of je had al een sigaar te pakken (zeer goede waren het!) Het was er warm, rookerig en gezellig. Tabie zat er te wachten op z'n wagen, en nog een paar oudjes. Roetman was op een groote lijst bezig aan te teekenen wie er alzoo kwamen en van Dok, evenals Roetman, van 'Moed, Volharding, Zelfopoffering», zat er met een glunder gezicht bij. Verder stond er een reuzenbak met louter guldens en rijksdaalders, allemaal echt spul, en de penningmeester graaide daar maar weer in als er zoo'n oude baas binnenkwam. 't Kistje sigaren, laat ik dat direct zeggen, was in een minimum van tijd leeg, de bak niet. Enfin, sigaren zijn er genoeg, guldens en rijksdaalders niet. Dat wil zeggen, ze zijn er wel, het is alleen maar zoo lastig om er aan te komen. De oudjes die wilden, konden per auto worden gehaald. Wilt u gelooven, dat er verscheidenen waren, die te grootschig daarvoor zijn. »Aan mijn lijf geen auto» was hun zinspreuk. Liever kwamen ze te voet of per fiets. Maar Tabie en nog zoo'n paar werden gehaald, omdat ze wat slecht ter been waren. Tabie z'n been is intusschen weer aardig aan 't genezen. Ook een oude baas van bijna 90 jaar werd netjes gohaald en gebracht. Dat is de oude C. Bontes en hij woont Kromme Elleboogsteeg. 25 Maart a.s. wordt hij negentig jaar. 'Nooit een minuut een dokter gehad, gezond als een visch, meneer, en eten... best, hoor!» Ja, 't is een gezond vak, dat varen Vanwege z'n adem kon-ie zoover niet meer loopen, een beetje kortademig weet-u. Janus Kuiper was bang, dat we zouden vergeten de heeren, die voor deze feest gave hebben gezorgd, namens allemaal recht hartelijk te bedanken. Stel je voor, dat we dat zouden vergeten! Neen hoor, hier staat het, zwart op wit. Natuurlijk was er ook de vlag. De natio nale driekleur, maar ook de eigen vlag van de Vereeniging: twee banen geel, een rood. Niet iedereen blijkt voldoende te welen dat deze exua Kerstgave van ons plaatse lijk fonds uitging. Hier zij dus nog eens uitdrukkelijk vermeld: Niet het Dorus Rijkersfonds is het, die den oudjes dit Kerstfeest bereidde,ook niethetCarnegie- Heldenfonds, maar het Fonds tot Onder steuning van Redders van Sehipbreuke- lingen, welk fonds hier ter stede ge vestigd is. Zeven-en-negentig ouden van dagen Ook weduwen waren er onder die in de termen vielen en die niet licht deze zon nige Kerstdagen van 1932 zullen vergeten. Langzaam sterven ze af, die oudjes, ze zijn taai, dat ziet u wel aan Kees Bontes en het duurt lang. Maar de tijd zal komen, dal er geen meer over is. Want een nieuw geslacht komter niet weer. Gelukkig niet, le. omdat door de verbeterde scheepvaart de strandingen zeldzamer worden en bovendien ook, omdat de positie van de bemanningen van reddingbooten enz. thans sociaal beter is geregeld. De garnalenvisscherij heeft in de week voorafgaande aan Kerstmis, in de verste verte niet het resultaat kunnen opleveren, hetgeen in vorige jaren ltijd bereikt werd. Hoe ook vroeger er.1 ele tijdperken van het jaar konden worden beschouwd als de meest gunstige, thans schijnen er niet meer van die voordeelige tijdstippen te willen aanbreken. Alles staat op visscherij- gebied nog in de lage lijn. Ook op de Noordzee was, afgescheiden van de prijzen, ook niet veel succes te behalen, omdat er, in tegenstelling met eenige weken terug, weinig vangst was. Volgens de 'Visscherij Courant" zal de Visscherij-Ver. 'Samenwerking" gaarne een strengere keur op de garnalen zien toegepast, opdat langzamerhand de kwa liteit der garnaal zal worden verbeterd. In dezen werd de houding van den handel, ook die ter plaatse, afgekeurd, welke alles behalve medewerkt, om in het garnalenbedrijf juiste toestanden tekrijgen Om Amsterdam ook van platvisch te voorzien, zullen, met eventueelen steun van het gemeentebestuur, binnenkort proeven worden genomen met enkele vangsten, in de eerste dagen der week. Alles zal gedaan worden om Amsterdam Dinsdags, Woensdags en, kan dit, ook Maandags van visch te voorzien. Dit gaat dus de goede richting uit en wij verwachten van dit gezamenlijk op treden ten slotte een gunstig resultaat. Het Noorsche ijs heeft zijn intrede te IJ muiden gedaan en van den handel werd daadwerkelijke steun voor het verbruik toegezegd. Ovèr de kwaliteit schijnt men zich niet ongerust te maken, integendeel koestert men daarvan de beste verwachtingen. Voor de credietvereeniging van het haringvisscherijbedrijf denkt het Rijk een Va °/o rente in rekening te brengen. Hiermee is het principe van crediet- verstrekking aan de visscherij van over heidswege vastgelegd en o.i. lijdt het geeii twijfel of deze wijze van crediet- verfèening om bedrijven op den been te houden, zonder dat daaruit schade voor heMRöjk zal ontstaan, zal meer en meer toejAtssing vinden. Deze tijd schijnt een brug te leggen om iterker verbinding te krijgen tusschen de bedrijfstakken en overheid, die inder- jdaad ook zonder onderling verband niet meer voort kunnen. We bepleitten al meermalen de instel ling van een voorschotbank voor de vis scherij en nu de snurrevaad aanstonds al meer beteekenis zal krijgen voor de visscherij en daarvoor belangrijke som- meri noodig zullen zijn, kan zoo'n voor schotbank een buitengewone nuttige be teekenis krijgen. Als we lezen b.v. hoeveel schuiten op Urk reeds voorzien zijn van een snurre- vaad-uitrusting, dan kan daaruit de con clusie worden getrokken dat dit al een. veropgeschoten begin is van geheele dat de tijden ten gunste mogen veran deren. AUTO TE WATER GEREDEN. Een minder pleizierige Kerstmis. De heer K., van den Ruyghweg, die op Eersten Kerstdag met vrouw en dochter een uitstapje maakte per auto, had het ongeluk nabij Schoorldam te water te rijden. Doordat de auto plotseling slinge rende bewegingen maakte, had de heer K. reeds het portier geopend, doch kon niet beletten, dat de wagen te water ge raakte. Aanvankelijk was er niemand op den weg, zoodat de heer K. geheel op zichzelf was aangewezen. Hij slaagde er in door het portier der auto, dat boven water was gekomen, naar buiten te komen en wist met veel moeite, later bijgestaan door een voorbijganger, die een ladder haalde, de beide vrouwen te bevrijden. reorganisatie in de vischmethoden. En al mogen de financieele uitkomsten thans niet zoo groot zijn, laat ons hopen ,W»'5CWe",',l vóóO Wd„ rWw O"1 Ve rVeef 8 ii. De dag breekt aan; het is te zien aan i de vale lichtere kleur, die aan den kim sluipend in de plaats treedt voor het diepe dikke donkerblauw van den nachte- lijken hemel. Het heeft er veel van, als of het uitspansel daar in het Oosten leelijk versleten is. En nu wij dat eenmaal hebben ontdekt, ontwaren wij meer kale plekken in het donkerblauwen zij worden steeds grooter. Het schip ligt nog steeds met gestopte machines, het is dus zeer rustig aan j boord. De ochtendschemering begint, j Het wachtsvolk gaapt en vecht met den slaap in het onzekere daglicht. Zij ver langen naar het oogenblik, waarop het zóó helder is dat de dekverlichting kan worden uitgedraaid. De onderofficier van de wacht kijkt op de klok en daarna op de lei, om te zien, of het al tijd is voor uitporren. Sommige menschen moeten al vóór »overal« bij de hand zijn. De vale kleur van den Oostelijken hemel heeft plaats gemaakt voor het lichtblauw en nu pas vangt de overwinning van den dag aan. Het sluipende is verdwenen; krachtig en uitbundig verdrijft het teere blauw den nacht, en het breidt zich hooger en hooger uit. De zee, onwillig, blijft nog grijs. Zij rimpelt zich en bedenkt zich blijkbaar, wat te doen. Een zachte wind strijkt over het water en de rimpelingen groeien tol kleine kabbelende golfjes. De Siërra Nevada wacht roerloos de komende gebeurtenissen af: de lichten aan haar voet worden gedoofd. Het wachtsvolk doet niet mede aan de algemeene rust en roerloosheid van den omtrek" De koffieketel van de wacht wordt opgeruimd met de mokken; met water uit de kombuis wordt de zaak schoongemaakt. De petroleumlampen, die gedurende den nacht voor reserve heb ben klaargestaan, worden uitgeblazen en teruggebracht naar de lampenbergplaats. De seiner van de wacht heeft een balie met water op de brug gezet en veegt met een zwabber de houten roosters aan. De Spaansche plaatsjes zijn tijdelijk on zichtbaar achter nevelgordijnen. Straks komen zij als kleine witte blokjes langs de bruine kust weer te voorschijn als hadden ook zij voor den komenden dag toilet gemaakt. Het spel van goud en kleuren vangt aan. De enkele wolkjes hoog in de lucht worden rose en rood; de zee weerspiegelt nu het blauw van den hemel. Het won dere schouwspel doet den sneeuwwitten top van de Siërra Nevada zachtjes blozen van verrukking. De wolken aan den hori zon worden met gouden randen omgeven en de blos van de Siërra Nevada wordt dieper en gloeiender, alsof de ongenaak bare de vervulling van een stilgekoester- den wensch nabij ziet. De sterren knip peren verschrikt; hun reidans valt uiteen en zij verdwijnen. De glimlach van de op gewekte maan is verstart bij zooveel machtsvertoon. Het wachtsvolk heeft geen oog vooi dezen gang van zaken. Er is wel méér te doen, dat hun aandacht vraagt. De leer ling is naar het benedenschip verdwe nen en loopt gebukt onder kooien en klamaaien door. Het is nog halfduister en hij ziet nauwelijks den uitkijk, die zijn weg kruist en opdracht heeft gedurende den nacht op te letten, dat alles ordelijk verloopt en of iedereen zijn kastje ge sloten heeft. Op den grond, op het linoleum, is on- Buitenlandsch Overzicht Feuilleton Radio-programma Van links en rechts Verduistering van 18 mille De hooge waterstand in Zuid- Frankrijk wordt onrustbarend Zeven kinderen bij een brand te Birmingham om het leven ge komen De smokkelhandel op de Neder landsche grens pag. 1 1 6 6 6 Nieuwe onderhandelingen over het Nederl.-Duitsche doaune- en credietverdrag Hevige gevechten tusschen Ja panners en Chineesche vrijscha- ren Nieuwe revolutionaire beweging in Chili onderdrukt Liefdesdrama te Dordrecht. Twee jonge menschen verdronken Ernstige verduistering door pen ningmeester van het Centr. Isr Wees- en Doorgangshuis te Leiden Te Haarlem is ingebroken en een bedrag van 1500 gulden ge stolen Jongeman met zijn auto te water gereden en verdronken Motorfiets tegen spoorboom ge reden. Twee dooden Overval op oude vrouw te Rot terdam Sportnieuws Omtrek nieuws Marineberichten Marktberichten n 2 H 2 6 m 6 F* 6 2 3 2 3 3 Woensdag 28 December. Filmvoorstelling „Met een kwartje dé wereld door", R.K. Volksbond, der sommige kooien, door de belangheb benden, met krijt geschreven wat zij wenschen. Er zijn er, die zichzelf niet vertrouwen: „Goed porren!" staat er bij den opgegeven tijd. Anderen geven hun functie aan, om te doen zien, waar zij te vinden zijn. Als straks alle kooien ge sjord en weggeborgen zijn en het och- tendschaften is afgeloopen, verdwijnen deze aanduidingen met het schoon schip maken. Stralend komt de zon op. Forsche lichtstrepen schieten recht door het luchtruim. Degenen aan dek, die reeds zijn gepord~én een luchtje komen schep pen, om even te bekomen van den slaap, staan rustig te kijken, in tegenstelling met de wacht, die alles gereed maakt voor de komende werkzaamheden. De tamboer komt aan dek met zijn hoorn, suffig nog en met een gezicht alsof liij voorloopig geen zin heeft in een deuntje. Maar het duurt niet lang, of hij blaast wat warme lucht door zijn hoorn en geeft een paar tikken op het mondstuk, alsof hij het instrument tot de orde roept en bij voorbaat de noodige attentie op- eischt voor de zuiverheid van het sein „Overal". Nog een oogenblik en daar schalt het door het schip. De rust is weg, het geloop en gedraaaf is begonnen en het eindigt niet voor den avond door YVEL DLAWNURG. 8 (Auteursrecht voorbehouden). Die domenee is geen kwajje kerel, om de dooie dood, dat is-ie niet, maar dat het gevaarlijk is, dat wete me zelf donders goed: Zoo ben je d'r, en zoo hei je een blauwe boon in je maag, maar tje, dat is de risico van 't vak.... Een oogenblik zwijgt de oude stroo- per.... hü laat zijn blik peinzend door de celruimte gaan.... 't is alsof hij met zijn gedachten in 't jachtveld vertoeftdan vervolgt hij: Wist ik maar wie 't wasdie ange- schote is.ik denk haast.uit wat die domenee zei, dat 't een uit onze buurt was.... Ik heb de cipier d'r nog naar ge vraagd, maar die zegt niks.... mag niks zeggen.... nieuws blijft hier buiten de deur.... maar jü ruikt nog naar de bui tenlucht, jü komt versch van buiten.... wat hei jij d'r van gehoord? Dorflenee heb de waarheid gesproken, ze hebben 'm li 11 ijk geraakt, zeg ik, heel lïllijk.... Onderweg is ie doodgebloed.... 't stond in de krant van morgen Gespannen, in diep stilzwijgen luisteren de gevangenen toe.... Een van hen.... door een jachtopziener doorschoten Tjonge, tjonge.... das lillijkeen goeie jongen.... nog jongen., erg jong was-ie;.. doodgebloed.thuisgebracht.... doodDe strooper huivertDie jachtopziener, ik geloof niet, dat hij het met opzet gedaan heb.... maar hü is niet geschikt voor dat vak.... veuls te veul zenewepil.ze schiete maar Meewarig schudt de strooper zijn ruwe kop.... Hü is diep onder den indruk, nu een van zijn makkers op 't oorlogspad is gevallen. Strooper!.... ik geloof nooit, dat die mannen begrijpen, dat ze een overtreding begaan „Ze zijne niet kwaad voor ons, de offi cier en de directeur, maar ze motte hun plicht doenhe.... je bent je vrijheid kwijt en je tabak.... je pruimpie.... ze zegge je mot je neus niet in een ander mans zake steke.... Je ken toch niet ver- rekke van den honger! Me neus uit.... Wie geeft je te vrete? Wie geeft jej een trawler.'t is rot slecht. De kantonrechter in Hilversum, das een reuzerechter voor stroopers, lui, zeg ik, om ze wat af te leiden. D'r stonden een paar stroopers voor hem terect he, die hadden, denk ik, een paar knü'nen gemold. Nou dan, die kantonrechter is de kwaaiste niet.... hij doet zijn plicht.... moet het stroopen tegen gaan.... De oude strooper knikt.... das waar, ze zü'ne allemaal niet kwaadmaar ze motte ons veroordeelen.... De wet! NTou dan, herneem ik, zooveel mogelijk hun taaltje bezigend, die kantonrechter geeft die stroopers een boete, niet te hoog, maar billijkis geloof 5 gulden. Nou begint die eene knijnekiller te janke: 't is veuls te veul Edelachtbare, veuls te veul, ik heb 12 kinderen.... en hij trekt een benauwde postzegel en zeit nog eres.... ik heb twalef kinderen edelachtbare.... twalef! Zeit de kantonrechter, zeit-ie't ver wondert me niks dat jij zooveel kinderen hebdat liei je zeker van de kniine geleerd De gevangenen lachen, slaan zich van de lol op de knieën Das fijn gezeid van die kantonrechter, das een reuzebak Het geheel onschuldig bedoelde gezegde van dien kantonrechter heeft veel stof in de Nederlandsche pers opgejjaagdin tal van bladen is deze magistraat daarvoer aangevallen, m. i. zeer ten onrechte. Ik ben het roerend eens met Mr. A. J. G. Ma- claine Pont, die in de „Gooi- en EemJan- der" van 1 Dec. het opneemt voor dezen geestigen rechter. Mr. Mac'aine Pont schrijft o. a.: ....Een gewone kwinkslag wordt opge blazen, al was hier sacrilege bedoeld De magistraat behoort niet tot die rech ters, die in stroopen een doodzonde zien. Dit bepaalt de stemming, de sfeer, bü de berechting van zoo'n zaak H oo f d s t u k VIII. Vele jachtopzieners vallen in de uit oefening hunner plicht. maar ook vele stroopers.... ft Ia guerre comme a la guerre.... en stroopen is geen doodzonde. Stroopen is verboden, het is zooals Mr. A. J. G. Maclaine Pont terecht opmerkt, een ernstig kwaad, dat de rechter behoort tegen te gaan.... maar toch geloof ik, dat er vele stroopers zijn, die men ondanks alle straffen niet ervan kan weerhouden. Het mijn en dijn bij de jjacht kennen zij nietwillen zii niet kennen.... konij nen zijn volgens de wet schadelijk wild.. en toch mogen zii geen lichtbak op ze richtenals de jachtopziener ze met een rookende spuit in 't jachtgebied aan- ifey'v:- Dart schaduwtde dood. De man der Wet en de strooper tegenover elkaar in het nachtelijk duister treft zijn ze er büHet gaat dan niet meer om hét gesneuvelde konijndan staan er helaas soms menschenlevens op 't spel, dan ontbrandt de oorlog.... tegen den man die ziin plicht doet.... moet doendan ontwaken de hai'tstochten de grofste, gemeente instinctenhet dier in den mensch gromtdaar op die donkere paden in de duinen., wordt een drama afgespeeld.... Vaak, lieel vaak nood weervoor de man der Wet, die zijn plicht moet doen.... De dood van het stomme konijnheeft onafzienbare vreeseliike gevolgen.... De man der Wet en de strooper tegenover elkaar op afge legen, weinig betreden paden in de stik donkere nachten Dan worden drama's van Putbroek en van Egmond geboren. De haat groeit.... Wü moeten toch vreten, zeggen de stroo pers. wü stroopen niet voor de lol.... Wü moeten onzen plicht doenons moeten kunnen verdedigen, zeggen de mannen der wetWü dwalen ook niet voor ons genoegen bü nacht en ontijden door 't struikgewas Dan schaduwt de dooden de deu ren der cel gaan dicht voor lange lange jarenheilige menschenlevens worden vernietigd Het is daarom te begrijpen, dat de rech ters in een arrondissement, waar veelvul dig gestroopt wordt, strenger moeten op treden dan in streken, waarin stroo pen sporadisch voorkomt. Voor de eene rechtbank kunnen de stroopers tijdens de zitting (zooals in Hilversum) bijdragen in de vis comica, voor rechtbanken temidden van jachtterreinen.... is hun verschijnen voor dei. recler helaas vol tragiek. Buiten de deur rammelt de cipier met zijn sleutelbsode deur gaat open Jullie metten je klaar maken om te gaan luchten, mannen, zegt hü. Wat moeten we doen, zeg ik, luchten? De bruine trui lacht-.... nou jü bent nog een echt groentje., we gaan kuieren, fiin wandelen. I - W li 'z» 5 Als wilde beesten worden wij in de zwaar getraliede kooien gelucht. Jij moet ook meeluchten, zegt de cipier tegen mijDe mannen trekken een jas van grauwe bombezii aan en gaan achter den cipier aan over de ballustrade. We dalen verscheidene trappen in de hal af en passeeren tal van cellen. Op de meeste deuren zie ik ze weer de roode briefjes, waarop een nummer staat, er onder liet feit, vermeldende de misdaad, waarvan degeen, die achter deze deur opgesloten zit, verdacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt.... (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5