IS ALTIJD DE STRIJD OM WEENEN. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. OOK VOOR DAMES Roosevelt en de economische wereldconferentie. Oost-lndië. No. 7218. EERSTE BLAD DINSDAG 3 JANUARI 1933 61ste JAARGANG Eennieuvvjaarsrede van president v. Hindenburg. - En een nieuwjaarsboodschap van Hitier. - De Iersche president, De Valera, in moeilijkheden. - Het Chineesch- Japansche probleem. Wij Breien en repareeren alle soorten wollen Kleeding, Kousen en Sokken, (ook de allerfllnute). ■Mm De toestand in Indië. FEUILLETON Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.60; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Losse no6. 4ct.fr.p.p.6ct. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, 0.70,f 1.—. Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, f 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meei 10 ct. bij vooruitbetaling (adre3 Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4ct. Een nieuwjaarsrede van Hindenburg. In een dankwoord, dat de Duitsche rijks president, v. Hindenburg, tot den nuntius van het corps diplomatique sprak, toen deze de gelukwenschen van het corps overbracht, herinnerde hij er aan, dat be langrijke internationale kwesties van jaar tot jaar onopgelost blijven en steeds zwaarder druk op de wereld oefenen. De economische kwesties zullen niet op te lossen zijn, zonder dat het grondbegin sel, waarop alle internationale betrekkin gen berusten, n.1. het wederzijdsche ver trouwen, wordt hersteld. Er is een goede samenwerking tusschen de regeeringen en voor alles een wijdstrekkende nieuwe regeling der internationale handelsbetrek kingen noodig om de levensvoorwaarden der volken weer draaglijk te maken. Door de oplossing der economische kwesties alleen, zal de crisis echter niet kunnen verdwijnen. Naast de economische proble- j men staan de niet minder urgente, groote politieke kwesties, waarbij, aldus von Hin denburg, de vitale belangen van het Duit sche volk zijn gemoeid. Daarna vond de ontvangst van de rijks- regeering plaats, waarbij von Schleicher het woord voerde en er o. m. op wees, dat in de ontwapendngskwestie het principe der gelijkheid van recht uitdrukkelijk door de groote mogendheden is erkend en dat aan de ontwapeningsconferentie de taak is gesteld, dit beginsel te verwezenlijken. Duitschland keert ter conferentie terug om, aldus de rijkskanselier, een ware al- gemeene ontwapening te verwezenlijken en zich dezelfde veiligheid te verzekeren, die elk ander land geniet. Indien daarbij aan de jeugd het recht teruggegeven wordt om in het kader van den algemeenen dienstplicht, het vaderland te dienen, dan zal tegelijkertijd een groote schrede zijn gedaan op den weg naar pacificatie en op heffing der inwendige tegenstellingen in Duitschland zelf. Bij zijn ambtsaanvaar ding heeft de rijkspresident hem gezegd: „Verschaf arbeid en tracht de spanningen in het Duitsche volk door sociale maat regelen te lenigen". In zijn antwoord zeide de Rijkspresi dent, dat de wenschen, aan het einde van het vorig jaar uitgesproken, wel is waar niet alle in vervulling zijn gegaan, doch dat niettemin de gang van zaken in het Jaar 1932 menige hindernis heeft over wonnen en de hoop heeft gerechtvaardigd lat de ergste nood in Duitschland over wonnen is. Ook Hiuer heeft zich met nieuwjaar niet onbetuigd gelaten en heeft een bood- ichap aan zijn vrienden en aanhangers doen toekomen, waarin hij o.m. zegt: Het jaar 1932 zal eens in de geschiede nis van de nationaal socialistische bewe ging gelden als een groote en zegen rijke periode van onzen strijd. De reli gieuze en ten opzichte van haar wereld beschouwing ontwortelde liberale mensch- heid heeft het einde aan haar tijdsge wricht bereikt. Tot reuzenhoogte ver heft zich het bolsjewistische gevaar, welks ingrijpen in het wereldbestel zoo begunstigd wordt door de blindheid en de waandenkbeelden van z.g. staatslie den. De gevolgen moeten vernietigend zijn. De burgerlijke partijpolitiek en de burgerlijke ministers hebben van het ontstellende gevaar, dat de wereld be dreigt geen voorstelling. In een staat, die 6 mililoen communisten, 71/, millioen sociaal-democraten en zes millioen min of meer pacifistisch georiënteerde ele menten telt, zou men beter doen niet meer te spreken van „gelijkgerechtigd heid" en andere van dergelijke schoon klinkende woorden. Het innerlijk verval, dat in het jaar 1918 slechts als crisisver schijnsel heeft gegolden, is thans chro nisch geworden. Wil men Duitschland weer op de been helpen, dan kan dit alleen geschieden door een beweging, welke even intolerant en immer bereid tot handelen is als waarvan de tegen standers blijk geven. Slechts het natio- naal-socialisme kan, daar andere bewe gingen gefaald hebben, de overwinning brengen. De voornaamste taak van het komende jaar zal zijn, den nationaal-socialistischen leden en aanhangers met groote duide lijkheid voor oogen te steillen, dat de par tij zelf niet het doel is, doch slechts het instrument om het gestelde doel te berei ken. Ziezoo, dat weten we weer. DUITSCHE VLOOTBOUW. In het begin van dit jaar -zal de pantser kruiser A, waarover zooveel te doen is geweest en die „Deutschland" zal heeten, in de vaart komen en ongeveer terzelfder tijd zal de tweede kruiser van hetzelfde type, van stapel loopen. Voor den bouw va* den derden kruiser zijn op 1 October p. de opdrachten aan de marinewerf ge geten. De vierde en laatste zal in 1934 wóTden gebouwd. »Als zij bij de marine ingelijft zijn zullen de vier verouderde schepen, die ze ver vangen, de „Preusen", de „Emden", de „Lotharingen" en de „Braunschweig" bui- ton dienst gesteld en gesloopt worden. Krachtens het besluit van den Rijks dag is de levensduur van oorlogsschepen (pantserschepen, kruisers, jagers en tor pedobooten) op 20 jaar gesteld, gerekend van het tijdstip waarop zij van stapel loopen. President Lebrun stelt Marianne het „nieuwe" kabinet voor. Marianne: „Curieus, ik geloof, dat ik de heeren al eens eerder gezien heb!" („Canard enchainé"). JAAP SNOR, ZUIDSTRAAT 19. (Let op den gelen winkel). De Iersche president in moeilijkheden. De Valera schijnt op het oogenblik leelijk in de knel te zitten. De Londensche corr. meldde daarover Zaterdag aan zijn blad: De Valera heeft op het oogenblik zeer ernstige moeilijkheden met de labour- partij, waarop hij steunt en zonder wier steun hij onmiddellijk ten val zou komen. Het gaat om de verlaging in de bezoldi ging van ambtenaren waarvan de labour- partij niet hooren wil. De Valera heeft reeds iets van een schikking voorgesteld, maar tot nu toe is deze door de labour-lei- ders afgewezen. Volgens de berichten uit Dublin zou Norton, de leider der partij verklaard hebben, dat de Valera kaar eisch in te willigen heeft en dat er anders een nieuwe algemeene (verkiezing zal zijn. Ondertusschen is door senator Vincent een beweging gaande gemaakt tot stichting van een nieuwe partij, waarvan die van Cosgrave de hoofdmassa zou vormen en die verder de in den laatsten tijd buiten gewoon snel gegroeide nieuwe boerenpar tij van MacDermott in zich zou opnemen. Volgens Vincent zou nieuw bloed en nieu we methodes in Cosgrave's partij nood zakelijk zijn en is het MacDermott, die haar dezen geven kan. Hoewel-er in deze opvatting mogelijk \tat critiek op Cos grave's partij als zodanig opgesloten ligt, heeft Cosgrave rich toen reeds zeer De Belgische minister-president Brocqueville, die den Duitschen geestelijke Gillis binnen 24 uur het land liet uitzetten. gunstig over dit plan uitgelaten en heeft hij niet uitgesloten, dat het een groote toekomst zou kunnen hebben. Doel van deze nieuwe partij zou zijn om de regee ring nu zoo spoedig mogelijk ten val te brengen. Over het algemeen bestaat in den Vrijstaat het gevoelen dat de alge- meene verkiezing niet lang meer kan uit blijven. Het Chineesch-Japansche probleem. 'Hoe staat het er bij het begin van het nieuwe jaar voor met het Chineesch Japansche probleem? Zoo mogen we ons afvragen. Met twee woorden zouden we daar een antwoord op kunnen geven: weinig hoopgevend. Verschillende din gen wijzen er op, dat het conflict zich zal verscherpen en dat het tot internatio nale moeilijkheden aanleiding kan geven. Het optreden van Japan wordt agressie ver en de „wanhopige" pogingen van Genève om een uitweg te vinden, zijn tot nog toe op niets uitgeloopen. Waar dit alles heen zal gaan is een vraag, waar- op nog geen antwoord te geven is, doch dat er dit jaar schier onoverkomelijke moeilijkheden zullen rijzen is wel zeker, tenzij er een wonder gebeurt. f 'i'. De nieuwe Fransche minister van finan ciën zoekt tevergeefs naar geld. („L'Oeuvre"). DE JONGSTE WERKLOOSHEIDS CIJFERS VAN FRANKRIJK. Bijna tweemaal zooveel als een jaar geleden. Blijkens de jongste cijfers betreffende de werkloosheid waren er op 24 Dec. 271.856 personen als geheel werkloos in- 1 geschreven of 6264 meer dan de week tevoren. In de overeenkomstige week van 1931 bedroeg het aantal ingeschre ven geheel werkloozen 147.009, zoodat er een vermeerdering te constateeren valt van 124.847. Ter vergelijking diene, dat het aantal werkloozen in het zooveel kleinere Ne- 1 derland meer dan 3000, bedraagt. (Hbl.) Er begint een weinig teekening te ko men in de Amerikaaiiische internationale politiek van Roosevelt, al zijn de berich ten, die daaromtrent de wereld ingezonden worden, nog zeer vaag en weinig in getal. Amerika schijnt in zekere mate voor de komende economische wereldconferentie geporteerd te zijn en wel in de hoop, dat men daar de graanprijzen in de hoogte TO11 werken en tevens de stabilisatie van liét Engelsche Pond voorbereiden. Dit laatste in verband met de regeling der oor- lagsschulden. 'Deze berichten stemmen aan de andere zfrcie weinig hoopvol. De positie van het Enge'sche Pond is een gevoelige snaar voor de Engelsche regeering; zij zal zich geen moeite ontzeggen om te dezen op zichte baas in eigen huis te blijven en r.immer toe te staan, dat het Engelsche devies een punt van bespreking zal gaan uitmaken op een conferentie van out siders. Mijn huis is mijn kasteeldit geldt ook voor het Britsche monetaire vraagstuk. Wil Amerika het Pond aan de een of andere ketting gaan vastleggen ter wille van de oorlogsschulden, dan wordt een andere gevoelige snaar aangeraakt. De Europeesche landen rekenen zoo'n beetje met het feit, dat Amerika de oor logsschulden zal schrappen. Wanneer Washington daarvoor niets voelt en alle uitlatingen wijzen daarop dan zou- d'ui de onderhandelingen dér grootmach ten wel eens langer kunnen duren en on vruchtbaarder zijn dan vele optimisten misschien vermoeden. De kwestie der graanprijzen is 'n derde vitaal twistpunt. Meer en meer gaan de verschillende landbouwstaten, die nog niet het graan-export stadium bereikt hebben, er toe om over den intensieven landbouw in eigen land te gaan bedrijven. Op die wijze wil men trachten de werkloosheid op het platte land te verminderen en den in voer van buitenlandsche granen te beper ken. Hoe minder graan men noodig heeft, hoe moeilijker het voor de graan-expor- teerend© landen zal worden om niet alucn hun oogst, maar ook hun voorraden te spuien. Op dit gebied zal er dus een ver woede concurrentie komen die de bestaan de ongunstige prijzen opnieuw doet dalen. De graanprijzen sluiten op het laagste punt. Chicago-tarwe b.v. opende het jaar 1932 op 53.25 dollarcent per bushel, be reikte het hoogste punt op 1 Juni met 55.25 dollarcent en verliet het jaar op circa 43 cent en met de andere soorten is het van hetzelfde laken een pak. Wü hebben hier al drie redenen aange voerd, die ons zeer sceptisch stemmen voor het goede verloop van de conferentie. En hier gelden het nog maar de verlan gens van één land. Wanneer elke natie met haar verlanglijstje komt, met telkens andere eischen, dan ziet het er slecht uit. Voegt men daarbij de verscherping van de verschillende tegenstellingen, dan wordt men nog somberder gestemd. Nu is het de Zuid-Afrikaansche mone taire politiek, die de onrust over den gou den standaard weer heeft aangewakkerd. Hierbij zal het vermoedelijk niet blijven, want ook in Amerika gaan meer en meer stemmen op om het prijsniveau op de een of andere wijze naai' boven te schroeven en den zoo goed als stop gezetten export j weer op gang te brengen. Het aan de democraten toegeschreven plan om door heffingen bij den consument uitkeeringen aan de producten te doen, is daarvan een der voorbeelden. Misschien nog wel het meest onschuldige. Naar verluidt, koeste ren sommige senatoren het snoode plan om den dollar op een lager peil te stabili- seeren, als uitvloeisel van het voorstel, destijds door den heer Goodsborough ge daan om den dollar te fixeeren op de koop kracht, gemiddeld in 1926 bestaan hebben de. Hoover sprak zijn veto hierover uit. Men moet een opluikend verlangen in deze richting niet te licht tellen. Het feit, dat men in bijna elk land overweegt, in hoeverre men den verkoopsprijs kan aan passen aan den kostprijs, doet vermoeden, dat er in 1933 exoerimenten op dit gebied zullen worden ondernomen. Een opschroe ving van het algemeen© prijsniveau zou wellicht het uitgeven van milliarden gul dens aan diverse staatsleeningen in de verschillende landen kunnen voorkomen of in alle geval beperken. Beide mogelijk heden. het opvoeren van het prijs niveau of het financieren van in nood ver- keerende bedrijven en uit hun evenwicht gerukte budgetten door middel van staats leeningen, hebben hetzelfde gevolg.... min of mee verkapte inflatie. Inflatie leidt tot depreciatie van de be trokken ruilmiddelen en tot het moge lijkerwijs verlaten van den gouden stan daard. Vandaar, dat er van stabilisatie van het Pond weinig terecht zal komen, wan neer de goudlanden niet eerst zélf tot klaarheid zijn gekomen, wat met hun eigen valuta's te doen staat. Het jaar 1933 zal voldoende problemen te verwerken krijgen om het tot een der meest belangrijke perioden in de wereld geschiedenis te bestempelen. Radio-rede van neur-Generaal. den Gouver- I Oudejaarsdag hield de gouverneur-ge neraal van Nederlandsch-Indië, jhr. de Jonge, de reeds aangekondigde oudejaars avond-rede, wTelke door den K.R.O. via Huizen en de V.A.R.A. via Hilversum werd her-uitgezonden. Precies te 1 u. 20 klonk hard en duide lijk de stem van den omroeper der Bata viasche Radio-vereeniging, daarna ge volgd door die Van den g.g. Spr. weidde uit over den toestand, dien hij niet rooskleurig vond, terwijl voor hem de vele requesten die hij ontving en de vele protestvergaderingen welke werden gehouden erop wezen, dat de be volking van Ned.-Indië onder dien toe stand gebukt ging. De toestand is zeker verre van aange naam en verbetering is verder af dan eenige maanden geleden. Toen waren verschillende teekenen van opleving merkbaar, maar sindsdien schijnt alles op de wereld weer te hokken.. Z.Exc. gaf daarna een korte uiteenzet ting van de voornaamste feiten op inter nationaal gebied, en beschreef vervol gens de situatie in Indië. Gij, die klaagt over een salariskorting van 17 procent, aldus spr., en ik die weet hoe zwaar die voor velen te dragen is, kan u verzekeren dat ik zeker niet lichtvaardig aan haar medewerkte geeft gij u wel eens rekenschap ervan wat een korting van vijftig proc. betee- kent in de landshuishouding, die ook van haar inkomsten moet leven en op onge woon zware lasten zit? Overweegt u die vraag eens ernstigl Ik leg ze u voor, omdat ik in verband ermede wil wijzen op den eigenaardigen staatkundigen toestand die hier te lande, waar geen parlement, is bestaat. Hier behoeft niemand mede regeerings-verant- woordelijkheid te dragen, kan een ieder zich zelfs op elk oogenblik de weelde veroorlooven om zich tegenover de re geering te stellen en haar taak nog zwaarder te maken. In uw gezin vraagt gij aller mede werking, ten einde aan de groeiende moeilijkheden het hoofd te kunnen bie den. Mag en moet het land niet hetzelfde doen, wanneer de inkomsten van dat groote gezin zoo zijn verminderd? Ge kunt de regeering alleen laten laten staan, zelfs haar tegenwerken, haar verlammen en machteloos maken. Maar gij moogt dat niet doen, al ware het alleen uit welbegrepen eigenbelang." „Er worden fouten gemaakt in dezen tijd van snel wisselende gebeurtenissen" ging jhr. De Jonge voort. „Ook andere regeeringen zouden nu fouten maken, maar niemand kan ongedaan maken wat de wereld-constellatie heeft bedorven. Daaronder moeten wij allen te zamen lijden, dit alles moeten wij te zamen dragen, en zullen wij te zamen te bo ven komen. Wij zullen ons echter moeten instellen op een veel lager niveau, en daarop zul len wij opnieuw met kracht de zaken ter hand moeten nemen. Maar als eenmaal het pijnlijk proces zal zijn afgeloopen, dan zullen wij inzien dat ook op dat lagere niveau plaats is voor geluk" SALARISKORTING MARINEPERS. GEHANDHAAFD Officieel wordt gemeld, dat na overle; tusschen de Indische regeering en he' opperbestuur, de bestaande korting van 10 pet. voor het militaire marinepersoneel, in afwachting van eene nadere regeling gehandhaafd blijft. Een dosii Foster's Maagpillen 's avonds bij het naar bed gaan genomen, verzekert een goede nachtrust en verschaft 's morgens volkomen normale stoelgang. f 0.65 per flacon. Roman van HUGO BETTAUER. (Nadruk verboden). 23) Zij begon zachtjes te huilen. „U hebt zeker gedacht, dat ik er zoo een ben, voor wie geld alles is, die u en uw millioenen aan de voeten zou vallen! En om dat te voorkomen, gaf u er de voorkeur aan eerst eens als een soort Haroen Al Raschid te probeeren of u zoo misschien ook reeds succes had. En nu ben ik door u uit mijn armzalig, maar rustig leven gesleurd en met smaad en schande overladen." Hilda was zichzelf nu weer geheel meester. Hoog opgericht wendde ze zich tot den commissaris: „Is die schoft, die me in het verderf wilde storten, ontmaskerd? Is overtui gend komen vast te staan, dat ik het slachtoffer geworden ben van een samen zwering?" De commissaris werd weer geheel amb tenaar, die zijn woorden op een goud schaaltje moest wegen. Voorzichtig ant woordde hij: „Dat nog niet, Jufrouw Wehningen, maar het feit, dat de zoogenaamde Ba ron Morolt een valsch adres heeft op gegeven, werpt alleen reeds een geheel ander licht op de zaak. Ik twijfel er ech ter niet aan, of uw onschuld zal wel spoe dig aan het licht komen." „Voor mij staat die wel vast, Hilde, voor mij ben je weer het reinste en beste schepsel ter wereld! En ga nu met mt> mee." Hilda trad een pas achteruit en strekte afwerend de handen uit. „Een oogenblik! U zegt „weer" dus hebt u ook gedacht, dat ik schuldig was. Meneer Ralph, of eigenlijk meneer O'Fla- nagan, u bent rijk en rijkdom vermag veel. Doet u al het mogelijke om de ge- heele wereld mijn onschuld te bewijzen. Toont u mij den schurk, die mij tot een dievegge wilde verlagen, dood of levend. Drie dagen zal ik geduld hebben en dan zal ik met mezelf uitmaken, of ik ver der kan leven. En tot zoolang wensch ik I u niet meer te zien, meneer O'Flanagan." Ralph wilde haar naloopen, maar Kriegel hield hem terug. „Laat haar gaaÉi! Ze heeft gelijk. Voor jou is er slechts één taak: dit meisje vol komen te rehabifiteeren." Op het spoor. Terwijl zich in d'e Kreuzgasse een hart verscheurende scène afspeelde tusschen Hilda en haai, door de gebeurtenissen der laatste ure! geheel verslagen moe der, vertelde Ralph de geschiedenis In 't kort aan den politie-president. Het vi sitekaartje met den naam Ralph O'Flana gan had ook hier weer zijn uitwerking niet gemist en zonder moeilijkheden wa ren zij tot den chef der Weensche politie, hef 1 wiens macht bijna onbegrensd is, toege laten. Onderweg had Kriegel zijn vriefïd over de beteekenis van deze persoonlijk heid ingelicht, hem verteld, dat lief uit sluitend aan den phenomenalen takt van den politiechef, gepaard aan diens niet te beïnvloeden wil te danken was geweest, dat men bij de revolutie 1 van ernstige straatgevechten verschoond was geble ven, zooals het trouwens over het alge meen aan den goeden geest en de voor treffelijke organisatie der Weensche •10- litie te danken was, dat Weenen onder alle Europeesche steden naar verhouding de gunstigste statistiek der criminaliteit kon aantoonen. Nu stonden zij voor den politiechef, die geïnteresseerd naar het verhaal van Ralph luisterde, terwijl hij af en toe zijn snor opstreek of zijn lorgnet wat vaster op den neus zette. Ralph besloot zijn mededeelingen met de woorden: „Meneer de president, voor mij zoowel als voor elk ander, die juffrouw Wehnin gen kent, is het aan geen twijfel onder hevig of liier heeft een laffe aanslag plaats gehad- Ik verzoek daarom u, als chef van een politiecorps, dat een wereld reputatie geniet, alle pogingen in het werk te «lellen de schurken te ontmas keren en juffrouw Wehningen te reliabi- liteeren," De poliliepresident was een en al be langstelling. „Het «preekt vanzelf, dat ik geen mid del onbeproefd zal laten om deze duis tere zaak op te helderenfcDat ben ik niet alleen aan juffrouw Wehningen maar ook aan mezelf schuldig. Het zou ons werk echter zeer vergemakkelijken, wanneer we wisten, tegen wien deze schurken streek eigenlijk gericht was. Uitsluitend tegen het arme meisje of misschien in direct tegen u?" Kriegel schraapte zich de keel en ant woordde: „Meneer de president, ik geloof, dat u daar een zeer verstandige vraag stelt. Meneer O'Flanagan heeft vergeten u in te lichten over de belangstelling, welke hij hier van alle zijden geniet en dib zich o.m. ook geopenbaard heeft in een voortdurende achtervolging door een particulieren detective". Op het gelaat van den president kwam een glimlach. ,,'t Wordt me toch al wat duidelijker. Kennen de heeren mischien den parti- i culier-detective Lazlo Bartos?" 1 „Ja, helaas wel," antwoordde Kriegel. ,,Tk wilde juist zijn naam noemen. Van dien schurk kun je alles verwachten." 1 „Zeer juist, mijne heeren! Een fraai type, die Bartos. Jammer genoeg geniet hij de bijzondere protectie hm, dat kunnen we gevoeglijk laten rusten hooge politiek beschermers op alle mogelijke plaatsen enfin, laten we ons onderzoek bij hem eens beginnen. Om verschillende redenen kan die Bartos er belang i>ij hebben gehad juffrouw Weh ningen van u te scheiden." Verbaasd interrumpeerde Ralph: „Maar hij wist toch heelemaal niet, dat ik die dame ken!" De president lachte luid. „U schijnt dus niet te weten, wie en waarom men zich zoo buitengewoon voor uw persoon interesseert! Bent u er zeker van, dat u niet elke minuut van den dag vervolgd werd, dat niet iemand u bespion- neerde, wanneer u met juffrouw Weh ningen in het een of ander café zat?" Ralph sprong op. „Ja, nu u het zegt. Eenige dagen ge leden wandelde ik met juffrouw Wehnin gen in het Volkspark en toen heb ik een oogenblik gemeend, dat een lange, ma gere kerel achter ons aansloop, 't Zou best die Hongaar geweest kunnen zijn!" „Laten we onze veronderstellingen eens verder voortzetten. Bartos heeft iemand in den arm genomen, die zich voor Ba ron Morolt heeft uitgegeven. Door mid del van een vervalschten brief lokte hij den betreffende dame naar de daarin ge noemde plaats „Maar hij kende toch mijn hand schrift niet „Daar was gemakkelijk genoeg aan te komen. Wat dat betreft, zullen we in uw hótel eens een onderzoek instellen." Ralph streek nadenkend met de hand over het voorhoofd. „Merkwaardig, nu schiet me te binnen, dat ik eergisteren een aangevangen brief, welke in mijn schrijfmap moest liggen, niet meer kon vinden. En mijn bediende vertelde mij 's avonds, dat iemand hem op de trap voor den gek had gehouden door hem toe te roepen, dat ik hem beneden in de hall zocht, ter wijl ik niet eens in het hotel was „Daar hebben we dus weer een scha kel in den keten. Terwijl uw bediende u beneden zocht, ging Bartos of een hand langer naar uW kamer, stal uw brief en misschien ook wat schrijfpapier, waarna het hem niet moeilijk zal zijn gevallea uw handschrift na te maken. En nu zul len we tot de daad overgaan. Vermoede lijk zal Bartos wel zoo verstandig ge weest ziin, niet alles zelf op te knappen. De man, die met hem samengewerkt heeft, zal natuurlijk voorloopig wel met hem in verbinding blijven. Derhalve moet Bartos, die zijn woning en kantoor in de Annagasse heeft, van nu af aan dag en nacht worden nagegaan. Juffrouw Wehningen zou het best een signalement van Baron Morolt kunnen opgeven, maar laten we haar voorloopig liever met rust laten. De agent, die op zijn be schuldigingen tot de arrestatie van hel slachtoffer is overgegaan, zal hem ook wel herkennen. Ik zal er twee van mijn beste rechercheurs heensturen en boven dien den agent, die zich natuurlijk ia burger moet kleeden." Nadat nog eenige formaliteiten waren afgehandeld, namen Ralph en Kriegel afscheid. Toen hij op het punt stond hel vertrek te verlaten, bleef Ralph echter staan en zei: „Meneer de president, ik ben er van overtuigd, dat uw menschen hun uitersts best zullen doen. Desondanks echter ver zoek ik u mij toe te staan een premie van vijfhonderd millioen kronen beschikbaar te stellen, welk bedrag verdeeld zal wor. den onder de menschen die in deze du ij. tere zaak licht weten te verschaffen." (Wordt vervolgd^.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1