KANNEWASSER IS ALTIJD DE STRIJD OM WEENEN. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WiERINGEN EN ANNA PAULOWNA Bimesiiandsch overzicht. China en Japan. OOK VOOR DAMES Steeds witte tanfleiiiS 61ste JAARGA G De internationale conferentie ter bestrijding van de Duitsche riiksbeerooting'. De!d'en staat zelf hebben moeten geven. De partij en de regeering zullen zich er voor werkeloosheid. - De resultaten van het Russische neesch staatsman over het conflict in het Verre Oosten.verzachten. Nu wordt begonnen met het Da onlusten in Spanje. 27> COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.G5; binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20 Losse nos. 4 et.fr. p. p. 6ct. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f O.TO.f Modeblad resp. f 1.20, f1.50, f 1.50. f 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N'.V. Drukkerij v h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADV ERTEN TIEN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst! dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t m. 3 regels 40 ct., elke regel meei 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4ct. SlSCne Vïjtjaar-plan. Iien L-Ill- inspannen in 1933 de a'gemeene nood te men uit. De thans algemeen in Rusland heerschende nood is niet te wijten aan de slechte huishouding van den staat, maar aan de groote oeconomische inspanning, die partij en regeering in het belang van tweede vi.if.iaarsplan. Het vraat/stuk der werkloosheid is reeds van alle kanten bekeken, maar tot een op lossing of vermindering van de werkloos heid is het nog niet gekomen. Nu heeft het Internationale Arbeidsbureau een con ferentie te Genève bijeengeroepen, om te trachten door middel van vermindering van den werktijd, te komen tot een oplos sing van liet probleem. Of het zal geluk ken is een tweede, want ook dit vraagstuk van de vermindering van den werktijd is inderdaad ^qp eenvoudig niet en de resul taten van andere conferenties te Genève gehouden, zijn nu niet zoo bemoedigend, dat men hoopvol het einde van deze con ferentie tegemoet mag zien. 28 Staten, waaronder alle Europeesche mogendheden, nemen aan ce conferentie deel en hebben uitgebreide delegaties ge zonden, welke zijn samengesteld uit ver tegenwoordigers der regeeringen, de werk gevers- en arbeidersorganisaties. De Arno- rikaansche regeering zendt een waar nemer. De regeering te Moskou heeft haar standpunt nog niet kenbaar gemaakt. De conferentie heeft als eenige taak een alge- meene verlaging van den werktijd als mid del tot oplossing of leniging van de inter nationale werkloosheid. De conferentie zal kennis nemen van een omvangrijk rapport van het Interna-, tionale arbeidsbureau, dat de werkloosheid in de onderscheiden landen schetst, het totaal aantal werkloozen over de geheele wereld op ongeveer 30 millioen becijfert. De conclusie van het rapport is, dat een aigemeene verkorting van den werktijd zal leiden tot een uitgebreide werkverschaf fing en bijgevolg tot een aanzienlijke ver mindering van het aantal werkloozen. Het Internationale Arbeidsbureau stelt de conferentie voorts voor het ontwerp van een gemeenschappelijk verdrag in zake de wettelijke invoering va nde 40- urige arbeidsweek. waarin dan 470 millioen begrepen zijn uit de zooeven genoemde overschrijdin gen van vorige jaren. Er zal dus een be drag van ongeveer V/, miljard gedekt moeten worden, hetgeen een heele som is, maar hetwelk toch nog gunstig afsteekt bij het tekort van meer dan 10 miljard, dat de rijke Ver. Staten tekort komen en bij de 26 millioen, die zelfs Frankrijk dit jaar zal moeten vinden. Deze VI, miljard zijn als het ware de som van Duitsch- land's tol aan de drie crisisjaren 1930/32 en als zoodanig noch al te ongunstig, noch al te gevaarlijk. In de laatste maan den van het afgeloopen jaar heeft het rijk dan ook geen bijzondere kasmoeilijkhe- den meer gehad. De üuitsclie rijksbegrooting. Men zou meenen niet anders dan sombere klanken te hooren, als we iets meedee- len uit de Duitsche rijksbegrootiug. Dat is echter gelukkig niet het geval. Na tuurlijk ziet de begrooting er even weinig rooskleurig uit als de begrootingen van andere landen, b.v. ons eigen land, maar slechter ook niet en dat zegt wel iets. In de huishoudelijke commissie van den Rijksdag heeft graaf Schwerin, de rijksminister van financiën, een voorloo- pig overzicht gegeven omtrent de samen stelling van de begrooting 1933/34. Uit het jaar 1931 is nominaal een deficit van 158 millioen overgeboekt, maar tengevolge van de Juli-crisis moest de begrooting van 1932/33 met 494 millioen overschre den worden. In dit bedrag zitten 96 mil lioen voor overneming van preferente aandeelen Dresdener bank 23 millioen deelneming in de Nord-Deutsche Credit- bank en 85 millioen kasvoorschotten aan noodlijdende groote gemeenten en landen. Verder 26 millioen voor het goedkoop houden van versch vleesch, 52 millioen voor kolonisatie-doeleinden en 36 millioen ten behoeve van den landbouw in Oost- Pruisen. Aan het einde van het jaar 1932 is er een algemeen tekort van 2070 millioen, Mi of p f I f een "ieuwjaarswensch, II lui allCull maar tevens een nleuw- Jaarsveriaging van den prijs, van onze prima eigen- gebreide fijne Dameskousen, met nota-bene 3 kwartjes. JAAP SNOR, Zuidstraat 19. ILet op den gelen winkel). IJ nel e Sam: „M ijneheeren! Geen pro testnota's, banknoten wil ik zien!" („Nebelspalter"). De resultaten van het Russische vijf jaar-plan. ln de Sowjet-Unie is een rap port van Stalin gepubliceerd over de re sultaten van het eerste vijfjaar-plan; daaruit blijkt wel zeer duidelijk, dat Rus land den strijd wel aangebonden lieeft tegep het kapitalisme, maar niet tegen het militarisme, dat men toch als een uitvloei sel van het kapitalisme, dus als even ge vaarlijk zou moeten beschouwen, doch in het rapport, waaruit we hieronder een en ander overnemen, heet het, dat Rusland eeii krachtige militaire industrie heeft en in staat is zich met de modernste bewape ning tegen aanvallen te beschermen. Allereerst behandelt Stalin uitvoerig de resultaten van het eerste vijf.jaarsplan, dat hij niet alleen voor Rusland, maar voor de geheele wereld zeer belangrijk noemde. Met de grootste moeite en bet brengen van de grootste offers heeft het vijfjaars plan prestaties tot stand gebracht, gelijk deze ter wereld wel nooit volbracht zijn. Verder verklaarde Stalin, dat Rusland thans op weg is van een zwak land naar een krachtig industrieland. Belangrijk is verder de ontwikkeling van Rusland tot een er modernste landen en het tot stand brengen van zijn volledige onafhankelijk heid. Alle kapitalistische elementen zijn uit den weg geruimd. Men is tot nieuwe oeconomische vormen overgegaan. De re sultaten van het vijf.jaarsplan zijn vooral ook belangrijk door het scheppen van een krachtige militaire industrie, waardoor men in staat is Rusland met de modernste bewapeningen uit te rusten en aldus voor aanvallen te beschermen. Een moderne oorlogsindustrie en een krachtige lucht vloot zijn in het leven geroepen. Het in voeren van de zware industrie in Rusland en de ontbinding van de individueele boe renbedrijven sluit een terugkeeren van het kapitalistische systeem in Rusland vulko- Een Chineesch staatsman over het con flict in het Verre Oosten. Wang sin wei men mag den naam vergeten, als men maar onthoudt, dat hij een belangrijk Chi neesch staatsman is, heeft dezer dagen een interview toegestaan aan een redac teur van het „Stuttgarter Neue Tageblatt" over het conflict in het Verre Oosten :n de positie van China. Wang Sin-Wei gaf als zijn meening te kennen dat China het denkbeeld, dat oor log met Japan onvermijdelijk is, afwijst en wel met een beroep op het feit, dat beide landen lid van den Volkenbond zijn. Overal echter waar Japan met oorlogs middelen optreedt, zal China zich moedig en vastberaden teweer stellen. De vraag of tegenover den Japanschen aanval een vereenigd China staat, werd door Wang bevestigd. Sedert de Chinee- sche revolutie heeft Japan het grootste belang er bij, dat China zwak blijft," China stelt zich op het standpunt: „Wij willen geen oorlog, doch wanneer Japan oorlog zuchtig optreedt, zullen wij strijden." Voor een oorlogsverklaring voelt China zich niet sterk genoeg, het zal echter zijn volle kracht wijden aan het afslaan van de Japansche aanvallen. Op een vraag naar het fundamenteele verschil tusschen zijn politiek en die van Tsjiang-kai-sjek, antwoordde Wang Sin- wei, dat hij naar een werkelijke democra tie voor China streefde en de militaire dictatuur had afgewezen. Sedert den Ja panschen inval in Mantsjoerije waren de meeningsverschillen echter op den ach tergrond geraakt. Het hoogste doel is thans de verdediging tegen Japan en j daarom is de strijd der meeningen over den staatsvorm op den achtergrond ge komen en is een compromis gesloten, j Overigens viel er niet aan te twijfelen, dat, wanneer de strijd in het Verre Oos ten voortduurde, niet alleen Rusland, doch ook andere mogendheden in het con flict met Japan zullen komen. In de omliggende dorpen woei eenieen tijd de sowjetvlag van de raadhuizen. Te Madrid. Te Madrid zouden, naar V.D. Maandag meldde, eveneens in den loop van den nacht twee in de stad gelegen kazernes worden aangevallen. De syndicalisten trokken zich echter na een kort vuurge vecht terug, waarbij de politie eeuige rad draaiers kon arresteeren. In"de opera te Madrid werden verschei dene zware bommen ontdekt. In het geheel 30 dooden. Bij de onlusten moeten in het geheel 30 menschen om het leven zijn gekomen. Daaronder bevinden zich 4 politie-ambte- naren. Drie politiemannen te Rugarra gedood. Reuter meldt uit Valencia: Extremisten hebben zich meester ge- maak van het stadhuis in het dorp Bu gara, waar zij de politie met geweervuur afwachten. Er zijn drie politie-mannen gedood. Bijzonderheden ontbreken, daar de verbindingen verbroken zijn. DE ONLUSTEN IN DEN BRITSCH- INDISCIIEN STAAT ALWAR. De troepen vanden radja van Alwar onder Engelsche officieren hebben Dins dag het stadje Govindgarh op de Meo's heroverd, maar deze zijn naar het Wes ten getrokken en volgens meedeelingen van ooggetuigen concentreeren zij zich ten getale van ongeveer 15,000 om een nieuwen aanval op twee Hindoedorpen te doen. Naar Reuter uit Alwar meldt, zijn daar Dinsdag 1000 man Britsche troepen aan gekomen, teneinde den opstand te be dwingen. Pierre Cot. de nieuwe Fransche vertegen woordiger in den Volkenbond. Te Barcelona. Over de gebeurtenissen te Barcelona meldt V.D. nog, dat de strijd over het al gemeen op buitengewoon heftige wijze is gevoerd. De syndicalisten schoten her haaldelijk van de daken der huizen op de j politie. Ook maakten zij gebruik van gif-1 gasbommen. Op de uit de stad leidende wegen namen de opstandelingen de parti culiere auto's, die passeerden, in beslag. De inzittenden werden gedwongen een roode vlag te kus,«en. I Japansche oorlogsschepen in de Chineesche wateren. De Japansche admiraliteit deelt mede, dat zich thans 28 Japansche oorlogssche pen in de Chineesche wateren bevinden, welke alle landingstroepen aan boord heb ben. De oorlogsschepen hebben bevel ont vangen naar Tsjingwantao te gaan 0111 daar ligplaats te kiezen. Japan versterkt zijn positie te Sjanghaikwan. Japansch bom bardement en Chineesche guerilla De Chineesche pers meldt uit Sjanghai kwan, dat zich daar momenteel 6000 man Japansche troepen bevinden. De Japan sche bevelhebber heeft opdracht gegeven versterkingen in de omgeving der stad op te richten. De opperbevelhebber van het Japansche leger in China, Nakamoera, verklaarde dat hij het 16e en 19e Chineesche legercorps zou aanvallen indien deze beide corpsen niet naar hun oude standplaatsen buiten de provincie Jehol zouden terugkeeren. Japansche vliegtuigen bombardeerden ook Maandag de ongeregelde Chineesche troe pen in het gebied buiten den Ohineescben Muur, langs de grens van de provincie Jehol. Van Chineesche zijde vonden voortdu rend schermutselingen plaats tusschen Japansche troepen en Chineesche gueriila- benden ten westen van Sjanhaikwan. Bin nen het gebied van den Grooten Muur heersche echter volslagen rust. Beide partijen schijnen hun stellingen te ver sterken. De Japanners aan den Chinee sehen kant van den Grooten Muur. Naar uit Ts.jintsjou wordt gemeld, heeft een Japansche afdeeling cavalerie het Chi neesche stadje Tsjioemankou, dat nabij Sjanhaikwan aan den Chineeschen kant I van den Grooten Muur ligt, zonder strijd I bezet. De bezetting van deze plaats, die een nauwen bergpas beheerscht, motivee- ren de Japannei's met de noodzakelijkheid I het verdere binnendringen van troepen van Tsjang-Sjoe-liang in de provincie Je hol te verhinderen. Dc strijd te Jehol. Volgens een bericht uit Tientsin van den correspondent van het dagblad Asahi (Tokio) wordt bevestigd, dat de Japansche luchtstrijdkrachten van het garnizoen van Tsjintsjou Maandag de troepen van Tsjang Sjoe-liang, die geconcentreerd zijn te j Pei tsjang-jentse, in de provincie Jehol, hebben gebombardeerd en daar groote ver liezen hebben veroorzaakt. Deze berichten worden bevestigd door het ministerie van oorlog te Tokio. Het ministerie van buitenlandsche za ken deelt verder mede, dat geen onderhan- i delingen zijn aangeknoopt tusschen de Ja- 1 pansohe en Chineesche autoriteiten met betrekking tot de regeling van het inci- dent van Sjanhaikwan. Protest van de Nankingregeering. De regeering te Nanking heeft den Vol- ken bond in kennis gesteld met het feit, dat zij aan de Japansche regeering een protest gezonden heeft inzake den met voorbedachten rade gepleegden aanval, dien de Japanners gericht hebben op Sjanhaikwan, welke stad door hen bezet is. Japan en de Volkenbond. Ja- pan's houding onverzoenlijk. Het Japansche kabinet heeft Maandag het verslag van den minister van binnen- landsche zaken, graaf Oesjida, betreffende diens bespreking van onlangs met den i Britschen ambassadeur Sir Francis Lind1- ley algemeen goedgekeurd. I De Britsche ambassadeur had onlangs Oesjida gevraagd of Japan bereid is maat regelen in overweging te nemen, waardoor inen zou kunnen geraken uit den door de houding van den Volkenbond ontstanen toestand. Hü herinnerde er den Japan schen minister van buitenlandsche zaken aan, dat in geval Japan mocht blijven bij zijn „krachtige houding" tegenover den 1 Volkenbond, de toestand als „volkomen vastgeloopen" moet worden beschouwd. Volgens Japansche mededeelingen heeft Oesjida geantwoord, dat Japan voor zoo ver het het Mantsjoerijsche conflict be treft, geenerlei concessies kan doen. Dit is Japans definitieve houding. Japansche aanval op Jehol ingezet. Een V.D.-bericht uit Tokio meldt: Officieus wordt medegedeeld, dat Dinsdag de militaire actie van het Japan sche leger tegen de Chineesche troepen aan de grens der provincie Jehol is inge zet, nadat des ochtends de termijn was afgeloopen, welke den Chineeschen ge neraals door den Japanschen generalen staf was gesteld voor het staken der troe pentransporten in Jehol. De Japansche troepenbeweging ge schiedt in de richting van de hoofdstad Tsjaujan. De Japansche troepen hebben bevel ontvangen de Chineesche grens plaatsen in ieder geval te bezetten en iederen Chineeschen tegenstand te bre ken. De Japansche vliegers hebben een aanvang gemaakt met het bombardement der verbindingswegen en van de spoor lijnen. De fortificatiewerken in de buurt van Sjanhaikwan zijn geëindigd. Het Ja pansche garnizoen en de pioniers zijn op gerukt in Noordelijke richting ten einde een omtrekkende beweging der Chinee sche troepen te verijdelen. DR. H. J. LOVINK. Naar de Nederlander verneemt, ligt het in de bedoeling van het Tweede Kamerlid dr. H. J. Lovink, indien hij bij de "a.s. ver kiezingen als lid der Tweede Kamer her kozen wordt, te bedanken als burgemees ter van Alphen a. d. Rijn. DE UITVOER VAN BLOEMBOLLEN. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de wet van 31 December 1931, houdende rege ling van den uitvoer van bloembollen, in werking treedt met ingang van 29 Ja nuari a.s-, EEN RUSTOORD VAN HET N. V. V. Te Egniond aan Zee. Uit Egmond' aan Zee wordt gemeld, dat het Nederl. Vakverbond daar aan den Boulevard een terrein he'eft aangekocht van de Maatschappij Zeebad, om er een rustoord te bouwen in den trant van het Troelstra-oord. Het gebouw zou een frontbreedte van 50 m krijgen. WERKLOOZENKASSEN. Verhooging subsidiepercentage. De minister van binnenlandsche zaken heeft den volgenden brief gericht tot de besturen der gemeenten, die tot het Werk loosheidsbesluit 1917 zijn toegetreden. „Ik heb de eer u mede te deeten, dat de regeering besloten heeft, voor het jaar 1933, ten behoeve van de werklozenkas sen van vereenigingen, gesubsidieerd vol gens het Werkloosheidbesluit 1917, een subsidie toe te kennen van ten hoogste 200 pet., met deze uitzondering, dat voor eenige groepen (landarbeiders, metaalbe werkers, houtbewerkers, textielarbeiders en steenfabrieksarbeiders) een subsidie zal worden toegekend van ten hoogste 250 pet. en voor de groep van technisch en opzichthoudend personeel een subsidie van ten hoogste 150 pet. Het definitief percentage van subsidie kan uiteraard eerst na afloop van het jaar 1933 worden vastgesteld en wordt zoodanig bepaald, dat niet meer wordt gegeven dan noodig is, tot de bovengenoemde maxima. Aan de besturen van de betrokken werk- loozenkassen is van het vorenstaande me- dedeeiing gedaan, waarbij hun in overwe ging is gegeven, maatregelen te treffen, die het mogelijk maken, met het in den aanhef genoemde subsidie aan de regle mentaire verplichtingen te kunnen vol doen. wwm,7ihhjuhaai y te kun nen mededeelen, dat wij reeds meer dan 15 jaren tandpasta Chlorodont gebruiken en dat deze ons nooit heeft teleurgesteld! Wij hebben steeds witte tanden en een aangenamen smaak in den mond, mede omdat wij ook sinds lang Chlorodont-mond- water gebruiken. Bovendien wordt door onze ge heele familie alleen gebruik gemaakt van Chloro- dont-tandenborstels.(w. g.) C. Chudoba, Fr.... Verlangt alleen de echte Chlorodont-tandpasta, tube 35 cent en 60 cent! Overal verkrijgbaar FEUILLETON Roman van IIUGO BETTAUER. Op deze wijze zal Oostenrijks expoit- mogeliikheid belangrijk toenemen, terwijl de werkloosheid afboende bestreden worat. Ik ben bereid Oostenrijk een waarlijk vor stelijk geschenk te geven, maar ik stuit daarbij onbegrijpelijker wijze op de meest mogelijke tegenwerking. In plaats van 1111.1 te helpen, legt men er zich uitsluitend op toe mij zooveel mogelijk te ontmoedigen, ja, riskeert men zelfs, dat ik mijn plannen geheel opgeef. Vandaar, dat ik ine thans tot u wend met het vriendelijk verzoek om uw interventie". De kanselier vouwde de handen; zijn gelaat werd een en al welwillendheid en stralende goedheid. „Ik begrijp uw wrevel volkomen en be tuig u 1111 reeds mijn welgemeenden tank namens dit zwaarbeproefde land. Helaas echter dienen we met de gegeven omstan digheden rekening te houden, moeten we bedenken, dat de tegenwoordige eigenaars van Wöüersdorf in hun privaatrechtelijke eigendommen door internationale wetten beschermd zijn en wij hen niet kunnen dwingen, iets, wat zij verkregen hebben,, zonder compensaties te verkoopen. Afge zien daarvan, kunnen eohetr ook eenige belangrijke politieke bezwaren tegen som mige punten van uw overigens edelmoedig plan worden aangevoerd: Wat u verlangt, beteekent niet meer of minder dan de socialisatie van geweldige ondernemingen. Een dergelijke poging zou in breede kringen der bevolking op ernstigen tegen stand stuiten, niet alleen bii de induslriee- len, die zich daardoor direct bedreigd zou den voelen, maar bovendien ook bij de ons vriendschappelijk gezinde groote mogend heden, als Italië en Frankrijk, die daarin een nieuwe socialistisch-communistische aera zouden zien. En onder zulke omstan digheden moet ik, die den wil van de meer derheid der bevolking te respecteeren heb, natuurlijk zeer voorzichtig zijn". Ralph had' zijn kalmte teruggevonden. „E11 dat kwart millioen arbeiders, die eenige dagen geleden over den Ring trokken, zeggen die u niets, excellen tie?" De kanselier klemde de lippen stijf opeen, om eerst 11a enkele seconden te antwoorden ,De systematisch opgezweepte straat: nu ja, die is tegen elke regeering van orde en gerechtigheid." „Vreemd, maar dit kan ik 11 wel zeg gen, dat ik, als Amerikaan, het geduld van deze opgezweepte straat bewonderd heb. Bij ons zou een dergelijke massa- betooging niet zonder excessen hebben plaats gehad. En wat Frankrijk en Italië betreft gelooft 11 werkelijk, dat deze twee landen, hun regeeringen of finan ciers, ooit iets voor Oostenrijk zullen doen zonder daarbij zelfzuchtige doel einden 11a te streven of hun voogdijschap nog omvattender te maken dan op dit oogenblik reeds het geval is?" „Ik geloof, dat de heeren in Europa die naar orde en gerechtigheid kijken, alles in het werk zullen stellen om te be letten, dat hier nogmaals een terreur van „the man in the street" zou uitbreken." „The man in the street, die tenslotte niets meer verlangt dan te kunnen leven en werken," voltooide Ralph ironisch. „Ceterum censeo u doet dus liever af stand van mijn dertig millioen dollar dan industriën te vestigen, die niet het par ticulier kapitaal maar het geheele Oos- tenrijksche volk en 111 de eerste plaats hun, die moeten werken, ten goede komt?" De kanselier lachte en probeerde het pijnlijke gesprek een humoristische wen ding te geven. „O, u vergist zich, als u denkt, dat we u en uw millioenen zullen loslaten. Houd u zich er maar van overtuigd, dat we wel een middenweg zullen weten te vinden, dien we gezamenlijk kunnen bewande len." Na dit onderhoud had Ralph zich het liefst van alles van de zaak afgewend om in Stiermarken naar Ililde te zoeken, maar daartoe kon hij toch nog niet beslui ten en ontmoedigd, ontevreden over zich zelf verliet hij het paleis van den kanse lier. Hoe Ralph arin wordt. Op den avond van denzelfden dag stortte Ralph tegenover Egon Kriegel zijn hart uit. „Er schijnt mij in Weenen niets te wil len gelukken. Ik heb Hilde verloren, voor een deel ook het geloof 111 de menschheid en al mijn goede bedoelingen worden 011- overkomenlijke hindernissen in den weg gelegd. Bovendien voel ik me nu ook nog eenigszins schuldig. Vanmiddag was ik in een van de armste wijken van de stad en toen ik door de armoedigste straten liep met haar verbitterde, onder zorgen gebukt gaande mensehen, drong het eerst goed tot me door, dat ik alles verkeerv heb aangepakt. Is dan dat Weenen, dat ik ken, het echte Weenen wel? Had ik me niet geheel en al in het leven onder moeten dompelen om het wezen van deze, zich van pijn wringende stad, goed te> leeren begrijpen? Ken ik die Weensche bevolking? Ik ken jou Korn, de musici en de schilders, de bankdirecteuren en poli tici, die mijn weg gekruist hebben, maar behooren die eigenlijk niet uitsluitend tot het internationale menschenras, waar van men de vertegenwoordigers even goed in Berlijn, Londen of Parijs vindt? O, dat rampzalige oogenblik, waarop Sam zich in mijn plaats liet interviewen! Ik had me ernstig voorgenomen, hier bnbekend en onherkenbaar rond te neu zen, om zelf uit te vorschen wie en waar ik de behulpzame hand zou kunnen bie den. Maar dat eene interview heeft me voor het publiek gesleept en een wande lende braftdkast van me gemaakt, dien de heele wereld maar al te graag zou trachten te forceeren. Hoe moet ik mezelf nu weer uit de impasse helpen. De bankdirecteuren be legeren me als het ware en vervolgen me overal met hun meening, dat ik nu toch verplicht ben de hoop, die ik bij hen ge wekt heb, in vervulling te doen gaan. Eenige dagen geleden maakte iemand mij er zelfs een soort verwijt van, dat. de kroon begon te dalen; de geldmarkt be schouwde mijn aarzeling als een bewijs, dat dit land niet te helpen was, zoo luid de zijn beoog. En nu weer die eigenaardige houding van de regeering, die me eenvoudig ver biedt het geweldige bedrag van dertig millioen dollar zoo te gebruiken als mij dat het beste voorkomt. Het liefst zou ik een deel van deze som voor filantropische doeleinden ter beschikking stellen 0111 zoo spoedig mogelijk naar Amerika te keeren. De strijd om Weenen, ook al wordt die dan niet gevoerd 0111 Weenen te veroveren, maar alleen om haar te red den, gaat mijn krachten te boven." Egon Kriegel liet de goudgele whis- key langzaam uit de flesch in zijn glas vloeien. „Waarom zou je nu nog niet doen, waar je direct mee had moeten begin nen? Onderduiken, in deze zee van ellen de, onbekend rondkijken? Je moet Wee nen niet van het hotelperspectief bezien, maar van onder af. Ralph lachte bitter. „Hoe zou ik dat moeten doen? Er zijn zeker minstens duizend menschen, die mij kennen; waar ik me ook op zou houden, overal zou ik gevaar loopen herkend te worden, mijn spoor is niet meer uit te wisschen, alles, wat geld noodig heeft, trekt achter mij aan!" „O, er zijn heuscli wel middelen te vinden om je aan de hinderlijke belang- steling van het publiek te onttrekken. Op het oogenblik weet ik zelfs wel een zeer eenvoudig, zij het dan ook grotesk mid del." „En dat zou dan zijn?" vroeg Ralph ge ïnteresseerd. „Eenvoudig je geld verliezen, zoodat je niet meer de rijke O'Flanagan bent, maar een arme duivel, die geen cent te missen heeft. Dan eerst zou je gelegenheid te over hebben Weenen en de menschen hier grondig te leeren kennen!" „Hè ik begrijp je niet goed hoe bedoel je dat?" „Wel, zooals ik zei: O'Flanagan heeft zijn vermogen verloren en beschikt nog juist over voldoende contanten om in Weenen zeer bescheiden en teruggetrok ken te kunnen leven. Natuurlijk zou ik je niet raden 0111 in werkelijkheid te ver armen. De kunst is maar om het de we reld op de goede wijze bij te brengen. Je weet, dat ik nog al van connecties heb bij de bladen. Ik vermoed, dat het me langs dezen weg niet al te veel moeite zou kos ten het praatje in de wereld te bren gen!" Ralph begon het langzamerhand te be grijpen, zijn humor ontwaakte en nu be gonnen de beide mannen met elkaar te fluisteren en notities te maken, bij welke bezigheid van tijd tot tijd een luid gelach weerklonk. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1