Zesdaagsühe IS ALTIJD Zaterdagavond DE STRIJD OM WEENEN. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA RAULOWNA Bostenlandsch overzicht. knock-ouf! I De voorbereidingsconferentie voor verkorting van den arbeidstijd. - Hen goed denkbeeld voor de schulden betaling. - De revolutionaire beweging in Spanje. - De Chineesche minister-president dreigt. OOK VOOR DAMES Wij slaan alles Kom maar over de houten brug tegenover het Postkantoor. om 5 uur 38 minuten precies begint de laatste totale uitverkoop in eerste klas Ileeren- en Kinderkleeding. Het perceel is verhuurd. ENGELAND STUURT AAN OP EEN REVOLUTIE c geen Jas mag overblijven. Allen naar den KANAALWEG naast het Postkantoor, daar is in Wij moeten er volgende week Londen en moet voor dat voorrecht 500 uit, dus geen Heerencostuum, Pond per jaar betalen, niet aan den staat, Zoo oud, als gij U voelt. No. 7223. EERSTE BLAD ZATERDAG 14 JANUARI 1933 Olste JAAFw G COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65; binnen land f 2. NederL Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20 Losse nos. 4ct.fr.p.p.6ct. Zondagsblad resp. f 0.50 t' 0.70, f 0.70, f 1.—Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, f 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER, Uitgave N.V. Drukkerij v h C. DE BOER Ju. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50. en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst! dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t m. 3 regels 40 ct., elke regel meei 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4 ct. Be voorbereidingsconferentie voor de zou Amerika een moratorium verkorting van den arbeidstijd heeft het 18 maanden toestaan en zich daarbii tot cussies o\-e7hetPonHtnaanCadnmiHehe difï^Vermindering van de schulden ver- cussies over het ontstaan van de werk- binden, naar verhoudiim van den terue- Joosheid, discussies die op zichzelf na- keer van de Amerikaans™" stellingen bestaan, die wij niet willen detailleeren, omdat zij officieel crediet- waardige politieke partijen betreffen, maar waaruit met zekerheid blijkt, dat de anarcho-syndicalisten over groote bedra gen beschikken, die de leiding blijkbaar verplichten het compromis na te komen, en waarbij de anarchistische massa, als steeds, haar onnoozelheid met bloed be taalt. Wordt deze beweging, bij oordeelkun- van 12 of |jig optreden der regeering, 1111 in de kiem gesmoord, dan is dit weder een nieuw fiasco voor de confederatie, zoo niet, d.w.z. neemt zij een omvang zooals de politieke figuren achter de schermen wenschen, dan wordt de toestand rijp voor een dictatuur, welke uiteindelijk de re geering zelf wel eens zou kunnen bren gen, 111 mededinging met andere sollici tanten. Het geduld der Chineezen raakt uit geput. Dat is niet te verwonderen, zult u wellicht zeggen. Bij een optreden na- keer van de Amerikaansche welvaart, tuur lijk niet oninteressant zijn, doch zooals die uit de cijfers van den buiten- waaraan men voor een practische oplos- landschen handel en uit de begrootings- sing voor dit probleem aller problemen,1 saldo's zou blijken, niets heeft. Wij zullen uit deze discussies I Daarentegen zoii Engeland zich ver met te veel vermelden, slechts hier enplichten gedurende dien tijd het pond op daar een greep doen. Zoo spraken voor j de tegenwoordige hoogte te houden, en de arbeidersgroep de gedelegeerden uit]zouden Frankrijk en Italië en nog eenige Duitschlana, Polen en Spanje en deze;landen zich moeten verbinden tot gelei- v-ufdeTorén wSn V°°r de conventie öelüke afschaffing van de invoer-contin- De arbeidersgedelegeerde uit Duitsch-1 laten!'dif"en dévSmcóntrole6 hebben als dat van ''a|,a11', ZDl' zelfs het land, een jonge plaatsvervanger voor den ingevoerd, zouden deze moeten afschaf- 7an deü 'neest foedmoedigen mensch tot vorige maand overleden veteraan Her- feu. De opsteller van het plan heeft be- karnemelk worden. En met alleen dat mann Muëller, was het interessantst. Hijrekend, dat de Amerikaansche uitvoer het °Ptrede11. van JaPan 111 Gh,ina a11® legde het grootste gewicht op het ook aan katoen, petroleum en andere grond- Kinzon te buiten gaat, maar het kost reeds door Jouhaux in herinnering ge- stoffen naar Europa hierdoor zoo zou I °°k .aan. honde,rd?n h,eL_leven- Bn de toenemen, dat het niet ontvangen der schulden daardoor geheel zou worden goedgemaakt. De stabilisatie pond en de opheffing van de invoercon- tingenteeringen en van die deviezen-con trole zouden den handel tusschen de Europeesche staten weer tot zooveel brachte feit, dat een belangrijk deel der werkloosheid niet uitsluitend een gevolg is van de wereldcrisis, doch voortspruit uit de rationaliseering van den arbeid, waardoor steeds meer menschelijke ar beidskrachten door machines verdrongen worden. Daarom moet ook de arbeidstijd worden aangepast aan deze veranderde I leven brengen, dat daaruit deze vermeer arbeidsomstandigheden. De conferentie 1 dering van den Amerikaanschen grond-j mag niet op grond van de technische be- stoffenuitvoer zou kunnen voortsprui- zwaren tot een zuiver negatieve beslis-1 ten. De opsteller van het plan verklaarde sing komen. Iets zal er moeten worden overtuigd te zijn, dat deze proeftijd van! gedaan om den nood van het oogenblik j een jaar zoo gunstig voor het herstel der 1 zooveel mogelijk en zoo spoedig mogelijkalgemeene welvaart in de wereld zou groote mogendheden blijven maar lijde- lijk toezien en doen zelfs geen krachtig "het Prote«t hooren tegen dit betreurenswaar- UUI dig optreden, laat staan dat ze maat regelen nemen 0111 Japan te boycotten en het zoo tot de orde te roepen. Straks zal de Volkenbond de geschiedenis weel moeten behandelen. Wat zal hij echter doen, niets en nog eens niets, 't Is meer dan bedroevend en dat het vertrouwen van China in dit lichaam dan ook zeer verzwakt is begrijpt men. De Geneefsche corr. van de Nw. Rott. Cr. meldde Donderdagavond aan zijn nen te Tübingen in Duitschland heeft vertoefd en thans hersteld naar China zal teruggaan, over den tegenwoordigen toestand en de toekomstige ontwikkeling van de Japansch-C'hineesche betrekkin gen gegeven heeft. Deze verklaring eindigt op de volgen de wijze: „Het laatste avontuur van het Japansehe militairisme geeft niet alleen aan China een nieuw bewijs van de noodzakelijkheid om tot het uiterste te strijden voor de verdediging van zijn grondgebied en het behoud van zijn na- tionalen staat, .naar is tevens een nieuwe uitdaging aan den Volkenbond, die het Volkenbondsverdrag moet toepassen en de belangen van den wereldvrede moet beschermen. Indien de Volkenbond thans niet een snelle en rechtvaardige beslis sing zou treffen en niet tot doeltreffende maatregelen zou overgaan voor de rege ling van het geschil tusschen China en 1 Japan, welke staten beide leden van den Volkenbond zijn, zou de Volkenbond niet meer beantwoorden aan het doel, waar voor hij is opgericht en het zou in de toekomst onmogelijk zijn een staat, die het voorbeeld van Japan zou volgen, tot rede terug te brengen. Dit zou beteekenen, dat het vredesideaal een ijdele droom zou worden, terwijl het spook van den oor log een levende bedreiging voor de we reld gedurende de jaren, die komen zul len, zou worden. Het Chineesche volk is volgens traditie vredelievend, maar hoe vredelievend wij ook zijn, wij moeten toch in alle waarheid verklaren, dat wat China wil, een vrede is, gegrond op billijkheid en rechtvaardigheid. Tegenover de Ja pansehe poging 0111 China door geweld in gevaar te brengen en de vernederen, ge voelt het Chineesche volk zich verplicht een strijd zonder genade in het belang van een rechtvaardigen vrede te begin nen. Indien het eeuwenoude China met zijn uitgebreid grondgebied en zijn tal rijke bevolking teleurgesteld zou worden in zijn hoop naar een wereldvrede, indien het geheele Chineesche volk als éen en kele man een strijd van langen duur tegen het Japansehe militairisme zal moeten ondernemen, zal China ongetwij feld veel hieronder te lijden hebben, doch de gevolgen ervan zouden veel noodlottiger worden voor de wereld in het algemeen, zoowel in geestelijk als in materieel opzicht. Wanneer eens de furiën van den oorlog ontketend zullen worden, zal het geschil dan tot China en Japan alleen beperkt blijven?" te verzachten. zijn, dat na afloop van di entijd ook een blad: Vervolgens vermelden we nog uit het veel radicaler plan tot herstel der inter- ,lun'ee®Y:ie delegatie van oen voi- geen de Geneesche corr. ven «de „Nw. nationale behagen op China, Wang, die om gezondheidsrede- Rott. Crt." aan zijn blad schreef: Behalve het reeds gehoorde argument, dat de verkorting van den arbeidstijd tot verhooging der productiekosten en dus tot verarming der bevolking zou leiden, opperde Oersted ook dit bezwaar, dat de wereld op het oogenblik in een chaos leeft, dat het niet raadzaam is nieuwe conven ties te sluiten. In de eerste plaats zouden de voordeden van zulk een conventie, zelfs indien zij bestonden, toch zoo miniem in vergelijking tot alle andere po litieke, oeconomische en financieele oor zaken der crisis zijn, dat zij slechts heel weinig uitkomst zouden bieden. In de tweede plaats kan men op het oogenblik niet voorzien, welke behoefte aan ar beidskrachten en arbeidsuren bestaan zal, wanneer het oeconomisch leven weer een normalen vorm zal hebben aangenomen. Oersted meende, dat dus een internatio nale arbeidsconferentie zich er toe zou moeten bepalen met den grootst mogelij ken nadruk bij de regeeringen aan te dringen op het uit den weg ruimen van en financieel terrein algemeene ming zou vinden. instem- Be anarchistische beweging' in Spanje heeft de laatste dagen de aandacht van het buitenland gevraagd. Hoewel de po ging, om o.m. bezit te nemen van de kazernes te Barcelona, mislukt is, zijn er in den gevoerden strijd toch verscheidene dooden te betreuren en werden een groot aantal mensehen gewond. De „Nw. Rott. Crt." schrijft o.m.: Reeds eenige maanden geleden hebben wij een nieuwe anarchitische putsch aan gekondigd, waaraan, volgens de geruch ten van toen, een dictatoriale staatsgreep verbonden zou zijn, d.w.z. dat rechtsche elementen pogen zouden voordeel te trek ken van den chaos door de anarchisten veroorzaakt. Daar nu het eerste deel der beweging, de syndicalistische putsch, is mislukt, zullen wij moeten afwachten of het tweede deel, de omverwerping van de politieke meeningsverschillen, en bij Het bewind van Azafia, nog zal worden de Londensche oeconomische en finan-1 uitgevoerd; indien de autoriteiten de zaak cieele wereldconferentie er op aan te drin- de baas blijven, hetgeen waarschijnlijk is, gen, dat deze de welvaart der wereld zal1 za} het nog wel zoo'n vaart niet loopen. herstellen door uit den weg ruiming der I Niettemin blijft het kenmerkend, dat handelsbelemmeringen, door herstel van'juist dezer dagen een groot aantal der het kapitaalverkeer, enz. De internatio-1 gedeporteerde monarchisten uit Afrika nale arbeidsconferentie moet zich echter!wist te ontsnappen, onder omstandig- niet de illusie maken, dat zij iets van be- heden, die nog niet geheel zijn opgehel- door 'E BERNARD lang tot het herstel van de wereldwel vaart zou kunnen doen. ik Een goed denkbeeld voor schulden betaling. Het vraagstuk der schulden- betaling vormt ook een van de vele vraagstukken, waarvan de oplossing in onzen tijd zoo zeer gewenscht en hoogst noodzakelijk is. Wij maken dus gaarne melding van een idee van een hoogge plaatst ambtenaar van het Volkenbonds secretariaat, dat een practische en een voudige oplossing zou kunnen worden van dit probleem. Volgens dit denkbeeld derd. De gebeurtenissen van deze dagen zijnden zesd^agschen verkoop waarschijnlijk fragmenten van een geheel j r offensief, dat reeds in den aanvang is goud te verdienen, mislukt, n.1. door de vertraging der spoor- wegstaking, hetgeen echter niet weg KOOJJt daSI* Uw Sri3©f"©IHl- neemt, dat men wellicht nu zal overgaan |ïBe«,rf|Plca k'nm nver rlp hrno- tot een soort guerrilla, bestaande in dol-K,eeain9- ROm «vei de Drug zinnige locale ongeregeldheden en sabo- - maak de laatste ronde mee In deze geheele kwestie is echter nogj ZONDAGS geopend van 10 tot 2 uur. een zonderlinge politieke achtergrond, waarover vele uitleggingen en veronder- George Bcmard Shaw heeft voor de Fabian Society te Londen zijn oordeel medegedeeld over het belastingstelsel. Uit den aard der zaak zijn wij het niet eens met vele zijner uitlatingen, doch de billijkheid van een belasting voor de zeer rijke Engelsche grondeigenaars kan niet ontkend worden. Voor het overige wordt Shaw in Engeland be schouwd als enfant terrible; laten wij ons bij die opvatting aansluiten. Het' spijt me, dat ik steeds op dit aam beeld moet blijven hameren, doch gij zult het met mij eens zijn, dat de belastngen geheven moeten worden van rijke men- schen en niet van de arme. De begrooting moet sluitend gemaakt worden; er moet 850 millioen pond worden gevonden. Doch inplaats van ze te verkrijgen uit grondbe lasting, belasting oo de inkomsten uit het Suezkanaal of weeldebelasting, verkreeg men ze door de arbeiders te kort te doen. Wanneer MacDonald een even goed socia list was geweest als in zijn jeugd, zou hij tot de conservatieven in zijn kabinet heb ben gezegd: „Heeren, wij moeten er belas tingen op leggen om de begrooting slui tend te maken". Doch de conservatieven hadden de macht in handen en ce grond eigenaars worden ontzien. Om alleen maar bij de Londensche t,7.. grondeigenaars te blijven: ik woon in maar aan de grondeigenaren. De Lonue- naars betalen 400 millioen pond per jaar aan de grondeigenaars, die over deze in komsten geen belasting behoeven te be talen. Die 400 millioen pond moeten een klein aantal mensch en in staat stellen om in weelde en nietsdoen te leven. Doch de Regeering hield zich, alsof dat feit haar shillings gekost. Toen vertelde de dokter mij, dat hij waarlijk niet te benijden was en dat hij tot vier uur 's middags moest werken voor zijn belasting, huishuur, enz. en eerst daarna voor zijn persoonlijke be hoeften. Driekwart van zijn inkomsten moest hij weer afstaan.... aan de men sehen, die al 400 millioen pond' per jaar krijgen voor nietsdoen. Maar toen ik te genover hem het Fabianisme noemde, was h ij verontwaardigd In de handelswereld wordt ongeveer 1000 millioen pond verdiend; daar komt dan wel belasting op, maar niet in verhouding tot de belasting op de werkloozen. De indus- trieelen kunnen voortgaan met opeenboo- pen van hun winsten. Weelde-artikelen worden niet belast, wat daarvan ook de gevolgen zullen zijn. Welk een belachelijke verwaarloczing van belastingobjecten Waarom dwingt de regeering de rijken niet, om hun steeds aangroeiend kapitaal op productieve wijze te gebruiken, in plaats van het in weelde en nietsdoen te verkwisten? Als nien dat deed, zou er nog meer ka pitaal in het buitenland belegd worden.1 Zelfs thans is er reeds 200 millioen pond j Engelsch kapitaal buiten Engeland be legd. Als dat geld in Engeland, werd ge houden, zou het Engelsche volk betere kleeren en betere woningen kunnen krij gen en zou de belegging op den duur voor- deeliger blijken dan Argentijnsehe papie ren. De Engelsohen ontwikkelen zich al rneer en meer tot parasieten ten opzichte van andere landen. Doch dat brengt met zich mee, dat wij van het buitenland meer en meer afhankelijk worden. Wij zijn te laksch om onze eigen voedingsmiddelen en andere benoodigdheden te produceer en. De socialistische partij gaat in deze niet worden. Ik denk b.v. aan de 100.000 gezin nen in Londen, die in een enkele kamer wonen. Dat is iets verschrikkelijks. Elke man moet een kamer hebben, waarin hij zich van alles kan afzonderen, ock van zijn vrouw. Elke vrouw moet een kamer hebben, waar zij ziclr van haar man en haar huishouden kan afzonderen. Zoolang i dat niet bereikt is, moest het verboden zijn cr.i kapitaal te beleggen in het bui tenland. i De handel door buitenlanders op Enge land is een andere uitwas van het kapita listische stelsel, waartegen de regeering moest optreden. Eerst moet er gezorgd worden voor tien binnenlar.dschen handel, j en voor zoover er handel met het buiten- land noodig is, moet hij gedreven worden door de regeering. Ten allen tijd,? is in re geschiedenis van ons land de buitenland- sohe handel omvangrijker geweest dan de binnenlandsche. Er werd altijd meer inge- voerd dan uitgevoerd. De hooge invoer rechten gaan dit eenigszins tegen en daar- om juich ik ze ook ten zeerste toe. Men zegt wel eens, dat wij die goederen uit het buitenland moeten invoeren, welke dnar heter worden gemaakt dan bij ons, doch dat is niet juist. In dat geval moeten wij zeil' de betere machines aanschaffen en zelf artikelen van dezelfde Superieure kwa liteit produceeren. Hetzelfde geldt van levensmiddelen. Wij behoorden voor ons voedsel van het buitenland onafhankelijk te zijn. In eiken belangrijken oorlog werd' de beslissing niet bepaald door het verloop van een veldslag of het aantal levens, dat men had kunnen vernietigen, maar door een hon- gerblokkade. Engeland is zoozeer afhan kelijk van het buitenland voor zijn voor naamste levensbehoeften, dat de schitte rendste veldslagen nog geen overwinning beteekenden. Om in dezen toestand veran dering te brengen, moet de regeering allen handel controleeren en gaandeweg den in voer van buitenlandsche goederen meer en meer verbieden. Als ik nog eens denk aan dien dokter, die slechts een vierde van zijn weekdag voor zichzelf werkt, en aan de inkomens van de Londensche grondeigenaars, dan kan ik niet nalaten op te merken, dat het Parlement daar iets aan moet doen, aan gezien anders het volk er verandering in zal brengen. Ook de verdeeling van den vrijen tijd is ongelijkmatig; die dokter werkt veertien uur per dag en de grond eigenaar behoeft den ganschen dag niets uit te voeren. Ik zou ook de twee millioen werkloozen kunnen stellen tegenover de genen, die in hun betrekking tien en twaaP uur per dag bezig zijn. Dat al'es kan zoo niet blijven, zelfs niet wanneer onbekend was en deed iets veel gevaarlij-1 vrij uit. Zij heeft er in toegestemd, dat de kers; zij demoraliseerde bet volk door de ai'beidsloonen en de kleine salarissen te verminderen in ergerlijke mate. Het zijn niet alleen de eenvoudigen, die hieronder te lijden hebben. Ik moest on langs voor een kleinigheid bij een dokter wezen en betaalde drie guineas. Moppe rend, want als ik naar een hospitaalkliniek was gegaan, had het mij misschien vijf Iconen verlaagd werden om een klein aan tal menschen in staat te stellen, een lui en verkwistend leven te leiden in het buiten land. Haar plicht was daarentegen, om den uitvoer van kapitaal te verbieden, totdat er in alle behoefte aan kapitaal bü onze eigen industrieën was voorzien. Met het kapitaal, dat thans in het buitenland is belegd, zou reeds zeer veel gedaan kunnen Het leven is een genot, zelfs als gij 8o jaar zijt, mits gij u maar jong voelt. Natuurlijk zijt gij niet meer zoo sterk, doch vele kwalen van den ouden dag kunnen voorkomen worden door de organen gezond te houden. Pijn in de lendenen, stijve en pijnlijke ge wrichten en «pieren, urinestoornissen, aan vallen van duizeligheid en soortgelijke klach ten zijn te ernstig om verwaarloosd te worden. Draag zorg, dat urinezuur en andere vergif tige onzuiverheden behoorlijk uit bet bloed ge filtreerd .worden dan bestaat geen gevaar voor rugpijn, rheumatiek, ischias, spit of water zucht. Neem zonder uitstel Foster's Rugpijn Pillen. Dit speciale middel heeft duizenden dank bare gebruikers gelukkig gemaakt, frisch, gezond en opgewekt. Volg hun voorbeeld en gebruik Foster's Pillen. Bij alle drogisten enz. a 1.75 per flacon. FEUILLETON Roman van HUGO BETTAUER. 28) Nog denzelfden nacht werd aan den president der Guarantee Trust Oompany Jn New-York een telegram van den vol genden inhoud gezonden: „Heb redenen van particulieren aard hier voor geruïneerd door te gaan. -Stop per kabel mijn crediet bij de Bankver- eeniging, weiger bij informatie alle lichtingen, zend mij voorloopig chèque van honderdduizend dollar, betaalbaa aan toonder." Twee dagen later echter verscheen in alle Weensche bladen het volgende al- armeerende bericht, dat geruimen tijd ie onderwerp van elk gesprek uit.maaH'";- De Amerikaansche multimilnonair Ralph O'Flanagan, die reeds 2 maanden in Weenen verblijf houdt om hier, over- eenkomstig den wensch van zijn over leden moeder, die een Weensche van ge boorte was een groote hulpactie .te ïnau- gureeren, is het slachtoffer geworden van een familiegeheim, dat hem in één slag tot een onvermogend man heeft ge maakt. Een en ander heeft zich als volnt t('lfyddegpolitie van ziin Ri'boorteplaaL Et. Paul in Minnesota meldde zich eenige weken geleden ®en heei, name James O'Flanagan, die uit Noord- Amerika was overgekomen en beweerde de eenige zoon uit het eerste huwelijk van wijlen Patrick O'Flanagan te zijn. Bovendien gaf deze het adres op van een notaris in Chicago, die, naar hem het brieven van zijn vader gebleken was, in het bezit zou zijn van het eenige rechtsgeldige testament, dat de heer Patrick O'Flanagan eenige maanden voor zijn dood aldaar zou hebben gedeponeerd. Uit het onmiddellijk ingestelde onder zoek is gebleken, dat de mededeelingen van den vreemdeling inderdaad op waar heid berusten. De notaris stelde de politie het door 3 getuigen onderschreven testa ment ter hand, waaruit bleek, dat James O'Flanagan de eenige erfgenaam is, terwijl zijn zoon uit liet tweede huwelijk Patrick Ralph, met wlen O'Flanagan nooit op goeden voet heeft gestaan, slechts een jaarlijksche rente, welke nauwelijks groot genoeg is 0111 in Amerika uiterst beseheiden te kunnen leven. De rechtbank heeft zich inmiddels van de echtheid en onaantastbaarheid van alle betreffende documenten overtuigd en James O'Flanagan tot uitsluitend erf genaam van het geweldige vermogen erkend met de verplichting de rente aan zijn stiefbroeder uit te betalen. Naar wij vernemen, heeft de Ween sche Bankvereeniging van de Guarantee Trust Company reeds telegrafisch op dracht gekregen de betalingen aan Ralph O'Flanagan te staken. De laatste weigerde gisterenavond on zen verslaggever te ontvangen. Zijn par ticuliere secretaris, de bekende auteur Egon Kriegel, bevestigde echter de door ons ontvangen beriphten, terwijl de zwarte bediende van den Amerikaan met tranen in de oogen verklaarde bij zijn meester te willen blijven, ook ai zou deze niet meer in staat zijn hem zijn salaris uit te betalen. Naar ons door de directie van Hotel Imperial wordt meegedeeld, had de heer O'Flanagan de loopende weekrekening vooruit betaald, zoodat zij geen nadee- lige gevolgen van een en ander onder vindt. De twee automobielen van den Amerikaan zijn te koop aangeboden, maar, naar wij voorts vernemen, zal de heer O'Flanagan nog eenigen tijd in Weenen blijven, daar hij met zijn kleine rentie hier beter kan uitkomen dan in Amerika. Daarmede is dus weer aan veler hoop volle verwachtingen de bodem ingesla gen en zullen wij evenals vroeger, weer geheel zijn aangewezen op het door den Volkenbond verleende crediet." Zoo ongeveer luidde het sensationeele bericht in de burgerlijke bladen. De communistische pers was van meening, dat ondanks deze „catastrophe", menig proletariërsgezin blij zou zijn, wanneer 't over het „bescheiden" inkomen van den Amerikaan zou kunnen beschikken en in de anti-semitische bladen werd de ver denking uitgesproken, dat O'Flanagan een oplichter was, die vroeger Vliegen- papier had geheeten. Dat het hier in werkelijkheid een schitterend bedachte mystificatie betrof, wist alleen Krieger. Korn had men niet in het geheim genomen; hij had te veel temperament om lang zijn mond te kun nen houden. Een andere kijk. De dagen en gebeurtenissen, welke nu volgden, verleenden Ralph die innerlijke vrijheid en menschenverachting, welke men noodig heeft om het leven te kun nen beheerschen. Onmiddellijk na het be kend worden van zijn „verarming", ble ken de aanbidders van het gouden kalf reeds meester van de situatie. Toen bij in zijn hotel naar de mogelijk heid tot het huren van gemeubileerde ka mers informeerde, behandelde de por tier hem niet meer op die devote wijze, welke hij zich van den eersten dag af had eigen gemaakt. Ralph moest zelfs eenigen tijd wachten, alvorens de man aanstalten maakte hem te woord te staan en toen hij tenslotte ongeduldig werd, werd hem vrij grof tof geveegd: „Hand 11 zich vooral kalm, meneer, u ziet toch, dat ik bezig ben." Maar eindelijk kreeg hij dan toch ge legenheid zijn vraag te stellen. De portier j luisterde met nauw verholen ongeduld en toen Ralph had uitgesproken, antwoord- de hij: „Ja. dat zal wel niet zoo gemakkelijk gaan meneer O'Flanagan! Gemeubileerde kamers zijn duur in Weenen. Het beste is misschien, dat u eens kijkt, wat er aan geboden wordt, dan kunt u het goedkoop ste uitkiezen!" Met het eigenaardige vermakelijke ge voel voor een armen kerel te worden ge houden en in werkelijkheid genoeg geldi te bezitten om alle huizen op den Ring te kunnen koopen, wandelde Ralph zijn auto's stonden werkelijk reeds in een garage om te worden verkocht naar het paleis van de Bankvereeniging. Hij was ten slotte wel verplicht den directeur een bezoek te brengen om zijn excuses aan te bieden voor de groote moeite, die deze, zij het. dan ook niet steeds uit al truïstische overwegingen, zich getroosu had 0111 zijn plannen te verwezenlijken. Ditmaal vlogen echter niet de deuren voor hem open, maar moest hij met twin tig andere bezoekers een uur lang wach ten. En toen hij eindelijk aan de beurt was om bij den directeur te worden toe gelaten, ontving deze hem staande en verwaardigde zich niet den bezoeker een stoel aan te bieden. Met geforceerde vrien delijkheid gaf de heer Klopfer-Hart van zijn h 'langstelling blijk: ,,ik lub van uw teleurstelling gelezen. Het spijt me weikelijk, d.w.z. voor u, want ik unet 11 eerlijk bekennen, dat die Inele steun»erleening, zooals u die zich gedacht had, mij platweg gezegd reeds eenige dagen de keel uithing! Dit land is tenslotte ook geen ziek paard, dat zoo maar even met 'n kuur te helpen is. U hebt in uw program één ding voor het hoofd gezien, waarde heer O'Flana gan en wel dit, dat wij Oostenrijkers een oud cultuurvolk zijn, met welks eigen bij zonderen aard men rekening dient te hou den. Enfin, u zal het wel niet slecht gaan. Als u weer in Amerika terug bent, zal er zeker wel een betrekking voor u te vin den zijn!" Ralph, die dreigde te stikken van inge houden lachen, trok een zoo ernstig mo gelijk gezicht. „Wat dat betreft, meneer Ivlopfer- Hart, kunt u gerust zijn. Reeds nu mocht ik van een bevriend hotelier in Nieuw- York 'n telegram ontvangen, waarin hij me een baantje als kellner aanbiedt. Én ondanks alles beeft mijn kort verblijf in Weenen mij toch iets geleerd, n.1. dat d« Weensche bankdirecteuren een oud cul tuurvolk vormen!" Op straat gaf Ralph een oud vrouwtje, dat moeizaam achter een kolenwagen aan strompelde 0111 de daar afvallende stukjes anthraciet in een tasch te verzamelen, een oi 1 jet van honderddu.zend kronen, waarop hij zich snel verwijderde 0111 zich aan haar dankbetuigingei te onttrekken. Plotseling schoot het hem te binnen, dat hij bjj den Bondskanselier ontboden was, die de middaguren voor hem zou vrij I houden. Hij haastte zich naar het paleis en ondervond voor het eerst van zijn leven, dat hij ergens niet werd toegelaten. Men liet hem ook hier eerst eenigen tijd wach ten, toen verscheen min of meer ver legen de president, die op verontschul digenden toon eerige woorden stamelde, welke hierop neerkwamen, dat de kanse lier, zeer tot zijn spijt, de eerste dagen verhinderd was hem te ontvangen, maar l of hij de boodschap misschien zou kun- Inen overbrengen. Dienzelfden dag beleefde Ralph het een en ander, dat zijn verachting voor het menschdom gedeeltelijk paralyseerde. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1