S. KROM, Alkmaar. 20 korting IS ALTIJD DE STRIJD DM WEEHEN. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. op de verlaagde prijzen. OOK VOOR DAMES Luchtvaart. China en Japan. Visscherskousen:,jgi::"te<,« No. 7224. EERSTE BLAD DINSDAG 17 JANUARI 1933 61sto JAARGANG Italië voor de 40-urige arbeidsweek. - Agrarische demagogie in Duitschland. - De toestand in het Verre Oosten. VERVERIJ en CHEM. WASSGHERIJ Telefoon 1525. Winkel: Keizerstraat 31. - Tel. 473. FOSTER'sMAAGP/UFt FEUILLETON HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Waringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f3.20 Losse nos. 4ct.; fr.p. p. 6ct. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70,f 1.Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, fl.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag, liedacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: .50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTLËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t m. 3 regels 40 ct., elke regel meei 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4 ct. Italië voor de 40-urige arbeidsweek. I11 ons vorig overzicht hebben we een Duitscher aan het woord gelaten op de voorbereidende conferentie tot verkorting van den arbeidstijd, die op het oogenblik te Genève wordt gehouden. We zullen in dit overzicht een en ander vermelden uit het betoog van den Italiaanschen regee- rings-gedelegeerde, de Michaelis, die Za terdag aan het woord geweest is en voor wiens redevoering groote belangstelling bestond. Nadat de Michaelis een meeningsver- schil in den boezem der Italiaansche dele gatie verdoezeld had door er op te wijzen, dat allen voorstanders van een ernstige vrije bespreking van het vraagstuk zijn, en dat dit ook de eenige strekking van het Italiaansche regeerings-initiatief is geweest, heeft de Michaelis in het verdere verloop van zijn rede geen twijfel hier over laten bestaan, dat de Italiaansche re geering de technische bezwaren van de Italiaansche werkgevers tegen de 40-urige arbeidsweek volstrekt niet deelt, en zich in deze „technische" kwestie geheel aan de zijde der arbeiders schaart. De Itali aansche regeering wenscht, dat de groot- industrieele landen een internationale conventie tot verkorting van den arbeids tijd zullen sluiten. De Michaelis zou echter desnoods het Zwitsersche compromis-denkbeeld wel wil len aanvaarden, dat niet een algemeene conventie, doch verschillende speciale voor bepaalde industrie-groepen gesloten zullen worden. De Michaelis gaf toe, dat de invoering der 40-urige arbeidsweek niet het geheele vraagstuk der werkloosheid zal oplossen, doch geen middel mag nagelaten worden dat althans eenige verzachting zal bren- ?:en. Vooral sinds het gebleken is, dat inancieele overwegingen zich nog steeds tegen het plan van Albert Thomas tot uit voering van groote openbare werken ter bestrijding der werkloosheid verzetten, is de verkorting van den arbeidstijd het mid del waarvan het meeste succes verwacht worden kan. Geen der bestrijders heeft in de debatten een ander onmiddellijk toe te passen middel genoemd 0111 de werk loosheid eenigszins te verzachten; toch eischt de aanwezigheid van dertig mil- lioen werkloozen, waardoor honderd mH- lioen menschen moeten lijden, dringend eenige noodmaatregelen. De Michaelis is overtuigd, dat de algé- meene invoering van de 40-urige arbeids week 20, ja in sommige landen zelfs. 30 ï>ct. der tegenwoordige werkloozen weer arbeid zou kunnen vinden. Bij dit enorme belang, dat aan een ver wezenlijking van het denkbeeld verbon den is, weigert de Michaelis aan te nemen, dat technische bezwaren, zooals de moei lijkheid om arbeiders van de eene streek naar de andere te transporteeren en te huisvesten, de moeilijkh'eid van het ver voer van arbeidersploegen, enz. niet zul len kunnen worden overwonnen. 1 Met betrekking tot de groote strijd vraag der loonen plaatste de Michaelis zich eveneens principieel op het standpunt der arbeidsgroep, betoogend, dat de ver hoog ing der kostprijzen van de produc ten, die het gevolg zou zijn van de invoe rring der 40-urige arbeidsweek, het behoud van de loonen voor 48 uren geen groot nadeel voor de industrie en voor andere deelen der bevolking zou opleveren. Agrarische demagogie noemt de Nw. Rott. Crt. de actie van den Duitschen Landbond. Men weet dat deze bond, onder den indruk van een plotselinge, door de agrarische politiek der Duitsche regee ring zelf teweeggebrachte overstrooming 1 met Deensche boter, een radicaal verbod van den boterinvoer heeft gevraagd, schrijft het blad. Dit echter was slechts een daad uit pa niek, die geen andere verklaring heeft j bij een zoo onevenwichtigen gemoedstoe- i stand als de heeren van den landbond in jdeze dagen vertoonen. Hun aanval op dit oogenblik heeft echter veel verder strek- king. Daarbij denken zij wel degelijk in de I eerste plaats aan Nederland als aan den vijand. Zij weten dat hun regeering Nederland op het gebied der handelspolitiek als een der allerbelangrijkste mogendheden voor Duitschland beschouwt. Dat belang is ech ter niet hun belang maar dat van de te genwoordig meer dan ooit door hen ge- hate nijverheid. Het is verbijsterend in de agrarische hoofdorganen te lezen op hoe kortzichtige beschouwingen en foute re deneeringen de leiders van den Duitschen j landbond nu dergelijke gevoelens en over wegingen laten berusten. Men lyin be toogd vinden dat de landbouw, als deze maar het monopolie kreeg op de eigen markt, heel goed in staat zou zijn de werk loozen aan een bestaan te helpen, zelfs de industriearbeiders die door de afslui ting van het buitenland broodeloos zou den worden incluis. Wat deze bewering beteekent blijkt uit het volgende. Duitsch land voorziet op het oogenblik voor meer dan 90 pet. in eigen behoefte aan land bouwproducten: de rest wordt ingevoerd. De landbouw verschaft, hoog geschat, aan 5 millioen menschen als boer of als boe renarbeider enz. bezigheid. Om de ont brekende procenten aan te vullen zouden naar schatting nog ongeveer 300.000 men schen noodig zijn, inplaats van al die mil- lioenen, waarvan te werk stelling wordt beloofd. Dit is niet "het eenige zotte aan deze demagogische fantasiën. Het staat natuurlijk verre van vast, dat Von Schleicher zich naar dezen onstui- migen wensch der heeren zal schikken. Blijft Von Braun, dan zal hij waarschijn lijk nog meer zijn best doen. Zijn streven is, zoo goed mogelijk aangeschreven te staan bij zijn agragische vrienden. Of zal hij eindelijk beseffen dat met zijn vrienden nu eenmaal geen land te bezeilen is, wat men ook voor hen doet? Zon hij tot deze overtuiging komen, dan zal hij wellicht zelf niet langer wenschen op zijn post te blijven. 4c De toestand in het Verre Oosten heeft sedert ons vorig nummer weinig verande ring ondergaan. De „Times" meldt uit Sjanghai, dat daar van Japansche zijde officieel wordt medegedeeld, dat Japan geen verdere ontwikkeling van gebeurte nissen bij Sjanhaikwan wenscht en dat de Japansche troepen niet in beweging zullen komen, dan wanneer zij door Chineesche provocatie daartoe gedwongen worden. De Chineesche militaire leiders schij nen overtuigd te zijn, dat een actie hun nerzijds voor China noodlottig zou wor den en zij schijnen de troepen aan het front gewaarschuwd te hebben 0111 een treffen te vermijden. De status quo kan I echter gemakkelijk verstoord worden door I onverantwoordelijk gezina'e groepen aan beide zijden en de van overgrooten ijver 'blakende Japansche leiders zijn niet min-j der gevaarlijk dan de Chineesche heet hoofden. De Japanners hebben met succes hun operaties in het Oostelijk gebied van dep Oosterspoorweg en in het Soengari- district voltooid en zijn nu geheel vrij om hun aandacht te geven aan Jehol; de gang van zaken in deze provincie was de voor naamste reden van de Japansche actie tegen Sjanhaikwan. De Chineesche publieke opinie is alge meen geneigd tot een actie van Tsjang Hsoe-liang in Mantsjoerije, wat het ook moge kosten. Maar indien hij faalt, zal zijn positie als deelgenoot van Nanking ver loren zijn en de macht in Noord-China zal dan in handen komen van generaals die Nanking niet goed gezind zijn en die zich wellicht onafhankelijk zullen verklaren, waardoor de moeilijkheden van de cen trale Chineesche regeering in hooge mate zullen toenemen. op den feitelijken oorlogstoestand waarin China tegenover Japan verkeert en waar in met nadruk het toepassen van de oec-o- nomische boycot wordt gepropageerd als een van de meest doeltreffende wapens waarover China tegenover Japan be schikt. Japan tegen oecononiische boy cot als politiek wapen. Het executief comité van de Japans.-he nationale oecononiische liga besloot aan het te Weenen te houden congres van de Internationale Kamer van Koophandel een resolutie voor te leggen, waarin de oecononiische boycot van goederen van een andere mogendheid, bedoeld als po litiek strijdmiddel, wordt verboden. Nieuwe gevechten in Jehol. Geslaagd tegenoffensief. De gevechten in de provincie Jehol zijn Zaterdag opnieuw begonnen. Van Chi neesche zijde wordt medegedeeld, dat het Chineesche tegen-offensief in verschil lende sectoren langs de grens van de provincie Jehol met succes voor de Chi- neezen is ingezet. Meer dan dertigduizend man Chinee sche troepen zouden aan den tegen-aan- val deelnemen, die geheel den vorm van een guerilla heeft en den Japanners veel schade berokkent. De aanvallende Chi neesche troepen zouden Mantsjoerije ver zijn binnengedrongen. Chineesche troepen slaagden erin trei nen met voorraden voor de Japansche groepen aan te houden en eenige Japan sche basiskampementen te veroveren. In Chineesche kringen worden deze succes sen beschouwd als het keeren van de krijgskans. De Chineesche guerilla-troe- pen, onder generaal Feng Sjang-hai steu nen de meer geregeld optredende troe pen van generaal Tang Joe Sin. De troe pen van generaal Feng, die de grens van de provincie Jehol hebben over schreden, zouden Mantsjoerije zijn bin nengedrongen tot dicht bij Taconan, waar groote Japansche troepenconcentraties gelegerd zijn. De Chineesche troepen zouden kans hebben gezien den strijd geheel te bren gen op het gebied tten Noorden van den Grooten Chineesclien Muur. Te Tientnin, Peking en andere plaat sen binnen oen Grooten Muur is alles rustig en merkt men niets van het krijgs bedrijf. CHINA VOOR OECONOMISCHE BOYCOT ALS POLITIEK WAPEN. De Chineesche Kamer van Koophandel te Sjanghai heeft Vrijdag een schrijven gericht aan alle commercieele en industri- eele organisaties, waarin gewezen wordt bij JAAP SNOR, ZUIDSTRAAT 19. (Let op den gelen winkel). Ie klas reparatie-inrichting. DE LUCHTVERKENNING VAN HET NOORDPOOLGEBIED. De sowjet-Russische luchtvaart-autori teiten hebben, naar Reuter meldt, van den bekenden Russischen vlieger Siep- nef, die een onderzoekingstocht onder nomen had in de gebieden aan de Siberi sche IJszee, en van wien men sedert April 1932 niets meer vernomen had, draadloos bericht ontvangen, dat hij ge zond en wel is en zijn arbeid tot een ge slaagd einde heeft kunnen brengen. In April 1932 vertrok Siepnef met me dewerkers der burgerlijke luchtvaart naar de kust van de Noordelijke IJszee, om aldaar geschikte luchthavens en lan dingsgelegenheden voor de toekomstige Noordelijke luchtroete op te sporen. Toen men negen maanden lang niets meer van de expeditie vernomen had was de vrees groot, dat Siepnef en zijn met gezellen verongelukt waren. Het thans ontvangen draadloos bericht maakt hieraan een einde en Siepnef deelde tevens mede, dat hij op sleden van de monding van de rivier .Tenissel naar Krasnojarsk reist, om vandaar de terug reis naar Moskou te aanvaarden. De expeditie heeft de volstrekt ontoe gankelijke gebieden van de monding van de Lena tot de rivier Hatanga aan de Noerdenskjoeld-zee en den bovenloop van de Jenissei onderzocht. Zij had on derweg met buitengewoon groote moei lijkheden te kampen. Slechts heel zelden werden menschen aangetroffen en zoodoende bleven alle berichten over de verrichtingen der ex peditie uit. Een tweede expeditie, onder leiding staande van den vlieger Landin, heeft, naar Reuter verder meldt, het gebied on derzocht van Kaap Wellen tot de mon ding van de Lena. Deze expeditie heeft ongeveer 6000 km afgelegd en ongeveer 14 luchthavens en 12 landingsplaatsen opgericht. Door deze beide expedities is zoodoende het geheele Noordelijke gebied der Sowjetunie nauw keurig onderzocht en men is een belang rijken stap nader gekomen tot oprichting van een geregelden luchtvaartdienst in het hooge Noorden. Het hoofdbestuur der burgerlijke luchtvaart heeft besloten reeds in den loop van dit jaar een proefvlucht te on dernemen over het door beide expedities onderzochte gebied, en deze vliegtocht zal onder leiding staan van den vlieger Landin. Daarna zal beslist kunnen worden over de mogelijkheid van een permanente luchtlijn in het Noorden en over de in stelling van een luchtvaartdienst over het Noordpoolgebied, ter verbinding van Europa met Amerika. De Sowjet-Russische vliegtuigbouwers zullen dan tot taak krijgen een nieuw soort watervliegtuig, geschikt voor Pool- vluchten, te construeeren, dat niet slechts berekend moet zijn op het opstijgen en landen te water, doch ook op sneeuw- en ijsvlakten. (Nw. Rott. Crt.) OP ZOEK NAAR BERT HINKLER. Kapitein Heep denkt dat hij reeds boven de Alphen pech heeft gehad. Kapitein Hope, de winnaar van den Koningsbeker twee jaar geleden, heeft van den minister van luchtvaart verlof gekregen om Hinkler, die nu van vorige week Vrijdag af vermist wordt, te zoeken. Hij w as reeds Dinsdag met het plan voor den dag gekomen, maar financieele moei lijkheden, die iutusschen uit den weg zijn geruimd, hebben hem belet voor Zater dagmorgen te vertrekken. Hij is van plan eerst naar Bazel te gaan en van daaruit 1 korte vluchten boven de Alpen te ma ken, omdat Hinkler best in de Alpen reeds verongelukt kan zijn en zich moge- j lijk op een plaats bevindt, waar hij niet vandaan kan. Omdat geen enkel betrouw- baar bericht is ingekomen uit Brindisi of Athene van een daar in de buurt gepas seerd vliegtuig, is de kapitein overtuigd dat Hinkler reeds boven het Alpenge- bied een of anderen tegenslag getroffen heeft. MR. D. FOCK GAAT HEEN ALS VOORZITTER VAN DEN VRIJHEIDSBOND. In een Zaterdag te Amsterdam gehou den vergadering van de vrouwengroep van den Vrijheidsbond heeft mr. D. Fock, voorzitter van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond", medegedeeld, dat hij na de verkiezingen van dit jaar zal af treden als algemeen voorzitter. (Hbld.). CANDIDAATSTELLING VOOR DE TWEEDE KAMER. Het referendum voor de samenstelling van de Vrijzinnig-Democratische candi- datenlijst voor de Tweede Kamer heeft, naar de Vrijzinnig-Democraat meldt, den volgenden uitslag opgeleverd voor: Groep III (Kieskringen Den Helder, Haarlem en Utrecht): A. 1. Mr. H. P. Marchant; 2. Mr. P. .T. Oud; 3. F. E. H. Ebels; 4. mevr. mr. B. BakkerNort; 5. Th. M. Ketelaar; 6. mr. A. M. Joekes; 7. Jan Schilthuis; 8. D. Kooiman; 9. M. M. Cohen; 10. L. Willem- sen; 11. mr. L. G. van Dam; 12. dr. A. van Raai te; 13. K. Steyn; 14. J. v. d. Brink; 15. P. van Meyer; 16. W. van Die- sen; 17. W. K. D. Lustig; 18. mej. mr. Ada Goudsmit; 19. P. Kostelijk Pzn.; 20. Ant. Hofkamp. UIT DE A.-R. PARTIJ. Deputatenvergadering. De „Stand." meldt: De Deputatenvergadering zal gehou den worden op Dinsdag 25 en Woensdag 26 April. De vergadering van Dinsdag zal huishoudelijk zijn. Het ligt in het voor nemen, de vergadering van dien dag te bestemmen voor de behandeling der voorstellen van het C.C. betreffende ver kiezingsmanifest, candidaatstelling en het voorstel tot wijziging van het Program van beginselen, welke vergadering alleen toegankelijk zal zijn voor de stemhebben de afgevaardigden. Op den volgenden dag zal dan de ge wone Deputatenvergadering samenkomen waarin de voorzitter van de partij zijn Deputatenrede zal uitspreken. DE PRODUCTIE VAN DE LIMBURGSCHE MIJNEN IN 1932. De netto-opbrengst der gezamenlijke Limburgsche mijnen is in 1932 met bijna 150.000 ten gedaald. Het binnenlandsch verbruik steeg met bijna een millioen ton. OPBRENGST KINDERZEGELS IN AMSTERDAM. De verkoop van de Weldadigheidspost zegels voor het kind heeft in Amsterdam totaal opgebracht een toeslag van 19.792. Dit jaar werden 115.000 zegels minder verkocht dan verleden jaar. DE SMOKKELARIJ VAN WAPENS. Nadere vragen van het Kamer lid Albarda, thans aan den mi nister van buitenlandsche zaken. Het Tweede Kamerlid, Albarda, heeft den minister van buitenlandsche zaken de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van de mededeeling vervat in het ant woord van den minister van justitie op de schriftelijke vragen van den ondergetee- kende betreffende de smokkelarij van wapens, die hier te lande op onregel matige wijze worden ingevoerd en uit Ne derland op onregelmatige wijze naar Duitschland worden uitgevoerd, vermoe delijk met bestemming voor daar te lande bestaande particuliere gewapende corp sen (Aanhangsel blz. 97), volgens welke mededeeling de beteugeling van die smok kelarij wordt bemoeilijkt door de om standigheid dat in een naburig land prac- tisch nagenoeg vrije wapenhandel be staat? 2. Vindt de minister daarin geen aan leiding om op die omstandigheid de aan dacht van de regeering van dat naburige land, waarmee geen ander land dan Bel gië bedoeld kan zijn, te vestigen? 3. Acht de minister het ook niet ge- wenscht aan het secretariaat en aan an dere ter zake bevoegde organen van den Volkenbond mede te deelen, hoe ook in Nederland de feiten bewijzen, dat ver scherping v„n het toezicht op den handel in en het vervoer van wapens dringend noodig is? Over een aanhouding van tweo te Antwerpen woonachtige Ne derlanders. Het Tweede Kamerlid, Albarda, heeft den minister van justitie de volgende vragen gesteld: 1. Is het waar, dat eenige weken ge- Voor slechte spijsver tering en verstopping zijn Foster's Maagpil- len het middel bij uit nemendheid Zij pur- geeren niet heftig, doch werken zacht en zonder krampen. Houdt steeds een flacon bij de hand. Alom cerkrijgbaai d f 0.65 p. flacon. Roman van HUGO BETTAUER. 29) Toen hij weer in zijn hotel was terug gekeerd kwam Sam hem grinnikend en opgewonden tegemoet. „Master, groot geluk gehad. Ik zijn ge worden chauffeur bij rijken meneer, die beetje eigenaardigen naam van Zwiebdel- bauch heeft. Ik krijg twee millioen maan delijks en veel fooien. Van alles wat ik verdien, zal ik Master de helft geven, zoodat Master geen zorgen behoeft te hebben." Getroffen klopte Ralph den neger op den schouder. „Dank je wel, Sam, maar zoo erg is het niet met me. Ik heb altijd nog genoeg 0111 behoorlijk te kunnen leven. Neem die betrekking maar aan, maar ik hoop, dat je spoedig weer bij mij terug zult kunnen komen!" Er werd geklopt en Korn stormde het vertrek binnen. Hij stak Ralph beide handen toe, trok zich bijna een lok haar uit het hoofd en schreeuwde: „O'Flanagan, het spijt me ontzettend, dat ik niet meer bij je kan komen eten noch ooit meer een glas van die heer lijke whiskey met je zal drinken. Jij bent nu net zoo'n bedelaar als ik, zij het dan een bedelaar in dollars. Maar als je wer kelijk in verlegenheid bent, sta ik ge heel ter beschikking. Voor jou blijf ik. als dat noodig is, aan heel Weenen geld schuldigd!" Ralph lachte vergenoegd. „Korn, voorloopig behoef ik mij nog geen zorgen te maken, al ben ik dan ook geen Croesus meer en wij beiden zullen met Kriegel eens beginnen mijn ver mogen bij Cacher plechtig te begraven." Den volgenden dag ging Ralph aan de hand van een aantal adressen, die hij van een woningbureau gekregen had, op zoek naar gemeubileerde kamers, waar bij hij eindelijk eenig begrip kreeg van den woningnood in de Oostenrijksehe hoofdstad. Met iets van ontzetting con stateerde hij, dat de Weensche woonhui zen niet voorzien waren van een badka mer. Een verontschuldiging was daar niet voor aan te voeren, want al de hui zen waren reeds vóór den oorlog gebouwd. Hoe was het mogelijk, dat de regeering of het gemeentebestuur hiervoor nooit een wet op verordening had uitgevaar digd? En hoe afschuwelijk waren al die huurhuizen gebouwd; bijna in alle ver trekken was het even donker en ongezel lig- Nu leerde de Amerikaan de in Wee nen heerschende ellende eerst recht ken nen. Weduwen van hooggeplaatste offi cieren en ambtenaren waren bereid met haar kinderen in een donkere kamer te huizen om door het verhuren der betere vertrekken den honger wat te stillen. Overal grijnsde hem het spook der bitter ste ellende toe; gerafelde karpetten van Perzischen oorsprong, kostbare meube len uit den Biedermeiertijd, zijden be hang, dat hier en daar aan flarden aan den muur hing, onverwarmde kamers, gebarsten en onbruikbare kachels, elec- trische schellen, die niet functioneerden en gebroken vensters. En overal onmis kenbare teekenen van degeneratie bij de bewoners, hopeloos verval en een onher stelbare breuk met alle begrippen van zedelijkheid en moraliteit. In welk huis Ralph ook kwam, overal kwam hem een lucht van slecht vet tege moet. overal heerschten armoede en on zindelijkheid, overal nood en ellende, waar hij ook heen keek. Hem bekroop het gevoel, alsof bij uit een feestelijk ver lichte, vroolqke stad, waarin het wemelde van geblaseerde,' goed gekleede men schen in een andere kwam, waar de be volking met inspanning van alle krachten tegen ilm dood streed. Liet Ralph zich tot een uitvoeriger ge sprek met de verhuurders verleiden, dan stuitte hij steeds op 'n fanatieke'1 haat tegen de republiek, die van alles de schuld kreeg. En steeds weer heette het in alle toonaarden: „Ja, vroeger, toen de monarchie er nog was, toen was het anders, toen be hoefden we geen kamers te verhuren, toen ging het iedereen goed." Een diep medelijih.i vervulde hem met al die ongelukkigen, die niet wilden in zien, dat alleen de oorlog de oorzaak van hun lijden was en niet de met een vreeselijke erfenis belastte republiek. Laat in den middag vond Ralph ein delijk wat hij zocht. In de Weimarstrasse, slechts enkele huizen van de Wahringer- strasse verwijderd, waren bij een bejaar de dame, de weduwe van een dokter, twee zindelijke, smaakvol gemeubileerde kamers met badkamer te huur. Mevrouw dr. Lunzer, die met haar zoon een uit vier kamers bestaande woning had, ver huurde niet zoozeer om er iets aan te verdienen dan wel om een dreigende in beslagneming door de huurcommissie te ontgaan. Ralph vond den huurprijs be lachelijk laag en kon nog denzelfden avond zijn intrek nemen. Sam hielp hem bij de verhuizing. En nu begon voor hem een nieuwe epoque. Hij was nu niet meer een „ge distingeerde vreemdeling", doch een van de velen, die in Weenen gevestigd zijn en zich in deze stad van twee millioen inwoners zouden kunnen bewegen, zon der dat de publieke meening zich met hen bemoeit. Het eenige verschil was slechts, dat hij een dubebl leven leidde. Want van zjjn gemeubileerde kamers in Wahring leidde zijn weg even zoo vaak naar de hel verlichte stad der gefortuneerden, als naar buiten, naar Herals en Otta- kring, waar de menschen hun zwaren strijd 0111 het dagelijksch brood streden. De zoon van mevrouw Lunzer was een jong ambtenaar der magistratuur, een nette, sympathieke, opgewekte jonge man, die zich door het gezelschap van den Amerikaan zeer gestreeld voelde en hem ook spoedig in zijn kringen intro duceerde. Ralph vond het uitstekend, want op deze wijze leerde hij andere menschen kennen en kwam hij eens uit het gezel schap van Don Juans en plutocraten in dat van den echten Weenschen burger stand. Hij merkte al spoedig dat deze burger stand in twee groepen moest worden ge splitst. De eene groep werd gevormd door de winkeliers kleine fabrikanten en neringdoenden, de andere bestond bijna uitsluitend uit ambtenaren, onder wijzers en leeraars, waarbij zich dan nog de doctoren en advocaten aansloten. I11 het eerste gezelschap was Ralph spoedig uitgekeken. Hij dineerde eenige malen aan de stamtafel in den „Wilden Mann" en voelde zich allerminst op zijn gemak. Een zekere gemakkelijke, zelfs gracieuse levensopvatting scheen ook dat deel der Weensche burgerij niet vreemd te zijn, maar in alle politieke en cultu- reele vraagstukken toonde zij zich ho peloos achterlijk. Alles wat niet autoch toon Weensch was, werd onder het de- diteeren van de noodige hatelijke op merkingen behandeld, onverschillig of het Italianen, Tsjechen of Hongaren be trof. Den eersten gaf men van alles de schuld en voor de anderen had men zijn vaste scheldnamen, waarmee men zich onmogelijk in de nationaliteit kori vergissen. Geheel anders was het milieu cn de toon aan de stamtafel in café Wahrin- gerhof, waar Ralph door Pepi Lunzer geïntroduceerd werd. Hier verzamelden zich de ambtenaren en eenige leeraren van Hoogere Burgerscholen. Beschaafde mensohen, maar ontstemd en verbitterd, buiten bezinning gebracht door de ver warde toestanden en de veranderde in zichten. Een der hier aanwezige ambte naren was vroeger in de voorstad een bekende persoonlijkheid geweest, eerlijk en betrouwbaar in hoooge mate, wiens salarieering weliswaar alles te wenschen overliet, maar die in het vooruitzicht van een spoedig pensioen en in de weten schap de stad voor een lange reeks van jaren trouw te hebben gediend e^p on- bezorgden ouden dag tegemoet scheen te gaan. Edoch, nu dwaalde het spook der bezuiniging rond, onder de burgerij ont stond een gruweljjken haat tegne alles, wat ambtenaar was, dien men als ballast beschouwde, hier en daar werden geval len van corruptie ontdekt, bleek een der vele noodlijdenden geen weerstand te hebben kunnen bieden aan de verleiding en dat alles maakte de menschen onze ker, werd tenslotte oorzaak, dat men er niet meer trotsch op was ambtenaar te zijn, maar veeleer het gevoel kreeg het genadebrood te eten van een arm, onge lukkig volk. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1