WdwM'U kzcnï TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 17 JANUARI 1933. Stadsnieuws. Visscherij. u icoh Tong en Icia Tao in Den Kelder V Y Gaat het winter worden? 0p oefeningsreis met de „Heemskerck". Licht cp voor alle voertuigen: Wintertijd. i 'insdag 17 Jan16.48 uur. Woensdag 18 16.49 INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER TE ALKMAAR. In de week van 10 tot en met 16 Jan. 1933 werden in het Handelsregister te Alkmaar o.m. de volgende opgaven inge schreven. Wijzigingen: W. Twerda, Anna Paulowna, Molen vaart '207, brood-, koek- en banketbak kerij. Uitgetreden eigenaar: W. Twerda. Rotterdamsche Bankvereeniging N.V., betreft kantoor Den Helder. Benoemd tot bijzonder procuratiehouder van kantoor Den Helder: H. Boonstoppel te Texel. Fa. S. Manheim en Zoon, Den Helder, Koningstraat 3941. Handel in huishou delijke artikelen. Bovengenoemde ven nootschap is ontbonden. De handelszaak wordt door M. Manheim voortgezet. H. B. S. V. De voor 19 Januari aangekondigde ad vertentie over L. Couperus, door den heer H. van Booven, is uitgesteld tot 1 Febr. a.s. „HELDER S MANNENKOOR". Directeur: de heer A. J. Leewens. Men schrijft ons: Evenals het reeds eenige jaren achter een een gewoonte van bovengenoemde vereeniging is geworden, geeft zij ook dit jaar weer, naast de twee gewone concer ten, een Soiree op Zaterdag 21 Januari a.s. in „Casino", waarbij hare kunstlie vende leden worden uitgenoodigd. Tevens kunnen meerderen van dezen gezelligen avond j>rofiteeren tegen een gering entréè. net belooft dezen keer wel een zeer varieerend programma te worden, want behalve het koor, dat eenige werken zal uitvoeren, werken mede: het „Casino orkest", „The Mixed Follies", met een nieuw repertoire, de heeren A. Krijgsman (piano), N. Jansen (voordrachten). A. J. van Weelde (zang) enz. enz. De heer Van Weelde zal enkele nummers ten gehoore brengen, w.o. het succesnummer „Mensch durf te leven" van den helaas zoo treurig om het leven gekomen dichter-zanger Dirk Witte. Men zie verder de in dit nummer voor komende advertentie. VERLOTING N. C. G. O. V. Men verzocht ons te verwijzen naar een in dit nummer voorkomende advertentie van de Nat. Chr. Geheel-Onthouders-Ver- eeniging, waarin zij bekend maakt, dat de verloting zal plaats vinden op 31 Jan. aanstaande. Een gering aantal loten is nog verkrijg baar. OPTREDEN VAN DEN EVANGELIST SEVENSMA. Men verzoekt ons nog even te willen herinneren aan het optreden van den evangelist, den heer J. Sevensma, van Amsterdam, hedenavond 8.15 u., in het Evangelisatiegebouw, Palmstraat. Zooals uit de advertentie in het vorig nummer blijkt is de toegang vrij. NIEUW VAARTUIG VOOR DE NED. DIERKUNDIGE VEREENIGING. Bij de Scheepsbouwwerven „Machinefa briek „Holland", te Hardinxveld, is te water gelaten een vaartuig van de af metingen 14.20 x 3.80 x 1.75. Dit vaartuig is bestemd voor diverse onderzoekingen op de Noordzee en gebouwd voor het Zoölogisch Instituut der Nederlandsche Dierkundige Vereeniging te Den Helder. Dit onderzoekingsvaartuig, hetwelk een mooie aanwinst zal zijn voor bovenge noemde vereeniging, is genoemd naar den oprichter hiervan, n.1. Max Weber. Het vaartuig is ontworpen en gebouwd onder toezicht van het Scheepsbouwkundig Bur. J. M. de Bakker, Riederlaan 70 a te Rot terdam, terwijl ook de Scheepvaartinspec tie het vereischte toezicht op den bouw heeft uitgeoefend. (Ons Zeewezen). JUBILEUM ONDERAFDEELING „MORGENROOD". Zaterdag j.1. bestond de Onderafdeeling der bekende Zangvereeniging „Morgen rood", alhier, 10 jaar. Ter viering van dit jubileum werd een uitvoering gegeven, waaraan natuurlijk de jubileerende afdeeling, maar tevens het Kinderkoor en de moedervereeniging „Morgenrood" medewerkten. En alles liep even keurig van stapel. De eenvoudige liedjes van het kinderkoor kwamen glaszuiver en in goed tempo volkomen tot hun recht. De drie nummers der Onderafdeeling waren keurig van uitvoering, het een al even goed als het ander en de altijd weer mooie cantate: „De schoonste feestdag", van Catharina van Rennes, vond een uitnemende ver tolking. De twee nummers van „Morgen rood" werden zuiver, frisch en vol nuanceering ten gehoore gebracht. Het was een heel mooie avond, waartoe de operette: „De Sneeuwkoningin", het hare bijdroeg. De costumes waren heel aardig, het spel goed, de zang van vrijwel alle deelnemers in orde, de begeleiding keurig verzorgd. Een extra vermelding komt stellig toe aan mej. Anny Remeling, om haar mooie zang en juiste vertolking, met welke woorden we niemand der mede spelenden ook maar iets te kort willen doen. Alles wel in orde en wel verzorgd. Tijdens de uitvoering, in één der pauzes, bracht de voorzitter van „Morgenrood", de heer Geus, een woord van hulde aan den directeur, den heer F. v. cl. Meij, aan wiens ijver en groote toewijding, aan wiens geschiktheid, om kinderen te leiden, dit tienjarig bestaan wel allereerst te danken was. Hij wekte de ouders op, hun kinderen deel te laten nemen aan deze zanglessen, gegeven door een eminent onderwijzer, als de heer v. d. Meij heeft getoond te zijn. Daarna sprak de heer W. de Boer, wethouder, nog een enkel woord. Hij dankte allereerst de jubilee rende kinderen voor de uitnoodiging, hem toegezonden. Hij had gaarne van deze uitnoodiging gebruik gemaakt en maakte de jonge zangers en zangeressen zijn compliment over de wijze waarop zij de zang beoefenden. Hij wenschte den heer v. d. Meij geluk met dezen tienjarigen arbeid voor het opkomend geslacht en wenschte hem alle goeds met zijn op voedend werk, dat bij hem wel in de beste handen berust. Natuurlijk werd bij de huldiging niet alleen de aandacht gevestigd op den directeur. Zijn vrouw, die telkens weer haar deel verricht voor het werk, dat met name de aankleeding voor de kinder operettes medebrengt, kreeg een mooie bouquet, eveneens mejuffr. Corrie Dol, die op zoo schitterende wijze, telkens weer voor de begeleiding op de piano zorgt. En, lest best, w erd een mooie plant aangeboden aan mevr. de Ruiter, de stille kracht bij alles, wat te doen valt, de rechterhand van den leider, die zich on misbaar toonde. Alles bijeen een aardige huldiging en een mooie avond. REVUE „HOERA. WIJ STIJGEN!" Pinda, pinda, lekka, lekka. Als je maar vijf centen biedt. Pinda, pinda, lekka, lekka, Of je kouwen kunt of nietl Ik waak en dommel Bij mijn trommel. Of 'k uit mijn jas ook waai, Van je teng teng teng, Van je tang tang tang Tjiedewiedewiet Shanghai. 'tls het nieuwste succesnummer van Willy Derby, de groote schlager en het werd gisterenavond met uitbundig succes gezongen in Schakel's Revue Hoera, wij stijgen!» die Zondag- en Maandag avond hier met succes werd opgevoerd. Willy Derby heeft er een belangrijke rol in en treedt ettelijke malen met zijn liedjes en humoristische scènes op, tot groot genoegen van het publiek. 't Begint met een vliegtocht van prof. Picard naar de stratosfeer, midden tus- schen bekoorlijke Tirolerinnetjes. En natuurlijk is Schakels gids, Frits Schakels met z'n oubollige grappen en geestige invallen. Kostelijk is het tweede tafereel als ze in de ballon zitten en omhoog gaan, kostelijk om de opmerkingen van Schakels, den gids. Tim Telby was de goed Vlaamsch klappende prof. Picard. Dan kregen we al dadelijk Willy Derby en daarna keurige balletdanseres jes en zoo gaat het voort, het eefie too- neel volgt op het andere. Er zijn er, die buitengewoon geestig zijn en geducht op de lachspieren werken, wij denken aan de diverse redevoeringen, waarin, behalve de heeren Schakels en Derby, ook Lena Eman een belangrijk 'aandeel heeft als vrije vrouw. Deze Lena Eman ver vult belangrijke komische rollen en wij kennen haar van vroegere bezoeken. Be halve haar moeten van de dames genoemd worden Kitty van Emden en Mary van den Berg. Ook het danspaar de Reti- chini's zijn oude bekenden: het slhnke lenige vrouwtje en de stevig gebouwde man. Geestig was ook de scène bij de helder ziende, waar tafels en stoelen vanzelf begonnen te bewegen. In een sterfscène, die waarlijk dramatisch gespeeld werd, had men met succes een in de zaal aan wezige „claque" aangewend, hetgeen een zeer natuurgetrouw intermezzo vormde en wel insloeg. Beide avonden was de zaal goed bezet, zij het dan dat de eerste avond (Zondag) de beste was. Maar in ieder geval komt Frits Schakels weer terug naar Den Helder. TENTOONSTELLING N. MALTH. BOND. In het gebouw „Thalia" in de Molen straat werd Zaterdagavond een tentoon stellinkje geopend, georganiseerd dooi den Nieuw Malthusiaanschen Bond. Deze expositie werd indertijd ingericht voor de tentoonstelling Moeder en Kind", waar deze evenwel werd gewei gerd. Vandaar dat de Bond afzonderlijke tentoonstellinkjes van het door haar bij eengebrachte materiaal heeft georgani seerd. Ook zonder het met den Bond en zijn werk eens te zijn, zal men hier veel interessant wetenschappelijk materiaal bij een vinden; zoo is er bijvoorbeeld een in teressante inzending van een dokter, verloskundige en andere gereedschap pen, veel boeken en brochures, veel statis tisch en tabellarisch materiaal, een serie platen van Kathe Kollwitz, portretten van dr. Aletta Jacobs en dr. Rutgers, de be kende pioniers op dit gebied, van minister Sam. van Houten, enz. De tentoonstelling werd Zaterdagavond geopend door het lid van het hoofdbestuur, den lieer Hoving, die uitvoerig doel en strekking van den Bond uiteenzette. Wij kunnen natuurlijk in een blad als het onze op dit onderwerp niet uitvoerig ingaan; wie er wat van weten wil, bezoeke de tentoonstelling, waar kin deren geen toegang hebben. DIEFSTAL IN DE R.K. KERK. Naar men ons mededeelt, is in de Pa rochiekerk van de H.H. Petrus en Paulus, aan de Kerkgracht, op een 'der dagen van de vorige week een offerbusje van St. Petrusliefdewerk leeggehaald, door het kastje open te breken, waarin zich dit bus je bevindt. Er zijn maatregelen genomen dat der gelijke diefstallen in het vervolg niet meer kunnen plaats vinden. Yan de daders ontbreekt elk spoor. AANRIJDING. Gisteren reed een auto van de garage Moll, in de Spoorstraat en werd bij het passeeren van de Palmstraat, door een auto, die zonder signaal te geven, uit de Palmstraat, de Spoorstraat wilde inrijden, in de flank aangereden. Volgens verklaringen van vijf getuigen moet de schuld liggen bij den bestuurder van den auto die uit de Palmstraat kwam. De geringe materieele schade wordt door verzekering gedekt. Het ziet er de laatste dagen wel naar uit, maar toch is het zaak nog niet al te optimistisch te zijn omtrent de vraag of de winter nog zijn rechten zal doen gelden. Het heeft in de afgeloopen nachten wel is waar vrij stevig gevroren, en de steden en dorpen, die zoo gelukkig zijn er een kunstijsbaan op na te houden, konden zelfs al van de schaatsen profiteeren. In j Bussum bijvoorbeeld werden Zaterdag-, avond de tennisbanen in het Sportpark onder water gezet en Zondagmorgen kon den de Bussumers de schaatsen onder binden. Ook Delft bezit zoo'n kunstijsbaan evenals Bergen, maar deze laatste is eerst Maandagmiddag voor de leden geopend, en, bij doorgaande vorst, zal zij heden voor niet-leden worden opengesteld. Hier in den Helder zijn wij niet zoo gelukkig. Toch heeft het hier zoowel in den nacht van Zaterdag op Zondag als in dien van Zondag op Maandag flink ge vroren, nl.resp. 6 en 5° C.Des Maandags op den dag vroor het ruim 1°. Intusschen zijn er symptomen, dat het weer veran deren gaat; de bovenwind is namelijk al z.z.w. geworden, zoodat het niet onwaar schijnlijk is dat de korte vorstperiode weer spoedig is afgeloopen. Hoewel de toestand der lucht tamelijk droog is, is het ook mogelijk, dat de verandering met sneeuw gepaard gaat, zoodat we dan, na een beetje sneeuw, weder westenwind zullen krijgen. Een dun laagje sneeuw, dat hedenmor gen is gevallen, kan ons eenigszins de illusie geven van den winter en te oordee- len naar de lucht zijn we nog meer sneeuw te wachten. ZONNESCHERM AFGERUKT. Van de zaak van de firma Coltof, aan den Kanaalweg, werd gisteren door een passeerenden auto van de Wieringer Ex presse, het geheele zonnescherm afge rukt. De oorzaak was, dat de chauffeur te veel naar rechts uitweek. Nu de paling visscherij zoo slecht is ge weest en de botvisscherij zeer slecht is, het wier zich nauwelijks heeft vertoond aan onze kusten, zijn we geneigd alle slechte resultaten van de visscherij te wij ten aan de dichting der Zuiderzee. Ontkend kan niet worden, dat er met zekerheid mag worden geconstateerd, dat deze Zuiderzeedichting funeste gevolgen hgeft gehad voor de drie genoemde be drijven op visscherijgebied. Nu ook de garnalenvisscherij zoo wei nig vangst oplevert, willen we ook deze uitkomst gaarne toeschrijven aan ge noemde afsluiting. En al zal deze dichting zeer zeker thans sterk de garnalenvissche rij beïnvloeden, het blijft voor ons toch nog een open vraag, of de geringe vang sten uitsluitend daaraan moeten worden toegeschreven. Lang vóórdat er gearbeid werd aan den afsluitdijk, herinneren we ons, dat er ook perioden van zeer geringe vang sten voorkwamen, terwijl er toen toch geen sprake kon zijn. van dit toe te schrij ven aan de nu genoemde oorzaak. Waaraan dit dan wel zou zijn toe te schrijven, blijft een gissen. Het is wel eigenaardig, dat langs de geheele kust, behalve dan misschien uit Zoutkamp, de berichten melding maken van geringe garnalenvangsten. En dat kan b.v. om de Zuid moeilijk worden toe geschreven aan de Zuiderzeeafsluiting. Zoo beschouwd willen we dus de hoop niet geheel en al laten varen en is er o. i. dat wij gedurende onze Tapijt-Opruiming onze voorraad Wolien en Watten Dekens, waaronder door ét aleeren iets beschadigde, tegen sensatie-prijzen uitverkoopen? toch nog wel mogelijkheid, dat de gar nalenvisscherij ook weer betere vangsten zal kunnen boeken. Van de trekbeweging. van dit schaal dier is schijnbaar nog te weinig bekend om daaruit beslissende conclusies te kun nen trekken. Enkele jaren terug b.v. was er in het Zuiden nauwelijks een garnaal te vangen, terwijl hier overvloed was, zoodat hier de vloot met een zestigtal schuiten werd uitgebreid. Later waren daar weer flinke vangsten. En, zoo hopen we, zal het ook mis schien hier nog een keer nemen. In het algemeen is er weinig vangst van visch. Ook de Noordzee brengt geen groote vangsten. Een enkele kotter heeft misschien nog behoorlijk visch gevangen verleden week, doordien er het grootste gedeelte der week was gevisent, maar overigens kan ook uit dien hoek geen op gewekt geluid worden gehoord. door YVEL DLAWNURG. (Auteursrecht voorbehouden). Er komt even be./eging in China. Zij begrijpen maar het is een duivelsch moeilijk interview. Spaarzaam komen de woorden los. De eene, met een rijtje gouden tanden in den mond, blijkt Loh Tong te heeten, 41 jaar oud. Langzaam, gebroken, vertelt Loh Tong van zijn zwerftochten over de aarde. Daar, ver in China, daar wonen Appelbloesem, zijn zuster en zijn oude moeder. Loh Tong heetf ook vele jaren gezworven door Nederlandsch-Indië, heeft daar goed geld verdiend. Op vele schepen, bij tal van internationale reederijen heeft hij gevaren. Eenmaal was hij een man in bonus, nu is hij poor-arm, straat-arm. Een beduimeld zakboekje van een Fran- sche reederij haalt hij tevoorschijn: „Ge drag: goed, ijver en bekwaamheid: zeer goed". Very nice, zeg ik. Yes, very nice, herhaalt hij toonloos. Vroeger rich nu poorhindert niet beide goed alles meemaken laten rollen zoo het rolt. Tsjong-Ha-Pin. Handel nu slecht, zeg ik, niets te ver dienen. Yes, erg slecht! Hier veel zeelui, veel collega's, varensgezellen wonen. Zij mij wel zullen helpen pinda's koopen voor de kinderen. Zeelui geld laten rollen goeie menschen. Vraag het ze, zeg ik. Lia Pao schrijft. Mooi Chineesch, zegt Loh Tong op het kleine Chineesje wijzend. Lia Pao kijkt en glimlacht, hij begrijpt. Hij neemt een potlood en teekent van boven naar beneden Chineesche karak ters. De „Heldersche Courant" drukt van alles, zeg ik. Elk drukwerk, hoe vreemd soortig ook, komt daar schitterend tot zijn recht. Lia Pao teekent de nevenstaande Chinee sche karakters. Als hij mij niet bedot, staat er, dat hij en zijn mede- Pinda-Chineezenvarens- gezellen zijn, die het 4 liefst, zoo gauw moge- lijk, het ruime sop zou den willen kiezen, maar dat de crisis ze gedwon gen heeft met Pinda's te venten en dat Lia Pao, en Loh Tong en Wong Choy, uit Kou- angstung, hopen dat de zeelui uit Den Helder hun uit collegialiteit veel pinda's willen afkoopen. Het is een koude gure morgen. Ondanks .si dat bij Piet de kachel •sJL lekker warm brandt, t, huivert Loh Tong. Jê i Rein en zindelijk zijn ze, herhaalt Piet v. iTto Nim wegen. /q? Piet is een ideaal I gastheer. Flij zorgt voor pKy deze menschen op wer- /3 kelijk aandoenlijke wijze. Ik heb hun H slaapkamertje bezocht. Zindelijke, hagelwitte lakens, alles even proper. Nu bij Piet mag je komen kijken. Een Rothschild kan niet lekkerder maffen. Als wrakstukken op de levenszee dry- van deze Pinda-mannetjes hulpeloos rond, ver, heel ver van hun geboortegrond. Zij bezitten de wijsheid te kunnen zwijgen. Aan hun eenvoudige, sobere levenswijze kunnen wij, Westerlingen, ons spiegelen. Wanneer de wereld geleefd had volgens hun beginselen, van matigheid en spaar zaamheid, dan zou deze crisis nooit de wereld geteisterd hebben. Wij allen, Wes terlingen, die prat gaan op beschaving, zijn de minderen van deze eenvoudige pinda-mannetjes. Zij morren niet tegen het lot, zij nemen alles stoïcynsch op. Met hun witte, roode, blauwe, groene en gele trommels, vol met lekker in versche suiker gebakken, pinda's, alles hygiënisch verpakt, gaan zij van stad tot stad, van !dorp tot dorp, van gehucht tot gehucht. Van het eene land zwemmen zij naar het andere. Overal op de hoeken der pleinen, i tegen de leuningen der bruggen, staan zij met hun pinda's, omstuwd door vreemde, nieuwsgierige kinderen, die onbeschaafd, westersch, giegelen en grijnzen en zich vermaken ten koste van den Pinda-Chi nees. v Zwijgend en sober staat hij daar, voor niemand hinderlijk, voor den nadenkende tel wijze leering. In zijn zak heeft hij een beduimeld paspoort, met visa van de repu blieken en koninkrijken der wereld. „Le Ministre des affaires Etrangeres de Ja République de Chine, prie les autori tés civiles et militaires des Etats Etran- „gers, de laisser passer librement Mr. „Loh Tong". Dit is alles, wat zij uit het vaderland meekregen, een bede van de Chineesche regeering om deze Loh Tong steun en be scherming te verleenen, hem te assistee- ren, te beschermen Het maal is gereed, kom binnen en eet beteekent dit. Misschien beteekent het wel wat anders; beteekent het: wat moet die brutale kerel hier, die daar zit te schrijven? Maar neen, dat denk ik niet, een Chinees is te veel gentleman om zoo nets te zeggen. Nu gaan ze naar binnen, de heele kamer is vol met Chineezen. Steeds komen er nieuwe bij, eene pénétration paeifique van China in Den Helder. Piet heeft druk werk. In het hotelboek staan de namen der 3 nieuw aangekome- nen. Fu-Took, uit Canton en Chang-Mouw, uit Pasu-Kwantung en Tong-Kwo, uit Kwangtung Ik zal aanstonds heel autoritair aan mijn H.B.S.-zoon en H.B.S.-dochter vra gen mij deze plaatsen aan te wijzen. Ik wed met ze om een duppie, dat ze de woonplaats van al die Sjings en Tsjangs niet kunnen uitvinden Buitenlandsch Overzicht pag. 1 Nieuwe gevechten in Jehol. Ge slaagd Chineesch tegen-offensief. De bestrijding van het mond- en klauwzeer in Engeland 6 Feuilletonr Van links en rechts „2 Radio-programma„2 De uitvoer van bloembollen en bloemen bedroeg over 1932 veer tien millioen gulden minder dan over 1931 „6 De hoofddader van den moord te Numansdorp heeft zich Vrijdag nacht in de gevangenis te Dor drecht van het leven beroofd „2 Nadere vragen van het Kamer- Albarda in verband met de smok kelarij van wapens1 Op zoek naar Bert Hinkler 1 In vijf maanden tijds zijn in Japan 17000 kinderen van huis weg- geloopenm y Mr. D. Fock gaat heen als alg. voorzitter van den Vrijheidsbond. 1 Spaansch schip bij Zandvoort ge strand. doch met hoog water vlot- gekomen„2 Het conflict in het visscherij- bedrijf te IJmuiden7 Het Rotterdamsche Arena-theater in de asch gelegd. Velen zonder werk„3 Fransch vliegtuig van 9000 meter hoogte gevallen. De bestuurder gedood3 Ongeluk op onbewaakten over weg bij Schalkwijk. Twee dooden en een zwaar gewonde „3 De laatste verzoeningspoging in het Chineesch-Japansche conflict door de commissie van negentien. 7 De opbrengst van de Rijksmidde len over 1932 ruim 52 millioen gulden minder dan in 1931 „7 Omtrek nieuws6 Marineberichten8 Marktberichten i 7 's Avonds, laat, als zij weer bij Piet van Nimwegen hun koude, magere lijven, bij de gloeiend gestookte kachel verwarmen, dan komen ze weer tot zichzelf, dan zijn Loh Tong en Lia Pao bezig in de kleine keuken hun Chineesche maaltijden te be reiden dan staat op het oomfoor boven de geheimzinnig blauwe gasvlam, een zwarte steelpan, en daarin bereiden Lia Pao en Loh Tong de vreemdste spijzen, alles in een pan. De woonplaats van deze mannen, die van het eene eind der wereld zwerven naar het andere, die uitgelachen, bespot en neerbuigend beschermd ronddolen ver van hun vrouw, hun Kersenbloesem, hun Korenbloem, hun Viooltje, ver weg van het rumoerige, door strijd verscheur de China, leven die er hun dierbaren achterlieten, hun oude vader, hun moe der zij zwerven, niemand tot last zijn de, over de aardglobe... kleine nietige menschj es En tocher is niets zonder doel! Wij, in onze wijze, Westersche beschaafde kringen, wij kunnen veel van die Chinee zen leeren: matigheid, reinheid, philoso- fie. Veel lesgeld verlangen zij nietal leen dat u voor 5 cent pinda koopt. Aan tafel, bij Piet van Nimwegen, zit China, en eet rustig, onhoorbaar. Het zeegras is hun hors d'oeuvre. In het geheimzinnig donker van de kleine keuken staan zij, en bij het schijn sel der blauwe vlam, zie ik het wit ge- blink hunner tanden. Kalm en beheèrscht zijn hun bewegingen. Soms prikken zij met een vork in de vreem 'soortige spijzen opdat ze vooralniet gaar worden. Chacun son goüt, elk zijn smaak. Menige Heldersche huismoeder zou verstomd zijn over de eigenaardige spijzen die Lia Pao bereidtEen Chinees, die zeewier en zeeplanten van de glibberige steenen aan de dijkglooiïng haalten eet, afgrijse lijk! Pardon Juttermoeder waarom af grijselijk? Eten de Franschen geen kik kerbilletjes? Eet u geen glibberige ali kruiken? Zijn oesters en slijmerige mos selen voor u geen lekkernij? Vele volkeren op aarde hebben een af keer van onze Hollandsche poteten niets door ongeloovigen bereid Het is tijd voor het maal. Zachtjes, on hoorbaar, alle onnoodig westersch ge- druiseh vermijdend, komt Wong Choy, uit Kouanglang. naar de andere Chinee zen, die in de gelagkamer zitten. Tsjing- Pong, May-Teng, Joesjiang-Tsjang, Kai- Pu, Tsjeh-Dal-su-um! Op den grond staan de gesloten trom mels, blauw en wit en qroen en geel. De trommels van Poa Tsjing en Lihu en Kwo-Mintang en ook van Ton Lo en Teng en ook van Tsjang Kay. Morgen zullen zij weer uitzwerven door de stad hun waar aanbiedenen of de regen striemt, de zon goudt of het stormt, hageltZij zullen staan met een oos- tersch-raadselachtige glimlach op liet ge laat. Pinda, Pindalekka Laat hun roep niet vergeefsch zijn, ze zijn zoo gauw tevreden. China in Den Helder. Pénétration paei fique Deze ellendige crisistijd schudt de heele aardebevolking door elkaar als een Leidsche hutspot van aardappelen, wortelen en uien. Hoewel ze in onze nabijheid vertoeven, zijn ze ver, heel ver van ons Het blan ke ras en het gele Zij begrijpen eikaars zieleleven niet Terwijl ik deze copie naar de zetterij breng, zie ik een aardig tafereeltje. I11 de Keizerstraat bij het café van Dienaar staat zielig een pinda-mannetje Zwij gend als immer Hij huivertHet deksel van zijn trommel blijft dicht. Een lief, klein meisje, aan de overzijde der straat kijkt naar den Pinda-man De regen valt neer en spet de straat glim-nat, spat ook op de roode pinda trommel. Vader, zegt de kleine plots, die man heeft het koud, hij staat in den regen hij is dryfnatMag ik mijn parapluitje boven zijn hoofd houden? Ze wacht geen antwoord af. Haar kleine kinder-parapluitje opstekend, loopt zij parmantig op den Chinees toe en op haar teenen staande, houdt zij haar regen scherm boven het hoofd van de kleine Pinda-manDe verbroedering van het gele en blanke ras heeft plaats. Het kind lacht blijde en de Chinees kijkt met hei- lige vereering naar de kleine meid Hij heeft Boedha in Den Helder gevonden,! een klein Boedha, die de pajong de Ju-tjai boven zijn hoofd houdtde Boedha die I hem beschermt tegen de natuur-elemen- ten. Den Helder, 13 Jan. 193. Dinsdag 17 Januari. Evangelisatie-avond, gebouw Palmstraat, 8.15 u. Spr. J. Sevensma van Amsterdam. Concert Oranje Harmoniekapel, Casino 8 uur. Woensdag 18 Januari. 4e Symphonie-concert Stafmuziekcorps. Solist Joh. Pala, Casino 8.30. Kindermiddag Speeltuinvereeniging, Mu- sis Sacrum, 2.30 u. Donderdag 19 Januari. H.B.S.V.-lezing. Casino, (uitgesteld tot 1 Febr.). Zaterdag 21 Januari. Propaganda-kinderfeest, Mariafeest, R.K Volksbond. Soirée-Dansante Helders Mannenkoor, Casino 8 uur. Zondag 22 Januari. Mariafeest (voor volwassenen) R.-K. Volksbond. Heusch het is geen fantasie. Deze Chineezen eten werkelijk zeewier en zeeplanten, die op den iïcldcrschen zeedijk groeien. IX. Ondanks de bombardementen, die dik wijls op hunne havens waren afgegeven, ter bestraffing, bleven de Barbarij- sche zeeroovers in het begin van de 19e eeuw de schrik van de Middellandsche Zee. De handeldrijvende naties hadden zich reeds dikwijls- aaneengesloten, om in een gezamenlijke actie iets te bereiken, doch tevergeefs. De Dey van Algiers, de Sultan van Ma rokko, de Bey van Tunis lieten zich ge makkelijk overhalen tot het teekenen van tractaten, met bijbehoorende geschenken, maar aan de afspraak om nu voortaan te zorgen,'dat hun onderdanen verder de handelsschepen geen overlast zouden aan doen, hielden zij zich niet al te best. Keizer Napoleon besloot er een eind aan te maken en zond den Kapitein Boutin van de genie, als spion naar Algiers, om een plan te maken voor een groote lan ding op de kust en voorgoed af te reke nen. Het plan werd gemaakt, volledig, maar het werd eerst twintig jaar later uitgevoerd. Den 14en Juni 1830 landde een Fransch expeditie-corps bij Sidi-Ferruch, Weste lijk van de stad Algiers en tien dagen later brak dit door' de vijandelijke linie. Twintig dagen na de landing was Algiers in Fransche handen en van hieruit heeft Frankrijk haar invloed in de afgeloopen eeuw over geheel Noord-Afrika, van Tunus tot Casablanca, uitgebreid. Men moet echter niet denken, dat de verdere verovering van het land ook zoo eenvoudig is gegaan. In 1831 werd het vreemdelingenlegioen opgericht, dat tot taak zou hebben het Fransche gebied in Afrika te beschermen, zoonoodig uit te breiden. 'Meer dan tien jaar maakte dit

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 5