Julianadorp. Loop der BevoSkhig in dd gemeente Den Heider. Anna Paul< wna. D0UWE EGBERTS FRISÖ BMI Texel. Wieringen. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 19 JANUARI 1933. V\ leringei waard. Een paar minder bekende Slaatjes. HELPT DE CHINEEZEN. buiten deze weeldeverteringsbelasting worden gehoudeD, daar die vaartuigjes Miinheer Yvel Dlawnurg' niet meer beschouwd mogen en kunnen Mynbeer Yvel Dlawnurg. 'worden als voorwerpen van weelde. Daar ik j.1. Zaterdag het stuk. f Het adres doet bovendien nog uitkomen, Heldersche Courant.las, 'fn J-hl"ee^ dat talrijke menschen, aan wie de ver dacht- ik zoo bu my zelf. Zou u niet iet. vaard:„jnB. ,.Q„ ni iii> handel in kleine kunnen doen voor deze menschen? B.v. vaaraiging van «èn"paar "maa] daay een hee, kop drinken JKS Sl'ï'-TSÜSi Seir-nn'eee <1,« vaar.uigiea üoor LANIIBOUWFILM „DE GROOTE GEDACHTE". Woensdagavond vond in de zaal van is .lammer. .Maar meneer KV*t*"!l!STY1 het café «Prins Hendrik* van den heer s voor die menschen kan - Kossen, de aangekondigde vertooning sschien zeggen,, w^ai m. nlaats van de lanrlhomvfilm »De Groote meer invloed bii B. en W. als wij. Hopend dat u het ons niet ten kwade zal duiden dat wij zoo vrij zijn met dit verzoek. Eenige Ouden van dagen. Beste Oudjes van dagen! Hoewel het geen gewoonte is ongetee- kende brieven te beantwoorden, spreekt uit uw schrijven zooveel, dat ik de Held. Courant verzoek uw brief in extenso af te drukken. Op deze manier komt uw schrij ven onder de aandacht der personen, die, meer dan ik, macht en bevoegdheid hebben uwe plannen te verwezenlijken. Laten wij echter niet vergeten, dat nu gelukkig reeds tal van menschen zich het lot dezer Chineezen aantrekken en dat er buiten deze arme drommels ook Euro- peesche-Nederlandsche-paupers en werk ten eten van boord te mogen laten halen. de belasting von i g b.v. door Gooijer, tegen een vergoeding, op kosten van de gemeente. Och, meheer, spant u u daar eens voor in, voor die arme menschen, zii zien tr zoo verkleumd uit, het moet je wel bc- grooten. Heeft u Maandagavond nog iie Radio-uitzending gehoord van Huizen, door den zendeling J. Dols? Zoo neen, dat Maar meheer, kiik eens of u iets voor die mensehen kan doen. U zal misschien zeggen,, w^aiom doet 111 plaats van de landhouwfilm t>ew Gedachte. Deze vertooning van dit film werk was voorbereid door de afdeeling Den Helder van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw, welke daarvoor de medewerking had verkregen van het Centraal Bureau uit het Nederiandsch Landbouwcomité enz. Voor dezen avond bestond nogal wat belangstelling en wij overdrijven geens zins als wij neerschrijven, dat veel meer dan 200 personen in de zaal aanwezig waren. Voor de moeite van het afd. be stuur, was dit een prachtige belooning. De vice-voorzitter, de heer A Grin, heette de talrijke aanwezigen welkom, in het bijzonder den vertegenwoordiger van liet Centr. Bureau met zijn helpers en vooral de dames die aan de uitnoodiging gehoor hebben gegeven. De vertegen- iwoordiger van het Centr. Bureau ver- loozen zijn, die ook onzen steun behoeven, krijgt hierna het woord. Spr. zeide, na Uit een feuilleton artikelenreeks, die in! eenige inleidende mededeehngen,dat inde het blad van Zaterdag a.s. begint over de]80er jaren, dus een 50 jaar geleden, ons land eveneens met een geduchte land- Nederland sche paria's in Den Helder, zal dit u duidelijk worden. YVEL DLAWNURG. Den Helder, 18 Januari 1983. VAREN, GEZONDHEID EN BELASTING. Een adres van den A.N.W.B. Het wetsontwerp in zake het heffen van een Weeldeverteringsbelasting noemt als grondslagen voor deze belasting, naast ander sportmaterieel, onder No. 41 kano's, gieken, wherries en opvouwbare booten, zoomede andere booten en boot jes, welke een gewicht hebben van 100 K.G. of minder en onder No. 42: roeiriemen met omgebogen blad en pagaaien. De A. N. W. B. Toeristenbond voor Nederland, die ook de belangen van liet watertoerisme behartigt, heeft naar aan leiding van de indiening van dit wets ontwerp een adres aan den Minister van Financiën gericht, om er op te wijzen, bouwcrisis te kampen had. Europa en dus ook ons land werden overstroomd met Amerikaansche granen, waardoor de boeren genoodzaakt werden, om naar een ander bouwplan enz. voor hunne bedrij ven uit te zien. Maar daarvoor was noodig samenwerking, en deze werd dan ook al heel spoedig geboren. Dat was trouwens ook noodzakelijk ge worden. Men kan dan gezamenlijk zijn bestellingen doen voor veevoeder, kunst mest, enz, en ook laten onderzoeken of veel goedkoopere wijze dan dat zulks door ieder afzonderlijk zou moeten ge beuren. In de 90er jaren werden alzoo tal van landbouwvereenigingen opgericht, maar al was dat een stap in de goede richting, dat werk moest nog verder worden voortgezet. De 1500 vereenigingen konden toch zelve niet allen naar de beurs gaan om hunne orders te plaatsen, dat kostte weer te veel. Vandaar dat in 1899 het Centraal Bureau werd opgericht ter behartiging van de belangen en den dat de beoefening van het watertoerisme aankoop van de bij haar aangesloten ver met deze kleine vaartuigen tegenwoordig eenigingen. In 1920 scheidde een groep voor zeer velen een bron van gezondheid en levensvreugde vormt en tevens een middel is om bij het jonge geslacht liefde voor de natuur en goede karaktereigen schappen als zelfstandigheid, tegenwoor digheid van geest e.d. aan te kweeken. Juist door deze kleine vaartuigjes worden tegenwoordig ook de minder en minst goed met aardsche goederen be deelden in staat gesteld, in hun vrijen tijd, het kano-varen, zoowel met houten als met opvouwbare bootjes te beoefenen en om deze reden richt de A.N.W.B. tot den Minister met aandrang het ver zoek, in het belang van de volksgezond heid en van de volksontwikkeling, het wetsontwerp zoo te willen wijzigen, dat de grondslagen Nrs. 41 en 42 er buiten worden gebracht, of althans kano's, zoo wel opvouwbare als niet opvouwbare, vereenigingen zich af, terwijl er verder ook nog eenige Provinciale organisaties als zoodanig werkzaam zijn. Men moet echter niet denken dat alles is bereikt, want in liet algemeen gesteld wordt er nog maar 50 pCt. en voor diverse arti kelen nog kleiner percentage, coöperatief aangekocht. Daar ontbreekt dus nog wel wat aan. Spr. wil echter r.iet, te veel tijd aan praten besteden en maar direct met de vertooning van de film beginnen, waar bij hij nog wel de gelegenheid zal krijgen om hel een en ander over het Centraal Bureau en den coöperatieven aankoop, te zeggen. Daarna werd de film, die uit zes deelen bestond, afgedraaid en waarin was vastgelegd, hoe de aankoopvereeni- ging en de uitbreiding daar van was tot stand gekomen en verder uitgebouwd tot den huidigen stand. Hieronder drukken wij nogmaals het staatje betreffende den loop der bevolking in onze gemeente af. Er waren in de verschillende groepen nog kleine verschillen ontstaan, tengevolge waarvan ook de eindcijfers verschilden met de vorige opgave. Het totaal aantal inwoners is hierdoor 10 meer geworden dan wij aanvankelijk opgaven. Interessant is het staatje betreffende de sterfgevallen, gerangschikt naar de leeftijden. Duidelijk blijkt uit de cijfers, dat het grootst aantal sterfgevallen no" wordt aangetroffen op den leeftijd beneden een jaar, terwijl ook de leeftijd van ltot 4 jaar voor menig kind nog een gevaarlijke leeftijd is. Voor de volwassenen begint de kritieke periode, waarin de meeste sterfgevallen plaats hebben, met het 55e jaar; tot het 80e is dan een geregelde styging in het aantal sterfgevallen. Eerst met het 80e jaar (en dat zijn uiteraard de zeer sterken) komt weer een noimaal cijfci, dat natuurlijk in vorband met den leeftijd hoog is. .En de veiligste jaren liggen tusschen het 5e en 45e jaar. Hoewel er, blijkens de geboorte-statistiek, 18 jongens meer werden geboren dan meisjes, geven de eindcijfers niettemin een grooter toename der bevolking le zien aan vrouwen. Bevolking op 1 Vermeerdering door: Vestiging Geboorte Geboorte in andere gemeente y„ 1491 861 Januari 1932 M. 2113 392 ge- 215 2507 1867 Alhier geboren kinderen, niet behoorende tot de Gemeente Den Helder 6 6 M. 16374 V. 14739 Verder werd op duidelijke wijze ge demonstreerd de aankomst en lossing met overlading van diverse veevoeder artikelen en kunstmeststoffen in de belangrijkste havens van ons land, met daarnaast de distributie naar alle oorden van Nederland per schip, spoor auto enz. De fabricage van verschillende veevoeder artikelen en landbouwbenoodigdheden werd eveneens op het doek gebracht en ten slotte werd het werk van het Centraal Bureau op duidelijke wijze gedemon streerd en eveneens wie daarvoor de beste klanten zijn. Een stukje „Voorheen en Thans" maakte een scherpe scheiding tusschen deze twee periodes. En tot besluit eenige goede opnamen uit onze twaalfde provincie, de Wieringermeer- polder, gevolgd door een propagandisti sche voorstelling, om de handen ineen te slaan, alzoo Coöperator te worden. Dat was het einde van dezen avond, die in „alle opzichten als geslaagd kan worden beschouwd. De voorzitter meende dan ook hieraan niet veel te moeten toevoegen, uit het applaus meende hij te moeten opmaken, dat ieder bevredigd was. Hij bracht voorts dank aan die heeren, die hedenavond de film hebben vertoond, en aan alle aanwezigen voor hunne belang stelling en medewerking om een en ander naar wensch te doen slagen. DE WONDEREN DER NATUUR. In een kort berichtje vermeldden we al even, dat de film „De wonderen der Natuur", niet alleen voor betalende be zoekers, maar ook, door de goede zorgen van B. en W., mevr. Vorstman en den heer N. Raap, kosteloos voor de werk- loozen en voor de kinderen der hoogste schoolklassen zou draaien. Zoo werd deze cultuurfilm dan ook werkelijk driemaal op een dag in „Veer- burg" vertoond en had de heer Mol, de vervaardiger er van, ook driemaal de voldoening door een meermalen, zelfs onder de vertooning spontaan opklinkend applaus, te mogen ondervinden, dat zijn werk, waarvoor hij zich zooveel geduld en zooveel opofferingen getroostte, ge waardeerd en bewonderd werd. We ver wachtten trouwens ook niet anders, want zelfs de mensch met de dikste huid blijkt toch altijd onder den indruk te komen bij het aanschouwen der wonderbaarlijk heden waarvan de natuur vol is, en dat te meer als die wonderen hem nader worden gebracht op een aantrekkelijke wijze, als door deze film, met het ver klarend woord van den vervaardiger zelf, geschiedt. Zeer interessant was de reis door den weterdruppel, niet minder interessant de opname van het verpoppen van larven. Eer het laatste deel, groeiende planten en ontluikende bloemen, vertoond werd, wees de heer Mol in de midtiagvertoo- ning, die wij mochten bijwonen, er op, welke mogelijkheden geschapen worden door bij filmopnamen gebruik te maken van vergrootglas en verrekijker en ook door de film heel vlug, langzaam of in tegengestelde richting af te draaien. We kunnen de tijd verkorten, verlengen, zelfs terugdraaien 1 Er zou veel te vertellen zijn van deze mooie, interessante film, maar we willen met het bovenstaande volstaan en nog alleen als onze meening uiten, dat de werkloozen en de kinderen zeker dank baar zullen zijn voor hetgeen hen door de in onzen aanhef genoemde personen geboden werd en wat dezen ook des middags door den heer De Vries namens de kinderen verzekerd is. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: Mej. M. Zwaan van Cailantsoog; C. W. Vermeulen van Zijpe; Mej. A. Nieuwland van Koedijk; J. Bos- ker van Delfzijl. Vertrokken: N. M. Min en echtg. naar Bergen; M. Th. Witsmeer en gez. naar Schagen; Mej. T. de Haan naar Twisk; 1'. van der Sloot naar Baarderadeel; J. Dekker en gezin naar Zijpe. Burgerlijke Stand van Anna Paulowna. GEBOREN: Johannes Adrianus, z. v. D. Boerman en M. J. Grin. GETROUWD: H. J. Schouwen aar en T den JT331] 'OVERLEDEN: W. C. P. Hogewoning, oud 1 w-eek; G. LanserVoorthuizen, oud 62 jaar. POLITIE. Gevonden: een belastingplaatje, een doender, een ventersportemonnaie, een mes. Verloren: een dop van patentas; een gulden, een padvindersportemonnaie. Vermindering door: Vertrek Overlijden in andere ge meente Alhier overleden, niet be hoorende lot de bevol king van Den Helder 2501 1801 1784 1121 125 130 8 4 1917 1255 17 7 Er bestaat dagelijks gelegenheid zich bijvan .1..1.. 1;^ insp.hl'll- GSI1 de bestuursleden als lid te ven. 2501 18875 1861 16600 1900 1248 1900 Bevolking op 31 December 1932 16975 1 Januari 1932 16374 Vermeerdering in 1932 eoi Totaal aantal inwoners op 31 December 1932: 111 1032 hadden 758 geboorten plaats n.1. 388 jongens en 370 meisjes. Er werden 315 huwelijken gesloten, terwijl 13 echtscheidingen plaatshadden. Overledenen 1248 15352 14739 613 32321 beneden het jaar van 1 tot 4 jaar van 5 tot 9 jaar van 10 tot 14 jaar van 15 tot 19 jaar 23 11 1 3 6 44 van 20 lot 24 jaar van 25 tot 29 jaar van 20 tot 34 .laar van 35 tot 39 jaar van 40 tot 44 jaar van 45 tot 49 jaar van 50 tol 54 jaar van 55 tot 59 jaar van 60 tot 64 jaar van 65 tot 79 jaar van 80 jaar en ouder Hlppolytushoef. HET VISSCHERSFONDS. Zondag 22 Januari a.s. houdt bovenge noemd Visschersfonds een algemeene ver gadering. des n.m. 2.30 uur, in het café van den heer S. A. Veerdig te Hlppolytus hoef. De agenda vermeldt: Opening, no tulen, rekening en verantwoording van oen penningmeester, verslag van den viscn- afslaa bestuursverkiezing (aftredend ce heeren Jb. Cz. Bakker, K. de Haan en Jac. Kaptein), rondvraag en sluiting. Gezien de belangrijkheid dezer agenda, wordt groote opkomst verwacht. Naar men ons meldt, zal de muziekver- eeniging „Harmonie" deelnemen aan het in Juli a.s. te Heiloo te houden «root Na tionaal Muziekconcours. „Harmoniezal uitkomen in de eerste afdeeling. POLITIE. Bii iemand vermist: een schaap. Gevonden: een kindertaschje en een Lipssleuteltje. Inlichtingen bii den gemeentebode te Hippolytushoef. HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. Afd. Wieringen. Voor bovengenoemde afd. trad voor de goed bezette zaal van den heer D. Lont, Dinsdagavond op, ir. L. de Vries, Rijks- veeteeltconsulent te Alkmaar, onderwerp, varkensfokkerij en veevoeding. De spreker werd met een kort woord door den voorzitter, den heer O. Bos- ker, ingeleid. Ir. de Vries ving zijn rede aan met te zeggen, dat, zoolang het varken tot de landbouwhuisdieren behoort, zoolang zijn er varkens gefokt en gemest. Hoofddoel der varkenshouderij was en is de productie van vleesch en spek, als menschelijk voedingsmiddel. De fokkerij was noodig voor de produc tie van mestmateriaal en fokmateriaal. Spr. wijst er verder op dat de gewel dige vooruitgang van vrijwel alle weten schappen onze maatschappij in een eeuw geweldig hebben doen veranderen. Dit had als gevolg een snelle ontwik keling en uitbreiding van handel en in dustrie, wat tevens tot gevolg had, dat men dicht bevolkte industriecentra kreeg en omgeving. Deze ontwikkeling heeft ook den land bouw niet onberoerd gelaten. De resultaten der varkensmesterij zijn grootendeels van de vleesch- en spek- spekprijzen eenerzijds en anderzijds van de veeprijzen afhankelijk. Spr. gaat in den breede in op het feit, dat vroeger ons varkensmateriaal meer uit een mengelmoesje bestond van diverse kruisiligen. Latèr is veel verbeterd en heeft men zich meer bepaald tot een type, waar dan ook de fokvereenigingen veel toe hebben bijgedragen. Fokkers, die van plan zijn goede varkens te fokken en klaar wenschen te zijn als de crisis geëindigd is, kunnen zich het beste aansluiten bij het N.-H. Groot Yorkshire Varkensstamboek. Vervolgens sprak ir. de Vries nog over een belangrijke zaak. n.1. veevoeding. Nadat eerst een korte uiteenzetting was gegeven over voedingsmiddelen en voedingsstoffen, behandelde de spreker een circulaire, door hem uitgegeven in November 1932. waarin op overzichtelijke en eenvoudige wijze, in tabelvorm de waarde in voedsel en prijs was verwerkt, alsmede de rantsoenen, aangevuld met krachtvoer. Aan de aanwezigen werd een circulaire uitgereikt, zoodat het gesprokene duide lijk gevolgd kon worden. Door verschillende veehouders werden vragen gesteld, o.m. ook door den heer Heering, welke met zijn leerlingen van de landbouwcursus weer aanwezig waren. Zij werden, voor zoover mogelijk, af doende beantwoord door ir. de Vries. De heer O. J. Bosker bracht aan het slot van den avond dank aan ir. de Vries voor zijn bereidwilligheid om voor de afd. te komen spreken. Spr. hoopte, dat wan neer de afd. van het najaar wederom lezingen worden belegd, wederom op den heer de Vries te mogen rekenen. de vorige vergadering, welke 01:-er doen inschri.1- dankzegging worden goedgekeurd Punt 3 van de agenda: „Jaarverslag. Het blijkt, dat dit door den secretaris op keu ris 'wijze is samengesteld. Uit het jaar verslag stippen wij aan, dat het aantal leden met 17 was vermeerderd, ook kan no" worden vermeld, dat in verband met het jubileum van het vorige jaar, het eere voorzitterschap werd aangeboden aan den heer Burgemeester C. Haringhuizen. Bo vendien verdient vermelding de autotocht voor de Ouden van Dagen, welke ook dit maal als geslaagd kan worden beschouwd. Punt 4: Verkiezing 2 bestuursleden. Aftredend de heeren J. Hoogland, herkies baar, en W. v. d. Ham, niet herkiesbaar. Bii een gelijk aantal stemmen tusschen de heeren P. Harder en R. Spaans deelt eerst genoemde mede, dat hij niet in aanmerking wenscht te komen. Daarna wordt met al gemeene stemmen gekozen de heer R. Spaans, welke zijn benoeming aanvaardt, Punt 6: Benoeming twee leden nazien der rekening over 1932. Hiervoor worden aangewezen de heeren A. Braaf Tz. en C. van Zandwijk, welke hunne benoemingen aannemen. Vervolgens komt aan de orde verslag Bondsvergadering, hiervoor wordt door den afgevaardigde, den heer H. Sijbrands, een uitvoerig verslag uitgebracht, waar voor hem een woord van dank wordt ge zegd. Het verslag van de Federatievergacering is op keurige wijze door den heer J. van Ham verzorgd, waarvoor ook hem een woord van dank wordt gebracht. Voor de benoeming afgevaardigde en plaatsvervanger Bondsvergadering werden gekozen de heeren W. Bron en H. Sij brands alsmede voor dezelfde functies voor de Federatievergaderingen de heeren J. v. Ham en A. C. Woestenburg. Alle vier hee ren nemen hunne benoemingen aan. Rondvraag. De heer Nieuwenburg vraagt of er kans zou bestaan om op Wieringen cok een afdeeling op te richten en te stre ven voor het mooie doel. Voorz. licht toe, dat in deze richting me nigmaal pogingen in het werk zijn gesteld, maar dat het resultaat nog steeds nihil is. Toch zal nogmaals worden getracht aan den wensch van den heer Nieuwenburg te voldoen. De heer Harder brengt een woord van dank aan het bestuur en aan de burgerij voor den mooien uitgaansdag van 't vorige jaar, en we zullen hopen, dat ook dit jaar zulk een dag ons deel mag worden. Door denzelfden spreker wordt ge vraagd, of het bestuur kan medewerken aan het uitkeexen dér drie gulden staats pensioen aan hen, die worden onderge bracht in het Tehuis van Ouden van Dagen. Spr. zou gaarne hier een andere regeling in zien, b.v. de oudjes zelf hun drie gulden Staatspensioen in handen te geven, waarvan zij 50 cent voor zichzelf mogen behouden en 2.50 afdragen. Voorzitter belooft, dat dit zal worden onderzocht. GEELMERK 30 et- per pond 12 cl. per ons 6 ct. per l/2 ons volking onzer gemeente te ver af ligt, ongetwijfeld zou zich anders daar 't nieuwe centrum vormen van de ijsport in onze ge meente. Door den heer v. Ham wordt gevraagd naar de kosten van de Bondsfilm, welke deze vraag nader toelicht. Voorzitter dankt den heer v. Ham voor deze toelichting, en zegt zijn volle mede werking toe. Hierna volgt sluiting AUTOBUSDIENST DEN HELDER— WIERINGEN. Naar wij uit zeer betrouwbare bron ver nemen, heeft de firma H. J. en H. Naaste- pad den postdienst van den heer Prins te Den Helder overgenomen met daarbij het personenvervoer. Wat betreft den postdienst kunnen wij mededee'.en, dat de beslissing van Ged. Staten van Noord-Holland tegemoet ge zien wordt. Het zal dus straks mogelijk zijn om per Naastepad langs Stoom weg, enz. de Haukes naar Den Oever te komen! Wij verwachten, dat de postdienst alsdan -eter behart'gd zrl worden c'an daarvoor, rood at geen klachten meer geuit behoeven te worden. ONDERHANDECHE VERKOOP. Den Oever. ZUIDERZEEWERKEN. BETER CONTROLE OP DE EIEREN VAN DE TEXELSCHE VEILING. In het vorig nummer deelden wij reeds mede, dat voor de veiling der Pluimvee- vereeniging alhier een nieuwe eiersorteer- machine was gearriveerd. Thans is deze machine gemonteerd en zijn wij, daartoe uitgenoodigd, eens naar het veilingslokaal gegaan om de machine in werking te zien. De eieren worden een voor een geplaatst op een rail en passeeren voor ze gesor teerd worden over een lamp van 100 watt, die het geheele ei doorlicht, zoodat iedere afwijking direct aan den dag treedt, zoodat men in 't vervolg geen slechte of minder zuivere zuivere eieren meer in een koop zal ontdekken. Daarna komen de eieren op een tuimelaar, die ze op een caroussel plaatst; waar ze des gewensoht gestempeld kunnen worden; daarna volgt sorteering naar het gewicht, zoodat ieder ei precies aan de opgegeven waarde voldoet. De „Hollandia", zooals men deze ma chine heeft genoemd, wordt aangedreven door een een-phase motor, die direct kan worden aangesloten aan elke bestaande electrische lïchtleiding, zonder verdere kosten; ze is geleverd door den fabrikant F. Klomp, Fraunhoferstr. 22, Amsterdam. De machine is op aanvrage bii den direc teur voor belangstellenden te bezichtigen, ze heeft een capaciteit van 3000 stuks per uur. WEINIG GELEGENHEID VOOR DE IJSSPORT. Men deelt ons mede, dat Mej. de P. Jbz. Keijzer haar korenmolen Ncrmer uit de hand heeft en heer J Wed. in de verkocht aan W. de Jong te de Normer. EEN KINDERKOOR. Dt> zangvereeniging „Excelsior" is voor- nemens een kinderkoor op te richten. Bij 25158noe«za.m« deelname zullen dan wekelijks 78 rf£et,l!.'.es in de concertzaal van den 331 !?^er Tflsen Gz. onder leiding van den ^U.recteur, den heer Joh. Aij van Anna 199 I aulowna, plaats vinden. Van de overgroote gelegenheid die Aanbesteding voor den dienst vroeger ook in den omtrek van Den Burg bestond om van de ijssport te genieten, is zoo goed als niets meer overgebleven »De Illemert* de kleine maar zoo heer lijk beschut gelegen schaatsenbaan, heeft geheel afgedaan, omdat ze bij de verbe- der genie. De chef van het Technisch Bureau van den Inspecteur der Genie zal op Maan dag 6 Februari 1933 in zijn bureel Laan 1 f n? Co,»., van Cattenburch 28 te 'a-Graven-;t3, hage aanbesteden: kosten onder is te houden. De banen Tn »De Mars* en «Lichtkooge* bestaan al lang niet meer en nu ook de polder Waalenburg (waar vroeger bij goed ijs ken van granaatvrije werken van gewa-1 samenstroomdei!161'8 gehe°' T' xel pend beton enz. op het Kornwerderzand.) samenstroomcI«» Het bouwen van van verdedigingswer-1 ken als gevolg van de afsluiting van de Zuiderzee. (Achttiende gedeelte: Het ma- Bestek 51 Genie. Raming 297.000. BOND VOOR STAATSPENSIONNEERING. Afd. Wieringerwaard. Dinsdagavond hield de Afdeeling Wie ringerwaard van den Bond voor Staats- pensionneering hare algemeene jaarver gadering ten huize van den heer P.'Schenk alhier. Aanwezig 19 leden. Voorzitter, de heer H. Limpers, opent met een woord van welkom. Medegedeeld en zulke onafzienbare ijsvlakten werden aangetroffen dat tocht jes met zeil-ijsvletten werden gemaakt), geheel wordt drooggemalen, is in het meest bevolkte gedeelte van onze ge meente zoo goed als nergens meer een behoorlijk baantje meer te vinden. De ijsclub »Deti Burg* heeft nu haar baan aan den Hemmerweg, al is ze, door dat 't water een weinig is gezakt, niet zoo groot als aanvankelijk sch en, toch is ze belangrijk grooter dan die van vroe ger op de «IMemert*, de lengte bedraagt pl.m. 259 m, bij een breedte van pl.m. 65 m. 't IJs is zeer goed. al was 't nog zwak genoeg voor veel schaatsenrijders. De buitendorpen verkeeren bijna alle in beter omstandigheden als Den Burg, vooral Den Hoorn heeft een schitterende wordt, dat de afdeeling Texel weer is' toe- j baan op »De Geui«, deze liet aan alle Um.nn 1 Tl i 2» 1_ de duinen en heeft ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. Meervoudige strafkamer. Zitting van Dinsdag 10 Januari. Uitspraken „vorige zitting. Sytse R. vrijgesproken. Eduard de C., Hendrik Jan K. en Sytse R., allen te Texel, thans gedetineerd. Dief stal onder verzwarende omstandigheden en medeplichtigheid; le verdachte 1 jaar gevangensstraf, 2e verdachte 6 maanden en Sytse R. vrijgesproken. Eduard de C. en Sytse R., Texel, in voor arrest. Voortgezet misdrijf van diefstal; ieder 6 maanden gevangenisstraf, met last tot gevangenhouding van tweeden veroor deelde. S. L. B. te Den Helder. Hooger beroep Kantongerecht Den Helder ter zake een gepleegde aanrijding, 30 boete of 30 da gen hechtenis. Albertus Anth. V.. stoker te Heiloo, thans gedetineerd. Mishandeling en po ging tot zware mishandeling, gepleegd te Limmen; 2 maanden gev. met aftrek van voorarrest en ter beschikking der regee ring gesteld. Adrianus van SI., arbeider te Groote broek (in hechtenis). Misdrijf strafbaar gesteld bii art. 248bis wetboek van straf recht. Ontslagen van rechtsvervolging, plaatsing gelast in een krankzinnigenge sticht en ter beschikking der regeering gesteld1. Een verwoed vechter tegen de Winkelsluitingswet. De heer Corn. Adr. B., sigarenwinkelier te Bergen, was op 21 October door een Kantonrechter te Alkmaar veroordeeld tot 6 boete of 6 dagen, omdat hij op Zondag 18 September in een hem toebehoorende en nabü het stationsemplacement te Ber gen staande kiosk sigaretten had verkocht. De heer B. vermeende niet strafbaar te zijn, aangezien de persoon, die sigaretten had gekocht, beweerd had reiziger te zijn, aan welke reizigers het geoorloofd is te verkoopen door restaurateurs der stations gebouwen en houders van in het stations gebouw of perrons geplaatste kiosken. Op verzoek en in overleg met den chef-veld wachter Vermeulen had deze ambtenaar proces-verbaal opgemaakt ten einde zoo mogelijk een principieele beslissing uit te lokken. De heer B. was echter veroordeeld en kwam van dit vonnis in hooger beroep bij de meerv. strafkamer. Hij beriep zich thans op verschillende vrijspraken van analoge gevallen. Het verweer op andere kiosken werd: door den officier, afgezien van de appre ciatie der winkelsluitingswet, onvoorwaar delijk afgewezen. Het kwam den officier voorts ook voor, dat de appellant iemand is die lak heeft aan de wet, zooals uit zijn optreden kan worden gedistilleerd. Ge- requireerd werd bevestiging van het ge wezen vonnis, zoodat de heer B. althans in deze ronde weer knock-out was geslagen. Het is ook te verwachten, dat de uitspraak eveneens niet in zijn voordeel zal uitval len. Er zijn veie teekenen, die op dit échec wijzen! Hierna krijgt de en gaat over tot het voorlezen der notulen secretaris het woord, een groot* oppervlakte; jammer dat deze voorWpn rW nnt„i»n I baan voor t grootste gedeelte van de be- De zomermaanden hebben ons gewend aan de frissche slagerechten, die met zoo weinig moeite werden klaargemaakt en die in ieders smaak vielen. Kunnen we er in den winter niet van blijven profiteeren? Dat kan. Ten eerste hebben we dan nog langen tijd de beschikking over mooie gele an dijvie, die in fijngesnipperden toestand met succes de kropsla vervangt. Ten tweede is er het voor dat doel iets minder bekende, maar toch zeer bruikbare Brus- selsch lof, dat, eveneens zeer fijn gesnip perd, met een slasausje wordt vermengd. Verder laten de roode en de witte kool in geraspten of fijngeschaafden toestand zich tot sla bereiden, terwijl geraspte wortelen en knolselderij ons nog meer voorbeelden geven van wat men gewend is ..rauwkost" te noemen. Echter ook buiten de „rauwkost" om kunnen we onzen winterdisch van sla- gcrechten voorzien. Gekookte koude slaboontjes, door elkaar gemengd met een sausje van olie, azijn (of citroensap), zout, Maggi's Aroma en misschien ook wat mosterd, behooren niet tot de onbekenden, terwijl de gekook te biet bij menigeen meer geliefd is in den vorm van „bietensla" dan in den vorm van warme gestoofde groente. Mogen wij daarnaast nog een paar mo gelijkheden onder uw aandacht brengen, die op geheel ander terrein gezocht moet worden? Onze vanouds bekende gedroog- de peulvruchten-soorten, de bruine en de witte boonen ook de iets minder be-

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 4