Citroensaus. 5 dl water. Sap van drie citroenen. Schil van 7- citroen. 100 gram suiker. 25 gram maizena. We brengen het water aan de kook met de zeer dun gescilde schil van citroen, waaraan geen wit van den binnenkant mag blijven zitten en laten dit een minuut oï 10 trekken, halen de schil er uit, voegen de suiker en de citroensap er bij en daarna, als de suiker geheel en al opgelost is, de aan gemengde maizena, terwijl we het sausje, roerende nog even door laten koken en warm opdienen. Deze saus is erg smakelijk, zoowel bij droge rijst als bij rijst in water gekookt. Gestoofde bietjes. 72 kg gekookte bieten. 3 dl water. 7« dl azijn. 1 uitje. 1 plat theelepeltje kaneel, peper, zout. 10 gram boter. Maizena om te binden. We kunnen de bieten gekookt van den groentenboer betrekken, leggen ze daarna even in warm water en ha len de huidjes eraf. Juist doordat wij ze even in warm water hebben laten liggen, gaat dat heel gemakkelijk en nu kunnen wij de bieten op de kom- kommerscaaf aan h e e 1 e dunne plakjes schaven of snijden. We smoren de zeer fijn gesnipperde ui in de boter gaar, vooral echter niet braden, voegen peper, zout en kaneel er bij, brengen dit alles aan de kook, binden het sausje met de maizena, laten allen even roerende doorkoken en stoven dan de bietjes in dit sausje. Indien de bietjes volgens deze ge gevens worden gestoofd, zullen ze ze ker in den smaak vallen; de kaneel geeft er zoo'n fijne aroma aan. Zuurkool met aardappelen en witte boonen. 1 kg zuurool. 17= kg aardappelen. 250 gram witte boonen. 500 gram mager pekelspek. Zout. 50 gram boter of margarine. We spoelen de zuurkool, indien we ze niet zelf inmaakten, even af en zet ten ze op met water en zout, terwijl we in het midden een kuiltje maken, waarin het pekelspek komt en dat we weer met zuurkool bedekken; dit laten we samen een goed uur zachtjes koken. De witte boonen, die daags te voren gekookt zijn, worden eveneens gaai- gekookt doch met weinig water, zoo dat het water er op verkookt is als ze gaar zijn. Intusschen hebben we in een flinke groote pan de aardappelen met het zout gaargekookt, m afgegoten en hierbij komen de zuurkool, waar het spek is uitgehaald en de witte boonen, waarna alles met elkander flink ge stampt wordt onder toevoeging van de boter of de margarine. We snijden het spek aan nette plak ken en dienen het erbij op, desge- wenscht met sneedjes roggebrood. maakt; ook kant staat hierbij heel goed. De mouw is glad aangesloten met Japon voor gezette figuren. (No. 7707). Deze, zeer goed kleedende middag japon lijkt ons het meest geschikt om van een wol met zijden crêpe weefsel gemaakt te worden. Een andere com binatie is echter eveneens mogelijk, n.1. een wollen rok en fluweelen boven stuk, dat apart als blouse gemaakt wordt. Voor een geheel van fluweel leent het model zich niet door de op gestikte en uitvallende plooiengroepen. Iïet blouse gedeelte reikt tot even onder de taille en heeft een apart aan gezette. niet ruime volant; de naad wordt bedekt met een smal peau de suède ceintuurtje. De breede witte revers zijn van wit zijden crêpe of van geplet pluche, dat speciaal voor garneering gebruikt wordt, in liet eerste geval, indien crêpe gebruikt wordt, kunnen als afwerking langs den buitenkant enkele rijtjes zwart tres opgewerkt worden, evenals voor dm bovenkant van het vestje, dat in de halsuitsnijding wordt ge- een kleine garneering aan de onder zijde. De rok bestaat uit stolpplooien, die opgestikt worden en op kniehoogte uitspringen. Patronen verkrijgbaar tot en met maat 52. Prijs 58 cent. Fluweelen japon. (No. 827). Deze gekleede fluweelen japon be staat uit een vrij rechte rok met rug- en voorpand, dat als één geheel aan de rok wordt gezet. Op taille-hoogte is het fluweel aan de zijnaden gerimpeld, terwijl het voorstuk met een punt op de voorbaan valt. Onder de japon wordt een gewerkt zijden blouse gedragen, die voor zoo ver zij onder het fluweel komt, heel goed van satinet kan zijn. De mouw is naar den elleboog toe wijder en eindigt m een gesloten manchet. Prijs 58 cent. Gelegenheidsjurkje. Voor meisjes van 47 jaar. (No. 7757.) Dit jurkje kunnen we zonder of met 'n klein pofmouwtjte maken, van wit of zacht gekleurde soepele stof, alsmede van fluweel. De voor- en achterzijde van het jurkje hebben beide drie baantjes, smal aan de bovenzijde en naar onde ren toe, wijder uitloopende. Aan de hals is een rond geknipte bovenpas, waaraan de kraag, die over den boven arm valt. Patronen verkrijgbaar voor 58 cent. Blouse en rok. (Voor meisjes van 1216 jaar.) (No. 7750.) Blouse en rok, zooals deze afbeel ding ons te zien geeft, vormen een aardig geheel, b.v. een effen of fanta- sierok met een vyella blouse in bijpas sende tint kleeden heel aaidig. Indien we hieraan de voorkeur ge ven, dan leent dit model zich ook heel goed om er een japonnetje aan een stuk van te maken. Het patroon der blouse \vordt dan op taillehoogte afgeknipt, ingehaald en aan het rokje gezet. De blouse met hoogopstanad kraagje heeft middenvóór een split, terwijl als sluiting een lint of dun koord gebrunu wordt. De raglan mouwen worden met een smal boordje aan de onderzijde afgewerkt; het rokje, dat uit twee baantjes bestaat, is echter een weinig klokken en heeft middenvóór een diepe plooi. Maken we de blouse van effen stof, dan is een garneering van kruissteek in gekleurde zijde op kraag en man chetten heel aardig, evenals enkele eenvoudige motieven op don boven arm. Strijkpatronen hiervoor zijn in handwerkwinkels te verkrijgen. Knip patronen 0.58. MODEGRILLEN. Wintervreugde voor de kleintjes. Sneeuw, sneeuw! hooren wij de kleintjes vol vreugde roepen, als zij 's morgens naar buiten kijken en alles er als een witte, witte wereld uitziet! Hoe zullen ze genieten van de fris- sche reine lucht en zeker zal dat genot verdubbeld worden, indien zij, wat hun kleeding betreft, geheel op sneeuw en ijs zijii ingesteld. Voor buitenwandelingen is bet war me manteltje van velours de laine uit stekend geschikt, met het nieuwmodi sche kleine pelerientje en de lange slobbroek van wollen tricot in dezelfde tint, die heel practisch met een rits- sluitng dichtgaan. Voor kleine sportieve meisjes is een trainingspak bij uitstek geschikt; het kan over de gewone kleeding worden' aangetrokken en is heerlijk warm, de stof elastisch, zoodat het lucht door kan laten. Het rechter garnituur is zelf gebreid en bestaat uit broekje met lange pij- HANDWERKEN. Gehaakte kraagjes en man chetten. Gehaakte kraagjes en manchetten maken van het eenvoudigste japonnetje weer een fleurig geheel. Ze zijn oik heel gemakkelijk los te maken, ér wor- den alleen maar stokjes, vasten en los" sen, voor gebruikt. Wij beginnen niet 150 lossen op te zetten, en nog twee extra, omdat men het werk om moet draaien. Eerste toer: gewone vasten maar meerder in het geheel vijf steken dus om de 26 steken. Werk op deze wijze 6 toeren vasten maar zorg ervoor, dat alle meerderin gen boven elkaar komen te liggen. Nu gebruiken we een tweede kieur en haken het volgende: 1 stokje, 1 losse 1 stokje, dan 1 steek overslaan en weer 1 losse, 1 stokje, enz., dus telkens tus- schen ieder stokje 1 steek openlaten. Op deze wijze haakt men om den rand van vasten heen, die eerst gehaakt is, om het model in de kraag te krijgen dus langs drie kanten: den langen kant kant en de korte twee zijstukjes. Met de derde kleur haakt nien na de eerste rij stokjes twee toeren vasten dan weer een stokjestoer, totdat men' het voldoende acht en daarna wordt het kraagje afgewerkt met naar verkiezing de eerste of de tweede kleur, weer met een aantal rijen vasten. We kunnen ook vari te voren het model van kraagje knippen, liefst van papier, zoodat men er zeker van is, dat liet bij de halsuitsnijding niet te 'wijd gemaakt wordt. De manchetten worden op dezelfde wijze gemaak.t alleen worden hiervoor 75 lossen opgezet. Om een bijpassend strikje te haken, zet men een aantal lossen op ongeveer 50 cm lang. Terug werken met een stokje, een losse, een steek overslaan, weer een losse, enz. Dit bandje geheel in het rond omwer ken met twee rijen vasten. Deze bandjes kunnen zoowel aan de manchetjes als aan den kraag vastge maakt worden en vormen dus een ge schikte afwerking voor het geheel. ELLY VAN OMMEN. pen, sweater, muts en was en kan in blauw en wit of andere kleurcombina tie gemaakt worden. Dikke wanten zijn warmer dan ge wone handschoenen en zeer practisch met het oog op aan- en uittrekken. WENKEN. KINDERVERZORGING. Hoewel kromme beentjes heel vaak het gevolg zijn van een te zwak been- derstelsel kan het ook zijn, doordat de kleintjes te zwaar zijn door over voeding. Een kindje, dat bij de geboorte b.v. 6 a 672 pond w eegt, hetgeen als een zeer normaal gewicht is te beschou wen en bij zijn eerste verjaardag reeds 24 pond weegt is overvoed. Indien het kindje er gezond uitziet, het vleesch goed gekleurd is en het verder monter en vroolijk is, zullen deze dikke prop jes, wanneer ze gaan staan en probee- ren te loopen, al spoedig kromme beentjes krijgen. Een licht dieet zal noodig zijn om het gewicht niet te zeer toe te doen nemen en hoewel het de aangewezen weg is, om een kinderarts te consul teeren, willen wij u den raad geven, vooral geen dikke melkpap te geven, maar melk te verdunnen met water en de kleintjes veel vruchtensap, fijn ge raspte appelen, geklopte bananen en gezeefde groenten te geven: als spina zie, worteltjes enz. De kindertjes mogen niet anders staan, dan wanneer zij daartoe zelf pogingen aanwenden en vooral mag men hen'niet forceeren met loopen. Als de kinderen hiertoe in staat zijn, zullen zij de eerste schreden zelve wel doen. Een kunststuk waar de kleine, met recht, zelve trotseh op is. EEN EENVOUDIG MIDDEL TEGEN VERKOUDHEID. Ook een betekkelijk onschuldige verkoudheid kan zeer onaangenaam zijn, wanneer men er dagen of zelfs weken achtereen door wordt geplaagd. De meest verschillende middeltjes worden ertegen beproefd, zonder dat ze snel genoeg tot het doel voeren. Des le meer zal daarom het volgende eenvou dige middel worden gewaardeerd, waar mee steeds verrassende resultaten wor den bereikt. Het bestaat uit het drin ken van een glas water, waarin een druppel jodiumtinctuur is gedaan. Een voorwaarde voor succes is echter, dat men het middel toepast, zoodra de eerste symptomen van de verkoud heid optreden, dus voordat deze zich heeft kunnen ontwikkelen. Is het aller eerste stadium voorbij, dan helpt het anders zoo radicaal werkende middel niets meer.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 16