NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. IS AkLTIoiO Ij Gerencd DE STRIJD OM WEENEN. 61ste JAARGANG De politieke crisis in Duitschland. - Een verklaring van den Duitschen rijkskanselier, in verband met de ontwapeningsconferentie. De Volkenbondsraad spreekt krachtige taal. KRIGEÉ's Gemberbrood f O 25 OOK VOOR DAMES Amerika's houding in zake de ooriogsschulden. Bij KONIJN, Tel. 339, gelardeerde Kalfslever. Wederom rugpijn FEUILLETON ZATERDAG 28 JANUARI 1933 COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f '2.10, idem per mail en overige landen f3.20 Losse nos. 4ct.; fr.p. p. Cct. Zondagsblad lesp. f 0.50 f 0.70, f 0.70,f 1.Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f1.50, f 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur; P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 10066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prys. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4 ct. De politieke crisis in Duitschland. De onderhandelingen betreffende een „scha duwkabinet" zijn Woensdag door de par tijen voortgezet meldt Vaz Dias, uit Berlijn, en de „Deutsche Zeitung" weet mee te deelen, dat tusschen Hugenberg en den voorzitter der Rijksdagfractie van de N.S.D.A.P., besprekingen zijn gehou den. De „Germania" legt er in dit verband den nadruk op, dat de beide partijen der rechterzijde volgens de verklaring der nationaal-socialisten in zooverre weer een gemeenschappelijk front hebben, dat beide partijen in de oppositie zijn tegen het rijkskabinet. Deze negatieve gemeen schap kan verkeeren in een positieve. De „Ajigriff" schrijf nog eens: Er be staat voor von Schleicher nog slechts één mogelijkheid: direct af te treden in den huidigen moeilijken toestand van staat en volk kan slechts een man de regeering ter hand nemen, die, zooals Adolf Hitier, op een beweging van 12 mil- lioen menschen kan steunen De regeering zou op het standpunt staan, dat voor het geval dat de Rijksdag voor onbepaalden tijd verdaagd wordt, dit voor de regeering niet voldoende zal zijn en dat daarom het kabinet van den Rijksdag een duidelijke verklaring zal moeten eischen, welke arbeidsmogelijk heden biedt. Berlijnsche bladen leggen er den na druk op, dat nog steeds geen zekerheid bestaat over de vraag of het tot een nieuwe verdaging van den rijksdag zal komen of niet. Een verklaring van den Duitschen rijkskanselier in verband met de ontwa peningsconferentie. Nu de hervatting van de werkzaamheden der algemeene conunissie van de ontwapeningsconferen tie voor de deur staan, heeft de Duitsche rijkskanselier, aan de Duitsche Volken- bondsvereeniging, een verklaring gezon den over de houding die de Duitsche delegatie aan zal nemen. Wij achten het van voloende beteekenis om deze verkla ring hier te laten volgen, omdat er zeker belangstelling zal zijn juist voor de hou ding van Duitschland.Zij luidt dan: „De Duitsche rechtsgelijkheid op ont- wapeningsgebied is door de resolutie dei- vijf mogendheden van 11 December er kend. Wij kunnen thans naar de ontwa peningsconferentie terugkeeren om te bereiken, dat te Genève binnen zoo kort mogelijken tijd een ontwapeningsconfe rentie gesloten wordt, die door de ontwa pening der sterk bewapende staten de algemeene voor alle staten geldende vei ligheid zal scheppen. Duitschland heeft den weg tot dit doel door zijn ontwape ningsvoorstel van 18 September 1932 ge wezen. Wij zouden echter ook ieder an dere ontwapeningsmaatregel ondersteu nen, die het sluiten van een conventie mogelijk maakt, welke onze principieele eischen vervult. Yan de wijze waarop de conferentie de algemeene ontwapening zal uitvoeren, zal ook de verwezenlijking onzer rechtsge lijkheid afhangen. Met dit beginsel zal de conventie rekening moeten houden. Tweeërlei recht voor de overwinnaars en overwonnenen uit den wereldoorlog mag een delicatesse niet langer bestaan. Een conventie, die jraèt dit beginsel geen rekening houdt, zouden wij nooit onderteekenen. Het tot stand brengen van de algemeene veilig heid door de algemeene ontwapening is de noodzakelijke voorwaarde voor den terugkeer van de veilige politiek en oeco- nomische betrekkingen in de wereld. De I conferentie draagt dus een zware ver antwoordelijkheid er voor te zorgen dat dit doel wordt bereikt. Be Volkenbondsraad spreekt krachti ger taal. Dat mag wel eens vermeld wor den na alle slap-gtdoe van den Volken bondsraad. Het was in verband met het geschil tuscshen Columbië en Peru, een geschil dat gevaar opleverde voor bloe dige verwikkelingen. De Raad heeft nu een nieuwe methode gevolgd voor de op lossing van dit geschil, zoo deelt de Geneefsche corr. van de „Nw. Rott. Crt." aan zijn blad mede. Hij is namelijk niet begonnen niet het zenden van heel lieve en voorzichtige neutrale telegrammen aan beide partijen, waarin hij zicR er voor hoedt, op eeniger- lei wijze partij in het geschil te kiezen en de partijen heel in het algemeen er toe aanspoort toch alsjeblieft aan hun ver plichtingen als Volkenbondslid te den ken èn niets te doen wat het geschil zou kunnen verergeren. De Raad heeft dit maal reeds onmiddellijk in zijn eerste telegrammen aan de regeeringen van Columbië en Peru deze staten heel dui delijk verklaard, wat hij van het geschil denkt en hoe ieder van beide partijen zich behoort te gedragen. De kwestie waarover het geschil gaat is de volgende: Bij het in 1922 tusschen beide landen gesloten verdrag dat een grensregeling bevat, werd het havenstadje Letieia, dat- steeds door lieden van Peruaansche na tionaliteit was bewoond, aan Columbië toegekend. De geldigheid van dit op het Volkenbondssecretariaat geregistreerde verdrag wordt ook door Peru niet ont kend. In September 1932 hebben plotse ling een aantal Peruanen die grensplaats voor Peru in bezit genomen. Columbië wil thans natuurlijk weer de macht over Letieia hernemen. Het heeft de noodige miltaire voorbereidingen hiervoor getrof fen. Peru, dat eerst zijn verontschuldi gingen aan Columbië voor het optreden van zijn staatsburgers had aangeboden, heeft nu bij den Volkenbond geëischt, dat Columbië zal afzien van het zenden eener militaire expediti^naar Letieia en dreigt anders met miltaire machtsmaat regelen, bewerend, dat de grensregeling van 1922 een onhoudbare onrechtvaardig heid voor Peru is. Het is duidelijk, dat het goede recht hier aan de zijde van Columbia is, schrijft de corr. De Volkenbondsraad heeft dan ook niet geaarzeld dit te erkennen in twee telegrammen, die hij vandaag be sloot te zenden naar de regeering van Peru en Columbia. De tekst van de telegrammen, die de raadscommissie, bestaande uit de gede legeerden van Guatamala, Ierland en Spanje heeft opgesteld, is natuurlijk met de grootst mogelijke nauwkeurigheid overwogen, vooral ook door de Europee- sche raadsleden, omdat een dergelijk in cident als dat van Letieia zich ook in Europa zou kunnen voordoen overal daar, waar de bestaande grensregelingen nog tot ontevredenheid aanleiding geven. .'belanghebbenden en uit subsidies, welke izyn toegezegd door het Rijk, de ge- meenten Rotterdam en Dordrecht en de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam. Na gehouden bespreking met de daar- DE BEVOLKING VAX AMSTERDAM. voor yn aanmerking komende autoritei- j ten werd besloten, vandaag met de cam pagne een aanvang te maken en daartoe j is om half één, in opdracht van het co- |mité, van Rotterdam vertrokken de ijs- breker Spitsbergen, van den Xederland- schen Stoomsleepdienst v.h. P. Smit In het vorige jaar met ruim 6100 toegenomen. De bevolking van Amsterdam bedroeg op 1 dezer 772.370 zielen, tegen 766.263 op 1 Januari 1932, zoodat zij in het jaar 1932 met 6107 zielen is toegenomen. Deze toeneming is geringer, dan die in het vorige jaar (8877). Wel was het geboorte overschot, 5984, een weinig hooger, dan in 1931 (5866), doch het vestigingsoverschot liep terug van 3011 tot 123. PERSONEEL IN OPENBAREN DIENST. Een adres aan de raad van mi nisters in verband met de lievige vorst. Het hoofdbestuur van den Nederl. Fe deratieven bond van personeel in open baren dienst heeft een adres gericht aan den voorzitter van den raad van minis ters, waarin verzocht wordt gedurende de heerschende strenge vorstperiode voor het Rijkspersoneel de volgende bescher mende maatregelen te nemen dat buiten werktijd voor het personeel, dat buiten werkt, met 2 uur per dag te verkorten en het tekort aan personeel aan te vullen met werkloozen; b. voldoende verwarming van werkplaatsen en schaftlokalen; c. verstrekking op ruime schaal van warm voedsel en warm drinken voor hen, die hun arbeid buiten moeten verrichten; d. het verstrekken van een uitkeering in eens voor kleeding en schoeisel. Vooral aldus adressanten, nu 1 Januari 1.1. een nieuwe salarisverlaging is opge legd en de nood in de gezinnen van het rijkspersoneel blijft stijgen, klemt dit ver zoek. DE CRISISVARKENSWET. „Tergingen", die uit de toe passing voortvloeien. Het Tweede Kamerlid Kersten beeft den minister van oeconomische zaken en arbeid de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat bij voortduring varkens in beslag genomen worden vanwege de Varkens-Centrale? Acht de minister het geoorloofd, dat ambtenaren met behulp van politie, bui ten weten van den burgemeester en zon der dat zij zich kunnen legitimeeren tot inbeslagneming overgaan, gelijk te Woer den geschiedde? Heeft de minister vernomen, dat na en waarschijnlijk ten gevolge van het mer ken varkens ziek geworden zijn? Is de minister bereid aan de tergingen die uit de toepassing van de Varkens- Crisis-wet vloeien, een einde te maken? IJSBESTRIJDING TEN BEHOEVE VAN HET SCHEEPVAARTVERKEER. De ijsbreker Spitsbergen uit gevaren. Het comité voor ijsbestrijding, het welk in den strengen winter van 1929 te Rotterdam is opgericht en toen belang rijk werk ten behoeve van handel, in dustrie en scheepvaart verricht heeft door de vaarwegen in het gebied der be nedenrivieren open te breken, heeft, nu de vorst weer zulke groote moeilijkheden aan het verkeer te water in den weg be gint te leggen, zijn activiteit hervat. Ge noemd comité stelt zijn maatregelen tot ijsbestrijding onder de technische leiding en goedkeuring van den rijkswaterstaat. De kosten van zijn maatregelen worden bestreden uit bijdragen van particuliere Jr., waarmee men het voornemen heeft naar Dordrecht te varen en van daar hulp te verleenen bij het openmaken van de Dordtsehe Kil. Het comité houdt contact met de voor gelijk doel te Amsterdam opgerichte Am- sterdamsche vereeniging tot ijsbestrij ding, ten einde de waterverbinding tus schen de groote centra Rotterdam en Amsterdam zooveel mogelijk intact te houden. Men pijnigt zijn hersenen om uit de economische impasse te komen. Men wil daarbij niet afwijken van het chauvinisti sche standpunt, zooveel mogelijk profijt voor zichzelf te zoeken, als het kan ook ten voordeele van de anderen, maar mocht dit uitgesloten zijn, welnu, dan gelat alleen maar het eigenbelang. Men begrijpt, dat op deze wijze niets positiefs tot stand kan worden gebracht. Daartoe zijn de belan gen té tegengesteld aan elkander. Een der hoofdkwesties is het probleem der ooriogsschulden. Naar het ons toe schijnt, overdrijft men het belang van dit vraagstuk. Men betaalt toch niet meer en of men het niet-betalen sanetionneert dan w el bestrijdt, doet aan den loop der wereld niets al'. Met of zonder ooi logsschulden zitten w ij in de economische moeilijkheden en aeze zullen o.i. niet verminderen, zoo lang alle verwordende factoren niet uit gewerkt zijn. Toch willen wij den psyche!ogisehen in vloed van een mogelijk compromis niet onderschatten. Dit is die eenige voordee- lige consequentie, welke uit een over eenstemming zou kunnen ontstaan, ter wijl, wanneer de besprekingen tot een negatief resultaat mochten leiden, diezelf de psychologische invloed een funeste uit werking zal kunnen hebben. Rooseveltr en Hoover hebben opnieuw roet elkander geconfereerd. Veel is over die conferentie niet uitgelekt, doch het weinige, wat er bekend gemaakt is, doet vermoeden, dat de strijd, welke om de ooriogsschulden gestreden zal wonden, scherp zal zijn. Immers, men zou besloten hebben aan die landen faciliteiten toe te staan, die de annuïteit op 15 December j.1. vervallen, hebben voldaan. O. a. behooren Engeland en Italië daartoe. De Staten, die hun verplichtingen niet hebben nageko men, kunnen alleen in de bespre kingen betrokken worden, wanneer zij alsnog aan hun verplichtingen voldoen. Wjj vinden, dit standpunt volkomen billijk. Waarom zou Engeland b.v. op denzelfdien voet als Frankrijk wonden behandeld, ter wijl Frankrijk haar handteebening als een vodje papier heeft beschouwd, niettegen staande haar voortdurend gezeur over de heiligheid eer verdragen, wanneer het ver plichtingen. van anderen tegenover haar betreffen? Hoe het ook zij, een dergelijke billijke bepaling zal in Frankrijk kwaad bloed zetten. De Franschen zullen bij hun eenmaal ingenomen standpunt blijven; de tocht naar Canossa zou voor deze natie, die nog altijd eerzuchtige hegemonie-ge dachten koestert en die geheel Europa zoo dolgraag aan haar voeten zo-u zien, te zwaar zijn. Bovendien is de huidige regee- ring van Paul Boneour uiterst labiel, w ant elk moment kan zij vallen en men vraagt zich af, hoeveel regeeringen de tegenwoor dige nog zullen moeten opvolgen, alvorens van een stabiele politiek sprake zou kun nen zijn. De linksche overmacht in het Parlement houdt voor het oogenhlik alle opbouwende elementen tegen. Zoolang Frankrijk dus niet betaalt, is een regeling met Amerika niet mogelijk. Zooals bekend is de overeenkomst van Lausanne, waar de Duitsche herstelbeta lingen op één eindbetaling na, werden ge schrapt, afhankelijk van het feit, of een dergelijke regeling ook met Amerika wordt doorgevoerd. Want alleen dan zou Frank rijk, wanneer dit land het zou wenschen, op Lausanne kunnen terugkomen. Er zjjn echter nog verdere voetangels en. klemmen. De bereidwilligheid van Ame rika om met Engeland tot een billijke regeling te komen hangt ook nog' af van den terugkeer van Albion tot dien gouden standaard. Dit blijft echter een puzzle. De Engelschman is te nationalistisch gestemd om een dergelijk ingrijpen in zijn binnen- landische aangelegenheden te willen tole- reeren en misschien zou een dergelijke eisch juist leiden tot het omgekeerde. Ten tweede bestaat er in Amerika een niet af gesproken particuliere boycot tegen Fran- sche artikelen. De Amerikaansche huis vrouw- heeft eenvoudig gedecreteerd: wij koopen geen Fransche goederen, zoolang de oorlogsannuïteit van 15 December niet is voldaan" en uit de vroegere hooge sui kerprijzen, welke ook door de Amerikaan sche huisvrouwen naar henedien verdien gebracht, heeft men den invloed van de Amerikaansche vrouw op het economische leven leeren kennen. Het is een groot offer, dait dieze op het moment brengen. Afstand doen van de verschillende „dpr- nierscris" uitde lichtstad.... de parfums, ce toiletten, welke nü worden gemist, is een vrouwen-daad, die voor Frankrijk wei nig goeds voorspelt. Maar diergelijke boy cot-pogingen hebben gewoonlijk verbitte ring tengevolge: zij vormen geen opbou wend element. Zoolang de verhouding van Frankrijk tot de overige wereld zoo ge spannen blijft., zoolang de Quai d'Orsay geen water in zijn nationalistischen wijn doet, zoolang zal de economische crisis blijven bestaan. Het is voornamelijk de economische wereld-oorlog, die voor het grootste gedeelte eer ellende verantwoor delijk is; bij onderlinge eensgezindheid zullen de andere problemen wel vrij spoe dig in goede banen worden geleid, wanneer men de berichten uit New-York De houding van Roosevelt tenminste, wanneer mij de berichten uit New-York mag gelooven wijst niet op een spoe dige regeling der besprekingen! Binnenland, Voortdurend pijn in de lendenen, of scherpe steken als gij u bukt of opricht, wijzen op ver zwakking der organen in den rug. Des te nteer als gij tevens blazen onder de oogen, duizeligheid, hoofdpijn of urinestoornissen kunt opmerken Verwaarloozing dezer verschijnselen kan aanleiding geven tot ernstige kwalen. Er be staat gevaar voor maandenlange pijn of wer keloosheid door rheumatiek, ischias, spit, blaaszwakte. waterzucht enz Laat Foster's Rugpijn Pillen de organen weder tot gezonde werking brengen, zoodat het urinezuur en de andere schadelijke stoffen weder uit het bloed gefiltreerd worden. Reeds jaren verwierf dit speciale middel naam door tallooze mannen en vrouwen van eiken leeftijd hun gezondheid en kracht te hergeven. Bij alle drogisten enz. 1.75 per flacon. EEN JONG GEZIN TE AMSTERDAM DOOR GAS VERSTIKKING OM HET LEVEN GEKOMEN. Een lek in de gasleiding onder het trapportaal. Donderdochtend vroeg namen de be woners van de bovenwoningen van het perceel 36 in de Crijnssenstraat te Am sterdam (West) en ook de bewoners van de belendende perceelen een sterke gas- lucht waar. In elk gezin begon men eerst in eigen woning naar de oorzaak te zoe ken; daarna gingen de bewoners met elkander in verschillende huizen zoe ken, maar tevergeefs totdat het opviel, dat men de bewoners van de beneden woning niet te zien kreeg. Hier woonde de 33-jarige politie-agent De R. met zjjn 25-jarige vrouw en een kindje, een jon getje van een jaar. Kloppen, daarna hard bonken op de voordeur, had geen gevolg; er kwam niemand open doen. De politie jis er toen bij gehaald, en men heeft zich door het achtertuintje tot de woning toe gang verschaft. Onmiddellijk stroomde na het openen van de keukendeur gas in groote hoeveel heid naar buiten, zoodat men eerst de woning goed heeft moeten ventileeren, al vorens er iemand binnen kon gaan. In de voorkamer vond men toen op den grond uitgestrekt den jongeman op den divan, met het kindje in de armen, zijn vrouw, alle drie in nachtgewaad, en alle drie dood, blijkbaar door gasverstikking om het leven gekomen. Een dokter uit de buurt moest vaststellen, dat hier niets meer te redden viel. Vermoedelijk was de dood reeds geruimen tijd te voren in getreden. De geneeskundige dienst heeft de lijken naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Bij verder onderzoek is gebleken, dat zich een lek bevond in de hoofdgaslei ding, onder den vloer van het trappor taal, die door het achterhuis loopt naar de bovenwoningen. De benedenwoning heeft haar eigen hoofdleiding, welke in tact is bevonden. Als het waarschijnlijkst neemt men aan, dat het groote lek in de leiding onder den vloer door de strenge vorst veroorzaakt is. Het gas heeft zich onder de vloeren van de benedenwoning j verspreid en is door naden en kieren doorgedrongen in alle vertrekken. Blijk baar heeft het echtpaar De R., toen het nog niet geheel bedwelmd was, nog po gingen gedaan om met het kind te ont- komen; de lijken zjjn immers niet in de I slaapkamer, maar in de voorkamer ge- j vonden. Waarschijnlijk hebben de man en de vrouw nog willen trachten de ven- I sters te bereiken, om deze open te gooien, 'maar hebben zij daartoe de kracht niet meer gehad. De politie van het bureau Overtoom had vanochtend de taak. de te Amster dam en elders woonachtige familie der verongelukten op de hoogte te stellen van het vreeselijk ongeluk, dat in de huurt groote ontsteltenis veroorzaakt heeft. De overleden politieagent De R. deed dienst aan het politiebureau Warmoesstraat. Roman van HUGO BETTAUER. 34) De toespraak van den directeur bleek haar uitwerking niet gemist te hebben. Het ontbijt werd op het apartement van den Amerikaan geserveerd, een schitte rende auto stond steeds te zijner beschik king, tien flesschen wijn en vijf flesschen likeur in reserve, coiffeur, manicure, schoenpoetser, zeep, parfum, een tailleur die in staat was binnen vier-en-twintig uur een paar colberts te leveren, enzoo- voorts. „Dat is een echte Amerikaan!" meen de de directeur en „Dat is een echte Ame rikaan" echode het in den kring van zyn personeel. In den namiddag verschenen de Avondbladen met het sensationeele be richt van de aankomst van den echten nabob en er meldden zich bij den portier van het hotel Bristol ettelijke reporters om John O'Flanagan te interviewen. Deze laatste bleek uiterst joviaal, klopte ieder een kameraadschappelijk op den schou der, deelde bij doosjes tegelijk, Khedive sigaretten uit, die hij uit het hotel had laten aanrukken en sprak over zijn ar men broer, dien fantast, wien hij slechts een bewijs van zijn broederliefde wilde geven. Eén passage in zijn interview trok den volgenden dag de algemeene aandacht: „Voor zoover ik er in de enkele uren, die ik hier ben, over kan oordeelen, is het Weensche volk veel te trotsch om zich wat te laten schenken!" Laat in den middag verliet de Ameri kaan met zijn secretaris voor het eerst zijn appartementen om op de gang aan alle leden van het personeel, die hem in den weg traden, bankbiljetten rond te deelen, die hij los in zijn broekzak droeg. Beneden aangekomen pakte hij den directeur bij een knoop van zijn jas, gaf hem vriendschappelijk een stomp in de maagstreek en zei: „Dear friend, je hotel bevalt me uit stekend. Maar vertel me nou eens, waar we ons vanavond kunnen amuseeren?" De directeur lachte als de bekende boer met kiespijn en dacht, zichtbaar in gespannen, na. „Wacht eens," kwam hij eindelijk, „als ik het wel heb, is er van avond een groot bal masqué in het Con certgebouw. Een schitterende gelegen heid om Weenen te leeren kennen! Ik garandeer u, dat u zich daar kostelijk zult vermaken." Mister John O'Flangan werd plotse ling ernstig. „Ik heb helaas nog geen f uil dress, wat men bij jullie rok noemt. Ik heli de ge woonte in elke stad, waar ik kom, alles nieuw te laten maken. Dat meesleepen van al dien rommel is me te lastig." De directeur, die in den loop der jarm geleerd had zich over niets te verw le ren knikte begrijpend. „Zeer practiscli, zeer practisch, luis ter O'Flanagan. Altijd alles nieuw, na tuurlijk, dat is het verstandigste, wat u doen kunt. Maar u kunt toch gecostu- meerd gaan! Overigens behoeft u werke lijk niet zooveel omslag te maken. Het zal meneer Altmann, die het bal georga niseerd heeft, een eer zyn u te mogen ontvangen. Dus twee kaarten, niet waar?" De directeur haastte zich naar de tele- lefoon en bracht den schilder Altmann, die de kunstzinnige reclame in Weenen op een ongekende hoogte gebracht heeft, van een en ander op de hoogte. Deze wreef zich vergenoegd in de handen. Het Con certgebouw uitverkocht, Breitbart op het tooneel en de rijkste man ter wereld in een loge prachtig over dat bal zou men voorloopig niet uitgesproken raken. Klokslag tien uur betrad John O'Fla nagan met zyn particuliere secretaris Fred Plumber liet Concertgebouw, dat tjokvol was met dames en heeren in de meest uiteenloopende kleederdrachten. Het comité van ontvangst beschouwde het als een typisch Amerikaansche gewoonte, dat de multi-millionair zelf in een donker colhert met een geruite pantalon ver scheen, maar zijn secretaris correct in smoking. In het geoefende kunstenaars- oog van den heer Altmann maakten de beide gevierde gasten een eenigszins gro tesken indruk. Hij meende in de pantalon vaii den Amerikaan een genaaide winkel haak en op de smoking van diens secre taris ettelijke vetvlekken te bespeuren, aar tenslotte was hij toch zoo verheugd r him komst, dat hij deze kleine onge- tigheden spoedig vergat. De illustre gast werd nu allereerst voorgesteld aan de echtgenoote van den heer Altmann. Daar deze kennismaking op eenigszins luiden toon plaats had, verbreidde zich de mare van O'Flanagan's verschijnieng in een minimum van tijd en eer 10 minuten verstreken waren, was niemand der drie duizend gasten meer onbekend met 't feit, dat de rijkste man ter wereld onder hen vertoefde. Cijfers gingen van mond tot mond, men vermenigvuldigde en deelde en als een loopend vuurtje werd het bericht verspreid, dat mister John de benijdens waardige bezitter was van achthonderd zeven en veertig biljoen. De heer Altmann bracht de beide hee ren naar zijn loge, waar Plumber een be scheiden plaatsje op den achtergrond zocht, terwijl zijn chef al spoedig om ringd was door een groepje heeren, wien hij op luiden toon en breed lachend ver zekerde nog nooit zooveel aardigs te hebben gezien. Een oogenhlik werd aller aandacht in beslag genomen door Breitbard, die nu het podium betrad, een ijzeren staaf mid dendoor boog en daarvoor een honora rium kreeg van vijf millioen. Nauwelijks was het applaus der menigte verstomd, of reeds richtten zich aller blikken weer naarde loge, waarin de richard uit Ame rika troonde. Intusschen had zich een gesprek ont wikkeld tusschen den heer Altmann en de inzittenden der naburige loge, waarin een rijke bankier met zjjn echtgenoote had plaats genomen, welke laatste voor haar zeer alledaagsch costuuni natuurlijk de eerste prijs werd toegekend. De heer Altmann wendde zich tot zijn illustren gast: „Mister O'Flanagan, die heer hier naast ons is een der eerste bankiers uit de stad, evenzeer beroemd om Zijn suëces als om zijn literaire veelzijdigheid en zijn buitengewone gaven van geest. Hij zou graag kennis met u willen maken. Ver leent u mij de onderscheiding u te mo gen voorstellen." O'Flanagan voldeed aan het verzoek en tusschen de heeren ontwikkelde zich een geanimeerd gesprek, in welks verloop de Amerikaan echter herhaaldelijk blijk gaf van een merkwaardige naïviteit. Midden in de conversatie werd de aandacht plot seling afgeleid door een angstkreet van een dame, die een met diamanten bezette haarspang bleek te vermissen. Iedereen begon te zoeken, men kroop over den vloer, de dame jammerde en haar echt genoot raasde. Mister John wendde zich tot het slachtoffer van de verloren haar spang: „Mevrouw, daar dit ongeluk in m ij n tegenwoordigheid gebeurd is, voel ik me verplicht u te troosten. Ik ben zelf een buitengewone liefhebber van juweelen en beloof plechtig u morgen een sieraad te zullen zenden, dat het verlorene spoe dig zal doen vergeten." Algemeene ontroering over zooveel noblesse. De dame droogde haar tranen en de bankier nam het gesprek weer op, informeerde naar den economischen toe stand van Amerika vertelde een en ander over de verhoudingen in Oostenrijk en sprak als zijn overtuiging uit, dat on danks alle crediet de kroon waardeloos was en opnieuw zou dalen. De Amerikaan schudde het hoofd. „Ik ben een andere meening toegedaan. Wij, Amerikanen, hebben wel vertrou wen in Oostenrijk en ik geloof dan ook zeker, dat de dollar spoedig weer op vijftigduizend zal staan." De bankier protesteerde. Als de kroon werkelijk kon stijgen, zou ze al lang ge stegen zijn. Ik voor mij ben er van over tuigd, dat de dollar mede in verband met den huidigen toestand in Eurapa, spoe dig weer de hoogte in zal gaan." Mister John kneep zijn nieuwen kennis zoo hard in den arm, dat deze eén kreet van pijn slaakte. „Well, ik houd er niet van veel woor den vuil te maken. Onmiddellijk hande len! U geeft mij morgen duizend millioen in baar geld en ik betaal u binnen een maand tegen den koers van morgen in effectieve dollars. Ik meen reden te heb ben om te gelooven, dat ik dan een maand lang voor niets leef." De bankier overlegde snel, dat hij bij de huidige stabiliteit van de kroon in ieder geval niet veel riskeerden en aar- zelde toen geen moment op het voorstel j in te gaan. O'Flanagan wenkte zijn secre taris. „Freddy, jij gaat morgen naar dezen i meneer, haalt me duizend millioen kro nen in baar en geeft daarvoor een dollar cheque, betaalbaar on wt" (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1