DE STRIJD OM WEENEN. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERiNGEN EN ANNA PAULOWNA BuitenSartdsch overzicht. Sportkousen!!! 8"%"$ IS ALTI«JD Oost-lndië. 'FOSTER's MMGnUEIfi No. 7233. EERSTE BLAD DINSDAG 7 FEBRUARI 1933 61ste JAARGANG De overwinning van* de nieuwe Fransche regeering De kwestie van de ontbinding van den Pruisischen Landdag. - Gespannen toestand in Roemenië. - Het Chinecsch-Japansche geschil. OOK VOOR CONFECTIE Het kabinet-Hitier. De doekoen ais helper van de politie. FEUILLETON COURAN Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heidersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.NederL Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20 Losse nos. 4ct.fr.p.p.6et. Zondagsblad 'esp. f 0.50 f 0.70, f 0.70,f 1.—Modeblad resp. f 1.20, fl.50, f 1.50, fl.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/b C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENT1ËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct, elke regel meei 10 ct bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct p. adv. extra) Bewjjsno. 4 ct De overwinning van de nieuwe Fran sche regeering. De overwinning van de nieuwe Fransche regeering, die wij in ons nummer van Zaterdag hebben ver meld, is met een stemnienmeerderheid van 1!)5 behaald. De motie van vertrou- j wen was door Herriot en enkele mede standers ingediend. Zij luidde: „De Kamer keurt de regeeringsverkla- ring goed, vertrouwt de regeering, wijst iedere aanvulling af en gaat over tot de orde van den dag". De socialisten hebben vóór de regee- ring gestemd, maar hun woordvoerder zeide, dat zij het zonder geestdrift zouden doen omdat de regeeringsverklaring den socialisten eigenlijk te weinig zeggend en te algemeen was. Wat de aan de stemming voorafgaande interpellaties betreft, zij vernield, dat de afgevaardigde Thibaut (groep-Tardieu) tegen de regeering sprak. Hij verweet den premier, dat deze door de overbodige be noeming van een aantal onderstaats-secre tarissen groote ontevredenheid heeft ge wekt. Hij wees voorts öp de slechte finan- cieele positie en eischte de afschaffing van de wetten nopens de sociale verzekering. Deze wetten hebben tot nu toe den staat 5 milliard franken gekost, welke volgens spreker, beter hadden kunnen worden be steed aan de uitbreiding der verdedigings werken. Thibaut eischte een verlaging der schadeloosstelling der Kamerleden met 10 pet. ten einde op deze wijze de amb tenaren het goede voorbeeld te geven. De tusschenkomst van Herriot, die een beroep deed op een breede democratische meerderheid, ten gunste van het ministe rie, werd door het Centrum met instem ming begroet, terwijl de socialisten koel bleven. De kwestie van de ontbinding van den Pruisischen Landdag. Voor de zitting van den Pruisischen Landdag was Zater- dag. begrijpelijkerwijze, groote belang- j stelling, toen voorziter Kerll haar opende. I Over deze zitting, waarin alleen het voor stel der nationaal-socialisten, tot vrijwil lige ontbinding van den Landdag op de agenda stond, vermeldde de „Nw. Rott. Crt." Zaterdagavond o.m.: Pieck (pomm.) vraagt om de voorstellen der commissie ten gunste van boeren en arbeiders aan te nemen voor de mogelijke zelfontbinding. Kube is daartegen. Hitier zal de boeren en arbeiders nu wel helpen. Koenen (eonim.) wil eerst het verdrag van Ver- sailles van nul en geener waarde verkla-1 ren, waarop de nat. soc. Hinckler zegt, dat de opheffing van dit verdrag een zaak is, die het Rijk aangaat. Kube (nat. soc.) zeide, dat zijn partij bij verschillende gelegenheden had willen meewerken tot de verkiezing van een Pruisischen minister-president, maar al deze pogingen zijn verijdeld, ofschoon wij geen onvervulbare eischen gesteld had den. Daarom moet nu de stem des volks gehoord worden, terneer daar ook ver kiezingen in het Rijk zullen plaats vinden. SNOR, (hij breidt ze zelf), Zuidstraat 19. (Let op den gelen winkel). Ie klas reparatie-inrichting voor alle soorten wollen Kleeding, Kousen en Sokken' (ook de allerfijnste). Voor nieuw werk zijn wij no. I. Deze Landdag is in elk geval machteloos, en gaat het niet langer aan, dat mannen als Braun en Severing nog hooge salaris sen genieten. (Onrust bij soe.-dem., toe juichingen bij nat. soc.). Heilmann (soc.-dem.) zegt, dat het ver bod van de Vorwarts iedere rechtsgrond mist en de naam „een tweede Metternich" nog te veel eer zou zijn voor den uitvaar- diger van dit verbod. Deze soort politiek zal het IJzeren front niet knakken en men zal er de arbeiders zelfs niet door verlei den tot onbezonnenheden, die een staats greep zouden moeten rnotiveeren. Naar Wolff meldt heeft ook de commu nistische Landdaggroep besloten tegen het nat. soc. voorstel te stemmen, na te voren hun standpunt te hebben gemoti- a eerd. Het wordt thans onmogelijk geacht, dat een meerderheid in den Landdag voor het nat. soc. voorstel te vinden zou zijn, aan gezien 212 stemmen noodig zijn om tot ontbinding te besluiten en de nazi's, Duitsch-natiónalen, Duitsche volkspartij en kleinere rechtsche partijen gezamen lijk slechts over 203 stemmen beschikken. De staat van beleg in Roemenië. De Roemeensclie Kamerzitting van Vrijdag middag is zeer rumoerig geweest, meldt de „Nw. Rott. Crt.", daar minister presi dent Vajda machtiging vroeg den staat van beleg af te kondigen voor Boekarest, Ploesti en eventueel andere gebieden. De minister van binnenlandsehe zaken is Vrijdagmiddag door den Koning ont vangen, wien hij een uitvoerig rapport over den toestand uitbracht, met name in het petroleumgebied van Jassy, Galatz en Dombowica.- De' pers eischt algemeen van de regee ring een energiek ingrijpen, doch zij spreekt er voorts haar vreudge over uit, dat nog geen bloed is gevloeid. Het corps der gendarmerie is intusschen versterkt. De lichting 1909 is gedeeltleyk opgeroe pen 0111 de verzwakte troepencontingen ten aan te vullen. Reuter meldt nader uit Boekarest, dat de machtigingswet tot afkondiging van den staat van beleg vannacht door het Roemeensche parlement is aangenomen. De desbetreffende besluiten zullen niet door de militaire autoriteiten, doch door den ministerraad genomen worden. Bij eventueele verkiezingen, wordt de staat van beleg opgeheven. De wet, aldus Reuter, heeft in politieke kringen groot opzien gewekt. De regee ring bezit nu een middel 0111 op radibale wijze tegen de communistische agitatie op te treden; het staat echter nog niet vast, wanneer de regeering daarvan gebruik zal maken. Een later bericht meldde Het koninklijk besluit tot afkondiging van den staat van beleg zou vandaag in het staatsblad verschijnen. De staat van beleg is afgekondigd voor de provincies Boekarest, Ploesti, Galatz, Temesvar en Cernauti (Czernowitz) en voor het in dustriegebied in het Prahovadal. Er wordt, geen censuur op de pers in gesteld. Het Chineesch-Japansche geschil. De commissie van 19 uit de buitengewone Vol kenbondsverdrag, dat de subcommissie van negen, in lange besprekingen in de laatste weken heeft ontworpen. De commissie besprak de vraag wat de gevolgen voor de Volkenbondsstaten zouden zijn na de te verwachten verwer ping der aanbevelingen door Japan en de aanneming daarvan door China. Volgens artikel 15 zal het Japan ver boden zijn China den oorlog aan te doen. Mocht Japan dit toch doen dan zullen de Volkenbondsstaten volgens artikel 16 tot bepaalde maatregelen tegen Japan ver plicht zijn. De vraag werd echter bespro ken wat de houding der Volkenbonds staten zal moeten zijn wanneer Japan niet officieel den oorlog verklaart door v»ort te gaan. Mantsjoerije militair bezet te hou den en nieuwe militaire geweldmaatrege- len tegen het Chineesche gebied te tref fen. Het Volkenbondsverdrag heeft voos een dergelijke houding van Japan gee nerlei voorziening. Naar Chineesche bladen melden, zou een bespreking plaats vinden tusschen den Engelschen en den Japanschen ambassa deur in China, welke betrekking zou heb ben op een verdeeling van China. De Britsche ambassadeur, aldus de bla den, zal in opdracht zijner regeering, den Japanschen ambassadeur Arioschi toezeg gen, dat de Britsche regeering niet zal toestaan, dat de Volkenbond zich in het Japansch-Chineesche conflict zal mengen, evenmin als zij zou goedvinden, dat para graaf 15 van het Volkenbondspact zal wor- den toegepast. j De Japansche regeering zou blijkens |deze berichten, als compensatie voor deze j houding afzien van haar aanspraken op het Jangtse-dal, ten gunste van Engeland. man tijdens een politieken twist overval len en neergeslagen, waarbij hij zoo zware verwondingen kreeg dat hij naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. DE „DIENSTWEIGERIXGS EPIDEMIE IN BELGIË. Nog niet uitgeroeid. De correspondent van de „Nw. Rt. Crt." te Brussel meldt: De strenge straffen, door de krijgsra den den laatsten tijd aan dienstweigeren- de miliciens opgelegd, blijken toch nog geen definitief einde te hebben gesteld aan wat voor sommige bladen de „dienst weigeringsepidemie" wordt genoemd. Weer heeft een milicien uit Antwerpen zekere J. Dehopere, aangeduid voor een batterij van een te Tienen garnizoen hou dende groep veldartillerie, aan den mi nister-president geschreven dat hij zich als Vlaming, als christenmensch en als anti-militarist, steunend op den Bijbel en op uitlatingen van Einstein en Gandhi, in geweten verplicht acht dienst te weige ren. Dehopere zal evenals zijn voorgan gers, voor den krijgsraad worden ge daagd. Een andere dienstweigeraar, de socia list van Volsem, is vorige week, na drie maanden gevangenisstraf, weer in vrij heid gesteld. Heeft hij zich een week bij zijn regiment niet aangemeld, dan zal hij opnieuw worden opgesloten. De „Rote Fahne" opnieuw in beslag genomen. Op last van den hoofdcommissaris van politie te Berlijn is Zaterdag de ochtend editie van de „Rote Fahne" in beslag ge nomen. Twee socialistische bladen in Thüringen verboden. Het Thüringsehe ministerie van bin nenlandsehe zaken heeft het te Jena ver schijnende soc. deni. orgaan „Das Volk" voor 10 dagen verboden en de soc. dem. „Oost-Thüringer Tribune" te Gera voor 14 dagen. Het verbod is uitgevaardigd wegens het afdrukken van den verkies- zingsoproep van de soc. deni. partij. Botsingen. Vrijdagnacht is het te Berlijn op twee plaatsen tot botsingen gekomen tusschen communisten en nationaal socialisten. Hierbij zijn drie communisten door scho ten zwaar gewond. Twee hunner zijn kort daarop in het ziekenhuis overleden. De eerste botsing ontstond in Moabit, waar de 18-jarige communist Alfred Kol- lats door een, revolverschot in de borst doodelijk gewond werd. Vier nationaal socialisten zijn gearresteerd. Kort daarop begon in Neukoelin, in de Fuldastrasse, een schietpartij, waarbij een communist een schot in de dij kreeg, terwijl een lid van de anti-fascistische or ganisatie door een schot in den buik is gedood. Hier zijn een nationaal socialist en negen communisten gearresteerd. In verschillende andere deelen der stad is het eveneens tot schietpartijen geko men. Hierbij is niemand gewond. Te DuisburgHamborn is Vrijdag avond hij een botsing de communist Weokmann door een slag op zijn hoofd gedood. Naar Wolff meldt hebben Vrijdagnacht in de Wilhelm Kettelerstrasse twee com munistische groepen elkaar beschoten, daar elke groep dacht, dat de andere uit Nazi's bestond. Eén arbeider heeft een schot in den buik gekregen en is in be- denkelijken toestand naar een ziekenhuis gebracht. Bij de Martin-Tor was 's middags een Binnenland. BOTSING VAN AUTO'S TE BAARN. Zaterdagmorgen heeft op den Amster- damschen straatweg te Baarn een bot sing plaats gehad tusschen een vracht auto uit Zutfen, bestuurd door den chauf feur J. uit Warnsfeld, en een luxe auto uit Baarn, bestuurd door den heer D. Een der armen van den chauffeur J. be vond zich buiten het raam van de cabine en werd bij de botsing verbrijzeld. In zeer ernstigen toestand is het slacht offer naar het ziekenhuis te Baarn ver voerd. De heer D. kwam met den schrik vrij. De vrachtauto is ernstig, de luxe auto licht beschadigd. KOEIEN GEDOOD DOOR ELECTRISCHEN STROOM. Ten nadeele van den veehandelaar Schaars te Didam zijn vijf melkkoeien in den stal door den electrischen stroom gedood. Het bleek, dat door kortsluiting de ijzeren drinkbakken onder stroom ston den. KIND IN KOKEND WATER GEVALLEN. Terwijl de moeder zich even verwjj- 1 werde om een ketel, dien zij juist in waschiobbe leledigd had, opnieuw te vullen, is Vrijdag het twee-jarig doch- j tertje van den hees Bes te Heerhugo- waard voorover in het kokende water van de tobbe gevallen. De verwondingen wa ren zoo ernstig, dat het kind spoedig is overleden. DE AANSLAG OP DEN BURGE MEESTER VAN NEI)LRWEERT. De aangehoudene op vrije voeten. Men meldt uit Roermond: De aaiTgehouden landbouwer J. F. uit Nederweert, die verdacht werd van den in den nacht van Dinsdag op Woensdag op den burgemeester van Nederweert gepleegden moordaanslag, is na verhoor door de justitie, waarbij hij pertinent bleef ontkennen, aan het hem ten laste gelegde schuldig te zijn, op vrije voeten gesteld. INBREKERS GEARRESTEERD. Den laatsten tijd werden te Heerlen en Hoensbroek herhaaldelijk inbraken ge pleegd. De Hoensbroeksche politie heeft thans twee 20-jarige jongemannen aangehou den, die van deze inbraken verdacht wor den. Ten huize van een oom van een van de beide jongens, werd een huiszoeking verricht, waarbij de gestolen voorwerpen van 10 a 12 inbraken te voorschijn kwa men. De beide mannen hebben bekend. TANTE POS. Vertraging van 17V2 jaar- Een prentbriefkaart, die in den zomer van 1915 te Scheveningen in een brie venbus is gedaan, is Vrijdag nog aan haar adres te Rotterdam besteld. FELLE BRAND TE PURMEREND. Vrijdagavond omstreeks half twaalf is brand uitgebroken in een opslagplaats van mot en krullen, te Purmerend, waar tevens een vrachtauto, een luxe-auto, 25 kano's en aannemerswerktuigen gebor gen waren. De vrachtauto werd branden de naar buiten gehaald, de luxe-auto ver brandde. Omstreeks drie uur laaide het vuur nog fel op en gaf de brandweer nog met acht stralen water. Een pakhuis met graan van den L.T.B., dat in de nabij heid stond, geraakte eveneens in brand, doch men slaagde er in, dit vuur spoedig te blusschen. De huisjes, die tegen het pakhuis aan stonden, liepen groot gevaar. De wind stilte maakte het echter mogelijk, een be gin van brand onmiddellijk te stuiten. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Buitenland. DE „MANTSJOERIJSCHE AL CAPONE" NEERGELEGD. Valevsky,- de „koning" der bandieten van Harbin, die genoemd werd „Al Ca- pone van Mantsjoerije", is in een gevecht met een groot aantal politie-agenten ge dood; hij Avas als het ware doorzeefd met kogels. Valevsky terroriseerde de Rus sische kolonie te Harbin door tal van ont voeringen, moorden en afpersingen. RIJKE BEDELAARS. De politie te Ostrau in Moravië heeft de leiders van een bedelaars-organisatie ont dekt, die een inkomen bleken te hebben van 8 a 10.000 gulden per jaar. De bedelaars, die bij hun organisatie waren aangesloten, moesten ten minste een gulden per dag in de kas storten en daarvoor kregen zij klecren, voedsel en onderdak. De leden dezer vereeniging waren met-deze regeling zeer tevreden en konden aardig wat sparen. Ekele hunner hadden op hun kamer een uitgebreide garderobe en niet zelden gebeurde het dat de bedelaars, na zich in avondtoilet te hebben gestoken, naar nachtclubs gin gen, waar zij groote verteringen maakten. BRAND IN EEN BIOSCOOP BIJ EEN KINDERVOORSTELLING. Acht dooden en twintig gewon den. Vaz Dias meldt uit Vera Cruz: Bij een kindervoorstelling in een bioscoop te Vera Cruz is brand uitgebro ken. Er ontstond een ontzettende paniek. Tal van kinderen werden onder den voet geloopen, ondere sprongen uit de ramen en bleven met zware verwondingen op de straat liggen. De galerijen stonden in lichte laaie en stortten tenslotte in, waardoor vele kin deren onder de puinhoopen werden bedol ven. Tegelijkertijd speelde zich voor de ingangen een verbitterde strijd af tus schen militairen en wanhopige ouders, die in de zaal wilden dringen, om hun kinderen te redden. De ramp eischfte 8 dooden en 20 zwaar gewonden. D© doekoen, die misdrijven op spoort door tusscehnkomst van een zwart gemaakten nagel van 'n kinderduini. Marineofficieren raadplegen met succes een tele paat!!. In „Onze Bode", iiet orgaan uer ver- eeniging van Inlandsche ambtenaren, is een artikel verschenen, getiteld „De Doekoen als helper van de Politie". De schrijver, een ambtenaar van politie, noemt twe" voorbeelden van de aanwending van de hulp van z.g. helderzienden door de politie. I11 het eene geval had de doekoen succes; het was een Arabier, die geraad pleegd werd in een diefstalzaak van siga ren, sigaretten, enz. Al prevelende maakte de Arabier den nagel van den duim van het kind zwart met een soort Oost-Indische inkt; dan zei hij een versje hardop, het welk het kind moest nazeggen, om ver volgens over te gaan tot het stellen van vragen. En zie, op den zwarten nagel zag het kindje een manspersoon, eerst vaag, dan duidelijker en duidelijker; eindelijk herkende het in het beeld een kampong- genoot, verrast zeggende: „Ik zie daar B." Vraag: „Waar?" Antw.: „In een kamer." Vraag: „Wat zie je nog meer?" Antw.: „Veel blikken, cigaretten-blikk'en". Een rechercheur vroeg: „Hoe weet je, dat het B. is?" Antw. „Ik herken hem aan zijn gezicht en de knobbels nan zijn Indien gij voortdurend last hebt van schele hoofdpijn als gevolg van een slechte spijsvertering, gebruik dan eens een poosje Foster's Maagpillen, het betrouwbare, zacht werkende laxeermiddel. Alom verkrijgbaar i f 0.65 fier flacon. Roman van IIUGO BETTAUER. 38) Een oogenblik Aoelde Rudolf dit 011 ver wachte antwoord als een slag in zijn ge zicht, maar spoedig kreeg de wensch Hil de te veroveren, weer de overhand. De liefde zal wel komen, als je maar eerst de mijne bent! Ik zal 111e jouw liefde stap voor stap weten te veroveren. Als je er in toe kunt stemmen mijn vrouw te worden. Hilde, zullen we er beiden geen spjjt van hebben!" Apatisch, weifelend en innerlijk ge kweld door baar gedachten, deed Hilde dat, wat vrouwen onder dergelijke om standigheden steeds plegen te doen: ze stelde de beslissing uit. Geef mij tijd om na te denken, om bet met mezelf eens te worden! Desnoods slechts drie dagen en dan zal ik je zeggen of ik een goede, trouwe vrouw voor je kan zijn of dat onze wegen zich moeten scheiden." Daarbii bleef het en Bernstorf vertrok naar Graz, omdat hij, naar hij zeide, haai niet wilde ontmoeten voor en aleer ze een besluit genomen had. Over drie dagen zou hij terugkeeren om dan dienzelfden Zondag van zijn thuiskomst onmiddellijk na tafel een visite te komen maken. Nog voor de bedenktijd om was. wist Hilde wat haar te doen stond; zij zou Ru- dolf's vrouw worden. Een onderhoud met haar moeder had den doorslag gegeven. Mevrouw Wehningen vroeg haar 's avonds vóór het naar bed gaan, Avat men eigenlijk van haar dagelijksclie uitstapjes met Rudolf Bornstorf denken moest en of deze ernstige plannen met haar had.. Toen Hilde haar daarop van '.Rudolf's aanzoek en den bedenktijd, dien Ize gevraagd had, vertelde, barstte me vrouw Wenningen in snikken uit en zei: j „Hilde, dat is het groote geluk waarop Aie al zoo lang gewacht hebben. Jij en ik. Met één slag zul je weer in onze oude I Avereld terug zijn, niet meer behoeven te werken en volkomen gevrijwaard zijn tegen zulke dingen als laatstEn ik zelf zal mijn ouden dag in rust en tevre- denheid kunnen doorbrengen en me mis schien zelfs een nieuwe zwarte .japon kunnen laten niaken je weet Hilde, dat ik die oude bijna niet meer kan dra gen. En jij hebt zelf ook dringend een wintercostuum noodig Hilde moest tusschen haar tranen door lachen. Zij zag in deze combinatie van huwelijk, zwart zijden japon en winter costuum het ontroerende verdriet van een moeder, wier zAvakke hersenen door dui zenden kleine zorgen gekAveld worden. Ze kuste haar moeder op het voorhoofd, en zei, terwijl het verdacht om haar mondhoeken trilde: ,,'t Is goed, moedertje, huilt u maar niet meer, ik zal met hem trouwen en u krijgt een prachtige, zwarte zijden japon". De beslissende Zondag brak aan met helder, vriezend weer; het scheen, alsof de winter nogmaals met alle kracht den strijd wilde aanbinden met de jonge lente, die 's middags reeds haar warme adem over de aarde zond. Hilde zocht haar lievelingsplekje, een tegen den wind beschutte plaats in het bosch op. Zij, die het geloof aan een hoogere macht, die het lot van een mensch beheerscht, reeds verloren had, voelde zich nu diep treurig, bijna ver- tAvijfeld en steeds Aveer heraalde ze in zichzelf: „Lieve God', zegt u me toch, wat ik doen moet, laat er een wonder gebeuren, opdat ik me niet aan iemand, dien ik niet lief heb, behoef te verkoopen!" En toen enkele uren later het gerinkel van bellen de komst aankondigde van den man, die nog dienzelfden dag haar verloofde zou zijn, kreeg zij een visioen alsof het Ralph was, die daar uit de I slee stapte en haastig op het huis toetrad. Maar in werkelijkheid bleek het Rudolf te zijn. Zijn eerste blik gold Hilde en in zijn oogen ontwaandde ze de vraag, die ze slechts met een kort „Ja" Avilde be- antwoorden. Zij, haar tante en moeder zaten nog aan het dessert, toen Rudolf binnentrad. Hij moest dus nog eenigen tijd geduld oefenen, alvorens hij met Hilde alleen zou zijn. Na de eerste begroeting vroeg Hilde hem, alleen om de pijnlijke stilte te ver breken, wat hij in Gras zooal beleefd had. En eenigszins verlegen lachend ver telde hij: „Graz heeft weer eens een kleine sen satie beleefd. Die dwaze Amerikaan, die aanvankelijk Oostenrijk wilde veroveren, maar toen plotseling zijn kapitaal ver loren heeft, was er en Hilde, die doodsbleek Avas geworden, stiet een lichten kreet uit, zoodat me vrouw Stuppach en Rudolf haar verwon derd aanstaarden, terwijl de in haar ge- dachtengang Avat trage mevrouw Weh ningen eerst langzamerhand de situatie begreep. Hilde herstelde zich zoo goed zij kon en vroeg toonloos: „Welken Amerikaan bedoel je?" „Wel, die Ralph O'Flanagan! Ach, dat is waar, je leest hier in je landelijke een zaamheid geen kranten, derhah'e kon je ook niet weten, Avat er al zoo sedert je vertrek uit Weenen gebenrd is. Welnu, die meneer O'Flanagan die man schijnt me niet heeleniaal normaal te zijn heeft een week of drie, vier geleden zijn plan om uit Oostenrijk een soort gaar keuken te maken, moeten opgeven, want onverwachts dook in Amerika een oudere stiefbroer op, van wiens bestaan hij geen flauw idee scheen te hebben. Deze stiefbroer nu, Jorn genaamd, was de eenige erfgenaam van het geheele vermogen der O'Flanagans en is nu de rijkste man ter wereld, terwijl monsieur Ralph plotseling een arme kerel gewor den is, die slechts de beschikking heeft over een kleine jaarlijksche rente. Wat hij in Graz wilde, weet ik niet, maar een van de bladen daar schreef, dat hij tot het gilde der valuta-speculanten Avas toe getreden. Nadat een en ander in de krant had gestaan, verdween hij weer uit Graz. waarschijnlijk om in Weenen te trachten den hoogston koers voor zijn paar arm zalige dollars te krijgen". Rudolf Bornstorf moest zelf nog om het geval lachen, terwijl mevrouw Weh ningen haar dochter eèn triomfantelij ken blik toewierp, alsof ze zeggen wilde: Zie je wel, dat die Amerikanen allemaal plebejers en zwendelaars zyn? Mevrouw Stuppach echter, Avie het verhaal van O'Flanagan niet in het minst interesseer de, informeerde belangstellend naar de boter- en eierennoteeringen op de Grazer markt. In Hilde woedde een oproer. Zij groef haar nagels diep in haar handpalmen oni niet in huilen en lachen uit te barsten. Zij beefde aan het geheele lichaam, sprong plotseling op en rende met een vluchtige verontschuldiging het vertrek uit, Rudolf volgde haar onthutst en haalde haar in bij de trap, die naar haar kamer leidde. „Hilde, aa-at scheelt je? Je ziet zoo bleek en geagiteerd! Valt het je zoo zwaar mij je jawoord te geven?" j Het meisje drukte haar beide handen tegen het hart. „Rudolf, wees niet boos op me j maar ik kan niet het mag niet ik behoor een ander, dien ik nu moet gaan 1 zoeken Br lag zooveel ijzeren vastberadenheid in haar Avijd opengesperde oogen, dat de jongeman, ook zonder een goed diplo maat te zijn, moest inzien, dat hij hier niets meer mocht hopen. Zwijgend boog hij zich over haar be vende, ijskoude hand, kuste die en ging weg. Tegen haar moeder zei Hilde later: „Ik hei) nog een korte bedenktijd ge vraagd! Hij zal ons over een poosje in Weenen komen opzoeken en daar zal ik dan een besluit nemen. Maar nu wil ik Aveg van hier, direct, zoo mogelijk nog vandaag! Ik heb nog vergeten te zeggen, dat er gisteren een briefkaart van het kantoor gekonioen is met het verzoek zoo spoedig mogelijk mijn plaats weer in te nemen. We moeten terug, moedertje, kwelt u mij niet, het zal alles wel. weer goed worden, u krijgt heusch uw zijden japon, maar laten we nu Aveggaan van hier. terug naar Weenen!" „Staat dat niet in verhand met het ver haal van den Amerikaan?" informeerde mevrouw Wehningen angstig. „Neen, moeder, neen," loog Hilde, .,'t staat, alleen in verband met mezelf! Kom, laten we nu onze koffers gaan pakken!" Mevrouw Stuppach was over dit plot selinge besluit weliswaar verbaasd, maar innerlijk toch ook verheugd en mevrouw Wehningen zuchtte en verzekerde, dat vroeger, tijdens de monarchie, zulke din gen onmogelijk zouden zijn geweest. Daarna maakte ze zich op om Hilde bij het inpakken te gaan helpen. Daar men |den middagtrein niet meer had kunnen halen, moest Hilde haar ongeduld Avel bedwingen tot den volgenden morgen vroeg. Om tien uur arriveerden de beide da mes in Weenen. 0111 zich daarna per j tram naar/ de Krenzgasse te begeven, waar haar een paar ijskoude, onver- warmde kamers wachtten. Hilde, die beefde van opwinding, moest hout en ko len halen, vervolgens naar de markt om de noodige inkoopen te doen en het werd twaalf uur voor ze weg kon gaan met de verzekering, dat ze onderweg wel een kleinigheid zou eten. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1