De muiterij op Hr. Ms. „De Zeven Provinciën TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 9 FEBRUARI 1933. De regeeringsverklaring. - Minister Deckers spreekt krachtige taal. - Vrijdag de ontmoeting met het eskader? De muiters herhalen hun aanbod tot overgave op de reeds gemelde voorwaarden. ff "Wat wilt li bmnï Een situatie-kaartje van den tocht van de „Zeven Provinciën en het eskader. De streepjeslijn geeft de positie van beide partijen aan. Hr. Ms. „Gouden Leeuw" die zich bij de „Eridanus" ter achtervolging van het muitende schip heeft gevoegd. 5 35 Een van de onderzeebooten, die met het eskader onderweg is naar „De Zeven Provinciën". iBKni Een escadrille van drie Dornier Wall-vliegtuigen is met geheime orders van Tandjong Priok vertrokken. Buitenlandsch Overzicht Feuilleton Radio-programma Van links en rechts pa g. h li 2 O Sabang .Oleh Lab- Ta nam) ^nedjlong "Rad.1a Tanatoe Route vsgi dg~"2gvuu piuv-aiclua'' RE<? ^RINGSVERKLARING, .bij den aanvang van de vergadering van de Tweede Kamer van Dinsdag heeft de minister v. defensie, dr. L. N. Deckers, namens de regeering de volgende verkla ring afgelegd. „De regeering stelt het op prijs, de ge legenheid te hebben, te dezer plaatse een verklaring af te leggen naar aanleiding van de muiterij aan boord van Hr. Ms. „Zeven Provinciën", een misdrijf, waar van de regeering en het Nederlandsche volk met leedwezen en verklaarbare erger nis hebben kennis genomen. Aan boord van het muitende schip be vonden zich zestien officieren, negen Europeesche onderofficieren en ongeveer 140 Inheemsche schepelingen. De „Zeven Provinciën" volgt thans sedert den nacht van Zaterdag op Zon dag de Westkust van Sumatra en wordt op korten afstand gevolgd door een gou vernementsvaartuig, aan boord waarvan zich bevinden de commandant van de „Zeven Provinciën", zeven officieren, tien En'-ooeesche onderofficieren en twin tig Europeesche korporaals en manschap pen. De overige bemanning van de „Zeven Provinciën, bestaande uit vier officieren, zeven Europeesche onderoffi- ren, zeventien Europeesche korporaals en manschappen en 106 Inheemsche schepe lingen bleef achter aan den wal. Het achtervolgende gouvernementsvaar tuig is in staat, omtrent plaats en koers van de „Zeven Provinciën" juiste inlich tingen te geven. Volgens de laatste be richten bevond het schip zich ter hoogte van Simoek, bezuiden Nias. De noodige strijdkrachten: de kruiser Java, torpedobootjagers, onderzeebooten, bewapend met oorlogstorpedo's, en vlieg tuigen, bewapend met bommen, worden samengetrokken om de muiters tot over gave te dwingen. Van onderhandelen mag en kan geen sprake zijn. Geschiedt de overgave niet onmiddellijk en onvoorwaar delijk na sommatie, dan zal met geweld worden opgetreden. Ingrijpende maatregelen zullen worden genomen tegen verderfelijke invloeden, die de geesten hebben rijp gemaakt tot aanranding van het gezag door landsdie naren, die vrijwillig den plicht op zich hebben genomen, dat gezag te dienen. De regeering zal het op prijs stellen, als de Kamer zou kunnen besluiten, de op haar dagorde voorkomende interpellatie onmiddellijk te doen plaats hebben." Gedurende de voorlezing van deze ver klaring werd de minister van defensie herhaaldelijk in de rede gevallen door Kamerleden. Er ontstond eenig rumoer. De president moest eenige malen hame ren en verzocht ten slotte aan de Kamer, den minister in staat te stellen, met zijn verklaring door te gaan. De Commandant was op de hoogte gebracht van het wegva ren van de „Zeven Provinciën". Hij beschouwde de mededfeeling als een grap. Batavia, 8 Febr. (Aneta). De „Deli Courant" meldt dat de in specteur van politie, J. Vermeer, te Kota Kadjah Zaterdagavond 4 Febr. om 7u30 een waarschuwing kreeg dat de schepelin gen met de „Zeven Provinciën" zouden wegvaren zoodra de commandant en de officieren in de sociëteit zouden zijn. De heer Vermeer waarschuwde onmiddellijk den assistent-resident van Groot Atjeh die het bericht onmiddellijk doorgaf aan den commandant van de „Zeven Provin ciën", overste P. Eikenboom. Laatstge noemde heeft het bericht blijkbaar als een canard beschouwd, zoodat de heer Vermeer om 10ul5 alleen op den steiger stond toen het schip wegvoer, onmachtig om iets te doen. De Nw. Rott. Crt. schrijft naar aanlei ding van dit telegram: Wij zouden de juistheid van de verba zingwekkende mededeeling in bovenstaand telegram het liefst in twijfel trekken. Ze is echter met zooveel bijzonderheden toe gelicht, dat men haar wel als juist moet aannemen. De Deli Courant, waarvan ze afkomstig is, heeft in Atjeh goede verbin dingen en zij is het ook geweest, die de eerste nadere bijzonderheden omtrent het op „De Zeven Provinciën" voorgevallene heeft gemeld. De waarschuwing als feit aannemende, kan onze eerste indruk niet anders zijn dan dat de houding van den commandant volkomen onverantwoordelijk is geweest en hij in dezen troebelen tijd daarmede in elk geval rekening had behooren te hou den. De commandant heeft haar blijkbaar opgevat als een canard. Moei men hieruit misschien afleiden, dat er tevoren méér dergelijke waarschuwingen in verband met de bestemming van het personeel zijn ge daan, waaraan men géén waarde bleek te hechten? In elk geval bevestigt deze op vatting dan toch, dat de commandant geen begrip gehad heeft van hetgeen er onder zijn personeel omging en ten on onrechte ten volle gerust moet zijn ge weest omtrent de gedraging der beman ning. De waarschuwing kan den comman dant tijdig genoeg hebben bereikt. Ze is ongeveer twee uur ontvangen vóór het uit gaan van de lichten aan boord, hetgeen om 9 uur geschiedde, waarna om 10 uur „De Zeven Provinciën" wegvoer. Het is thans zeker nie' het oogenblik om nader de schuldvraag ten aanzien van den com mandant te stellen. Een onderzoek naar alle omstandigheden van het gebeurde zal vanzelf ook omvatten de vraag: in hoe verre het gebeurde voorkomen had kun nen worden van de zijde van den com mandant en zijn staf. Vrijdag ontmoeting met eskader? De speciale Bataafsche corr. van „De Telegr." seint aan zijn blad o.m.: Men verwacht op grond van verschil lende gegevens, dat het eskader zich Vrij dag tegenover de muitende „Zeven Pro vinciën" zal bevinden. Op dien dag wordt dan ook de beslissing verwacht, die zich op een wijze, waarover op dit oogenblik nog niets definitiefs te zeggen valt, ver moedelijk zal afspelen nabij de Straat Soenda. Het ligt naar wij vernemen in de be doeling van het Java-eskader om, indien dit noodig blijkt, over te gaan tot een ge meenschappelijke krachtige actie, d.w.z., dat gezamenlijk zal worden geageerd met de vliegmachines en de torpedobooten, die tot het Java-eskader behooren, zoo dat de muiters zich zullen bevinden tegen over een gesloten front van gevechtseen heden van uiteenloopenden aard. De bewapening van „De Zeven Provinciën". Batavia. „De Zeven Provinciën", welke naar bekend is twee kanonnen van het 28 cm kaliber, vier kanonnen van het 15 cm kaliber en enkele stukken van 7§ cm voert, heeft geen luchtafweergeschut aan boord. D« I.S.D.P. verzoekt den gou verneur geen geweld te doen ge bruiken. Batavia, 8 Febr. (Aneta). De Indische Sociaal Democratische Par tij en de Nationale Fractie in den Volks raad verzond het volgende telegram aan den gouverneur-generaal van Ned. Indië en aan den minister van Defensie. „Het gebeurde op de „Zeven Provin ciën" betreurend en de noodzakelijkheid van het terugbrengen van het schip on der marine bevel erkennend, wil de Na tionale Fractie in den Volksraad en de fractie van de I.S.D.P. in dat college Uwe Excellentie dringend aanbevelen slechts in uiterste noodzaak geweld te doen ge bruiken aangezien: le alsdan de geheele bemanning en hun familiebetrekkingen benevens het schip het slachtoffer zullen worden. '2e. dat de zaak thans geen politieken ondergrond heeft en alsdan de politieke agitatie een middel van verschillende zij den kan worden. 3e dat de bemanning zelf op den voor grond stelt dat zij geen geweld beoogt doch een demonstratie tegen de salaris- vermindering en tegen de arrestatie van hun kameraden. Het eskader op w eg naar Tandjong Priok. Het eskader dat onder commando van den eskader-commandant, kolonel M. H. van Duim de „Zeven Provinciën" tege moet vaart is momenteel op weg naar Tandjong Priok. De „Eridanus" zet de achtervolging van de „Zeven Provinciën" voort. De mijnenlegger „Gouden Leeuw", welke hedenmorgen Padang heeft verla ten, heeft zich bij de „Eridanus" ge voegd. De muitende bemanning seint aan den commandant, dat de voor waarden voor overgave onveran derd worden gehandhaafd. Batavia, 8 Febr. Naar wij vernemen heeft het radiostation van de „Zeven Provinciën" het volgende draadlooze be richt uitgezonden, dat gericht was aan den commandant van het schip, kapitein luitenant ter zee P. Eikenboom, die aan boord vertoeft van het Gouvernements vaartuig „Eridanus", dat nog steeds de vervolging voortzet: „Wij verzoeken u om de hoogere auto riteiten namens ons te willen mededeelen, dat door ons geen communistische neigin gen worden gekoesterd en dat wij niet van plan zijn tot gewelddadigheden over te gaan. Wij willen alleen protesteeren tegen de korting op de salarissen en tegen het in arrest stellen van onze kameraden. Alles aan boord is goed. Er zijn geen ge wonden. De dienst heeft voortgang als gewoonlijk. Wij zijn bereid ons over te geven in den vorm waarvan ons eerder bericht melding heeft gemaakt." (onderteekend) De Europeesche en inheem sche bemanning. De Indruk van dit telegram la marinekringen. Aneta-Holland meldt, dat in bevoegde marinekringen aan het bovenstaande radio-telegram van „De Zeven Provin ciën" weiriig beteekenis wordt gehecht. Aanvankelijk hadden de muiters een tele gram van soortgelijken inhoud verzonden aan den commandant van de marine te Soerabaja. Nu daar met geen enkel woord op geantwoord is, zullen de muiters waar schijnlijk het nog eens via commandant Eikenboom hebben willen probeeren. De regeering zal echter ongetwijfeld haar voorwaarde van onmiddellijke en onvoor waardelijke overgave handhaven en van het radio-telegram geen nota nemen; wat de onderteekening: „Europeesch en in- landsch personeel" betreft, is men van meening, dat deze wel onder alle voorbe houd aanvaard moet worden. Het verbod van d'e Arbeiders pers voor militairen en de nieuwe uitgave De zeven provinciën. In verband met het verschijnen van „De Zeven Provinciën", het nieuwe door de n.v. Arbeiderspers uitgegeven blad, verneemt de Nw. Rott. Crt. van de meest bevoegde zijde, dat deze nieuwe uitgave ook onder het verbod van den minister van defensie valt. Hoewel het nieuwe orgaan niet met name genoemd wordt in de lijst van geschriften, welke de militai ren der zee- en landmacht niet in hun be zit mogen hebben en niet mogen versprei den, zullen de betrokken autoriteiten uiteraard deze nieuwe uitgave eveneens van de militaire terreinen weren. Groote belangstelling te Moskou. Het persbureau Vas Diaz meldt uit Moskou: De muiterij op het Nederlandsche pantserschip de „Zeven Provinciën wordt te Moskou met groote belangstel ling gevolgd. De Nederlandsche sectie van de Komintern heeft tot de bemannin gen van de handels- en oorlogsschepen van alle landen per radio een oproep ge richt om bij een eventueel bevel tot ach tervolging van het muitende schip ge hoorzaamheid te weigeren, opdat aan de „Zeven Provinciën" de vlucht voor de Nederlandsche oorlogsschepen vergemak kelijkt wordt. De Nederlandsche commu- nistis sectie verklaart verder, dat het pantserschip, wanneer het zich in de wateren van Sowjet-Rusland bevindt, in veiligheid is. De geheele politieke pers te Moskou beschouwt de muiterij als een bijzondere aanwijzing voor de revolution- naire gezindheid in Ned. Oost-Indië. D« in Koetaradja achtergebleven schepelingen. Koetaradja. De 67 Inlandsche schepe lingen, thuisbehoorende aan boord van de „Zeven Provinciën", die alhier zijn ach tergebleven, werden ondergebracht op de posten Tjalang, Goumpang, en Tangso. De 29 Europeesche schepelingen blijven te Koetaradja. De 3/e algemeene vergadering van den Provincialen bond van Rundveever. in N.-Holland. De ondergang van de Atlantique. Het schip afgekeurd Smokkelaarsdrama onder de ge meente Rucphen (N.-Br.) Ver moedelijk een smokkelaar dood geschoten De schatten van de Lutine. De plannen van den Gennepenaar worden ten uitvoer gebracht De audiëntie van de vertegen woordigers van het Cambo bij den secretaris-generaal van het departement van defensie Overval op 16-jarigen jongen onder de gem. Nuland (N.B.) De nieuwjaarsrede van den bur gemeester Tientallen motorbooten en hon derden kano's verbrand bij een brand te Amsterdam De muiterij op „De Zeven Pro vinciën'. Zal er Vrijdag een ont moeting plaats hebben? De mui ters herhalen hun aanbod tot overgave Alle uitgaven van de N.V. „De Arbeiderspers vooor de vloot ver boden Gemeenteraadsvergadering Omtrek nieuws Marineberichten Marktberichten s 2 1 X m 2 1! 2 5 pag. 8 8 Radiobericht van het muiter- schip? Volgens een te Soerabaja loopend ge rucht zouden de vrouwen der zee-officie ren, die te Soerabaja wonen, reeds Zon dagmorgen van hun echtgenooten, die op de „Zeven Provinciën" zijn ingedeeld, te legrafisch bericht hebben ontvangen, mel dend, dat alles wel is aan boord. De Indische Courant, die melding van dit gerucht maakt, wijst er op, dat de mui terij een bijzonder ernstig aspect heeft, daar men van tevoren door de politieke recherche was gewaarschuwd over den geest onder een deel van de bemanning, die beslist ongunstig moet worden ge noemd. De Aldebaran te Padang. De „Aldebaran", welke de „Zeven Pro vinciën van Oleleh af heeft achtervolgd, is heden om 11 uur 45 v.m. in Emma- haven aangekomen. Het schip had slechts tweederden der bemanning aan boord. De bemanning was zeer vermoeid, daar zij 2j/4 dag onafgebroken in touw is geweest. De proviand raakte op, het personeel werd op rantsoen gesteld. De gezaghebber confereert met den re sident van Sumatra's Westkust. De Zeven Provinciën vervolgt de reis. Batavia. De „Zeven Provinciën" ver volgt de reis. Voorbereidingen worden ge troffen, waarbij vliegtuigen en het eskader naar het Westen worden geconcentreerd. Het eskader. Commandant van de kruiser „Java" is de kapitein ter zee J. T. A. Bruinsma. Groepscommandant van de torpedoboot- jagers, tevens commandant van de „Evert- sen" is de kapitein-luitenant ter zee Door man, commandant van de „Piet Hein" is de luitenant ter zee der eerste klasse J. B. de Meester. Een telegram uit Buitenzorg aan de Koningin. Buitenzorg. Gisteravond heeft de ge meenteraad van Buitenzorg, alvorens over te gaan tot de behandeling van de agenda, met algemeene stemmen een motie aan genomen, luidende: „De stadsgemeenteraad van Buiten zorg bevestigd nogmaals in deze tijden aan Uwe Majesteit en Haren Hoogen Vertegenwoordiger in dit deel der Ne derlanden de plechtige verzekering van hechten trouw aan het Nederlandsch Gezag en liefde voor het Huis van Oranje". Deze motie zal telegrafisch ter kennis van H.M. de Koningin worden gebracht en Z.E. den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië. Op de publieke tribune in de raadszaal had een groot aantal leden van het Indo- Europeesch Verbond plaats genomen.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 5