HFI DFRSCÏ1E COURANT VAN Z\TERDAG 0 FEBRUARI Julianadorp. Callantsoog. Geweldige ontploffing sn het Saargebied. iport. Laatste berichten. Yv in&cii. Kijkjes uit mijn venster. Te Neunkirchen is een 8o meter hooge gashouder in de lucht gevlogen. - Het aantal dooden nog niet bekend; men spreekt van meer dan duizend gewonden. Vrijdagavond is door 50 cm. breed COCOS J. Dunselman, Keizerstraat afstandsmarsch der GYMN. EN scher1avereen. „concordia" te haarlem. koninklijke nederlandsche athletiek-unie. Tijdschriften en Weekbladen. Het reddingswerk te Neunkirchen, 'O JAARVERGADERING „HELP U ZELF". Bovengenoemde vereeniging hield uezer tagen in café „Cérès" haar 22e jaarver- De voorzitter, de heer N. Hoogschatten, cpend de vergadering en heet de aanwe zigen hartelijk welkom. De notulen der vorige verga ering en het iaarversiag van de secretaris, den lieer \v. Kiezeiing. worden onder dankzegging goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den penning meester, .en heer C. Vlaskamp, vermelden ve: Ontvangsten contributie J l.Uoi..o l itgaven ziektegeld 781.57». bof*1"?1 ƒ127.ro. diversen ƒ128.62, totaal 1.03<.69 nadeelig saldo ƒ2.96. Waar echter aan r-'iite een beo rag is gekweekt van J 50.88, kan aan de reserve een becrag worden toegevoegd van f 47.92. Het aantal u'tge- k;erde ziektedagen heeft bedragen 8'-^, verdeeld over 26 gevallen. De financieele commissie bracht by monde van den heer K. Kos rapport uit «ver de rekening en verantwoording, welks ooor haar in de juiste orde was bevonden en adviseert tct goedkeuring van het jaar verslag. De commissie voegt er aan toe, dat z:i hoopt, dat het den penningmeester, den heer Vlaskamp, die reeds langen tijd als zoc anig in het bestuur werkzaam is, nog vele jaren gegeven moge zijn, de fi nanciën voor de vereeniging te kunnen be hartigen. (Applaus). De voorzitter sluit zich gaarne bij deze woorden aan en dankt den penningmeester voor zijn accuraat gevoerd beheer. Spr. dankt de commissie verder voor haar rap port en memoreert nog, dat het afgeloopen jaar weer eens een voordeelig saldo heeft geschonken. Tot bestuursleden werden met op één na algemeene stemmen herkozen de heeren K. Hoogsc-hagen en A. Kater, reserve be stuurslid de heer K. Schouten. Tot leden van de financieele commissie werden gekozen de heeren A. Schoorl en K. Schouten, reserve de heer L. Schoehiiis Allen nemen hunne benoeming aan. De beschrijvingsbrief van den bond van Ziekenkassen benoorden het IJ werd zon der op- of aanmerkingen goedgekeurd. Als afgevaardigden naar de bondsver gadering, welke te Alkmaar zal worden gehouden, worden gekozen de heeren J. Bijwaard en C. Vlaskamp, plaatsvervan gers de heeren K. Kos en P. Timmer man Sr. In de rondvraag wordt de propaganda voorde vereeniging aanbevolen. De contri butie bedraagt per verzekerden gulden 2M cent per week. Arbeiders kunnen zich verzekeren tot een maximum van 20 van hun loon; dit is het verschil tussclien Eigen werkers kunnen zich naar eigen ge- loon en hetgeen de ziektewet uitbetaalt, noegen verzekeren tot een bedrag variee- rend van 9 tot 18 gulden per week. De voorz. sluit hierna de vergadering en dankt de aanwezigen voor de prettige en aangename samenwerking. De rijksklerk dier Directe Beslastinffen ter Controle Grond-belasting te Tiel, J. Tjoelker, is met ingang van 16 Februari 1933 overgeplaatst naar het Ontvangkan toor te Scliagen. KEGELEN. Door de Kegelclub „Schagen" en „Hout of fout" is een onderlinge kegelwedstrijd gehouden, waarvoor veel animo bestond. Ie prijs, Schagen I, zilveren lauwertak, 648 punten. 2e prs, Schagen II, verguld zilveren me daille, 532 punten. 3e prijs, Hout of fout III, zilveren me daille, 494 punten. Hoogste korpsgooier, Schagen, J. G. Jansen, Gouden Kegel, 121 punten. Hoogste korpsgooier, Hout of fout, C. van Stralen, 116 punten, zilveren vulpot lood. Trefferprijs D. Klos Pzn., Schagen, zil veren kegel, 116 punten. Van den vrijen baan-wedstrijd, waarvoor een vijftiental mooie prijzen beschikbaar waren gesteld, werd door de dames en heeren éen druk gebruik gemaakt. Burgerlijke Stand van Schagen van 29 Februari. GEBOREN: Maria Margaretha, d. v. W. Wit en M. Molenaar; Nellie, d. v. KI. Kant en N. Kuiper. ONDERTROUWD: Jan Roggeveen en Maartje Aaltje de Hoop. GETROUWD: Johannes Spaansen en Helena Reinsje Bakker. POLITIE. Gevonden: een sleutel, een nuch ter kalf, een kinderhandtaschje. Verloren: een heerenhorloge, een doos met kousen. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. Geen dienst. Zendingsgebouw „De Ster der Hope". 's Morgens 10 u. en 's avonds 7 uur de heer L. Brasser, van Den Helder CRISIS-COMITÉ. Het plaatselijk Crisis-Comité alhier heeft van het Nationaal Crisis-Comité een bijdrage ontvangen van 150.en boven dien 10 wollen dekens. DIENSTPLICHT. Aan den dienstplichtige N. Kossen, van lichting 1933 is vrijstelling verleend voor den tijd van 1 jaar wegens kostwinner schap. „ZANGLUST". Naar we vernemen, zal de Dameszang- vereeniging „Zanglust" alhier ook dit jaar deelnemen aan het concours van den Noord-Holiandschen Zangersbond. Dit concours zal plaats vinden in Noord- Scharwoude; Klppolytushoef. HET VIJF-EN-TWINTIG JARIG KOSTERES-JUBILEUM VAN MEJ. TR. DE WIT—LONT. Het 25-jarige kosteres jubileum van mej. Fr. de WitLont waarvan wij reeds in een vorig nummer melding maakten, is j.1. Donderdag niet onopgemerkt voorbijge gaan. Vanwege de Doopsgezinde Gem., Zuster- en Jongerenkring had zij behalve de felicitaties, vele bloemstukken en ca- deau's in ontvangst te nemen. Ook van andere zijden kwamen vele brieven en kaartjes binnen, zoodat de jubileerende kosteres bijna tijd te kort kwam alles te ontvangen, terwijl de persoonlijke geluk- wenschen maakten dat haar kamer bijna te klein werd alles te regelen en te ont vangen. BOUWTERREIN. Men deelt ons mede. dat door den heer C. Scheltus een perceel bouwterrein is aangekocht van mej. de wed. D. N. Mul der gelegen, aan de Slingerweg voor den bouw van een dubbel burgerwoonhuis. VERGADERING VRIJE GROEP. Door de Vrije Groep afdeeiing Wierin- gen, werd Donderdagavond een openbare vergadering gehouden in het café van den heer Scheltus, te Hippolytushoef. Daar de spreker van dezen avond, de heer J. Hoving, redacteur van de Vrijdenker, te Halfweg, wegens sterfgeval verhinderd was, sprak de heer G. Vergaay over het onderwerp. „Van crisis tot revolutie'. De vergadering werd door pl.m. 60 personen bijgewoond. MUZIEK VEREENIGING „HARMONIE". Zondag 19 Februari zal bovengenoemde vereeniging een uitvoering geven in „Concordia" te Hippolytushoef. CENTRALE BOND VAN TRANSPORTARBEIDERS. De Centrale Bond van Transportarbei ders zal op Zaterdag 11 Februari a.s. een i feestavond houden in de zaal van den heer 'Halfweg „Concordia" te Hippolytushoef. Spreker is deze avond de heer Laan. Het programma bevat tooneel en bal. Den Oever. CHRISTELIJKE NATIONALE SCHOOL. Door de leden van bovengenoemde school werd in de algemeene ledenverga dering het nieuwe bestuur als volgt ge kozen: O. Deen, voorzitter, Meeger, secre taris, v. Kalsbeek, penningmeester, C. I Wor, Guldemeester en Landolt, leden. Het oude bestuur is in zijn geheel afgetreden. ZANGVEREENIGING „EXCELSIOR". De jaarvergadering van bovengenoem de vereeniging zal plaats vinden op 23 Febr. a.s. in de zaal van den heer Tijsen, te Den Oever. had niets te maken met erfpacht en andera zaken, die je het leven zuur maken. Waar een wil is, daar vindt men ook den weg en hier gaf lui zijn beste krachten om z'n brood te verdienen en zijn vrouw had een zwaluwachtige vlugheid, langs ce huizen en ze was steeds gelukkig met haar negotie. Ze hadden nooit geen rijkdom ge kend, maar er was toch altijd brood op de plank geweest en wat wil je nog meer? Beiden waren geschapen voor reizen en trekken door grachtjes en langs oevertjos en ze hielden van een telkens nieuw ver schiet. En dan voelden ze van deze heer lijke dingen een gedachte aan rijkdom en weelde en ze waren er zoo aan gewend en gehecht, dat ze niet graag wilden ruilen met den glans en de gezelligheid van men schen aan de Binnenhaven of Hoofd gracht. Hü begeerde alleen zoo'n woon schuit en de straat, het vrije pad lokte hem hevig en gaf ook zijn vrouw kansen om te verkoopen. Hy hunkerde geregeld naar ongeknelde vrijheid, de wereld door te zwerven en te avonturen, onverschillig in welke plaats of dorp. Hy was van kinds been in de practijk en overal kende hy dien weg en de spraak en in vele steden en gehuchten aan het water was hy ge weest. Hij was een onverzadigde landver huizer en met jagende levensdrift rolde hy door de tijden heen. Vandaag hier, morgen daar. Och, het was voor hen zoo aantrek kelijk. Maar wat zijn geluk betreft, het best slaagde hy steeds weer in Den Hei der. Hier leefden meewarige vrienden en kennissen, altijd weer goedhartig voor lieden bij den weg. In Den Helder kon .ie nooit een moed verliezen. Trof je op andere plaatsen onverschilligheid en tegenstand en dorrende, koude toestanden het Heldersche publiek wist voor maat schappelijke zwoegers steeds nog de hand over het hart te strijken. Zonder kruipe rige vriendelijkheid kregen hij en zijn vrouw meestal een goed gehoor. Den Hei der werkten zij af tot de graat en toch ver veelde het nimmer. „Deze stad is dus een kostelijk terrein voor uw avontuurlijk leven?" „Het is hier wat je noemt. Misschien zit dat in de vaste traktementjes en de wel vaart, maar hier is gastvrijheid en het is in Den Helder voordeelig scharrelen. En weet u wat ook zoo'n massel is in deze ge meente? Je hoeft nergens te klimmen en de huizen zoo maar aan den weg het is een lust voor ons scharrelaars." Hy pookte het kacheltje op an deed het roefluikje zorgvuldig dicht, want buiten kletterde de regeai en de vuile zwarte rook dwarrelde neer en in het schemerige ver blijf hing een zwoele lucht, zoodat je naar het dek snakte om uit te waaien. Maar hy ging opgewekt verder: „Het stads'even kan me soms angstig maken en als het dan zoo laat is, can moet ik weg en verankeren. Als ik geen afwis selend bestaan had, zou ik geen gezond uur meer hebben en myn vrouw is precies zoo. Dat vaste gedoe is voor haar niets ge daan, wat jij, ouwe? WÜ zijn geboren zwerversmenschen en vinden met zoo'n schuit alles wat je maar verlangt." Buiten boord sputterde de regen en in de huizen aan de Bassingracht scheen het avondlicht door de gordijnen en er liepen menschen die er door moesten. „Ik weet, dat men ons wel eens tobbers noemt, maar daar hebben we nooit geen erg iri. Nou ja, het is een ouwe kast, maar we zijn er in getrouwd en m'n kinderen zyn er geboren en ik heb er mijn koperen bruiloft al in gehaald. Maar nou moet ik je groeten, maat, want we gaan onder de wol. En misschien trekken we morgen naar 't Zand en vandaar naar Alkmaar en Purmerend. Saluut hoor!" Kouwelijk in zijn schouders gedoken sloop hii langs luiken en richels naar de roef en daar beneden spookte de schim van een vrouw met een witte slaapmuts en de kinderen lagen roerloos op een bed in de ruimte van het schot, waartegen de kille spoeling van het grachtwater klonk. Met een opgelucht gevoel sta je weer op straat, Er was geen levende ziel op het pad. In de lange reeks muren en schuttin gen van de Binnenhavenerven stonden af en toe de brokken huisjes. En eerst bij de brug was weer de intieme gezelligheid van een huiskamer en dit gaf reden om er over te denken hoe de vrienden van het zwerversgiide leven, op een miserabele woonschuit in de gracht, met hun fieren vrijheidszin in het ongerepte buiten. De straten waren leeg en het gutste van de harde buien. Van de Zuidstraat reed een vigelante en de koetsier had zijn kraag hoog opgezet en het paard liep krom-in- elkaa'r en triest-sjokkend. Op de scheens- bel van de „Schorpioen" werden wat sla gen geluid. Aan dek liep de wacht in olie goed. Maar het leefde er van licht en men schen door de poorten van het logies en ineens denken we nog even aan die schui ten in het Heldersche kanaal, waar de eenzaam wonende bevolking aan den wa terkant bijeen stumperde. Onder de menschen die aan den waterkant wonen. Een oude rcesitige schoorsteen rookte zacht en gezellig van een woonschuit, ne derig en verzonken in de grauwde van het water aan de Achterbinnenhiaven, De stuivige motregen zeeg traag neer en hier en daar hing een petroleumlamp armoedig te kwijnen langs het boord van een rij hoog gebouwde drijvende hokken, troosteloos vaal en naargeestig in het don ker verscholen, met de natte wasch aan een lijn gesjord. Van het walletje lag een smalle glibbe rige plank naar de nauwe, scheefgezakte opening en plots dook een gezicht met groeven en bleeke kleur naar buiten en met een grilligen zwaai van zyn hand klonk het: „Stop eventjes, can maak ik wat licht, anders stap je mis en ik heb geen red dingsmiddelen aan boord." Met een walmende lantaarn scharrelt hy langs de luiken en toen riep hy: „Kom nou maar over, maat." In het knus-kleine huisje van de gracht stonden een tafeitje en een paar stoelen en er hingen vroolyke schilderijtjes van vagebonden aan den wand, Precies een speelgoed-kamer, door' kin deren in elkaar gezet. Er was een atmosfeer van gestampte pot en gebakken spek en een vtouw er. twee kinderen smulden er van niïar binnen. „Eet smakelijk." „Nou, dat is in orde hoor, en laat niks te wenschen over." Ze zaten met opgetrokken beenen en kromme ruggen aan het avondmaal. Moeder maakte winterpantoffels voor den straathandel en vader was sehaatsen- slyper in hart en nieren, die vry en frank leefde en ziek zou worden van heimwee, als hij in een woning tusschen ingesloten straten moest verblijven. Van zyn school jaren af had zich in hem het ieven op het water geopenbaard. Het was niet de weelde van een pleizierjacht, want in zoo'n woon schuit boterce het niet steeds, maar hij was gegroeid en gewend in dit soort van huiselyk geluk. De stormvlagen en de windrukken in de winterkoude hadden hem niet afgetakeld, maar het was wel eens raadse'acht g. hoe een mensch ge zond bleef in deze primitieve toestanden Doch er was voor ziin gezin optimisme ge- neeg. Hij ha:' g en kopzorgen voor greote belastingen, voor hooge huishuur en hij VOOR DEN POLiTitA^Ulli ER TE ALKMAAR. Zitting van 6 Februari. De onvrijwillige pelgrim 0'VsÏJrsinge 1 het justitieele Mekka op den Ge^Wfj te Alkmaar, die ditmaal metnunine werd bevoorrecht, was een dame 1 Helder, nu t name Anna V., die eenter niet de moeite had .jk aan de invitatie gehoor te geven BlyK baar stelde zij vertrouwen in den poim rechter. Haar was voorts ten laste gel dat zij op 2 Nov. de getuige 'n*U- Dartelen, huisvrouw van den nee minder vriendelijk had toegevoig Wasch je vuile gezicht, lulla. Mej. scheen later berouw te hebben van cie: onwellevendheid en had schriftelijk aan den politiercehter haar spijt betuigd. Eisen en vonnis 10 boete of 10 dagen. 'n Brutale paardengeleider. De landbouwer Frans N. uit Anna Paulowna had zich op 3 November de vrij heid gepermitteerd een aantal paarden te Vervoeren over de brug, die is gelegd over de schutsluis te Den Helder. De man was tevens zoo brutaal om een ge deelte van de brug dicht te draaien, na dat hjj den sleutel eigenmachtig had weg genomen. Toen de sluiswachter Brouwer daarop zich weer in 't bezit van de sleu tel trachtte te stellen, ondervond hij een krachtig verzet en ontstond een formeele vechtpartij. Ter zake deze buitensporig heden terecht staande, werd verdachte veroordeeld tot 15.of 15 dagen. Moordzuchtige voornemens. De heer J. v. A„ stoffeerder van be neden de middelmaat, wonende te Den Helder, stond terecht voor niets meer of minder dan een poging tot doodslag of zware mishandeling, gericht tegen de heeren D. en A. Bethlehem, waarbij hij had gebezigd een mes, schaar of eenig ander scherp of puntig werktuig. Dit ern stige feit zou zijn gepleegd op 3 Novem ber, ter gelegenheid van een oploopje in I de Langestraat. Volgens de heer D. Beth lehem had J„ die zijn pensioen had ge haald, welk feit prikkelend op zijn spraak vermogen schijnt te werekn, nog al wat praatjes tegen een zusje van getuige en toen deze heer daarop aanmerking maakte, dreigde hij met 'n puntig schoen makersmes hem open te zullen rijgen, waarbij hij tevens in de richting van Beth lehem stak en zyn jas raakte. Op dit moment haalde de broer van den heer Bethlehem zijn broeder terug en ontving hij met het mes een wond aan zijn hand. De verdachte had zich in verbinding ge steld met mr. Veldman, doch deze verde diger was door een dringende zaak ver hinderd. De kleine J. echter kon zelf zijn woordje wel doen en roerde zijn tong op een manier, die wijlen pater Brugman in de schaduw stelde. De quintessens van zijn betoog was, dat hij als klein ventje weinig tegen twee zulke kerels had in te bren gen. Wel had hij gezegd: De eerste de beste die aan mijn lijf komt, steek ik hard stikken dood. Voorts citeerde hij een oolijk berichtje uit de „Heldersche Courant". Gevorderd werd verwijzing naar de Rechter-Commissaris, alzoo'schorsing van het onderzoek. Ontijdige ontruiming Met de laatste zaak bleek het dozijn volgestort en werd tevens het nog aan wezige publiek verzocht zich te willen ver- wijderen, aangezien het hier betrof mis- drijf art. 239 wetb. strafrecht, waaraan een onwelvoegelyk heer M. Z. te Den Hel- der, op 4 en 11 November zich had schul dig gemaakt. per el fi 0.241 Verschenen bij van Loghum Slaterus N.V Am hem. Nijgh en Van Ditmar N.V., Rotterdam. Het Januari-nummcr van Critisch bulletin De redacteur Anthony Donker schrijft over Tiidn oenooten", Carel Scharten herdenkt Cnrry v Bruggen": Theun de Vries schrijft over het merk' waardige boek van Jo Otten: „Bed en Wereld"" Emmy van Lokhorst bespreekt het tweede hoek van de trilogie van Fabricius: „De melodie der Herten". Verder vinden we artikelen over Antoon Coolen: „De schoone Voleinding", over A. M de Jong: „De Dood van de Patriarch"; over Stefan Zweig: „Marie Antoinette", over drie boeken Van Manfred Hausmann en een van Carl Schünemann en tenslotte twee Franschc boeken en een Duitsch over „De jeugd in Sovjet-Rusland". Naar aanleiding van de vele aanvragen om inlichtingen, verzoekt het bestuur van boven genoemde vereeniging ons, te willen mede- deelen, dat dat marsch is uitgesteld tot i2 Maart a.s., en de inschrijving nog opengesteld is t.e.m. i Maart a.s. Wandelsport. Zooals wellicht reeds bekend is, werd in het voorjaar 1932 een afzonderlijke Wandel- sportafdeeling opgericht, met het doel om door onderling contact de wandelsportbelan- gen middels een Centrale Organisatie beter te kunnen behartigen. Teneinde dat onderling contact beter' te kunnen bereiken, werd door de Wandelsport- commissie besloten om in de verschillende wandelsportcentra's propagandavergaderingen te beleggen. Te Den Helder zal de vergade ring plaats vinden op a.s. Zondag 10 uur v.m„ in het Militair Tehuis, Spoorstraat. Het doel dier vergaderingen is om middels het vrije woord het resultaat te verkrijgen, dat allen zonder uitzondering het nut dier Centrale Organisatie zullen en kunnen erken nen. Hierdoro zal het mogelijk zijn om voor 1933 een indeeling der wandeltochten te maken, welke tot ieders genoegen is en kan o.m. mid dels een reglement de Organisatie dier Wan deltochten behoorlijk worden geregeld. Waar Den Helder vooral in het teeken van de wandelsport staat, vertrouwen wij op ve ler opkomst. Het komt ons gewenscht voor, dat per ver- eenging één woordvoerder wordt aangewezen, dit ter voorkoming van oneindige debatten. onbekende oor zaak de groote gashouder van hetNeun- kirchener Eisenwerk, te Neunkirchen in het Saargebied in de lucht gevlogen. Vervolgens geraakte de benzolfabriek van dit bedrijf in brand. Door het geweld van de ontploffing zijn de huizen in de buurt ingestort en in verren omtrek zijn ruiten vernield. Helaas, valt ook een aantal dooden te betreuren. Men heeft er 15 gevonden, maar in hoeverre er meer slachtoffers zijn, kon bij het verzenden van dit be richt nog niet vastgesteld worden. In de ziekenhuizen zijn zeer veel gewonden binnengebracht uit de huizen, die zich in de buurt van liet hoogovenbedrijf be vonden. Alle veiligheidsmaatregelen zijn getroffen. De benedenstad zou wegens het gevaar van gasvergiftiging door de bevolking ontruimd worden. Menschen, die zich per trein van Saarbrücken naar Neunkirchen wilden begeven, konden niet tot 't station doorrijden, daar dit vernield schijnt te zijn. Daar er gevaar voor een tweede ont ploffing scheen te bestaan, is het terrein van de ramp in ruimen omtrek afgezet. Zelfs journalisten werden niet bij het centrum van de ontploffing toegelaten. Alle telefoonverbindingen met Neun kirchen zyn verstoord. Vijftig huizen zijn volkomen vernield. Op de groote ontploffing van den gas houder zijn nog 3—4 kleine ontploffingen gevolgd. Het gevaar voor ontploffingen in de benzolfabriek scheen later op den avond geweken, maar de heele fabriek stond in brand, nadat de leidingen ge scheurd waren en de wegstroomende benzol vlam gevat had. Het aantal dooden was nog-niet vast te stellen, maar men verwachtte dat het er vele zouden zijn. Doordat verschei dene straten ontruimd moesten worden, heerschte er geweldige verwarring. Kin deren dwalen rond en zoeken hun ouders vrouwen hun mannen en dat alles wordt belicht door den brand in het hoogoven- bedrijf. Volgens te Keulen ontvangen berichten zou het aantal gewonden op meer dan duizend geschat worden, waarvan onge veer 150 in ernstigen toestand moeten verkeeren, maar de telegrammen spreken elkander tegen. Op het oogenblik van de ramp was 500 man personeel in het bedrijf werkzaam. De ontploffing is geschied in den grootsten gashouder van het Saargebied, welke een capaciteit heeft van 120 000 M3., 80 M. hoog is, een doorsnede heeft van M- ÜI> een grondvlak van 1550 vier kante meters. De ontzettende luchtdruk heeft een verwoestende uitwerking gehad op groote deelen der stad en zelfs op eenige dorpen in den omtrek. De straten der stad zijn bedekt met glasscherven en dakpannen. Zoo goed als alle ruiten in de stad zijn vernield. De ontploffing werd gehoord tot in Mannheim, Karlsruhe, Landau en Heidel- berg, zelfs Bazel. Men moet aannemen, dat zeer velen onder de puinhoopen liggen. Het dak van den ongeveer 85 meter hoogen gashouder is ongeveer 800 meter hoog de lucht in gevlogen over het stationsgebouw heen. De opwinding onder de bevolking is zeer groot. Gansche straten zijn ontruimd, waarbij het tot afschuwelijke scènes kwamzieken en ouden van dagen konden slechts onder groote moeilijkheden weg gevoerd. Zelfs de kamers der doktoren ir. de ziekenhuizen liggen vol. Tot de dooden en gewonden behooren niet alleen tal van arbeiders en employé's der onderneming, maar ook vrouwen en kinderen uit omliggende huizen. Alle ziekenhuizen van Neunkirchen en omstreken, tot Friedrichsthal toe, zijn reeds vol met zwaar gewonden. De heele gendarmerie van het Saarge bied is met vrachtauto's naar Neunkir chen vervoerd. De toegangswegen tot de stad zijn afgesloten en de politie regelt het verkeer, dat door de talrijke nieuws gierigen, die uit den omtrek komen op dagen, zeer druk is. Om 11 uur 's avonds scheen het gevaar voor verdere uitbreiding geweken, met name dat de benzolopslagplaats ook in de lucht zou kunnen vliegen. DE VOEDING OP DE AMER. VIAIOT. De marine-commissie in het Huis van Afgevaardigden heeft, naar Reuter meidt, een nieuwe voeding goedgekeurd voo.r de matrozen der Amerikaansche Marine. De maaltijden zullen voortaan meer fruit, groenten en melk bevatten en min der brood en vleesch. De commissie is hiertoe overgegaan op advies van den rautsoe 11 meester der marine die tot de conclusie kwam dat de handenarbeid op schepen niet meer zoo zwaar is als 25 jaar geledenen dat daar om met een andere voedingswijze kan worden volstaan. Verschenen het Januari-nummer van „De Kern Uit den uitgebreiden inhoud noemen we: Duitschland onder Hindenburg: De mag- netische geneesmethode; De moderne Turk- sche vrouw; Forum Mussolini; Haardrama's; Hebben vrouwen intellect; Wie heeft Ameri ka ontdekt?; Wat is een dwaallicht?; Java's pandjeshuizen; De elfstedentocht. Veschenen het Januari-nummer van Art- silk, dat behalve een filmsterrenfoto en een schets zeer vele voorbeelden bevat van met Artsoilk-producten te vervaardigen handwer ken. Smyrna, haakwerk, brei- en weefwerk. Ten slotte een paar gerechten Verschenen bij Valkhoff C. te Amersfoort: het tweede nummer van het maandblad „Meis jesleven Hans Netto spot in een geestig ge acht met de Pettenmode. M. J. Dorhout schrijft over schaatsenrijden in Friesland. Dan vinden we een brief van Joop ter Heul, terwijl Willy Petillon reisherinneringen geeft H L de Hoog schrijft over het Exlibris, johanné Vis over het verzorgen van cactussen, mr. W. Loops over Handschrift en karakter. Anke Ibervaes geeft een goed verhaal: „Juffrouw 1 v^arla Het 'aa'st verschenen nummer (16 Januari) van „De Huishouding" (Administratie Wete ringschans 117 te A'daiji) bevat wederom een aantal zeer lezenswaardige artikelen. Mevr. A. H. Loeff—Bokma wijdt, na het hoofdartikel VHn ^f.redactri«- een beschouwing aan de „Hoofdfiguren uit de Efficiency beweging" FVphÜTp V'T P?.u,ctte B"nège, Christine ederick en Carolina Haslett en haar werk Over electnsche toestellen in huis handelt een bijdrage van Ir. Mesntz, terwijl van de hand artikffl.dC ^onins een geïllustreerd artikel gewijd is aan de zijdeteelt. 1 de nicuwe rubriek „De sleu telmand waarin allerlei nuttige wenken voor de huisvrouw voorkomen. Hermien Manger leert ons hoe we een geheel maal op twee kookpunten kunnen bereiden. In de rubriek van den Nedcrl. Bond voor Huishoudings- 2,5a"' 1 W°rdt actuee' nieuws medege- deeld van belang voor de efficiency beweging 'S Er "Ö-a CCn fra*ment u't „Maria Pro- toka van1 Lucio d Ambra en een feuilleton waarmee dit interessante nummer, dat op aan- vrage gratis ter kennismaking wordt toege zonden, besluit. Verschenen bij C. J. van Houten en Zoon, te Tr-jCSe' i Iam,ar'-nurnrner van „Ons Eigen Tijdschrift Op den omslag een winterfoto om van te watertanden. Walter Brandligt schrijft over het „IJsselmeer I Udopius zingt den lof van Hawai en wijst op den j verfoeilijken invloed van Amerika's reclame voor dit betooverende eiland. Dan vinden we een artikel over „Licht als h°tiw„materiaal met eenige mooie foto's Noemen we nog een artikel over „IJsland" en over de „Graven der Pharaos en een schets van Ben van Eijsselsteijn over „Dr. Gruebcleïs uitvin ding Neunkirchen, 11 Februari 1933. (V.D.) Het reddingswerk te Neunkirchen is den geheelen nacht met alle beschikbare krachten voortgezet. Van morgen tegen zes uur waren 45 dooden geborgen. Het aantal zwaargewonden bedraagt ongeveer 300, terwijl het aantal lichtgewonden 1000 1200 zeker niet te laag geschat is. Het gevaar, dat de aanwezige benzol-tanks zullen ontploffen, schijnt wel geweken te zyn. Zooals te verwachten was, dook in den loop van den nacht het gerucht op, dat men hier met een geval vao sabotage te doen heelt. Hoew el men met dergelijke berichten zeer voorzichtig moet zijn, toch wordt dit versterkt door het feit, dat de gashouderinstallatie te Neunkirchen de modernste van geheel Europa was. Het reddingswerk wordt op de plaats van de ramp ononderbroken voortgezet. Naar verluidt, zou er onder een met den grond gelijk gemaakte woning een familie van 8 personen bedolven liggen. Voor d8 puinhoopen der woningen spelen zich hartverscheurende tooneelen af. Verplet terd en stom staan de gezinnen voor hun woningen. Het is bijna niet te beschrijven, hoe de half verdoofde ongelukkige men- j schen probeeren uit de puinhoopen de meest waardelooze voorwerpen te redden. St. Johns, 11 Februari 1933 V.D. De vloedgolf, die het eiland Sandy Point by St. Johns, aan de kust van Nieuw-Foundland heeft geteisterd, heeft een groot gedeelte van het eiland weg- j geslagen. De laatste verbinding met het vaste land is verbroken. Het dorp op het eiland staat bijna geheel onder water en de inwoners verkeeren nog steeds in groot gevaar. Parijs, 11 Februari. V.D. Paul Boncour wordt in den loop van den middag te Parijs terug verwacht en hij zal reeds Maandag a.s. weder naar Genève terugkeeren. Batavia, 11 Februari 1938. Het Departement der Marine in Ned.- Indië deelt mede dat 28 Europeescbe schepelingen van de „Zeven Provinciën" zijn gearresteerd eri door de „Orion" 10 'randjong Priok werden aangebracht, ter wijl aan boord van de „Java" zich 184 Inlandsche schepelingen van de „Zeven Provinciën" bevinden. TOKIO, 11 Febr. (V.D.). Volgens mededeelingen in militaire kringen te Tokio zal de Japansche strijd kracht in Mandsjoerije zoodanig worden versterkt, dat zij tegen het einde van Maart 57.000 man zullen tellen. TOKIO, 11 Febr. (V. D.). In goed ingelichte kringen te iokio meent men te weten, dat de Japansche delegatie te Genève opdracht zal krijg®11' de aanbeveling van de commissie van negentien, waardoor China de souvereini- teit over Mandsjoerije zal verkrijgen, heeft af te wijzen. Madsoeoka zal opdracht kry- gen de vergadering mede te deelen, dat Japan vasthoudt aan de erkenning val1 Mandsjoekwo als onafhankelijke staat. Men acht het niet uitgesloten dat de dele gatie, opdracht krijgt naar Japan terug te keeren.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 10