Turenne-Anthrociet V Vereen. Brandstoffenhandel Het rauwe leven der Heldersche zwervers. DERDF R! \n HE1 DERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 11 FEBRUARI 1933. Stadsnieuws. Visschei ij. Schagen. Spaorgracht 15. Telef. no. 485 PREDIKBEURTEN Ongewenschte bezoekers. Op- en ondergang van Zon- en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Maan Zon Hoogwater Febr. op: oud.: op: ond sm. nam. Z 12 19.47 8.01 7.21 17.06 10.03 10.19 M 13 21.10 8.12 7.19 17.07 10.37 10.55 D 14 22.34 8.23 7.17 17.09 11.13 11.29 \V 15 8.37 7.'5 17.11 11.51 - D 16 0.02 8.53 7.13 17.13 0.09 0.28 V 17 1.32 9.16 7.11 17.15 0.50 1.11 Z 18 3.01 9.50 7.09 17.17 1.35 2.03 Lich: op voor allo voertuigen: Zaterdag 1*1 Febr.- 17.34 Zondag 12 Febr. 17 36 Maandag 13 Febr. 17.37 Wethouder Smits is verhinderd Maan dag a.s. spreekuur te houden. Voor het diploma maohineschrijven slaagden aan het Instituut „Mercurius" de heeren W. D. Kerstien en W. K. Baljé, beiden alhier. JUBILEUM G. C. TH. KOC'H. Onder groote belangstelling van de zijde van het personeel der Centrale Kas, Centrale Boekhouding en Gemeente-Ont vanger, herdacht de lieer G. C. Th. Koch gisteren den dag waarop hij voor 25 jaar in gemeente-dienst trad. Aangezien de jubilaris er de voorkeur aan had gegeven dat dit jubileum zonder veel ophef zou worden herdacht en er prijs op stelde dit feest in den huiselijken kring te vieren, werd de jubilaris door den heer P. van Dalen, Beheerder dei- Centrale Kas, des morgens, namens het gemeentbeestuur en ambtenaren te zijnen huize gecomplimenteerd en bood hem de traditioneele envelop alsmede een klok aan. De jubilaris dankte hierop in het kort voor de bewijzen van sympathie die hij op dezen dag heeft mogen ontvangen en verzocht den B. d. C. K. zijn dank ook aan het gemeentebestuur te willen over brengen. Hiermede was het officieele gedeelte af- geloopen. De geheele dag door was het een va et vient van belangstellenden. COLLECTE „DORUS RIJKERS'-FONDS. Het Hoofdbestuur van het Helden-der- zee-fonds „Dorus Rijkers" verzoekt ons de aandacht te willen vestigen op de a.s. week te houden collecte aan de huizen met bus sen ten behoeve van dit fonds en op den speldjesdag van Zaterdag, 18 Febr. a.s. Zooals men weet worden in deze ge meente 27 oud-redders en weduwen van redders door het „Dorus Rijkers"-fonds ondersteund met een totaal-bedrag van 142.per week. Onder voorzitterschap van den heer Burgemeester dezer gemeente, hebben in het eere-eomité voor deze inzameling zit ting genomen: de vice-admiraal, comman dant der marine, de garnizoens-comman- dant, mr. Sickinga, kantonrechter, de heer Pesman, inspecteur der dir. belastingen en ir. .1. Bijl, directeur van 's Rijkswerf. Het uitvoerend-comité staat onder lei ding van de dames mevr. De BoerJong- kees en mevr. OortgijsenDoven, alhier. GEEN PERMISSIE VOOR DE MILITAIREN DER ZEEMACHT IN I>E STELLING DEN HELDER. De Vice-Admiraal, Commandant dei- Marine te Willemsoord, overwegende, dat het in verhand met de bijzondere omstandigheden noodzakelijk is de Rijks eigendommen onder beheer der Konink lijke Marine afdoende te beschermen, waartoe zoonoodig over het geheele mili taire personeel der Zeemacht moet kun nen worden beschikt; bepaalt: dat voorloopig geen permissie zal mogen worden verleend en niet gepassagierd zal mogen worden buiten de eigenlijke ge meente Den Helder (derhalve in afwij king van het begrip „binnen de gemeen te" vastgelegd in Order van Blyvenden Aard Afd. 1. No. 6); dat hiervan alleen mag worden afge weken ingeval van: a. ernstige ziekte of overlijden van bui ten die gemeente verblijf houdende bloed of aanverwanten; b. eigen huwelijk, indien de voltrek king daarvan op een der komende dagen reeds is vastgesteld. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag morgen is alleen geopend de apotheek van W. H. Kingma, Kanaalweg. Van Maandag 13 Febr. tot 20 Febr. wordt avond- en Zondagdienst waargeno men door H. J. Rootlieb, Binnenhaven. VIERDE ABONNEMENTS-VOORSTELLING. Hedenmiddag plaatsbespreking. Voor zoover noodig, willen wij nog even herinneren aan de plaatsbespreking voor de voorstelling van „De Markiezin" van a.s. Maandag 13 dezer, welke te 2 uur aan vangt. van de Domaniale mijnen, dus het neusje van de zalm, 3 f 1.50 per H.L. franco thuis Verkrijgbaar bij I1E .uA RINK VROUWEN EN DE SALARISKORTING. De „Vrouwengroep" van ce Mariiusche- IKdin'gei], besprak in haar vergadering van 8 Februari 1933 te Den Helder, o. m. de splariskorting en ce plaats gehad hebben- 'e gebeurtenissen in Oost-Indië en nam daarop de volgende motie aan: Vrouwen van Maiineschepeiingen, ten g tale van 150 in vergadering biieen op i Woensdag 8 Februari 1933 in het Marine- Bondsgebouw te Den Helder; j gehoord ce besprekingen e ver de jongste i gebeurtenissen in Oost-Indië, waarbij is komen vast te staan, dat niet het marine-1 personeel, doch de gevolgde politiek bij j het opleggen der nieuwe salariskorting I verantwoordelijk gesteld moet worden voor den slechten geest, die onder het ma rinepersoneel vaardig is geworden, name lijk omdat: j le. van officieele zijde, voordat nog eeni ge korting had plaats gehad is toege geven. ('at de salarissen van het per soneel in Indië ce grens van het be staansminimum hadden bereikt, wes halve de Minister van Defensie had toegezegd met zijn ambtgenoot van Ko loniën overleg te zullen plegen over het toekennen van een kindertoelage, 2e. alle kortingen, w.o. de 10 verlaging van 1 Januari 1932, zoomede de kor ting van 7 welke eind December 1932 is afgekondigd, zonder eenig overleg met-het personeel zijn doorge voerd; 3e. als gevolg van het gepleegde overleg tusschen de Nederlandsohe en Indische Regeering en gesterkt door de uitla tingen van verschillende marine-auto riteiten, het marinepersoneel in de overtuiging leefde, dat de 7 korting per 1 Januari 1933 niet zou worden toegepast, terwijl per 26 Januari d.a.v. een besluit werd afgekondigd, waarbij een korting van 4 en 7 per 1 Fe bruari 1933 zou worden opgelegd; 4e. tenslotte door het algemeen vergader verbod aan het marinepersoneel elke gelegenheid om zich op normale wijze te uiten onmogelijk is gemaakt. Protesteeren tegen de wijze, waarop het C.A.M.B.O. is belemmerd in zijn streven om de belangen van het personeel-op de juiste wijze hij den Minister van Defensie te behartigen, in tegenstelling met ae wel willende wijze, waarop, volgens de persbe richten, de besturen van de confessioneele honden en de Vereenigiiig van Technici door den Minister zijn ontvangen. Protesteeren tevens tegen de uitlatingen in de groote pers, waarin wordt gesugge reerd, dat de bij het C.A.M.B.O. aange sloten bonden mede oorzaak zijn van de onregelmatigheden, die in Oost-Indië zün voorgekomen, aangezien de geschiedenis dezer bonden in overvloedige mate aan toont, dat zij hun doel slechts op normale wijze en met toelaatbare middelen trachten te bereiken en bij meer dan één gelegen heid door de autoriteiten de nuttige arbeid van deze organisaties is erkend. Besluiten zoo actief mogelijk het werk van de O.A.M.B.O.-bonden te steunen en deze motie te pubMeeeren in de pers. VIJFDE MARÏNECONCERT. Zooals uit de advertentie in dit num mer blijkt, heeft Woensdag a.s. het vijfde marine-concert plaats, waarbij we wederom een soliste te hooren krijgen. Me vrouw Frieda Belinfante (Amsterdam) is celliste, en de violoncel, muziekliefhebbers weten 't, i>s een der fraaiste muziekinstru menten, zoodat ongetwijfeld de belang stelling voor dit concert wederom groot zal zijn. De celliste zal een concert uit voeren van Joseph Haydn, en zal daarbij begeleid worden door het orkest. Na de pauze krijgen we van het. orkest Bizet's suite „1' Arlésienne", van vroegere uit voeringen wel bekend en op verzoek Liszt's tweede rhapsodie. Besloten wordt met de muziek uit „Paljas" van Leonea- vallo. Voor kaartverkoop enz. verwijzen wij wederom naar de advertentie in dit num mer. Hier volgen eenige persuittreksels om trent mevrouw Belinfante: Arntzenius in de Telegraaf: De recital van Frieda Belinfante is een on verdeeld succes geworden. Heer haar vertol king was aandachtig en oprecht. En men vvenschte haar tot weerziens in het besef dat zij nog zeer veel tc zeggen heeft en dat wij daar steeds met vreugde naar zullen komen luisteren. Atgem. Handelsblad: Wat Frieda Belinfante presteert staat op de basis van een aangeboren, gezonde, gevoe- I lige muzikaliteit, die aan haar spel karakter geeft, haar den juistén weg aanwijst in het kunstwerk en haar heeft geholpen zich een techniek eigen te maken, waarmee zij haar in nerlijke voorstelling zuiver kan realiseeren. I Technisch is alles goed, nauwgezet en gaaf gecultiveerd. Nieuwe Rotterdamsche Courant: Frieda Belinfante heeft als een echte artieste gespeeld met een weldoende animo en een muzikale levendigheid, die de beste indrukken i van haar talent achtergelaten hebben. De Maasbode: De schoonheid dezer onsterfelijke klanken- taal spreekt te meer aan, wanneer die taal zoo in ale opzichten gekuischt wordt gesproken als de celliste dit deed. BIJZONDERE FILMAVOND. Men verzoekt ons de aandacht te vesti gen op den filmavond van de Paulus-Yer- eeniging te Amsterdam, welke Vereeni ging een aanzienlijk tekort kreeg in haar kas in verband met de werkeloosheid, waarom deze filmavonden in diverse plaat sen van ons vaderland gehouden worden en waar de Palestina-film (Eng) en een geheel nieuwe Dr. M. Luther-film ver toond worden. Naar wij uit verschillende bladen ver namen is de belangstelling voor deze film zeer groot. De haten van deze avonden zijn voor het Jeugdwerk. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wjj naar de in dit blad geplaatse adverten tie. CASINO-NIEUWS. Men verzoekt ons opname van het vol gende: Hedenavond Parijsch Nachtfeestde titel zegt het reeds; dit wordt weer iets bizonders en geheel nieuw voor de dans- lustigen uit Den Helder. Na hotel Cen traal te Den Haag, en „Galand" te Rot terdam, zal ook hier door het Amster- damsch dans- en amusemeutsbureau „Yardaz" een Parijsch feest gegeven wor den in Casino. Zondagmiddag en Zondagavond, laat de Casino-directie wederom een geheel nieuwe hand „The flowers Band uit Am sterdam komen die in haar fleurige uni formen een uitmuntend repertoire bi en- gen. Alle bandleden bespelen 2 en meer instrumenten. Des avonds worden zij afgewisseld dooi de ('asinoband; bandmaster Nic. Visser. EEN NIEUW E VERLICHTING. Onlangs hebben wjj verteld van c'en ver bouw van het pand der firma Van Willi gen, dat met zün modernen gevel, zijn draaideur, meer en meer de groote steden naar de kroon streeft. Thans heeft de heer Van Willigen ook ce verlichting van den voorgevel, die tot dusver nog slechts een voorloopig karakter droeg, voltooid. Er is thans langs den voorgevel een z.g. Neon verlichting aangebracht. Geheel de con tourlijn van 45 meter is nu des avonds in een aangenaam zacht blauw licht gehuld, waartegen de letters van den naam. in het midden van den gevel, in het rood smaak vol afsteken. Het geheel is een mooi dif fuus licht, en levert, zooals men denken kan, in den avond een fantastischen aan blik ou. LEGER DES HEII.S. Filmavond. Vanwege het Leger des Heils zal er op Donderdag 16 dezer een filmavond ge houden worden in het Evangelisatiege bouw aan de Palmstraat, welke geleid zal worden door It.-kolonel J. P. Raw ie, voor heen Algemeen Secrearis voor Ned.-Indië, thans commandant van de Noord-Neder- land-Divisie. Twee films zullen vertoondo worden, n.1. een film over: „Den Zendings-arbeid van het Leger des Heils in de Toradja- landen, onder de voormalige koppensnel lers van Midden-Celebes". Voorts een film over „Het bezoek van den Generaal aan Ned.-Indië". Bovendien nog een vijftigtal „stille heel den". De kolonel heeft met dit programma verschillende steden in ons land bezocht, o.a. Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. en mocht zich overal in groote belang stelling verheugen. Zooals uit de elders in dit blad voor komende advertentie blijkt, zal er om 5 u. 15 „film" gegeven worden voor kinderen, terwijl de bijeenkomst voor volwassenen begint om 8 uur. NED. KAPPERSBONI). Wij verwijzen naar de advertentie van den Xederlandschen Kappersbond, af- deeling Den Helder betreffende de ver plichte sluiting op Maandagmorgen. FEIKE ASMA VOOR DE A.V.R.O. A.s. Maandagmorgen 10u.30llu. en ltu.30— 12u. geeft Feike Asma een orgel concert voor de A.V.R.O.. met medewer king van mevr. O. Folge Fonden. violiste. Het programma bevat orgelstukken van Boëlmann, Renzi, Batiste en Widor. Viool stukken van Locatelli, Reger e.a. Wel wordt geregeld de haringvissciurij uitgeoefend, dóch het vangstresultaat blijft j nog gering. Men houdt echter vol, omdat plotseling de invasie der haring kan plaats hebben en men wil deze kans liefst niet verloren laten gaan. Garnalenvisscherij blijft nog steeds on bevredigend, Zoowel op Texelstroom als buitengaats zijn de vangsten gering, zoo dat er geen loonend bedrijf mee kan wor den gemaakt. Ook over de andere vi ssoher ij va ugster. valt weinig te roemen. door YVEL DLAWNURG. Tuteursreoht voorbehouden). 8) (Vervolg). HOOFDSTUK IX. Lange Willem is bevorderd! Hij is van zwerver zonder hemd, plots officier, lui tenant ter zee le klas, bij de Nederl. marine geworden. Een reuze promotie! Iemand van liet leger, een adjudant nog wel, heeft hem in naam van den gene- raai, tot luitenant ter zee le klas ge maakt en niet alleen dat is gebeurd, maar ook een hemd en een onderbroek heeft de nieuwbakken luitenant ter zee gehad. Het rad der fortuin wentelt heel snel in den tegenwoordigen tijd. Zoo ben je een man in bonuszoo ben je gesjochten. Het eene öogenblik ben je eerzaam huisschil der, het volgende rijkskanselier. Zoo ben je een kale zwerver, met een hemd van het Huis van Bewaring, zonder een dood hallevie en het volgende oogenbiik sta je met de twee gouden strepen van een lui tenant ter zee, bij de koninklijke mat'itie op je mouw. Wat een promotie! Hoe uiterst snel heeft het rad gewenteld. Het lijkt wel een coup d'etat... een bloedlooze revolutie Toen ik zag dat lange Willem :geen hemd meer had, ben ik naar den ovctkanl naar het Leger des Heils getippeld over het ijs van het. Heldersche Kanaaltjes-de „Grootvorsten v. Helder's».stroemen",:w&öt' de machtige kanaalkastèelen en woon schuiten, in ijsboeien, machteloos lagen, als „Krassins" en „Mallegijns" in de j; zee. •3* i net ais kwajongens, aan den walkant van het kanaal zitten en laten ons op het ijs glijden, 't Is wel een beetje angstig, zoo'n zware Heilsleger-kapitein met een zware officiersjas. Als het ijs maar houdt, denk ik; 't is een beetje dooiïg. Ik ben wel lid van „Frissche Morgen", maar nu laat ik zwemmen liever aan Willy den Ouden over. Doch het houdt gelukkig, 't Wordt zelfs door een straatjongen grinnekend geconstateerd: Kijk eres, daar gaat Yvel op het ijs, nou legge d'r balleke onder en hij ver meldt tevens mijn ras en voorvaderen wat ik erg prettig vind. Want 't is altijd kleeren aan het lijl' hebben. Ook deze David en Koning Salomon familie van je is... dus van koninklijke bloede bent. Ik loop het Heilslegergebouw binnen, zonder bellenen sta direct tegenovèr adjudant Brons, die de muziekinstrumen ten inspecteert. Geus, de Mengelberg van het Heilsleger, die zoo prachtig de con certen in de Koningstraat en Keizer straat leidt, is er ook. Ze kijken wel een beetje verwonderd. Ik ben ook al eén heele vreemde eend in de bijt. Kapitein, zeg ik, we zijn het over enkele dingen op het ondermaansche mis schien niet eens, maar ik hoop dat u het spreekwoord „Beter een goeie buur, dan een verre vriend" net zoo waar zult vin den als ik. Een van uw buren, kapitein, vlak aan den overkant, heeft geen hemd over zijn veleerst moet-ie wachten tot het hemd uit de gevangenis droog is. Hebt u een mooie sorteering hemden, .jas- sie en broeken? De volgeling van den ouden braven generaal William Booth lacht, zijn vrien delijk, bolrond gezicht is zelfs een en al lach. Dat- treft, Yvel Dlawnurg, zegt hjj, handenwrijvend, daar in die kast zitten heele Indische uitrustingen hemden en broekenBijna nooit hebben we voor raad; maar vandaag heb ik een pracht- zending gekregen... Kijk eens, wat eén prachtjas, wat een zwareeentje van een luitenant ter zee le klas... de sfcree- pen zitten er nog op! Ik salueer keurig netjes voor de jas, want het is een fijne jas, die een saluut waard is en de onbekende zee-officier, die deze jas gratis afstond aan het Heilsleger, verdient dat, over honderd jaar, want ik wenseh hem van harte nog veel goede jaren, evenals voor de poilu inconnu (de onbekende soldaat), op het Havenplein een eeuwig vuur brandt. Want die offi cier is een kerel met een harteen echte officier inconnu die onbekend wil blijven, als hij wat goeds doet. Pik op die jas, zeg ik, tegen de tee kenaar, en pik ook die hemden en broek mee adjudant! Vooruit met de geit! Alle maal wat! We steken even het ijs over naar de man zonder hemd (Die militaire jas fascineerde mij bepaald, want :k kreeg in eens een militaire korte commando-toon». De kapitein van het Heilsleger schaart zich direct onder mijn bevel en de tee kenaar ook. Dan gaan wij met ons drieën. Adjudant Brons heeft Willem, lange Willem, een paar Indische witte boven broeken en ook een paar onderbroeken geoffreerd. Hij heeft hein ook drie hem den en twee onderbroeken gegeven en de jas, de officiersjas met streepen, aange trokken. Vreemd, lange Willem stond toen zwijgend, met strak gezicht. Hij zei alleen: ik zal jullie maar bedanken! Plots gebeurt er iets mooishet was werke lijk roerend.. In onze fijne, menschlie- vende, philantropische maatschappij zie je zooiets niet alle dagen. Meneer Yvel, zeit-ie, ik heb nou drie broeken gekregen en drie hemden, maar de „koeiepoot", de „man met de 4 magen", heb ook geen onderbroek an z'nen daarom geef die eene dan maar an de „koeiepoot" en Katja d'r man heb er ook een noodig; geef die andere an hem, dan zijn we alle drie geholpen... Toen heeft de adjudant bevel gegeven aan den teekenaar, om opnieuw een pool expeditie over het ijs te ondernemen en de heele stomp kleeren te halen. De eene zwerver kreeg een fijn pak en de andere een jas; maar het Leger des Heils was toen heelemaal rutze hadden geen kleeren meer in voorraad en toch moe ten daar weer kleeren komen, Jutters! Veel kleeren! Want niet alleen onder de zwervers is armoede, maar ook in vele woningen van inwoners onzer stad heerscht groote stille armoedeEr zijn menschen, die evenmin als lange Willem geen kleeren aan 't lijf hebben. Ook deze stille armoede zal door mij in de „Hel dersche Courant" belicht worden. Doch de stille armen en de zwervers kunnen niet wachten, geen dag en geen nacht. Want zij hebben geen kleerengeen geld Daarom, gij die wel kleeren hebt, zendt die in groote hoeveelheden aan het Leger des Heils, op de Spoorgracht. De adjudant weet precies waar stille armoede is... wie het gebruiken kan... en als u een beetje te veel geld hebt, och, ik weet, dat liet Crisis-comité in Den Helder pracht-philantropisch werk doet. Gooi dus ook wat, neen veel, voor de stille, door de crisis arm geworden menschen, in de bus van het Crisis-comité, bij de „Held. Crt." of zend geld op de giro-rekening van M. A. Grunwald 110. 121145 en als Za terdagavond het Leger concerten in de straten geeft, gooi dan wat extra in hun geldbakje als hulde voor de jas met de streepen Doe HOOFDSTUK X. Hè, Yvel, roept plots de teekenaar enthousiast, met handen en beenen zwaaiend, boven op het kassie van Opa zittend. Hou je mond, kwaje aap, zeg ik, met je Yvel... Ik kan je vader wel zijn; in ieder geval ken je zeggen: meneer Yvel... Ik ben 48 jaar, jij een jong- tnensch dat pas van de Heldersche H.B.S. komt Nou dan, „meneer" Yvel, beduvelt i hij me, ik wil alleen maar zeggen, dat Franzel u wat zal laten zien. Franzel? Ik kijk op. O ja, ik vergat nog hem voor te stellen. Franzel is een Duitscher. Zoo op het oog heeft hij de allures van een Pruisisch onderofficier. Hij heeft iets bevelends, iets beslists in zijn toon... hij voelt zich. Hij kent de wereldis een cos- mopoliet Icli ben kein kassiesriiann; ich ben artist Franzel is ook werkelijk geen gewone kassiesman. Hij was artist in Circus Gleich, bij Hagenbeek en in Carré is hij ook opgetreden Als ik het niet geloof zal Franzel mij overtuigen. Ik geloof hem, maar hij zal mij toch overtuigen! Franzel neemt een groote ijzeren pook, stopt die in den gloeienden kachel... Na 5 minuten haalt Franzel de pook weer uit het vuurde pook is niet roodgloeiend, maar wit van gloeihitte. Men kan een speld hooren vallen. Variété-voorstelling voor niks... kost kein pfennigje (kost geen pfennig), zegt Franzel, en hij zwaait de pook en legt liet gloeiende ijzer op zijn platte hand. Na eenige keeren met de pook over zijn hand gewreven te hebben, toont hij deze. De hand is onbeschadigdApplaus breekt los De „koeiepoot" trapt met zijn' schoenen als een bezetene en Katja klapt enthousiast in haar handen. Maar Franzel kan nog veel meer. Franzel kan languit liggen op een plank, met, groote puntige spijkers èn kan dan iemand over heen loqpen. Franzel eet glas en ook spij kers, groot zware met platte koppen. Nu weet u wie Franzel is. Heel Nederland heelt in alle kranten reeds over hem ge lden Hij is die béroemde Duitscher, die spijkers eetDe doktoren en stu denten van 't Academisch Ziekenhuis ge loofden het niet. Franzel moest komen. Franzel werd onderzochthad werke lijk een maag vol glas en spijkersHet leek wel een timmërmansgèreedschaps- kist. Toen werd hij een artist voor de wetenschap de Hollandsche professoren wilden graag die spijkers hebben niet de maagzuren van Franzel. Ga je gang, zei Franzel; snij rustig m'n maag open. Als je voor elk van die spijkers maar tien gulden geeft en voor het glas dat er in is ook. Maagvenster glas ist sehr zeldzaam! Heeft Franzel voor den inhoud van z'n maag driehonderd gulden gekregen. Grosse ausverkauf. Sol- che rare spikers... mit maagsauer. Een prachtnummer voor variété-pro gramma volgt nu. Katja vroeg mij of ik iets voor Franzel kon doen. Gek, Katja vraagt altijd 0111 wat voor anderen te doen nooit voor haarzelf. Ik heb Franzel beloofd den heer M. M. Polak van „Casino" te vragen of hij liem eens een avond wil laten optreden. Ik weet dat de heer M. M. Polak, evenals zijn heele familie, een enthousiast lezer is van de „Heldersche Courant". Dus be hoef ik Franzel persoonlijk niet meer aan te bevelen. De heer M. M. Polak heeft het nu gelezen en Franzel zal dus wel eerst daags op het tooneel staan niet als een kassiesman, maar schön aangekleed. Want Franzel heeft nog een riesen fei- nen smokingjas bewaard. Het liefst is hij artist, maar alle circussen gaan op de flescher is geen eten voor de wilde dieren en ook niet voor de artisten (Wordt vervolgd). Noot van den s c h r ij v e r. Het is mij onmogelijk allen die mij naar aanleiding van deze feuilletons hun sym pathie betuigden te bedanken. Velen kwamen bij mij met pakken klee ren en tevens 0111 het adres van de zwer vers te vragen. Tot heden heb ik hun dit opgegeven. M. i. is het echter het beste zich niet bij mij, maar direct tot den adju dant van het Leger des Heils te wenden. Deze kan ze beter distribueeren dan ik bovendien er zijn, laten wij dit niet ver geten. ook in onze stad ingezetenen, die 't hard noodig hebben, dit kan ik niet ge noeg herhalen. Werkelijk getroffen was ik. toen de lieer Helder, onze Inspecteur van Poli tie mij opbelde, met de medèdeeling, dat eenige dames bij hem waren geweest, die zich bereid verklaarden de boete van den harmonicaspeler te betalen (u weet wel, die van het pierement) opdat lijj niet behoefde te zitten. Erg leuk van die dames. YVEL DLAWNURG. ZONDAG 12 FEBRUARI 1933 DEN HELDER Ned. Hcrv. Geni. (Nw. Kerk. Weststraat) 's Morgens 10.30 uur, Ds.'F. V.. J. v.d. Poel. Bevestiging van Kerkcraads- leden. Onderwerp: „Kinderen de# liciits en kinderen dezer wereld". Ned. Herv. Geni. (Westerkerk. Westpiem) 's Avonds 6.30 11., Ds. H. A. linklaat Onderwerp: „Geestes-revolutie" (Luc. 1215; Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Meynen 's Avonds 5.30 uur» Ds. Tollenaar Kerkdienst (Chr. MiL Tehuis, Kanualwugl 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Meynen Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u., de heer N. van der Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur, Ds. W. F. van der Kodde, em. pred.te Delft. Herst. Evang. Lulh. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10.30 u., Ds. P. H. Borgor3 Onderwerp: „De veilige woning" Woensdag 15 Februari nam. 8 uur Ds. P. H. Borgers. Bijbellezing Onderwerp: „De Bergrede" Donderdag 16 Februari, 's Avonds 8 uur, Deutschcr Vertin. Doopsgez. Geni. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Hmidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u., Ds. R. C. W. J. Hoek 's Avonds 5.30 u., Ds. R. C. W. ,1. Hoek Bijbellezing 1 Joh. 5 Evangelisatie (Geb. Middenstraat 117) Woensdagavond 8 uur, E vangel isatie-samenkomst Sprekers: Mej. de Klerk, Ds. Hoek en de heer de Böcl». Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Bijeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). Septuagesima 's Morgens 10 uur, kerkdienst Past. Th. Moleman. Leger des Heils. 7 uur v.m., Bidstond 10 Heiligings - samenkomst Si n.111., Openlucht - samenkomst a/h. Plantsoen. 8 Verlossings-samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente (Oorspronkelijke Stichting door Wijlen Apostel Schwarts) Sluisdijkstraat hoek Sehagenstraat 's Morgens 10.30 uur, dienst Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. HerV. Gemeente. 's Avonds 7 11., Ds. M. A. G. Vorstman Avondbezoek van lastige vreem delingen. Gisteravond is onze stad bezocht gewor den door een aantal lieden, die zich ten doel gesteld hadden, onder de Heldersche bevolking opruiende geschriften te ver spreiden. Een vijftal was daartoe per auto uit de buurt van Zaandam gekomen en waren op verschillende punten van de stad hun werk begonnen. De politie had er evenwel al gauw het oog in en belette de verdere verspreiding door de heeren te arresteeren en naar het hoofdbureau van politie te voeren. Momenteel zitten de op ruiers nog in arrest. De arrestaties ge schiedden voornamelijk in Tuindorp, waar begrijpelijkerwijze de heele geschiedenis nogal opschudding veroorzaakte. Minder scherpe pamfletten werden eveneens rondgebracht en wel door 4 bezoekers, die per fiets uit de om geving van Wieringen en Schagerbrug waren gekomen! Ook deze menschen war den gearrésteerd, doch later weer op vrije voeten gesteld, daar bleek, dat hun ge schriften nu juist geen opruiende mede- deelingen bevatten. Bij Ministerieele beschikking van 10 Februari is ter kennis gebracht, dat alle publicaties van communistische strekking, uitgegeven door eenige communistische partij of hulporganisatie, zoomede alle r»u- blicaties, uitgegeven door .de N.V. „i>e Arbeiderspers", in kazernes, aan boord van schepen en inrichtingen zijn verbod n. 1 MARKTO VERZICHT. De aanvoer van vette koeien wordt van week tot week grooter. Handel echier nog matig. De beste vette koe werd ge kocht door slager J. Korver uit Pen Helder van N. Nobel te Barsingerhorn, voor de prijs van f 257.50, (is 30 cent per pond), voor dez n tijd een hoogen prijs. De handel in kalf- en geldekoeien v as vrij goed, er was veel bestelling voor en de aanvoer wordt ook grooter. De handel in graskoeien was stug. Op de nuchtere kalverenmarkt was heel Wat drukte, dit wordt ook weer van week tot week beter. De prijzen hadden hooger kuunen zijn, maar deze waren op alle markten deze week minder. Oude slacht schapen deden van 13—18 gld., handel stug. Met de ovorhouders was het weer niets. Voor de slacht was er hoegenaamd niets gekocht. Er waren,weer lammeren uitde Wieringermeer.deze konden gelden 67.50 gld., het goed was gezond. In paarden was niet veel handel, wel waren er nogal veel aangevoerd De be kende Stammes uit H. Ilugowaard was weer goed vertegenwoordigd. De biggen gingen goed van de hand, iets duurder en vlugger handel, zoo ging het ook met de schrammen, een flinke aanvoer. De aanvoer van vette varkens was niet groot, de handel was vlug tot 15 ets. De handel in kippen en konijnen was goed prijshoudend. Over liet geheel kon de handel redelijk genoemd worden.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 13