De schoonmaak in aantocht Dc eerstvolgende stap naar emancipatie. Huishoudelijke wenken. Het menu van deze week Te treffen voorbereidingen. door L. DE WEES—VAN STAVERXES. In de maand Februari kunnen we zoo uitstekend beginnen niet voorbe reidingen te treffen voor de a.s. voor jaarsschoonmaak. We behoeven hierbij geen rekening te houden met de weersgesteldheid en beginnen te zorgen, dat wij b.v. een kleine voorraad jam maken van ge droogde sinaasappelen, citroen, enz. Het is zoo gemakkelijk, om in de drukke weken iets bij de hand te heb ben voor de koffietafel. De jam, die wij in het vorig jaar maakten van ver- sche vruchten begint al aardig op te raken en kunnen wij deze b.v. ook maken van gedroogde abrikozen, zon der dat het ons veel arbeid geeft. Ook een kleine voorraad sinaasap pel en citroen-limonade wordt niet versmaad in de drukke dagen. Na voor den inwendigen mensch ge zorgd te hebben, laten wij een criti- schen blik over ons huis gaan, zoowel van binnen als daar buiten. Het beste is, om een lijst aan te leggen van eventueele reparaties. Wij moeten speciaal de aandacht vestigen op: a. De electrische installatie en appa raten, deze moeten éénmaal per jaar door een deskundige nagezien worden dit is om groote onkosten en ook on gelukken te voorkomen absoluut noo- dig. b. Deurknoppen moeten worden ge controleerd, eveneens is het noodig om na te gaan of op alle deuren van kamers en kasten sloten zitten, ter wijl sloten en scharnieren geolied moeten worden. c. Kranen in de badkamer, keuken- fonteinen en waschtafels moetep zoo noodig met nieuwe leertjes worden voorzien indien zij druppelen; hierdoor wordt onnoodig waterverlies voorko men. d. De afvoer van het bad, waschtafel en gootsteen moeten met heet soda water worden doorgespoeld om het aangeplakte vet of vuil te verwijderen en verstoppingen te voorkomen. e. Verf en behangsel moeten z»o- noodig worden bijgeverfd of bijge plakt. f. Buitenshuis: gooten en afvoerbui zen moeren nagezien worden; heel vaak ontstaan er verstoppingen doordat in de goot afgevallen bladeren terecht zijn gekomen; men voorkomt hierdoor onaangename lekkages, die menigmaal niet nalaten de sporen op plafonds of muren achter te laten. g. Stoepjgs en straatjes moeten wor den nagezien of er geen losse tegels of steenen zijn, die aanleiding tot vallen kunnen geven. h. Kussens worden zoo noodig vroegtijdig van een nieuw overtrek voorzien; het koord van gordijnen zoo noodig gerepareerd en losse ringen vastgenaaid; zijn nieuwe gordijnen noodig, dan worden zorgvuldig lengte en breedte maten genoteerd, opdat men bij de aanschaffing niet teveel koopt; veelal kunnen we in de voorjaarsop ruimingen goedkoope coupons koopen; i. Ten slotte worden alle kapotte kopjes of schotels weggedaan en be schadigde vaasjes enz. gekramd, koper gesoldeerd enz. Indien al de onder ai genoemde dingen worden nagegaan, alvorens men aan de eigenlijke schoonmaak be gint, dan zal deze een veel vlotter ver loop hebben en men in den drukken tijd niet telkens op hulp, die een of ander karwei zal verrichten, moeten ■wachten. Het maakt de schoonmaak ook minder onaangenaam voor den heer des huizes, in de eerste plaats heeft hij geen klachten aan te hooren over het feit, dat behanger of electri- cien tevergeefs lieten wachten en in de tweede plaats moet er zéé gewerkt worden, dat, wanneer de man moe thu!« komt, er rust in huis is en hij niet ergast wordt op overhoop gehaalde kamers; liever moet er een halve dag langer aan het werk besteed worden* De voorjaarsschoonmaak moet geen dreigend spook zijn voor het ge zin en met eenig overleg en joedeta wil is dit na voorbereidende werkzaam heden ook niet noodig. (Nadruk verboden). Een idee van FANNIE HURST. De bekende Amerikaansche schrijfster. Wanneer men over een of twee eeuwen eens een historische beschou wing schrijft over de emancipatie dei- vrouw, dan zal bij 1933 en de eerstvol gende jaren voornamelijk besproken worden, hoe de vrouw ertoe gekomen is de keuken te verlaten. Op het oogenblik heeft dit proces zich zelfs nog niet ten d'eele voltrokken. Het zal in zijn geheel misschien vijftig jaar lang in beslag nemen. Toch zijn er in dit verband reecs thans interessante conclusies te trekken uit psychologisch oogpunt. De vrouwelijke natuur is op zichzelf de grootste rem bij het tot stand komen van veranderde opvattingen, vee! meer dan de publieke opinie. En de vrouw is op het oogenblik nog niet gereed om de keuken te verlaten. Verschillenen huis houdelijke cursussen trekken onder de jonge meisjes een grootere belangstel ling, dan ooit tevoren het geval is ge weest. Hieruit blijkt, dat de vrouw, reeds met één voet buiten de keuken staande, het fornuis toch niet wil ver laten, aangezien haar ervaringen in een werkkring buitenshuis er slechts toe bijdragen, om haar te versterken in de overtuiging, dat een vrouw- binnenshuis behoort te blijven. Deze neiging wordt door de mannen aangemoedigd, want zii hebben geen oog voor het vele, dat zii daardoor ver liezen; zii meenen er integendeel veel door te winnen, wanneer de vrouw aan huis gebonden bliift. En waar de vrou wen eeuwenlang in huis en in de keu ken geleefd hebben en zich geschikt hebben naar de wenschen der mannen, werkt op het oogenblik alles samen om haar ook in de keuken te houden. Wij spreken nu niet van geëmanci peerde vrouwen in de grootste steden, maar van de vrouwen in kleinere ste den, in dorpen en op boerderijen, die nog hun eigen brood bakken en zich om de wereldgebeurtenissen bitter wei nig bekommeren. Deze concessie aan de traditie kost de vrouwen echter zeer veel. Het is niet lang meer noodig om zoo te zwoegen in het huishouden als onze gootmoeder; de beteekenis van al die bezigheden is in verhouding tot an dere dingen niet meer zoo groot als in grootmoeder's tijd en om onzen eigen tijd waardig te zyn moeten wij vooruit. Blijven wii staan, dan doen wii dat op eigen risico: het risico van iemand, die zich verzet tegen den tijd, waarin hij of zii leeft. Een vrouw met een greintje intelli gentie behoeft zichzelf niet langer voor te praten, dat zii het aan haar gezin verschuldigd is om haar leven in de keuken door te brengen. De mechani satie stelt haar in staat, om haar werk zaamheden in de keuken af te doen in een minimum van tijd en waar dat zoo is, is zii het aan zichzelf en aan het his torische tijdperk, waarin zii leeft, ver plicht om niet meer tijd in de keuken door te brengen, dan in verband met de moderne uitvinding noodzakeliik is. De ipechanisatie heeft de menschheid veel gebracht, wat niet heeft bijgedra gen tot haar geluk, maar voor de vrou wen heeft zii den weg vrijgemaakt. De vrouwen hebben thans meer gelegen heid om ontdekkingsreizen te maken in het land van het menscheliik weten en kunnen. Zii behoeven dan niet in gezel schap van mannen te zwijgen, omdat zii eigenlijk niet goed begrijpen, waar het gesprek over gaat. Ze zijn vriendelijk en aardig, zitten bü elkaar in één helft van de salon en spreken over recepten of spelen bridge, terwijl de mannen over haar hoofden heen een intellec tueel gesprek voeren. Zii vergeten, dat er in den tegenwoordigen tijd geen ex cuus meer is voor een dergelijk gebrek aan ontwikkeling. Als keuken en huis houden op dergelijke wijze zijn inge richt, vereisehen zii zelf niet meer zoo veel werk, dat men daarmee een geheel leven vult. Dat dit eeuwenlang wèl het geval is geweest, maakt voor de mo derne vrouw niets uit. Zii kan niet meer terug; de moderne beschaving drijft haar vooruit, of zii wil of niet en dwingt haar tot een verbreken van haar hori zon. Zü zou nog wel 24 uur van den dag niets anders willen zijn dan echtgenoote - en moeder, want zii vreest het nieuwe vreemde, doch tenslotte zal blijken, dat zij juist terwille van haar man en kin deren uit haar eenzijdige en eentonige sfeer te voorschijn moet komen, omdat die man en die kinderen het nieuwe meer in zich hebben opgenomen dan zijzelf. 1 (Nadruk verboden). „Heeft u mijn nieuwe boek over sla peloosheid al gelezen, mevrouw?" „Ja zeker, het is schitterend! Ik had nauwelijks twee bladzijden gelezen of ik was al ingeslapen." („Söndagsnisse"). VERLEGEN KINDEREN. Menig kind maakt als het twee, drie jaar, soms nog wel wat ouder is, een tijd door, dat het erg verlegen is en het is heel verkeerd van moeders, zich hier over bezorgd te maken of het al te ern stig op te nemen; het gaat vanzelf voorbij. Men kan zich nu eenmaal geheel en al niet inleven in het gedachtenwereldje der kleinen en weet evenmin, aan welke oorzaak het toe te schrijven is, dat het kind zich zoo van iedereen terug trekt; dit kan o.a. het gevolg van een schrik ziin. Het beste is dan ook, om er zoo min mogelijk aandacht aan te schenken en dit eveneens aan familie of vrienden te vragen. Sommige mensohen denken heel ver standig te handelen als zii belangstel lend vragen: „Heb je je tongetje ver loren?" Aan den anderen kant moet ook de moeder het kind niet stelselmatig van iedereen trachten af te houden, waar door de kleine het ontwent om in ge zelschap van anderen te zijn. Wanneer bezoekers van verlegen kin deren zoo min mogelijk notitie nemen, zullen zii het spoedigst bijdraaien, voor al als zii bemerken, dat de betrokkenen van kinderen houden. Een kind voelt dit bijna altijd als het ware bü intuïtie. KINDERVERZORGING. Kinderen moeten minstens tot hun vierde jaar niet genoodzaakt zijn om lange afstanden af te leggen of in de drukke stad mee te gaan om te winke len, hetgeen voor hen geen ontspan ning is. Zoolang mogelijk moeten zii in een wandelwagentje gereden worden en wanneer zii een klein broertje of zusje hebben, laat men vóór op de kinder wagen een bankje aanbrengen, waarop zü van tiid tot tijd kunnen uitrusten. Waar zout goed voor is. In zout water koelen glazen of aar den potten zeer snel af. Zout, dat in de zon in citroensap is opgelost, verwijdert roest-en intvlek- ken, Met zout warer gorgelen is een zeer goed middel tegen keelpijn. In azijn opgelost is zout een goed middel om er geelkoperen voorwerpea mee te poetsen. Strooien en rieten manden en voor werpen worden door het afborstelen met zoutwater weer als nieuw. Zwart laken blijft mooi van kleur als men het in zout vater water wascht en het krimpt dan ook niet meer. Theevlekken van huishoudgoed zijn dikwijls heel moeilijk te verwijderen. Het volgende eenvoudige middel zal u dit evenwel vergemakkelijken. Spreid het bemorste deel over een kommetje, strooi er met een beenen eierlepel dubbelkoolzuur soda en daar na kokend water en wrijf onder het op lossen met het lepeltje over de vlek. Wellicht zal men de behandeling nog eenige malen moeten herhalen. Daarna spoelen met koud water, waarna de theevlek verdwenen zal zijn. Schoonmaken van vloerkleeden. 's Winters, wanneer de kachels ge stookt worden, hooren wii de huisvrou wen meermalen de klacht uiten: dat het vloerkleed er zoo onfrisch van kleur uitziet, niettegenstaande het iederen dag met de stofzuiger behandeld wordt. Hoe dit te verhelpen en de kleuren weer op te halen. Heel eenvoudig, door het kleed eerst grondig schoon te zui gen, door de stofzuiger er heel lang zaam over heen te halen en daarna op te borstelen met een oplossing van water en zout of water en ammoniak. Het beste is, om deze bewerking te doen, als er niemand in de kamer over het kleed behoeft te loopen en het eenige uren tijd heeft om geheel op te drogen. Men zal versteld staan over de hoeveelheid haren en pluizen, die mee geschuierd worden! Ook het tafelkleed kan van tijd tot tjjd afgesponsd worden met water en ammoniak en frischt hierdoor aanmer- keliik op. De bewerking van het vloerkleed zal men iedere maand moeten herhalen, om een blijvend resultaat te behouden. Zondag: Tomatensoep, Ragout van kalfstong in rijst. Worteltjes. Deensche vla. Maandag: Varkenslapjes, Knolraap, aardappelen, Droge riist met caramel-saus. Dinsdag: Rosbeef. Groene koel. Aardappelen, Havermout. Woensdag: Vleeschkoekjes, Peertjes, aardappelpuree, Griesmeel met bessensap. Donderdag: Bruine boonen met speksaus, Aardappelen, Appelmoes. Vr«dag I: Bruine boonensoep, Kabeljauw met botersaus, Gestoofde bietjes. Aardappelen, Vrijdag II: Bruine boonensoep, Spruitjes mpt kastanjes, Aardappelen, Zaterdag: Stamppot roode kool met appel 3 en krabbetjes, Sinaasappel.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 19