-PE8S9MS LE1IUIT IS ALTIJD j. Dunselman, Keizerstr. 24 DE STRIJD OM WEENEN. .fUae KSEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERiNGEN EN ANNA PAULOWNA Buitera'andsch overzicht. OOK VOOR No. 7235. EERSTE BLAD ZATERDAG 11 FEBRUARI 1933 61ste JAARGANG De regeling van de werkzaamheden ter ontwapenings conferentie. Hindenburg' als opperstechef van de rijksweerbaarheid. - Hen geheim verdrag tusschen Duitschland, Italië en Hongarije? Het eind van de verzoeningspogingen tusschen China en Japan. Een pessimitische beschouwing van He riot. Voorloopig geen terugkeer tot den gouden standaard. Luchtvaart. Het zwakke punt. FEUILLETON OU RA PI Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20 Losse nos. 4ct.fr. p.p 6ct. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70,f 1.— Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, f 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v b C. DE BOER Jr. - Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. AD VERTEN TIEN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meet 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4ct. Het Engelsclie voorstel tot regeling van de werkzaamheden ter ontwapeningscon ferentie. Het bureau der ontwapenings conferentie is Donderdagmiddag met be raadslagingen over den verderen gang van zaken begonnen, schrijft de „Nw. Rott. Crt.". Henderson herinnerde in zijn ope ningswoord aan het door vele delegaties in de algemeene commissie uitgesproken verlangen, dat het tijdperk van de groote discussie en technische studie thans als afgeloopen zou worden beschouwd, en het tijdperk van besluiten zou aanbreken. Eden lichtte hierna het door de Britsche regeering eind Januari ingediende ar- beidsprogramma voor de conferentie toe. Dit komt in het kort hierop neer: de poli tieke commissie en een commissie van con tinentale Europeesehe staten zullen resp. twee veiligheidskwesties bespreken, name lijk het ontwerp van de plechtige belofte om onder geen omstandigheid de oplos sing van eenig geschil door geweld te zui len nastreven en het sluiten van een con tinentaal Europeesch veilghedispact. Het bureau zou verder een aantal ontwape ningskwesties behandelen betreffende de unificatie van legertypes volgens het plan Boncour, de vermindering van personeel der landmacht volgens het plan Hoover, de kwalitatieve ontwapening met betrek king tot het oorlogsmateriaal der land macht, de vermindering van het geoor loofd blijvend oorlogsmateriaal, de af schaffing van de militaire luchtvaart en de schepping van een internationaal toe zicht op de burgerlijke luchtvaart, de be perking van tonneninhoud voor de ver schillende soorten van oorlogsschepen. Verder zou het bureau de practische toe passing van het beginsel der rechtsgelijk heid te bespreken hebben. Hindenburg weer opperste chef van de rijkswaarbeerheid. Men weet hoe moei lijk het Hindenburg indertijd is gevallen Von Papen, als rijkskanselier te laten gaan en hoe ongaarne hij de benoeming van Von Schleicher, als diens opvolger heeft voltrokken schrijft de Berlijnsehe corr. van de „Nw. Rott. Crt." Het strookte niet met Hindenburgs wensch, dat Von Schlei cher al.) rijkskanselier ook de portefeuille van rijksweerbaarheid behield, maar von Schleicher liet zich die niet afnemen. Hindenburg is van meening, dat de por tefeuille van riiksweerbaarheid geen poli tiek karakter mag hebben en dat de dra ger ervan zich buiten den politieken par tijstrijd heeft te houden. Wat er anders dreigt te gebeuren, heeft hij tijdens het 'bewind' van het kabinet-Brüning beleefd, toen Groener zoowel minister van riiks weerbaarheid als van birinenlandsche za ken was en als zoodanig wegens zijn stand punt t.a. v. het nat.-socialisme de rijks- weerbaarheid trachtte te politiseeren. Schleicher's val heeft tengevolge gehad, dat hü tevens uit zijn positie hij de riiks weerbaarheid is verdwenen en dat kolonel von Bredow, die onder hem chef was in het rijksweerministerie, van zijn ambt is ontheven. Dat is uitdrukkelijk geschied „ten einde het ministerie van riiksweer baarheid buiten politieken invloed te plaatsen". Een tijd lang leek het dat ook generaal von Hammerstein, de chef dei- legerleiding, zou heengaan. Naar verluidt I T heeft hij zijn ontslag ook aangeboden, maar Hindenburg moet het niet hebben aanvaard. Hammerstein en v. Bredow gin gen door voor aanhangers van Schleicher. De-kiemen van politiseering der rijks weerbaarheid, die onder Groener en Von Schleicher waren gelegd, heeft Hinden burg bij de jongste kabinetswisseling uit- gewischt en thans is het ministerie van landsverdediging weer-een zuiver militair vak-ministerie geworden. Noch de minister, noch de rijkskanse lier kan over de rijksweer beschikken; slechts Hindenburg is daar als opperste chef toegevoegd. Dit is de zin van de jongste veranderingen in het rijksweer- ministerie. i Een socialistisch tegenstander van Von Schleicher heeft onlangs van hem gezegd: j „Hij is een heel verstandig man, maar hij j heeft de zwakheid, zichzelf voor nog ver standiger te houden dan hij is". Een geheim verdrag tusschen Duitsch land, Italië en Hongarije? Een belang rijk bericht, dat weliswaar gedementeerd is, vinden we in de groote bladen. Het betreft een geheim verdrag, tusschen de landen, in den kop hierboven genoemd. Hierover zou in de«vergadering van de commissie voor buitenlandsche aangele genheden in de Fransche Kamer gespro ken zij». Het schijnt, dat de geheele beraadsla ging aan de betrekkingen tusschen Duitschland, Italië en Hongarije was ge wijd. De rechts georiënteerde afgevaar digde Ybarnegary zou hebben verklaard, dat tusschen deze drie mogendheden op 7 Augustus 1932 een offensief en defen sief verdrag zou zijn tot stand gekomen en onderteekend. Herriot heeft hierop ge antwoord, dat hij het bestaan van een der gelijk verdrag weliswaar vermoedt, doch dat hij de Quai d'Orsay verlaten heeft zonder positieve bewijzen er voor in han den te hebben. Tenslotte zou hij ver klaard hebben, dat er tenminste tusschen Duitschland en Hongarije eenerzijds en Hongarije en Italië anderzijds een derge lijk verdrag moet bestaan. Herriot noem de den internationalen toestand zeer ern stig, doch sprak de hoop uit, dat de Fransch-Russische betrekkingen aan zienlijk zullen verbeteren. Binnenkort zullen bij de Fransche en Russische ge zantschappen te Moskou en Parijs weer militaire attaché's worden benoemd. Ybarnegary deelde nog nader mede, dat Rijkskanselier Hitier Frankijk en de overige mogendheden binnenkort een bondgenootschap tegenover het commu nisme zou aanbieden, doch dat men zich van Fransche zijde voor een dergelijk aanbod zou moeten hoeden. Het einde van de verzoeningspogingen tusschen China en Japan? De commis sie van 19 uit de buitengewone Volken bondsvergadering is Donderdag bijeen ge weest om van ce nieuwe Japansche voor stellen, met betrekking tot de verzoenings procedure en de daarbij behoorende toe lichting kennis te nemen. De commissie van 19 was van oordeel, dat de door Japan voorgestelde woorden met betrekking tot Mantsjoekwo te vaag zijn om te kunnen worden aanvaard. De commissie heeft besloten een duidelijk ant woord van Japan te vragen, of Japan be reid is als een der grondslagen voor de verzoeningsprocedure de uitspraak der commissie-Lytton te aanvaarden, dat wel iswaar de terugkeer van Mantsjoerije tot den status quo ante niet mogelijk noch vensehelijk is, doch dat bij de reorgani satie van Mantsjoerije dit gebied zooals ondanks de daaraan toe te kennen auto nomie toch deel van het Chineesche rijk zou blijven. Het komt mij voor schrijft de Ge- necfsche corr. van de „Nw. Rott. Crt." naar aanleiding hiervan dat het stellen van deze vraag een einde maakt aan alle kans, dat de verzoeningsprocedure van art. 15 par. 3 van het volkenboncsverdrag wordt ingeslagen, want het schijnt on denkbaar, dat Japan deze vraag bevesti gend zou beantwoorden. Intussehen mag ik niet verzwijgen, zoo vervolgt de corr., dat enkele gedelegeerden der commissie van 19 nog zoo optimistisch ziin te gelooven, dat Japan in de laatste weken zoo doordrongen is geworden van het gevaar, dat een breuk zou met zich brengen, dat een bevredigend antwoord nog niet uitgesloten is. De commissie van 19 heeft verder be sloten met het oog op de ontvangen inlich tingen over het voortduren van de mili taire voorbereidingen en bewegingen in de buurt van Jehol de aandacht van Japan er op te vestigen, dat deze militaire maat regelen den toestand verergeren en de ver zoeningskans nog meer bemoeilijken. Op dit punt heeft Matsoeoka reeds vanmiddag aan Sir Eric Drummond geantwoord, dat de Japansche houding in Jehol van die der Chineezen zal afhangen. Bloedroode zonsopgang in het oosten. („Söndagsfiisse"). Ten aanzien van den buiten- landschen toestand. Iti de Ere Nouvelle wijdt Herriot een overzicht aan den internationalen politie ken toestand in het algemeen en aan de jongste gebeurtenissen in Duitschland in het bijzonder. Hij noemt het een merk waardig feit, dat het Fransche ontwape ningsplan in Litwinof een der beste ver dedigers heeft gevonden en gelooft, dat het Russisch-Fransohe non-agressiepact daarbij een zekere rol heeft gespeeld. Duitschland manoeuvreert verder en men moet erop bedacht zijn, dat het binnenkort de kwalitatieve en kwantitatieve gelijkstel ling van bewapening zal eischen. Dit zou de wederwapening van Duitschland betee- kenen. Het valt eveneens te vreezen, dat Duitschland zich binnenkort zal willen vrijmaken van elke controle om in het bin nenland. zijn leger te kunnen organiseeren. De spanning tusschen het Ri.jk en Pruisen kan als geëindigd worden beschouwd. De juridische formaliteiten tusschen Ade- nauer en Braun eenerzijds en Adolf Hdtler en Von Papen anderzijds lijken heel veel op begrafenisformaliteiten. Voor de Duit- sche sociaal-democratie kan men alles vreezen. Hitier probeert zijn tegenstan ders door snel optreden te verslaan. Er valt niet aan te twijfelen, dat hü uit het buitenland gesteund wordt. Frankrijk heeft juist in dit opzicht eigenaardige in lichtingen ontvangen. Zuidslavië en Polen zün buitengewoon ongerust. Het is der halve niet overdreven te beweren, dat de buitenlandsche politieke toestand op ziin minst genomen zeer ernstig is, en dat de Fransche regeering en de publieke opinie zich met meer hebben bezig te houden dan alleen met den financieelen toestand. In Engeland. MacDonald heeft Donderdag in het La gerhuis op een aantal vragen geantwoord, dat persberichten en geruchten nopens een voor de deur staanden terugkeer van Engeland tot den gouden standaard, vol komen uit de lucht gegrepen waren. In de tegenwoordige omstandigheden kan de re geering er eenvoudig niet over denken, en er moesten heel wat oeoonomische en fi- nancieele omstandigheden veranderen, voor er ook in de toekomst aan gedacht zou kunnen worden. DE KWESTIE DER OORLOGSSCHULDEN. De openbare meening in de Vereenigde Staten. Te Washington hoort men thans de veelbesproken leuze, dat „iedere dollar van de oorlogsschulden in baar geld be taald moet worden", bijna niet meer noe men. Men is van meening, dat Roosevelt van plan is het Congres aan te bevelen, genoegen te nemen met een laatste beta ling; maar ook dit gezucht is niet beves tigd. Senator Borah verklaarde in verband hiermede: „Ik heb geen belangstelling met spiraal f 4.25 voor welk plan ook ter behandeling der oorlogsschulden, wanneer dit niet een re geling inhoudt van de valutakwestie en de andere problemen, die het herstel van den handel en het bedrijfsleven rem men". Nog weet de „Herald Tribune" te mel den, dat Bernard Baruch de leiding zal hebben van de Amerikaansche delegatie ter conferentie. CHINA EN JAPAN. Vier Chineezen te Kanton dood geschoten. Te Tokio is uit Kanton bericht ontvan gen, dat vier Chineesche kooplieden al daar die gearresteerd waren door „de nat. reddingsmaatschappij", d.i. een anti-Ja- pansche boycot-organisatie, wegens het handelen in Japansche goederen, zijn ter dood gebracht. DE JAPANSCHE MARINE-UITGAVEN In de bijeenkomst der begrootingscom- missie van het Japansche huis van afge vaardigden heeft de minister van marine aangekondigd, dat gedurende het volgen de begrootingsjaar een moederschip voor duikbooten, twee torpedojagers en een kruiser zullen worden gebouwd. De tor pedojagers zullen een waterverplaatsing hebben van 300 ton en een snlehied moe ten kunnen ontwikkelen van 24 knoop, terwijl de waterverplaatsing van den krui ser 8500 ton zal zijn en den snelheid 33 knoop. DE VORSTELLEN VAN MINISTER DEVEZE. In de Kamer-afdeelingen ver worpen. De correspondent van de Nw. Rott. Crt. te Brussel meldt: Do Kamer-afdeelingen hebben gister middag de door minister Devèze inge diende wetsontwerpen in behandeling genomen. Het eerste ontwerp, waarbij strenge straffen worden voorzien ter be teugeling van de systematische actie voor dienstweigering en van alle propaganda welke de recruteering van het leger en de militaire tucgt in gevaar kan brengen, werd verworpen met 69 tegen 55 stem men en 1 onthouding. Dit tweede ontwerp betrof de bestraffing van woorden en daden die beleedigend zijn voor de offi cieren van het actieve leger. Het is dus geenszins zeker dat deze wetsontwerpen, bij de openbare behandeling, in de Kamer een meerderheid zullen vinden. Mocht hij op deze punten verslagen worden, dan zou de minister van landsverdediging, naar uit offleieuse bron wordt verzekerd, ontslag nemen. POLITIEKE BOTSINGEN IN DUITSCHLAND. In Brunswijk. Vele gevonden. In het Konzerthaus te Brunswijk is het Donderdag tijdens een soc. dem. vergade ring tot een hevig handgemeen gekomen toen ongeveer 200 geuniformde S.S.-leden na een woordenwisseling met leden van het IJzeren Front „Deutschland erwache" begonnen te schreeuwen. Tafels en stoe ien vlogen door de zaal. Vele aanwezigen j werden licht, zeven zwaar gewond. In de stad is het na ontbinding van de vergade ring op verscheidene plaatsen tot relletjes gekomen. Drie zwaar-, 2 lichtgewonden In Koningsbergen. Na een vergadering van de Rijksbanier is het Woensdagavond te Koningsbergen tot een felle botsing gekomen tusschen bezoekers der vergadering en nat. soc., die elkaar met pistolen, messen en andere wapenen te lijf gingen. Eenige politie agenten, die in de nabijheid waren, ston den machteloos en moesten versterking halen. Toen deze verscheen was ingrijpen niet meer noodig. De leden van de Rijks banier, van wie drie ernstig gewond waren, hadden zich reeds in het gebouw teruggetrokken. Een nat. soc. kreeg een lichte kwetsuur. Nachtelijke schietpartij te Ber- lijn. Woensdag is een groep communisten, die van een vergadering huiswaarts keer de, op den Brabanterplatz te Berlijn door ongeveer 12 nationaal socialisten bescho ten. De 26-jarige vrouwelijke communist Alice Radzey kreeg een schot in de borst, j Twee andere communisten werden in den arm gewond. Na de daad vluchtten de nat. soc., zoodat de kort daarop ter plaatse j verschenen politie slechts nog een huis- zoeking kon doen in het in de nabijheid 1 gelegen gebouw der nat. soc., waar ver borgen op een kegelbaan IJ pistolen en munitie in beslag zijn genomen. DE RECORDVLUCHT VAN GAYFORD EN NICHOLETTS. De Koning heeft een telegram met zijn gelukwenschen laten zenden aan Gayford 1 en Nicholetts voor het slagen van hun vlucht over langen afstand. De prins van Wales, die Woensdag een toespraak hield aan het diner van Nieuw Zeeland bracht ook hulde aan de vliegers. De vliegerij heeft zich zoo ontwikkeld, zei hij, dat hij verwachtte spoedig naar Nieuw Zeeland te kunnen vliegen. Uit verdere bijzonderheden, die van de Het zwakke punt voor mannen en vrou wen vormen de lendenen, welke zoo licht worden aangedaan door overspanning en zor gen, door kouvatten en tal van andere oor zaken. Dientengevolge komen scherpe, stekende pijnen in den rug, urinestoornissen, waterzuch tige zwellingen, hoofdpijn, duizeligheid en rheu- matische pijnen ook zoo vaak voor. Plaatselijke behandeling kan tijdelijk verlich ting geven voor sommige dezer ongemakken, doch de eenige wijze om gezond te worden en te blijven is door het versterken der verzwakte organen met Foster's Rugpijn Pillen. Dit spe ciale middel behaalde reeds jaren lang een on geëvenaard succes tegen rheumatiek, spit, ischas, waterzucht, urinestoornissen, lendenpijn en blaasstoornissen Foster's Rugpijn Pillen zijn verkr. bij alle drogisten enz. a i.1.75 en 3-per doos. Roman van IIUGO BETTAUER. 40) Ralph echter leefde nog slechts voor zijn liefde, hij vond alles goed, wat Hilde voorstelde en koesterde slechts den wensch haar elk uur van den dag een nieuwe vreugde te bereiden. En zoo plun derde hij raenigen juwelierwinkel, ont dekte door middel van tusschenpersonen paarlen colliers van phantastische pracht en bracht zijn verloofde onvermoeid van den eenen modesalon naar den anderen, omdat hem niets te mooi en te kostbaar was. Tot Hilde ten slotte met kracht tegen verdere inkoopen protesteerde. Meer en meer begonnen de enorme uitgaven van den Amerikaan op te val len. Op de eeri of andere manier verbreid de zich het gerucht, dat Ralph O'Flanan- gan weer een gefortuneerd man gewor den was. Amerikanen, die van de over zijde van den Atlantischen Oceaan kwa men, verzekerden pertinent, dat de ge schiedenis met dien plotseling opgedo ken stiefbroer slechts een grap was en op zekeren dag meldde een Weensch blad, dat Ralph, waarschijnlijk om zich van tal- looze parasieten te bevrijden, heel W ee nen voor den gek had gehouden, en even als vroeger, nog steeds de rijkste man ter wereld was. Nog dienzelfden dag, waarop dit be richt verschenen was, begonnen^ de zen delingen der diverse philantropisehe in stellingen zich opnieuw te weren, regen de het bedelbrieven, volgden van alle kanten invitaties en gaf de presidialist zijn kaartje af. Dit alles bracht Ralph er slecht toe de huwelijksvoltrekking te bespoedigen en Oostenrijk zoo spoedig mogelijk te verla ten. Hij wilde zijn verloofde tot geen prijs in den dampkring eener leugenachtige wereld trekken, slechts de oude Holub en zijn beide vrienden Kriegel en Korn kwa men in aanmerking aan haar te worden voorgesteld en in hun gezelschap bracht hü met zün toekomstige vrouw nog meni- gen gezelligen avond door. Een groote moeilijkheid leverde aan vankelijk nog de vraag, wat er met Hil- de's moeder en met Sam moest gebeuren. Maar ook dit probleem werd spoedig tot aller genoegen opgelost. Hilde zelf hield veel van baar moeder, maar de familie band was toch niet zoo nauw, dat zü haar niet zou kunnen ontberen. En mevrouw Wehningen bleek een onoverkomelijke angst voor de zeereis te hebben, had vage voorstellingen van Indianen, die den mensch zelfs in New York niet met rust lieten en bleek dan ook al spoedig tevre den met de toezegging, dat Hilde elk jaar eens naar Weenen zou komen om haar moeder te bezoeken. Met Sam stond de zaak eenigszins an ders. De neger bleek tot over zün ooren verliefd op zijn Lintschi, maar beiden mee naar Amerika nemen was onmogelijk, wijl het meisje als blanke vrouw van een neger onder den haat en de verachting der bevolking een ondragelijk bestaan zou leiden. Ten slotte vond Ralph echter een com binatie, die alle moeilijkheden met één slag uit den weg ruimde. Hij kocht op nieuw een schitterende auto en Sam werd weer als chauffeur aangesteld. Na Ralph's vertrek zou Sam dan den wagen krijgen en er een taxameter op laten mon- teeren om dan als eigenaar van een bü- zonder fraaie taxi genoeg te verdienen om zijn Lintschi te kunnen trouwen. Het zwart-witte paar zou dan intern in dienst komen van mevrouw Wehningen, wier toekomstige woning groot genoeg was en die Lintschi met een gerust hart de zorg van het huishouden kon toevertrouwen. Toen ook dit probleem aldus gelukkig was opgelost stond niets het huwelyk meer in den weg. Zoo dacht men althans. Maar al spoedig bleek, dat dit niet het ge val was. Ralph toch bezat slechts een pas, maar geen geboortebewüs. Men legde hem uit, dat hü dat document eerst diende aan te vragen. En dan moest nog een „Aufgebot" in de Amerikaansche bladen geplaatst worden, kortom er kon geen sprake van zijn, dat het hmvelük binnen twee of drie maanden zou worden vol trokken. Het Amerikaansche gezantschap door Ralph in den arm genomen, weiger de als alle Amerikaansche gezantschap pen en consulaten, die bekend staan, dat zü elke interventie en elke steunverlee- ning uit den weg gaan, om in te grüpen. Ralph was woedend. H;j wilde nog de maand Maart in Italië doorbrengen, dan met Hilde Parijs en Londen bezoeken, in Mei in New York een huis laten houwen, den zomer in de bergen doorbrengen om dan in den herfst hun nieuwe woning te betrekken. En nu moest hü ervaren, dat St. Bureaucratius het er op toelegde, dat j mooie plan in de war te sturen. Op advies van z;jn vrienden, wendde Ralph zich ditmaal, daar Eitelhof op reis was, tot een der bekendste Weensche ad vocaten, dr. Hugo Srhönborn, een geestig en hoogst amusant causeur, wiens buiten- 1 gewone handigheid in het verleenen van 1 intermediair bü particuliere aangelegen heden in de Oostenrüksche hoofdstad byna spreekwoordelijk was geworden. Dr. Schönborn lachte, toen Ralph hem het geval voorlegde, „Ik wist werkelijk niet," zei hü, „dat er naïeve Croesussen bestaan! Dacht u dan heusch, dat er hier te lande of ergens anders bureaucratische hindernissen be staan? Een met goud beladen ezel kan niet alleen over den hoogsten muur klimmen, maar ook acten, die hem in den weg lig gen, opeten. Enfin, wü zullen dien ezel wel eens even in beweging bréngen. Ver tel u mü eens, waarde heer O'Flanagan, bevindt zich in de directie of in den raad van toezicht van uw trust niemand, die directe connecties heeft met het departe ment van buitenlandsche zaken in Was hington?" Ralph dacht slechts een oogenblik na. „Natuurlijk, de congresafgevaardigde Houston maakt deel uit van de Board of Directors der American Wood- and Eorest Trust Company. Daar op het oogenblik het congres in Washington zit ting heeft, zullen we hem daar wel kun nen bereiken." „Uitstekend, dan zenden we dien me neer vandaag nog een dringend telegram. 1 Misschien wilt u zoo vriendelük zün my bü de Engelsche vertaling te helpen." Een kwartier later werd de volgende I dépêche aan het congreslid Houston ver zonden: „Wil onmiddellijk met een Weensche jongedame, Hilde Wehningen genaamd, hier in Weenen in het huwelijk treden. Verzoek Foreign Office per kabel Ameri kaansche legatie in Weenen opdracht te geven alle hinderpalen uit den weg te ruimen, zoodat Maandag 5 Maart de huwe lijksvoltrekking kan plaats hebben. Met dank voor bemoeiingen. Ralph O'Flana gan." Hierna volgde het nauwkeurige adres. Er waren nog geen achtenveertig uur verloopen, toen de Amerikaansche gezant te Weenen reeds van Washington uit kort en bondig opdracht kreeg, het op 5 Maart vastgestelde huwelyk van Ralph O'Flanagan onder alle omstandigheden mogelük te maken. Waarop de gezant zich Ülings naar het departement- van buiten landsche zaken op de Ballplatz begaf. Tien minuten later bracht de minister van bui tenlandsche zaken een bezoek aan zün collega van binnenlandsche zaken, weer tien minuten later bezocht deze den com missaris der betreffende provincie, die zich op zün beurt naar den burgemeester haastte en daarmee was de zaak in orde. Ralph O'Flanagan ontving de uitnoodi- ging „met zün toekomstige eehtgenoote en getuigen op Maandag den 5en Maart te 4 uur nam. in de trouwzaal van het nieuwe stadhuis aanwezig te willen zijn ter voltrekking van het huwelyk met juf frouw Hilde Wehningen." De strijd cm Weenen. Zoo had dan den 5en Maart in alle stilte op het stadhuis de huwelijksvoltrekking plaats tusschen Ralph O'Flanagan en Hilde Wehningen. Als getuigen en gasten van deze eenvoudige ceremonie waren slechts aanwezig mevrouw Wehningen. de uit Krieglach overgekomen mevrouw Stuppach, de oude heer Holub en Ralph's beide vrienden Korn en Kriegel. Het jonge paar had plaatsen besteld voor den nachttrein naar Milaan, maar voordien werd bij Sacher nog in intiemen kring gesoupeerd. De Jonge echtgenoot en zün vrouw hadden zich reeds voor de reis gekleed en Hilde zag er in haar grijs lakensch mantelpakie en het grijze wildleeren reis- hoedje, dat de overvloed van goudblond haar nauwelijks vermocht te verbergen, werkelü'k allerbekoorlükst uit. Zóó be- koorlük, dat Ralph zün blik niet van haar kon afwenden en steeds weer heimelijk haar hand drukte als om zich te overtui gen, dat dit alles geen droom was. Na de gebruikelüke toespraken werd Ralph echter ernstig en diep ontroerd richtte hü het woord tot zün vrienden: „Ik ben uitermate gelukkig, terwijl ik het eigenlijk toch niet mocht zyn. Want de taak, die ik mezelf gesteld had, heb ik niet ten uitvoer-kunnen brengen, m'n plannen hebben hopeloos schipbreuk ge leden. Ik verlaat Weenen, zonder de stad, waarin ik m'n geluk heb gevonden, te hebben kunnen helpen. Ik wilde om Wee nen vechten en nu sla ik op de vlucht." De oude heer Holub slurpte langzaam 7;jn glas champagne leeg, leunde achter over in zün stoel en antwoordde op zeld zaam bewogen, b;jna visionairen toon: „Je hebt je geluk in Weenen gevonden en wellicht daardoor den laatsten wensch van je overleden moeder verTttfd. Je missie zal echter wel eerst beginnen. Want de strüd om Weenen moet, vroeg of later, komen. Zooals het nu is, is het slechts een overgangstüdperk, een stilte voor den storm, een adempauze. In dit voorjaar misschien of in een der eerst volgende jaren zal het lot van Oostenrük zich voltrekken. En dan eerst zal het oogenblik gekomen zün, waarop jü niet je geld het terrein van den strüd zult kun nen betreden om een beslissing uit te lokken en Weenen te helpen. Je hebt te vroeg willen ingrijpen, te 1 vroeg willen redden, waar niets te red den is. Fe strijd cm Weenen bejfi~t eerst!" EINDE.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1