HELDËRSCHE COURANT VAN ZATERDAG 11 FEBRUARI 1933. Uit de pers. Ingezonden. De houding van den commandant van De Zeven Provinciën. Reeds 22 doodon. De Siantar en de fêodjokerto. De politieke crisis Het votum van d 3 Tweede Kamer. China en Japan. Opzienbarende zwendelaffaire. Burgerlijke Stand var Den Helder Wij hebben aldus vervolgde de lui tenant de Vos van Steenwijk zijn verhaal elk oogenblik verwacht het eskader te ontmoeten. Wij hebben natuurlijk steeds daarnaar uitgezien. Wy werden behoor lijk behandeld en kregen denindruk.dat de demonstratie van de bemanning naar buiten was bedoeld en stellig niet tegen ons, zoodat wij geen onheil verwachtten. Aan het betreurenswaardige wegvaren was al niets meer te doen. Dit wegvaren Is ook niet onze schuld. Dit ligt aan den geheelen toestand. Eindelijk kwam dan vanmorgen het eskader ln zicht. Wij begrepen niet wat het wilde, doch toen wij de vliegtuigen zagen komen ver wachtten wij, dat er een waarschuwings- bom zou worden gegooid. Zulk een bom werd echter niet verwacht door de muiters, die in de meening verkeerden dat er rustig zou kunnen worden onderhandeld. De naderende strijdmachten wekten daardoor eerder spot dan angst. De muiters verkeerden in de meening dat thans het moment tot het stellen van eischen eerst recht gekomen was. Op dit moment viel de bom. Hiermede was de historie ineens ten einde.... DE SLACHTOFFERS. Terwijl aldus gaat de Aneta-corres- pondent voort dit gesprek op de Piet Hein plaats vond, zag men den dokter voortdurend zijn bezigheden verrichten. Hij liep van de eene hut naar de andere, zooals hij dat gedurende de uiterst snelle terugreis voortdurend had gedaan. In zeven uur tijd was de doodenlijst aangegroeid met vier, en intusschen verergerde de toestand van den marinier Visser, terwijl ook de toestand van de vier andere zwaarge wonden geen wijziging ten goede ver toonde. Het kwam ons voor dat de zes licht gewonden het goed maakten. Onder hen bevond zich een Europeesch matroos, die na het vallen van de bom naar de radio was gesneld om de overgave van de muiters bekend te maken. De commandant van de Piet Hein, luitenant ter zee der eerste klasse De Meester, bracht de Piet Hein in recordtijd terug naar Tandjong Priok. Hierdoor was het mogelijk, de slacht offers zoo snel als maar eenigszins kon in gereedstaande ambulance-auto's te vervoeren. Te Tandjong Priok was reeds belang stelling, ondanks het feit, dat de aankomst van de «Piet Hein* slechts weinigen bekend kon zijn. Bij de in totaal zeven zwaargewonden bevindt zich oen Europeaan, die nog niet is geïdentificeerd. Een voorloopige infor matie aan boord van de »Piet Hein* bracht aan het licht, dat de zwaargewonde inlandsche matroos eerste klasse Paradja een bekend aanstichter van ontevreden heid is, aan wien vrij groote invloed wordt toegeschreven. Voorts is aan boord van de Piet Hein overleden de Inlandsche schepeling Basir, die tijdelijk als commandant van De Zeven Provinciën zou hebben gefungeerd. Luitenant ter zee De Vos van Steenwijk vorklaarde hieromtrent overigens weinig met zekerheid te weten. Wel wist hij te vertellen, dat de navi gatie gedurende den muiterstocht geleid zond de „Zeven gram af aan de Provinciën" een radio- „Aldebaran", waarom de Aldebaran" stoomde met gedoofde 1 ichten Óp dit telegram werd door de „Aldebaran" geen antwoord gegeven. (Aneta.) Bewakingstroepen naar Onrust detachement infanterie het garnizoen Meester Cornelis uitgerukt naar Tandjong-Priok, waar het gedirigeerd is ter bewaking van de muiters op Onrust. Batavia. Een is gisteren van Nadere opgave slachtoffers. van aantal het licht, dat zwaargewond iade Tuhumina. De officier bijzondere kunst. achtte dit geen Volgens een particulier bericht van „De Telegraaf" uit Batavia, was de comman dant van De Zeven Provinciën, behalve door den assistent-resident van Groot- Atjeh, tevoren ook gewaarschuwd door schout-bij-nacht J. F. Osten, commandant van de zeemacht in Nederl. Indië, dat het aan boord van De Zeven Provinciën niet pluis was. De schout-bij-nacht zou, vol gens dit bericht, aan den lieer Eikenboom hebben geseind: Wees op uw hoede. «De heer Eikenboom vatte echter het geheele geval als een canard op. Hij achtte het ten eenenmale uitgesloten, dat de gisting op zijn oorlogsbodem zulke vorderingen zou hebben gemaakt, dat het inderdaad tot een open muiterij zou komen. Het blad weet ook te melden, dat de lieer Eikenboom niet opnieuw met een commando zal worden belast. De thans bekend gewerden bij zonderheden der achtervolging door de „Aldebaran". Batavia. Wij vernemen van de bijzon derheden van de vervolging van de „Zeven Provinciën" door de gouvernements- stoomer „Aldebaran": Onmiddellijk toen de „Aldebaran" de „Zeven Provinciën" in het zicht kreeg, werd van den gouver- nementsstoomer af met de vlaggen het signaal gegeven: „wij hebben u iets te zeggen.' De bemanning van de „Zeven Irovinciën" antwoordde hierop met een dreigement voor het geval de „Aldebaran" langszij zou komen. Van de „Aldebaran" al werd door een verrekijker geconsta teerd, dat aan boord van de „Zeven Pro vinciën voorbereidingen werden getrof fen, om uitvoering aan dit dreigement te geven, indien dat noodzakelijk mocht zijn Vervolgens radiografeerde het zendsta tion van de „Zeven Provinciën", dat de bt manning besloten had naar Soerabaia door te varen, aan welk bericht de bij zonderheden waren toegevoegd,die reeds eerder zyn geseind. Na ontvangst van deze berichten heeft de „Aldebaran" een draadloos telegram afgezonden aan luitenant ter zee Van Boven, die zich aan boord bevond van het muiterschip. In dit telegram werd den officier verzocht, te trachten de be manning te overreden. In antwoord hierop kwam een telegram van de „Zeven Pro vinciën, waarin deze zee-officier ant woordde, dat de bemanning bleef vol harden in haar houding. Nog weer later Batavia. In aansluiting op de vorige berichten, kunnen wij melden dat tenge volge van de bomaanval op „De Zeven Provinciën" 3 Europeesche, 12 Inheem- sche en 3 onherkenbare schepelingen zijn gedood. Voorts is een Europeesch sche peling zwaar gewond en zijn 6 Inlandsche schepelingen en 2 onherkenbaar zwaar gewond. Vier Inlandsche schepelingen zijn licht gewond. De luitenant ter zee de Vos van Steen wijk, die zich aan boord van het muite lingenschip bevond, heeft zeer lichte ver wondingen opgeloopen. De woonplaatsen der slachtoffers. Bakker woonde in den Helder, Graven straat; de Bree te LTmuiden-Oost, in de Dirk Hartogstraat 48, en Kroeskop te Amsterdam, in de Witte de Withstr. 30a. Stemmen uit de Chineesche en Inheemsche wereld. Batavia. Uit de perscommentaren van de Ohineesche en Inheemsche bladen kan nog gemeld worden De „Sin Tit Po" concludeert dat de muiters schuldig zyn, weshalve zij dienen te worden gestraft. By de bepaling van de straf vergete men echter de aanleiding niet. Het blad gaat niet accoord met de suggestie om geweld te gebruiken. De „Soeara Oemoem" becritiseert de berichtgeving, welke de tendenz heeft alle schuld uitsluitend op de Inheemsche bemanning te werpen. Omdat de toedracht der feiten tot dusver nog niet volledig bekend is, onthoude men zich van con clusies als zou bijvoorbeeld het muitend schip door een Inheemschen kwartier meester worden genavigeerd. Fransch vlootbezoek uitgesteld. Batavia. Het bezoek van het Fransche oorlogsschip „Primauget", met vice-ad- miraal Berthelot aan boord, aan Tandjong Priok, is uitgesteld. De namen van de Europeesche gewonden. Tandjong Priok, 10 Febr. 1933. De Aneta correspondent, die thuisge- varen is met de «Piet Hein* bericht,dat thans de doodenlijst in de laatste uren gestegen is tot een totaal van 22. De namen van de gedoode Europeesche schepelingen zijn reeds vermeld, terwijl voorts 19 Inlandsche schepelingen zijn gedood,waarvan5onherkenbaar verminkt. Bij de in totaal 7 zwaargewonden be vindt zich 1 Europeaan, die nog niet ge- indentificeerd is. Een voorloopig onder zoek aan boord van de «Piet Hein* bracht Inlandsche matroos eerste klasse Paradja, efen bekend instigator van de ontevreden heid en aan wien een grooten invloed wordt toegeschreven. Voorts is aan boord van de «Piet Hein* overleden de Inland sche schepeling Basir, die tijdelijk zou hebben gefungeerd als commandant van de »Zeven Provinciën*. De licht gewonde luitenant ter zee der 3e klasse A. N. Baron deVos van Steenwijk deelde mede hieromtrent overigens weinig met zekerheid te wetenwel wist hij te vertellen, dat de navigatie gedurende de muiterij geleid werd door de Inlandsche schepeling Tuhumuna, hetgeen door dezen officier geen bijzondere kunst werd ge acht. Onder de gewonden bevindt zich de marinier 2e klasse Visser van Den Haag. De mogelijkheid bestaat, dat dit de zwaar gewonde Europeaan is, die nog niet ge- indentificeerd was. Onder de lichtgewon den bevindt zich ook nog een Europeesch matroos, wiens naam nog niet bekend is. Nader vernemen wij nog Onder de gewonden bevindt zich de matroos le kl. Bom, afkomstig uit Amster dam, onder de zwaargewonden de stoker olieman Snel, afkomstig uit Delft. HET MONUMENT OP HET GRAF VAN DR. J. TH. DE VISSER. Donderdagmiddag, op den geboortedag van den predikant-staatsman, is op de begraafplaats Crooswijk te Rotterdam, waar het stoffelijk overschot van onzen eersten minister van onderwijs, dr. J. Th. de Visser, in het familiegraf rust, het monument op dit graf tot stand ge komen door de zorgen van de vele vrienden die dr. de Visser in zijn lange leven in den lande heeft verworven aan de familie overgedragen. Het monument is ontworpen door den heer J. L. F. Faber in overleg met den heer H. J. de Groot, oud-inspecteur- generaal van het Nijverheidsonderwijs en vriend van wijlen dr. de Visser. Het werk is uitgevoerd door den heer G. Keuzenkamp; de bronzen plaquette in het monoment opgenomen, is vervaardigd door den beeldhouwer Aug. Falise, te Wageningen. CONCENTRATIE VAN SCHOLEN. Ingrijpende onder wijs-bezuiniging. Het Volk is in staat mede te deelen dat op het departement van financiën hoogst vertrouwelijke besprekingen heb ben plaats gehad onder leiding van den thesaurier-generaal, mr. dr. A van Door- nirick, met het doel te geraken tot in grijpende onderwysbezuinigingen over eenkomstig het plan-Feberwee. Dit plan behelst voornamelijk concen tratie van scholen. De besprekingen hadden tot doel na te gaan of dit plan voor verwezenlijking vatbaar is. Het blad meent te weten, dat de uit- noodiging tot deelneming aan deze be sprekingen is uitgegaan van den heer van Doorninck persoonlijk. Hij richtte zich zoowel tot voorstanders als tot tegen standers van het plan. Nadat enkele besprekingen hadden plaats gehad is aan den heer Feberwee opgedragen, een nota over zijn plan samen te stellen. Over enkele dagen zul len, naar aanleiding van deze nota, de vertrouwelijke onderhandelingen worden voortgezet. Worden verlengd en tot motor schepen verbouwd. De N.V. Rotterdamsche Lloyd deelt mee, dat zij besloten heeft, haar turbine schepen Siantar en Modjokerto te laten verbouwen tot motorschepen, en tevens van die schepen het voorschip te laten verlengen. Deze schepen, die in 1921 en 1922 in Engeland werden gebouwd, heb ben momenteel een snelheid van ll'/j mijl. Door de verandering wordt deze snelheid verhoogd tot 15'/2 mijl per uur. De verandering van de Siantar is op gedragen, voor zoover het scheepswerk betreft, aan de Rotterdamsche Droogdok- Mij. te Rotterdam en de motorinstallatie aan de Kon. Mij. de Schelde te Vlissingen. De geheele verandering van de Modjo kerto is opgedragen aan Wilton-Fijenoord. Het voorschip van de Siantar wordt ge maakt volgens normale lijnen, ontworpen aan de Kon. Mij. de Schelde. Het voor schip van de Modjokerto wordt gecon strueerd volgens den z.g. Mayer-scheeps- vorm. Beide scheepsinstallaties zullen bestaan uit twee dubbelwerkende twee- taktmotoren met solid injection, welke door raiddel van tandraderen de schroefas drijven. Zij ontwikkelen 7000 A.P.K. De aan de Schelde opgedragen instal latie wordt gemaakt onder license van Gebr. Sulzer te Winterthur) de Modjo- kerto-installatie wordt gebouwd onder license van Man te Augsburg. Terugkeer van de Koningin uit Zwitserland. In verband met den politieken toe stand, ontstaan na aanneming van de mo tie tot schorsing van de beraadslagingen over de wetsontwerpen tot nieuwe vast stelling van het rechtsgebied en de zetels der rechtbanken en kantongerechten enz., welke motie door de regeering on aannemelijk was verklaard, heeft H.M. de Koningin besloten haar buitenlandsch verblyf te Lenzerheide af te breken en naar 's-Gravenhage terug te keeren. Minister Beelaerts van Blok land komt terug uit Genève. nu!"nr„baJld '!let d,e Donderdag ontstane moeilykheden tusschen de Nederlandsche regeering en het parlement, heeft minis ter Bee.aerts van Blokland besloten, gis terenmiddag uit Genève naar Nederland terug te keeren. De leiding der Nederlandsche delega tie ter ontwaoeningsconferentie zal voor- mopig weer in handen van prof. Rutgers DE POLITIEK IN DEN AETHER. Herhaalde uitzending van de rede van een soc.-dem. Duit- schen afgevaardigde door de V.A.R.A. naar Duitscliland. De socialistische afgevaardigde naar den Pruisischen Landdag prof. Nölting heeft Woensdagavond om half tien over den Nederlandschen zender Hilversum in den vorm van een interview over den «toestand in Duitschland* gesproken. Wij lezen hieromtrent in de Voss. Ztg.: «Aangezien de golf van 1875 meter van den zender te Hilversum in groote ge bieden van Duitschland goed verstaanbaar is en Nölting's rede derhalve ook voor de belangstelling van het Duitsche publiek toegankelijk was, heeft de Duitsch-natio- nale pers de Nederlandsche regeering wegens het toestaan van de rede scherp aangevallen. «Strikt genomen behoeft de uitzending van Hilversum geen toestemming van de Nederlandsche regeering, daar het station bij overeenkomst met de partijen op liet genoemde tijdstip ter beschikking staat van den Sociaal-democratischen bond van Nederlandsche radio-amateurs (VARA). «Slechts bij uitzendingen, die gevaar voor den staat kunnen opleveren kan de radio-commissaris (Lees radio-contróle- commissie) ingrijpen. Nu zijn zoowel de Lok. Anz. als de Tag van oordeel, dat dat gevaar bij de rede van Nölting aan wezig was. Beide bladen hebben daarom de Nederlandsche regeering, half bezwe rend, half dreigend, geraden de uitzen ding te beletten. De Tag gaat zelfs zoo ver, dat het blad den Nederlanders voor oogen houdt, dat Nölting's rede den afzet van Nederlandsche koop waar oaarDuitsch- land zou kunnen storen. «Duitsch-nationalen, die bij de Neder landsche regeering aankloppen om be scherming tegen een Duitsch staatsbur ger het is een novum, zelfs in dezen door allerlei begripsverwarring geken- merkten tijd.* EEN FASCISTISCHE OMROEP Men meldt aan het Hbl.: In een vergadering van den Alg. Ned. rascistenbond is Donderdag besloten tot oprichting van den Alg. Ned. Fascistische Omroep (A.N.F.O.). De heer J. A. Baars is voorzitter. Tot dit besluit is de Algemecne Ned Fascistenbond na langdurige voorberei ding gekomen, waarbij vooral de recente voorvallen in Ned.-Indië de laatste stoot hebben gegeven. De aanvrage voor zend vergunning is in voorbereiding. BERAAD VAN HET KABINET. Vrydag geen Kamerzitting. Naar bet Ned. Correspondentie Bureau uit inlichtingen uit de beste bronnen ge bleken is, zijn alle gevolgtrekkingen ten aanzien van de regeering, verbonden aan het voorgevallene in de Tweede Kamer vergadering van Donderdagmiddag, voor barig. Met name de conclusie van ont- slag°van het kabinet is absoluut in strijd met de waarheid. Het Corr. Bur. verneemt verder, dat H.M. de Koningin, die zooals men weet, in Zwitserland vertoeft, telegrafisch op de hoogte is gebracht van hetgeen in de Tweede Kamer voorgevallen is. De voorzitter van de Tweede Kamer heeft van den minister van Binnenland- sche Zaken, voorzitter van den Raad van Ministers het verzoek ontvangen om, in verband met het b6raad van het Kabinet, naar aanleiding van de aanneming van de motie tot schorsing van de beraad slagingen over de wetsontwerpen tot be zuiniging door gewijzigde indeeling van de rechtsgebieden en opheffing van een aantal rechtbanken en kantongerechten, de verdere behandeling van aangelegen heden, bij welke de aanwezigheid van één of meer leden van het kabinet ge vorderd wordt, voorloopig te schorsen. Ten gevolge van dit verzoek ging de openbare vergadering van Vrijdag niet door en zal tot nader bericht geen open bare vergadering worden uitgeschreven. DE SMOKKELARIJ VAN WAPENS. Vragen van het Tweede Kamerlid Albarda: 1. Is het waar, dat eenige weken ge leden in de buurt van Roosendaal twee te Antwerpen woonachtige Nederlanders zijn aangehouden, die frauduleus een aan tal revolvers en een hoeveelheid patronen vervoerden; dat deze personen, nadat tegen hen door de marechaussee proces verbaal was opgemaakt, zijn voorgeleid voor den officier van justitie te Breda, en dat deze, na de beide personen ver hoord te hebben, hen dadelijk heeft vrij gelaten, zoodat zij naar Antwerpen zijn teruggekeerd 2. Kan de minister ophelderen, waarom die personen zijn vrijgelaten en niet worden vervolgd 3. Is de minister overtuigd, dat tegen den heimelijken handel in wapens en tegen het verboden vervoer van wapens met de noodige gestrengheid wordt opgetreden? heeft de min. van justitie beantwoord: 1. Inderdaad zyn de twee wegens frau- duleuzen invoer o.a. van vuurwapenen en munitie op 30 December 1932 aange houden te Antwerpen woonachtige per sonen, van wie een de Belgische en de andere de Nederlandsche nationaliteit bezat, den daaropvolgenden dag, na voor geleiding van den officier van justitie te Breda, op last van dezen op vrije voeten gesteld. 2. De officier van justitie vond geen voldoende termen tot aanhouding en had bovendien de verwachting welke zich ook ten deele verwezenlijkt heeft dat aldus de opsporing van de achter deze smokkelarij werkende personen zou wor den vergemakkelijkt. Dat de betrokkenen niet zouden worden vervolgd, moet op een misverstand berusten. 3. Deze vraag wordt bevestigend be antwoord. ander land zijn wedergade Naar aanleiding van het aannemen c'er motie-Knottenbelt c.s. door de Tweede Ka mer, waarbij schorsing vair het debat in zake de verdere behandeling van het wets ontwerp ter opheffing van een aantal rechtbanken en kantongerechten (voor de discussies verwijzen wij naar onze extra- uitgave van Vrijdagmiddag), schrijft de Hoefijzer-correspondent varn het „Han delsblad": Een Kabinetscrisis om 40 Kantonge rechten! 't Is een thema voor een opéra bouffe" (kluchtopera). En hii eindigt zijn beschouwingen met de volgende ontboezeming: Daar zitten we nu met een gat in onze Marine en in ons Staatstoestei. Och, het gat in onze marine zal morgen wel wéér dicht zijn. En dat In ons Staats bestuur zal wij denken ook hierover eender als de heer Marchant wel niet zoo erg blijken als de regeering denkt. Er zijn, vooral op 't eind van een Regeerings- periode, zoo van die „accomodements", die veel hoofdbreken sparen. Maar we maken in deze laatste week toch een vrij belabberde figuur. Binnenslands.en daarbuiten. „Het Volk" (Volksbiad) laat zich als volgt uit: Bij beoordeeling van deze schijnbaar onverwachte Kabinetscrisis valt onmiddel lijk op, dat het wetsontwerp, waarover de regeering struikelde, van betrekkelijk ge ringe beteekenis was. Het was geen zaak waarbij het algemeen regeeringsbeleid was betrokken, zoodat er, in verband met het in behandeling zijnde wetsontwerp, geen enkele reden was, om de Kamer voor de keuze te stellen tusschen aanneming van het wetsontwerp of het heengaan van de regeering. Dat niettemin de regeering toch de ka binetskwestie gesteld heeft, wetende, dat er in de Kamer een belangrijke meerder heid tegen het wetsontwerp was, kan geen andere reden hebben, dan dat de heer Ruysjéèn gelegenheid zocht, om zco spoe dig mogelijk te verwijnen. Het kabinet heeft eenvoudig harakiri gepleegd, het is aan den haal gegaan, omdat zijn wanbeleid eiken dag duidelijker aan het lioht trad, en door de gebeurtenissen in Indonesië nog eens krachtig onderstreept. De parlements-redacteur van hetzelfde blad schrijft: Dit feit is eenig in de annalen onzer parlementaire historie, ja, wij betwijfelen zelfs of het in de staalkundige gesw.,eut nis van eenig zal vinden. Een regeering, die een vloot heeft, waar op muiterij is uitgebroken en die in haar overzeesehe gebiedsdeelen voor moeilijk heden staat, ernstig van aard en met een omvang, welks grenzen nog niet vallen te trekken, legt aan het parlement reken schap af van haar beleid. Zij krijgt van de overgroote meerderheid der leden een krachtig votum van vertrouwen, maar ziet, den volgenden dag, lokt zij in dat zelfde parlement een conflict uit, niet over eenig onderwerp van algemeen staatsbelang, doch om een bezuiniging van een paar ton. En dit meeningsverschil drijft zij zoo zeer op de spits, dat de Kroon een keuze zal moeten doen tusschen Ka merontbinding of aftreding van het kabi net. De „N. Rott. Crt." laat zich als volgt uit: Het feit zal ongetwijfeld groote beroe ring verwekken, en menigeen zal zich af vragen, of niet met wat ernstig beleid dit zeer zeker allerpijnlijkste voorval zou ver meden kunnen worden. Slechter oogenblik zou er zeker niet voor kunnen worden uitgekozen. Op dit oogenblik, nu, om zoo te zeggen, binnen enkele uren het meest ernstige voorval, dat zich gedurende de geheele re- geeringsperiode van dit Kabinet heeft voorgedaan, in al zyn bijzonderheden, voor het publieke forum zal worden gebracht, nu de regeering zal hebben rekenschap te geven van de wijze, waarop zij haar zeer verantwoordelijke taak hier en in Indië in deze pijnlijke aangelegenheid heeft vol bracht, nu zou zij het veld willen ruimen? Als demissionair Kabinet den loop van za ken verder willen aanzien? Wij kunnen het, zoolang de feiten ons niet weersproken hebben, niet gelooven. Ziet, er is in de laatste maanden veel afge geven op het gebrek aan regeerkracht, waaronder de regeering zou gebukt gaan. Ook wij zijn niet altijd overtuigd kunnen worden, dat de leiding van 's Lands zaken van vol doende bewustheid van den ernst der tijden getuigenis aflegde, doch dat de regeering thans, nu het voor alles erep aankomt, voor regceririgsverantwoordelijk heid niet terug te deinzen, zioh ooram po- pu'c (ten aanschouwt' van het volk) zóó zwak zou willen toonen, dat zij er het bijl tje hii zou neerleggen, kunnen wij nog met aannemen. Het zou ©ene vludht zijn, als in onze parlementaire geschiedenis nog niet is voorgekomen. „De Telegraaf": De situatie, door het optreden van den Minister van Justitie in de zitting der Tweede Kamer van gistermiddag, overtreft in onduidelijkheid en paradoxaiiteit alle daarmee vergelijkbare uit het verleden. Het gaat geenszins aan, de ietwat naïeve voorstelling te wekken, dat dit conflict er een is, dat „om twee ton loopt". De heer Donner heeft in zijn ministerieele carrière bewezen, een nuchter en zakelijk man te zijn, op wien de tirade, dat hii met kanon nen op muggen schiet, geenszins past. Gold het hier inderdaad slechts een con creet voorstel van zeer beperkte strekking, dan zou de Minister van Justitie zeker niet het leven van hem en zijn medeleden daar van afhankelijk hebben gemaakt. De ooi-zaak van het conflict is dan ook van principieelen aard: de regeering ge voelt, dat zij bij de doorvoering van haar bezuinigingspolitiek hoe uiterst gema tigd deze ook moge wezen op de mede werking van de volksvertegenwoordiging niet kan rekenen. Zy heeft het parlement, toen zich daartoe gistermiddag een con crete aanleiding voordeed, op de vuurproef gesteld: steun ons of wy bewinden ons met elkander op voet van oorlog. Het schijnt, dat de regeering plotse ling voor de consequenties van haar stand punt terugschrikt. Althans zij laat we ten, dat alle conclusies omtrent crisis of ontbinding „voorbarig" zijn, hoewel een derde mogelijkheid parlementair-staats rechtelijk niet voorhanden is. De Neder landsche staatsburger van hedenmorgen weet thans niet of hy een Regeering heeft- Wel is de Kamerzitting afgelast; wel is het neesche minister van buiten landsche za ken ,te verstaan gegeven, dat Hij heeft meegeholpen aan de totstandkoming van een of- en defensief verbond tusschen China en Rusland. Het bestaan van dit verbond mag echter voorloopig niet wor den erkend. Een nieuwe Japansche aanval ln Jchol. De Chineesche pers te Sjanghai meldt, dat de Japansche troepen Donderdag om 12 uur een nieuw offensief hebben in gezet in de provincie Jehol. De eerste colonne van 2000 Japansche cavaleristen is bij Soeitoeng opgetreden. De tweede colonne van 4500 man, die door zware artillerie gesteund wordt, trekt op in de richting van Kailo. De derde, ter sterkte van 5000 mari, welke eveneens gesteund wordt door zware artillerie en een esca- dron tanks, rukt op in de richting van Tsjangsjan. Het telegraafagentschap Sjunboeri Km,. go meldt uit Sjanghai, dat in antwoord op het Chineesche protest inzake het incident te Kailoe de Japansche gezant heeft medegedeeld, dat deze aanval lB de provincie Jehol is uitgevoerd, in samenwerking met troepen van Mantsjoe- kwo, teneinde den vrede en de orde in Mantsjoekwo te handhaven. Japan en de Volkenbond. De vraag van de commissie van Negentien. Het Kabinet te Tokio zal bijeenkomen om te beraadslagen over het antwoord, dat Japan zal geven op de vraag, Don derdag door de commissie van Negentien te Genève aan Japan gesteld, n.1. of Japan zonder voorbehoud zou willen toe geven, dat het bestaande regime in Mantsjoekwo geen oplossing is van het Mantsjoerijsche vraagstuk. De Japansche regeering is geenszins van plan, af te wijkeu van haar houding inzake den status van Mantsjoekwo. Echter wil de Japansche regeering voorzichtig te werk gaan. Voor verscheidene mlllioenen francs afgetroggeld. De correspondent te Brussel van de N. Rott. Crt. bericht: Het gerecht houdt zich sedert eenige dagen bezig met een zwendelaffaire, welke een buitengewone uitbreiding begint te nemen. De hoofdpersoon in deze onver kwikkelijke zaak is een inwoner van de gemeente Schooten, bij Antwerpen, C. Floren genaamd, die tijdens de wereld oorlog handel dreef in zeep, een fortuin bijeengebracht, het later weer verloor en, na verschillende «ups and downs«, in de hoofdstad een financieel kantoor oprichtte, dat allerlei vennootschappen en trusts in het leven riep, welke alleen in de vindingrijke verbeeldh g van Floren bestonden. De man had betrekkingen met het buitenland, o.m. met Nederland en slaagde erin, geholpen door een mede plichtige, die eveneens een Antwerpenaar is, vele lichtgeloovige personen, zelfs notarissen, bankiers en diverse autori teiten, aanzienlijke bedragen afhandig te maken. Hij blijkt aldus verscheidene millioenen te hebben afgetroggeld. De geheele zwen del kwam aan het licht ten gevolge van het instellen van een onderzoek naar aanleiding van het uitgeven door Floren van wissels. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van een zinsnede in de Staatshoofd telegrafisch van den stand van nieuwjaarsrede van onzen hooggeachten zaken verwittigd doch wat er nu zal ge beuren, is plotseling raadselachtig ge worden. ROOSEVELT'S STANDPUNT IN DE KWESTIE DER OORLOGSSCHULDEN. In kringen, welke den nieuw gekozen president der Vereenigde Staten, Roose- velt, nastaan, wordt verklaard, dat Roo- sevelt in zake de kwestie der oorlogs schulden zijn standpunt in de volgende vier punten heeft vastgelegd: 1. De oorlogsschulden zijn te beschou wen als schulden. 2. De Amerikaansche regeering zal met lederen debiteurstaat afzonderlijk onder handelen. 3. Bij de onderhandelingen moet reke ning worden gehouden met de betalings capaciteit van den debiteurstaat. 4. De oorlogsschulden moeten scherp gescheiden worden gehouden van de her stelbetalingen. Voorts wordt er op gewezen, dat bet Lntsche voorstel, de oorlogsschulden te regelen door middel van een afbetaling van 10 pet. overeenkomstig het accoord van Lausanne, voor Roosevelt onaanne melijk is. Roosevelt is overigens van meening, dat persoonlijke besprekingen boven groote conferenties moeten worden verkozen. Roosevelt telefoneert bijna dage lijks met MticDonald en hij heeft den democraten in het AmerikaanscheCongres verzocht zijn voorbereidingen niet te wil len storen door overijlde debatten. burgemeester, zou ik het zeer waardeeren, indien u onderstaande regelen in de Held. Courant zoudt willen opnemen. Bij voor baat dank. De optimistische toon in deze rede doet aangenaam aan. Maar is die gerecht vaardigd door den werkelijken toestand? Over de winkelstand werd gezegd, dat de toestand over 't algemeen goed was en tamelijk constant. Het tegendeel zal bij velen waar zijn. Vooral in zaken, waar de bevolking van omliggende plaatsen gewoon was te koopen (b.v. in de con fectie- en modebranche). De omzet in geld en goederen is daar over de geheele linie flink gedaald. De inkomens zullen nog sterker verminderd zijn, daar de onkosten, o.a. voor electriciteit niet lager zyn geworden. (De prijs voor maximaal bel. is verhoogd). /oo goed hy meende zich te kunnen verblijden over den gang van zaken hii deze zijn gemeentenaren, zal hij op deji duur in zien, dat er voor deze vreugde geen plaats was. De belastingpapieren zullen dit wel uitwijzen. Dit neemt niet weg, dat we den moed er in houden en we deze depressie weer gestaald te boven hopen te komen. Een kleedingman. van 9 en 10 Februari 1033. ONDERTROUWD: A. Meiiers en H.O. Kuiper; G. C. Meijer en L. Leydekkers. GETROUWD: .1. Veldman en F. A. H. Beezemer; A. Riteco en N. Scheer; B. Gierman en G. E. Sohmidt; C. 't Hart en P. O. F. de Meijer; J, Luidingu en W. de Leeuw I', J. Kroonstuivcr en J. K« Koppel; G. Boomstra en O. O. v.d. VJis, BEVALLEN: C. C. Th. v. Konings- Ten gevolge hiervan komen de critleken op I bruggen— Nypels, d. de Engelsche voorstellen bijna uitsluitend OVERLEDEN C van Republikeinsche zijde. CHINA EN RUSLAND. Een gerucht. Volgens te Tokio ontvangen berichten Eugen Tsjen, de voormalige Chi- v. Rijswijk-M«l. 61» .iaar; M. J. Moot, 8 dagen; C. van Twuiiver, 79 jaar; O. J.Oud-Sprangers, 4(1 j'm r, heeft

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 6