ie muiterij op „De Zeven Provinciën". inr HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 14 FEBRUARI 1933. Inlichting van den Volksraad. Kolonel F. W. Coster, die tijdelijk het commando van „De Zeven Provinciën" heeft overgenomen en die belast is met de hoofdleiding van de commissie van j onderzoek inzake de muiterij °P dien j bodem. Commentaar in de pers op den afloop van het muiters-avontuur. Het oordeel van oud-minister Rambonnet. De moord te Wanroy. do Onderzoek zoo snel mogelijk. Europeesche gestraften gaan naar Nederland. Batavia. Maandag 20 Februari zal de Volksraad door een commandant van de zeemacht in Ned.-Indië worden ingelicht omtrent de eerste uitkomsten van het on derzoek met betrekking tot de gebeurte nissen aan boord van „De Zeven Provin ciën". Hierna zal gelegenheid worden ge geven om verklaringen af te leggen. Wat dti onderzoek betreft, vernemen wij, dat dit op zoo snel mogelijke wijze zal wo rdien voortgezet. De berechting heeft in Ned.-Ind'ië plaats, waarna de Europeesche gestraften naar Nederland zullen worden gezonden voor het ondergaan van hun straf. (Aneta). De gearresteerden naar Onrust den eiseh zal stellen oogenblikkelijk ver- Zondag zijn in den loep van den dag 100 blyfstoegang tot Indonesië te krijgen, ten ongeboeide en 50 gebeide inlanders en 4 einde een onderzoek naar de gebeurtenis- ongeboeide Nederlanders in sloepen op sen *e kunnen instellen, waarbij hij in de het eiland Onrust afgezet. gelegenheid gesteld moet worden, zich De meesten hunner waren weinig onder door een advocaat van de Internationale den indruk. Roode Hulp tot bijstand van de beman- De Europeesche gevangenen namen een ning van de „Zeven Provinciën te doen houding van onverschilligheid aan. 1 vergezellen". zyn DE „ZEVEN PROVINCIËN" NIET ERNSTIG BESCHADIGD. De „Zeven Provinciën" blijkt niet ern stig te zijn beschadigd. Het schip stoomt op eigen kracht op naar de reede van Tandjong-Priok. Het uur van aankomst is nog niet bekend. Zes sommaties van dé „D 11". Batavia. Het Departement der Mari ne deelt mede, dat het vliegtuig „D 11", i geheel overeenkomstig de schriftelijke orders welke aan dit vliegtuig waren ver strekt, de muitende bemanning aan boord van de „Zeven Provinciën" tot zesmaal toe heeft gesommeerd, n.1. driemaal radio grafisch op de 600 metergolf en driemaal op de 475 meter-golf. Hierna werd den muiters tien minuten bedenktijd gegeven, welke werd misbruikt door de driemaal herhaalde uitseining van het bekende telegram, met de toevoeging: „Ons niet hinderen". Indien na het werpen van de eerste bom de overgave niet zou zijn gevolgd, dan zouden de vliegtuigen ten tweeden male boven het schip zyn verschenen en bommen hebben uitgeworpen tot een totaal gewicht van 1200 kg. De namen der gedeoéeti en ge wonden. Batavia. De volledige lijst der gedoo- den aan boord van de „Zeven Provinciën" bevat de volgende namen; volgens de laatstbeschikbare voorloopige gegevens: tamboers der 2e klasse P. Bakker en J. C. de Bree, marinier der 2e klasse W. A. Kroeskop, inlandsch korporaal-telegrafist W. N. Rumambi, inlandsche matrozen der le klasse Mohamed, Basir en F. Ka- sehung, inlandsche matrozen der 3e klasse Amir, Misman en Saltz, inlandsche licht matrozen D. N. Keramas, O. H. Koluod, F. G. Latupeirisse, Miskam, Soewardi, alias Hanapi, inlandsche stoker der le klasse Oomar, inlandsche stoker der 2e klasse P. Aritonang, inlandsche jongen Lila, alsmede nog vier ongeidentificeer- j den. Zwaar gewond zijn: Een ongeïdentificeerde Europeaan. De inlandsche matrozen der le klasse J. K. Kawilarang, M. M. Paradja, de in landsche matroos der 3e klasse Soegito, de inlandsche lichtmatroos Sagino, de inland sche leerling-stoker Soewatyo, een onge ïdentificeerde inlander. Een der zwaargewonden buiten levensgevaar. Volgens een bij de familie ingekomen telegram, afgezonden door het hoofd hospitaal te Batavia, verkeert de 22-jarige marinier 2e klasse H. Visser, die tenge volge van de ontploffing van de bom op De Zeven Provinciën brandwonden en een borstwond opliep, thans buiten levensgevaar. Lichtgewond zijn: De luitenant ter zee der 3e klasse A. N. baron de Vos van Steenwyk; de inland sche korporaal-kok Sadri; de inlandsche matroos-kok Gasim en Niti; de inlandsche lichtmatroos J. E. Pelpessi. Een nader telegram meldt: Desniette min biyrt het totaal der dooden ongewy- 2iRd (Aneta). Begrafenis der gesneuvelden. De begrafenis van de Inheemsche ge sneuvelden vond plaats op het Kerkhof- eHand voor Tandjong-Priok, terwijl de Europeesche gesneuvelden op het enand Purmerend werden -begraven. Indien blijkt, dat onder de gesneuvelden zidh loyale elementen bevoncen, za! alsnog voor beide groepen nader worden uitge maakt op welke wijze zij aan hun laatste rustplaats worden toevertrouwd. Alvorens in de door soldaten bewaakte barakken te worden opgesloten, werd iedere gevangene in het Nederlandsch of Maleisch ervan verwittigd, dat elke ver storing van rust, elke poging tot ontsnap ping feitelijk en op de plaats zou woorden voorkomen. Elk contact van buitenaf is voor ieder een, behalve de deze week aankomende commissie voor onderzoek, verboden. Het eskader ligt nog steeds bii Onrust. DE S.D.A.I». EN HET GEBEURDE OP DE „ZEVEN PROVINCIËN". „Geen muiterij, dcch slechts een demonstratieve protestactie", zegt ir. Albarda. „Ook wij erkennen, dat geen regeering, welke ook, muiterij kan dulden», aldus sprak Zondagmorgen ir. J. W. Albarda Nader wordt gemeld: Het eiland Onrust in Carré, «doch», voegde hij er aan toe, is thans geheel onder militair commando ,daaroin keuren wy niet minder krachtig van een kapitein der infanterie, bijgestaan de wreede methode af, welke blijkt uit door een officier van gezondheid de ruwe en onvergeeflijke daad, Vrijdag Tot de getroffen voorbereidingen behoo- teSen de protesteerende bemanning van ren o. a.: oprichting van een tijdelijk radio- >De Zeven Provinciën* gepleegd. Deze station, uitbreiding van den telefoondienst. zoogezegde «muiterijaldus de leider van opvoering van proviand, inkwartiering van de S.-D. Kamerfractie, »had niets met een voldoend aantal troepen, aanleg van revolutie te maken, dit was geen grijpen prikkeldraadversperringen en verbeteringnaar de staatsmacht, doch slechls een van verlichting en ventilatie. demonstratieve protestactie tegen de Zondagmorgen arriveerden de gevange-jongste salarisverlaging en de gevange nen in sloepen, welke door een motorboot neming van eenige honderden schepe- werden getrokken. lingen. Na de landing, welke onder scherp toe zicht geschiedde, werden de gevangenen onder gewapend geleide naar een viertal barakken gebracht, die ancers voor bede vaartgangei's werden gebruikt. De regeling wordt toegepast dat in elke barak een groepscommandant kan worden aangewezen. Op 7 Februari sprak de Nederlandsche minister Beelaerts van Blokland te Ge- nève zijn ernstige w oorden tegen het ge bruik van bombardementsvliegtuigen in oorlogstijd, dus tegen vijandelijke troepen en schepen, doch twee dagen later werd, in vredestijd, door een Nederlandschen vlieger een bom geworpen op een Neder- I landsch schip met niet anders dan Neder- Het eiland Onrust, landsche onderdanen aan boord I In oorlogstijd werd zelfs eerst nog een Een welbekend eiland in de geschie- waarschuwingsschot voor den boeg langs denis van de Oost-Indische zeevaart zal gegeven bij de aanhouding van een koop tot tijdelijk verblijf dienen van een deel vaardijschip, doch hier was het, na eenige der muiters van >De Zeven Provinciën», radiografische waarschuwingen, direct Onrust, ook geheeten Poelan Kapal, het raak". (Gefluit en geroepmoordenaars!) scheepseuand, een der kleine eilanden „Hier is", vervolgde spr. „zonder eenig bij de W estelijke invaart van de baai van onderzoek en zonder mogelijkheid van Batavia (het heeft slechts een oppervlakte verdediging de doodstraf toegepast", van 9 ha), was reeds in Companie's-dagen Vervolgens ging ir. Albarda de oor- in dienst van de scheepvaart gesteld en zaken van de ontevredenheid op de vloot van werven en tuighuizen voorzien. Nadat na, om ten slotte te betoogen, dat op de in 1800 de Engelsclien er alles plat had- autoriteiten de volle verantwoording van den geschoten, heeft een kwarteeuw later het gebeurde rust. gouverneur-generaal Van de Cappellcn De volgende spreker, dr. F. M. Wibaut, er nieuwe etablissementen laten oprich- zeide dat er sedert Vrijdag reden is voor ten en in 't midden der vorige eeuw heeft rouw, ergenis en verontwaardiging, doch het eiland een drijvend droogdok gekre- dan in anderen zin dan prof. De Savornin gen. De laatste twintig jaren wordt het Lobman het Dinsdag in de Eerste Kamer uitsluitend gebruikt als quarantaine-sta tion voor uit Mekka terugkeerende pel grims, waaruit reeds volgt dat het erop ingericht is groote groepen menschen tijdelijk onderdak te brengen. Er zal nu ruimte te over zijn, daar de Mekka-vaart tot het uiterste is ingekrompen in ver band met de crisis. Achtergebleven bemanning van de „Zeven Provinciën". Reuter meldt uit Singapore: Een aantel Europeesche en 66 inheem sche leden der bemanning van „De Zeven Provinciën", die aan land waren bij het uitbreken van de muiterij te Olehleh, zijn hier op het Nederlandsche schip „Van Oubhocrn" aangekomen. Bijzondere voor zorgsmaatregelen zijn door de politie ge- tische beWeging, die 10 Februari 1933 nomen om aan ongewenschte personen te nimmer 7al verneten «Fenkind kan men beletten in verbinding met de bemanning - te treden aan welke verboden is aan land met een ka™ats temmen», besloot hy, te treden, aan welke \eroonen aan land »een volwassene kan men er mede tot te gaan. razernjj brengen De kaniteln-lttitenant ter zee De voorzitter> wethouder De Miran- p da, die bij den aanvang van de by'een- Eikenbccm. i komst den aanwezigen verzocht had, een Batavia. De commandant van de minuut stilte te wijden aan de nagedach- „Zeven Provinciën", de kapitein-luitenant tenis van de overleden muiters, las in ter zee P. Eikenboom is van het comman- Z1j» slotwoord een lange motie voor, do over dit schip ontheven. Hij bevindt waarin verontwaardiging wordt uitgespro- zich thans aan boord van den kruiser ken ov'er de wreede wijze van optreden „Java" in afwachting van de beslissing, jegens de opvarenden van „De Zeven te nemen door de pas ingestelde commis-j Provinciën,en waarbij uitgesproken sie van onderzoek aan boord van het es- wordt, dat er slechts sprake is geweest I van een demonstratie en ten slotte gepro- testeerd wordt tegen de houding van het oen commandant ministerie, dat onnoodig een conflict met bedoelde. „Het jegens de opvarenden ge bruikte misbruik van macht moet aan de kaak worden gesteld, evenals de verdier- lijking, waartoe militaristisch gezags- fanatisme leidt". Het Tweede Kamer-lid, de heer W. Drop, besprak vervolgens hoofdzakelijk de taak van de organisaties van Marine personeel, in het bijzonder in verband met de salarisactie van den laatsten tijd. Als laatste sprak de Indonesiër, L. N. Palar, met langdurig applaus begroet. Hij constateerde, dat de vloot «als machts middel van de koloniale imperialisten onbruikbaar is gebleken», en noemde deze muiterij een ondubbelzinnig symp toom daarvan. Het gebeurde met »De Zeven Provinciën» zal een krachtige prikkel blijken voor de jonge nationalis kader. Bezoek van der zeemacht. De commandant der Zeemacht, schout bij-nacht J. F Osten, bezocht Zondag morgen, vergezeld van den chef-mate rieel. het eskader voor het opnemen der aan De Zeven Provinciën toegebrachte schade en voor het houden van een con ferentie met den eskader-comandant, ka pitein ter zee Van Duim. De schade valt mede. Verbod van deelneming aan politieke vergaderingen. De „Javabode" verneemt, dat deelneming aan politieke vergaderingen verboden is aan aile marinepersoneel. de Kamer heeft geforceerd, Dergelijke vergaderingen werden in verband met den grooten toeloop gelijk tijdig gehouden in „Bellevue" en „Hand werkers Vriendenkring"; hier voerden resp. het woord de heeren dr. W. Ban ning en Ed. Polak, en Cramer en E. Boekman. Het partijbestuur formuleerde standpunt in volgende motie: »l)e openbare vergadering,belegd door de S.D.A.P. op Zondag 12 Februari 1933, naar aanleiding van het voorval met het oorlogsschip »De Zeven Provinciën» spreekt haar diepe verontwaardiging uit over de wreede wijze, waarop de regeering het oorlogsschip onder het marinebevel heeft teruggebracht; stelt vast, dat de muiterij van de be manning het gevolg is geweest van de politiek, door de Nederlandsche regeering in Indië tegenover de bevolking in het algemeen en tegenover de marine schepe lingen in het bijzonder, gevoerd en van de verregaande zorgeloosheid van de be velvoerende officieren; stelt voorts vast, dat de muitende be manning herhaaldelijk heeft verklaard, slechts een demonstratie te bedoelen en niet tot geweld te willen overgaan; dat zij ook geen geweld heeft gepleegd en dat dus aan de muiterij op andere wijze dan door het gebruiken van het vreeselijkste oorlogswapen en ten koste van een aantal menschenlevens een einde had moeten worden gemaakt; waarschuwt tegen het opzweepen van de nationalistische hartstochten, die in Nederland en onder de Nederlanders in Indië zijn losgebarsten, en die slechts verhooging van de spanningen kunnen te weeg brengen en andere ernstige ge beurtenissen kunnen te voorschijn roepen: protesteert tegen de houding der re geering, die wegens een aangelegenheid van zeer ondergeschikt belang een con flict met de Tweede Kamer heeft gefor ceerd en zich daardoor in ernstige dagen aan de verantwoording tegenover de ver tegenwoordiging des volks poogt te ont trekken; roept de arbeidersklasse van Nederland op, om, ook in geval een Kamerontbin ding mocht volgen, met al haar kracht onder de leiding der sociaal-democratie den strijd te voeren voor de vrijmaking van het Indonesische volk en tegen het militarisme.» De regeering ders handelen. mocht niet an- Interpellatie-aanvrage van heer Albarda. den „Het Volk" meldt nog omtrent de interpellatie-aanvrage van den heer Albar da, dat de aanvrager meent te moeten i aannemen, dat het Kabinet, ondanks politieke crisis, niet zal weigeren voor Europeesche marinier Bom zegt een interpellatie in de Kamer te verschij- nen en gestelde vragen, raar aanleiding de witte vlag te hebben geheschen. yan hpt gebeurde met de ;Zeven provin- Batavia. De door de bom gewonde ciën" te beantwoorden, indien de Kamer Europeesche marinier Bom verklaarde, den wenscli daarover uitspreekt, dat hij degene is geweest, die op de De heer Albarda heeft tevens aan den „Zeven Provinciën" de witte vlag heeft president der Tweede Kamer verzocht, geheschen. Deze mededeeling wordt nader in een vergadering der Kamer het wets- geverifieerd door een speciale commissie voorstel van mr. v. d. Bergh (de z.g. uit- van onderzoek aan boord van het eskader, winningswet) aan de orde te stellen, bij De hoofdleiding van dit onderzoek is op- de behandeling van welks voorstel de gedragen aan den kapitein-ter-zee F. W. aanwezigheid van een of meer ministers Uoster, die tevens tijdelijk het commando voor noodig is. De sociaal-democratische over de „Zeven Provinciën" waarneemt.Kamerfractie acht de behandeling van dat voorstel, waardoor o a. hypotheek-plich Een interpellatie door het communistische Kamerlid De Visser aangevraagd. Het Tweede Kamerlid L. L. H. de Vis ser heeft het volgende schrijven tot den voorzitter van de Tweede Kamer ge richt: tige boeren tegen executie kunnen worden beschermd, spoedeischend. Verklaring van het partijbestuur en S.D.A.P. Zaterdag 11 Februari is, naar „Het Volk" nn ldt, een spoedvergadering van „Namens de Communistische Kamer- het partijbestuur der S.D.A.P. gehouden, fractie verzoekt ondergeteekende de Aanleiding tot de bijeenkomst w aren, zoo Tweede Kamer oogenblikkelijk byeen te wordt in dat bericht medegedeeldde roepen ter behandeling van een door on- belangrijke politieke gebeurtenissen van dergeteekende te houden spoed-interpel- deze week: de parlementaire situatie, latie over de bloedige gebeurtenissen, die ontstaan door het aannemen van de motie- zich hebben voltrokken by het onderdruk-' Boon in de Tweede Kamer en de ont ken van den opstand op de „Zeven Pro- zettende onlknooping van de geheurte- vinciën", waarbij ondergeteekende tevens nissen met de „Zeven Provinciën". Nu het avontuur van de muiters in Ned.-Indië ten einde is, geven eenige binnen- en buitenlandsche bladen weder om hun commentaren op hetgeen is voor gevallen. De „Nieuwe Rotterdamsche Courant" schrijft, na vastgesteld te hebben dat met de weinige thans beschikbare gegevens de psychologie van het zoo ongewone ge val nog niet is te doorgronden, het vol gende: „Verdiepen wij ons niet verder in deze dingen. Ons eskader, dat het muiterschip tegemoet voer, heeft gehandeld zooals het in de gegeven omstandigheden handelen moest tegenover Lieden diie ziohzelven bui ten de wet hebben gesteld. „De actie van ons eskader is met be- heerschte beslistheid geschied en met ge bruikmaking van den ten slotte lichtsten vorm van een onvermijdelijk gebleken ge weld. „Met één slag is het avontuur hiermede uit geweest. „Het wettige gezag heeft eenvoudig zijn plicht gedaan. „De schuldvraag komt hierna aan de orde. Zij is diepgaand en veelzijdig. Zij moge in denzelfden geest van bezonnen heid worden gesteld en afgedaan, zonder aanzien des persoons, met geen andere overw egingen dan om recht te doen. „En als groot probleem rijst dan ach ter deze trieste historie de vraag: hoe bouwen wij een nieuwe marine op, waarin mogelijkheid is voor herleving van den geest, welke het aanzien aan die andere „Zeven Provinciën" gaf, het vlaggeschip van hem, wiens naam voor ons Nederlan ders een embleem van nationale zelfver trouwen is geweest?" Geen actie van Marinebonden. Het heeft „Het Vaderland" veel genoe gen gedaan, dat de regeering a priori had verklaard niet te zullen onderhande len met muiters. Nu de orde hersteld is, staat der regeering volgens het blad dit te doen: „Het eerste wat nu te doen staat is de Marine te zuiveren van alle onbetrouw bare elementen. „In de tweede plaats moet de onduld bare actie van de Marinebonden onmoge lijk gemaakt worden, zoolang deze niet tevreden willen zijn met wat zij wezen mogen, te weten lichamen, die langs den wettigen weg van verzoekschriften, langs den voorgeschreven hierarehischen weg. de regeering in kennis stellen van hunne wenschen en hun grieven. „In de derde plaats zal „last not least" de verantwoordelijkheid van ieder, die met het gebeurde annex was, moeten wor den vastgesteld, en niemand die zich aan plichtsverzuim schuldig maakte, hoog of iaag, ontkome aan zyn gerechte straf, ter wijl tevens ernstig onderzoek zal moeten worden gedaan naar de vraag of het ge zag ook fouten heeft begaan, die voor het vervolg kunnen worden vermeden. In één woord: er moet met alle kracht wor den aangestuurd op het: Eens maar nooit weer! Geen weifeling. „Het gebeui-de toont duidelijk, aldus „De Nederlander", hoe noodzakelijk het in de gegeven omstandigheden was, dat met kracht werd opgetreden. Had de com mandant, overeenkomstig liet advies der socialistische pers, een eenigszins weife lende houding aangenomen, dan zonden de gevolgen allicht nog ernstiger zijn ge weest. Dan zou het gezag der Nederland sche overheid ernstig zijn geschaad; bo vendien zouden dan de muiters uit de moe9t er gewéld worden gebruikt, maar het bloed, dat hier vloeide, komt over de hoofden der muiters. En niet al leen over hun hoofden: ook over die van hen, die het personeel opruien en opsto ken en die zelf veilig buiten schot blijven, ven. Achttien dooden! Als ons volk maar goed begrijpt, dat ons gezag hier niets anders heeft gedaan dan zyn plicht, zijn zwaren, zijn moeilijken, maar zijn eer lijken plicht. bezoek «ra twist. Daarbij ia de 22-jarige A. J. uit Emmen met een mes in de borst ge stoken. In ernstigen toestand werd de ge troffene naar zyn woning overgebracht. POGING TOT DOODSLAG. De rechtbank te Maastricht heeft giste ren J. A. van den H., te Heerlen, de in den nacht van 3 op 4 November uit noodweer zyn broer met een bijltje had geslagen zoodal hy in het ziekenhuis ,De Zeven Provinciën" vaart weer on- n> overleden vrijgesproken, der onze vlag. Maar de achttien dooden De isch lu lde 5 maanden gevangenis- zullen een aanklacht blijven tegen hen, straf, die voor dergelijke avonturen direct of in-1 direct verantwoordelijk zijn". Atjeh's medewerking. Een redacteur van de Deli-Courant had te Koetaradja een interview met den Gou verneur van Atjeh, den heer Van Aken. Deze verklaarde, dat de geheele toestand na het uitbreken van de muiterij gunstig is. Het leger is paraat en alleszins vol doende uitgerust. De Gouverneur roemde het schiterende werk van leger, post, tele graaf en haven-autoriteiten, die allen blijk gaven van paraatheid. De Atjeh- spoor zorgde dat zoo spoedig mogelijk een locomotief op stoom stond voor vervoer van troepen, terwijl voorbereidingen wer den getroffen voor uitgebreide eventueel noodige maatregelen. De Gouverneur beantwoordde de vraag of het doorsnijden van telefoondraden nabij Sibreh verband hield met de ge beurtenissen aan boord van de De Zeven Provinciën ontkennend, daar anders wel de interloeale l.?n verbroken zou zijn, ter wijl de geleiding bij Sibreh slechts dient voor de Atjeh-spoor. Inlandsche persstemmen over de bom. Solo. Het gematigd nationalistisch dag blad „Darrno Kondo" van 11 Februari be spreekt de innerlijke kracht der muiters, welke alleen reeds door een bom van 50 kg is vernietigd. Het Islamietisch dagblad „Adtil" schrijft, dat het doel der muiters geen geweldactie was, doch alleen een protestdemonstratie. Het blad1 verzoekt de families van de slachtoffers onderstand te verleenen. Soerabaja. De heer Saroen, reizend jour nalist, schreef uit Batavia aan de „Soeara Oemoem": „Gezien de behoorlijke behan deling van de officieren van „De Zeven Provinciën" en het feit, dat tot het einde geen geweld werd gebruikt, van een echte muiterii weinig sprake is". De schrijver noemt het geval een ongepaste grap met een dramatischen afloop. „Voor de jenge officieren die niet begrepen hebben wat zij te doen hadden, is het eenige excuus dat zij neg zoo jong waren". Aan een onderhoud niet oud-minister Rambonnet, dat „De Telegraaf" heeft gehad, naar aanleiding van de gebeurte nissen in Indië,ontleenen wij het volgende Deze heele geschiedenis is beschamend en in één woord verschrikkelijk, was het oordeel van Z. E. Staatsraad J. J. Ram bonnet, vice admiraal en oud-minister van Marine, nadat hij kennis had genomen van de nadere en nauwkeuriger berichten over de wijze, waarop de muiters zich meester hebben kunnen maken van „De Zeven Provinciën". Voor de jonge offi cieren, die niet begrepen hebben wat zij te doen hadden, is het eenige excuus, dat zij nog zoo jong waren. Maar als de be richten juist zijn, dat de commandant gewaarschuwd was, dat er op zijn schip iets broeide, begrijp ik niet, dat hij niet onmiddellijk geschorst is. Even onbe grijpelijk is het voor mij, dat hij vier dagen lang achter zijn schip heeft aan gevaren en dat hij zich heeft laten intï- mideeren door de bedreiging, dat de muiters zouden schieten, als hy probeerde aan boord te komen. Wy vroegen den heer Rambonnet of hij dus van meening was, dat de officieren gehandeld hebben in strijd met hun plicht en hun eed, door den muiters hun woord te geven, dat zij zich van gewapend verzet zouden onthouden. Daar behoeven wij niet eens over te praten, aldus de heer Rambonnet. Een daad van persoonlijken moed kan in zulke omstandigheden de situatie redden. Een excuus is slechts, dat zij nog zoo jong zijn en dat zij klaarblijkelijk verkeerd geleid zyn. De oorzaak van een dergelijk verschijnsel zit echter dieperde nationale opvoeding vertoont ernstige gebreken. BRANDSTICHTING. Voor de arrondissementsrechtbank te Maastricht heeft gisteren terecht gestaan A. W. te Kerkrade, gedetineerd, ter zake van Brandstichting. Op 15 December heeft verdachte to 11$ uur zyn woning verlaten om naar Aken te gaan. Tegen 5 uur ontdekte een buurman brand. Deze is over het dak op den zolder geklommen en heeft het begin van brand gebluscht. Men vond den zolder vol papier, kaarsen, proppen met petroleum doordrenkt. Verdachte bleek bij zijn terugkomst de brandpolissen bjj zich te hebben. Hy had zyn huisje voor f 4000 en zijn meubels voor f 1506 verzekerd. Het O.M. heeft 2 jaar gevangenisstraf geëischt. In hooger beroep voor het Bossche Hof. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch behandelde gisteren in hooger beroep de strafzaak tegen den 22-jarigen P. H. van der Veengel te Oosterhout, assistent op een zuivelfabriek, die door de recht bank te 's Hertogenbosch is vrij gesproken van doodslag, gepleegd te Wanroy op 18 April 1931 op zijn oom P. van der Vleugel, directeur der zuivelfabriek to Wanroy. Deze was dien dag teruggekeerd van een driedaagsche reis en had zich des avonds om half elf naar de kippen- kooi achter zyn huis begeven, om vooi de kippen te zorgen. De verdachte, die gedurende de afwezigheid van zyn oom het beheer over de fabriek had gevoerd, volgde hem. In het kippenhok was de verslagene bezig met de broedmachine, toen hem een slag met een flink ijzer op het hoofd werd gegeven, zoodat hy neerviel. Zyn kleeren werden met petro leum overgoten en in brand gestoken. Volgens verklaring van den gemeente veldwachter, wras de verdachte des nachts hem komen wekken voor de in overspan nen toestand afgelegde mededeeling, dat hij zijn oom had geslagen en deze mis schien wel dood was. Hij vroeg gevangen genomen te worden. Na anderhalven dag vreeseljjke pijnen geleden te hebben is de heer Vleugel overleden, nadat hij aan een verpleegster te kennen had gegeven, dat zijn neef hem niets gedaan had. Volgens de psychiaters Dr. Casparie en Dr. Janssen heeft de verdachte waar schijnlijk in een droomtoestand, ontstaan door schrik, gehandeld. Hij was niet in staat zijn wil te bepalen en bewust zulk een beestachtige daad te plegen. Ver klaarbaar is, dat de verdachte gedurende dagen zijn geheugen kwijt was tengevolge van den schrik, dat hij in dien toestand toch logisch handelde en naar den veld wachter ging. Bij de behandeling van de strafzaak in eersten aanleg eischte de officier van justitie vier jaren gevangenisstraf wegens mishandeling den dood ten gevolge heb bend en teekende appel aan na het vrij sprekend vonnis. Door het hof werden 24 getuigen ge hoord, waarbij de verdachte werd bijge staan door zijn raadsman Mr. P. van Zinnicq Bergmann te 's Hertogenbosch. JONG FASCIST GEWONI). Na een vergadering van S.D.A.P. te Arnhem. Binnenland. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Een wielrijder gedood. door een trein Te Arnhem is Vrijdagavond in Musis Sacrum een vergadering gehouden in verband met het gebeurde met de Zeven Provinciën, welke vergadering belegd was door de federatie van de S. I). A. P. te Arnhem. Gesproken hebben de heeren Molt- maker, lid van de Eerste Kamer, en Cramer, lid van de Tweede Kamer. De vergadering had een zeer rustig verloop. Agenten en marechaussee waren aanwezig in het gebouw. Ongeveer half 11 ging de vergadering zeer rustig uiteen. Onder de naar huis gaande bezoekers mengde zich een jeug dig fascist in uniform, die met gehoon begroet werd. Voor de politie het kon voorkomen, werd hy achtervolgd door een joelende menigte. Toen de politie hem bereikte, was hij reeds van zijn fiets geslagen en lag hij met een bloedende hoofdwond op de straat. De politie Irad krachtig op en wist met den gummistok de menigte te verspreiden. Er werden gevoelige klappen uitgedeeld. De jongen is ter plaatse verbonden en naar zijn woning vervoerd. BOOTEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Een belooning uitgeloofd. Zondagavond is de 54-jarige W. Schaap. In den nacht van 24 op 25 Januari en uit Wapserveen, op den onbewaakten in den avond van 31 Januari zijn in het overweg te Kallenkote, nabij Steenwyk, haventje van de werf van P. Smit Jr„ onder den uit Meppel komenden trein, die te Rotterdam, twee sleepbooten van de om 9 uur 53 te Steenwijk zou aankomen, Nederlandsche Rijnvaart-Vereeniging ge- geraakt en te taal vermorzeld. De trein zonken. Daar vry wel vaststaat, dat beide kreeg ongeveer een kwartier vertraging booten opzettelijk tot zinken zijn gebracht, j wordt een belooning uitgeloofd van f250 SMOKKELARIJ. Zaterdag heeft de |x>litie te S binnen i v- j Ar. 4, -j i twee personen met 110 kg Duitsohe niar- zwakte der Necerlandsche Overheid nieu-, aangehouden, we kracht hebben geput. „Tot nn toe kan gelukkig worden ge-1 eonstatrerd: het gezag is gehandhaafd. Al!' is het diep te betreuren, dat daarbij men-! schenlevens zyn verloren gegaan". DE GRIEP. Wegens de griep zijn Valkenburg gesleten. aile schol n te Blced over de heefden der muiters. Het feit, dat er zoovele dooden zyn ge vallen, betreurt ,.I)e Avondpost" i i de eerste plaats. Daarna vervolgt het blad: aan de(n)genc(n), die dusdanige inlich tingen kunncn(kan) verstrekken, welke leiden tot ontdekking en bestraffing van de(n) dader(s). Hun,die inlichtingen kun nen geven, wordt verzocht zich hetzy mondeling, hetzy schriftelijk te vervoegen laan liet bureau van de rivierpolitie aan 'de Schiehaven. DE OVERVAL TE SOMMELSDIJK. VECHTPARTIJ. De politie te Middelharnis heeft twee twee personen aangehouden, K. te Mid- afloop van een bal. delharnis en B. te Dirksland. verdacht Na afloop v u e n bal kre-vn Zei ag- van den overval op de wed. Moovaart te nacht ouder Klein ijk geni. Oaoorn, eenige Sommelsdijk. Na

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 11