Steunt de plaatselijke Industrie! Het rauwe leven der Heldersche zwervers. )qX wilt 11 lezend TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 21 FEBRUARI 1933. Stadsnieuws. Visscherij. Het van stapel loepen van het nieuwe Lichtschip. Joh. Mos, Stoomwasscherij „lnsulir.de", Den Helder I Verban de thuiswasch als U ons een proefwasch laat behandelen Licht op voor alle voertuigen: Wintertijd. Dinsdag 21 Febr17.52 uur. Woensdag 22 Febr17.54 I)E „DORUS RI.JKERS"-COLLECTE. De hier ter stede gehouden collecte ten bate van het „Dorus Rykers"-fonds heeft i ntotaal opgebracht 588.n.1. 276. langs de huizen, terwijl de speldjesdag opbracht 312. AFSCHEID J. M. ZEEGERS. De heer J. M. Zeegers, sedert October 1932 voorzitter van de gymnastiekver- eeniging »O.K.K.« is uit onze stad ver trokken, hetgeen wij reeds eerder heb ben medegedeeld. Zijn overplaatsing naar Maastricht kwam geheel onverwacht en zoodoende was er weinig tijd of officieel van de vereeniging afscheid te nemen en thans moest het op een oefenavond gebeuren. Op Zaterdagavond vond dit in het oefenlokaal in de Weezenstraat plaats, het eenige tijdstip dat de heer Zeegers daarvoor beschikbaar had, want hij was slechts gedurende eenige uren in Den Helder om daarna definitief te verdwijnen. Om negen uur waren da dames en heeren van de hoogste afdeelingen aan wezig om den scheidenden voorzitter nog voor het laatst de hand te drukken. Het bestuur, met den leider, den heer van Loo was mede aanwezig. Het was de secretaris, de heer F. N. Winter, die den heer Zeegers toesprak. Het plotselinge vertrek, zoo zeide deze, heeft ons eigenlijk de mogelijkheid ont nomen om op behoorlijke wijze afscheid van U te kunnen nemen en daarom ver heugt het ons dat LT nog even temidden van Uw vrienden kunt zijn. Het bericht van Uw vertrek heeft ons teleurgesteld, doch aan den anderen kant toch ook weer ver heugd, omdat deze verandering voor U een verbetering van positie beteekent. Thans zijn de leden hier aanwezig om U dank te brengen voor het vele wat U voor »O.K.K hebt gedaan. Ik hoop van harte dat het in Uw nieuwe woonplaats, waar de bevolking zooveel met die van onze stad verschilt, wel moge gaan. Hier hebt gij U vele vrienden gemaakt en dezen willen het niet alleen bij woor den laten, doch U ook een stoffelijk blijk van hun waardeering geven. Hierbij overhandigde de heer Winter den heer Zeegers een fraaie zilveren sigarettenkoker, waarvan het bedrag door vrijwillige bijdragen van de leden bijeen is gebracht. Ook mevrouw Zeegers werd niet ver- geien. Zij ook werd hartelijk door den heer Winter toegesproken en haar werd een bouquet bloemen overhandigd. Daarna kwam de heer Zeegers aan het woord, die dankte voor het mooie aan denken, waarin hij een bewijs ziet van de waardeering die hij tijdens zijn kort voorzitterschap heeft weten te veroveren. Hij hoopt dat in de toekomst steeds weer dames en heeren gevonden zullen wor den die hun krachten aan »O.K.K.« wil len geven, die de vereeniging steeds hoogerop zullen voeren. Zich richtend tot den directeur, hoopt hij dat het dezen nog vele jaren gegeven moge zijn om nieuwe triomfen met >O.K.K.« te kunnen vieren. Hoewel deze bijeenkomst een gezellig onder-ons karakter droeg was er toch een ondertoon van weemoed te bekennen. »Kon U nou maar stil gaan leven hè.« zoo vertolkte een der dames de gevoelens van de vereeniging. =>Ja, maar dat gaat nu eenmaal niet,« was de verzuchting van den heer Zeegers. »Maar misschien gebeurt het nog wel, en dat hoop ik van harte dat wij elkaar op turngebied weer eens ontmoeten, want het turnen in den steek laten, dat doe ik niet.« Hierna namen allen persoonlijk afscheid van den heer Zeegers, en hiermede was zijn voorzittersloopbaan van »O.K.K.« ge ëindigd. Wij als redactie hebben den heer Zeegers leeren kennen als een door tastend persoon met wien het aangenaam was in relatie te staan en wij wenschen hem van harte het beste in zijn nieuwe woonplaats LEZINGEN DS. P. H. BORGERS. Ds. P. H. Borgers hoopt in de Luther- sche kerk een drietal lezingen te houden op de volgende data: a.s. Maandag 27 Febr. over: „De Nar uit de Maremmen" van C. en M. SchartenAntink. Maandag 13 Maart over: „Toyokiko Kagawe, So ciaal en religieus hervornier van Japan". Maandag 27 Maart over „Het Gebed" van H. E. Fosdick. Het aanvangsuur is 8.15. De toegangsprijs voor elke lezing is 0.25, ten bate van de Luthersche meis- jesvereeniging. Men zie de advertentie. XED. CHR. VROUWENBOND. Wij vestigen de aandacht op de adver tentie aangaande de lezing van dr. Knop pers, in dit nummer. GEZELSCHAP VERKADE. De moordzaak Yorck. De Casino-directie heeft met bovenge noemd gezelschap, dat hier Maandag j.1. een opvoering van de „Markiezin' gaf, dit seizoen Jiog een tweede voorstelling gecontracteerd, ditmaal echter buiten de Abonnementsvoorstelling om. Het groote successtuk van dit gezel schap „De moordzaak Yorck", welk stuk een maand in Amsterdam en een maand in Scala te Den Haag werd opgevoerd, zal in Maart ook hier in Den Helder ten tooneele gebracht worden. „GYSBERT JAPICX". Snjeontojoun lialdde it Frysk Selskip „Gysbert Japicx", syn twadde gearkom- ste fen dizze winter. Opfierd waerd: „De ald boer fen 'e Koaiplaats", toanielstik yn trije bidriuwen fen Bonne Sjoukes. De Friezen fen 'e Helder dy net yn „Musis Sacrum" wést binne, habbe gans kwet mist. In tweintig leden fen 'e krite Skagen In ons nunmier van Zaterdag hebben wij nog kunnen vermelden het van stapel loopen van het nieuwe lichtschip, „no. 9", op 's Rijkswerf alhier voor rekening van het Loodswezen aangebouwd, 't Is een heele gebeurtenis, zoo'n van stapel loopen en reeds was zij eenige malen uit gesteld wegens den stand van het water. In het natte dok namelijk waar dit ge beurt, is de ruimte, in verband met de vaart die zoo'n van de helling glijdend schip natuurlijk krijgt, niet al te groot en als de waterstand nu nog laag is daarbij, begrijpt men, dat er aanleiding kan zijn op beter tij te wachten. Mede in verband ook met de beperkte afloopruimte, waren extra sleepankers aangebracht, zooals wij reeds mededeelden. Het lichtschip loopt van de helling. Zaterdagmorgen te tien uur zou de plechtigheid gebeuren. Velen van de werf, personeel, hoogere autoriteiten zoowel als w'erklieden, stonden vol span ning af te wachten. Want zoo'n nieuwe boot heeft wel eens, precies als jonge honden, onberekenbare en grillige kuren: je weet het eene oogenblik niet wat zij het volgende uitkuren. Het kan gebeuren, dat de schuit, als-ie eenmaal glijden moet, het vertikt; ook kan het gebeuren, dat-ie al vóór het zijn beurt is aan den gang gaat. En dan sta je. Zoo'n hondje komt wel weer kwispelstaartend bij den baas terug, maar zoo'n schip, dat te vroeg ver trokken is, niet. Enfin, laat ik, om den lezer gerust te stellen, maar dadelijk zeggen, dat niets van dien aard gebeurde. Maar toen wij om tien uur in de buurt van het natte dok stonden, was er nog geen aasje van een plechtigheid te bekennen. Ja toch, mevr. Gaasterland, de echtgenoote van den in genieur, onder wiens toezicht het licht schip gebouwd is, stond al gereed voor haar taak, begraven, om het zoo uit te drukken, onder een kolossaal bloemstuk. En ook de photografen waren present, zelfs de filmoperateur ontbrak niet. Evenwel, het werd tien uur, half elf, kwart voor elf. Er werd nog altijd ge werkt aan het wegnemen der laatste stut ten en naarmate ze werden opgeruimd, kostte iedere volgende wederom meer moeite. Zwaar leunde het schip óp deze laatste balken, die krom stonden van het gewicht, dat er op drukte. En door den enormen druk lukte het niet best ze on der het vaartuig vandaar te krijgen. „Zaag maar door!" riep de heer Gaaster land, maar dat bleek niet noodig te zijn, want juist op het oogenblik schoot de stut er onder uit. Het oogenblik is nu gekomen, en ailes staat in afwachting. Het lichtschip hangt nog slechts in de touwen en als straks de laatste verbinding zal worden doorge knipt door mevr. Gaasterland, dan zal het schip omlaag glijden„Ik heb hem al twee centimeters naar beneden zien gaan!" roept een der werklieden. Onze ondeskundige oogen zagen het niet, maar in ieder geval ligt het vaartuig thans weer stil. Een dommekracht zal er bij moeten komen om hem een zetje te geven. Een paar seconden verloopen: het touw werdt doorgeknipteen derde seconde verstrijktstatig en majestueus glijdt het lichtschip „no. 9" naar omlaag. Fier en trotsch volbrengt het zijn taak, met een vaartje glijdt het naar omlaag. En daar toetert reeds oorverdoovend de sirene, die de blijde boodschap over de geheele werf rond zendt. Zonder stoornis volbrengt het schip zijn glijtocht en met een vaartje schiet het, terwijl onafgebroken de sirene gilt, in het water, dat hoog opspat en in lichte deining is geraakt. Maar dan doen ook reeds de ankers hun werk; een eind schiet het schip het water in, om dan bij na onmiddellijk stil te liggen. En kijk, kijk, zonder dat we er erg in hadden, is ook de Nederlandsche driekleur verrezen; hoog wappert zij van het lichtschip, dat nu zijn element heeft bereikt, waarvoor het bestemd is en dat straks zijn taak qjp Terschellingerbank of de Haaks (dat is nog niet vastgesteld) zal gaan vervullen. De plechtigheid is geëindigd: het Ne derlandsche loodswezen heeft zijn nieuwe lichtschip gekregen. Door ons prachtig water wasschen wij wit als sneeuw. Doordat onze waschproducten onder scheikundige controle staan, wasschen wij met minimum slijtage. Door onze jarenlange ervaring kunt U van een uiterst zorgvuldige behandeling verzekerd zijn. wierne oerkomd en ha lijar bewündering ütspritsen for it jinge, det foar it foet- ljocht kaem Us Selskip hat nou in greate stipe krige fen de Cjue üt Julianadoarp. Dy treastten lijarren rein en wyn om de gearkomsten en de rippetysjes by to wen- jen. Altyd wierne hja presint. En nou geane wij swietsjes wei de tiid to mjitte, det wij it 25 jierrich bistean fen „G. J." fiere kinne. Wij scille hoopje, det al Invet Fries is hjir op 'e Helder him by „G. J." oanslüt, den kin it in reuze feest- joun wirde. De krite Skagen hat unthjitten, det hja for in toanielstik soargje scil op de feest- dei. Dos Friezen op 'e Helder, slüt jimme oan, wird lid fen „Gysbert Japicx". UITSLAG VAN HET SOLISTENCONCOURS TE AALSMEER De leden van „Helder's Fanfarecorps" behaalden op het solisten-concours te Aalsmeer de volgende prijzen: In de 3e afd.: Duo Mej. Adr. Lugtenburg en Mej. Adr. Valkhoff, beiden saxophoon- sopraan, met „Duo de la Nonna" van Bel- lini, 90 punten, 3en prijs. Solo: A. C. van Dijk, corno, met „Mor- ceau de Salon" van H. Painparré, 13 pun ten, len prijs. 2e afd.: Kwartet: J. W. Bruul (bugel), A. Bruul (piston), A. C. van Dijk (hoorn), C. Bruul (trombone), met „Strike the Lyre" van W. H. Hawkes, 110 punten, 2en prijs. Ie afd.: Piston duo: Ant. Bruul en Joh. Bruul, met „Adam et Eve" van J. Reynaud, 116 punten, 2en prijs. Solisten: Ph. Greiner, bombardon si mol met „Le Triomph" van L. Blémant, 105 punten, 3en prijs. Ant. Bruul, piston, met „Alpiers Lebewohl", Fantasie van P. Wig- gert, 115 punten, 2en prijs. Ed. Nebbeiing, sax.-a!t, met „Fantasie voor Sax. Alt" op. 127 van Canivez, 99 punten, 3en prijs. Joh. Bruul, piston, met „Donna Juanita" van Fr. de Stippé, 96 punten, 3en prijs. Door ziekte konden de heeren J. K. Bauts, P. J. v. d. Kooii en S. v. d. Kooij hun duo, resp. solo niet uitvoeren. Van de Muziekvereen. „Winnubst" be haalde in de afd. Uitmuntendheid de heer H. Toes, trombone, met „Fantasie Origi- nale" van J. Barbe, 106 punten 3en prijs. Alle duo's en soli werden door Mej. Marie Levering op verdienstelijke w'ize begeleid. GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden in de nabijheid van het kantoor der E.S.O.N.A. een autoband. Aan genoemd kantoor terug te bekomen. door YVEL DLAWNURG. (Auteursreoht voorbehouden). 11) (Vervolg). HOOFDSTUK XIII. Mevrouw Gaasterland verricht de plechtigheid van de tewaterlating van het lichtschip. Kong-Foo eet nooit gelijk met Katja en de anderen. Kong-Foo heeft ook 'n aparte plaats in den hoek, waar hij zijn rae Chi- neesohe kossieh oppeuzelt.... Evenals Lia Pao en Feng, die in andere logementen hun bivak opgeslagen hebben, is hij fel op gekookte zeeplanten en versch zeewier, dat hij van den dijk haalt, half gaar kookt en opeet. Ondanks dat vele Jutters het niet gelooven, is het toch waar. Als iemand gelijk heett, dat hij zijn eten niet door de andere Ohineezen laat koken, dan is het Kong-Foo, wantKong-Foo, de Chinees, is van beroep heelemaal geen pinda-venter, maar.... een kok.... een beroemde kok zelfs, die niet alleen haaien- soep en vogelnestjes smakelijk kan klaar maken, maar ook de allerfijnste Europee- sche diners. Kong-Foo heeft in de deftigste restau rants in New-York en Chicago de lange koksmessen gehanteerd en op de groote moderne ooeaanstoomers.voor de meest verwende Europeesche fijnproevers hors d'oeuvre, Soupe a la Reine en Pommes de terre klaar gemaakt. Het laatst was Kong-Foo chef-kok op een groote EngeLsche scheepvaart-lijn. Neen, een echte pinda-man is hy heele maal nietHij is overdreven zindelijk ookdenk maar niet, dat hij een stukje zeep, dat door een ander reeds gebruikt is, aanraakt. Hij heeft een celluloiddoos ge kocht en iederen morgen legt hy daarin zorgvuldig zijn stukje palmolive. Hij is de gentleman onder de Chineezen. Fier en trotsch zegt hij: Ik ben Kanton- ChineesWe are gentlemen. De Sjanghai-Ohineezen doen fout j doen lieelemaal niet goedZijn lastig 1 en vervelend voor Den Helderbellen aan die deur met hun pindazetten de voet er tusschenSjanghai-Ohi neezen brutaal! Stil staan en wachten tot ze wat verkoopen, dat doen wij, Kanton- Chineezen, Een Kanton-Chinees vindt 't ellendig als bedelaar rond te zwerven. Kong-Foo voelt zich er ook te voornaam voor.maar geen vaartalles lamgeslagen Tooh wel goeie mensehen in Den Helder, zegt hy, plots van onderwerp veranderend. Ik heb vandaag nog melk gehad by lady Schilperoort in de Torenstraatby een ander kreeg ik een heele schaal met ge bakken botjes.een heele schaal vol. Ha, fyn botjes! Gebakken botjes! De zwervers hebben gehoord, dat Kong-Foo gebakken visoh heeft en ze omringen hem, om te kyken. Een Heldersch gebakken botje, zoo uit de haven, smaakt altijd.... De zwervers zijn er fel op en Kong-Foo heeft een heele schaal vol. Kong-Foo heeft ook een goed hart en daar hy bovendien met een zeker dédain, zekere verachting, neerziet op hetgeen andere bekokstoven, is er geen enkele reden waarom Kong-Foo niet als een olief-kellner in Carlton-Hotel, de botjes netjes op een groote, grauwe bordpapieren doos zal étaleeren en deftig dezen geïmproviseerden schotel bij de paria's zal laten rondgaan. Katja glundert, met van olie glimmende vingers houdt, zij als een trophee het licht bruin gebakken botje in de hoogte. Fijn, een botje, roept zij, van Kong-Fooda's een beste kerel., dat is geen saggerijn.. lekker fijne botjes, hoezee! Ugge-ugge-ugge.hoest de Koeiepoot, die in haast een graat in zijn keel kreeg, maar opa klopt 'm op de schouders en zegt: Jij hebt geen tanden voor vischvreter, jou kiezen zijn maar alleen geschikt om gras te herkan we Alles kauwt en eeten Kong-Foo glundert. Hy haalt zyn sigarettenkoker te voorschijn en presenteertKong-Foo is oen echt gulle zeeman. Hij is ook heel erg te spreken over de Heldersche Courant. Die eerste dag nadat daarin de artikelen over de pinda-mannetjes hadden gestaan! By Tsjang kai sjek, waar hy onder ge-J diend heeft, dat was een dag geweest om nooit te vergeten Hij stond- bij den overweg van het spoor met zijn blauwen trommel.... Het was gemeen koud.... daar ziet-ie een juffrouw met een grooten wollen deken op 'm toekomenKoud? Rillerig, zegt ze. Yes very cold, zeg ik. Poor devil, zegt ze, en ze legt den deken over mijn schouders en m'n hoofd en draait me heelemaal in dien wollen dieken. Toen neemt ze een touw en draait dat om de heeie boel heen. I was just looking like an Eskimo.... Ik was precies een Eskimo en werd inge- lakt als een baby van twee maanden aan >oord van een maiLstoomer. 't Leek wel of k aan alle kanten was vastgespeld in een ;rooten luier. Toen ik zoo gesjord was, rolt ze naai' d'r huis enkom t met een routen stoof met een gloeiende briket on der de ascli terug voor your kouwe been-en, zegt ze. Kong-Foo lachthij lacht niet als een stillen Chinees, maar als een Euro peaan, di-e de wereld kenthij is ook heelemaal geen stille Chinees, maar in tegenstelling met zyn landgenooten, praat hij graag en veel. Ik sta daar dan, wSrm, als een mummie ingepakt, op briket, komt an other lady, een andere juffrouw, met een trijpen stoel.... zoo maar uit den salonSit down please, ga zitten, zegt ze, poor devil, arme duivel. Ik ga zittenvlak achter d'r staat een jongetje, met een heet bord snert.... Kan zelf snert kokenmaar 'fc was beste snert, met varkenskluiven. ungentlemanlike om te weigeren aan een kindeet dus heete snertAls ik de heete snert op heb, komt a little boy, een kleine jongen, met een kop gloeiende miik met suiker. Kong-Foo drinkt dus heete melk met suiker. Maar Kong-Foo begint ook aan alle kanten als een heet koks-fornuis te gloeien en hitte uit te stralen. Ne ver heb ik zoo gezweete als daar by die spoorboomeonder dien deken't was precies of ik in de ma chinekamer stond voor de volle open vu renVery good people, de Helder- sehen, maar den volgen-den dag ben ik tooh maar niet meer naar de spoorboo- men gegaan. Daar heb ik 't benauwder gehad dan in China, toen we tegen de Japanners vochten.. Japanner no good, wij niks koopen wat Japan maakt. Ik sokken uit Japan cadeau kreeg, maar Kong-Foo China lief heeft.... geen goe deren van den vijand draagt., niet voor niks sokken uit Japan wil hebben. Kong-Foo alles kon verdragen bij spoor- boomen aan de Sluisdy-kstraat, 17 bakkies heete thee, heete stoof, heete deken, heete snert, dat alles Kong-Foo kan uitstaan, maar Japan Kong-Foo niet kan uitstaan. Japs devils in China. Lady Schilperoort en andere Heldersche vrouwen, no devils, maar engeltjes! bruiken.... altyd met de u-pper-ten van de wereld in aanraking.... met lieve meissies, young ladies, die trouwen gingen en dan om recepten voor taarten en soep bij Kong-Foo bedelden.... Vele dollars gehad.... van Lady Van der Bilt 100 dol lar opgestuurd naar China. Niet lady Van der Bilt natuurlijk, nice girl (mooi meisje), very nice girl, maar de 100 dollars opgestuurd. Daar was „Geurende Bloem", m'n vrouw, bly mee, erg blijLady Van der Bilt sturen daarmee bonje zou gehad hebben, want „Teere Bloem", beste vrouw, maar., jalo-ersch, o zoo jaloersch.... Heb drie kinderen van Teere Bloem, in geen jaren gezienverlang erg naar huis, woon in Kanton Lamba 10. Pinda venten heelemaal niet lekker.wou dat ik weer vaart had, dan gooide die trommel in Marsdiep Ik heb geschreven aan de Engelsche maatschappij, waar ik lcök wasals er vaart is, ben ik de eerstemaar het duurt al lang Mistroostig kijkt Kong-Foo voor zich uit. Twee dagen laterin de grauwe, vale morgenschemering, op het perron van het Heldersche station., liep Kong-Foo. Zyn gezicht straalde Toen hij mij zag, slaakte hij een triomf kreeten zwaaide met een telegram. Telegramniceben weer chef-kok Ze hebben me aangenomenchef-kok geen pindaman meer., trommel leeg.... leelyke trommel leegalle pindapakjes weg.aan de kinderen gegeven, voor niks. Trommel leeg. Verdien nu 10 pond in de maand naar Buenos Aires, dan naar China, dan naar „Geurende Bloem" en de kinderen.. Wij stapten de coupée binnen. Opge wonden lachend en hevig gesticuleerend zat daar de pinda-Chinees. Denk niet, dat ik fantaseerdat het keukenmeiden-verhaaltjes zyn, die ik u opdisohkeukenmeiden-verhaaltjes niet altyd een happy-end.... met -een goeden afloop. Die aardige vriendelijke onderwijzeres sen van de katholieke school in Schagen, die ook in de coupée zaten en zich ver heugden in de vreugde van Kong-Foo, weten, dat het geen fantasie is. En Poel, die by iederen spoorreiziger en tooneel- liefhebber bekend en populair is. Poel met dat eeuwige veertje o-p zijn groenen hoed, kan ook getuigen, dat hy my niet als Yvel Dlawnurg, maar als feuilletonnist van de Heldersche Courant uitnoodigde 's mid dags in het groote Ghineesche Restaurant op Katcndrecht in Rotterdam, om daar op zyn kosten te dineeren.... Haaienvinnen en vogelnestjes, rupsenpastei en knor hanen. Kong-Foo is een echt dankbare Chinees. Wel tienmaal vroeg hij mij lady Schilper oort in Den Helder te bedanken en of ik ook vooral in de Heldersche Courant aan alle mensehen wilde schrijven, dat Kong- Foo nu pinda-man af is.. Daar mij echter j uit een gesprek bleek, dat Kong-Foo in een Ohineesche zeemanskrant artikelen i schrijft, heb ik hem verzocht, dit zelf te doen, want zelfs Cbineesch drukwerk wordt by ons op de drukkerij in de Ko ningstraat gezet. Jutters, liet woord is dus nu aan Kong- Foo, de dankbare zoon van het Hemelsche Rijk: Buitenlandsch Overzicht pag. 1 Feuilleton1, Radio-programma„2 V"" Van links en rechts „2 De muiterij op ,,De Zeven Pro vinciën". Verbodsbepalingen voor de marine1 Het luchtverkeer tusschen Europa en Zuid-Amerika. De Westfalen zal de volgende maand als vlieg tuigmoederschip midden in den Oceaan komen te liggen «7 De uitvoering van de Crisiszuivel- wet. Het antwoord van de regee ring op vragen van den heer Kersten1 Twee dooden en drie zwaar ge wonden bij ontploffing in een machinefabriek te Rousillon (Fr.) 2 De officieele verklaring van den commandant der Zeemacht in den Volksraad, in verband met de muiterij op ,.De Zeven Provin ciën". 3 De tewaterlating van het op de Marinewerf alhier, gebouwde lichtschip In het Argentijnsche district San Juan zijn 60.000 schapen door hun eigenaars geslacht en ver- 7 Verhooging van den richtprijs voor inlandsche tarwe 7 Drie woningen te Wagenberg (N.-B.) afgebrand7 Het stroopers-drama te Egmond- Binnen voor de Alkmaarsche rechtbank7 Omtrek nieuws 6 Marineberichten 7 Marktberichten 5 7 PROGRESSIEVE HEFFING VAN OPCENTEN PERS. BELASTING. De heeren Schoeffelenberger en Ties- sen hebben, zooals wij hebben vermeld, bij den Raad ingediend een voorstel tot een progressieve heffing van opcenten op de hoofdsom der Pers. Belasting. Zij hebben hierover thans een nadare memorie van toelichting ingediend. Hun voorstel geeft een totaal-opbrengst van 115.554.30 aan, terwijl de begrooting 1933 vermeldt 133.400.Zij geven in overweging, in dien voor dit tekort geen andere objecten aanwezig mochten zijn, het verschil a 17.845.70 te bereiken door hun voor gestelde klassement enevenredig te doen verhoogen. EXPOSITIE VAN DEN MIDDENSTAND. In ons verslag van de lezing van dr. van Amerongen over Dickens' kerst sprookje, voorkomend in ons nummer van Zaterdag, hebben wij medegedeeld, dat mevr. Dekker enkele mededeelingen deed welke echter eenige rectificatie ver- eischen. De demonstratie, welke op 1 en 2 Maart hier ter stede zal worden gehou den, gaat uit van de winkeliers hier tei stede, en in den omtrek, welke op die dagen een expositie zullen organiseereu in Casino. In verband met de komende schoonmaakperiode, zal er voor de Hel dersche huisvrouw ongetwijfeld wel wat wetenswaardigs zijn te bezichtigen en zul len er ongetwijfeld nieuwe dingen, door onze winkeliers in den handel gebracht, vallen te bewonderen, zoodat op druk be zoek mag worden gerekend. Maar deze demonstratiedagen hebben met de reclas- seering niet te maken; daarvoor wordt een afzonderlijke collecte gehouden. .s tornt Kong-Foo bij de spoorboomen en bij zweette: 17 koppen heete thee, twee borden heete snert., heete schocotade.. een heete stoof.... U spreekt erg veel. de andere Chinee zen zeggen bijna nooit wat Andere Chineezen niet oosmopoliet. altijd alti.jd in scheepsruim.maar ik op schip chef-kokmoet je je hersens ge- :AnJ llUin prooi en. W\«utv cl dV U nddf Wo i j«^^aUolp« /p m. yn (j\ O-ddr VC~-\jrouw re-y ¥rP kinderen Vvrovw j Vr v/«lrc Tj houd:itf courant \f- Uon-d"-. 11) /zwi Ivmd- j V *e.er j d r (Wordt vervolgd). Het is in den laatsten tijd een weinig i voorkomend feit, dat men, op welk ge- i bied haast ook, een lichtpuntje kan too- nen, Maar nu, gelukkig, hebben we een lichtpuntje ontdekt, dat wel niet van we reldschokkende beteekenis is, maar Jat toch voor onze plaats nog wel van eenig belang kan zijn. We doelen op de sterk verhoogde in- voererchten, die Duitschland met ingang van 1 Maart, op velerlei goederen gaat heffen, ook op visscherijproducten, maar die, en dat is voor onze omgeving liet lichtpunt, de versche haring vrij laat. Men maakte zich hier al sterk onge rust. dat de waanzinnigheid van de tol rechtenpok de versche haring niet onge moeid zou laten en ziedaar, daar brengt het bericht ons de opluchting, dat deze vischsoort niet zal worden belast. Men kan er van overtuigd zijn, dat, als Duitschland thans in staat zou zijn ook op deze visscherij zijn vaartuigen te kun nen laten inrichten, een poging daartoe zou zijn gedaan. Maar ons territoriaal is daartoe belet sel en de haringen hebben een groote voorkeur voor onze zeegaten en gelukkig staat tegen deze ordening der schepping de mensch machteloos. Konden zün schennende handen ook daar vat op krij- gen, hij zou ook trachten dat te vernielen. We weten dat Duitschland heel wat haring noodig heeft. Dit by uitstek ge zonde volksvoedsel heeft men schijnbaar niet durven inschakelen in de zware be lastingen en we hopen, dat onze plaats in het Waddenzeegebied daarvan het groote voordeel mag hebben. Een sterk vallen var aringprijs is nu baast uitgeschake! ons. Het is met de haring ,-ij nog sterk afwisselend wat de vangsten betreft. Van Zaterdag op Zondag waren de vangsten tamelijk ruim en den daarop volgenden nacht weer minder. Maar in het aDemcn bekeken, kan men zeggen, dat er wat rui mer vangsten komen. Bij Onrust, zoo

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 5