VOORJAAR 1933 Herman Nypels #UML TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 4 MAART 1933. Inwijdingsdag in Washington. Colbert Costuum Overjas Roosevelt in het Witte huis. in het teeken van de lage prijzen vanaf f 9.75 tot f 45.00 vanaf f 9.50 tot f 38 00 Ziet nu de étalages Kleeding magazijnen Wijziging van de Crisispachtwet 1932. TWEEDE KAMER. wilt li Uzenf F RIESCHE P0LKADUMPJES per half pond f 0 25 COR KRIGÉE, v. Galenstraat 71 6 n Genees het huidje Burgerlijke Stand van tien Helder Aangeteekende brief vermist. ,,Er was ditmaal weinig feestvertoon" - Militaire vliegtuigen overschuwen het Capitcol (door een bijzonderen correspondent). Bijbel te kussen, waarna dezelfde cere monie door den vice-president werd her haald. Nu sprak Roosevelt nog zijn inau gurale' rede uit. waarna hij weer terug reed naar het Witte Huis, om van daar uit de parade van het Washingtonsche De parade Wat hem te wachten staat. Washington, 4 Maart 1933. Reeds twee dagen lang wordt de ambts aanvaarding van den nieuwen president gevierd en daar zal men nog twee dagen mee voortgaan hoe zou men zijn week end beter kunnen doorbrengen! Een con cert, een repetitie, een parade en andere feestelijkheden hebben de dagen van gis teren en eergisteren gevuld; vandaag kwam de officieele ambtsaanvaarding, waarbij het in verband met den aanslag te Miami natuurlijk wemelde van de politie agenten en daarna een lunch in het Witte Huis, een afternoon-tea en een parade. Maar het einde der feesten is reeds nu in het zicht en in de nieuwe week komt weer het leven van allen dag op ons aan met de tot gewoonte geworden zorg voor de toekomst. Allereerst denkt men natuurlijk aan den economischen toestand. Het is nog niet volkomen duidelijk wat Roosevelt van plan is; zijn taak is trouwens zoo veelom vattend, dat het vóór een mensch te zwaar wordt. De begrooting kan slechts sluitend worden gemaakt door drastische bezuini ging; of dan de invoering van nieuwe belastingen vermeden kan worden, is ech ter dubieus, te meer waar Roosevelt ge kant is tegen een omzetbelasting. En hoe kan men een sluitende begrooting krijgen, wanneer de Reconstruction Finance Cor poration verliezen van particuliere onder nemingen blijft dekken uit de algemeene middelen en niet-rendabele zaken blijft steunen? Doch als zij dat niet meer doet, zal het aantal faillissementen nog grooter worden. garnizoen te aanschouwen, bij het uitbreken van een conflict geen was ditmaal bijzonder interessant, door hulp te verleenen aan de aanvallende dat een ongewoon groot aantal vlieg- partij. Roosevelt s karakter is door zijn ern stige ziekte nog gestaald; ongetwijfeld zal er van hem een krachtige leiding uitgaan. De zoo negatieve resultaten, welke het laatste congres heeft bereikt, doen overi gens ook in Amerika verlangen naar een dictator, een ..national managerMen wil den president een grootere macht ge ven, vooral wat betreft het invoeren van bezuinigingen, aangezien het congres dit niet in voldoende mate heeft gedaan. De aftredende en üe nieuwe president. Hoover (I.), Roosevelt (r.). Somberen toestand. De grootste moeilijkheden levert de vraag op, hoe men de heeren zal kunnen helpen. De berichten uit het Westen worden steeds verontrustender. De sena toren worden overstroomd met brieven, niet alleen van landbouwers, maar ook van grondmakelaars, assurantiemaat schappijen en banken, die een beangsti gend somberen kijk op den toestand ge ven. Men is ernstig bezorgd, dat er onlus ten uitbreken, als er niet spoedig verande ring komt. Roosevelt zou van plan zijn, een wetsontwerp in te dienen, waarbij steun wordt uitgekeerd aan de boeren, die hun bebouwde oppervlak binnen bepaalde grenzen verkleinen. Terecht wordt erop gewezen, dat Amerika met een dergelijk plan moedwillig zijn aandeel in de wereld productie zou verkleinen, in Rusland is men tenminste van meening dat boeren, die niet genoeg produceeren, gestraft moeten worden Algemeen moratorium? Onder de vele buitenlandsche proble men, betreft een der voornaamste het al of niet aankondigen van een algemeen moratorium (in vele staten zijn reeds bankmoratoria noodig gebleken) en wat het buitenland betreft denken wij aan den toestand in Oost-Azië, de slechte verhou ding tot de Zuid-Amerikaansche staten en de oorlogsschulden. Roosevelt heeft richtlijnen aangegeven, maar als Europa nu eenmaal niet betalen wil? Engeland is trouwens niet in staat om te betalen. Concessies op het gebied van den internationalen handel, kan het Ame rika ook niet doen, want zijn handelsbalans staat reeds in de ongunstige verhouding van 1 tot 11Het kan ook niet op com mando terugkeeren tot den gouden stan daard, zoolang Frankrijk hierdoor de ge legenheid zou krijgen om het goud het land uit te halen, kortom, zoolang de cir culatiebanken onderling geen vrede heb ben gesloten. Dat zou moeten gebeuren op de economische wereldconferentie, doch wat kan men op grond van vroegere ervaringen van een dergelijke conferentie verwachten? En de volgende betalingster mijn vervalt reeds over 3J maand. Roose velt moet zich dus haasten. Liberale politiek. Over het algemeen schijnt Roosevelt, wat de buitenlandsche politiek betreft, meer liberale opvattingen te hebben dan Hoover, vooral met betrekking tot Frank rijk. Het feit, dat Frankrijk de oorlogs schulden niet betaalt, is voor hem geen reden om dit land te isoleeren en Roose velt is het ook eens met de Fransche op vatting, dat de veiligheid niet door ont wapening in het gedrang mag komen. Hij moet ook veel voelen voor het idee. om het Briand-Kellogg-pact grootere kracht te verleenen, door'dat de groote mogendheden onderling overeenkomen, Welke koers? Welke koers zal Amerika inslaan? Op Lincoln s geboortedag heeft Hoover nog kortgeleden de verschillende wegen aan geduid. Van de internationale samenwer king zei hij: ,,Deze weg voert naar een werkelijke stabilisatie, naar een verbete ring van den levensstanaard, naar verde ren vooruitgang. Het is de rechte weg naar verbetering in den landbouw en op het gebied der werkloosheid, niet alleen voor ons, maar ook voor de geheele we reld". Van isoleering van de andere lan den en van verhooging der tariefmuren zei hij: „Deze weg voert naar onbekende en onveilige streken". En tenslotte noem de hij de inflatie. Hoe ernstig de toekomst is, is het Amerikaansche volk overigens eerst den laatsten tijd door worden en ge beurtenissen voor oogen gesteld. De bank crisis te Michigan spreekt nog duidelijker taal dan Bernard K. Baruch, de econo mische adviseur van Hoover en ook van Roosevelt, die zich ten scherpste kant te gen alle inflatie-experimenten en van den toestand van 't land zei hij: ,,Ik beschouw dien als de ernstigste in zijn geheele ge schiedenis. Hij is ernstiger dan een oor log, want dan kennen wij onzen vijand, wij weten, wie hij is, waar hij is en hoe wij hem kunnen bestrijden. Doch onze tegen woordige vijand draagt geen uniform, be trekt geen stellingen en vertoont geen front". Tegen zulk een vijand moet Roosevelt als veldheer optreden. Inderdaad om het ambt, dat de zoojuist aan moordenaars handen ontsnapte president van Floover overneemt, behoeft men hem niet te be nijden. In een tijdperk, waarin de geheele wereld uit haar voegen gerukt schijnt, moet hij een volk leiden, dat er minstens even slecht aan toe is als alle andere vol ken, doch nooit moeilijkheden heeft ge kend. een tuigen over het centrum der stad cirkelde. Dit militaire machtsvertoon was onge twijfeld een toespeling op de gebeurte nissen in het Verre Oosten. Tot besluit van den dag werd vroeger de geheele binnenstad van Washington geïllumineerd. Onafgebroken guirlandes van electrische lampjes markeerden de Pennsylvania Avenue, de monumentale gebouwen werden door tallooze schijn werpers belicht, overal werd vuurwerk af gestoken. een bonte menigte, inclusief In dianen en cowboy s, maakte er een luid ruchtig straatfeest van. Nu is alles kal mer verloopen, maar de dag was toch voor aller besef te belangrijk om hen niet te vieren. Men ziet te duidelijk in, dat de naaste toekomst voor de Vereenigde Sta ten beslissend is. Hoover heeft de beslis sing nog uitgesteld, maar voor Roosevelt is het nu de hoogste tijd om handelend op te treden. Van hem hangt alles af, aan populariteit ontbreekt het hem niet; in den tijd, die sinds de verkiezingen ver loopen is, heeft hij ook hen voor zich ge wonnen, die niet op hem gestemd hadden. Men zal zijn leiding volgen. Zal hij nu het dreigende gevaar kunnen afwenden? Washington, 4 Maart. De plechtige ambtsaanvaarding van den machtigsten man ter wereld, die dit maal zelfs nog bijzondere volmachten heeft verkregen, was overschaduwd door de ernst der tijdsomstandigheden. Het is heel iets anders, om het „Witte Huis" binnen te trekken als de „president der Prosperity" Coolidge of de „redder uit de crisis" Hoover, dan om dit te doen, als de „president der crisis", misschien zelfs de „president der ineenstorting". Verder is het de laatste maal geweest, dat er meer dan een kwartaal verloopt tusschen de verkiezing van den nieuwen president en zijn ambtsaanvaarding. Meer c(an anderhalve eeuw hebben de oude bepalingen het zoo gewild, maar voortaan zal dat interregnum met 43 dagen wor den bekort. Voortaan zal de nieuwe pre sident zijn ambt aanvaarden op 20 Januari, terwijl het nieuwe congres reeds op 3 Januari bijeen komt. Kenmerkend voor de omstandigheden, waaronder Roosevelt zijn taak begint, is het feit, dat reeds 14 dagen geleden, de senaat en het huis van afgevaardigden besloten hebben, hem voor den tijd van twee jaar dictatoriale volmachten te ver leenen. Het is thans nog niet te voor spellen, in welke mate Roosevelt van deze machten gebruik zal maken, maar dat hij er gebruik van zal maken is zeker. Dat de dollar in gevaar is, staat vast en Roo sevelt zal dit gevaar slechts kunnen be strijden, wanneer hij gebruik maakt van alle middelen, die men slechts denken kan. In normale omstandigheden is zoo'n Inwijdingsdag een echt Amerikaansch volksfeest, dat in elk opzicht vergeleken kan worden met een ouderwetsch kro- De heeren Van Rappard c.s. hebben eenige amendementen ingediend op het wetsontwerp tot wijziging van de crisis pachtwet 1932. Voorgesteld wordt aan art. 4 een nieuw lid toe te voegen, luidende: Van elke niet-ontvankelijkverklaring van een ver zoekschrift wordt aan den indiener daarvan door de Kamer van de Crisis pachtzaken onverwijld schriftelijk mede- deeling gedaan. In de toelichting wordt opgemerkt, dat de wet in haar tegenwoordigen vorm den kantonrechter hiertoe niet verplicht. Dit heeft soms tengevolge gehad, dat de aanvragen de termijnen voor hoogere beroep bij de rechtbank hebben laten verloopen, daar zij van de beslissing van den kantonrechter onkundig ware. Voorts is een amendement ingediend om tusschen V en VI van art. 5 het volgende lid in te voegen Het tweede lid van art. 8 wordt als volgt gelezenGedurende 14 dagen na de dagteekening dezer mededeelingst&at beroep open op de arrondissements rechtbank. Op gelijke wijze als in hst eerste lid gemeld, geschiedt mededeeling van de uitspraak der Rechtbankberoep in cassatie staat open gedurende drie weken na de dagteekening dezer mede deeling. In de toelichting merken de voorstellers op, dat de uitspraken van sommige Kamers voor Crisispachtzaken overtuigend bewezen hebben, dat hooger beroep gewenscht is. PENSIOENWET 1922. Naar aanleiding van de aanhangige wijziging der Pensioenwet 1922 (Staats blad no. 240) heeft het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van Gemeente- Ambtenaren enkele wenschen met betrek king daartoe aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal kenbaar gemaakt. In het bijzonder werd gevraagd voor drie punten, n.1. Ie. uitbreiding der voorgestelde mogelijkheid van inkoop van dienstjaren, op arbeidscontract bij het Rijk of enkele Rijksinstellingen doorge bracht, tot provinciale-, gemeente- en waterschapsambtenaren; 2e. verhooging van het weduwen- en weezenpensioen 3e. wfjziging van het voorgestelde art. 40, sub d, in dier voege, dat deze bepa ling, waardoor de mogelijkheid van in koop van diensttijd in een betrekking, waaraan een wedde van niet meer dan f 400.is verbonden, wordt geopend, ook practisclie waarde krijgt. GEVOLGEN EENER VERHOOGING VAN DE BELASTING OP SUIKER IN DUITSCHLAND. Ir. R. v. d. Veen schrijft in het „Tuin bouwblad": ln Juni 1931 werd door de Duitsche regeering Brüning de belasting op suiker verdubbeld ningsfeest in Europa. De Amerikaan, die veruuooeiu en de „Westdeutsche Beo- j j ie i bachter deelt een en ander mede aan- niet minder dan een half jaai lang harts- gaande de gevolgen hiervan, hetwelk ook Wl nareden voor de ver- voor onze §yenh8ouderS) frui'tkweekers en tochtelijk heeft gestreden voor de ve: kiezing van den nieuwen president, wil op zoo'n dag ook gesymboliseerd zien, dat het daarbij ging om een hooge en ernstige zaak. Als het weer niet al te slecht is, komen er op zoo'n dag 200.000 a 300.000 menschen van elders naar Washington. Ditmaal is rekening houdende met den persoonlijken wensch van Roose velt het verloop van den dag meer in overeenstemming met de tijdsomstandig heden gehouden. Het groote bal, dat den dag pleegt te besluiten en eenige hon derdduizenden kost om eenige tienduizen den voor liefdadige doeleinden op te brengen, draagt nu eveneens een ander karakter. Voor zoover er in verband met de cri sis geen bezwaren tegen bestaan, werd er ook heden echter streng vastgehouden aan de tradities, welke al meer dan hon derd jaar in zwang zijn geweest. Precies 12 uur 's middags verscheen Roosevelt op de groote binnentrap van het Capitool, om ten aanschouwe van de dichte menig te de woorden van de eedsformule te herhalen, die de voorzitter van het hoog ste rechterlijke college van het land hem conservenfabrikanten waarde heeft. Ten gevolge der suikerbelasting moet de ver bruiker 21 pfenning per kg suiker meer betalen. Talrijke verbruikers zijn, evenals tij dens den oorlog en tijdens den inflatie tijd, weder overgegaan tot de weinig voed sel bevattende saccharine. Niettegenstaande de lage ooftprijzen kunnen vele huisvrouwen dit jaar geen vruchten inmaken. Alle suiker-verwerkende industrieën verhoogen hunne voortbrengselen in prijs en hebben bij gebrek aan afzet hunne productie sterk moeten inkrimpen. De Duitsche ooftbouw wordt zeer be nadeeld, doordat de verwerking van fruit noodzakelijk moest worden ingekrompen. Door de contingenteering van den sui- kerbietenverbouw zijn 15000 menschen gedurende het geheele jaar werkloos ge worden. Het suikerverbruik in Duitschland is aanmerkelijk verminderd. Door het ver minderde suikerverbruik werd een vrij wat kleinere opperylakte grond met sui kerbieten beteeld, waardoor in vergelij king met 1930, een teruggang van 35 pro cent plaats vond. Volgens schatting zijn ten gevolge van de verhoogde suikerprijzen 400.000 bijen- voorsprak en den hem voorgehouden volken of 20 milliard bijen verhongerd IIET CONFLICT IN HET VISSCHERIJBEDRIJF TE IJMUIDEN. Bemiddelingspogingen gefaald. In de gisterenmorgen gehouden verga dering van de reedersvereeniging wer den de voorstellen van de IJmuider fede ratie onaanemelijk verklaard en daarmede was feitelijk aan de bemiddelingspoging van den burgem. van Velsen. mr. Rambon- net bijzonder rijksbemiddelaar in 't conflict, een einde gemaakt. De burgemeester heeft echter partijen tot gistermiddag 5 uur in de gelegenheid gesteld nieuwe voorstellen in te dienen. Dit is niet geschied, zoodat de staking voortduurt. Naar men ons mededeelt zijn de bemid delingspogingen hierop afgesprongen, dat de centrale bond beslist vasthield aan 4 matrozen voor iederen stoomtreiler, terwijl de reeders wilden dat een van de 4 ma trozen vervangen zou worden door een lichtmatroos van 17-20 jaar. De ver wachting is nu, dat de volgende week een aantal stoomtreilers naar zee zal gaan op het contract, door de reedersvereeniging met den christelijken bond van transport arbeiders afgesloten. DE LOONSVERLAGING IN HET BOUWBEDRIJF. De brief van den minister van binnenlandsche zaken. De Volkskrant geeft den inhoud weer van den, aan de organisaties in het bouw bedrijf gerichten brief van den minister van binnenlandsche zaken, waarin deze ten aanzien van de loonen in dat bedrijf nader zijn standpunt bepaalt in verband met de Zaterdag j.1. gehouden besprekin gen op zijn departement en waarvan op pag. 1 van het eerste blad reeds in het kort melding is gemaakt. De minister deelt o.m. mee, dat de oeco- nomische omstandigheden thans alleszins een aandrang tot verlaging met 15 pet. van de vóór 1 October 1932 geldende contractloonen rechtvaardigen. De mi nister zal echter thans op dit punt niet aandringen. Wel behoudt hij zich het recht voor, op de wijzigingen van het contractloon voor 1 October a.s., in ver band met de dan bestaande toestanden en de dan noodzakelijk te achten wijziging van het contractloon, terug te komen. Als voorwaarde voor verdere subsidies en handhaving van het bestaande tarief van steunverleening stelt de minister ech ter den eisch, dat waar in tarief gewerkt wordt, de loonen beperkt worden of blij ven tot 20 a 25 pet. boven het contract loon, met behoud van de arbeidsprestaties, zooals die tot dusver in tariefwerk regel waren. Deze regeling zal vóór 1 April moeten zijn tot stand gekomen. In afwachting van dat resultaat is de minister bereid den bestaanden toestand met betrekking tot bedoelde subsidies en tarieven gedu rende de maand Maart te bestendigen. De organisaties moeten voor 15 Maart berichten of ze willen meewerken, terwijl eventueel een afschrift of afdruk van de nieuwe regeling van 1 April a.s. aan den minister moet worden toegezonden. Uit dit ministerieele antwoord blijkt, dat de contractloonen onaangetast blijven en deze derhalve niet gewijzigd behoeven te worden, willen de bouwvakarbeiders het recht op meer subsidie voor hun werkloozenkassen en opneming in de crisisregelingen behouden. De regeering kan echter met 1 October datum van afloop der contracten opnieuw op een en ander terugkomen. De besturen der arbeidersorganisaties komen a.s. Zaterdag bijeen om hun hou ding te bepalen. MELK. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt Lekend, dat voor de periode van 5 t/rn 18 Maart de Prijs voor het taxe-gedeelte van consump tie-molk, gekocht op regeeringsoontract, voor de verschillende soorten melk is vast gesteld op 5H, 6 en GL> cent per liter en dat het bedrag der afdracht op andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld od 2cent per liter. DE AARDBEVING IN JAPAN. Mededeeling van het Kon. Meteor. Insti tuut te de Bilt. Aan de bevingswacht is een sterke aardbeving waargenomen Don derdagavond om 17 uur 34 min. 21 sec. tijd van Greenwich. De registratie toonde een buitengewoon sterke beving, afstand 9100 kilometer, met oorsprong in Japan. De beving werd te Tokio gevoeld om 2.30 na middernacht Japansche tijd, dat is 17.30 tijd van Greenwich. Dit is de sterkste aardbeving, die in de laatste jaren werd geregistreerd in de Bilt. DE UITVOERING VAN I)E SOCIALE VERZEKERING. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot organisatie van de openbare organen, belast met de uitvoe ring van de sociale verzekering. Vergadering van Donderdag 2 Maart. Interpellatie-Vliegen toegestaan. Aan den heer Vliegen (s.d.) wordt verlof verleend den Minister van Defensie te interpelleeren over het verbod aan (militairen om aangesloten te zijn bij of steun te verleenen aan sociaal-democra tische groepen of vereenigingen. De interpellatie wordt dadelijk na die van den heer Albarda over »De Zeven Provinciën* gehoudèn. Voortgezet wordt de behandeling dei- Indische begrooting 1933. Vrijdagmorgen werd de oorlogsbegroo- ting voor Indië aangenomen. Daarna hield de Kame» zich bezig met de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de Pensioenwet 1922, als mede met een wetsontwerp tot wijziging van de Crisispachtwet 1932. De heer W ij n k o o p dient een motie in, volgens welke er staatsondersteuning moet komen voor niet-kapitaalkrachtige pachters. De motie wordt niet voldoende onder steund en komt dus niet in behandeling. Verschillende amendementen komen hierbij ter sprake, doch worden later in getrokken en het wetsontwerp aange nomen. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer keurde de begrootin gen van binnenlandsche zaken, alsmede die der landsdrukkerij, goed. Vraagt onze DE ENGELSCHE BEGROOTING VAN OORLOG. Met 14 mlllicen gulden ver hoogd. De begrooting van oorlog voor het komende jaar is geraamd op 37.950.000. Dat is 1.462.000 meer dan voor het loo- pende jaar, doch bijna twee millioen minder dan voor 1931—'32. Lord Hail- hem, de minister, zegt in zijn toelichting, dat de toestand van verleden jaar buiten gewone maatregelen van zuinigheid nood zakelijk maakte. Deze brachten een ver mindering van de bruikbaarheid van het oorlogsinstrument met zich en kunnen niet herhaald worden zonder ernstige gevolgen met zich te sleepen. Vooral is het noodig, dat het territoriale leger weer zijn jaarlijksche oefenkampen krijgt, terwijl de verbetering van de kazernes, die opgeschort was, moet worden inge haald. Ook de oefening van het staande leger moet weer dichter bij het normale peil gebracht worden en voorts eischen de kustverdediging en de aanvulling van voorraden, welke er verleden jaar slecht zijn afgekomen, thans weer uitgaven. De sterkte van het staande leger, Britsch-Indië buiten beschouwing gelaten, is op 148.700 gehandhaafd. De sterkte van het territoriale leger bedroeg op 1 Januari 128.849 man. I)E ANTI-COMMUNISTISCHE ACTIE IN DUITSCHLAND. Wapendepots te Kottbus ontdekt. De Lokalanzeiger meldt uit Kottbus (pro vincie Brandenburg, ten Z.O. van Berlijn) dat huiszoeking van de politie aldaar bij communisten veel belangrijk materiaal aan het licht heeft gebracht. Behalve pamflet ten en andere geschriften van hoogver raderlijken inhoud zijn veel wapenen in beslag genomen. Bovendien vond de politie talrijke S.-A. uniformen en swastica- vlaggen, waarmede de communistische terreurgroepen uitgerust zouden worden. De grootste verrassing was echter de ontdekking van onderaardsche gangen in het hartje van de stad, waarde communis ten wapendepots hadden en die hun als schuilplaats dienden. Verder heeft de po litie een geheime drukkerij ontdekt. Vluchtende communisten. Naar V.D. uit Kowno verneemt trach ten sedert eenige dagen Duitsche com munisten de Litausche grens te overschrij den. Den Litauschen grensbeambten zeg gen ze dat zij zich op weg naar Moskou bevinden. De Litausche minister van bin nenlandsche zaken heeft bevel gegeven tot verscherpte bewaking der geheele grens en scherpe controle van allen die de grens willen overschrijden, aangezien de over heid vreest dat de vlucht der communisten uit Duitschland een massaal karakter zal aannemen. Buitenlandsch Overzicht Feuilleton Radio-programma Het onderzoek inzake de muiterij op „De Zeven Provinciën" Het Kamerlid Loerakker vraagt de regeering haar standpunt in zake de loonsverlaging in het bouwbedrijf prijs te geven Postdiefstal van 50 duizend gul den door den postchef te Kediri. Bij een ongeluk in een fabriek te 's-Gravenhage is een 18-jarige jongen gedood en zijn twee jon gens ernstig gewond. De ontvoerde millionair Boettcher is na betaling van een losgeld van 60 duizend dollars naar zijn familie teruggebracht. Viering van den verjaardag van Prinses Juliana op Maandag 1 Mei In verband met den brand in het Duitsche Rijksdaggebouw heeft het Kamerlid Wijnkoop vragen aan de regeering gesteld Ernstig verzet tegen de politie te Amsterdam De provincie Jehol voor China verloren? In den Volkenbondsraad is over eenstemming bereikt over een ver bod van wapenuitvoer naar Boli via en Paraguay Wijziging van de crisispachtwet 1932 De gevangenhouding van Snee vliet. Het verzoek tot opheffing van de gevangenhouding afge wezen Hevige Reed' 9ev Veraii.„.^.ing van 30 mille door een bediende van een effecten kantoor te Amsterdam pag- I - ft t 2 IU 2) aardbeving in japan. dooden en bijna 2000 - 6 Een aangeteekende brief met een bedrag van 1635 gulden spoor loos verdwenen 5 De bemiddelingspogingen in het conflict in het visscherijbedrijf hebben gefaald5 Omtrek nieuws 6 Marineberichten Marktberichten 6 6 van de kleine met en houdt het droog met PUROLPOEDER Binnenland. van 2 en 3 Februari 1933. ONDERTROUWD: J. L. Verhoek en B. A. J. Bal jé. GETROUWD: H. Voortman en K. Wijk er. M. Alders en T. Blokker. M. Vel- leman en M. de Brnijn. C. P. Stieding en J. J. M. Dool. J. v. Dok en C. M. Hoogendijk. BEVALLEN: II. H.PanisBrandts, z. T. Baas- v. Doorn, z. G. Bakker—Voort huizen, d. E. M. de Wit—Rink, z. Inhoudende 1635.—. Een ambtenaar van het hooftpostkan- toor te 's-Gravenhage heeft bij de politie aangifte gedaan van vermoedelijken dief stal van een aangeteekenden brief in houdende f1635 aan bankpapier en 3 coupons, verzonden van Den Haag naar Amsterdam. De brief, welke zonder aangegeven waarde was verzonden, moet in het hoofd postkantoor in Den Haag op normale wijze zijn behandeld, zoodat de verdwij ning waarschijnlijk onderweg ol bij aan komst te Amsterdam is geschied. EEN SLECHTE AUTOMOBILIST. Een dokter die doorrijdt in plaats van de gewonden te hel pen. Voor het gerechtshof te Leeuwarden heeft terecht gestaan een arts te Apel doorn, die door de rechtbank te Leeu warden was veroordeeld tot f 600.— boete subs. een maand hechtenis wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Verd. had op 10 Juli 1932 met zijn auto onder Wijtgaard bij het z.g. „coupeeren" een ingehaalde auto ge raakt, tengevolge waarvan dit voertuig in een sloot langs den weg terecht kwam en een der inzittenden zwaar lichamelijk letsel opliep, terwijl ook de andere inzit tenden waren gewond. Verdachte was daarna doorgereden doch had zich later bij de politie te Leeuwarden gemeld. De procureur-generaal laakte het optre den van verdachte, die als arts hulp had dienen te verleenen in plaats van door te rijden. Een boete achtte spr. niet op haar plaats. Hij eischte twee maanden gevangenisstraf met een jaar intrekking van het rijbewijs. I)E MOORD TE PUTTEN. Het Gerechtshof te Arnhem heeft gis teren in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak tegen een Oost-Indischen mili tair te Putten, die op 26 October van het vorige jaar zijn 80-jarigen mede-kost ganger met een dolk doodelijk had ver wond, en hem conform den eisch van den procureur-generaal veroordeeld tot vier jaren gevangenisstraf. Verd. was door de rechtbank te Zwolle tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 5