IS ALTIJD GOEDKOOPER NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE De ambtsaanvaarding van Roosevelt. Visscherskousenü! No. 7245. EERSTE BLAD DINSDAG 7 MAART 1933 61ste JAARGANG Het kabinet Hitier behaalt een meerderheid bij de verkiezingen. - Van de ontwapeningsconferentie. - De intrede van den nieuwen Amerikaanschen president - De provincie Jehol in handen van Japan. OSTER'S MAAG PILLEN FEUILLETON C O IR ft Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2. Nederl. Oost- en West-lndië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20 I.osse nos. 4ct.; fr.p.p. 6ct. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70,fl.—Modeblad resp. f 1.20, fl.50, f 1.50, fl.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 - Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4 ct. Hitier heeft een groote overwinning be haald, al heeft zijn partij dan ook geen vol strekte meerderheid, een stemmenwinst van bijna zes miltioen, in vergelijking met Donald en Sir J. Simon om naar Genève te tijgen wordt te Londen opgevat als een laatste poging om de ontwapeningsconfe rentie in zooverre te redden, dat er nog tot die verkiezingen van November, is een re- eenige beperking van bewapening, hoe ge- sultaat, waarover de Nazi's wel tevreden ring ok, besloten wordt, meldt de Bonden- zullen zn. De Berlynsche ooit. van „De Telegraaf" schrijft over dezen uitslag o. m.: Men zal wellicht opmerken, dat deze overwinning is tot stand gekomen ten ge volge van een serke moreele pressie op het kiezerscorps. Inderdaad is dat het geval. De verkiezingscampagne is gevoerd met een groote eenzijdigheid. De brand in den Rijksdag is ten volle uitgebuit en in het bijzonder zijn tegen de communisten scherpe maatregelen genomen. Bovendien heeft men de geheele regeeringsmachine op een wijze in dienst der partijpropaganda sche eorr. van de „Nw. Rott. Crt.": Men begrijpt, dat volslagen mislukking van juist deze conferentie in een t-üd van zooveel spanning in alle richtingen, o. a. in die van de «economische wereldconfe rentie, een slechten invloed zou doen gel den. De „Daily Herald" onderstelt, dat de voornaamste taak van de Britsche minis ters zal zijn om de Fransehen en de Duit- sohers bij elkaar te krijgen, hetgeen met een klein beetje goeden wil beiderzijds niet onmogelijk zou zijn. De „Daily Telegraph" geeft de schuld voor de dreigende mislukking natuurlijk gesteld/, zooals dat in Europa zelden is aan diegenen, die van de ontwapenings- voorgekomen. Dat alles moge waar zijn, conferentie dwazelijk te veel gehoopt had- het neemt de beteekenis der regeerings- den en meent, dat er geen reden is om overwinning niet weg. Per slot van zaken heel erg te klagen, wanneer de conferentie was de kiezer die vandaag het stembureau haar al te eerzuchtige doeleinden niet be- betrad, en met zijn stembiljet in de hand reikt. De conferentie zal integendeel de achter het zwarte gordijn verdween, een staatslieden der leidende mogendheden er- vrii man, daar het verkiezingsgeheim is van doordrongen hebben, dat zij bij iedere geëerbiedigd. Indien niettemin velen voor toekomstige bijeenkomst van dezen aard den druk der regeering zijn bezweken, dan een zorgvuldige voorbereiding moeten la gen den toestand als volgt„De ei'eeujg- de Staten verkeeren op het oogenblik in een toestand van volkomen verlamming van het openbaar vertrouwen. Het is nog slechts een stap tot de verlamming van al len handel voor onbeperkten tijdsduur, als Roovevelt er niet in slaagt tusscheiibeüle te komen. Het gevaar is zoo groot, dat men het ternauwernood nog zou kunnen over drijven". En verderop heet het: Het zal den Amerikanen in hun diepe neerslachtigheid wellicht eenige opluch ting verschaffen dat eindelijk weer een commandant de brug van het schip van staat betreedt. Men zal volstrekt geen I wonderen verwachten van Roosevelt; zijn overweldigende zegepraal drukte meer de diepte uit van de impopulariteit van Hoo- ver dan de hoogte van het vertrouwen in zijn tegenstander. Maar men zal overwe gen dat het altijd beter kan dan het was en hopen: men kan nooit weten. De geheele provincie Jehol in handen van Japan. De toestand in het Verre Oosten ontwikkelt zich ten nadeele van China. De Japanners blijken de Chinee- zen in de krijgskunst verre de baas te zijn en als de berichten juist zijn, dan heeft Japan zijn doel reeds bereikt en is in het bezit van Jehol gekomen. Men leze: Volgens een bericht uit Moekden deelt het Japansche oppercommando mede, dat de voorhoede der Japansche cavallerie in den nacht van 3 op 4 Maart in de hoofd stad van Jehol, Tsjende, is binnengedron gen. Er speelden zich hevige straatge vechten af waarbij de Japanners door de Chineezen vanuit de huizen werden be schoten. Achttienduizend gevangenen werden gemaakt, w.o. zes generaals en een aantal andere hoogere officieren van het Chineesche leger. Op het comman dantsgebouw' te Tsjende waait de Japan sche oorlogsvlag. Voor hun aftocht heb ben de Chineezen alle militaire magazij nen, munitie- en levensmiddelenvoorraden vernietigd. Bovendien hebben zijn drie bruggen opgeblazen. Het hoofd der Japansche troepen in Je hol, generaal Mogi, heeft aan het Japan sche ministerie van oorlog getelegrafeerd, dat met de bezetting van Tsjende zich de geheele provincie Jehol in Japansche han den bevindt. De Japanners zuiveren nu de provincie van de overblijfselen van het Chineesche leger en hebben in Tsjende een ontwapening op groote schaal op touw gezet. bewijst dat slechts, dat het algemeen kies recht rechten geeft aan liedten die deze niet weten te gebruiken. Het nieuwe kabinet zit thans vast in den zadel en heeft van zijn tegenstanders geen gevaar meer te duchten, zoo zegt de corr., maar hij voegt er tevens aan toe: Juist dit gemis aan oppositie, dat uiter lijk zoo gunstig schijnt, zal een bron van moeilijkheden blijken te ziin. De bondge- nooten, die tezamen de overwinning heb ber bevochten, moeten, kt thans toe over gaan, onderling de groote buit te verte len Ól; grond van de cijfers komt het leeu wenaandeel toe aan de nationaal-sociaüsteV UMcUl'UCUJ KTC döll uv ltCJ wailI UJJ JIIJIUriKct 111 til» 1K5I» JlWllöt kunnen d'e Duitsch-nationalen slecntg te lijden heeft. Elders in dit nummer is de en bescheiden aanspraken geldend maken Wie de psyche van Hugenberg's para kent, zal begrijpen, hoe moeilijk dat voor de oude lieerschende klasse in Pruisen is. Ander zijds ontbreekt in c.eze regeeringscombi- natie, die zich van het parlement onafhan kelijk heeft weten te maken, iedere rem. De beide partijen vechten over de vraag, welke van beide het meest rechtstaan 1 is Het zal een concurrentie worden in natio nalisme. De wijzers van de klok zijn in het groote Duitsche rijk niet uren., maar jaren ach teruitgezet. Hoever moet men in de Duit sche geschiedenis teruggaan om een der gelijke vloedgolf van nationalisme terug te vinden? Van de ontwapeningsconferentie. Het verzoek van liet Britsche kabinet aan Mac- (alle soorten Truien), Sportkousen, lange Kousen. ALLE Kousen en Sokken, zijn alléén BEST bij JAAP SNOR. (Hij breit ze zelf), ie klas reparatie- inrichting voor alle soorten wollen Kleeding, Kousen en Sokken (ook de allerfijnste). Zuidstraat 19. (Let op den gelen winkel). ten voorafgaan. Blijkbaar hoopt het blad, dat het verworpen voorstel van MacDonald van verleden jaar December, dat de vijf voornaamste mogendheden eerst tezamen vergaderen zouden om naar een voorloo- pige overeenkomst te streven, thans kans van aanvaarding zal krijgen. Be intrea'e»- xgn den nieuwen Amerikaan schen presidernSy^=Président Roosevelt heeft Hoover verlangen. De positie is niet beipjjjjyéffitteaardig in dezen ontredderden rijd. waarbij Amerika zeker niet het minst intreerede van president Roosevelt opge nomen, die sober en zakelijk was en korter dan eenige presidentaeele intreerede voor hem gehouden. De geheele plechtigheid kenmerkte zich trouwens door soberheid, op verzoek van Roosevelt zelf. In een beschouwing aan den toestand in de Ver. Staten gewijd, schreef de „Nw. Rott. Crt." Zaterdagavond o. nu: Een van de vele ongemakken van dit tijdperk, die samenwerken om de wereld voor een zoo groot mogelijk gedeelte van zijn bewoners tot een hel te maken, loopt vandaag ten einde. Met dte intrede van pre sident Roosevelt in zijn ambt houdt in Amerika een periode van feitelijke stuur loosheid op. Een, helaas juist te laat gewij zigde, verouderde bepaling van de grond wet heeft, door deze periode van stuurloos heid te veroorzaken, de rampen van dezen tijd op de noodlottigste wijze kunnen ver ergeren. Als ooit ingrijpen van een orde nende hand in het oeconomisch en finan cieel bestel noodig is geweest, dan was dat in de laatste maanden in de Vereenigde Staten het geval. Doordat iedere leiding van boven ontbrak en niemand kon gissen welke plannen men voor de naaste toe komst mocht verwachten, nam het verderf ongebreideld zijn loop. De voortreffelijke Washingtonsehe correspondent van de Londensche „Times" omschreef dezer da- De eed op de Grondwet. „Ik zweer plechtig, dat ik op eerlijke wijze het ambt van president der Ver eenigde Staten zal uitoefenen en dat ik naar mijn beste vermogen de grondwet der Vereenigde Staten zal handhaven, be schermen en verdedigen." Door deze woorden, uitgesproken met opgeheven rechterhand voor den „Chief Justice", is mr. Franklin D. Roosevelt, Zaterdag de 32ste president der Ver eenigde Staten geworden. De inaugureele plechtigheid was kort doch plechtig. De rede van Roosevelt. I11 zijn rede zeide Roosevelt, dat het uur gekomen is, 0111 de waarheid en de volle waarheid te zeggen, openhartig en stout moedig. Wij zullen niet terugdeinzen voor de toestanden, welke op het oogenblik in ons land heerschen. Onze groote natie zal herboren worden en opnieuw bloeien. Onze eerste groote taak is het volk aan het werk te zetten. Dit moet misschien gedeeltelijk geschie den door een recruteering rechtstreeks door de regeering zelf, welke deze taak moet behandelen, zooals we een oorlogs- noodzaak behandeld zouden hebben. Maar tegelijkertijd zullen we hierdoor de plannen vervullen, waaraan groote be hoefte is, om de natuurlijke hulpbron nen te prikkelen, te reorganiseeren en ten nutte te maken. Wij moeten eveneens openhartig het gebrek aan evenwicht erkennen in de bevolking van onze industrieele centra en moeten beter gebruik van den grond maken. Bij ons streven om tot hervatting van den arbeid te komen, hebben we behoefte aan twee waarborgen tegen den terugkeer van de kwalen van het oude regiem. Er moet een strikt toezicht op alle bank-, crediet- en beleggingszaken zijn. Er moet een eind komen aan het speculeeren met andermans geld. Ziedaar het aanvalspunt. Weldra zal aan een buitengewone zitting van het Congres gevraagd worden de uitgewerkte maatregelen goed te keuren om dit te bereiken en de onverwijlde hulp van de staten zal worden gezocht. Hoewel zeer belangrijk, komen onze internationale handelsbetrek kingen na het herstel van een gezonde nationale huishouding. Er zal geen inspanning gespaard wor den, om tot het herstel van den wereld handel te komen door de internationale huishouidng weer op orde te brengen. Maar de noodtoestand in eigen huis kan daar niet op wachten. In de sfeer van de wereldpolitiek zal ons land een politiek van goede nabuurschap aanbevelen, met eerbiediging van de rechten van andere buren, die hun verplichtingen nakomen en het geheiligde karakter respecteeren van hun overeenkomsten in en met een wereld van buren. Wy geven ons, aldus Roosevelt, als nooit eerder, rekenschap, van onze onderlinge afhankeiykheid; wy geven ons dat wy niet slechts kunnen nemen maar ook moeten geven en dat, indien wy vooruit willen komen, we moe ten marcheeren als een getraind en loyaal leger, bereid tot opofferingen voor het wel van de gemeenschappelijke discipline. Men moet hopen, dat het normale even wicht van de uitvoerende en wetgevende machten volkomen opgewassen is tegen de taak zonder weerga, waarvoor wy staan, maar het is mogelyk, dat een noodzakelijkheid zonder voorheeeld van onverwijlde actie dwingt tot een tijdelijke afwijking van het normale evenwicht. Ik ben bereid in de uitoefening van mijn constitutioneele plichten de maatregelen aan te bevelen, welke het beproefde va derland te midden van een beproefde we reld kan eischen. Binnen de lijst van myn constitutioneele rechten zal ik trachten snel deze maatregelen te laten aannemen of zoodanige andere, als het congres zal ontwerpen. Maar in geval het congres niet een van deze wegen zou volgen en in het geval de buitengewone toestand nog kritiek zou zijn, zou ik dien weg niet vermijden, welken myn plicht my duide lijk voorschreef. Lk zou aan het con gres het eenige instrument vragen, dat over is, om de crisis af te weren, te weten ruime uitvoerende bevoegdheden, om den stryd te voeren tegen een buiten gewonen staat van zaken, bevoegdheden zoo groot, als men my zou kunnen geven, als een buitenlandsche vijand binnenge drongen was. In plaats van, zooals zyn voorgangers drie kwartier of zelfs twee uur te spre ken, zette Roosevelt in een rede van slechts 15 minuten zijn programma uit een. Na het uitspreken van zyn rede, reed Roosevelt, geëscorteerd door een afdee- ling cavalerie naar het Witte Huis, waar de plechtigheid voor een oogenblik werd onderbroken voor een lunch. President Roosevelt nam daarna plaats in het midden van „Court of Honour", dat opgericht is op de Pennsylvania Avenue tegenover het Witte Huis, van waar hij de groote parade afnam. Aan het hoofd der parade reed als Grand marshall" generaal Pershing, de opperbevelhebber der Amerikaansche troepen gedurende den wereldoorlog, ge volgd door vier divisies van het leger. Achter deze troepen kwamen de leden van het democratische nationale comité en de gouverneur der verschillende sta ten met hun gevolg. In den stoet liepen verder de veteranen uit den burgeroorlog, uit den Spaanstóh- Amerikaanschen oorlog, den Indischen oorlog en den wereldoorlog en daarach ter de leden van militaire orden en va- derlandsche organisaties. De inaugureele plechtigheid werd be sloten met een groot vuurwerk en een bal in het Washington Auditorium, dat niet ver van het Witte Huis af ligt. Nader meldt men ons omtrent de plech tigheid: Het reusachtige plein voor het Kapi- tool is gevuld met een menigte, die veilig op 100,000 zoo niet meer geschat mag worden en die zich werkwaardig rustig houdt en alleen even applaudiseert als bekende persoonlijkheden als senator Hiram Johnson, oud-rechter Hughes, oud-president Hoover, senator Borah e.a. hun plaatsen innemen op de officieele tribune. De nieuwe president verschijnt, bege leid door zyn zoon, onder de tonen van de Yankee Doodle, precies te half zeven (Amsterd. tyd) en eenige oogenblikken later legt hy met aklme vaste stem den eed op de grondwet af. Onmiddellijk hierna wendde de nieuwe president zich tot de tribune en het volk voor het uit spreken van de presidentieele rede. Aan het einde van zyn rede, die de kortste was, ooit door eenigen president in de laatste 100 jaar bij zyn ambtsaan vaarding uitgesproken, klonk levendig maar kort applaus, dat ook een paar maal onder het uitspreken geklonken had. De muziek speelde de Stars Bangled Banner en levendig toegejuicht door de 700,000 vreemden en de 100.000 inwo ners van Washington, die de straten en pleinen vulden, reed president Roosevelt naar het Witte Huis. Het kabinet. De Senaat heeft de benoemingen in het kabinet van Roosevelt geratificeerd. De leden van het nieuwe kabinet hebben reeds beraadslaagd naar aanleiding van de bankcrisis om middelen te vinden tot verbetering in den toestand, die in 47 van de 48 staten heerscht daar alleen Zuid- Carolina nog geen beperkingen in hefc bankverkeer heeft noodig gehad. MINISTER DECKERS EN DE MARINEBONDEN. Telegram van S.D.A.P. en N.V.V, Het volgende telegram is, naar „Het Volk" meldt, aan den minister van defen-i sie gezonden: Algemeene Raad van S.D.A.P en N.V.V. protesteert ten sterkste tegen aanranding vereenigingsrecht door eisch tot ontslag burgerbestuurders van mari ne-schepelingenbonden en door algemeen verbod lidmaatschap S.D.A.P., voor mili taire ambtenaren. DE NIEUWE GOEDERENTARIEVEN VAN DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Treden op 1 Mei in werking. Het ligt in de bedoeling de nieuwe goe derentarieven by de Nederlandsche Spoor wegen op 1 Mei a.s. in werking te doen treden. DE R. K. STAATSPARTIJ. Het aantal leden. Uit het maandblad van de R. K. Staats party blijkt, dat het aantal ingeschreven leden op 1 Januari j.1. 374.377 bedroeg, tegen 357.809 op 1 Januari van het ver kiezingsjaar 1929. LOONEN VOOR RIJKSPERSONEEL. Verlaging van de belooning van werkvrouwen. De ministerraad heeft besloten de loo- nen der werkvrouw-en in 's Rijksdienst te verlagen als hieronder aangegeven: a. Het maximum-uurloon zal bedragenj 35, 31 en 26 cent in de gemeenten respec tievelijk van de le, 2e en 3e klasse; b. deze maxima mogen alleen worden toegekend, indien zulks in verband met den plaatselijke» loonstandaard gewet tigd is; c. in zeer bijzondere gevallen, wanneer strikte noodzakelijkheid daartoe aanwe- AT£f!G£#SWSTM/ Wilt gi) U weer frisch en opgewekt voelen, vrij van slechte spijsvertering, verstopping en de daaruit voortvloeiende lusteloos heid, gebruik dan Foster' Maagpilllen. f 0.65 fier flacon. I... door MARTIN JOHNSON. b) Ik had den baron geschreven omtrent myn plannen, het Pygmeeënvolk te willen bestudeeren, en hy had alle mogelijke be langrijke inlichtingen omtrent deze in boorlingen weten te verzamelen. Door hem was het ons eveneens mogelyk, een geschikte plaats voor ons kampement uit te zoeken. HOOFDSTUK III. Kleine menschen. We kozen een plaats zes myl verwij- derd van Irum, op vyf mijl afstand van het Ituriwoud als tijdelijke operatiebasis. Toen gingen Osa en ik op verkenning fit, om een blijvend kampeerterrein te *oeken. Sedert ons vorig bezoek aan den Congo had de regeering twee wegen ver beterd en bovendien twee geheel nieuwe aangelegd. Deze wegen sloten onze ope ratiebasis in een V-vorm in. Links van de V lag Beni, bij de Semlikirivier en rechts Mambassa in het hart van Ituri woud. Wij hoopten de Pygmeeën tusschen deze twee wegen te vinden. Osa en ik gingen over den Beniweg. terwijl de an deren in het kamp achterbleven. De hoornen waren hier zwaarder en dikker, evenals het oerwoud, dat hier bijna ondoordringbaar was. Tusschen de woudreuzen was het donker en nevel achtig. De natuur bood hier een geheel veranderd aspeet en zelfs de inboorlin gen waren donkerder van kleur. We gin gen van dorp tot dorp, dertig kilometer ver en vonden eiken inboorling gewa pend met speer, pijl en boog. Spoedig lieten wij de dorpen achter ons liggen en zagen nu slechts hooge hoo rnen en oerbosschen aan beide zijden van den weg. Hier waren ook versche voet sporen van olifanten. Het drassige gras en lage kreupelhout waren zóó dicht, dat een kudde olifanten zich ongezien had kunnen voortbewegen. Eenmaal hoorden we hoefgetrappel, dat van een kudde afkomstig had kunnen zyn, doch we zagen verder niets. Na enkele eenzame en verlaten dorpen te zijn doorgetrokken, ontwaarden we de drie besneeuwde toppen van de Ruwen- zoribergen. Deze vormen het Noordelijk deel van liet Maangebergte en liggen op de grenslijn tusschen Uganda en den Congo. We hielden ons hier korten tijd op, 0111 de prachtige bergpanorama's te bewonderen. Bij liet vallen van den avond bereikten wij het gouvernementsgebouw- van Beni, I verkregen daar eenige inlichtingen en i vervolgden daarna onzen weg. We hadden het plan nog eenige uren door te rijden, tot we een plaats zouden bereiken waar pygmeeën te vinden waren. We wilden hier den nacht doorbrengen en den volgenden morgen onzen onder zoekingstocht vervolgen. We sliepen in een prachtig boseh en begonnen den volgenden dag de inboor lingen van elk dorp te ondervragen. In den namiddag scheen er kans van slagen. Het was het dorp Ewana Sura, dat gelijk alle Ituri boschdorpen den naam droeg van zijn stamhoofd. Het ge heele dorp stroomde tezamen en omring de ons, en hier ontmoetten wy de eerste twee pygmeeën. De eerste droeg den naam van Deelia, althans zoo klonk het ons tenminste in de ooren. Hij was een klein baardig ventje met een vroolijk gezicht, 1.10 meter lang, ongeveer zestig jaar oud, vlug als een aap en met een gewicht van vijftig pond. Om zyn lendenen droeg hij een dieren huid, verder een ijzeren halssieraad. Zijn kroezig hoofdhaar was dichtgeplant en zijn neus plat en breed. Zijn lichaam was behaard, terwijl zijn bouw normaal was. Zijn oogen waren groot en starend, zijn lippen dik en opgetrokken by de mond hoeken, als in een voortdurenden grijns. De jongste van de twee was Deelia's zoon, Salou, die bijzonder groot van stuk was (1.16 m). Hij was tamelijk dik en woog ongeveer tachtig pond; hy was echter even bewegelijk als zijn vader. Ook Salou had een dikken breeden neus, een grijn zende» mond en starende oogen. Hy ver- lelde ons in de Kingwanataal, dat hij het hoofd was van alle pygmeeën uit zijn district. Osa en ik waren opgetogen. We hadden twee intelligente pygmeeën ontmoet, op wier hulp we blijkbaar konden rekenen. We vroegen Salou of er vele pygmeeën in de buurt waren en zijn antwoord klonk bevestigend. We wilden ook weten of hij ze in onze nabijheid kon brengen, indien we hier ons kampement opbouwden. Salou wendde zich tot een inboorling en hield een kort gesprek met hem. Het was Bwana Sura, het stamhoofd van het dorp. Ik had dien man gezien, in lompen ge huld, met een oude broek aan, die eens wit geweest was. Hy leek me dom, daar om hadden we niet eerder op hem gelet. Men vertelde mij, dat hij een weinig ach terlijk was, en geen invloed in zyn dorp bezat. Bij de pygmeeën was hij echter in hoog aanzien. Bwana Sura en Salou vertelden my, dat ze een groot aantal pygmeeën tezamen zouden kunnen roepen, doch waarschuw den mij, dat het dwergvolk geheel onbe kend was met de zeden en gewoonten der blanken. Ik zou hun vertrouwen moeten winnen met geschenken, bestaande uit zout en tabak. Nadat we dus ongeveer zeker waren van hun komst, wilden we geen tyd ver liezen om ons kamp in de afgesproken streek op te bouwen. We spreken met Bwana Sura af, 0111 over vier dagen alles in gereedheid te brengen. Op het punt van te vertrekken, zagen wy twee pyg meeën uit het bosch komen. Net als Deelia en Salou, hadden ook zij een lich tere huid en beter gebouwde lichamen dan de andere zwarten. Ook hadden zij groote, donkere oogen, waar een voort durende verbazing uitsprak. We gingen verder langs den Beniweg, bezochten verscheidene dorpen, maar konden nergens zulk een geschikt terrein als te Bwana Sura vinden. Nadat Osa voor ons middagmaal heer lijke visch had gevangen, zetten we ons aan den disch, en we genoten een rusti ge» nacht. Den volgenden dag trokken we over de Ituririvier, in een kano, en kwamen we al dieper en dieper in het bosch te recht De menschen, die we hier ontmoetten, waren geheel verschillend. Ze waren don kerder, wilder en verslaafd aan den alco hol. We gingen door dozijnen dorpen, waarvan de bewoners allen dronken waren. Daarna bereikten wij het aanzien lijke dorp Peligbo. Het stamhoofd hield hier juist een vergadering met ongeveer een twaalftal lagere ambtenaren en een honderdtal onderdanen. Peligbo was on geveer vijftig jaar oud, had een rond verstandig gezicht en leek intelligenter dan deinboorlingen, die we tot nu toe gezien hadden. Hy was gekleed in een helder wit pak en droeg een gele helm op het hoofd. Toen we hem naderden, maakte hij een diepe buiging, nam zijn hoed af, en zeide: „Jambo, Bwana en Madame". Toen hij hoorde wat wy verlangden, zeide hij, dat we in zijn district alles zou den vinden wat we wenschten. Hy zelf kon ons honderd pygmeeën brengen en zou er dan ook nog minstens vierhonderd door zyn onderdanen laten aanrukken. Den volgenden dag bereikten wij Mom- basa, een luguber, eenzaam woud met eenige ruw opgezette woningen. Wy waren blij, toen we er weer vandaan kon den gaan, en het huis van de Amerikaan sche zending bereikten, waar men ons een lunch aanbood. De zendeling en zijn vrouw vertelden ons, dat hun zoon naar het dorp Peligbo zou gaan als missionaris en dat hij de taal van dat district beheerschte. Dit maakte Peligbo's voorstel voor ons nog aantrekkelijker. Om vijf uur waren we weer by hem. Hij had zeven Pygmeeën bij zich, kleine, wilde kereltjes, die gereed stonden 0111 zoo weer in de bosschen te verdwijnen. Onze geschenken, bestaande uit zout, sigaretten en lucifers, boezem den vertrouwen in. Spoedig waren de mannekes zóó op hun gemak, dat ze flinke happen met zout met smaak oppeuzelden. Peligbo beloofde ons binnen enkele dagen een flink aantal pygmeeën. We keerden naar onze basis terug, zorgden voor onze voedselvoorziening, kregen vergunning op twee olifanten te schieten, ook op andere dieren, behalve op den okapi, bonga of Chimpansee. HOOFDSTUK IV. We maken kennis. Op den derden morgen gingen wij naar Peligbo's dorp terug. We beleefden een wonderlijke sensatie, want daar, in dat onbekende dorp, vonden we eindelijk dat gene, waarvoor we dien langen afstand hadden afgelegd. We zagen een zestigtal pygmeeën in den feilen zonneschijn, dansend en zin gend rondom twee tom-tomspelers! Het leek een dwergenvergadering uit een sprookjesland, zooals de kleine wilden daar ronddwarrelden. Hun huid was lich ter dan die van de groote inboorlingen, sommigen waren niet bruiner dan Euro peanen, terugkeerende van de winter^ sport. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1