*Wat wilt H tweede blad heldersche courant van dinsdag 7 maart 1933. van baaren „Zeker," zoo vervolgde zij, „ik heb een Stadsnieuws. 1 Uit het leven der Heldersche haringtrekkers. Visscherij. V//\T DE B/\LQ IS VOOf srjidst ISDE/\DVERTENTIL VOOR UW ZAAl{. diploma laschcursus. 7..-k. vrouwenbond. Uw aangewezen adres voor Uw Radio is: Een negentigjarige. 5 heerlijken, or.bezorgden ouden dag, zoo aanstonds daarover meer. Doch, mijn jongen, niet altijd is het mq voor den wind gegaan in het leven. Ik was nau welijks vijf jaren oud, het was in het veelbewogen revolutiejaar 1848, dat ik zoo zwaar ziek werd, dat men ernstig voor mijn leven vreesde. Om mijn legerstede geschaard stonden zwijgend en bezorgd mijn peetvaders. Toen was het, dat het brave hart van den nobelen notaris P. A. Beets door mqn lijden zoo bewogen werd, dat door zijn ingrijpen mij de zeer kostbare medicijnen konden worden toe gediend, die mij langzamerhand weer op de been hebben geholpen. pikte ky hem ueg Licht op voor alle voertuigen: Wintertijd. Dinsdag "l Maart 18.17 uur. Woensdag 8 Maart 18.19 De heer C. Blom, smidspatroon alhier, behaalde aan de 4e Ambachtsschool, Baars jes weg, te Amsterdam, het diploma elec- triaoh lasschen. De heer Blom volgde dezen cursus gedurende de wintermaanden, voor waar een mooi succes. JUBILEUM. Vrijdag 10 Maart a.s. is het 25 .jaar ge lede", dat de brugwachter Jacob v. Otteren werd aangesteld aan de Molenbrug, Ka naal weg. AANKOMST INDISCHE MAIL. De trein, met passagiers en mail van het m.s. „Chr. Huygens", dat heden te Genua aankomt, zal morgen (Woensdag) om 9.49 u. te Den Haag aankomen. OPBRENGST COLLECTE RECLASSEERINGSWERK. De collecte ten bate van het Reclassee- ringswerk, welke Zaterdag j.1. In onze gemeente gehouden is, heeft in totaal 427.04 opgebracht. HELDERS GEMENGD KOOR. Directeur de heer F. v. d. Meij. Zooals reeds vermeld in het blad van Za terdag j.1., zal „Helder's Gemengd Koor" op Zaterdag 11 Maart 1938 haar 40-jarig bestaan herdenken, door het geven van een feestelijke uitvoering in „Casino". Het ge heel belooft 'n prachtige avond te worden, waaraan medewerking wordt verleend door het Stedelijk Muziekkorps, Zangver. „Mor genrood", den heer L. van Loo Jr., viool, en Mej. A. Remelink en den heer P. van der Haagen, piario-aeeompagnement, ter wijl door de Jazz-band The Time Shakers eenige nummers zullen worden uitgevoerd. Ook Thomasvaer en Pieternel zullen op dit jubileum niet ontbreken. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wü maar de advertentie in dit blad. In vervolg op het verslag van de lezing over het lasschen en snijden, op 28 Febr. dóór de fa. Loos Co., uit Amsterdam in de Ambachtschool gehouden, kunnen wij thans mededeelen, dat door medewerking van den Directeur van de Ambachts school het mogelijk is, hier een lasch cursus te houden. Deze cursus zal gedurende drie maan den worden gehouden, 1 maal per week (2J uur). Het onderricht is zoowel prac- tisch als theoretisch en omvat alles op het gebied van autogeen lasschen en snijden. Na afloop van dezen cursus wordt aan een ieder die deze lessen met vrucht ge volgd heeft, een diploma uitgereikt. Men zie de advertentie in dit nummer. Bovengenoemde Bond verzocht ons op name van het volgende: De Directie van de N.V. Margarine Ver koopcentrale te Rotterdam, heeft zich be reid verklaard speciaal voor de leden onzer vereeniging eene bak-, en braad- demonstratie te houden op Woensdag 8 Maart e.k. des avonds 8 uur in de R.K. Volksbond. Bij deze gelegenheid zal tevens de Be drijfsfilm worden vertoond, terwijl er thee, cake en flensjes, gratis zullen wor den aangeboden. VERGADERING VOOR AFGEKEURDE MILITAIREN. Wij maken belanghebbenden er op attent, dat Donderdagavond om 7.30 uur hier ter stede een openbare vergadering zal worden gehouden voor afgekeurde militairen, die geen of een onvoldoende pensioen hebben ontvangen. (Zie adver tentie in dit nummer). KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Vervuiling aan het Texelsche strand. In ons verslag van de zitting van de K. v. K. staat, dat de Heldersche leden der Kamer de mededeelingen van den heer Leber bevestigden. Uit de notulen blijkt, dat dit niet ge heel juist was, aangezien de heer Grun- wald zich in deze niet geuit beeft,, naar ■«'jj Vernemen, omdat deze afgevaardigde eerst de meening van ons Gemeentebe- Moer e.a. komen allen mede en maken dit actueele sensatiestuk tot een bijzonder sterke voorstelling. De zeer artistieke dé cors. de moderne meubelen, de requisie- ten, alles wordt medegebracht. DE ZAAK I)E ZWA RT. Appèl aangeteekend. Naar de „Schager Crt." van betrouw bare zijde verneemt, heeft de Heldersche ex-wethouder D. Ch. A. de Zwart, ver dacht van verduistering van ruim 18000, en die zooals men weet de vorige week werd veroordeeld tot l'/2 jaar gevangenis straf met aftrek der preventieve hechte nis bij het Amsterdamsche Hof appèl aangeteekend. Ook zjjn verdediger Mr. J. A. E. kool, teekende appèl aan. BREEWATERSTRAAT Telef. 461 T oonkamer Philips- en N.S.F.-Radio OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. In de maand Februari werd de Lees zaal bezocht door 1673 mannen en 110 vrouwen, totaal 1783 personen. Uitgeleend werden 2370 romans, 2184 kinderboeken en 1016 studieboeken, totaal 5570 banden. Andrejew, De zeven gehangenen; Arendzen Vriend, Bouwkunde, ld. 2; Bogdanov, Het eerste meisje; Boutens, Stemmen; id. Praeludiën; v. Gink, De duivenrassen; Limburg, Wie...?; Red- wood, God in de schaduw; Roland Holst, Over kunst; Scheurleer, Lawn-tennis; SevensmaThemmen, Het vergeten deel, v. SiUevoldt—Haasse, De taak; Székely— Lulofs, Koelie. Ten geschenke ontvangen: Pernel, Naar het land van Mussolini; Tollenaar, Het erfdeel des Heeren; Sta tistiek van de sterfte in Nederland ged. 1931; Statistiek van de Nederl. koop vaardijvloot over 1932; Verslag van den toestand der gemeente Den Helder over het jaar 1931; Verslag van de Ge zondheidscommissie voor de gemeente Den Helder ged. het jaar 1931; Verslag over 1932 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor N. Holl. Noorderkwar tier; De akker is de wereld, (Verkort ver slag v. h. Ned. Bijbelgenootschap over 1930); Verborgen als een zuurdeeserc, (id. over 1931). zachten toon en als liet w are met haar blik in het verleden gericht »mijn I jongen, het geheim van hoogen ouderdom TECHNISCH BUREAU ligt in soberheid, regelmaat en onkreuk- Dat was wel de ernstigste ziekte, die ik heb meegemaakt. Daarna ben ik lang zamerhand een voorbeeld geworden van een goede gezondheid." „Tante, dat is u heel goed aan te zien en ook dat u van de mode der slanke lijn niets wilt weten," riep ik uit, wijl mijn oogen ietwat ondeugend langs haar wel gedane vormen gleden. „Foei, foei," zei zij vermanend, en aanstonds liet zij er op volgen, „zou jij mij kunnen voorstellen als een uitgedroogde, melancholieke pim pernel? Neen toch immers?" Gode zij dank, zoo ging zij verder, heb ik een zeer bedrijvig leven, en mijn zaakjes gaan opperbest, hoor! Ik heb een vertrouwelijke bui, jongen, en daar om wil ik het aan jou wel vertellen. Maar, mondje dicht! Welnu, ik woon hier niet kwaad, hè? in mijn eigen ge riefelijke woning. Ik houd van werken, en ik blijf doorwerken. Doch als ik van daag zou ophouden en al mijn zaakjes zou afwikkelen, zoodat niemand meer een vordering op mij zou hebben, welnu luister goed en schrik niet, dan zou ik ongeveer een kwart millioen gulden over hebben. „Maar tante, dat is prachtig, dat is eigenlijk subliem Ja, jongen, het past mij eigenlijk niet om het te zeggen. Maar verzwijgen kan ik het niet. Ik ben heel, heel trotsch op die prestatie. Want het is een geweldige prestatie, als je in aanmerking neemt, dat ik bij mijn geboorte niets bezat, en dat zelfs mijn vuurmand op mijn crediet want waarlijk crediet had ik toen werd gekocht. Men schrijft ons: Wie morgen, 8 Maart, van af liet Ko ningsplein den Polderweg inslaat, zal het dundoek vroolijk zien wapperen van het perceel hoek Emmastraat. En inderdaad er is alle reden toe om de vlag uit te P i steken. Immers, de door geheel Den Helder bekende, vriendelijke oude be woonster viert haar negentigsten ver jaardag. Ja, inderdaad het is reeds zooveel jaren geleden, dat zij het eerste levenslicht aanschouwde. Haar komst op deze wereld werd met zeer groote blijdschap begroet. Om haar wieg stonden vele notabelen uit deze gemeente, te weten de burge meester Jan In 't Velt, en de heeren J. H. Sonstral, C. Bakker BznJ. van Bruggen, P. A. Beets, J. Zeessen, H. A. van der Speek Obreen en S. Braaksma. Met zoovele peetvaders en allen uit degelijk hout gesneden moest het de jonggeborene wel goed gaan. En sedert dien merkwaardigen dag van het jaar 1843 zijn nu negentig jaren voorbij gegaan. Jaren van langzame ont wikkeling, jaren van arbeid, jaren van ontplooiing, jaren van voorspoed. Haar peetvaders zijn reeds lang geleden van haar heengegaan. Hun plaats werd in genomen door andere vrienden. Want deze merkwaardige vrouw heeft steeds om zich heen gehad een kring van in- tiemen, die met aanhankelijke trouw haar omringden. En morgen vieren wij haar verjaardag wij zullen dien vieren met opgewektheid en met dankbaarheid. Want daartoe bestaat alle reden. Onlangs, in een vertrouwelijk uurtje, toen zij er zoo voortreffelijk uitzag, en dat de jaren geen vat op haar schenen te hebben, greep zij impulsief mijn hand, en terwijl een traan van dankbaarheid langs haar vriendelijk, nog rimpelloos en welgedaan gezicht rolde, sprak zij opreeds (Toen Ouwe Jaap 65 jaar haringlrekker was). door YVEL DLAWNURG. (Nadruk verboden). 1. Wondervreemd ligt nu, met lentemaand in zicht, als wijde, witte wade, de sneeuw over de stad, een Kerstmis-atmosfeer scheppend. Anders in dezen tijd van het jaar is het in de Oude Helder, in de Ar^ tillerie- en Wachtstraat, waar Jaap Been, de ouwe Jaap, en Hein Kuiper en de Bon tessen, de koningen der zee en de admi ralen der haringtrekkersvloten, residee- ren, een echt voorjaarsgedoe. Dan hangen over de groen geschil derde schuttingen de geteerde netten, die in den winter in orde werden ge maakt, om nu in het voorjaar de zilve ren haringen te verschalken. Ouwe Jaap heeft heel wat meters net door de vingers laten gaan. Ouwe Jaap is zeer zeker de oudste der haringtrekkers. Van zijn jeugd af, zat hij in haringvisscherij en nienschenredderij. Het eerste is een zeer wisselvallig beroep, het kan wel eens meevallen; maar liet laatste, de menschenredderij, heeft ouwe Jaap, net zoo min als Hein Kuiper, uit de Wachtstraat, een cent in het laatje ge bracht en toch, ouwe Jaap is een Groot- menschenredder. Met Dorus Rijkers en Janus Kuiper mag hij gerust op één lijn gesteld worden. Ouwe Jaap is echter altijd op den achtergrond gebleven, waar 't hul digingen betrof, maar hij was altijd haan tje de voorste om in de vletten te tjoepen. Hoeveel honderden menschen ouwe Jaap gered heeft? Hij zou het op geen stukken na kunnen zeggen, en wat het mooiste was, wanneer daar. op die lee- lijke plekken in zee bij de Pannekoek of Onrust groote schepen tot gorrelemorrie sloegen, wanneer daar menschen in doods nood handenwringend op het doormidden gebarsten wrak rondliepen, dan was het ouwe Jaap, die met zijn zoons, die groote dappere zware kerels, in eigen vlet er naar toetrok; dan sloegen de riemen als zwaarden het water, dan stond ouwe Been aan het roer in zijn oliejas, dan glansde zijn zuidwester als een krijgshelm en dan gaf ouwe Jaap de maat aan van het een tonige lied, der Heldersche haringvis- schers, die nu plotseling zich in men- schenredders metamorphoseerden, en I De zee die trekt me. Eeregustere nog, j ik denk, ik ga naar de dijk of me beene i wille of niet. Ik wil de jongens met de hooze nog eres in de vlet zien tjompen, d'res kijke of ze wat gevange hebben 't weert nog wel niet met de haring, maar 't is de tijd en al is het nog vaak voor tjoema, al vange ze geen dood haringkie, ze motte het aventure, dat heb ben wij ook altijd motte doen. Nou dan, ik ga de deur uit, voor het eerst van den winter, ik haal het, denk ik, ik haal de glooiing! Maar niks hoor, net ben ik bij de Brakkesteeg wij noem- in zijn eigen huisje in de Artilleriestraat, vroefer ™derwets de Druk- lk mag ouwe Jaap graag. Hein Kuifi^erqsteeg - daar begon ik te talie, te en vpIp andere nurle redders snreek ik ook ÜllIe aS een JU#erSSChoothondje; lk hè^e™eiu Tfm ufp QtmI tS^st me vasthouwe, om niet o mte valk, en net, toen ik de knop van mqn eigen deur weer te graze had, viel ik in elkaar, kering. Jaap Been betaalde dan zijn eigen A.-Z.-Polis. Ik heb hem laatst weer eens opgezocht heel graag, 't zijn van die stille, brave menschen, die veel goeds in hun leven gedaan hebben, maar de wereld is 't ver geten wat zij gedaan hebben't is zoo lang geleden! Die oude tijd, waarin zij liaringtrekken en herstellen van dijkgiooiïngen afwissel den met het verrichten van heldendaden, is nu in het niet verazonkenen... vp_iaarda_ nn dpn 1<Mpn Dehmari dan ouwe Jaap heeft er zelf nooit drukteES w? bil e£r de oude archieven 1ton8e w e "!1 zakte ik teuge den grond, dat hei-je as je oud bint. Vroeger wist ik d'r niet van. 't Is nou juist vandaag, 19 Februari, 65 jaar geleje, dat ik voor het eerst begon te haring- vissche. We begonne altijd met Konings van gemaaktin staat er niets van vermeld. Geen medaille versierd zijn borst want ouwe Jaap heeft er nooit een willen vragen i meulen gevischt. stuur wilde hooren in zake de klachten (japper ten strijde trokken. Dan zong hij: van Texel, alvorens hierover een oordeel "it te spreken. DE MOORDZAAK YORC'K Gezelschap Verkade. Na de prachtige voorstelling, die we van dit voortreffelijke eerste rangs ge zelschap met ,,De Markiezin hier kort geleden hebben gehad, zal de schlager van het gezelschap Verkade, het buiten ge voon boeiende en spannende tooneel- spel ,,De moordzaak Yorck dat a.s. Zonaag in Casino zal worden opgevoerd zeer zeker veel belangstelling trekken. Het is een unicum, dat we zulk een ge zelschap krijgen, met zoo n uitnemend be dacht en boeiend geschreven stuk, voor zulke lage entreeprijzen, als hiervoor in Den Helder geheven worden. Niemand Harden haringen uit het Marsdiep ge haald. Nou ie naar de negentig loopt, zijn de scherpe kantjes er een beetje afgesle pen. Ouwe Jaap zit stil en klaagt er over dat hij niet meer kan, zooals-ie graag wil. Wat zou je dan willen, zeg ik. U loopt Hoera, hoera, mqn boys! Hoera, hoera, mijn boys! en met ruwe schorre kelen vielen zijn zoons en medestrijders in, trekkende de riemen, slaande de huizenhooge golven, en zij gaven geen kamp, werden niet strijdensmoede. Niet alvorens zij de zee hadden overwonnen, niet alvorens de naar de negentig! menschen van het wrak gehaald waren, De dijk, de zee, daar kom ik zooveel keerden zij terug. j niet meer; daar zou ik nog wel eris willen Wat ouwe Jaap en zijn zonen presteer-[kijken, klaagt hij. De Buitenhaven rond, den, was nog veel voornamer, dan de j maar ik kom niet meer zooverZijn mannen van de reddingboot deden want het was ouwe Jaap zqn „eigen vlet!" Het waren ook zijn „eigen" zonen. Wan neer de zee sterker was geweest dan hij, zou ouwe moeder Been, haar man, haar kinderen en de schuit kwqt zqn geweest, was zij zonder broodwinning achterge en namme eerst een neutje op de gezondheid van onzen j Koning, dan naar de dijk, de hooze jan, stap-stap, dat was fijn! 't Is persies hii was overal te trotsch voor 65 jaar Sele3e' zeS ik' Ik vischte toen voor T, K lf,„ i! u Waihach, later heb ik 50 jaar voor Ver- Ik ben geen bedelaar ik verdraai t omJ te vragen. Ze weten het heel goed, wat ik gedaan heb2en asse ze uit wat ik gedaan heben asse ze uit om vrage. Ouwe Jaap snijdt niet op, daarvoor ken ik hem te goed en te lang. Dorus Rijkers heeft het mij ook meermalen gezegd: ouwe Jaap en Hein Kuiper zijn mannetjesputtershebben honderden menschen gered op eigen ge legenheid. Wie kon het beter weten, dan de koning der menschenredders. 't Waren brutale rakkers ouwe Jaap en Hein Kui per. Ze dorsten en als anderen aan hun kuiten trokken, 'm smeerden, trokken zullie aan de riemen. Ik zit tegenover ouwe Jaap, hij begint nu al aardig naar de negentig te loopen Keurig ziet 't er in de kamer uit. Zijn kinderen en kleinkinderen verzorgen hem koninklijk. Toch is 't ouwe Jaap niet meer, hij is nu een heel erge, ouwe Jaapj't Marsdiep zagge opschiete, dan wiste gewordeni we, dat 't tijd werd. Zoo gauw as die glad- Hij knippert een beetje met de oogen en de rakkers zich als koorddansers bij brilt... de ouderdom! Vroeger, in dezen„Spriet" omhoog slingeren is d'r haring, tijd van het jaar, stond hij buiten op zijn want die bruinvissche zjjn gladjanusse, bleekveldje. Met arendsoogen, zonder fokze zijne net as veul mensche. Ze komme op zijn neus, zocht hij de mazen van dealleen as d'r wat voor ze te halen is en netten af, om te kijken of er niet een paar [die zitte dan de haringscholen achter d'r mazen te groot of gescheurd waren, zoo- staart. dat die duivelsche gladde haringen 'm Ouwe Jaap begint heelemaal op te kik- tocli nog konden smeren... want ouwe keren, als hij zoo an 't praten is. Hij doet Jaap is een gehaaide haringtrekker.1 een paar forsche trekken aan zijn pijp. Om de dooie dood liet die zich, door géénKijk, zegt-ie, die tabakspot, die heb ansjoop of haring, in den nek kijken, ik nog an de krant te danke. Toen jullie Wat in 't net is, mot d'r in blijven en in laatst over Tabbie een artikel e'schreve den loop van zijn lange leven heeft hij mil- hebben jullie ook mijn naam ge Maar 't was op 19 Februari nooit veul gedaan en mosten we 'wachten met de eigenlijke trek, tot het weer opklaarde. Asse we dan de groote bruinvissche in bleven; want ouwe Jaap kreeg voor deze minder dan de groote acteurs Paul Hut. tor-htpn van de Reddingmaatschappij Cor Hermus. Frits van Dijk. Hans va.ujniets, zelfs geen medaille... immers, het Meerten. (an Teulings en de gevierde waren onofficiëele tochtentochten op actrice Annie Verhulst. Ank van der eigen risico eigen levens- en vletverze- stem trilt. Is 't van ouderdom of van ver langen naar vroeger, naar 't verleden? Je hebt de zee genoeg ezien Ja, dat heb ik, zegt ouwe Jaap maar de storm, dat is iets, waarin we ge leefd hebben, op de zee heb ik 't altijd motte klare, daar heb ik mijn brood ver diend, daar heb ik gevochtedag en nacht heb ik 't Marsdiep bevare, met mqn haringvletjekou en ontbering heb ik geleeje, maar toch hou ik van de zee. Nu ik oud ben blader ik wel eens graag in mqn oude boeken. Het is waar lijk zeer interessant de vergeelde blad zijden nog eens onder de oogen te krijgen. De geweldige „struggle for life" spreekt uit die bladzijden. „To be or not to be", daar ging het om. Luister maar! Ik zal je enkele getallen noemen. 2 October 1848 nadeelig saldo f 99.40' 31 Dec. 1843 65.98; 31 1844 27.55 31 1845 84.97' 31 1846 150.59' 31 1847 490.95' 30 Juni 1848 1.140.72 31 Dec. 1850 batig 22.47 30 Sept. 1861 1.022.09 31 Maart 1867 „2.010.98 Deze getallen gunnen een blik op de langzame en geleidelijke inzinking ge durende de eerste levensjaren. Doch ook doen ze zien, dat de opbloei eveneens in een zeer matig tempo plaats vond. Mijn effectentrommel (hypotheken had ik toen niet) bevatten in 1848: Nominaal f 2.100.Nederland 4 °/0, en 3.400.- 2 iU°lo, terwijl ik het jaar 1932 afsloot met een effectenbezit (hoofdzakelijk binnenland- sche obligaties van Rijk, Provincie, Ge meente, etc.) van f 1.293.646.86 contante waarde. Intusschen is de arbeid verbon den aan het beheer van mijn kapitaal geweldig uitgebreid. Het is mij evenwel een behoefte en een lust te werken, zulks te meer daar de vruchten van mqn arbeid het algemeen ten goede zullen komen. Ja, inderdaad jongen, en kijk mij nu maar niet verwijtend aan, ofschoon ik hee! veel van je houdt, moet je de gedachte uit je hoofd zetten, dat ik een erftante van je ben. Bovendien, ik zou je wel kunnen over leven. Al ben ik nu spoedig 90 jaar, ik zie geen reden, dat het eeuwfeest buiten mijn bereik zal vallen. Ik gevoel me nog jeugdig hoor, en heb nog vele plannen voor de toekomst. Het allergrootste daar van is de verwezenlijking van een sedert lang gekoesterde illusie, n.1. het bouwen van een modern en geriefelijk zeer fraai bankgebouw op dezelfde plaats, waar het nu te klein geworden bestaande gebouw in den gevel tot opschrift draagtNuts- spaarbank, opgericht 1843. Volgens berichten verluidt, dat de door de Kamer van Koophandel in Holl. Noor derkwartier ingezette actie tot grooter vischverbruik in het binnenland daad werkelijk zal worden gesteund door de Kamer van Koophandel voor Rijnland. Dat lijkt ons een gunstig verschijnsel en het bewijst, dat dringender de nood zakelijkheid van propaganda wordt ge voeld. Hoewel het voor onze plaats als zoo danig van weinig belang is, is het in zijn strekking hoe door sommige landen de visscherij wordt gesteund, toch ook weer van veel belang als we het geheel kun nen zien in zijn onaerlingen samenhang. Duitschland bouwt niet alleen nieuwe haringloggers met rijkssteun maar laat. ook verschillende trawlers ombouwen voor de haringvisscherij. Rusland tracht zich ook onafhankelijk te maken van de invoer van haring, door haar eigen vloot uit te rusten voor de haringvisscherij. Het zou dus niet zoo bijzonder zijn als, zoo noodig, ook hier steun werd gegeven voor de uitrusting ten behoeve der vis schersvloot. We schreven daarover meer en we weten, dat de toestanden niet gunstig zijn iets dergelijks te lanceeren, maar de andere landen w,orsteIen met dezelfde slechte omstandigheden. We denken o.a. aan de uitrusting voor de snurrevaad. Thans mag ook deze vis scherij laboreeren aan slechte resultaten, maar misschien dat de zomer daarin wij ziging brengt. Met de haringvisscherij blijft het slecht gaan. Zoowel de trekkerij als de korn- visscherij leveren poover resultaat. De overheerschende winden uit het Zuiden, Zuidzuidwesten, schijnen al weinig be vorderlijk te zijn de haring hier de gaten door te stuwen. Bovendien is de vangst- gelegenheid bij Huisduinen en aan Onrust door sterken aanslag niet heel gunstig, zoodat niet rustig gevischt kan worden. Al met al een weinig opgewekt beeld van de haringvisscherij, waarop zooveel ver wachting en hoop was gebouwd. Men hoopt, dat een wat meer Noord westelijke wind zal mogen doorbreken en dat dan de haring hier de gaten zal komen doorstuwen. Bij den afsluitdijk is voor de spannen nog wel haringvangst, al is het dan niet overweldigend, maar doordat de prijzen hoog blijven, kan nu en dan nog wel eenige besomming worden gemaakt. Garnalen vangsten waren iets ruimer, maar al wekt dat eenige hoop, toch stemt dit nog niet tot eenig optimisme. Wulken worden door de Texelsche zeil- vaartuigen nogal gevangen en de prijs per baal laat niet te wenschen over. Alikruiken doen ook nog een Binken prijs. Ze zijn door de bekende oorzaak van ver dwijning der wierwaarden schaarscher geworden, maar de aanvoer blijft toch nog regelmatig doorgaan. noemd en op zekere morgen krijg ik met de post een prachtige tabakspot met een pond fijne tabak erin. Dat was erg aar dig van die lezer van de Heldersche krant. Maar tja, ik had het over die bruin vissche, dat is lollig om te zien. Die beestjes jage achter de haringen hè en dan springen ze boven het water uit, in de hoogte en de haring, die ze willen pakken, komt dan ook hoven water, maar net as die bruinvisch die haring wil op- slokke, krqgt-ie een konkerent. Want boven die bruinvisch zwermen de zee meeuwen en dat binne vreters, daar is Izak de Vreter niks bij, en die loere juist op dat oogenblikkie, dat de bruinvissche omhoogspringe nret de haring, en voor de bruinvisch de haring opslokt, pikken de meeuwen persies dat visschie voor zijn gezicht weg. (Wordt vervolgd). EEN VERZOEK AAN HEEREN WERKGEVERS. Door de Kon. Nationale Vereeniging tot steun aan miliciens, gevestigd te Amsterdam, is een rondschrijven ge zonden aan alle Heldersche werkgevers met de bedoeling een juist begrip te krijgen van het standpunt, dat de werk gevers innemen tegenover den dienst plichtigen werknemer. De Kon. Nat. Ver. stelt zich o.m. ten doel zooveel mogelijk steun te verleenen aan miliciens, die dooi de vervulling van hun dienstplicht hun broodwinning verliezen of in andere moeilijke omstandigheden geraken en wij willen dan ook gaarne aan het verzoek van bedoelde Vereeniging voldoen en een opwekking schrijven aan heeren werk gevers om vooral de gevraagde inlich tingen te willen verstrekken, niet alleen, wanneer zij met den arbeid van doz vereeniging symyathiseeren, maar ook Buitenlandsch Overzicht pag. 7 Feuilleton1 Radio-programma2 Het gedrag der officieren aan boord van ,,De Zeven Provin ciën' biedt uiterst weinig licht punten. Dat van den commandant valt ernstig te laken3 De aardbeving in Japan. De op gave van het aantal dooden en verminkten„2 Verduistering van 4000 gulden door Duitsch vertegenwoordiger. De dader gearresteerd 2 Een hevige schietpartij te Dussel- dorp. Twee dooden2 De bankcrisis is in Amerika ver scherpt. Een bankmoratorium in den staat New York7 S.D.A.P. en N.V.V. protestee ren tegen de maatregelen van minister Deckers ten opzichte van de Marinebondeni De nieuwe goederentarieven van de Nederlandsche spoorwegen treden op 1 Mei in werking Het kabinet-Hitier heeft Zondag een meerderheid behaald „7 Het verkiezingscongres van de S.D.A.P8 Behandeling van de ernstige aan rijding van een Heldersche auto bus onder Alkmaar, voor de Alk- maarsche rechtbank De intrede van den nieuwen Amerikaanschen president De luit. ter zee, baron de Vos v. Steenwijk noemt het interview met den Aneta-corr. gefingeerd. De IJmuider Federatie van ar beiders stelt de reeders aan sprakelijk voor de voortzetting van de staking Is een uittocht van ongewenschte Duitschers naar ons land te ver wachten? De zender van de A.V.R.O. ge stoord. Door een Russischen zender? Omtrek nieuws Marineberichten Marktberichten 7 I 3 7 6 8 8 wanneer zij nieenen een ander standpunt betreffende den dienstplichtigen werk nemer te moeten innemen. Tevens vestigen wij de aandaclitop het in de laatste alinea gedaan verzoek aan h.h. werkgevers betreffende de mogelijk heid van een kleine jaarlijksclie bijdrago aan bedoelde vereeniging. Haar adres is Jan Luykenstraat 92, Amsterdam-Zuid, postrekening 13459. Tevens ontvingen wij het 28ste jaarverslag betreffende deze vereeniging. STIERENKEURINGEN IN NOORD-HOLLAND. Behoudens do goedkeuring van liet werkplan, zal de „Provinciale Gommiss:e tot Bevordering van de Rundveefokkerq in Noordholland", in 1933 o. m. in onder staande plaatsen keuringen houden. Texel Zaterdag 25 Maart, 11.15 u„ te Den Burg; Schagerbrug Woensdag 29 Maart, 9.15 u„ bij het café van de Wed. Broer; Wieringen Woensdag 29 Maait, 2 u„ op het Marktplein te Hippolytushcef; Alkmaar Donderdag 30 Maart, 9 u„ bij café „Noordholland" v. d. Fr. Brug; Wio- rimgerwaard Zaterdag 1 April, 9.15 u„ hij het café van Van der Wonde; Schageu Maandag 3 April, 9.15 u„ bij het café van G. Plevier. Behoudens toestemming van het Ge meentebestuur, zal de Centrale Stierenkeu- rir.g worden gehouden te Alkmaar op Vrij dag 21 April, ten 9 uur precies, in den Ber gerhout. Alsdan zullen wrden beoordeeld: 1. De voorloopig goedgekeurde éénja rige stieren voor de uitgeloofde medailles 2. De tweejarige stieren voor de 15 uit geloofde aanhoudingspremies. 3. De grepen van zoons elk afstam mend van één vaderstier, waarvoor een tweetal medailles zqn uitgeloofd. 4. De driejarige- en oudre stieren tot de uitgeloofde geldprijzen. P.S. Dieren, die op het aanvangsmir nog niet aanwezig zqn, kunnen voor de \- name aan de keuringen worden uitges< - ten en in alle gevallen vervalt de bijdrage in de transportkosten.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 5