Vereen. BraudstoffenhanÉj, derde bi ad heldersche courant van zaterdag 11 maart 1933 Uit het leven der Heldersche haringtrekkers. TURENNZ ANTHRACIET van baaren! Stadsnieuws. LUXE AUTO-VERHUUR Tel. 565. Citroën Garage, Hoofdgr. 24 (Toen Ouwe Jaap 65 jaar haringtrekker was). jde heele Visscherij. PREDIKBEURTEN Probeert U ook eens SPQORGRACHT 15 Teief. no. 4S5 Uw aangewezen adres voor Uw Radio is: TECHNISCH BUREAU op- en ondergang van Zon- en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Maan Zon Hoogwater Maart' op: ond.: op: ond: snn~ namT 2 12 18.47 6.20 6.22 17.57 9.08 9.22 M 13 20.14 6.31 6.20 17.58 9.37 9.53 I) 14 21.43 6.44 6.17 17.59 10.09 10.27 W 15 23.15 7.00 6.15 18.01 10.43 11.02 D 167.20 6.13 18.03 11.19 11.38 V 17 0.47 7.51 6.10 18.05 11.58 2 18 2.10 8.36 6.08 18.07 0.22 0.43 Licht op voor alle voertuigen'- Zaterc g 11 Maart 18.25 Zondag 12 Maart 1827 Maandag 18 Maart 18.28 Op liet deze week gehouden examen ana de Handelsavondschool voor het di ploma Machineschrijven slaagden de leerlingen: A. J. van der Oord, A. J. A. ie Haan en M. F. de Barbanson. Te 's-Gravenhage slaagden de heeren J. Been voor tweede stuurman (groote stoomvaart) en A. Blokker, voor het niachinistendiploma A. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag morgen is alleen geopend de apotheek van W. H. Kingma, Kanaalweg. Van Maandag 13 Maart tot 20 Maart wordt avond- en Zondagdienst waargeno men door H. J. Rootlieb, Binnenhaven. „TOYOHIKO KAGAWA". Lezing ds. P. H. Borgers. A.s. Maandag des avonds om 8.15 u. hoopt ds. P. H. Borgers in de Luthersche Kerk, Weezenstraat 68, een lezing te hou den over den merkwaardigen hervormer op sociaal en religieus gebied in Japan: „Toyohiko Kagawa. De toegangsprijs bedraagt 0.25. Men zie de advertentie. Jaap. de brugwachter, de oude verstok te vrijgezel, gaat trouwen, maar toch zyn brug vergeet-ie niet. De brug blijft, al gaat-ie trouwen, zijn tweede vrouw. BOND VAN MOBILISATIE- INVALIDEN EN HUNNE NABESTAANDEN. In Hotel Bellevue werd gisterenavond een vergadering gehouden, welke van bo- vengenoemden Bond uitging. Uit den aard der zaak was er niet veel belangstelling, tenminste niet van niet-geïnteresseerde zijde, dat zij, die wel met dezen bond te maken hebben, het belang van deze ver- gadering inzagen, bewijst wel het feit, dat drietal zelfs van Anna Paulowna en \V leringen was gekomen. De bijeenkomst werd geleid door den heer P de Boer, voorzitter en promotor \an dien Bond en zelf mobilisatieslacht offer. Verder waren circa 15 personen aanwezig. Welk recht hebben de mobilisatieslacht offers? zoo vroeg de heer De Boer aan het einde van zijn toespraak. Deze vraag is ge makkelijker te stellen dan te beantwoor den. Moreel recht hebben zij wel, maar geen wettelijk recht, dit ontstaat waar een moreelen ondergrond aanwezig is, en deze is in de zaak van de mobilisatieslachtoffers wel aan te toonen. Uitvoerig beschrijft spr. de vele ontbe ringen, die de soldaten hebben medege maakt in de mobilisatie. Wanneer zij on geschikt werden voor den dienst, dachten zij dat zij wel pensioen zouden krijgen, doch volgens de militaire pensioenwet van 1902 werd dit niet anders gegeven dan wan- 7 cent per K M. neer kon worden aangetoond, dat de <»i-ge- schiktheid in en door den dienst was ge komen. Verschillende voorbeelden werden door spr. gegeven. Indien het verband wel kon «orden aangetoond, werd een Pen sioen gegeven, doch dit was niet veel. zoo krijgt een weduwe, diie met 5 kinderen is achtergebleven J 102 per jaar. De P®11" sioenwet van 1902 voorzag in geen enkel opzicht voor den buitengewonen dienst, die in de mobilisatiejaren werd verricht. In 1919 is de invaliditeitswet van minister Aalberse gekomen, doch deze wet gaf niets voor hen, die reeds invalide waren. Uitvoerig gaat spr. zijn eigen geval na. Evenals zoovelen heeft hij een ontslagbrief gekregen, waarop stond, dat zijn ontslag kwam door lichaamsgebreken in en door den dienst veroorzaakt. Nu is dit in vele gevallen moeilijk aan te toonen. Door de zeer onhygiënische toe standen in de barakken liep men vaak ziekten op die zic-h later openbaarden en waarvan het vei band met den dienst niet was aan te toonen waardoor velen geen pensioen hebben gekregen. Het is jammef, dat de mobilisatieslacht offers niet allen advocaten zifn geweest, dan had hun zaak er beter voor gestaan. Dat bewijst het geval van een vliegenier, die met zijn toestel is gevallen en deerlijk verminkt werd. Hij wist de wegen, die hij bewandelen moest en hij had connecties. Het resultaat was, dat hii een pensioen heeft gekregen plus een uitkeering van 50.000 ineens. Spr. heeft zich gewend tot de Kamer leden met de vraag of zii bereid waren iets voor de mobiiisatiesiachtoffers te doen en de heer A. P. Staalman heeft toen be loofd te zullen zien wat hü kon doen. Op 29 Juni '20 is toen in de Kamer aangeno men de motie-Staalman, houdende, dat aan hen, die in den militairen dienst wegens lichaamsgebreken, welke niet door moed willige handelingen waren ontstaan, wa ren ontslagen, een jaargeld moest worden toegekend of een uitkeering ineens. Met algcmeene stemmen werd deze motie aan genomen. De regeering voerde deze motie echter niet uit. Zoo kreeg spr. een som van 800 ineens en voor eens, hoewel hij gevraagd Jiad een jaargeld te mogen ontvangen. De heer Staalman drong toen aan op de uit voering van zijn motie. De minister wist, dat dit 4.000 000 per jaar zou moeten kosten, hii keerde slechts 600.000 uit. De interpellatie van den heer Staalman iiad tot doel om in evidente gevallennog een uitkeering te geven, waaraan in som mige gevallen voldaan is. Toen de zaak niet goed verliep heeft spr. met een ka meraad en eveneens een mobilisatieslacht offer een protestbetoogiing in Den Haag georganiseerd. Met z'n tweeën zijn ze in hun invalidenwagentjes naar Den Haag gegaan en hebben door met hun opschrif ten veel belangstelling gewekt, Het Kamerlid Dresselbuijs gaf niet thuis, de heer Schaper probeerde een on derhoud met den minister te krijgen, doch ook deze was niet te spreken. Toen hebben wij een zitdag in de Tweede Kamer ge houden. De bode was zeer welwillend om verschillende Kamerleden voor ons te ha len, doch toen deze ons in ons wagentje door YVEL DLAWNURG. (Nadruk verbo-' ter, <ne ue TOEN DE WACHTER VAN DE v wi, i/i i.civc*, Ciie *an de lijn te droge hing, in flarden scheurde, nou Overal hei je motzelfs tusscÓen oe (|an> jk torn met de jongens teuge de dijk heeste. Ze gunne elkaar nerges een hap op.... komt d'r in eene iemand op ©en vrete in de wereld.... Ze zegge ceftig: paard andrave. 't Paard is bek-af, dampt 'f T.« L-rvnlrpi'prnstip Afiin Hat. pi* Wvnflcp- i. i t Is konkerensie.Afijn, dat er korske rensie is kan geen kwaad, want die maakt dat je weer wat goeèkooper leven kan. Je mot niet denke, dat 't haringtrekke niks MOSTERDBRUG, VIJF-EN-TWINTIG an inkoop kost, cat je alleen maar heb te IAAR AAN DE KETTINGEN Gssche en die vissies te verkoope. As je crTi-ocu-FV mn öat denk hei 'l £Iad nlis- We hebbe ok ur.i i-.vnin.ivi hm' konkerensie en je mot heel wat geld kunne uitschiete. Ik heb tije gehad, dat alleen 'n pat was leuk, dat was lollig, zei de paar hooze meer dan honderd gulden koste wachter van de Mosterdbrug; ik dacht, dat en oiiejasse over de 20 gulde. Nou zijne ze ze het in de gemeente vergeten zouwe, een s(uk goeijekooper. Voor 55 gulden maar hij is goed geworre. Vijf-en-twintig heb je een paar beste hooze. jaar ben ik vandaag an de brug, hè. Nou, We kernie teugeswoordïg slecht op daar komt vanmorge meneer Visser, van Huisduine vissche, zegt de jonge Been, gemeentewerken, heel deftig bij me. Hij zjjn ZOon, die thuis is gekomen en makke- houdt n toespraak, feliciteert me namens ]jjk op een rieten stoel gaat zitten. Die het gemeentebestuur en namens meneer steenen, van de dam doen ons, met netten Dokter en krijg ik meteen een enveloppe, .inhalen, lillijlc de dood an, al die steene Da's goeie bulle, zoo'n envelop.... ligge los en hoekig, al de maze scheur© er 77.1 op kapot. Op Onrust is 't nou ok nog niet Hij zit opgewekt met een feestsigaar in j veel gedaan, 't weert niet en toch gaan we zijn hoofd achter een tafel vol blommejer maar uit bij nacht en ontij om te avon- Jaap van Otteren en hij herhaalt: I turen. En as je 't nou beroerd treft met Dat was göje vandaag; en weet je wat knobbelen en tellen, dan hei-je voor tjoe- ook lollig was: daar heb je de Polakken ma in de kou gestaan. die vlak over de Mosterdbrug wonen, Met tellen? vraag ik, wat heb de vis- die hadden het in de smiezen dat ik 25 scherij nou met tellen te maken, ik dacht jaar brugophaler was! Moet je weten: de dat ze dit alleen op 't kippeschooltje leer- oude heer Polak had vroeger, uit West- den. uit zijn flanke as heet© koffie. Wat is d'r. loos, zeg ik. D'r zit een schuit in Callantsoog en de reddingboot van Callantsoog is omge slagen, roept die ruiter. Hoe weet je dat? zeg ik. Nou, ik ben een boer uit Callantsoog, zeit-ie, en ik heb zelf gezien dat de red dingboot is omgeslagen. Zeven mensch'iv zijne d'r verdronken en op 't wrak van het schip zit de heele ekwipage in doodsnood. Ik heb 15 mijl in gestrekte galop langs ce duine gedraafd om jullie te liale. Kenne jullie d'r niet wat an doen? Dat paard sting onderwijl maar te trap pelen en te dampe en te zweete en te hni- nekesting maar teugen de storm in te briesche, 't had ok een heel eindin galop afgelegd. Ik weet wat, zei ik, ik gaan effe naar Toon Zwaan, die had in die tijd nog een boerderij, ga jij mee, dan kan je paard efl'e ruste. Wij gonge dus naar Toon Zwlén. Ik zeg, Toon, zeg ik daar is d'r een* op een paard in galop van Callantsoog naar Den Helder gedraafd, de reddingboot is omgeslagen. Geef jii gauw een korriewa- gen met versehe paarden, dan geef ik mijn eige vlet, die zette we hurrie op, boven de kerrie en dan rij jii of je door c'e duvel 't wrak laat ik niet verzuipe, das de kik- sausdaar gaat 't om. Wij op 't water en roeien teugen de storm inmaar ik ken 't water. Wij visschen er dagelijks op. De Heldersche visschers hebbe ze niet noodig te leere hoe ze roeie motte't Was of de zee razend wier en ons kapot wilde rammemaar Jaap was niet benauwd. Ik neem de lijzij van 't wrak, dat was luwer en hadden we niet zoo'n last. zagen zitten, kwamen zii direct met hun horloge voor den dag en met de mededee- ling, dat zii geen tijd hadden. De gelden voor de slachtoffers zijn snel verminderd. Van 600.000 werd het 183.000, toen 32.600 en minister Van Dijk maakte er 29.500 van. Er was niet meer noodig. zei deze. Maar een weduwe in Weesp kreeg een gedrukte briefkaart, waarop stond, dat zij niet meer voor een uitkeering in aan merking kom kemen, daar er geen geld meer was. Toen is de Bond opgericht en resultaten ziji: al bereikt. Het bedrag voor de slacht offers groeide weer. Het werd 56.000. 72.000 plus een tusschentijdsche verhoo ging van 8000 en dit jaar staat er 800.000 op de begrooting. Vele afgekeurden hebben hun tijd voor bij laten gaan. Toen zii opgeroepen wer den kreeg iedereen een schrijven thuis, doch de bekendmaking dat degeen die meende recht op pensioen te hebben, zich daarvoor bij de regeering moest melden, wrerd onvoldoende ter kennis van belang hebbenden gebracht. Het, feit dat men geen pensioen heeft gekregen, zegt niet, dat men geen recht daarop heeft, het is een gevolg geweest van de nalatigheid van Kamerleden, die verzuimd hebben een goede pensioenwet- in het leven te roepen. Zij zorgen wel, dat zij zelf niet tekort komen. Nu wij voor ons recht strijden durft men ons optreden onsympathiek te noemen, doch het is nog nimmer verboden de waar heid naar voren te brengen, doch deze waarheid is voor velen onaangenaam. Men speelt schuilevinkje met ons en men heeft ons optreden min of meer revolutionnair genoemd. Wij hebben echter niets met -po litiek uit te staan. Wij vragen niets onrechtvaardigs, wij vragen alleen van de regeering een onpar tijdig onderzoek. Wanneer er een commis sie wrowH ingesteld, moet niet een partij daarin vertegenwoordigd zijn. Het recht dat de mobiiisatiesiachtoffers hebben is een bespotting van het recht en dat weet men in Den Haag heel goed. De oorlog heeft tweeduizend millioen gekost, maar voor de mobilisatieslachtoffers is er geen geld. De Bond wordt echter hoe langer hoe sterker en alleen een sterke bond kan iets tot stand brengen. Omdat het recht er is, zullen wii winnen. Na afloop der vergadering werd een af- deeling voor Den Helder en Omstreken opgericht. Secretaris-correspondent is de heer J. H. Nienkemper, 2e Vroonstr. 68. waar een ieder die belang stelt in het werk van den Bond, inlichtingen kan bekomen. Verder blijkt uit het orgaan van den Bond „Houdt Moed", dat de Bond van plan is bij de a.s. verkiezingen met een eigen liist uit- te komen, met als candidaat de heer P. de Boer. santekraam naar Callantsoog en wy tjompe in 't water. Maarje mot 't doen voor niksik geef ook mijn vlet en Indië van oome Sieme, die daar kapel- Nou dat zit zoo, zegt de jonge Been. ac hterna gezete 'wordt, met de heele meester was, een aap gekregen, die noem- Asse me op Onrust staan met een. lieel den ze Jeroegem en dat beest- vloog aldoor soepiie vletterlui, dan kennen niet alle maar langs de ketting van de Molenbrug vlette gelijk visschen, dan loop je elkaar naar boven mijn vader was toen nog maar in den weg. Eén voor één mot vis- brugwachter en dan was het holle ach-j sclienou, dan lote de schippers van ter die aap an, dan riepe we: Jeroegem, de vlette onder elkaar, wie eerst mag vis- Jeroegempie, kom naar beneden! Maar sche en wie tweed en wie derd en wie Jeroegem bleef hoog en droog boven op vierd en as je nou 't ongeluk treft, dat je de brug, precies als die jongen op de Ko- de leste bent, dan kan je zoo wel naar huis ningsbrug in Rotterdam, zat-ie, klaar om gaan, want dan verloopen er heel wat uur- in het Heldersche Kanaal te duiken. Er tjes voor je an 't visschen toekomt en dan was maar één middel om 'm naar beneden is meest het tij al weer verloopen. Die het te krijgen en dat wasmuziek. Als-ie beroerd treft, heit natuurlijk dik de pee in, muziek hoorde, begon-ie te dansen om de maar d'r is niks an te doen... d'r wordt Polakken d'r beene heen. Nou, dan ginge 1 eerlijk afgeteld, eerlijk geknobbeld. de Polakken op de viool strijke en as de weerlicht kwam Jeroegem naar be neden en danste de Polka Mazurka en zoo kregen ze Jeroegem omlaag. Wie denkt er nou 30 jaar later nog an Jeroe gem, hè, an die aap? Niemand hè, en toch.... duikt die aap in eene vandaag weer op. Nou komt zooeven een kruik Ouwe Klare met een brieffie er bij: Kom- plemente van Jeroegem uit de West en van alle Polakken in Holland, en in de Oost. Was die effe goed? Jaap glundert. Hij is van een echt brug wachtersgeslacht. De ouwe Van Otteren, met zijn hooge zwarte zije pet en zijn blauwe boezeroen, die als een aal an de ketting van de Molenbrug hing, vooral in den kermistijd, zijn vader, was een popu lair man. Twintig jaar lang was hij kapi tein op de Mosterdbrug. Ik ben er nou 25 jaar, zegt Jaap en mijn broer Cor is ook al 20 jaar by de brug. Wil je wel gelooven, ik voel me van daag echt gelukkig. Ik ben gewend aan die Mosterdbrug't Is of ik er 25 jaar mee getrouwd ben. Ik ben, zoo je weet, tot- nu toe vrijgezel, maar zoo waar as ik hier voor je zit, ik hou van die brug,.... ai krijg ik over twee maanden ook een echte vrouw.... dan ga ik trouwen. Een gekke naam, Mosterdbrug, zeg ik. Dat is 't ook, zegt Jaap. Hij heet eigenlijk Molenbrug, maar dat zit zoo: Juist toen-ie nieuw was en ingewijd zou worden, kwam er een vrouwtje, dat met mosterd ventte, en midden op de brug liet ze de heele emmer met mosterd om- kaaien, Sinds dien dag heet-ie Mosterd brug. Henk nu niet, lezer, dat ik dit verslag Nee, d''r is niks an te doen, zegt ouwe Jaap. Je mot rustig afwachte.ben me nigmaal voor niks naar Onrust gegaan. Dat ging vroeger met schipbreukelingen redde andersdaar hebbe ze nooit bij geteld, wie eerst in de vlet zou gaan en wie lest. Ik was altijd haantje de voorste. eir de. schippers- Een redding was d'r, ik zal t nooit ver- gete. 't Was een storm, verscbritokelyk. je kon niet teuge de glooiing opkomme, 'zoo blies de Noordwester tegen jé lijf. HOOFDSTUK II. De vliegende Hollander. Het is alsof er nieuw leven komt in de oude gestalte van ouwe Jaap, als hij begint te vertellen over zijn reddingen. Zijn stem, zooeven nog fijn van ouderdom, achter elkaar 'heb 'kunnen schrijven, J krygt iets forsch. Zijn oude oogen begin want in het brugwachtershuis was het een nen te straleu.. Hu ia als de oud© acteur va et vient: een gaan en komen. Fr werd op het tooneel, die een jougd-rol moet getoost van jewelste. „Jaap, nog veel spelen jaren!" „Dank je Kees, neem een neutje! „Daar ga je Jaap, nog veel jaren!" „Dans je Piet, neem nog een sigaar. Dank je Ouwe Jaap is met zijn gedachte ver in 't verleden, hij doorleeft de jaren van vroeger, toen hü niet was als nu: een broze grijze, triilende ouwe Jaap, Jaap°wa8 ÏKt feestvarken en hy zat een^ragj^re haringtrekker en rnen- maar onder de mistletoe, die hij van zijn schenre^der. ^as^ankd?nnzolderChing? te ghlXem Die storm dan he, die zware NoordVs- mijn eige leven en dat van de jongen vóór niks. We gane niet officieel en dat wordt niet betaald!, dat weet je. Nou Toon Zwaan is ook oen ouwe Jut ter he, d-ie zeit: Jaap, zeit-ie, daar hen ik voor te porreZe magge me ophange an ©en eindje touw as ik je in de steek laat. Ik ga met je mee. We late ze niet verzuipe, om de dooie dood, dat late we niet, zeg ik, en ik geef Toon Zwaan van plezeir een stomp teuge ze huik. As de vliegende Hollander hebben we in het holst van den nacht langs de duine gejaagd en 't was nog geen dag toen we bü Callantsoog an kwaine. In 'n wip laaien wij d© schuit van cfe wagen. Zegt de bur gemeester van Callantsoog, die ook op het strand sting: Manne, zeit-ie. wie is hier de schipper en wat gane jullie uithale? Wat we gane uithale, zal je direkt' zien, burgemeester, zeg ik, je hoeft er niet net as in de kemedi© wat voor te beteune en as je wil wete. wie de schipper is, dat ben ik met je welnemen en wat mot uwes? Weet je wel, zeit-ie, dat as je met je eige vlet te water gaat, dat je toch geen ltallevie voor die redding krijgt, want liet is geen materiaal van de retMingsmaat- schappü. Dat weet ik bestig, zeg ik, ik heb nooit anders as met eigen ekwipage en eige vlet gered en nog nooit wat gehad, 't zal de eerste keer niet zijn, dat ik niks krijg. 't Is erg gevaarlijk, zegt die burge meester, hij sting vlak voor de lierreberg van Dieuwertje Mooi. 't Is gevaarlijk, de reddingboot van Callantosog is omgeslage. Zeven man verdronken. Wacht liever af tot 't heelemaal dag is en de Pettemer red dingboot komt laat die eerst gaan, dan kan die jullie assisteere. Geen tijd, burgemeester, zeg ik, de Heldersche jutters wachte nooit, Krüg ik d'r niks voor, nou allo, dan kan ik er niks an doen en ga ik om zeep.we zün alle maal in Gods handen die mensche op ikfod'er nietaf~ Kapitein, ahooi, kapitein, kom in de boot, schreeuw ik. Zeit-ie, op zijn steen kolen Engelseh: Me manne kenne d'r af gaan., maar ik verlaat mijn schip niet. As ik er af ben, wordt 't verbeurd ver klaard en uitgeroofd. Kapitein, zeg ik, ik ben Jaap Been, ik geef je mijn woord van zeemanseer, dat ze nog geen spijker van je schip zeil© mee- neme. We zijne geen diieve. Ik klim aan boord en sta voor die kapitein. Wees niet gek, zeg ik, as je hier blijft, verzuip je, as een schellevisch, die ze de vinne en staart afgeknipt hebben. Dan ga je naar de haaie en vrete die menschenpastei van je. De kapitein kijkt me erg lang in me fazie. In eene zegt ie vriendelijk: Je heb een eerlijke smoel. Jou vertrouw ik maar wat mot je hebbe voor ons over te brenge? Ik zeg kapitein, om mensche te redde, daarvoor neemt Jaap Been niks, maar als je ons wilt opdragen later de boot te lich ten en de werkzaamheden van 't lossen, dan do© je me een groot pleizier dan ken nen, we eerlijk wat verdiene, en 't is voor de jutters in Den Hglder lillijk kouwe beene. That is right, zegt de kapitein. Jij zal die baas zijn van 't lossen. Det is reit. Wii nemen de 17 Engelschen in onze vlet. Zeit de kapitein: neem eerst een neutje. Zeg ik: kapitein, zoolang ik bisse- nes doe, neem ik nooit een neutje. Zeit-ie weer: Det is reit. 't Was een heele torn met de 17 Engel schen., maar ze kwamme aan land. Kranig gedaan, zeit die burgemeester, nemen jullie nou allemaal hij Dieuwertje maar een neutje. Zes duizend balen katoen gelost van die schuit, zegt ouwe Jaap, en hij glundert, 't Was in de Sunterklaastijd. Heel wat Heldersche haringtrekkers heb ik angenomen om te helpen lossen goeie ruime verdiensten gehaden de kapitein was tevreden. Voor de redding zelf heb ik niet zooveel gekregen als op me hand leit. Later sprak ik de burge meester van Callantsoog op het kantoor van Duinker en Goedkoop. Nou burgemeester, zeg Ik, krijg ik nou niet wat voor die redding, net zoo goed as de Pettemers, die niemand gered hebben en 10 gulden de man krege. Het komt ons toch net zoo goed toe, laten we eerlijk deele, 't is voor ons ok kouwe beene, wij hebben de mensche gered, zuil ie de man ƒ10 gehad'. Laten ze ons er vijf van neve. Zeit de bui genieester: Vraag 't zelf aan de Pettemers ik ben bang, dat je nog een pak op je donder toe krijgt. Ouwe Jaap lacht. Er is iets zonnigs, iets jeugdigs, iets overmoedigs op zijn gezicht gekomen. Een pak op me dondernou ja, nou gooit een kind van 't kippeschooltje me teuge de vlakte., maar., toen., alle Pet temers en Callantscogers had ik de ribbe gebreke voor ze ïr.iin een pak op me don der konde geve. Ik ben eigelük blü. dat ik voor het men- sohen redden geen hallevie gehad heb. dat is eere-zaak. En nou ga ik ©en fun tukkie pakke.. Saluut! Uit Harlingen luiden berichten van ruime haringaanvoeren evenals van Wie- ringen, welke vangsten afkomstig zijn uit de omgeving van den afsluitdijk. Het blijkt dus, dat de baring naar binnen is getrokken en gestuit is tegen den afsluit dijk. Nu is dit een verklaarbaar ver- schy'nsel. Toen toch de afsluiting' nog niet bestond, trok de haring diep de Zuiderzee in en kwam het ook voor, dat hier niet zulke groote vangsten werden gemaakt, i terwijl vanuit Zuiderzee berichten kwa- I men van flinke aanvoeren haring. Deze trekkende voorjaarsharing ziet zich den weg naar de Zuiderzee versperd en ihet is eenigszins voor de hand liggend, dat ze zich, in flink aantal, verdringt voor den dijk. l Hiervan maken de kuilers gebruik er zooveel mogelyk van in het net te krijgen en daar het vischterrein in dit opzicht dicht gelegen is bij Harlingen en Wie- ringen, is het begrijpelyk, dat daar heel w at haring aan de markt wordt gebracht. Maar het neemt niet weg, dat ook kui lers hier de vangst aan den afslag bren gen en het kwantum, hetwelk wordt aan- gevoerd, is op sommige dagen belangrijk. Het meest van deze haringinvasie pro- fiteeren de kotters- en botters, die zijn voorzien van flinke motorcapaciteit. Hoe krachtiger de voortstuwing, is nu wel ge bleken, hoe grooter de vangstkans, vooral nu het water zeer helder is en de haring dus eerder door het net wordt opge schrikt. Het verschil in vangstresultaat door de vaartuigen met zware motorkracht en die met lichte, is opvallend groot, zóó zelfs, dat de eerste ruime vangsten boe ken en de laatste de kosten ternauwer nood gedekt zien. Men heeft gepoogd, door gezamenlijk optreden, inplaats van spansgewys, dub bel spansgewys te werken, daardoor de voortstuwing opvoerende, maar deze samenwerking kon ook niet het gewensch- te resultaat teweeg brengen. Dat drijft dus de gedachten weer om zich ook van krachtiger motor te voor zien, maar de beletselen daartoe zyn haast onoverkomelijk, omdat daarvoor een krachtiger en dus duurdere motor noodig is en bovendien .de hoedanigheid van het vaartuig misschien een niet zoo forsche motor toelaat. Hiermede komen wre weer terug op het oude chapiter van de credietverstrekking door de overheid met de noodige waar borgen. En gezien hetgeen in andere lan den wordt gedaan, zal het tenslotte,ook hier wel in die richting gaan. Nu echter ondervinden de belangheb benden in sterke mate het nadeel van niet te kunnen beschikken over een krachtiger voortstuwingsapparaat. Doch niet slechts de kuilers profitee- ren van de haringophooping bjj den af- sluidijk, doch ook de komzetters, die daar hun want hebben kunnen plaatsen, maken ruime vangsten. In tegenstelling niet de komzetters in onze nabijheid, die nog maar ZONDAG 12 MAART 1933 DEN HELDER Ncd. Herv. Gem. (Nw. Kerk. Weststraat# Geen dienst Ned. Herv. Gem. (Westcrkcrk, Westplein) 's Morgens 10.30 u., Ds. H. A. Enklaar Onderw.: „Voor velen". (Mrc. 14:24) Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Meynen Bediening H. Avondmaal 's Middags 2.30 u., Ds. Tollenaar Bediening H. Avondmaal 's Avonds 6 uur, Ds. Tollenaar Dankzegging H. Avondmaal Kerkdienst (Chr. Mik Tehuis, Kanaalweg) 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar Gewonen dienst 's Avonds 6 uur, Ds. Meynen Dankz. H. Avondmaal Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u., de heer N. van der Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht), 's Morgens 10 u., Prof. P. J. M. de Bruin v. Apeldoorn Bed. H. Avondmaal 's Avonds 5 u., Dankzegging* Herst. Evang. Luth. Gein. (Weezenstr.) 's Morgens 10.30u., Ds. P. H. Borgers Lijdenspreek. Onderwerp: „De koude nacht". Woensdag 15 Maart 's Avonds 8 uur, Ds. P. H. Borgers. Bybellezing. Donderdag 16 Maart 's Avonds 8 uur, Deutscher Verein. Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u., Ds. R. O. W. J. Iloek lijdens-prediking 's Avonds 5.30 u., Ds. R. C. W. J. Hoek Bybellezing over Joh. 3 Evangelisatie (Geb. Middenstraat 117) Woensdagavond 8 uur, Evangelisatie-Samenkomst, verschil lende sprekers. Allen welkom Vrije toegang Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: 's Avonds 8 u., verschillende sprekers. Woensdagavond 7J uur, Lichtbeelden-avond. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). 2de Zondag van de Vasten 's Morgens 10 uur, kerkdienst Past. Th. Moleman. 's Avonds 7 uur, lijdensoverweging Past. Th. Moleman. Leger des Heils. 7 uur v.m., Bidstond. 10 Altaardienst. 3£ n.m., Openlucht - samenkomst a/h. Plantsoen. 8 Verlossings-samenkomst onder leiding van Adj. Brons met twee Kadetten. Hersteld Apostolische Zending Gemeente (Oorspronkelijke Stichting door Wijlen Apostel Schwarts) Sluisdijkstraat hoek Scliagenstraat 's Morgens 10.30 uur, dienst Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Avonds 7 uur, Ds. H. A. Enklnar. onze Groote afmeting Kwaliteit iets bijzonders I u.SCS per H.L., franco thuis - (Wordt vervolgd). BREEWATERSTRAAT 5 Telef. 461 Toonkamer: Philips- en N.S.F.-Radio heel povere vangsten hebben. Ook de trekkev> gaat het nog niet voor den wind; het va\^stresultaat blijft ook voor hen nog gering. Men schrijft dat toe aan veranderde stroomrichting na afsluiting van de Zui derzee, waardoor de haring langs andere routes zou Worden gedreven en men voelt het schrijnende, dat by den afsluitdijk flink resultaat wordt verkregen, terwijl men hier het nakijken heeft. Dat stemt teleurstellend, maar, al is liet geen pleister op de wonde, is het nog niet wat vroeg voor de grootte invasie der ha ringen? Kan het nog niet zyn, dat de groote trek nog moet plaats hebben? Ja, maarnu zijn de pryzen nog zeer bevredigend en zou men, 1>U wat vangst, daarvan ook kunnen profiteeren, terwijl bij groote aanvoer de pryzen ver moedelijk sterk zullen dalen! Zeer zeker, maar het wil ons voor komen, dat, gezien het dit jaar ontbreken van de Zuiderzee-aanvoeren, de prijs zich geruime» tijd op een bepaald niveau zal handhaven, omdat het afzetgebied bin nenslands heel wat baring kan opnemen en Duitschland, dat immers versehe haring niet heiast, nog zoo goed ais geen naring heeft toegezonden gekregen. Alle hoop willen we dus niet laten varen. Zoo ook denken de trekkers en de komvisschers er over, want geregeld, on danks de teleurstelling, trekken ze er op uit om geen kans verloren te laten gaan. Bovendien wordt allerlei terrein ver kend in de Waddenzee, waar misschien zich nog gunstige plaatsen bevinden om de zegen uit te werpen of een kom te plaatsen. Het Is een zoeken en tasten en de motor- vlet maakt het mogelyk, dat men uitge breider terrein kan bestrijken. Enkelen hebben zelfs een kom hij Ter schelling geplaatst en, naar verluidt, 19 daar ook wel wat resultaat bereikt. Deze

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 9