HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 14 MAART 1933. 't Zand. Wieringen. Laatste berichten. Visschei ijbei ichten. Schriftelijke opruiing. ernstig ongeluk. De aanrijding met doodelijk gevolg te Etten en Leur Burgerlijke Stand van Den Helder Overval met berooving te Mijdrecht. Auto omgeslagen. Brand Oök een aardbeving in Mexico. De moordenaar van Cermak. SPORT. Kegelconcours. "ii-j.1 l. j o werkelijk uitkomst brengt en toch niet Een cUUlSldQ op Hitier beiHcimd schijnt gebroken te kunnen worden; de Gemeenteraadsverkiezingen in Pruisen. Radiografisch Weerbericht., De 35-jarige arbeider Renze H. en de 18-jarige dito Koert O. uit Wieringen, beiden thans in hechtenis, stonden terecht ter zake opruiing tot het plegen van strafbare feiten door middel van het ver spreiden van blauwe biljetten te Den Helder op 10 Februari, zulks naar aan Zondagmiddag pl.m. 4 u. is even buiten ons dorp op den Rijksweg, daar waar de eg op drin Rijksweg uitkomt, een ernstig ongeval gebeurd. Een luxe Ford, Pttcir il A A HOU leiding van de muiterij aan boord van '«Her G. 44982, waarin gezeten 4 personen^ r-v- Prnvinrip.n" afioomstig van Zaandam en komende van die richting, reed met een groote snelheid het 4/2-jang dochtertje van den heer Jb. Blependaal, hetwelk op het laatste oogen- lik vlak voor de auto den rijweg overstak, aan. Hoewel de bestuurder geweldig rem de en ook nog getracht heeft het kind te ontwijken, werd het door het linkervoor- spatbord gegrepen en onder den wagen doorgeslingerd. Het slachtoffertje werd hierbij dusdanig verwond, dat het vrijwel terstond is overleden. Dr. Van der Sluis uit Schagen, die toevallig direct na het ongeval passeerde, kon slechts den dood constatoeren. Proces-verbaal is opgemaakt. JJe auto is in besiag genomen. ^De Zeven Provinciën". Door verdachte Kenze H. werd thans het feit erkend, hoewel hij aanvankelijk bij de politie had erkend. Deze verdachte H., aan wien mr. Wynne als verdediger, was toegevoegd, had voor deze verdediging bedankt. Mr. Wynne was echter toch aanwezig om te verne men of verdachte bij deze meening bleef volhouden. Toen verdachte verklaarde geen advocaat te wenschen, zag mr. Wynne dus van zijn taak af. De jeugdige verdachte Koert O. werd verdedigd door Mej. Mr. deZeeuw, advo caat te Rotterdam. Door den politierechter werd het tot revolutie opwekkende pam flet voorgelezen. Voorts werd door beide verdachten erkend, dat zij dergelijke bil jetten hadden verspreid. De sergeant-vliegtuigmaker Bastiaans had op 10 Februari een dergelijk blauw biljet in de bus van zijn woning in de Begoniastraat te den Helder gevonden en later op straat dergelijke biljetten door verdachte zien werpen in de diverse brievenbussen. Hij herkende pertinent de verdachten. Een door getuige gewaarschuwde politie agent arresteerde de beide personen. De agent van politie Bastiaan v. Tol bleef volhouden dat verdachte Rinze H. destijds de verspreiding hebben uitgevoerd, doch verdachte ontkende des ondanks en be weerde dat het een misverstand was. Daarop werd zijn omstandige verklaring nog eens door den Politierechter voor gelezen. Hij was van Wieringen gekomen in gezelschap van zijn medeverdachte O. en zekeren heer B. Haan, (thans ook in j arrest) De officier had geen aanleiding ge-1 vonden de zaak aan te brengen bij de Meervoudige Kamer. Voorts trachtte de officier aan te toonen, dat beide verdach ten inderdaad de verspreiders der oproer- manifesten waren geweest en achtte het feit wettig en overtuigend bewezen. Er kon in verband met den ernst van het feit niet anders worden gevorderd dan gevangenisstraf, doch er was een belang rijk verschil in de personen. Tegen Rin ze H., een overtuigd dienstweigeraar en anti-militairist, werd al zoo gevorderderd 4 maanden gevangenisstraf en tegen den jeugdigen Koert O. 2 maanden gevange- DOODELIJK ONGEVAL. J.l. Zondagmiddag is het 4-jarig doch tertje van den heer Groot, wonende aan den Gesterweg te Den Oever, door een motorrijder aangereden en gedood. Het Hikje werd door de politie in beslag geno men teneinde te worden geschouwd. De motorrijder bleek niet in het hezit te zijn van een rijbewijs. Op den motor ontbrak een signaalhoornterwijl de rem men niet bleken te functionneeren. Tegen den berijder is proces-verbaal opgemaakt. Zooals wel vanzelf spreekt veroorzaakte het ongeval groote consternatie en de deernis met de zoo zwaar getroffen familie is algemeen. Binnenland. Voor het gerechtshof te 's-Her- tcgenbosch. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch rfisstraf Laatstgemelde achtte de strafheeft gisteren behandeld de zaak tegen veel te zwaar. Hij werd daarop door denG. de I<„ 65 jaar, handelsagent te Breda, Politie- tevens Kinderrechter nog eens die door de Bredasche rechtbank was vrij- ernstig en zelfs vaderlijk toegespoken. I gesproken ter zake dat het op 7 Septem- Daarop werd het voord veileend aan j,er 1932 te Etten en Leur aan zijn schuld mej mr. de Zeeuw die allereerst dete wijten is geweest, dat A. Broos en P. juridische elementen behandeld en acht- X/f j te zij omdat slechts één getuige uit eigenMaas we,rden ««gereden door zijn auto wetenschap het feit had geconstateerd en fn de gevolgen zijn overleden. Er het ten laste gelegde niet bewezen. Een werden 12 getuigen gehoord. Verdachte vergissing was hier dus niet uitgesloten, meende een snelheid gehad te hebben Voorts ontkende pleitster het opruiende j van 30 tot 40 Kilometer, in het pamflet. Zij kon zich niet voor-) Er waren echter getuigen, die spraken stellen dat iemand van otwikkeling iets van 65 tot 75 Kilometer en door die ge- dergelijks uit dit pamflet kon distilleeren weldige vaart had verdachte zijn wagen en gaf dien aangaande dienaangaande eenige voorbeelden uit socialistische en communistische lectuur- Pleitster kon het verschil tusschen deze uitspraken en het manifest niet zien. In ieder geval werd in dit manifest niet opgeruid tot diefstal in den zin der Wet, uitgedrukt in artikel 310 Wetboek van strafrecht. niet kunnen houden. De deskundige, ir. Fick te Breda, deelde mede, dat de rem men niet in orde waren gebleken. Getuige Smits, voorzitter van den raad van arbeid te Breda, legde een zeer gunstige ver klaring af omtrent de betrouwbaarheid van verdachte, terwijl de vrouw en de zoon van verdachte verzekerden, dat er Ook vermeende pleitster dat in liet me^ geen grootere snelheid dan 35 a 40 pamflet werd gesproken van vernietiging, Kilometer was gereden. De advocaat maar niet van verme ^ooa s "roic generaal eischte vernietiging van het von- bedoeld in het Wetb. van strafrecht. De j t. artikelen van het wetb. van strafrecht1118 der rechtbank en veroordeeling tot 131 tot 33 handelend over opruiing noemdene9en maanden gevangenisstraf met on- pleitster gevaarlijke artikelen in woelige j voorwaardelijk verbod van chauffeeren tijden. Het is zoo verleidelijk om in denj voor den tijd van drie jaar en 300 boete. vrijspraak. Uit- tijden opruier te straffen den politieleen tegen stander. Ten slotte concludeerde mr. de Zeeuw dat het bewijs niet was geleverd en straf in deze tegen den geest van het recht zou zijn. Dan wees pleitster er nog met klem op, dat deze verdachten hadden gehandeld overeenkomstig hun gevoelen en riep met vertrouwen op de onbe vangenheid van den politierechter, die zonder twijfel de onkreukbaarheid der Justitie zou hoog houden, zijn bezadigd oordeel over deze verdachten in. l)e officier stelde in het licht, dat poli tiek hem bij deze vervolging vreemd was. Persoonlijke gevoelens speelden hier geen rol, doch volgens meening van spreker, was de inhoud van het pamflet in strijd met de strafwet. Voortdurend worden zaken van opruiing door middel van pam fletten vervolgd. Hierop werd door mr. de Zeeuw nog eenige dupliek geleverd. Zij handhaafde hierin haar conclusie der niet-straf baarheid. In een uitvoerig gemotiveerd vonnis veroordeelde de politie-rechter de ver dachten: Rinze H. tot 3 maanden gev. en Koert O. tot 1 maand gev. onvoorw. Verdachten deden geen afstand d termijn. o Uitspraak in de zaak van mevrouw Elisabeth K., huisvrouw van Jhr. A. L. van Spengler, te Hilversum, verdacht van ontzetting van de ouderlijke macht van haar 8-jarig dochtertje Petronella Johanna Wilhelmina Maunce. Mevrouw K. werd veroordeeld tot een voorwaar delijke geldboete van f 50 subsidair 30 dagen hechtenis, zulks met een proef tijd van 2 jaar zonder oplegging van bijzondere voorwaarden. Het is niet uitgesloten dat veroordeelde van dit vonnis in hooger beroep zal komen. van 11 tot en met 13 Maart. GETROUWD: II. Heuving en M. J. Richelmann. BEVALLEN: C. Blonik—Bakker, z.; U; J. F. DooruKennedy, z.; T. J. HieuwersNebboiing, d.; E. Arentsen Binnekamp, z.; C. de Grootde Zeeuw, z.; D- BosselaarRitsma, d.; B. H. Ros Bchcepers, z. OVERLEDEN: A. J. Last, 1 dag; D. Van der Zee, 71 jaar. Mr. Houben pleitte spraak 27 dezer. Een buit van 40. Zondagnacht zijn tot nu toe onbekende personen binnengedrongen in het huis van de alleenwonende caféhoudster mej. C. H. Hak te Mijdrecht. Nadat de man nen de geheele woning en het café had den doorzocht, begaven zij zich naar de slaapkamer, waar mej. Hak sliep, die van het binnendringen niets gehoord had. Een van de mannen heeft mej. Hak aangevallen. Bij de ontstane worsteling werden mej. Hak twee tanden uit de de mond geslagen. De roovers wisten een bedrag van f40 te bemachtigen, waarna zij de woning in allerijl hebben verlaten. Mej. Hak heeft zich daarna om hulp roepend naar buiten begeven. Eenige door het geschreeuw wakker ge worden buren hebben de politie gewaar schuwd. De mannen waren echter reeds verdwenen. Twee wielrijders, die onder den auto raakten en een Inzittende zwaar gewond. Zondagmiddag omstreeks kwart over twee is op den Amersfoortschen Straat weg onder de gemeente Huizen, nabij Crailo, een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een personenauto, komende uit de richting Amersfoort, welke een in dezelfde richting rijdende wagen had gepasseerd en daarbij te veel op het linker gedeelte van den rijweg gekomen was, schoot, doordat de bestuurder een aanrijding met een uit tegenovergestelde richting komen den auto wilde vermijden en het stuur daarbij te veel naar rechts omgooide, over den berm van den weg. Een kleine boom werd omver gereden, waarop de wagen kantelde. Twee wielrijders, de 17-jarige J. Bosch en de 38-jarige D. Prins, beiden uit Am sterdam, kwamen onder den auto terecht. Zjj liepen beiden een lichte herschen- schudding op. Laatstgenoemde bleek bovendien een sleutelbeen te hebben ge broken. Van de inzittenden van den auto kreeg de ongeveer 50-jarige heer os uit Bus- sum een ernstige schedelfractuur en een zware hersenschudding. Zijn toestand is zorgelijk. Van de andere automobilisten kregen twee heeren lichte verwondingen aan het hoofd. De inzittenden waren de drie gebroeders Vos uit Bussum, waarvan de heer A. Vos chauffeerde en slechts licht gewond werd, en hun zuster, die vrijwel ongedeerd bleef. De carosserie van de auto werd geheel vernield. De gewonden zijn in de Mejella- stichting ter verpleging opgenomen. Onder Beek (gemeente Princenhage) is Zondagavond brand ontstaan in een van de bijgebouwen van de boerderij van den heer Martens. Toen de brand ontdekt werd viel aan redden niet meer te den ken. Wel werkte de Priucenhaagsche brandweer energiek, doch het gebouw met de daarin gestalde dieren een paard en drie kalveren en eenige karren, een rijtuig en landbouwwerktuigen is totaal afgebrand. De boerderij vatte ook vlam. Men slaagde er echter in deze te behouden, al liep het gebouw aanzienlijke brand- en waterschade op. Verzekering dekt de schade. DOOR MOLENWIEK GETROFFEN EN GEDOOD. Zaterdagavond kreeg de wed. Dijkstra, wonende aan den Hoofdijk te Steenwijk, een klap van een der wieken van een ach ter haar huis staanden molen. Doodelijk gewond werd zij naar het ziekenhuis in Zwolle vervoerd. Mej. Dijkstra laat 5 kin deren achter. Buitenland. Een Hevige aardbeving Heeft, naar Reu ter seint, Tia Guana in Mexico geteisterd. Ook daar zijn vele raenscHen om het leven gekomen. Nadere berichten, ontbroken nog. Zal volgende week terechtge steld worden. Zangara, die bij zijn aanslag op presi dent Roosevelt Cermak, den burgemees ter van Chicago, heeft vermoord, zal in den loop van de volgende week terecht worden gesteld. DE ACTIE TEGEN WARENHUIUZEN EN JOODSCHE ZAKEN. Te Dortmund. De politie te Dortmund heeft de slui ting bevolen van het warenhuis Th. Alt hof f en de winkels met eenheidsprijzen van Epa en Woolworth. De sluiting duurde voorloopig tot gisteren (Maan»-, dag). D' Te Freiburg. Gisteren verzamelden zich groote me-|' nigten voor de warenhuizen en eenheid^-, prij's-zaken in de Kaiser-straat te Frejjj burg. Bij de ingangen werden S.A. liedep geposteerd. Tegen den middag werden de warenhuizen en een aantal zaken ge sloten. Te Brunswijk. In het centrum van Brunswijk zijn Zaterdagmiddag 28 groote ruiten van de warenhuizen Karstadt en Frank en van de confectie-zaak Hamburger und Litauer ingeworpen. De daders zijn ontsnapt. De schupo en hulppolitie hebben de straten afgezet. Beurs te Breslau bezet. Gistermiddag zijn te Breslau een aantal warenhuizen en Joodsche winkels geslo ten. Nat.-socialisten sporen het publiek aan, niet in de warenhuizen te koopen. Een S.A. troep is in het Beursgebouw binnengedrongen. De bezoekers werden gefouilleerd en moesten het gebouw ver laten. De officieele noteeringen vervielen daardoor. Ook in 't gerechtsgebouw ver schenen S. A., die de Joodsche rechters en advocaten dwongen het gebouw te ver laten. Nadat de politie het gebouw bezet had, trok de S.A. af. De warenhuizen te Hamburg. Officieel wordt medegedeeld, in ver band met geruchten betreffende sluiting van warenhuizen door S. A. te Hamburg, dat daarbij slechts provocateurs betrok ken waren. Reeds staat vast, dat een on rechtmatige dwang op het publiek niet is uitgeoefend. 80ste:n erjaardagvaiTden" rfj kspresident Zal als 3ndere Stekels: waarvan men door de Beiersche regeering weer in .het genot van zijn burgerrechten werd ge steld. GEEN EENHEIDSPRIJZEN IN OOSTENRIJK. De Oostenrijkse he regeering heeft de eenheidsprijzen-winkels verboden wegens onaangename ervaringen in Duistchland daarmede opgedaan. VIJF-EN-DERTIG DOODVONNISSEN IN RUSLAND. Zaterdag zijn in Rusland 35 personen uit bourgeois- en grondbezittersklas3en wegens contra-revolutionnairen arbeid tot den dood door den kogel veroordeeld; de vonnissen zijn reeds voltrokken. CONGRES VAN DEN VRIJHEIDSBOND TE UTRECHT. Rede van mr. D. Fock In de Handelsbeurs heeft de Vrijheids bond Zaterdag zijn partij-congres gehou den onder voorzitterschap van den heer mr. D. Fock. Een woord van welkom richtte spr. tot de vertegenwoordigers van de Indische groep, van de vrouwengroep en den bond van jonge liberalen. Mr. D. Fock herinnerde eerst aan de aanleiding tot die vervroeging van de Ka nier verkiezingen en de aanneming van de motie-Boon. Door de, daarop volgende verklaring van de regeering werd het conflict geboren. Was deze echter gerechtvaardigd? Naar spr.'s meening allerminst. Volgens eigen verklaring heeft deze regeering het land geen diienst gedaan door haar optreden. En nog minder door haar voortbestaan. Maar zjj heeft er blijkbaar zelfs niet aan gedacht, om, toen de crisis hoe langer hoe meer 't nemen van allerlei buitengewone maatregelen noodig maakte, haar portefeuilles ter beschikking van de Kroon te stellen, zoodat getracht zou kun nen worden tot een parlementair kabinet te komen. Scherper veroordeeling van het beleid van deze regeering is niet denkbaar. De muiterij op „De Zeven Provinciën" besprekende, zeide spr. o. m. het volgende: Droef is het gebeurde in Indiië, maar droef stemt het ons ook, dat hier in Ne derland het ontoelaatbare optreden der muiters en de onduldbare aanranding van het Nederlandsche staatsgezag niet onmid dellijk door iedereen is afgekeurde Van de beroepsopruiers, zooals de communisten niet schromen zichzelf te noemen, had men niet anders kunnen verwachten, maar de houding, die men in soc.-dem. kringen tegenover deze gezagsondermijning heeft aangenomen, heeft weer eens te meer doen zien, dat op de soc.-demooraten in Neder land voor de handhaving van orde en gezag niet valt te rekenen. Spr. schetste voorts tot welk een ver woesting van de wereldwelvaart het pro tectionisme leidt Alle krachten moeten wij inspannen en vooral ook moet onze toe komstige regeering het uiterste doen, om te komen tot een herstel van het vrije ruil verkeer tusschen de volken. Zoolang echter dit doel niet bereikt is, zullen wij blijven medewerken aan steun maatregelen ten behoeve van die bedrij ven, welker voortbestaan in het belang van onze volkswelvaart wordt gevorderd, doch die door de handelsbelemmeringen van andere landen worden bedreigd, aldus ging spr. voort. Onze volkshuishouding is nog op te groote leest geschoeid; de uitgaven van rijk, provincies en gemeenten zijn nog niet aan ons zoo zeer gedaalde volksinkomen aangepast. Al weet spr. uit ervaring, dat het niiet wel doende is om in één enkel jaar tot een sluitende begrooting op lager ni veau te komen, toch moet met ernst er naar worden gestreefd dit doel op korten termijn te bereiken. Het is een feit, dat in de afgeloopen jaren de uitgaven van de Overheid in veel te sterke mate zijn ge stegen. De heer Fock besloot aldus: Wij wenschen een hecht en sterk gezag, een sluitende begrooting, vooral door een stelselmatige bezuiniging op de uitgaven, zij het ook, dat misschien tevens nog be- lastingverhooging daarbij noodig zal zijn. Wij wenschen, dat de regeering met kracht zal streven naar het silechten van tarifcfmuiren, naar het doen verdwijnen van de handelsbelemmeringen en naar het her stel van een gezond, internationaal ruil verkeer. Wij wenschen bovenal, dat het gevoel van saamhoorigheid T>ü ons volk werdt aangekweekt en versterkt, dat groeps- en partijbelangen zullen worden terzijde ge steld, omdat de nationale nood de nationale eenheid eischt van allen, die nationaal voelen. CHRIST.-HISTORISCHE UNIE. Rede van prof. dr. J. R. Slote- maker de Bruine. Maandag is in „Bellevue' te Amster dam de algemeene vergadering van de Chr. Historische Unie gehouden. De voorzitter, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruïne, opende de vergadering met een rede, waaraan het volgende is ontleend: Wij komen nu langzamerhand in het tijdperk der liquidatie van den wereld oorlog, aldus spr. Optimisten hebben ge meend, dat de oorlog voorbij was in Nov. 1918, in 1919 en toch zeker in 1920 of '21. Maar wij hadden kunnen weten, dat een wereldberoering, als deze wereld oorlog, niet in enkele maanden zou kun nen gelikwideerd zijn. Spr. wees ook op het wereldcommu nisme, dat zich overal indringt en vervol gens op den economischen toestand der wereld en den nood van ons eigen land. Daar is het afsluit-systeem, dat niemand elfs kan toegeven, dat het betrekkelijk jong is. Maar het is het eenige stelsel, dat wij thans kennen, waarbij de rechten der overheid en de rechten des volks beide zijn in het oog gevat. En reeds daarom zijn wij verplicht met alle macht voor de instandhouding en de gezonde werking van dat stelsel op te komen. POLITIE VOLGT KRANTENLOOPERS. En ncte>ert de namen der abon né's. Vragen van het Kamerlid Hermans. Het Eerste Kamerlid de heer Herman-, heeft de volgende schriftelijke vragen ge richt tot den minister van binnenlandsche zaken: Op Donderdag 2 en op Vrijdag 3 Maart j.l. is te Ede (Gld.) de bezorger van het Volksdagblad voor Gelderland bij het rondbrengen van dit blad gevolgd door twee, niet in uniform gekleede, politie-agenten, die de adressen van de abonné's noteerden. Alle verzoeken om inlichtingen, door de directie van genoemd blad bij den burgemeester van Ede en den commissaris van politie aldaar, hadden geen resultaat. In verband hiermede wor den de volgende vragen gesteld: 1. Wil de minister mededeelen, of bovenvermelde handelingen zijn geschied op last van de regeering, en zoo ja, waarom? 2. Zoo neen, wil de minister dan aan de betrokken autoriteiten zijn afkeuring over een en ander te kennen geven, aan gezien dit optreden schadelijk kan zijn voor de werving van nieuwe abonné's? Groot Stemmen in Nov. 1000-tallen zetels 1929 Nat.-soc. 984 86 13 Soc.-dem. 566 49 64 Communisten 499 44 56 Centrum 120 11 8 D.-nat. 311 27 40 D. volkspartij 18 2 10 Staatspartij 53 5 14 Chr. socialen 14 1 3 Oecon. ver. en kleine partijen 7 0 17 2572 225 225 ontstellende groei van de werkloosheids- Graaf Areo gearresteerd. cijfers De politiedirectie te München deelt mede: Zaterdagavond is graaf Arco in ver zekerde bewaring gesteld, omdat hij, vol- De toestand van de Nederlandsche schatkist is buitengewoon zorgwekkend. Wij willen een gezonde staathuishouding, ook financieel: zeer krachtig en zeer ern gens eigen uitlatingen, een aanslag wilde stig. Maar wij willen haar met het oog voorbereiden op rijkskanselier Hitier. j op een doel. dat daarachter en dat hooger Het betreft hier denzelfden graaf Arco,1 ligt. Financieel gezond beleid is aldus een die in Februari 1919 den Beierschen sociale daad van de a'lereerste orde. premier Kurt Eisner heeft doodgeschoten, j Als het waar is, dat wij leven midden Graaf Arco liep toen bij den aanslag zelf i in de geboorte van een nieuwen tijd. dan een schotwonde op. In Januari 1920 werd is het duidelijk, dat oude oplossingen ons hij ter dood veroordeeld, doch reeds een thans niet baten kunnen, zeide prof. Nu kan Hitler beginnen. De Nieuwe Rotterd. Crt. schrijft: De verkiezingen, die Zondag in Pruisen zijn gehouden, hebben het resultaat ge had dat men daarvan mocht verwachten. De nationaal-socialisten hebben overal gezegevierd; waar zij zelf niet de meer derheid konden veroveren zijn zij er toch in geslaagd met hun Duitschn at tonale bondgenooten samen beslag te leggen op de wettige macht in steden en kleinere gemeenten. De uitzonderingen op dezen regel zijn weinig talrijk en niet van bijster groot belang. De regeeringspartijen wij gebruiken dien naam nog, ofschoon men van het aandeel der Duitschnationalen in de regeering vrijwel niets merkt hebben ook de meerderheid veroverd in alle provinciale staten in Pruisen waarvan de samenstelling die zij gisteren gekregen hebben reeds bekend is. Dat is beslissend voor de positie in den Pruisischen Raad van State; en liet maakt het gezag der rijksregeering in de vertegenwoordiging van Pruisen in den Rijksraad compleet. De belangstelling voor de verkiezingen was Zondag aanzienlijk geringer dan een week geleden. Het percentage der thuis blijvers is meer dan verdubbeld. Dit be- teekent echter niet, dat de geestdrift van het Pruisische volk voor zijn nieuw be wind door de gewelddadigheden en ver schijnselen van anarchie der vorige week bekoeld zou zijn. Deze hebben zelfs, naar het schijnt, den aanhang ervan nog ver groot. De achteruitgang der belangstel ling voor de stembus is blijkbaar slechts toe te schrijven aan ontmoediging in de gelederen der oppositie. Men moest daar beseffen, dat stemmen toch niets aan den stand van zaken kon veranderen en dat zelfs een, op zich zelf onwaarschijnlijke, overwinning der oppositie den toestand slechts zou verergeren. De cijfers te Berlijn zijn op dit punt heel leerzaam. Vooral de communisten hadden alle reden om thuis te blijven. Als zij dat te voren nog niet hadden beseft, dan wisten zij nu dat hun candidatenlijsten slechts werden geduld als fuiken om oppositie- stemmen te vangen die de nationaal- socialisten dan achteraf, door wraking der gekozenen, waardeloos konden maken. Als toeschouwer kan men niet anders dan met instemming zien dat de verkie zingen van gisteren voor de nazi's zoo gunstig zijn uitgevallen. Een andere uit slag had, zooals gezegd, aan den toestand niets kunnen veranderen, en had de kans op gewelddadigheden slechts vergroot. Nu Hitler en de zijnen overal op legale wijze de macht bezitten is er geen ver ontschuldiging meer voor als S. A.- mannen verder nog ongestraft wandaden bedrijven. De regeering is daarvoor nu t,en volle verantwoordelijk. De revolutie is op alle manieren geslaagd, er is dus geen reden meer tot revolutionaire han delingen. Het was zeker ook van belang, dat de regeering in Duitschland eindelijk de rust en de vrijheid van handelen ver kreeg, die haar nu ieder voorwendsel ontnemen om het beloofde werk van herstel nog langer uit te stellen. Thans is men zoover, Hitler kan nu onmiddellijk de geheimzinnig in het duister gehouden plannen onthullen, waarmede hij beloofd heeft Duitschland snel en onfeilbaar gelukkig te maken. Zijn aanhangers hebben er recht op te vernemen, waarom zij hem bewonderen en toejuichen. Hij moet nu, in construc tief beleid, fluks Roosevelt achterna. De wereld wacht vol belangstelling. De verkiezing in de hoofdstad is wel een verrassing geworden, want niemand had verwacht dat een meerderheid van jde regeeringspartijen al is het de i kleinst mogelijke in het Roode Huis jhaar intrede zou doen. Het volgende In het Kegelhuis van den heer Burger had gisteravond onder groote belangstelling de officieele opening plaats van het voorjaars concours van den Kegelbond „Holland'a Noordpunt". Gedurende deze heele week zal de kegel- sport in de lokalen van den heer Burger hoogtij vieren en worden de gebruikelijke dansavonden tijdelijk verdrongen, daar de dansvloer benut moet worden voor het eta- leeren der prijzencollectie en voor toeschou wersruimte. Kegelen en dansen gaan nu een maal niet samen, omdat men wderkeerig last van elkaar zou hebben; immers zou het gedaver der rollende ballen en kegels de fox trots en tango's overstemmen, terwijl de ke gelaars zich grondig op hun spel moeten con- centreeren en niet afgeleid mogen worden door saxofoon en trompet. Om deze redenen kan er dus Woensdag, Zaterdag en Zondag in bet Kegelhuis niet gedanst worden, waarmede de danslustige bezoekers van het Keglhuis wel rekening gelieven te houden. Dat de kegelaars echter ook dansliefhebbers zijn zal straks blijken bij de feestelijke uit reiking der prijzen, die op Dinsdag 28 Maart a.s in het Keglehuis zal plaats hebben, en voor de organisatie van welken feestavond de commissie reeds de noodige voorbereidingen! heeft getroffen. De thans plaats hebbende wedstrijden zijn van groot belang, daar de kampioenschappen hier verkegeld worden, zoodat het in het Ke gelhuis deez week wel niet aan belangstelling zal ontbreken. Ook niet-kegelaars worden oggewekt om eens een kijkje te gaan nemen; de aanwezige wedstrijdcommissie-leden zijn gaarne bereid alle inlichtingen omtrent deze sport te ver strekken Wij zullen in den loop dezer week den stand der wedstrijden geregeld in ons blad vermelden. Alvorens dat de ballen aan het rollen wer den gebracht sprak de heer S. Jaring, de voor zitter van „Holland's Noordpunt" de kege- laars en luisteraars toe. Hij was weer genaderd tot zijn halfjaarlijk- sche taak om het concours te openen en hij hoopte dat deze wedstrijden weer met groote sportiviteit gespeeld zouden worden. De ver schillende commissies dankte hij voor hun werk. Speciaal richtte hij zich tot den heer W. Lammers, dien hij den nestor der Helder- sche kegelaars noemde, en van wien het hem genoegen deed, dat hij bereid was geweest om den eersten worp in dit concours te doen. Dat liet de heer Lammers zich geen twee maal zeggen. De baan was nog verzegeld, de bal was met een rood lintje vastgebonden, doch al ras was hij ontsloten, en de heer Lammers speeldepoeldel, ja, maar het was maar op het laatste nippertje dat de bal uit den baan liep. „Dat komt door den ouder dom," zuchtte de heer Lammers, „ik kan niet zooveel vaart meer zetten. Hierna daverden de ballen over de banen en knetterden de kegels tegen de vlakte. De dames lieten zich ook niet onbetuigd, speelden poedel, maar hadden ook vaak een schot van acht om den koning. En dat gaat nu door tot Zondagavond, dan worden de prijzen ver deeld, waarvan een fraaie collectie in het Ke gelhuis was te bewonderen. Veel succes kegelaars en kegelaarsters. BANKEN IN AMERIKA HEROPEND. Uit Washington wordt gemeld, dat de opening der banken in 12 Federal Reser ve Bank steden, een zeer gunstigen in vloed op de stemming heeft gehad. Het departement van de Schatkist heeft met ijver de werkzaamheden voortgezet, zoo dat vandaag waarschijnlijk in 251 steden de banken heropend zullen worden. DE VLIEGTOCHT VAN SMITII. Op 20 mijl afstand van Kaap stad geland. De jonge Zuid Afrikaan Victor Smitli heeft wel pech gehad. Met een voorsprong van 3 uur op Amy Johnson's record is hij door tegenwind en gebrek aan brand stof genoodzaakt geweest te landen hij het dorpje Rijnsdorp, bijna onder den rook van Kaapstad. De afstand be draagt niet meer dan 20 rnjjl. Smith was zeer terneergeslagen, maar hij zal nog een vierde poging doen nu hij het gebied goed kent. Zijn toestel is onbeschadigd gebleven. 11 Maart. Door haringvisschers: 1112 tal haring Door garnalenvisschers: 77 kg gekookte garnalen Door korders: 53 kisten schol 8 kisten scharren 12 Maart. Door haringvisschers: 54 tal haring 13 Maart. Door haringvisschers: 525 tal haring Door garnalenvisschers: 410 kg gekookte garnalen Door korders: 24 kisten schol 8 kisten scharren p. t. 4.30—2.75 P.kg O.I5 p. k. 5.104.40 1.50—1.00 p. t. 3.70—2.90 P- t. 3 75—2.50 0.140.12 p. k. 4.85—4.20 1.400.75 Naar waarnemingen verricht in den morgen van 14 Maart. Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste stand 771.3 te La Coruna. Laagste stand 749.9 te Haparanda. Verwachting: Zwakke tot matige winden uit W.-rieh- dag later begenadigd. Zijn straf werd ge- Slotemaker. staatje geeft een gedetailleerd overzicht tingen, nevelig tot half bewolkt, waar wijzigd in levenslange vestingstraf. In Wij leven onder.een politiek-parlemen- vau de yerkiezine in Groot-Berliin. Ischijnlijk droog weer, aanvankelijk zach April 1924 kwam er een einde aan deze tair stelsel, dat evenmin onvergankelijk ter.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 7