wilt "li §oonm TWEEDE BI AD HEL.DERSCHE COL'RA NT VAN DINSDAG 14 MAART 1933. Stadsnieuws. Herstel van den goeden geest bij de Marine. Licht op voor aile voertuigen; Wintertijd. Dinsdag H Maart 18.29 uur. Woensdag 15 Maart 18.31 By Kon. Besl. is aan C. W. Gratama, op zijn verzoek eervol ontslag verleend, niet ingang van 1 Mei 1933 uit de door hem bekleedde ambten van Commissaris van Politie te Den Helder en van Com missaris der Rijkspolitie. Te 's-Gravenhage slaagde voor het maehin' ten-diploma A, de heer A. C. 0J11- ker. AANKOMST INDISCHE MAIL. De boottrein in aansluiting op het uit Ned.-lndië te Marseille aangekomen mail en passagiersschip „Indrapoera" van den Rott. Ll.vod, komt morgen (Woensdag) te 9.28 u. in Den Haag aan. VIJFDE A DON N EM ENTS'VOORSTEL LING. Dinsdag 21 Maart. Reeds hebben wij medegedeeld, dat de vijfde abonnementsvoorstelling van dezen winter zal worden gegeven door de N.V. Amsterdamsche Tooneelvereeniging, on der directie van A. van Dalsum en A. Defresne en dat by die gelegenheid zal worden opgevoerd „Circus Knie". Het is, blijkens de vele kritieken, die wij daar van ter inzage kregen, een buitengewoon en boeiend stuk; het is een koorddansers- spel in vier bedrijven van Carl Zuck- mayer, waarbij we een circus op het too neel krijgen. Wij zullen in onze volgende nummers een en ander uit die kritieken mededeelen, willen voor heden volstaan met een verwijzing naar de advertentie in het nummer van heden, waarvan men, met het oog op plaatsbespreking, vooral goede nota neme! INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER. In do week van 6 tot en met 13 Maart 1933 werden in het handelsregister te Alk maar o. m. de volgende opgaven inge schreven: Nieuwe zaken: .Tb. Couvert, fruit-, comestibles- en groentenhandel, Weststraat No. 10, Den Helder. Ir. J. Oortgijsen e. L, electro-techniseh ingenieurs- en installatie-bureau, Binnen haven 18,1)en Helder. K. Martyn, schoenmakerij en kleinhan del in leer en rubber, Tuinstraat No. 42, Den Helder. W ii z i g i n g e 11 J. F. Beemsterboer, goud- en zilverwin- kel. Keizerstraat No. 15, Den Helder. Zaak overgegaan. N.V. Bloembollenkweekerü en handel v.'h. H. M. Ruiisenaars Hz. Zaak verplaatst van Heemstede naar Molenvaart No. 188, Anna Paulowna. W. die Graaf, lunchroom en café. Nieu we weg No. 8a, Anna Paulowna. Zaak over genomen. VEERTIG-JARIG BESTAAN „HELDERS GEMENGD KOOR". Feest was het Zaterdagavond in Casino, groot feest. „Helöer's Gemengd Koor" vierde het veertigjarig bestaan. Veertig jaren onafgebroken heeft „H.G.K." de muze van de zangkeunst gediend en is bij vele ups en downs aan deze muze trouw gebleven. Veertig jaar heeft de vereendging het lief en leed van de zangerswereld mee gemaakt en, hoewel zij niet meer den vroe- geren omvang heeft, is de animo nog on verzwakt onder de leden. Het is dan ook wel een zeer geldige reden 0111 feest te vieren en het was een feest dat klonk als een klok, een feest een veertigjarig bestaan waardig. Talrijke vereenigingen en personen had den hun medewerking voor diezen avond toegezegd, zoodat behalve de zangkunst ook nog velerlei andere muziek viel te be luisteren. De groote zaal van Casino was druk be zet. Talrijke zustervereenigingen waren vertegenwoordigd. Ook het gemeentebe stuur had van zijn belangstelling folyik ge geven, die burgemeester en wethouder De Boer waren present. De heer Van Loo. di'en wij reeds in ver schillende kwaliteiten hebben loeren ken nen, zagen wij niu weer van een andere ziidie, n.l. als voorzitter van „Helderts Ge mengd Koor", welke functie liij reeds ge durende 35 jaren waarneemt. In deze kwa liteit trad bij dan ook voor het voetlicht om alle aanwezigen welkom te heeten. In zijn openingswoord wees hij op het verschil van nu en> vroeger. In viroeger tijd werkten dé menschen veel meer en had den minder rust, maar toch altijd wisten zij nog wel eenige uurtjes te Vinden om zich aan het zingen te wijden, en waarom is dit nu anders? De menschen van tegen woordig beseffen haast niet meerde groote waarde van het zingen, anders waren er veel meer zangvereenigingen en dan was H.G.K. ook wel weer tot zijn oudie grootte opgeklommen. Het is te hopen, dat vooral het jongere geslacht weer tot andere in zichten zal komen. Het doet hem genoegen, dat een van de oprichters van de vereeniging,, de heer J. j>. Mulders, hedenavond ook aanwezig is. "et is te hopen, dat de jongeren van te- genwooirdlig nog eens het tachtigjarig- en Ms 'het kan, het honderdjarig bestaan zul- I,311 meemaken. Het is spr. voorts een ge noegen welkom te mogen heeten Mevrouw 1 'eters, de weduwe van den overleden eer sten directeur, de afgevaardigden van het gemeentebestuur en van de verschillende zustervereenigingen en vervolgens be- niikte hij de vereenigingen en personen voor de toegezegde medewerking. Het programma. Het programma 1>egon met een drietal '"nimers voor „Helders Gemengd Koor". <>ms kwam het wel even uit, dat de bezet- '"g hier en daar wat zwak was, maar toch ,v0n het koor ons wel hekoren. Vooral het weeifp nummer, het „Bruidskoor uit Lo- mngrin", van Wagner werd goed gezon gen De inzet vooral was sterk. Dat uit zoo goecl werd gezongen is mede te canken aan de medewerking van den heer P. v. d. aagen. dit de zangers op de plano bege leidde. Het .Stedelijk Muziekkorps", dat ook nvecewerking verleende, kwam eerst met en toepasselijk stukje, de Jubileum- marsch van den dirigent den heer Pala, vvaarna bet bekende stuk van Jac. Offen- 1 f «Drpheus in de Onderwereld", welk istuk steeds een dankbaar programmanum- mer vormt. 's steeds een genoegen ons „Stede- lyk te mogen hooren. Wat vooral ver- heugend stemt >s, dat er zooveel jonge krac.iti n aan hel korps zijn verbonden, -m c.e vereeniging niet uitsluitend is aange wezen op oude niettem.n zeer beproefde Krachten. Dat is wel een bewijs, dat de jongere generatie niet alle liefde voor mu ziek heeft verloren. Wij hebben ook eenige dames in het kon opgemerkt, naar wij meenen een drietal. l)e heer Van Loo Jr., die op waardige wijze de voetsporen van zijn vader drukt, kwam met een dirietal vioolnummers. Over hem hebben wij indertijd bij de uitvoering van H.B.S.V. reeds iets geschreven. Hij speelde een drietal zeer mooie nummers, w.o. het bekende „Traumerei" van Schu- mann. In het eerste nummer had hij een klein ongelukje, een snaar van zijn viool knapte. Geeft zoo'n Mcidentje anders nog wel eens aanleiding tot gegrinnik, hier had de heer Van Loo zelfs een applausje in ontvangst te nemen, niet omdat de snaar was gesprongen, maar meer als bliik van medeleven, dat, nu hij eenmaal zoo prachtig speelde, hem cLit ongelukje moest over komen. Het had echter geen invloed 00 zijn verdere spel. Onder diepe stilte wer den de drie nummers aangehoord en toen het afgeloopen was, moest er zelfs nog twee keer worden gehaald, zoo hevig was het applaus. Hij had een goede accompagnatrice in Mej. Anoie Remelink, die een juiste op vatting van haar taak bleek te liehben en cfeze taak was lang niet gemakkelijk. Een mooi nummer was „Laatste Zonne straal" van J. Paarde koper. Daar het Ge mengd Koor voor diit stuk te zwak was, werd het in samenwerking met de Zang- vereeniging „Morgenrood" uitgevoerd. Hoewel beide vereenigingen denzelfden directeur, n.l. den heer F. van der Meij, hebben, blijft zoo'n fusie altijd een beetje een experiment en het pleit voor de lei ding van den directeur, dat dit nummer zoo prachtig werd uitgevoerd. De heer P. van der Haagen had ook hier weer die piano begeleiding en kweet zich voortreffelijk van zijn laak. Van dé gelegenheid tot felioiteeren werd door velen gebruik gemaakt. Allereerst sprak de burgemeester, die de jubileërende vereeniging hartelijk geluk wenschte. Hij sprak zijn bijzondere waardeering uit voor die capaciteiten van den voorzitter, die reeds zoo langen tijd deze functie bekleedt en ook voor de leiding van den directeur, den heer Van der Meij. Hij hoopte, dat on der déze eminente leiding de vereeniging nog heel veel jaren mocht bestaan. De afgevaardigde van „Helders Man nenkoor" haalde oude herinneringen op uit den tüd toen hij zelf aan H.G.K. was verbonden en die van het „Stedelijk Mu ziekkorps" had ook een zeer hartelijk speechje, specaal richtte hij zich tot den heer Van Loo mot wien hij tezamen wel op het tooneel had gestaan en ze hadden mekaar wel eens verkeerd voorgezegd ook. De heer Jansen van „Harmonie" uitte de gevoelens van zijn vereeniging op zeer origineele wiiz, n.l. in dichtvorm en had hiervoor een ovatie van het publiek in ont vangst te nemen. Maar daarvoor moet je ook tooneelspeDr zh'n. nietwaar, meneer Nioobar? Toen kwamen nog de „Mixed Follies" en de vereeniging van personeel in overheids dienst „Onderling Belang" feiiciteeren en cie heer Niesthoven, de kellner van „Ca sino", kwam namens de directie feiicitee ren. De directeur was een beetje heeseh en die had gezegd: „Mazeppa, ga jij van avond Helderts Gemengd Koor maar feii citeeren". U meet weten, de heer Niestho ven en dé lieer Van Loo hebben in menig tooneel stukje samengespeeld, vandaar de hartelijke verhouding tussohen hen. Van de feliciteerende vereenigingen hadden allen oen fraaie bloemenmand gegeven en daarbij kwam nog een mand voor den di recteur en oen voor den heer Van Loo als blijk van waardeering voor het feit. dat hij de vereeniging reeds zoolang heeft gepre sideerd. Het voorste gedeelte van het too neel was daardoor in een bloementuin her schapen. Van deze gelegenheid werd ook nog gebruik gemaakt, 0111 een der trouw ste leden oen bloemetje te overhandigen, n.l. aan Mej. Munter, die altijd present is. Na de pauze kregen wij weer het „Ste delijk Muziekkorps" met een tweetal num mers, waarna wij bezoek kregen van Thomasvaer en Pieternel die speciaal voor deze gelegenheid waren overgekomen.. Thomasvaer had zich wat verlaat, door welke oorzaak weten we niet, zoodat aanvankelijk alleen Pieternel op het tooneel versoheen. De samenspraak is samengesteld door den 'heer Van Loo en het is niet de eerste keer dat wij een dergelijk werk van hem hooren. Wanneer hooren wij iets derge lijks hij de Algemeene Beschouwingen in dien Raad, meneer Van Loo, U zoudt daar beslist furore maken. Thomasvaer werd door den heer Van Loo voorgesteld en Pieternel door Mevr. De Bie. Zü waren in langen tiid al niet in Den Helder geweest en hadden zoodoende veel te vertellen over alle veranderingen, dii,e hier waren aangebracht en waarvoor zü het gemeentebestuur hun compliment maakten! Zij constateerden met genoegen, dat H.G.K. zich in goeden welstand bevond, ook 'al was het koortje niet groot en het deed hun plezier enkelen van de oude' gardé in de zaal te bemerken. Daar had je b.v. Jacob Connemail, die. als hij niet naar een repetitie kan gaan, de geheele week uit z'n humeur is. Verder Mej. Munter, die nog maar lang in het koor moest blijven en dan de leiding van den heer Van der Meij, nou, die was prima. Onder de directeuren, de heeren P. Pie- ters 'G H. J. v. d. Bogaerde, Henk Denker en F. v. d, Me li is veel gebeurd, met ijver en toewijding hebben zü den scepter ge zwaaid. Nog veel meer hadden Thomasvaer en Pieternel te vertellen, ook over den souf fleur den lieer Melief, die expres even uit zijn hokje werd geheschen. Wanneer door H.G.K. een tooneelstukje wordt gegeven, is hij altijd daar op zijn plaats. Ook de heer Polak van Casino kreeg '11 pluimpje. Zii eindigden met den wensch, dat H.G.K. nooit zou worden opgeborgen in het mu seum van den heer Oortgijsen en dat men elkaar op het gouden feest zou wederzien. Nadat „Helderts Gemengd Koor" zich nog eens twee keer had laten hooren, één maal weer in samenwerking met „Mor genrood", kon met het bal begonnen wor den, waaraan de „Tune Shakers" mee werkten. Wij hopen voor „Helderts Gemengd Koor", dat zich spoedig vele nieuwe leden zullen opgeven, zoodat het koor weer zijn vroegere sterkte moge bereiken. Eenige bewoners uit het Verpleeghuis aan de Kerkgraclit werden in de gelegen heid gesteld de feestuitvoering bij te wonen, waarvoor zij ons verzoeken het Bestuur van Helderts Gemengd Koor* vriendelijk te danken. VAN EEN RAAF, DIE EEN BAD NAM. En een aalscholver-kolonie in Lekkerkerk. Ja, dat was heusch een raaf, die een bad nam. Het jonge mensoh want 't was een jonge raaf, de oudjes kennen te veel de ze geningen der menschelijke beschaving en blijven maar liever op een afstand van die tweebeenige wezens kreeg een grooten bak voor zijn privé gebruik. Daar ging hij netjes op den rand staan, dronk een slokje, keek wat eigenwijs cm zich heen, en ging toen, zooals dat bij een behoorlijk bad hoort, eerst borst en gezicht natmaken1). Toen dat geschied was, volgde de borst en daarna een ander lichaamsdeel, zoo een, dat ook een raaf af en toe gebruikt om op te gaan zitten. Dit laatste was in verband met het veeren aanhangsel, ietwat moeilijk en het was noodig, dat hij zich heen en weer bewoog in het water. Hetwelk de tal- looze jongens en meisjes, die dit alles za gen gebeuren, luidkeels deed schater lachen. Toen hij ook hiervan genoeg had, ging meneer heelemaal in het bad, plaste dat het zoo'n lieve lust was en dat de wa terdroppels naar alle kanten heen vlogen. En toen was het uit. „O-o-o-o-o-och", riepen we allemaal met vijfentwintig o's vanwege 't spijtige. En nu die aalseholoverkolonie. Ja, die zat in een verzameling boomen in Lekker kerk. Die boomen waren totaal kaal en voor zoover ze nog niet dood waren, ster van ze toch allemaal. Dat komt, omdat deze vogels daar hun uitwerpselen soms maar half verteerd opgooien en daar kan de boom niet tegen. Nu was dit een geluidsfilm en dat was natuurlijk leuk, omdat je dan tevens de heeren bezig kon hooren. Maar zooals de heer Strijbos al zei, het is maar gelukkig dat er nog geen reuk film is uitgevonden Hebt u wel eens een Jan van Gent ge zien? Hü komt maar zelden voor op onze kust, maar 't is een heele meneer. Alsje blieft! Tip top gentleman, hoor! Of een havik? Een ransuil? Een kluut? Een boomvalk? Een lepelaar? Een visch- diefje? Een griel? Een kleine boschduif? Een nachtzwaluw? Een torenvalk? Moet u zien wat dat voor grappige diertjes zijn ai» ze 4 dagen oud zijn. Als ze 18 dagen zijn. komt er al wat model in. E11 vechtende kemphaantjes zijn ook alleraardigst, al houd ik voor mij niet erg van vechten. Van die aalscholvers moet ik u toch nog wat vertellen. Weet u hoe de jongen hun voedsel krijgen? Ze steken hun eigen kop in moeders strot en moedér is dan 00 vriendelijk om wat braak-bewegiingen te maken, waardoor het jong zijn voedsel krijgt, 't Idee, nietwaar, dat uw eigen baby met een haakpen bijvoorbeeld bij moedor in de keel zit te peuteren 0111 wat boeren kool met worst, die we 's middags gehad hebben, te kunnen bemachtigen Wat moet dat nu allemaal van die raaf en die aalschol vans en al die andere gekke beesten? Dat, geachte lezer, was een. film, die we Zaterdagmiddag in de Witte Bios coop zagen draaien. U moet weten, de Handels- en Kweeksohool-vereeniging men begrijpt al wat het is: de vereeniging van leerlingen dezer beide instellingen had den bekenden vo-geldeskundige en onderzoeker Jan P. Striibos gevraagd eens met zijn vogelfilms naar hier te ko men en die aan ons te laten zien, E11 daar voor waren de leerlingen van diverse scho len uitgenoodig'1, d.w.z. de hoogere klas sen, en die hadden zich dan ook geenszins onbetuigd gelaten, zoodat het er gezellig vol en warm 0111 te stikken was. Maar enfin, men moet er wat voor over hebben, nietwaar? We kregen er een gezellige cau serie bij natuurlijk; het was den heer Strijbos er voornamelijk om te doen ons eens iets omtrent den- vogeltrek te ver tellen. Eigenlijk zou men moeten zeggen, dat er omtrent dien trek nog bitter wrein.ig bekend is; men heeft door allerlei vernuf tige methodes al veel kennis omtrent de vogels opgedaan; men kent van vele hun leeftijd, hun levenswijze, men weet waar heen ze trekken, wanneer dat geschiedt, wanneer ze terugkomen en zoo meer, maar het essentieele der zaak: waaróm ze trek ken., wat die geheimzinniiinge drang betee- kent, dat weet men niet. Intussehen blijft de mensch rusteloos aan het vorschen en onderzoek; Duitscliland heeft zijn beroem de Vogelwarte op de Kurische Nohrung bij dé plaats Rositten, en sinds kort héb ben wij ook de onze. Trouwens, niet alleen de vogels trekken, ook van bisons, zalmen, haring en andere dieren weet men het, maar kent evenmin de reden. Het bovenstaande is slechts een zeer onvolledig beeld van wat wij dien Zater dagmiddag te zien kregen. Met ontzettend veel geduld zijn de opnamen gemaakt; we kregen eerst een serie plioto's, d.w.z. stil- staandé beelden van diverse vgels, toen een dretal flms, waarbij verschillende zeer ge slaagde opnamen van de vogels in hun da- geliiksch leven. In ons thans loopend feuilleton .Gongorilla" kan men lezen met welk een inspanning en zorgen zoo'n film- expeditie te kampen heeft: je kan nu een maal tegen een bonte kraai niet zeggen: „zit even mooi en glimlach een beetje", zooals u da tegen uw dochtertje zegt, dat gekiekt moet worden. Daarom te meer moeten wij het waaröee>ren wat hier be reikt werd. Enfin, de jongens en meisjes heblien het gewaardeerd, dat is vast. Ze hebben den heer Strijbos mr-t hartelijk handgeklap be dankt voor zijn leerzamen middag. De hr. Van Twisk had ze neg met een aardig voorfilmpje verrast: een mooi journaal, terwijl vve aan het slot nog een teekenfilm kregen, waarom weer braaf gelachen is. En 0111 hall' vijf stonden we weer op straat, net als de pygmeeën knipperend tegen het zonlicht. EEN ONGELUKKIGE VAL. Gisterenmiddag is de opperman Bak, werkzaam op het werk van den heer Duin- ker aan den Middenweg, met een steiger omgevallen. De .man kwam op een plat terecht en bleef bewusteloos liggen. Door personeel van de Lidwina-stichting is hij daarheen vervoerd. Vermeedelijk had de man een enkel gebroken. LUTHERSCHE MEISJES VEREENIGING. Lezing over Toyohiko Kagawa. Toyohiko Kagawa is een merkwaardige Japanner van onzen tijd, die als sooiaal en religieus hervormer reeds veel voor de geestelijke ontwikkeling van dit land heelt gedaan en nog doet. Over hem was het, dat ds. P. H. Borgers gisterenavond in het kerkgebouw der Luthersche ge meente, Weezenstraat, vertelde. De bate van deze lezingen reeds zijn meerdere gehouden komen ten voordeele van de kas der Luthersche Meisjesvereeniging. De vorige maal behandelde de spr. het bekende werk van de Scharten's »DeNar uit de Maremmen*. E11 op Maandag 27 Maart behandelt spr. een boekwerk van II. E. Fosdick, »Het Gebed*. Bestaat daar soms verband tussclien? zal men vragen. Ongetwijfeld. Voor eenigen tijd geleden sprak een Amsterdamsch predikant over een «sterke figuur*, die wij noodig zouden hebben. Nader ondervraagd, zeide hij hiermede te bedoelen een geestelijke figuur, iemand, die leiding zou kunnen geven aan ons geestelijk leven. Niet iemand, gekozen door het volk, maar door God gezonden. En 1111 is het merkwaardige, dat er, zij het dan ook in het verre Japan, zoo iemand is opgestaan: Toyohiko Kagawa. Hij heeft in zijn land een groote geestelijke bewe ging veroorzaakt. Kagawa heeft begrepen, dat de mensch- heid niet allereerst noodig heeft woorden maar daden. Spr. geeft allereerst een schets van de sociale toestanden in Japan, dat als in dustriestaat nog in een groeiproces ver keert. De bevolking neemt vrij snel toe. De landbouw geeft een poover bestaan, met het gevolg, dat de industrie goed- koope werkkrachten kan krijgen. De sociale toestanden stonden in Japan dan ook niet op gelijken voet met die in de meeste andere landen. De werkeloosheid is er groot, kinder arbeid neemt er een groote plaats in, de gezondheidstoestand was er slecht Op godsdienstig gebied is de verdeeld- gedacht. wikkelde hij zijn enorm evangelisatieplan voor 1 millioen christenen. Op interna- tj°naal gebied richtte hij op de christe lijke internationale van gebedsorganisatie. In Britsch-Indië en Canada vond deze beweging ingang. Ten opzichte van China neemt hij een verzoenend standpunt in en keurt de politiek van zijn land niet goed. Hij is tegen eiken oorlog, voor welk doel ook. Wij worden door Kagawa herinnerd aan figuren als de H. Franciscus, maar ook aan iemand als Alb. Schweitzer, de arts, die onder de arme negers ging werken. Kagawa is het niet eens met Tolstoy, die zegt dat in de bergrede het geheele christelijk geloof ligt opgesloten. Het christendom heeft méér in zich, zegt hij het heeft het kruis: de opoffering zelf van Christus, die voor ons stierf. Kagawa heeft ondanks zijn zwakke gezondheid een enorm aantal boeken en brochures geschreven. Met het voorlezen van enkele frag menten uit Kagawa's talrijke boeken en geschriften eindigt spr. zijn lezing. Wel duidelijk staat ons, naast de figuur van dezen Japanner, onze eigen armoede aan liefde voor oogen. Wat is ons Westersch christendom naast het zijne! Ach, dat ons arm Europa iemand als dezen Kagawa mocht bezitten De commandant der marine doet een beroep op „allen, die van goeden wille zijn". In afwachting van de beslissing, die de marinebonden door minister Deckers voor de keus gesteld zullen nemen, heeft de commandant der marine te Den Helder, vice-admiraal Brutel de laRivière, zich met een bekendmaking tot het per soneel gewend. Het (s.-d.) Volksbladdrukt deze be kendmaking af. Zij luidt als volgt Nu de minister van defensie persoonlijk aan de militaire bestuurders van het C.A.M.B.O. en van de bonden, welke het C.A.M.B.O. vormen, zijn eischen heeft medegedeeld ten aanzien van het zoowel rechtstreeks als zijdelings invloed oefenen door met name genoemde burgers op het vereenigingsleven in de Koninkl. Marine, acht ik het oogenblik gekomen om mij te richten tot het geheele beroepspersoneel, dat onder mijn bevelen staat, in't bijzon der tot allen beneden den rang van officier De minister laat allen, die hier te lande in die bonden zijn georganiseerd, een termijn van veertien dagen om aan die eischen volledig te voldoen. Ik acht het mijn plicht het geheele personeel met den meesten nadruk te wijzen op den ernst van den tijd, opdat niemand later zal kunnen zeggen, dat hij zich de zaken niet zoo ernstig had pag. Buitenlandsch Overzicht Feuilleton Radio-programma„2 Onze vischexport naar Frankrijk 2 Herstel van den goeden geest bij de Marine. Het debat op de inlei ding van gep. kol. Vos „2 De angstwekkende toestand in Europa Buitenlandsch overzicht) 1 Hevige aardbeving in Zuid-Cali- fornië. Honderden dooden en ge wonden «.8 Het bijwonen van nationaal-socia listische en andere fascistische vergaderingen is voor militairen verboden2 De passagiersschepen van den Rott. Lloyd zullen in het vervolg te Lissabon aanloopen2 Twee menschen overleden door 2 voedselvergiftiging Riiser Larsen's Zuidpool-expedi- tie mislukt 2 Tariefsverlaging in de bouwvak ken „2 Een proclamatie van Hitier tot S.A. en S.Sl. Herstel van den goeden geest bij de Marine. Een beroep van den commandant der Marine 5 Ernstig auto-ongeluk onder Hui zen. Drie personen gewond 7 Een protest van de Liberale Staatspartij tegen de antisemiti sche ophitsing in ons land «7 De vliegtocht van Smith opnieuw mislukt. In het gezicht van de haven gestrand?7 De Indische mail komt morgen (Woensdag) in ons land 5 Overval met berooving te Mij drecht 7 Omtrek nieuws 7 Marineberichten 8 Marktberichten i „8 Neen, geachte lezeres, dit geschiedde zonder badpakje. Hü bleef tijdens het ge heele proces „in de veeren". heid grootde inheemsche godsdiensten zijn het Shinto-isme, het Boeddhisme, het Confucionisme, beleden door de in- tellectueelen. Van alle geeft spr. een korte karakteristiek. Sinds de 16e eeuw is er ook het Christendom doorgedron gen, maar eerst in 1873 kwamen er open- lüke belyders daarvan. Thans, d.w.z. een tiental jaren terug, zijn onder de 64 mill. Japanners ongeveer een kwart millioen Christenen. Boven dien heerscht er groote verdeeldheid onder deze Christenen. Spr. vertelt dan levensbizonderheden omtrent Kagawa aan de hand van zü'n auto-biographie. Hy was de zoon van een welgestelden vader en een geisha en had reeds jong een sterke drang naar kennis. Na het hooren van een preek van een Christen leeraar, sloot hij zich by het Christendom aan. Toen liij 19 jaar oud was predikte hij 40 dagen aaneen op straat het evangelie, waardoor hij langen tijd ziek werd. Ster ker werd deze drang in hemhij besefte dat zyn iverk lag onder de armen en ellendigen en hy koos zijn woonplaats in de allerarmste wyk van Kobe, onder de paupers. Hij nam verschillende ontslagen ge vangenen in zyn woning op, en deelde zyn leven met hen. Hy leefde werkelijk naar de bergrede. Langzamerhand kreeg zyn werk bekend heid. Hij kon een klein lokaal huren. Hy studeerde twee jaar theologie in Amerika en trok, in Japan teruggekomen, weer naar dearbeiderswyk.Toen zyn eerste kind geboren werd, moest hij de wyk verlaten, stichtte een kliniek en zijn werk bx-eidde zich uit. Met verschillende uitspraken van Kagawa karakteriseert spr. dezen profeet en zyn sociaal inzicht. De oorlog heeft Japan schatten doen verdienen en ondanks dat feit heerschte er een groote armoede. De kindersterfte is er buitengewoon groot, met tal van cijfers geeft spr. voorbeelden van de achterlijkheid van het land. Kagawa heeft altyd weer een lans ge broken voor den arbeider en allerlei sociale hervormingen voerde hij in. Hy stichtte vakvereenigingen gebaseerd op religieuze beginselen. Hy werd ervoor gevangen genomen; in 1925 werd zyn ideaal om alle arbeiders in één vakver- eeniging op christelyken grondslag onder te brengen verwezenlijkt. Van geweld, bolsjewisme en socialisme moet hy niets hebben. Het ware communisme is de toepassing van de bergrede, is een van zyn uitspra ken. Ook op het platteland voerde hy zyn hervormingen in; er kwam een organisa tie van landbouwers. Coöperaties werden gesticht op zyn instigatie, weder op chris- telyke basis. Verder een groot studie fonds, en tal van andere dingen. Hy was dus allereerst een sociaal her vormer, maar ook op godsdienstig gebied hervormde hij. Hy kwam daardoor in botsing met de officieele kerken in. Japan, wie hij, nog jong, reeds haar gebreken Op dit moment wil ik er in't bizonder op wyzen, dat gij allen u geheel vrijwillig hebt verbonden voor den militairen dienst ter zee, en deze eischt een voortdurend besef van ondergeschiktheid naast onaf gebroken plichtsbetrachting, terwijl gy trouw beloofd hebt aan de Koningin. Ik verwacht en vertrouw, dat allen in die bonden georganiseerd zullen mede werken, dat binnen den aangegeven tyd aan de eischen van den minister is vol daan. Allen, die van goeden wil zün, roep ik op om meer dan ooit in de komende Marine Onderofficieren den -<en Febru- dagen het gezag te steunen in het vol- a 11 j?1-! Excellentie den Minister brengen van zyn moeilijke taak, mede jva".. ,ns^ j0nl ,n', te werken om zoo aan boord als by de *iet Onderhoud hetwelk op het inrichtingen en bovenal ook aan den wal, 1 Z,an Defensie plaats vond deelde de grootst mogelyke orde te handhaven, I Zyne Excellentie ons mede, dat het zyn opdat overal de dienst ongestoord voort-1 "Rdrukkelyk verlangen was, dat aan do gang hebbe en alle excessen worden 'functies, die de heeren de Nijs, v. d. Vaart, Dinsdag 14 Maart. V.A.R.A.-concert. Casino, 8 uur. Vergadering Vrije Groep Casino 8 uur. Donderdag 16 Maart. Oratorium „De Schepping", Geref, Zangver. „Halleluja", Ger. Kerk, Jiiliana* park, 8.15 uur. Zaterdag 18 Maart. Concert Stedelijk Muziekcorps, Casino,, 8 uur. vermeden. De meest stellige orders zyn gegeven om waar noodig het gezag in vollen om vang met kracht te handhaven. Intussehen reeds genomen hebben blijkens de communiqué's, hieronder op genomen. D« burgerambtenaren bij Marine-benden ontslagen. de Naar aanleiding van het door den Mi nister van Defensie op Maandag 27 Fe bruari j.1. aan de militaire leden van de hoofdbesturen van de Cambo-bonden ken v. Klaveren en Smith bij een of meer van de by het Cambo aangeloten bonden en deszelfs orgaan het Algemeen Marine Weekblad hebben, zoo spoedig mogelyk een einde werd gesteld, opdat elke zoo wel rechtstreeksche als zydelingsche in vloed van genoemde heeren op het ver eenigingsleven in de Kon. Marine op- houde te bestaan. Het Hoofdbestuur besloot naar aanlei ding van dit verlangen de leden te ad- viseeren„aanvaai'den". Op de daartoe door onze afdeelingen te Den Helder, Vlissingen, Rotterdam en Amsterdam belegde huishoudelijke vergaderingen werd dit advies met al gen is voldaan, aangezien anders het lid maatschap van de honden voor het ma rinepersoneel zou worden verboden, heeft het hoofdbestuur van den Bond van Ma rine-Schepelingen althans voor zoover dit in verhand met den korten termijn mogelyk was deze belangrijke aange legenheid in vergaderingen met de Eden doen bespreken. Algemeen was men van oordeel, dat liet van het hoogste belang moet worden ge acht, dat het organisatie-apparaat intact blijft en waar in de huidige omstandig heden dit voor het oogenblik alleen kan geschieden als aan het nadrukkelyk ver langen van den Minister wordt voldaan, werd instemming betuigd niet het advies van het hoofdbestuur om direct ingaand ontslag te verleenen aan bovengenoemde ambtenaren. Mede op grond van dit oordeel der leden en 11a het noodige overleg te heb ben gepleegd met de overige besturen van de bij het C.A.M.B.O. aangesloten honden, is besloten den Minister van Defensie te berichten, dat aan zyn ver langen is voldaan en met ingang van 10 Maart 1933 ontslag aan de betrokken amb tenaren is verleend. Voorloopige maatregelen zijn getrof- v xj 1 fen om de organisaties zoo goed moge- verweet. Hy ontwierp een 1 nnllioen-plan, bliiven fiinctionneerpn een plan, dat het aantal belyders van 1]Jk le aoen D11Jven lunctionneeren. baar gemaakte nadrukkelyk verlangen gemeene stemmen aangenomen, om zoo spoedig mogelyk een einde te stel- j Als gevolg van deze genomen besluiten len aan de functies, die de heeren J. H. i heeft het H.B. den beambte, den heer de Nys, P. S. van der Vaart, J. H. Smith 1 J. H. de Nys, op 10 Maart 1933 ontslagen, en W. van Klaveren bij genoemde bonden Ten aanzien van de heeren v. Klaveren vervulden, waarbij tevens werd bepaald, en Smith werd in het Cambo eenzelfde dat uiterlyk op 13 Maart 1933 bericht beslissing genomen. moest zyn ingezonden dat aan dit verlan- Over het ontslag te verleenen aan den den chr. godsdienst van millioen wilde opvoeren tot 1 millioen. Hy heeft getracht de jeugd te winnen en door evangelisee rend werk de kerk uit te breiden. Hü stichtte voor de jeugd de orde van de „Vrienden van Jezus", die in 1920 De bond van Marine onderoffi cieren onderwerpt zlcb aan de MInisterieelc besluiten. Zooals bekend mag worden geacht werd reeds 3000 leden telde. Daarnaast ont- het Hoofdbestuur van den Bond van heer v.d. Vaart heeft ons College geen zeggenschap, daar deze beambte is van den Bond van Marine Schepelingen. Op de hierboven aangehaalde vergade ringen der diverse afdeelingen van onze organisatie kwam 0. m. ook tot uiting dat het H.B. het volle vertrouwen van de leden heeft en werd het gemachtigd die maatregelen te nemen, welke een verder voortbestaan van de erganisatie mogelyk zoude maken. Besloten werd om ten aanzien van de nieuwe lynen waarlangs de organisatie zich in de toe komst zal hebben te bewegen, af te wachten hetgeen door Zijne Excellentie den Minister van Defensie zal worden beschikt, omdat momenteel niet bekend is welke maatregelen eventueel door Z.E. noodig zullen worden geacht. Ten einde eventueel bestaande mis vattingen over onze houding ten aanzien van de gebeurtenissen in Oost-Indië weg te nemen, verklaren wy uitdrukkelijk dat die gebeurtenissen door ons onvoor- waardelyk zyn en zullen worden afge- keurd. Onvoorwaardelijk stelt het H.B. zich op het standpunt, dat wij als onderofficier den plicht hebben in alle omstandigheden het wettig gezag te steunen. Naast het intensief vervullen onzer plichten als militair, zullen wij trachten met inachtneming van alle wettelijke voorschriften, de uit de leden komende billijke verlangens ter kennis van de daartoe bevoegde autoriteiten. Het Hoofdbestuur van den Bond van Marine-Onderofficieren.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 9