HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 23 MAART 1933. Kr„,°eïï„s ss Si— rsfe ssrztsaals heden ten Oost-ïndië. programma. S 20703 20812 29849 De marine-kweekschool. De film Morgenrot. Van links en rechts 462e STAATSLOTERIJ 462e STAATSLOTERIJ 1464 1504 1505 1599 Duitsehland geboren, waaraan gij, mijn-'moet men haar, en het onderricht gewei wordt heer de rijkspresident, sinds 30 Januari dig versobere^n ï^llenopi dej>.njdat het hoofdbestuur gemeend I dreigd worden, als de bioscoop het mid delpunt wordt van politieke agitatie. 1933 weer de^leiding hebt toevertrouwd, ten van een veel kleiner contingent in-I"uivertomii'ng ^an^de'film Morgen- Wij mannen van deze nationale regee- landschev™nrmin'ister rot zoolang de internationale betrekkin- Duitsthland erkennen w.l en »u run roet l'",' "kunmlf itggen. Dej Ken zelfde besluit is genomen ten «an- beinr°fSl» «k.Theeft het Volk het' "di^oo^enSm"^ splSng v.n zien. ven de film Potemkin. welker ver. huwelijk voltrokken tussehen de symbolende marine, nu een jaar of zeven geleden, tooning reeds onmiddellijk "ahet uit- van de oude grootheid en de jonge kraeht ligt nog versch hl het gljeugmI de nu- u- &,r h% hoofdhe- ""on hS*we..hlikdro de nieuwe n.t.o- dT ar,illértstisS opleiding naar de tro- stuur van den Bioscoophond tegen- nale regeering voor de eerste maal voor pen zenden. Vice-admiraal Goossen, me gegaan, den nieuwen Rijksdag treedt, betuigt zij zag, dat Indië de dure Europeesche sehe- haar vasten wil om het groote hervor- pelingen niet kon betalen, dacht hen mingswerk van de complete reorganisatie kunnen vervangen door militie en van het Duitsche Volk en rijk ter hand langrijke uitbreiding van het aantal te nemen. De nationale regeering ver wacht van de partijen der volksvertegen woordiging dat zij na een noodperiode van 15 jaar zich moge verheffen boven de eenige grenzen van een doctrinair partij politiek denken, om zich ter beschikking te stellen van de ijzeren noodzakelijkheid die onze beweging deed geboren wor-^^L,Pi^^W„c,_ den Wij willen de eenheid van den geest aan boord van het flottieljevaartuig „iua J g. 1r 1 IJA rlo fnon 7AP1 te be- in- um«viui"ö landers. Men kreeg toen, volgens de deiensie grondslagen, 2400 Europeanen en 2900 inlanders; door de bezuiniging is dit in gekrompen tot 2000 Europeanen en 2300 inlanders. Laatstgenoemden zijn dus nog in de meerderheid. Had men vroeger de simpele opleiding en den wil van de Duitsche natie herstel len. Wij willen de eeuwige fundamenten, krachten en waarden van ons volkswezen handhaven. Wij willen de organisatie en de leiding van den Staat weer aan die beginselen onderwerpen, die in alle tijden de voorwaarde van grootheid bij alle vol ken waren. Wij willen de tradities van ons volk, en zijn cultuur in deenioedigen eerbied koesteren als onuitputtelijke bron van innerlijke kracht, en als mogelijke vernieuwing in droeve tijden. Wij willen het vertrouwen in de gezonde en natuur lijke beginselen verbinden met een vast heid in de politieke ontwikkeling naar binnen en buiten. Wij willen een hechte regeering vor men die aan ons volk weer een onge schokte autoriteit zal geven. Wij willen ons oeconomisch leven herstellen, dat zijn nut bewezen heeft voor ons en andere vol ken. Wij willen het primaat der politiek herstellen die geroepen is den levens strijd der natie te organiseeren en te lei den. Wij willen oprecht trachten allen bijeen te brengen die met ons van goe den wille zijn en diegenen onschadelijk te maken die mochten probeeren het volk te benadeelen. Wij willen een waarachtige gemeenschap opbouwen uit de stammen, standen en beroepen en zelfs uit de vroe gere „klassen" van het Duitsche volk. Uit boeren, burgers en arbeiders moet weer ontstaan een eensgezind volk dat weer geloof en vertrouwen stelt in zijn eigen cultuur, eer en vrijheid. Tegenover de wereld willen wij, met in aanmerking neming van de offers die wij zelf gebracht hebben, oprechte vrienden zijn van den den vrede die eindelijk de wonden zal heelen onder welke nu alle volken lijden. De regeering van de nationale verhef fing is besloten haar voor het aangezicht van het volk aanvaarde taak tot een goed einde te brengen. Daarom treedt zij heden voor de Rijksdag in de hoop in dit lichaam een steun te zullen vinden bij de vervul- ling van die taak. Moogt gij, mannen en vrouwen als vertegenwoordigers van het volk het teeken van den tijd herkennen en meehelpen aan het groote werk van de nationale verheffing. In ons midden bevindt zich een grijs aard. Wij verheffen ons voor u van onze zetels, heer veldmaarschalk! Driemaal hebt gij gestreden op het veld der eer voor het lot en de vrijheid van ons volk. Als jonge luitenant in den rok des ko- nings, als bevelhebber in den wereld oorlog en daarna. U hebt de opkomst van het rijk beleefd na den grooten kanselier, gij hebt ons geleid in den grooten strijd dien het lot ons in feilen strijd heeft laten doorleven. Vandaag wil de Voorzienigheid dat gij opnieuw de beschermer zult zijn van de nieuwe verheffing van ons volk. Dit is voor ons allen een symbool voor de onver woestbare levenskracht van ons volk. Moge de Voorzienigheid ons ook nu die moed en volharding verleenen die tot her stel van onze eenheid noodig zijn. Dit wil len wij beloven aan het graf van onzen grooten Koning". taram" voldoende voor de toen zeer bescheiden carrière der inlandsche sche pelingen, die, behoudens een enkele uit zondering, geen „gezagsdragers" werden toen het perspectief voor hen zich ver wijdde, moest althans de schoolsche (tech nische) opleiding aan den wal geschie den. Waarom, vraagt de „J.-B. nu de Kweekschool door omstandigheden is ge sloten, haar niet opgeheven? Waarom een met de praktijk hand aan hand gaan de opleiding niet aan boord gegeven? Waarom het inlandsche contingent van het vlootpersoneel niet aanmerkelijk ver minderd? HET GEVAL VAN SCHOOLGELD VERDUISTERING TE SEMARANG. De Raad van Justitie heeft de zaak be handeld tegen bekL J. L. G. D., beschul- Blnnenland. DOOR EEN PAARD DOODGESLAGEN. Maandagmiddag toen de zoon van den veehouder P. J. Blauw te Heer-Hugo- waard een paard, dat eenigen tijd op stal had gestaan, aan den teugel langs den middenweg liet draven en B. het paard wilde omdraaien, passeerde juist het 11- jarig zoontje van den heer C. Leeghwater. Het paard sloeg met de achterpooten, waardoor het kind werd geraakt en op slag werd gedood. BRAND TE HERPEN. Door brandstichting. Maandagavond omstreeks elf uur be merkten eenige surveilleerende mare chaussees, dat brand was ontstaan in de digd van verduistering 'van school- en woning van Verweyst aan den Bosch pensioengelden als beheerder van de zen- rand te Herpen Zij waarschuwden de be- dingssclKwil K laten gedurende het tijd- w=die b,*d»JI... percee konden vak 1928—1930, tot een bedrag van 1800. De eisch luidde zes maanden gevangenis straf. Uitspraak 28 Maart. VERDRONKEN. Het lijk van den korporaal-bottelier J. Posthuma, die bij het terugkeeren van passagieren uit een roeiboot viel, is door een officier van het gouvernementsvaar tuig „Valk" opgemerkt. Het stoffelijk overschot is te Tandjong-Priok begra ven. HET AUTOBUSVERKEER OVER DEN AFSLUITDIJK. Een pleidooi voor opheffing van een te dure Inrichting. De „Java-Bode" stelt in een hoofdarti kel de vraag, wat men beginnen moet met de Kweekschool voor inlandsche sche pelingen te Makassar, nu een belangrijk deel van het personeel onbetrouwbaar is gebleken? De „Ind. Courant" gaf onlangs een be rekening, volgens welke daar, voor de op leiding van 60 lichtmatrozen en 40 leer ling-stokers geëmployeerd waren: 11 officieren, 14 Europeesche onderofficieren, 15 Europeesche korporaals, 23 Europeesche minderen, 4 inlandsche onderofficieren, 14 inlandsche korporaals, 29 inlandsche minderen en 14 inlandsche bedienden. Voor het onderwijs, voor zoover niet gegeven door marinepersoneel, was nog gerekend op 2 hoofdonderwijzers, 1 on derwijzer en 3 inl. onderwijzers. Daar op de begrooting voor 1933, na Krachtige bezuiniging, voor de Kweek school nog 339.250 werd uitgetrokken, kost de opleiding van eiken kweekeling per jaar dus rond 3400, terwijl die van een adelborst bij het „Instituut" in Ne- per jaar op rond 3700 zou vergelijkt de land '2e ,N-V- Ufa Filn Maatschappij mede te 950 Orkes^°ncert. l ae 'and- deelen. dat Ha 10.15 Hoorspel. derland komen, De „Java-Bode Hl macht, waar toch ook inlanders worden opgeleid voor de artillerie, de genie, enz.; dit geschiedt op de juiste wijze: in dé korpsen zelve, met de praktijk vooraan. Men moet eens vergelijken hoe huisves ting, soldij, voeding, enz. dezer adspirant- matrozen zijn, en hoe die van de land macht daarbij afsteken. Men mag dit niet handhaven, meent het Bataviasche blad, en ook als men de Kweekschool niet geheel wil opdoeken, Begint 11 April. Het ligt in het voornemen van de N.V. Algemeene Transportonderneming (A.T. O.) den autobusdienst over den afsluitdijk van het IJselmeer op Dinsdag 11 April a.s. te beginnen. Het »Hbl.« schrijft: Zooals men weet heeft de A.T.O. de concessie gekregen. Het ligt in het voor nemen der directie de bussen om de twee uur te laten loopen met een rijtijd van drie uur en 35 minuten. Aanvankelijk was men voornemens voor dezen tocht in bedrijf te stellen groote met fauteuils geriefelijk ingerichte touringcurs, maar daar de toeganswegen tot den afsluitdijk nog niet voltooid zijn, wordt het bedrijf verplicht den dienst met lichter mate riaal, dat langer over de route doet, aan te vangen. Juist eergisteren ontving men te Utrecht van de zijde der Zuiderzee werken bericht, dat het nog wel tot het najaar zal duren voordat een volledig en onbeperkt vervoer over den dijk kan wor den toegelaten. Wat de dienstregeling betreft kan wor den medegedeeld, dat de eerste bus uit Alkmaar vertrekt om 6.55 uur en ver volgens om de twee uur op den zelfden tijd. Deze tijd is zoo gekozen, dat aan sluiting wordt gegeven op de electrische treinen uit de richting Amsterdam en Haarlem, die 15 minuten voor het ver trek van de A.T.O. bus uit Alkmaar aan komen. De laatste bus vertrekt uit deze stad om 18.55. Een soortgelijke dienst- regelinh is ontworpen van Leeuwarden uit, waar de eerste bus om 6.55 uur ver trekt. De laatste bus, die daar aankomt, bereikt de stad om 22.30, hetzelfde tijd stip waarop in Alkmaar de laatste bin nenrijdt. Reizigers voor Amsterdam vin den dan nog aansluiting. Ten slotte kunnen wij nog berichten, dat de A.T.O. het voornemen heeft te Breezand, een plaatsje halverwege den afsluitdijk, een kort oponthoud in te leg gen. Er komt een autobus-station met behoorlijke autillage, zoodat men zich daar even kan vertreden, terwijl een buf fet gelegenheid geeft er consumptie te gebruiken. De hoofdzetel van den dienst wordt gevestigd te Alkmaar, waar een garage aan het station wordt ingericht. Voorloopig wordt de dienst onderhouden met zeven bussen. Dc Nederlandsche Bioscoop bond verbiedt verdere vertoonin gen van Vrijdag a.s. af. Het hoofdbestuur van den Nederland- schen Bioscoopbond heeft in zijn Dins dag gehouden vergadering besloten, aan verlaten. De woning is geheel in de asch gelegd. Er bestaat tussehen de bewoners van het verbrande huis en een buurman een veete. Korten tijd geleden heeft de laatste op zijn tegenstander eenige scho ten gelost. De marechaussees te Grave stellen thans een onderzoek in naar de oorzaak van den brand. HET HAKENKRUIS. En zijn gevolgen te Amsterdam. In de Teitzstraat te Amsterdam had een nog schoolgaand jongmensch voor het raam van zijn slaapkamer, die aan de straatzijde ligt, een hakenkruis gehan gen. Dat heeft de ergernis gewekt van een aantal bewoners uit de buurt. Toen het jongmensch Maandagmorgen uit school kwam, werd hij opgewacht en kon hij zeker aan den lijve hebben gevoeld, dat een dergelijke demonstratie niet ieder welgevallig is. De politie kwam echter tijdig tusschenbeide en bracht den jongen naar zijn woning. Inmiddels was het publiek toegestroomd dat een dreigende houding begon aan te nemen. De politie werd daardoor ge noodzaakt handelend op te treden. Met den gummistok werd een charge gemaakt en het publiek verspreid. Het hakenkruis was inmiddels verwij derd. POLITIERECHTER TE ALKMAAR Beentjes te zwak voor nationale feestweelde. Alvorens zich te wijden aan revolution- nair gedoe en belasting-aangelegeniheden, had de Politierechter zich vooraf nog ts interesseeren voor den nederigen persoon van N. C. Th. A., 'n pensionaris van de toekomstige jeugdherberg, als de grijsheid zal moeten wijken. Deze heer A. is eigen lijk een stakker, die in gewone omstandig heden geen kip zal aanvallen, doch indien hij verkeert onder de suggestie van koning j AlcohoL, kan het lam soms in een leeuw veranderen. Vooral op feestgetijden, zoo als Nieuwjaar, 31 Augustus en 8 October, j is de verleiding hem te zwaar. Zoo had hij ook op 1 Januari in beschonken toestand den agent Heijdenrijk bii zijn overbren ging naar het politiebureau nogal wat last bezorgd en stond hü op 20 Febr. te recht ter zake wederspannigheid. Het scheen echter, dat veel aanleiding bestond consideratie te gebruiken en werd djn heer Wiiggers opgedragen een reclassee- ringsonderzoek in te stellen. De voornaamste belanghebbende bleek echter aan de dringende invitatie niet te hebben voldaan. Volgde dus opnieuw aan houding tot a.s. week. De belastingfuik geopend. Het nadeel van een reservebroek. Met een ijver, een meer belangrijk juri disch strafwerk waardig, werd daarop aangevangen, onder auspiciën van mr. Wesseling, uit Utrecht, den Rijks-advo caat, met de behandeling van niet min der dan 51 diverse belastingzaken. Een dozijn liefhebbers waren persoonlijk pre sent om hun belangen te behartigen. Zij kwamen opgedoken uit alle windstreken van ons arrondissement. Eén hunner was het slachtoffer, omdat hij zijn rijwiel plaatje in zijn Zondagsche broek had laten zitten. Het is ook dwaas om er meer dan één broek op na te houden. Het geeft niets dan last. De uitreiking der prijzen volgt hier onder: Overtreding Inkomstenbelasting. Pieter B., werkman, Den Helder, 8. boete of 5 dagen; Pieter C., winkelier, Den Helder, 8.boete of 8 dagen; RoeL D. Makelaar, Den Helder, 8; boete of 8 dagen. Het betrof hier het niet tijdig inlegeren van een aangiftebiljet. werkman, Schagen, dagen; Wouter W., der, 5.boete of 5.— boete of 5 werkman, Den Hel- 5 dagen. Wegenbelasting. Klaas D., monteur. Den Helder, ƒ8.— of 4 dagen; Corn. den H., landbouwer. Broek op Langendijk, 12.boete of 6 dagen; Engelinus L., smid, Wieringen, 8.— boete of 4 dagen; Gerrit v. d. 21 Maart. - Sedert de vorige opgaa. zijn nog de volgende opgaven van can didaten voor de Tweede Kamerverkiezin gen binnengekomen: No. 53. Lijst W. Z. Jansen, 54. Lijst A. J. van der Ziel 55. Lijst W. D. S. van Suriname allen ten doel hebbend de verminde ring van het aantal politieke groepen in loodgieter, Broek op Langendijk, f 5.—'de Volksvertegenwoordiging; Rijwielbelasting. Joh. B., werkman, Schagen, 5. boete of 5 dagen; Jan K., marinier, Den Helder, 5.boete of 5 dagen; Jan K., schoenmaker, Schagen, 5.boete of 5 dagen; Anth. G. K., waschknecht, Den Helder, 5.boete of 5 dagen; id, id.; Harm K., grondwerker, Wieringen, 5. boete of 5 dagen; Harm K., grondwerker, Wieringen, 5.boete of 5 dagen; Adr. M., werkman, Schagen, 5.boete of 5 dagen; Klaas M., werkman, Hoorn, 6.— boete of 6 dagen; Piet P., schipper, Zuid- Scharwoude, 5.boete of 5 dagen; Ru- dolf P., ijsventer, Den Helder, 5. boete of 5 dagen; Sytse R., arbeider, Texel, 5.boete of 5 dagen; Dirk S., zonder beroep, Den Helder, 5.boete of 5 dagen; Fr. v. S., werkman, Den Hel der, 5.boete of 5 dagen; Corn. Sp., r&diO' VRIJDAG 34 MAART. Hilversum, 1875 m. 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 4-oo VARA, 8.00 VPRO, 11.0012.00 VARA 8.00 Grammofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Grammofoonpl. 11.10 P. J. Kers Jr.: Onze keuken. 11.40 Declamatie door A Bouwmeester. 12.00 Omroeporkest o.t.v. N. Treep en gram mofoonpl. 2.00 Voordracht door Mar. van Dam. 2.30 Vervolg concert. 3.00 Grammofoonmuziek. 4.00 VARA-Kleinorkest o.l.v. P. Duchant. 4 50 Kinderuur. 5.30 Orgelspel J. Jong. 6.15 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 7.00 Causerie over Sowjet-Rusland door Blumberg. 7.20 De Flierefluiters o.l.v. P. Tiggers m.m.v, Joh. Lammen (bas). 8.00 Cursus door Ds. G. v. Duyl. 8.300 Concert door Cor Kint (viola d'amore). 9.00 Causerie door Prof. R. Casimtr. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Causerie door Ds. E. D. Spelberg. 10.45 Grammofoonplaten. 11.0012.00 Grammofoonmuziek. Huizen, 296 m. J. programma, verzorgd door d;n Algemeen KRO. 8.009.15 en 10.00 Grammofoonpl. 11.3012.00 Voor zieken en ouden van dagen. 12.15—1.45 Sextetconcert en grammofoonpl 2.00 Grammofoonpl. 3.00 Orgelconcert. 4.00 Solistenconcert. 5.00 Grammofoonpl. 5.30 Orgelconcert. 6.30 Lezing. 7-45 Orkestconcert m.m.v. harpiste. deelen, dat de vertooning van de filin Iorgenrot in de op Vrijdag e.k. aanvan gende nieuwe vertooningsweek te Am- nroionnró a" Haag en «otterdam niet ge- vonlu n-iag worden en dat de film voorloopig niet verder in ons land in roulatie mag worden gebracht Het hoofdbestuur stelt ziéh op het standpunt, dat de algemeene belangen en de waardigheid van het Nederlandsche k enJ?losfoopbedrüf, niet welker zorg het hoofdbestuur statuair belast is, be- 5 Hoorspel. 11.00 Vaz Dias. 11 0512.00 Concert uit Den Haag. ZATERDAG 35 MAART. Hilversum, 1875 m. VAR A-uitzending. 8.00 Grammofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. in de V ARA-KIeinorkcst o.l.v. man (declamatie). 12.00 Concert door „De Notenkrakers", oj.v. D. Wins en grammofoonpL 2'oo Zenderverzorging. 2.15 Grammofoonpl. 2.50 Radio-technische causerie door Ir. H. Kunst. 3.10 Concert door „VARA-Mandoline-Ensem- ble" o.l.v. J. B. Kok en grammofoonpl. 3.50 Muzikale causerie door P. Tiggers. 4.30 Causerie door I. de Lange. 4.50 Concert door „De Flierefluiters", o.l.v. H. de Groot, m.m.v. Alb. de Booy (zang), en grammofoonpl. 5.40 Literaire causerie door A M. de Jong. 6.00 Concert door „De Notenkrakers" o.l.v. D. Wins. 6.30 Kees Pruis, aan den vleugel M. v. d. Waag. 6.45 Uitz. voor den Bond van Volkstuinderst Causerie door J. P. v. 't Hof. 7.00 Orgelspel door C. Steyn. 7.15 Kees Pruis. 7.30 Vervolg orgelspel. 7.45 Toespraak door A. de Vries. 8.00 Interlocale bonte avond. 10.30 Uitz. voor de Vakgroep Broodbezorgers. M.m.v. het VARA-Tooneel o.l.v. W. v. Cap- pellen, A. de Booy (zang), J. Jong (orgel) en grammofoonpl. 11.00 Vaz Dias en VARA-Varia. 11.1512.00 Grammofoonpl. Huizen, 296 m. KRO-uitzending. 8.009-15 en 10.00 Grammofoonpl. 11.3012.00 Godsd. halfuurtje. 12.151.45 Trioconcert en grammofoonpL 2.00 Jeugdhalfuur. 2.30 Kinderuur. 4.00 Grammofoonpl. 4.10 Populair concert. 5.15 Esperantonieuws. 5.30 Vervolg concert. 6.206.40 Lezing. 7.10 Kath. RVU. 7.45 Causerie. 8.00 Orkestconcert, ca. 8.458.50 Vaz Dias. 9.30 Schlagermuziek. 10.00 Voordracht. 10.20 Vervolg concert. 11.00 Vaz Dias. 1.0512.00 Grammofoonpl. boete of 2 dagen; Jan P., bollenkweeker, Anna Paulowna, aangeh. tot 10 April; Hendrik T., bollenkweeker, Anna Pau lowna, 12.— boete of 6 dagen; Jb. v. d. V., reiziger. Den Helder, 10.boete of 5 dagen; Gerrit W„ zadelmaker, N. Nie- dorp, 12.boete of 6 dagen. Verspreiding van het beruchte opruïngs- pamflet Alarm voor de daad" te Den Helder. Op de Poiitiezitting werden de nog voorradige verspreiders van het bekende blauwe pamflet, getiteld „Alarm voor de daad" en wel de hoeren Roelf D., 'n 35- jarig stempelaar uit Sohagerbrug, echt genoot van moj. Hil'k Sch., die de vorige week voor een dergelijk feit terecht stond, alsmede zijn kameraad Lietze B. uit Wie ringen, beide verstokte dienstweigeraars en overtuigde anti-militaristen, voor den strafrechter geleld. Verdachten vertoefden in het Huis van Bewaring ter zake ver denking van opruiing door middel van een strooibiljet, waarin werd' opgeruid tot ver schillende strafbare feiten, zooals diefstal, vernieling, huisvredebreuk en opstand tegen het gezag, zulks in de veelbewogen dagen van het treurig avontuur met de „Zeven Provinciën". Deze beide verdachten, later gevolgd door een derde exemplaar, ontkenden de verspreiding, wel erkenden zij in het be zit te zijn geweest van dergelijke biljetten, doch hadden deze niet uitgereikt. Dit was wel geschied door zékeren La Ros, der Dritte im Bunde, 'n werkman uit Wierin gen. De verdachte B. had later na zijn arrestatie de in zijn bezit zijnde biljetten handig verstopt in de zich in de politiecel bevindende krib. Hij was toen aanvanke lijk op vrije voeten gesteld, doch later, toen de truc met de biljetten aan het licht kwam, weer gearresteerd en in voorloopige hechtenis gesteld. Deze zaak was ditmaal nogal breed op gezet. Verdachte Roelf Dr. werd verdedigd door mr. Buiskool van Schagen en L. B. door mej. De Zeeuw uit Rotterdam, pleit- ster in een vorige zaak. Mr. Buiskool verzocht het verhoor van een drietal getuigen a décharge, waaron der gezegde heer La Ros. De publieke tribune was weer flink be zet met belangstellenden,, die kennelijk konden worden beschouwd als geestver wanten van de personen op de zondaars- bank. Hun aanwezighedi gaf echter geen reden tot aanmerkingen. Verdachte B. had de vrijheid, wegens zwakte te mogen blij ven zitten. Een tweetal marineschepelingen, de ser geant en korporaal der mariniers, de heer Hoeve en de heer v. d. Berg, wonende in het bloemenkwartier te Den Helder, had den de verspreiding bemerkt, een pamflet ontvangen en de politie gewaarschuwd. Omtrent de herkenningsteekenen kon men het absoluut niet eens worden. Zelfs moesten petten en hoeden worden opge past en de pet van Roelf Dr., die in het Huis van Bewaring was achtergebleven, per expresse worden opgehaald. Na een langdurig onderzoek, waarbij ook de beide verdedigers zich niet onbetuigd' lieten, werd de officier in dé gelegenheid gesteld zijn vordering voor te dragen en bleek het, dat de vertegenwoordiger van het O. M. genegen was te erkennen, dat het misdrijf in vereeniging niet was be wezen., maar niettemin hield de officier nog voldoend motief over om tegen Leder 3 maanden gevangenisstraf te vorderen. Mr. Buiskool besprak uitvoerig het ka rakter van he tpamflet en kwam tot die overtuiging, dat het hier niet anders gold dan toelaatbare propaganda voor een id'ee. Pleiter vermeende voorts, na de verkla ring van den getuige a charge onder de loupe te hebben genomen, dat het overtui- (Niet officieel) 1ste klasse, 3de lijst Trekking: van Woensdag: 22 Maart 1933 n r\r\n HOOGE PRIJZEN 20.000.14916 1.000.— 8203 13737 400.— 7364 7608 17718 200.— 7838 8059 100.— 10063 10405 11098 11998 15472 Prijzen van 20. 22 86 103 109 166 175 212 294 347 360 366 370 392 403 ,15 762 831 901 968 1032 1129 1165 1166 1176 1195 1214 1222 1392 1414 1418 1424 1456 1473 1480 1609 1723 1730 1816 1851 1953 2179 2196 2242 2261 2394 2474 2606 2693 2697 2701 2723 2733 2856 2896 2945 2966 3007 3013 3111 3119 3128 3165 3175 3289 3534 3623 3739 3758 3769 3846 3998 4018 4054 4093 4100 4285 4377 4486 4520 4591 4667 4695 4733 4734 4735 4757 4763 4802 4899 4908 4928 4997 5007 5143 5245 5273 5309 5365 5391 5421 17393 5587 5963 6209 6650 6888 7058 7622 8134 8423 8777 8938 9222 9785 5643 6043 6276 6673 6904 7234 7688 8140 8470 8805 9000 9301 9854 5663 6084 6330 6717 6942 7304 7721 8164 8484 8813 9081 9507 9932 5686 6072 6389 6719 6955 7329 7819 8246 8575 8816 9129 9516 9933 5717 6105 6459 6735 6963 7404 7835 8271 8592 8822 9180 9631 9950 5719 6122 6506 6796 6968 7475 7843 8368 8608 8873 9196 9685 9964 1961 2489 2742 3055 3367 3881 4311 4699 4836 5239 5461 5867 6144 6540 6815 6988 7560 8006 8384 8619 8883 9206 9703 228 525 1119 1247 1605 2039 2522 2777 3105 3524 3908 4349 4706 4873 5243 5536 5960 6146 6567 6886 7021 7613 8071 8402 8680 8892 9207 9736 J0012 10125 10129 10168 10261 10280 10320 10349 10429 10435 10490 10506 10519 10529 10594 i?ToS 10819 10821 10833 10836 10974 10900 11251 11374 11402 11407 11478 11493 11496 11547 11716 11779 11787 11841 11894 11905 11934 11954 11975 12039 12114 12122 12128 12150 12231 J2253 12260 12269 12280 12297 12331 12346 12365 J2378 12446 12457 12516 12548 12553 12x82 12597 iortoo 12721 12723 12750 12808 12995 13007 13021 Joo? 18°41 13053 13083 13084 13122 13196 13*^58 13546 ïüii "«9 1 üïl ]3490 S 13767 13799 62 13713 13733 13760 13810 13877 13881 13894 13972 14045 14233 14302 14513 14519 14536 I4590 ltsfo 14678 mS 14874 14924 14977 15038 15118 16477 16O2Q 15248 15313 15320 15326 15376 14741 }5456 15474 15592 15686 15689 iöSlS 15961 16097 16102 16138 16249 16314 108^1 i6379 16422 16437 16445 16479 16522 i«5oo J2S2? 18645 18648 16685 16691 16694 16729 16732 16771 16783 16811 16818 16362 16872 16887 16944 16947 17004 17033 17140 17171 17253 1736? 1.7375 17400 17425 17427 17428 17436 17453 17466 ï-7593 17726 17766 17817 17826 17828 18013 18074 18129 18158 18192 18421 18431 18570 18670 18668 18695 18743 18776 18795 18837 18849 18904 18918 18930 10°20 19051 19093 19100 19149 19171 9192 19299 19252 19283 19369 19396 19444 9445 20019 ga? sss ssss as H Continubedrijven: 531 j T©l. 339; uchant, R. QEBRAQE^ RQSBEAF No. 56. Lijst D. W. Hendriekx 57. Lijst J. de Witt 58. Lijst C. Molenaar, alle ten doel hebbende de bestrijding der kleine partijtjes; No. 59. Lijst R. Mulder 60 Lijst J. C. de Vos 61. Lijst W. C. van den Berg, alle ten doel hebbende de opheffing van het parlement. No. 62. Landelijke Bond voor het Uit vaardigen van een Verbod van Venten van Ongediplomeerde Pinda-Chineezen (twaalf kieskringen). No. 63. Nationale Beweging voor het Openhouden van Banketbakkerszaken tot des avonds 9 uur. No. 65. Nationale Beweging voor het Openhouden van Banketbakkerszaken tot des avonds half 10. No. 66. Anti-crisisbeweging. 67. Anti-Contigenteeringsunie. 68. Anti-Nieuwe-Wetten-Federatie. 69. Verbond van Culbertsonnianen. 70. Democratische Vereeniging. 71. Democratische Unie. 72. Democratische Bond. 73. Democratisch Verbond. 74. Democratische Federatie. 75. Democratische Groep. 76. Democratische Groepeering. 77. Democratische Club. 78. Democratische Kring. 79. Kring van Democraten. 80. Nationale Vereeniging. 81. Nationale Bond. 82. Nationaal Verbond. 83. Nationale Federatie. 84. Nationale Groep. 85. Nationale Groepeering. 86. Nationale Kring. 87. Nationale Club. 88. Vrijzinnige Debatingclub Cactusliefhebbers. 89100. Kleinere groepen minder politiek belang. Messieurs, faites votre jeu! van van gend bewijs zeer zeker niet was geleverd en hier kon worden toegepast het bekend» spreekwoord: In dtabro pro reo! Met een verzoek tot invrijheidstelling en het uit spreken van het vertrouwen in een recht vaardig en billijk vonnis, eindigde verde diger zijn eloquente rede. Hierop kwam Mej. mr. De Zeeuw aan het woord. Pleitster sloot zidh in verschil lende punten aan bii het betoog van mr. Buiskool, sprak haar twijfel uit over het onaanvechtbare der getuigenverklaringen, leverde nog eenige tamelijk scherpe cri- tiek i.z. de dagvaarding en eindigde met voor haar cliënt vrijspraak te verzoeken met onmiddellijke invrijheidstelling. Hierop volgde de onvermijdelijke re- en dupliek, waarna de politierechter in een uitvoerig vonnis beide verdachten veroor deelde, ieder tot 3 maanden gevangenis straf. De invrijheidstelling werd gewei gerd. De verloren zoon teruggekeerd en mild behandeld. Hierop stond terecht de derde en laatste pamflettist in den persoon van den 32-ja- rigen los werkman P. v. E. te Den Helder, thans gedetineerd. Ook hü had pamfletten verspreid en aangeplakt. Zü'n versprei dingsmethode was zeer eenvoudig. Hii had een pak biljetten in de lucht geworpen er. was trouwens geheel van zijn revolution- naire ideeën teruggekomen. Had spiit dat hij er mee begonnen was. De officier, zeer clement gestemd,, eischte 1 maand met 1 dito aftrek. Vonnis conform en verdiaohte in vrijheid gesteld, tot voldoening van zijn verdediger, mr. Eeoen, die in zijn pleidooi nadrukkelijk te kennen gaf de wensche- liikheid dat het gezag zou worden gehand haafd. Hierna sluiting om half acht. (Niet officieel) 1ste klasse, 2e lHst Trekking van Dinsdag 21 Maart 1933 HOOGE PRIJZEN 5.000.2235 2.000.6384 1.500.— 15622 19519 f 1.000.— 8370 200.920 100.— 4628 10425 10939 Prijzen van 20. 8 44 93 127 158 182 301 308 409 416 417 455 508 522 659 705 742 823 i®1? 929 949 955 087 1003 iSoi 1068 1095 1113 1219 1542 1851 I773 1791 1797 1819 1894 1994 2128 2251 2230 2343 2616 2830 2883 2930 3052 3196 3303 3415 3505 3511 SQ7i 3714 3720 3765 3771 3974 3992 4019 4021 4022 4041 4138 4425 4972 5327 5672 5911 6001 6454 6742 7150 7571 7881 8015 8531 9133 9654 4236 4537 5024 5337 5732 6014 6498 6807 7180 7582 7887 8148 8555 9234 9696 4289 4576 5042 5376 5741 6097 6519 6838 7252 7621 7899 8182 8593 9369 9806 4305 4583 5086 5410 5737 6135 6525 6899 7285 7704 7914 8188 8604 9427 9940 4359 4662 6134 5489 5823 6163 6583 7001 7321 7706 7931 8199 8687 9502 9955 230 287 479 487 840 868 1009 1014 1254 1256 1538 1564 1875 1876 2348 2420 3088 3137 3568 3569 3911 3950 4077 4087 4363 4366 4392 4777 4926 4938 5240 5289 5302 5597 5600 5606 5842 5857 5891 6327 6397 6435 6598 6661 6663 7070 7110 7133 7451 7455 7527 7725 7831 7847 7954 7973 7997 8324 8459 8461 8718 8862 8900 0574 9614 9653 9962 10040 10066 iniofl {2!24 10202 10227 10237 1°345 1°420 inaas inon« ,19471 10484 10560 10665 10726 10816 Ï?S84 11081 11088 11096 11125 11212 11S9« Uo62 11282 11334 11385 11436 11449 11908 Jm? 11801 11025 H845 11883 11895 19959 ina^J ,2 44 12059 12127 12155 12200 12809 iSrln 12478 12573 12612 12728 12761 12787 1717a 2897 12939 13089 1SH2 43131 13168 13567 Ï3"£D IE 1 13235 13317 13425 13440 13541 13895 ï?no« J2240 13700 13723 13781 13793 13822 13QRn i?nQB 13858 13885 13889 13907 13961 13968 1446a 14253 14295 l4364 14381 14385 14421 147?4 1^9«f ,^99 14534 14566 14617 14662 14689 15106 l!907 14945 14986 15002 15069 15090 15632 15R9B ,15146 15180 15255 15282 15477 15502 15860 ieoQQ 707 15744 15793 15809 15832 15855 160Q6 16??o 15032 15992 16°13 l6030 16077 1694? ï?9?9 JE 65 16181 16195 16199 16206 16222 16484 ieaal J5?54 10421 IC130 16436 16481 16483 16600 166"o 18517 16520 16521 18531 165t» 16964 S ,£®58 16663 16730 16794 16846 16852 17326 5™ 17023 17050 17107 17157 17209 17226 17590 175Q4 JÏÏJ8 17368 17432 17510 17511 11580 17796 I7ans 17807 17657 17727 17732 17789 18228 189 59 JZnSS 17893 17906 17908 17981 179« 18527 1B?7? Jo?™ 18298 18310 18440 18442 184 18723 18776 ?Q772 18597 18609 18650 18655 18721 19158 inT?? inoH 18803 18811 18813 18968 I9097 19311 1979? 19218 19225 19282 19292 1930i 19574 1965n l9375 19453 19484 19495 19522 19919 19992 19762 19767 19783 19858 1991* 20178 909M i9961 1"63 19983 20087 20154 "0166 9065? 20306 20313 20344 20358 20396 "0904 20925 20903 29689 20704 20759 208 Verbeteringen le klas le lyst: 11517, m. z. 11577.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 2