TOBRALCO NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WiERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. Oost-indië, mwumk Dc machtigingswet in Duitschland aangenomen met groote meerderheid van stemmen. - Geen uitstel van de ontwapeningsconferentie. De Britsche ingenieurs in Rusland. Bezuiniging bij Defensie. in 50 dessins, kleur-eoht, - wasch-echt, 55? §15 per ejt GEMBERBROOD Alleen bij C0R KRIGÉE. f 0.25. Verdraag geen rugpijn. FEUILLETO'N 7253. EERSTE BLAD ZATERDAG 25 MAART 1933 CQURAriT Abonnement per 3 maanden by vooruitbet.: Heldersche Courant fl.50; voor a"'°'vna' Breezand, Wieringen en Texel f 1.65 finnen- and 2. Nederl. Oost- en West Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en ovenge.landen f3.20. Losse nos. 4ct.; fr.p.p.flct. Zondags!lad resp. O.oO 0.,Q, f 0. i0,f 1.Modeblad resp. f 1.20, fl.50, fl.50, f 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst! dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. io ct. p. adv. extra) Bewjjsno. 4ct. De nieuwe Duitsche regeering weet van aanpakken, dat is ongetwijfeld een van haar goede eigenschappen. Om kwart 0ver drie Donderdagmiddag werd de niiddagzitting van den Duitschen Rijks dag, die precies een uur en een kwartier had' geduurd, geschorst tot 's avonds 8 uur om het Centrum in de gelegenheid te stellen zich te beraden over de regee ringsverklaring van Hitier, die hij dien middag had uitgesproken en zijn stand punt te bepalen tegenover de machti- wet, sloot Göring de vergadering met de volgende woorden: in Duitschland werd overhandigd om de uit Duitschland gevluchte Amerikaan- sche Joden in Palestina op te nemen. De Amerikaansche rabbijnen hebben Maandag 27 Maart a.s. tot vastendag ver klaard. Maandagmiddag zal een protest demonstratie worden gehouden met een groote openluchtmeeting in Madison Square Garden. Het Verbond van Christelijke kerken heeft eveneens een protest naar liet Anie- gingswet. Het resultaat van een en ander en gingen, het Horst Wessel-lied zin- is geweest dat het (entrum s avonds gend, uit elkaar. Voor de Krollopera had voor de machtigingswet heelt gestemd, zich een groote menschenmenigte verza- zoodat deze met441 tegen 94 stemmen in meld. Hitier verscheen op het balkon van derde lezing definitief werd aangenomen, het gebouw en hield een korte toespraak. Er tegen waren natuurlqk de sociaal- Hij werd langdurig toegejuicht, democraten. I Later hield de Duitsche Rijksraad een In zijn regeeringsverklaring heeft Hit- vergadering ter behandeling van de Ier o.a. gezegd, dat hij de kwestie van het machtigingswet, waarin eenstemmig deze herstel der monarchie, gezien den heer- Wet werd goedgekeurd schenden nood onder het volk, niet ge schikt voor discussie acht. Een poging tot oplossing van dit pro bleem op eigen houtje in de afzonderlijke De ontwapeningsconferentie wordt landen zou hij als een aanslag op de een- niet uitgesteld zooals „De Duitsche Rijksdag van het nieuwe rikaansche Staatsdepartement gezonden, nationale Duitschland, heeft in effectie- Bijna alle Joodsche zaken zullen Maan- ven arbeid in enkele uren een prestatie ('aR gesloten blijven. De boycot-actie van volbracht waartoe een vroegere Rijksdag1 Duitsche goederen blijkt in de practjjk in jaren niet in staat geweest zoii zijn.niet zoo makkelijk uitvoerbaar te zijn, aan- De president bedankt alle fracties die deelgenomen hebben aan dezen opbou- wenden arbeid. De nationaal-socialisten brachten den Rijkskanselier na zijn succes een ovatie gezien de Amerikaansche export naar Duitschland grooter is dan de Duitsche import in Amerika. Wèl zijn hij de Duit sche scheepvaartmaatschappijen tal van boekingen voor passage of bevrachting ingetrokken. Ook een groot gedeelte van de Ameri kaansche radioprograms zullen Maandag a.s. aan de anti-semistische vervolgingen in Duitschland zijn gewijd. post voor de vertraging geen schuld trof. „Er is bljjkbabar een censuur ingesteld" schreef hij want een paar dagen geleden ontving ik een viertal pakken tegelijk; „toegelaten" stond er op den adresband.' De redactie van de Nw. Rott. Crt. tee kent hierbij aan, dat art. 164 al. 2 van de Indische Staatsregeling luidt: „In Ne derland gedrukte stukken worden onbe lemmerd toegelaten, behoudens ieders verantwoordelijkheid, volgens regelen bij ordonnantie te stellen." Engeland dreigt met een in- BE VERJAARDAG VAN PRINSES JULIA NA. heid van het rijk beschouwen. we Donderdag - meldden. De algemeene commissie van devoorwaardelyke invrijheidstelling van de burgerlijke rqksdienaren. Op 1 Mei na 1 uur 's middags Zondagsche dienst bij leger en vloot. In de Legerorders is opgenomen een verband met de viering van den verjaar- winisterieele kennisgeving,. waarbij in dag van Prinses Juliana dit jaar op 1 voervcrbod voor Russische goe- ^ei' *s bepaald, dat dien dag na 1 uur i dienst als op Zondag zal worden verricht. Hetzelfde geld voor de onder het de- Naar Reuter meldt, zal alleen de on- partement van Defensie ressorteerende Het is de taak der regeering om zoo- j ontwapeningsconferentie is Donderdag- wel in liet belang van Duitschland als ochtend bijeengekomen om overeenkom- geheel de wereld het communisme uit te stig het voorstel van president Hender- roeien. Dit is echter een interne aange- son te beraadslagen over verdaging van legenheid van Duitschland. 1 <je conferentie. Particulier initiatief moet bevorderd Toen Henderson de mogelijkheid ter worden en alle valuta-experimenten zul- discussie bracht om de werkzaamheden len vermeden worden. De regeering zal van de conferentie tot na Paschen op te den Duitschen boer steunen en alle noo- schorten, vroeg tot groote verrassing nie- dige maatregelen ter bestrijding van de mand het woord. werkloosheid nemen. De Rijkskanselier Henderson liet toen stemmen en onder zag het belang van den uitvoerhandel groote hilariteit van de geheele vergade- stellig in. j ring werd vastgesteld, dat geen enkele De eer der natie, de eer van ons leger, gedelegeerde zijn stem voor opschorting het ideaal der vrijheid moeten voor het der werkzaamheden had uitgebracht. m„de diplomatieke betrekkingen. Duitsche volk weer heilig worden, zoo Henderson verklaarde daarop, dat de zeide de rijkskanselier. Het Duitsche werkzaamheden voortgezet worden en volk wil met de wereld in vrede leven, dat Vrijdag de algemeene discussie over Daarom juist wil de regeering strijden het Britsche ontivapeningsplan zou be tegen een scheiding der volken in twee ginnen. categoriën die der overwinnaars en die De corr. van de „Nw. Rott. Crt." te gevangen genomen Britsche ingenieurs in Rusland zonder dat zij zich aan een vonnis zullen hebben te onderwerpen, door de Engelsche regeering beschouwd worden als een bevredigende regeling van het geschil met de Sowjet-unie dien- j aangaande. Indien deze bevredigende regeling niet tot stand komt, overweegt 0Dnieuw met on da„.n vpr]pn„d de Engelsche regeering een invoerverbod°Pmeuw met M üaëen verlengd te leggen op goederen uit de Sowjet-unie, ingaande 17 April te middernacht, wan neer het handelsverdrag tusschen beide landen zal zijn afgeloopen. Dit behoeft niet noodzakelijk te leiden tot een breuk DE ZAAK-SNEEVLIET. De gevangenhouding weer ver lengd. Naar men aan de Nw. Rott. Crt. meldt, is de gevangenhouding van Sneevliet HERDENKINGSPOSTZEGEL. Ook in Ned.-Indië, Suriname en Cura- Qao zullen postzegels verschijnen, gewijd aan de herdenking van Willem den Zwij- - iÖO]1 De Engelsche regeering is steeds van oordeel geweest, dat de heele zaak door de Russische regeering om redenen van staat is uitgevonden, en dat de gearres teerden volslagen onschuldig zijn. Het Russische gezantschap deelt mee, WETSONTWERP OP OPENBARE VERVOERMIDDELEN. De minister van Waterstaat heeft uk5 uun. van ue „rvw. rvuii. v^n. ie dat wpt«nntwnrn hp- der overwonnenen. De nationale regee- Genève meldde Donderdagavond aan zijnI (a Sowjets hebben aangeboden om iTrctr^Pn tp ^npr1in 1 ring is bereid elk volk de vrienschaps- j blad: drie van de vier gearresteerden, die zich ,e„e5_SlSJl_do® „!n. de hand te reiken dat bereid is het treurigej De redenen waarom van verdaging tot n°S in hechtenis bevinden tegen borg- verleden eindelijk definitief af te sluiten, na Paschen is afgezien, zijn niet ver te tocht op vrije voeten te stellen Slechts indien weder vertrouwen zal zoeken. De omverwerping van de ver heerschen onder de volken, kan de nood dagingsplannen is toe te schrijven aan der volken worden gelenigd. Daarvoor de ontstemming die de kleine entente en acht de regeering noodzakelijk: Polen tegenover het plan van Mussolini 1. een volledige autoriteit wat betreft en MacDonald gevoelen. Zooals vandaag de politieke leiding in hinnenlandsche j bekend werd, had Henderson dezer dagen aangelegenheden ten einde het vertrou- j het kleine bureau der ontwapeningscon- wen in de stabiliteit der verhoudingen teferentie over een verdaging geraad- herstellen. pleegd, niet op eigen initiatief doch op 2. De verzekering van den vrede door grond van een telefonisch verzoek hier- de werkelijke groote naties op langen toe van Sir John Simon na zijn terug termijn door het onderling vertrouwen heer uit Rome. tusschen de mogendheden. in het officieele communiqué aan de 3. De besliste overwinning der grond- pers over de biieenroeping dei' algemeene slagen van het gezond verstand op econo-1 commissie vanochtend was bovendien misch gebied en een algemeene interna- aangeduid, dat een verdaging wensche- tionale vermindering van de herstelschul- j ]p zou kunnen zijn in verband met de den en onmogelijke financieele verplich- besprekingen van Rome en waarschijn- tingen. I lijlc nog volgende gedachtenwisseling De regeeringsverklaring, waaruit we tusschen eenige mogendheden, hier en daar een greep genomen hebben, was over het geheel genomen verzoe ningsgezind. Een knappe prestatie is ongetwijfeld geleverd, waarvan een heel wat verheffen der indruk uitgaat dan van de Rijksdag zittingen onder het vorige regiem, toen de heeren elkaar met stoelen en inktpot ten bombardeerden en elkaar uren lang BE JODENVERVOLGINGEN IN DUITSCHLAND. Amerikaansche actie. Donderdag werd! door 20.000 Joodsche oudstrijders te New-York een protestbe- stonden uit te schelden, waardoor prac-1 tooging gehouden naar het Raadhuis, tisch werk onmogelijk werd. I waar den burgemeester van New-York een Na de stemming óver de machtigings- protestmotie tegen de Jodenvervolgingen TOEZICHT OP SOCIAAL-DEMO CRATISCHE LECTUUR. Het Volksraadlid De Dreu heeft in verband met de late ontvangst van Het Volk en de tijdschriften de Sociaal-Demo^ craat en Socialistische Gids aan de regee de richting van gelijkmaking van concurren- tievoorwaarden voor openbare middelen van vervoer, zijn departement heeft ver laten. STEUN AAN ROGGE. Een wetsontwerp tot het verleenen van steunuitkeeringen aan roggeverbouwers is ingediend. Vier millioen gulden is uit getrokken. STEUN VOOR FRUIT EN GROENTENKWEEKERS. Ingediend is een wetsvoorstel houden de een garantie-regeling voor fruit- en Commissie van onderzoek in gesteld. Blijkens een legerorder is bij beschik king van den minister van defensie, ten einde te doen nagaan, in hoeverre bij de door het departement van defensie res sorteerende diensten en inrichtingen enz. van de landmacht de organisatie van het burgerpersoneel (ambtenaren, werklie den enz.) kan worden verminderd, een commissie van onderzoek ingesteld. In de commissie zijn benoemd: gep. luit. kolonel der artillerie J. Kloosterhuis; luit. ter zee le kl. J. W. A. Heijdt, werk zaam bij het departement van defensie en de hoofdcommies bij het departement van defensie B. J. Hoogewoning. De opdracht aan deze commissie luidt: le. na te gaan: a. hoe de organisatie als bovenbedoeld voor de verschillende diensten, inrichtin gen, enz. van de landmacht zou behooren te zijn; b. welk personeel den dienst zou be hooren te verlaten; c. welk personel eventueel in de plaats zal moeten komen van personen die voor i vrijwillige dienstverlating in aanmerking wenschen te komen. j 2e. hare bevindingen telkens, naar- 1 mate zulks mogelijk is, aan den minister 'mede te deelen. NIEUWE BAD- EN ZWEMINRICHTING TE ALKMAAR. Naar wij vernemen zullen B. en W. in de op 30 dezer te houden gemeenteraads vergadering voorstellen doen om met de N.V. maatschappij voor Zwembadenhouw te Amstei'dam voor den duur van 50 jaar een overeenkomst aan te gaan voor het stichten en exploiteeren van een nieuwe bad- en zweminrichting met gelegenheid voor het nemen van luchtbaden. De ex- plotatie sluit in ontvangsten en uitgaven op 18.000. Buiten den grond, die voor een canon van enkele guldens wordt op genomen zullen de stichtingskosten met inbegrip van een restaurant en een wo ning voor een badmeester 110.000 be dragen. De inrichting zal worden aangelegd nabij het Sportpark op een terrein van ongeveer 1 ha. Het bassin zal 25 bij 75 m zijn, te verdeelen in drie gedeelten, ter wijl er voorts een afzonderlijk bassin voor kinderen, van 15 bij 25 m zal wor den aangelegd. Het Prov. Waterleiding bedrijf zal dan het water leveren, aange zien het bronwater, dat van een diepte van 40 m wordt verkregen door de ge zondheidscommissie ongeschikt word ge acht. Er zal gelegenheid worden gegeven voor afzonderlijk baden voor dames en heeren, maar ook voor gemengd baden. Verkrijgbaar bij: Let op naam op den zelfkant Vraagt onze Stalen-collectie ring gevraagd of deze bladen eerst door gr0entenkweekers. Productiebeperking de politie in worden gezien, zoo ja, welke in het uitzicht gesteld, nummers niet aan de abonné s mogen worden uitgereikt en op grond van welke bepalingen de aanhouding dezer druk werken plaatsvindt. In de schriftelijke STEUN VOOR KIPPENHOUDERS. vraag wordt de wettigheid van dezen maatregel betwijfeld en verzocht aan de toepassing een einde te maken. In de sociaal-demacratische pers hier te lande is enkele dagen geleden plaats gegeven aan een briefkaart van een abonnée te Soerabaja, die meedeelt over het niet ontvangen van Het Volk gerecla meerd te hebben, waarbij bleek dat de Ingediend is een wetsvoorstel houdende een garantie-regeling voor kippen- en eendenhouders; een garantie van 5 mil lioen uit te betalen als de eierprijs be neden 2.80 daalt. UITVOERING GELDSCHIETERSWET. Bij gemeentelijke geldschiet-1 banken geen hoogere interest dan bij particuliere instellingen. De minister van hinnenlandsche zaken heeft aan de verschillende colleges van Ged. Staten een brief gezonden betref fende de uitvoering van de op 1 Maart j.1. ten volle in werking getreden Geld- schieterswet. Aan dezen brief ontleenen wij het volgende: Ik moge, voor zooveel noodig, onder uw aandacht brengen, dat bij Kon. be sluit van 13 Januari j.1. een algemeenen maatregel van bestuur is afgekondigd, houdende vaststelling o.m. van de inte resttabellen, bedoeld in art. 31, en van de maximum-informatie-kosten, bedoeld in art. 32 der wet. In verband met de omstandigheid, dat de reglementen van gemeentelijke geld- schietbanken de goedkeuring van uw col lege behoeven, moge ik als mijn meening te kennen geven, dat het alleszins aan beveling zou verdienen, in dien uw col- j lege er op toezag, dat de in die regle menten opgenomen bepalingen omtrent de voorwaarden, waarop geldsommen ter leen zullen worden verstrekt, niet er toe zouden kunnen leiden, dat de geldleener in bepaalde gevallen meer zou hebben j te betalen, dan de particuliere geldschiet- I banken ingevolge bovenbedoelde tabel len in overeenkomstige gevallen mogen i vorderen. Tiet behoeft geen betoog, dat zulks al heeft de wet de gemeentelijke geldschietbanken niet aan bepaalde in terest-maxima willen binden hoogst ongewenscht zou zijn. VECHTENDE JONGENS. Te Amersfoort geraakten Donderdag avond twee 15-jarige jongens aan het vechten. De 15-jarige H. kreeg van een vriendje een mes en stak daarmee den evenouden G. in den buik. Ernstig ge wond is G. naar het St. Elisabeths-zie- kenhuis gebracht. Blijf flink en gezond! Verdraag geen rug pijn, aanvallen van duizeligheid, onnatuurlijke vermoeidheid, rheumatiek, isschias, spit, urine- stoornissen, blaaszwakte, bezinksel in de urine! Deze verschijnselen wijzen er op, dat het bloed niet behoorlijk gefiltreerd wordt en dat gij dringend Foster's Rugpijn Pillen noo dig hebt. Verwaarloozing maakt de zaak erger urinezuur en andere schadelijke onzuiverhe den kunnen zich dan in het bloed ophoopen en schade aanrichten in alle kwetsbare deelen van het lichaam. Gij kunt niet gezond worden, alvorens de verzwakte organen in den rug, welke zorg dragen voor de zuivering van het bloed, weder gezond en sterk zijn. En het beste middel daar toe zijn Foster's Pillen. Dit speciale middel heeft duizenden hun gezondheid hergeven. Waarom zoudt gij hmi voorbeeld niet volgen? Foster's Rugpijn Pillen zijn verkr. bij alle drog'sten enz. a I.1.75 en 3.per doos. door MARTIN JOHNSON. 13) We kwamen in een vallei, de inboor lingen verdeelden zich in groepen en hier geloofde ik voor de eerste maal, dat er kans van slagen zou zijn. Zij gingen de gorilla's omsingelen, twee derde van het gezelschap ging in het oerbosch, terwijl 2U' die bleven, ongeveer honderd meter ^PR, aan de bergzijde, gingen vrijmaken. nder het werk praatten zij aan een stuk °oor. Na een half uur konden we de ja- Rers hooren, die de plaats hoe langer hoe «Tm lnsl.?ten- Zij kwamen dichter en hter bij, er was echter nergens een gorilla te bekennen. Toen kwam een in boorling haastig vertellen, dat er zich menschapen bevonden op een mijl afstand van de achterhoede. We haastten ons terug te keeren en toen we op den af stand gekomen waren, dat we hen kon den hooren, werd er wéér een poging gedaan om de kolonie te omsingelen. Echter steeds geen gorilla's te zien! We derom een nieuw bericht! De gorilla's waren gevlucht over een hoogen hfeuvel op een verren afstand; Osa en ik wilden er mee uitscheiden, doch de inboorlingen waren nu zóó opgewonden, dat ze geheel vergeten schenen te zijn, dat we al ver> scheidene uren aan het loopen waren. We dachten, dat we op grooten afstand van ons uitgangspunt gekomen waren en ziende, dat de geheele jacht een misluk king was geworden, gaven we Pawko be vel, de jachtexpeditie stop te zetten. We gingen den terugweg aanvaarden en be reidden ons voor op een langen tocht. Doch in minder dan een half uur waren we al in het kamp. We hadden schijnbaar steeds in een crkel rondgeloopen. De Witt was rustig thuisgebleven en kwam le voorschijn om onze gevangen gorilla's te „bewonderen", doch ik keek hem j slechts even doordringend aanhet geen voor het oogenblik voldoende was.... Den volgenden morgen regende het' nog steeds. We brachten onzen tijd nut tig door met het onderzoeken van gorilla schedels, die men ons te koop had aange boden. Ik nam een half dozijn mee, voor 't Amerikaansche Museum voor Natuur lijke Historie. Des middags namen we een wagen en reden ongeveer tien kilo meter ver. We lieten den auto stoppen en gingen zonder gids het oerwoud in. Na tien minuten vonden we een troep gorilla's, die, zoo gauw ze ons roken, de vlucht namen. We deden geen moeite ze te volgen, doch maakten opnamen van de prachtige bergpanorama's, de begroeide heuvels en ook van het oerwoud. De drie dagen, die nu volgden, patrouilleerden wij vergezeld van onze gidsen zeven-en- veertig mijlen langs de wegen, en overal in het kreupelbosch vonden wij gorilla sporen. Eenmaal zagen we drie troepen op onze wandeling, die drie uren ge duurd had. We kwamen moeilijk vooruit en ik geloof, dat we niet meer dan zes mijl in dien tijd hadden afgelegd. Men kan feitelijk niet meer dan twee mijl per uur in dit moeilijke bergland loopen. Blanken waren in deze streken een vreemd verschijnsel. Inboorlingen kwa men van mijlen ver geloopen met speren, pijl en boog en horen, om ze te verkoo- pen. Twee stamhoofden kwamen uit ver schillende richtingen. Ieder zeide, dat er op zijn terrein een aantal gorilla's woonden. Ik begon nu te begrijpen, dat dit gorillaland zich veertig mijl van Oost naar West uitstrekte en ongeveer zeven en—veertig mijl van Noord naar Zuid. Dit beduidde meer dan achttienhonderd vier kante mijlen menschapenland. Er moes ten wel minstens twintigduizend gorilla's in Alumbongo huizen. Op zekeren morgen hadden wij een on aangenaam avontuur. We zagen een plant, die mij bekend voorkwam, en waarvan ik den wortel uitrukte, om even te proeven. Osa nam ook een stukje. Ter wijl we op den wortel kauwden, was het alsof onze mond plotseling in vlammen stond. We spuwden den wortel dadelijk uit, maar het brandende gevoel werd steeds erger. Ook onze keel scheen al aangedaan. Door wat water te drinken, om den mond te verfrisschen, werd de pijn dragelijk. We hoorden later, dat er menschen gestorven waren door het eten van deze plant, die er zoo onschuldig uitzag. Een hoeveelheid geconcentreerd sap van dezen wortel wordt door de in boorlingen gebruikt om hun pijlen mee te vergiftigen. HOOFDSTUK XIV. In het volgend hoofdstuk vertellen de reizigers, hoe zij erin slaagden twee go rilla's levend te vangen. Hun doel is, ze mee naar Amerika te nemen, ten behoeve van wetenschappelijk onderzoek. De Bel gische regeering zij bevinden zich in Belgisch Congo gaf later toestem ming ze te behouden. Nadat de dieren gebonden waren, aldus gaat de verhaler verder, deden ze geen pogingen meer om te ontsnappen. Ze wa ren eerder angstig en ze keken ons smee- kend aan. Twee pracht-èxemplaren wa- ren het, in een schitterende conditie, de grootste die men tot nu toe heeft kunnen vangen. Ze wogen meer dan honderd pond. Onze jongens kwamen er zonder ook maar een schrammetje af. Wij had- I den prachtig werk geleverd, de dieren waren tusschen takken gehangen en zoo naar de vrachtauto's gebracht. In het kamp maakten we een flinke kooi voor hen, in een auto. De jonge gorilla's na- j men het geval nogal filosophisch op. We gaven hun te drinken, werder wat aard appels en ander voedsel en het smaakte hun best. We moesten maar steeds naar de dieren kijken en we begrepen nauwe lijks dat het ons werkelijk gelukt was ze te vangen. Indien het ons zou gelukken de gorilla's levend naar Amerika te brengen, wisten we, dat we hoogst belangrijk ma teriaal verzameld hadden voor vergelij kende zoölogische studies. Dien avond was het feest in het kamp. De jongens kregen 'n flinke fooi en we tracteerden po thee, suiker en sigaretten. De stemming was vroolijk, behalve voor onze arme Tum- bu, die wel trachtte mee feest te vieren, doch veel tez wak was. Ze kroop in Osa's armen en bleef daar rustig liggen. We wisten nog steeds niet wat het arme dier j scheelde en vonden geen enkel medicijn, waarop het reageerde. Den geheelen nacht hoorden we weer gorilla's bij het kamp. Ze sloegen zich op de buik en riepen de gevangen dieren. Deze gaven antwoord. Het gesprek duurde den ge heelen nacht, het was voor ons een be wijs, dat de apen er werkelijk een taal op 11a houden. Hetgeen ons ook verwon derde, was de aanhankelijkheid, die de dieren elkaar onderling betoonden. Een paar leden hunner familie waren verdwe- nen en de overigen stelden ernstig be lang in hun lot. Gedurende den nacht liepen Osa en ik op den weg, toen we j steeds gorilla's in het bamboe hoorden. methode hadden gevolgd. Men schiet ge woonlijk het moederdier dood en maakt zich dan meester van de jonge dieren. Deze hadden we echter gevangen, zonder mensch of dier ook maar een haar ge krenkt te hebben. Met tegenzin verlieten we den volgenden morger. het kamp om verder te filmen. De jonge gorilla's aten met smaak bananen en aardappelen. Ze keken tevreden rond en lieten zich zMfs door ons, door de tralies heen, over den rug streelen. Spoedig daarna verlieten we ons kamp en vingen vroolijk den terug- toch aan, ons verheugend in de aanwinst van ons gezelschap. Dit was eigenaardig, daar menschapen ides avonds gewoonlijk al slapen. Wel jzesmaal gingen we nog naar de jonge gorilla's kijken. Voor een deel was dit wel de trots van den eigenaar, doch ik moet tevens bekennen, dat ik bevreesd was voor een massa-overval, uit wraak van de overgebleven dieren, op ons, hun belagers. Vermoedelijk hadden we het vangen der gorilla's vlugger ten uitvoei kunnen brengen, indien we de gewone Wij eindigen hiermede deze reisbe schrijving. De film, die naar aanleiding van deze reis ontstónd, en waarvan wij bij het begin van deze publicatie reeds een en ander vertelden, zal binnenkort alhier worden vertoond. EINDE

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1