mff Tm mi rdv cfi'opro^r m HFI DHRSCHE COURANT VAN DINSDAG 28 MAART 1933. HOOfl) PIJN als.neüralgischê aandoening ASPIRIH helpt steeds Bij KONIJN, Tel. 339, Gelardeerde Ossenlever De Joodsche boycot van Duitsche goederen. Van links en rechts VlIdlUIIVHU »CI KI w- - j 20 tabl. 70 cfs. en oraniezakies van 2 tabl. a 10 ets. gen geven, waar de wolf zich nu w eer be vond. Er werd krijgsraad gehouden eu besloten werd te trachten den wolf 111 te sluiten. Dank zij de aanwijzingen van üb toeschouwers wisten de in één bepaalden tuin staande achtervolgers, dat de wolf op dat oogenblik vier tuinen verder zat. Men maakte daarop twee groepen. Eén "roep begon over de schuttingen naar dien vierden tuin te klimmen, terwijl de twee de groep door het huis naar buiten ging, over de straat naar het pand en in dezen tuin moest men dus naast den wolf uit komen. Kordaat klom men over de schei dende schutting, juist op het oogenblik dat de eerste groep over de tegenover ge legen heining van tuin nummer drie kwam geklauterd. Het plan was goed, de uit werking was ook goed, maar de taktiek van den wolf was beter. Dit zat inmiddels in tuin nummer zesOpnieuw begon de aehtrvolging. In dien tusschentijd verscheen de direc teur van de Diergaarde, dr. Kuyper, ten tooneele en zoodra hij Ket dieft' zag werd ook de laatste twijfel omtrent de identi teit weggenomen. Het was de wolf! Er werd besloten een andere, nog betere strategie te gaan voeren. Een paar kloeke mannen werd opgesteld in den tuin, welke in den hoek ligt, aan de zijde van het Noordplein en de Noordmolenstraat. De achtervolgers maakten een omtrekkende beweging, zoodat de wolf thans inderdaad ingesloten raakte. De eerste groep bleef muisstil op haar plaats en de andere be gon hijgend heining na heining te nemen. De wolf spaarde zijn krachten als een man verscheen bovenaan de schutting van den tuin, waarin het dier zich bevond, nam hij een bedaard sprongetje en stond weer een tuin verder. Maar zoo sprong hij toch langzamerhand naar den hem gezetten val. Nog een tuin en nog één.Toen sprong hij in een hoektuin. Iemand wierp een jas naar het beest. Raak!.De wolf had de jas over den kopEven bleef hij staan, om de jas af te schudden, maar een kloeke man was al bij hem.... Een greep. Hij had den wolf. De toe schouwers aan deze zijde begonnen te ap plaudisseren. Dat was voor hen, die niet konden zien, wat er gebeurd was het tee- ken voor een luid gejuich. Maar zij juich ten te vroeg, want juist toen dr. Kuyper met twee oppassers den tuin in kwam, rukte de wolf zich los, een sprong en de jacht kon van voren af aan beginnen. In een oogwenk tijds was de wolf weer een paar tuinen verder. Toen werd zijn verdere voortgang gestuit, doordat hij in een tuin belandde, waarin een paar man nen stonden. Terstond keerde hij naar den vorïgen tuin terug, maar daarmee ging hij in de richting waar al weer zijn achtervolgers een paar heiningen verder kwamen aan- geklauterd. Naar links kon hij niet, want aan de zijde stonden de huizen en naar rechts.Gaarne hadden wij hier onder het mom van bescheidenheid verteld van onze heldendaden, want aan die recht 91 zijde stond de schrijver van dit verhaal, moederziel alleen op een loodsje en vóór hem in den tuin stond de wolf, gereed tot den sprong...Helaas moet de schrijver bekennen, dat hij op dat oogenblik zijn ambtsijver verfoeide en dat hij haastiger dan ooit zijn jas uittrok, niet om daarmee den wolf te vangen, maar om er mee U> zwaaien, als een toreador in de arena en dat zijn: allee, vort! weinig overtuigend klonk. G elukkig bedacht de wolf zich, hij keer de zich om, wandelde de tuin door en ging kalm het trapje op naar een veranda, waar niemand stond. De keukendeur stond uitnoodigend wijd open. De bewo ner van het bedreigde pand stond vier tuinen verder te roepen, dat men die dern dicht moest doen, maar niemand gaf aan die roepstem gehoor.... De wolf keerde weer op zijn schreden terug. Op dat oogenblik kwam de eerste achtervolger in den tuin. De wolf sprong over de schutting, maar ziende dat ook daar mannen stonden, draaide hij zich terstond om en opnieuw ging hij over de schutting. Hij kwam toen terecht op heji plaatsje, dat ligt tusschen pand 12 aan de Noord-Molenstraat en den tuin van d.vfc pand. Tusschen plaatsje en tuin naast een laag hekje, waarin een doorgang is uit gespaard. De wolf liep zoo dicht moge lijk langs dit hekje naar den uitgang, maar daar naderde behoedzaam de eer ste achtervolger, met zijn jas uitgespreid in handen. Weer een worp, een greep en weer was het raak. Den 21-jarigen A. G. van den Berg van den Diergaardesin gel komt de eer toe den wolf te hebben ge vangen. Kordaat heeft hij hem bij het nek vel gegrepen en stevig vastgebonden. Een van de eersten, die hem kwam hel pen was dr. Kuyper. Weldra waren er ook de beide oppassers bij, die met elkaar den wolf vakkundig beet grepen. Even poseerde men voor de fotografen. Toen werd het gereed gehouden hok er bij ge haald en met een hoeratje werd de wolf erin gedaan. Onder enorme belangstel ling werd het hok op een sleeperswagen geladen en in draf ging het naar de Dier gaarde. De jacht heeft van goed zes uur tot bjjna kwart voor acht geduurd. BRANDSTICHTINGSAFFAIRE TE WORMERVEER. Wij ontvingen een lijvige brochure, open brief aan den Minister van Justitie, door den heer Joh. de Boer Dz. te Wor- merveer geschreven ter zake van een ver- oordeelend vonnis, destijds aan zijn broe der Albert de Boer opgelegd betreffende (vermeende) brandstichting, waarvoor ge noemde Albert de Boer tot een jaar ge vangenisstraf is veroordeeld. In dezen open brief, evenals trouwens in een reeks couranten-artikelen, in Zaan- sche bladen verschenen, worden buiten gewoon ernstige beschuldigingen uitge sproken jegens autoriteiten van rijk en gemeente (meineed, opzettelijke verval- sching van dossiers en meer van dien aard, die dienden om daarmede te mas- keerén het feit, dat de justitie blijkbaar door de veroordeeling van genoemden Albert de Boer. een fout heeft begaan). De rechtstreeksche aanleiding tot het schrijven van dezen Open Brief is het ant woord. dat de Minister gegeven heeft op de hierover in de Kamer door mej. Mr. Frida Katz en den heer Duys gestelde vragen. j Wie zich voor de zaak interesseert, vrage de brochure bij den schrijver, Krom- menieëerweg 4, Wormerveer, aan. Prijs 25 cent. GEEN VERKLARING VAN MARINE PERSONEEL IN NED.-INDIE. Aneta meldt uit Batavia: De „Java-Bode" verneemt, dat de com mandant 'der zeemacht uit Nederland de uitnoodiging heeft ontvangen om ook in Indië het Europeesch personeel der ma rine een verklaring te doen teekenen naar Nederlandsch model. Hiertegen bestaan echter bezwaren, aangezien het Inlandsch personeel er dus buiten zou vallen, hetgeen een ongewenschte verhouding zou schep pen. Derhalve is deze verklaring het Euro peesch personeel der marine nog niet voor gelegd. Naar alle waarschijnlijkheid zal daarmede worden gewacht op het ontwer pen door de Indische regeering van 'een algemeene regeling ten aanzien van een formule, waarin nader bepaalde verplich tingen voot ambtenaren die contact onder houden met politieke organisaties zullen worden vastgelegd. PLEEGOUDERS. Het Bat. Nbl. vertelt: Aan de Centrale Burgerlijke Ziekenin- richting te Batavia vervoegde zich een Chineesch echtpaar. Het had een jongetje bij zich, dat aan een ernstige oogziekte leed, en verzocht het kind te doen op nemen. Zulks geschiedde en een paar dagen later kwamen de twee eens kijken hoe het met den kleine ging. Men deelde het echtpaar mede, dat alle moeite was gedaan, doch dat het niet meer had mogen baten: het jongetje had voor altijd het gezicht verloren, en den ouders werd vriendelijk verzocht hun kind maar weer mee te nemen. De „ouders" verklaarden toen echter, dat zij niet de ouders waren van het kind; zij hadden hem tot-nu-toe wel-is- waar verzorgd, doch nu het kind blind was, dachten ze er eenvoudig niet aan, andermans kind verder op te voeden. Zij betaalden de verplegingskosten en vertrokken, om nooit weer iets van zich te laten booren. Het echtpaar wordt thans opgespoord en dan zal onderzocht worden, in hoe verre het aansprakelijk voor het kind gesteld kan worden. HET NEDERLANDSCH GEZAG OVERZEE. Het Handelsblad schrijft onder dezen titel: Het is niet te ontkennen, dat de ge beurtenissen van den jongsten tijd weinig geschikt waren om het aanzien van het Nederlandsch gezag overzee te verhoogen. Men denke aan den communistischen op stand in Nederlandsch Indië van Novem ber 1926, aan den overval op Cura^ao in Juni 1929 en aan de muiterij en dienst weigering bjj de marine in den aanvang van dit jaar. Alle verschijseleri, die vooral in het buitenland, de vraag konden doen rijzen of het Nederlandsche volk nog wel opgewassen was tegen de taak, waarvoor het zich in zijn koloniën gesteld zag; of het de materieele, maar vooral de gees telijke kracht nog wel bezat, welke de vervulling van die taak vereischt. Dat die twijfel, vooral buiten onze grenzen, in dezen tijd dubbel bedenkelijk moet heeten, nu het verlangen naar het ver werven van koloniën of afzetgebied voor de productie in verschillende landen sterk is, omdat door de economische crisis daar binnenslands een overprikkeling licht kan ontstaan, behoeft wel nauwelijks te worden betooj. Het is pijnlijk te moeten constateeren, maar het is alweer niet te ontkennen, dat het besef van de noodzakelijkheid tot desnoods zeer krachtige handhaving van het gezag, tot het voorkomen of onder drukken van gezagsondermijning, eerst zeer laat tot de regeering isdoorgedrongen. Aan de verantwoordelijkheid van niet tijdig te hebben ingegrepen, niet te heb ben voorkomen, maar eerst achteraf te hebben gehandeld, kunnen de laatste twee regeeringen zich niet onttrekkken. Aldus het blad, dat evenwel niet wil pleiten voor een dictatoriaal optreden van de overheid, voor het toepassen van buiten- landsche regeermethodes. Niet naar feitelijke, materieele gezags- middelen vraagt de Nederlander in de eerste plaats, doch naar de zedelijke autoriteit van zijn overheidsorganen. Nu kunnen de beginselen van ons be leid in de overzeesche gewesten den toets van elke critiek doorstaan. Wat West Indië betreft, is het niet anders. Wanneer men den toestand in het Nederlandsch gebied vergelijkt met dien in de Zuid-Amerikaansche staten in de omgeving, maakt Nederland er, zoo wel wat de inwendige orde en rustende rechtszekerheid betreft, als met betrek king tot de cultureele en economische ontwikkeling, geen slecht figuur. De zedelijke grondslag voor de hand having van ons gezag is buiten twijfel maar, daarmede is, zoo gaat het blad' verder, tevens gezegd, dat men met den moed, dien slechts een vaste overtuiging schenken kan, en met zelfbewustzijn de maatregelen mag en moet treffen, die voor zulke gezagshandhaving noodzake lijk blijken. De tegenwoordige regeenng is daarmede nu begonnen; zij treedt in bepaalde richting zelfs zeer krachtig op. Het blad bepleit tenslotte de vorming van een kabinet, waarin zooveel moge lijk vertegenwoordigd zijn, patijen wier programma's geen sterk uiteenloopende punten ten aanzien van de practische politiek vertoonen. Contact tusschen officieren en schepelingen. In het Handelsblad schrijft de officier M. S. d. U. Hempenius over dit onder werp. Aan het artikel ontleenen wij het volgende: Veel wordt gesproken over de krqgs- tucht, maar men vergeet dat dit niet meer is het begrip uit vroeger jaren toen het personeel in groote groepen werkte en afgericht kon worden als een soort automaten. Door het steeds dieper doordringen van de techniek in het militaire leven, werden de menschen steeds meer gespe cialiseerd, met gevolg dat het individu steeds meer op den voorgrond trad en de groep achteruit trad. Hierdoor werd langzamerhand meer prijs gesteld op bekwame technici dan op wat men vroe ger een „goed militair" noemde. Op de kleinere schepen, zooals onder- zeebooten, torpedobooten enz., waar de officieren niet alleen als toezichthoudende personen optraden, maar dikwijls zelf de handen uit de mouwen steken en daar door dichter het personeel benaderen, heerscht altijd een uitmuntende stemming, die echter niet gebaseerd is op zuivere »krijgstucht« maar op moreel overwicht. De omgang tusschen officieren en be manning heeft daar een zekere vrijheid, gebaseerd op wederzijdsch begrijpen. De schr. wijst op de meening van prof. Vening Meinesz, die met een onderzeeboot de geheele wereld rond geweest is en totaal anderhalf jaar lief en leed met onderzeebootbemanningen gedeeld heeft en daar, even goed als de oudste officier of de jongste matroos, een ontbijt ver orberde van brood dat soms een week oud en lichtelijk beschimmeld was. Hij heeft niets dan lof voor deze bemanningen. Op deze schepen is dus het begrip krijgstucht meer geworden een weder zijdsch waardeeren voor technisch kunnen. Op een groot schip is ook een kleine kern van goedwillende, harde werkers; deze gaan echter op in de groote massa, bestaande uit een groot contingent jong personeel dat nog geoefend moet worden en een groote groep personeel, die hoofd zakelijk de noodige handlangersdiensten verricht. De eerste groep heeft nog niet de liefde voor het vak die bij de ouderen geleide lijk gegroeid is. De noodzaak van vele oefeningen en handelingen zien zij nog niet in. De tweede groep die nu eens voor dit dan weder voor dat karweitje gebruikt worden, krijgt deze liefde zeer zelden. Óp deze twee groepen personeel kan men in perioden, zooals thans, waarin weinig wordt geoefend, hoofdzakelijk vat houden door „krijgstucht". Om echter den idealen toestand zooals die op de kleine schepen is, waar de tucht niet in hoofdzaak berust op wetten, be palingen en rangverschil, te verkrijgen, dienen de officieren, en vooral de jongeren méér dan tot nu toe, naast de schepe lingen mede te werken, speciaal als er onaangenaam werk verricht moet worden. De officier leert daardoor bet werk van den schepeling meer waardeeren en be grijpt hem beter, de schepeling heeft respect voor iemand waarvan hij weet dat hij óók kan aanpakken. Door de vele overplaatsingeu, zoowel bij officieren als bij de bemanning, wordt ihet opbouwen van een „team" dat trotsch is op de resultaten die het behaalt, echter 'zeer moeilijk gemaakt, zooals de schrijver I uiteenzet. De schr. zet dan uiteen op welke wijze hij de ontwikkeling der krijgstucht ziet en betoogt, dat tengevolge van de neiging om de personen met de grootste vakbe kwaamheden te gebruiken op plaatsen waar het meeste profijt van die bekwaam heid getrokken wordt het meest moderne materiaal zooveel mogelijk met de be- kwaamsten en dus de betrouwbaarsten bemand wordt. Het gevolg is dat op schepen van een minder ingewikkelde structuur de minder bekwamen worden geplaatst. VRIJSTELLING VAN DEN DIENST PLICHT EN DIENSTWEIGERING. Een ingeschrevene voor den dienst plicht der lichting 1934 uit de gemeente Wildervank verzocht in Januari jJ. om vrijstelling van den dienstplicht wegens broederd'ienst op grond, van de omstandig- reid, dat zijn broeder, ingeschreven te Wildervank voor de lichting 1931, gedu rende 30 dagen in werkelijken dienst was geweest. Uit de overgelegde stukken bleek echter, dat de oudste broeder, die dus dertig dagen in dienst zou zijn ge- J weest, dienstweigeraar was en niet aan de militaire oefeningen had deelgenomen. Deze dienstplichtige was op 1 Mei 1931 ingelijfd, op 19 Mei d.a.v. tot 10 maanden gevangenisstraf veroordeeld en op 30 Mei van dut jaar uit den dienst ontslagen, i Thans heeft de commissaris der Konin gin in Groningen de gevraagde vrijstel ling geweigerd, o.m. uit overweging, dat de voor de lichting 1931 ingeschreven broeder zich in zijn militairen diensttijd (van 1 tot 30 Mei 1931) steeds in arrest heeft bevonden en dat de tijd, welke in arrest is doorgebracht, niet als werkelijke dienst in den zin der wet kan worden aan gemerkt, terwijl ook op grond van een der overige gevallen, genoemd in artikel 13 der dienstplichtwet, geen vrijstelling kan worden verleend. WOENSDAG 29 MAART. Hilversum, 1875 m. Hilversum, 1875 m. V.A.R.A.-uitzending 10.000 v.m., V.P.R.O. 6.307.00 R.V.U. 8.00 Grammofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor Arbeiders in de Continubedrijven: Hetty Beek, voordracht, V.A.R.A.-Kleinorkest o.l.v. P. Duchant, L. Fuld, zang, G, Steyn, pianobegeleiding en het V.A.R.A.-tooneel o.l.v. W. v. Capellen. 12.001.45 De Notenkrakers o.l.v.. D. Wins m.m.v. A. de Booy, zang. 2.00 Vrouwenuurtje. 2.40 Grammofoonplaten. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 V.A.R.A.-Balalaikaorkest o.l.v. I. Powarjef. 6.00 V.A.R.A.-orkest o.l.v. H. de Gorot. 6.30 R.V.U. Mr. Dr. Albers: De leer der re- incarnatie. 7.00 Causerie over de vakbeweging door F. S. Noordhoff. 7.15 Afgestaan. 7.45 Hedendaagsche muziek door het V.A.R.A.- orkest o.l.v. H. de Groot m.m.v. J. v. d, Velde, viool. 8.25 Grammofoonplaten. 8.30 „De stem van het geweten", hoorspel van Zur Mühlen. Vertaling. Nel Bakker, V.A. R.A.-tooneel o.l.v. W. v. Cappellen. 9.10 V.A.R A.-orkest o.l.v. H. de Groot. 9-45 Vaz Dias en V.A.R.A.-Varia. 10.00 Vervolg concert. 10.45 Mr. P. J. Mijksenaar: Zes maanden strijd voor veilig verkeer. io.?o Grammofoonplaten. 11.00 Orgelspel door Joh. Jong. 113012.00 „Die Czardasfürstin', operette van Emmerich Kalman, grammofoonmuziek. Huizen, 396 m. Huizen, 296 m. N.C.R.V.-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Grammofoonplaten. 10.00 N.C.R.V.-Dameskoor. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. P. Boes. 11.00 Concert. H. Hermann, viool, M. Meyer Verhoeven, viool, K. F. Borgers, cello en L. Lauenroth, piano en orgel. 1.00 Grammofoonplaten. I.I5 Populair orgelconcert. 2.15 Grammofoonplaten. 2.?5 Concert. Gr. de KnegtTer Haar, zang, L. de Ruyter, viool, R. Beute, piano. 5 00 Kinderuur. 6.00 IJ. A. M. Meerum Terwogt spreekt namens het Comité Huldeblijk A.N.W.B. 1933. 6.15 Lezing. 30 Engelsche les. 7.00 Afgestaan. 7-?5 Ned. Chr. Persbureau. 8.00 Concert door de H.O.V. o.l.v. Fr. Schuur man m.m.v. C. de Wilde, cello. 9 00 Causerie door H. J. F. v. Hasselt. 9-30 Vervolg concert. 10.00 Vaz Dias. 10.30 11.30 Grammofoonmuziek. DONDERDAG 30 MAART, Hilversum, 1875 m. Hilversum, 1875 m. A.V.R.O.-uitzending. 8.00 Grammofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Grammofoonplaten. 10.30 Concert. D. Zachos, piano, Eitje Bekaan, zang en Egb. Veen, piano. 11.00 Knipcursus Kinderkleeding. 11.30 Vervolg concert. 12.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep en Gram mofoonplaten. 2.00 Halfuur voor de vrouw. 2.45 Grammofoonplaten. 3.00 Naaicursus. 3.45 Grammofoonplaten. 4.00 Voor zieken en ouden van dagen door Mevr. A. van Dijk. 4.30 Piano-recital door Willem Zonderland. 5.00 Verhalen voor groote kinderen door Mevr. A. van Dijk. 5.30 Orgelconcert door Pierre Pala, uit Scheve- ningen. M.m.v. Lotte Fernandez, zang en Boris Lensky, viool. 6 30 Sportpraatje door H. Hollander. 7.00 Verkiezingsredevoeringen. 7.30 Engelsche les Fred Fray. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Grammofoonplaten. 8.15 Concertgebouw-orkest o.l.v. Dr. W. Men gelberg m.m.v. Samuel Dushkin, viool. In de pauzeGrammofoonmuziek. 10.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: Bob Scholte. 11.00 Vaz Dias. 11.1012:00 Vervolg Kovacs Lajos. Huizen, 396 m. Huizen 296 m. 8.009.15 K.R.O., 10.00 N.C. R.V., 11.00 K.R.O., 2.0011.30 N.C.R.V. 8.009.15 en 10.00 Grammofoonplaten. 10.15 Morgendienst o.l.v. Ds. N. Brandsma. 10.45 Grammofoonplaten. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.15 Orkestconcert. 2.00 Handwerkcursus. 3.00 Voor de vrouw. 4.00 Viooirecital door P. Hartvclt, aan den vleu gel Tom Hartvelt. 5.45 Cursus handenarbeid v. d. jeugd. 6.15 Causerie. 6.4.5 Modecursus. 7.00 Journ. weekoverzicht door G. A Crayé. 7.45 Grammofoonplaten. 8.00 Concert door het Chr. Resid. Mannenkoor, gem. koor „Te Deum laudamus", o.l.v. L. W. Vischer en koperkwartet. Spreker: Ds. A. K. Straatsma. Uit de Groote Kerk te Den Haag. 10.00 Ouderuurtje. 10.30 Vaz Dias. 10.4011.30 Grammofoonplaten. ONVOORZICHTIG. Een 18-jarige fiets jongen is door eigen onvoorzichtigheid in het water Bilderdiikkade te Amsterdam «ereüen. Voorbijgangers hebben hem °P getrokken. Ben geldzakje met 700 is Dy het ongeluk verloren gegaan. De jonge is naar een der ziekenhuizen ot erge >ia< NOODLOTTIGE TWIST Misdrijf. In liet begin van deze week werd bij de politie in de Spaarndammerstraat te Am sterdam aangifte gedaan, dat na een fami lietwist in een woning in de Polaneiistraa. een jongeman was overleden. Daar c.eze man veel last had van zenuwen was men aanvankelijk van meening, dat hij tenge volge van overspanning was gestorven. Men ontdekte echter op het lijk een klein wondje aan het borstbeen. Naar aanlei ding daarvan is een sectie verricht. Het bleek, dat hier inderdaad met een mes, of een ander 9cherp voorwerp, moet zijn ge stoken. Het borstbeen is doorboord en de longen geraakt. Er zijn aanwijzingen, dat een 28-jarige zwager van den overledene den noodlotti- gen steek zou hebben toegebracht. Hij is Zaterdagmorgen door de politie aangehou den, doch ontkent echter gestoken te heb ben- Gisteren werd hij ter beschikking van de justitie gesteld. Buitenland. SPOORWEGONGELUK BIJ VERVTERS. Te Verviers is een losse locomotief op een personentrein gereden; 19 reizigers zjjn min of meer zwaar gewond; de stoffe lijke schade is zeer aanzienlijk. DE IERSCHE SWEEPSTAKE. De laatste prijzen van 10# pond. Bij de trekking van de laatste prijzen van 100 pond voor de Iersche sweepstake zijn ook weer eenige in Nederland en Indië gevallen, o.a.: Agricola, Heemraad singel 70, Rotterdam; Betty Ambrose, Eemhoeve, Baarn; Basso, Den Haag; Fifty-Fifty, Hillegom; Hallo, Eindhoven; Richard Hullen, Hilversum; Huwahejo, Overtoom, 470, Amsterdam; Jobis, Admi raal de Ruyterweg 44, Amsterdam; Mas sel, Amsterdam; Cornelis Mazeltov, Ajn- sterdam; mej. Massel, Govert Flinckstr. 293, Amsterdam; Pat, Madioenweg 19, Batavia; Per E. S. S., Amsterdam. Twee lieeren te Bow, die verleden jaar bij de Derby 1750 pond gewonnen had den, wonnen dit jaar 660 pond en nog eens 100 pond. Te Londen met kracht aan gepakt. De Londensche correspondent van de „Nw. Rott. Crt." meldt: De Londensche joden schijnen werkelijk een geestdriftige boycot van de Duitsche goederen begonnen te zijn. Volgens een vooraanstaand Jooasoh leider, die inlich tingen gaf aan een verslaggever van de „Daily Herald", zouden de leiders, die aar zelen, worden voortgedreven door de groote massa Joden. De boycot zou reeds honderdduizenden pondien waarde aan han del met Duitsohlaod bestrijken. Vele winkeliers hebben papieren opge plakt met het opschrift „Koopt geen Duit sche goederen". Auto's rijden rond, waar op staat: „Judea verklaart Duitschland den oorlog. Boycot alle Duitsche goe deren!" Den eigenaars van een belangrijke groep handelsbladen zijn alle advertenties van Joden opgezegd. Een order op Duitsche machines ter waarde van een bedrag van 50.000 pond zou Vrijdag telegrafisch ge schrapt zijn. Van alle kanten hoort men dezelfde berichten, In de Albert Hall zal een groote bijeenkomst gehouden worden, waarop zoowel Christenen als Jodfen zul len spreken. Onder de eersten bevindt zich lord CeciL Volgens de Herald is er een onofficieele beweging gaande om gedurende een dag van de volgende week tot vrijwillige slui ting van alle Joodsche winkels over te gaan als een soort van stille demonstra tie. Het wereldverbond ter bestrijding van anti-semitisme heeft een verklaring uit gevaardigd:, waarin het niet alleen ophou den van alle Joden-vervolgingen, maar ook schadeloosstelling van iederen Jood eischt, die door de vervolging schade lijdt of geleden heeft. Men krijgt hier den in druk, dat d© Joden in dit geval de chris telijke kerken op hun hand hebben. I>e speciale correspondent van de Man chester Guardian meldt uit Berlijn, dat d© berichten over een nationaal-socialis- tisoh schrikbewind heelemaal niet over dreven zijn, doch dat de feiten eerder te zwak dan^is sterk voorgesteld zijn, dat het schrikbewind volkomen zonder provocatie plaats had en dat velen, die nooit met poli tiek ingelaten hebben, op verschrikkelijke wjjze verwond zjjn of anders den dood ge vonden hebben. Volgens hem bestond de terreur niet uit sporadische excessen en was deze ook geen reeks van wanordelijk heden, maar een systematisch en integraal deel der contra-revolutionaire beweging. EEN KRAAN IN EEN BOUWPUT GESTORT. Te Euston is een kraan van 1500 kg gewicht in een zes meter diepen bouw put gestort, doordat het gevaarte, dat zich met eigen kracht over rails verplaatste, niet meer tot stilstand te brengen was. De machinist sprong er nog tijdig af en wondde slechts een arm. Helaas echter viel de kraan op een drietal werklieden, die in den put bezig waren en van wie er een op slag dood was; de tweede werd ernstig, de derde licht gewond. GASONTPLOFFING TE WANDSBECK. Drie slachtoffers. Te Wandsbeck is Zaterdagochtend een huis van twee verdiepingen door een ge weldige ontploffing ingestort. Vermoe delijk zijn drie menscheu om het leven gekomen. 28 Maart. Een beetje afgunsti mijn collega's, die Hertha Thiele hehh°p geïnterviewd (u hebt daar geen idee van hoe moeilijk het is, een filmactrice ov«' zichzelf te laten spreken!!) heb ik J* tracht, tenminste een onderhoud te kr" gen met Jeannette MacDonald. Het we i botweg afgewezen. „Ik weet dat u aanzienlijkste („most distinguis^e^.,^ journalist van Nederland bent", schreef schreef -.P k om nnj erop te beroemen, al geeft het ze mij, ik citeer liet natuurlijk njet voldoening het te lezen „maar het K niet mijn gewoonte, de publiciteit te zoè ken. Ik sta op het standpunt, dat ieder individu zijn bevrediging en voldoenin» uitsluitend moet vinden in zichzelf zijn diepste, innigste en heiligste Ik.'De groote massa heeft daarmede niets te maken. Daarom haat ik liet soort reeh me, hetwelk u wenscht dat ik voor mii zelf maakIk verzoek u om dezelfde reden, deze regelen niet in eenige cm. rant af te drukken." B l0U" (Ik doe deze mededeelingen derhalve vertrouwelijk en ik druk ze af onder protest tegen mijn professioneelen plicht die mij daartoe dwingt.) Maar men heeft ook wel eens geluk Op een reis ontmoette ik deze week"Miss MacDonald (ze werd mij voorgesteld door een Engelsch journalist) en bij die gelegenheid vertelde ze mij het volgende- „Mijn indrukken? ik beschouw de monetaire crisis in de Vereenigde Staten als overwonnen. Het sluiten van de banken heeft ten gevolge gehad, dat aan het onttrekken van goud een einde is gekomen en het is aan het krachtige op. treden van Mr. Roosevelt te danken, dat het vertrouwen snel is weergekeerd' en het grootste deel van het opgepotte goud is teruggevloeid." Verbaasd over deze openhartige, maar grof materialistische beschouwingen, vroeg ik haar, wat zij over de positie van de Kunst dacht. De kunst raakt in deze dagen geheet op den achtergrond, sprak zij. De vraag is nu slechts, of de Conferentie in Genève definitief zal doodbloeden, of wel hel plan-Mussolini ernstig in overweging neemt. De vraag is verder, of het Rijks kanselier Hitier ernst is met zijn ver zekering, dat hij een langdurige periode van vrede met al zijn nabuurstaten wenscht. De vraag is tenslotte, of de Economische Conferentie de wereld de verademing zal brengen, waarnaar han del en industrie overal snakken Ja, maar de kunst hield ik aan. Wat wilt u toch van kunst? zei ze kribbig. Er is op het oogenblik slechts één vraag: Zal de wereld inzien, dat over het toppunt van onverstand be reikt is? Dat wij dansen op een vulkaan? Dat de misdadige menschheid zichzelf zoet houdt met revues en operettes.... Maar vergeeft u mij, miss Mac Donald, stamelde ik in stomme verwon dering, ik dacht juist, dat u.... Niet waar.... ik bedoel.... u zelf.... uw persoonlijk charme. Dit is de laatste kans, die de menschheid geboden wordt! herhaalde ze. Daarvoor heeft mijn vader nog een maal al zijn invloed en talent op het spel willen zetten, daarvoor heeft hij zijn reis naar Rome gemaakt! U w v a d e r??l Het was Jeannete niet. Het was Ishbel. Aangenomen wordt dat de ontploffing door gas is ontstaan, dat in den loop van den nacht is ontsnapt en Zaterdagoch tend tot ontploffing is gekomen. SCHIP IN REPARATIE GEZONKEN. Vermoedelijk drie menschen verdronken. De mailboot President Madison, een schip van 14,000 ton, dat te Seattle aan de kade lag om eenige reparaties te on dergaan, is plotseling omgeslagen en ge zonken, vermoedelijk doordat het slecht geballast was. Men vreest, dat zich aan boord drie ieden van de bemanning be vonden en dat die zijn verdronken. De schade wordt op 250.000 dollar geschat. Trossen houden het schip nog eenigs- zins overeind. TOESTEMMING VAN DEN DOKTER OM TE TROUWEN. Jonge paartjes, die willen trouwen, zul len voortaan iin Zuidslavië, behalve de toe stemming hunner ouders, ook de goedkeu ring van den dokter moeten hebben. De Skoepstjina heeft namelijk, naar Reuter meldt, een wetsontwerp in behan deling, dat een bepaling bevat, volgens welke zoowel de man als de vrouw een verklaring van den dokter moeten over leggen, dat zij goed gezond zijn, alvorens zii in den echt kunnen worden verbonden. De vrouwenbond heeft een petitie gericht tot den premier, om dit wetsontwerp te doen aannemen. „EEN UITSTERVEND BEROEP." Zoo noemt het „Berl. Tagebl." het wei nig eerzame beroep van heler. Uit zich zelf zou het te Berlijn allicht niet uitge storven zijn, want het bloeide enkele maan den geleden nog uitbundig. De helers had den zelfs moderne organisatie- en handels- methodes ingevoerd en een soort concern gevormd, dat den verkoop van gestolen goed in het groot bewerkstelligde. Hun hoofdkwartier lag in de Münzstrasse en vandaar werd een levendige handel in al lerlei waren gedreven. Groote zendingen gingen bijvoorbeeld naar het buitenland. Andere helers die niet in het concern waren opgenomen, oefenden hun bedrijf uit in de Neue Sohörrhauser en de Dirck- senstrasse en ook daar waren de omzetten zeer aanzienlijk. De politie is den laatsten tijd nu zeer streng tegen de helers opgetreden en de meesten hunner zitten thans achter slot en grendel. Dat heeft ook slapte veroorzaakt_ in het inbrekersvak, omdat het gappersgilde de helers noodig heeft om gestolen goed is geld om te zetten. Enkele inbrekers heb ben nog geprobeerd zelf hun waren aan den man te brengen, maar zii zijn daarbil al gauw tegen de lamp geloopen. Het ge volg va-n de razzia is dat het aantal inbra- 'n de Duitsche hoofdstad zeer aas* zlenlij*k is nf""".oum*^

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 2