HELDERSCHE COURANT VAN D 1NSDAO 28 MAART 1933. Schagen. Barsingerhorn. Texel. Buitenland. nieuwe u.l.o.-leerlingen. toegelaten. bloemententoonstelling. hofstede verbrand. de texelsche markt. stierenkeuring, de zaak sneevliet. [Vloordaanslag ts Oss. melkprijs. damwedstrijd om den wisselbeker. Auto te water. ,Nw. De behandeling der Joden in Duitschland. Een gasontploffing. De Tweede Kamerverkiezingen. het treden van japan uit den volkenbond. Ingezonden. Voorzitter, de heer Goosens, opent met een opgewekt woord. De lezing door den j.eer p. Harder, getiteld „Het haantje van den toren", werd onder ademlooze sttilte aangehoord en met geweldig applaus be loond. Vervolgd werd met een voordracht door den heer P. Nieuwboer, getiteld „Een Sollicitant-koorzanger", die de lachspieren danig in beweging bracht. Hierna werd opgevoerd het tooneelstuk „Pantoffelpijn", klucht in 3 bedrijven, door P. A. Bruinsma. pe rollen werden zonder uitzondering door medewerkenden zeer goed gespeeld. Na de opvoering van het tooneelstuk deed de heer P. Harder nog eenige propa gandistische woorden hooren. Tenslotte werden eenige taarten verloot, wat nog een klein winstje afwierp. De agenda van de Vergadering van den Raad der gemeente Schagen op Vrijdag 31 Maart 1933, des namiddags ten 7.15 u. vermeldt de volgende punten van behan deling: 1. Mededeelingen van den Voorzitter. 2 Ingekomen stukken en adressen: Ged. Staten, goedkeuring niet-heffing grondslag biljarten personeele belasting. Ged. Staten, goedkeuring ar. 'aarding legaat Wed. D. Wit. L. van Rijswijk neemt aan benoeming lid Commissie van Toezicht Lager Onder wijs. Dankbetuiging Middenstandsvereeni- ging voor subsidie. Commissie van Uitvoering Kring Bar- singerhorn, verslag vergadering. Jaarverslag Eierveiling 1932. Verificatiebureau, rapport kasopname Eierveiling. Verificatiebureau, rapport jaarrekening Eierveiling. Verificatiebureau, rapport kasopname gas- en electriciteitsbedrijf. Procies-verbaal kasopname Gemeente- Ontvanger. Verslag Commissie tot Wering van Schoolverzuim over 1932. Verzoek van mevrouw Sombroekde Vries om ontslag als onderwijzeres in de handwerken aan de U.L.O.-School. Verzoek Commissie jubileum Paasch- tentoonstelling om subsidie. Directie P.E.N., betreffende tijdelijke tariefverlaging. Bestuur Woningbouwvereeniging „Scha gen" biedt in koop aan de verlengde C. Bokstraat. Bestuur Woningbouwvereen „Goed Wonen" vraagt een voorschot voor den bouw van 4 woningen. Adres van H. Willemse en Zoon, be treffende noodoproep- en brandalarm systeem. Verzoeken om voorschot op de vergoe ding art. 101 L.O. Wet 1920. 3. Voorstel tot aanvulling van de Com missie tot Wering van Schoolverzuim. 4. Benoeming conciërge U.L.O.-school. 5. Benoeming leden stembureau. 6 Voorstel tot verkoop van grond aan het Rijk. Comité. 7. Bezwaarschrift tegen aanslag in het schoolgeld. Voor den nieuwen cursus van de U.L.O. school, die met 1 Mei a.s. aanvangt, heb ben zich 42 leerlingen aangemeld. De volgende leerlingen van de U.L.O.- school zijn toegelaten tot de Ambachts school te Alkmaar: T. Moransard, alhier, P. Pijper te Dirkshorn en P. van Bode graven, te Schagerbrug. Vrijdagavond vergaderde de afd. Bar- singerhorn van „Het Witte Kruis' in een lokaal van den heer A. de Graaf. Aan wezig 7 leden. Aan het Jaarverslag ontleenen wij, dat het aantal leden bedroeg 424, wat een toe name van 15 leden beteekende. Uit het magazijn te Barsingerhorn wer den aan 74 personen 100 artikelen uitge leend en te Kolhorn aan 62 personen 92 artikelen. Het finantieel resultaat van de zwem inrichting over het afgeloopen jaar was, dat het nadeelig saldo 155.79 bedroeg tegen 229.48 in 1931. Uit het verslag van de wijkverpleging bleek, dat het aantal leden en begunsti gers met een 6-tal achteruit ging. Er wer den in totaal 2128 bezoeken afgelegd. Voor de zuigelingenbescherming werden 177 bezoeken afgelegd. Uit het verslag over de T.B.C.-bestrijding valt te memoreeren, dat 185 bezoeken werden afgelegd tegen 223 in 1931. Uit het rapport van de Commissie, be last geweest met het nazien van de reke ning blijkt, dat de ontvangsten voor „Het Witte Kruis" hadden bedragen 1336.77. De uitgaven 828.65. Voordeelig saldo 508.12. De ontvangsten van Wijkver pleging bedroegen 1783.14, de uitgaven 1963.12, alzoo een nadeelig saldo van 179.98. Deze cijfers waren voor de T.B.C.-bestrijding respectievelijk 763.64, 796.57 en 'n nadeelig saldo van 32.93. Kaar men ons mededeelt zal de groote Jubileum-bloemententoonstelling van de afdeeling „Texel" van het „H.B.G." ge houden worden op de beide Paaschdagen. Ditmaal zal de tentoonstelling gehou den worden in de voormalige R.K. School te Den Burg, welk gebouw met zijn groot gymnastieklokaal uitnemend voor dit doel geschikt is. De opzet der tentoon- stellig is grooter dan wij tot heden ge woon zijn, wij twijfelen dan ook niet of ze zal veel belangstelling trekken. De bol- aanplanting in het Park te Den Burg en in het Doolhof, die in verband staat met dit jubileum begint al mooi te worden, vooral de sterke kleuren der crocussen trekken bij de zonnige dagen bizonder de aandacht. Zondagnacht omstreeks vier uur is brand ontstaan in de hofstede „Caluma" in Evertekoog, eigendom van de heeren Gebr. Schumaker, bewoond door den heer R. Henstra. De bewoners werden gewekt door het geknetter der vlammen: aanvan kelijk meende men, dat er een geweldige regenbui was losgebarsten. In allerijl ver liet men de woning, waarvan even later de kap reeds instortte. De boerderij brandde geheel uit, de motorspuit van Den Burg, die ongeveer half zes ter plaatse arriveerde, heeft slechts dienst gedaan voor 't blusschen der smeulende puinhoop; gelukkig dat er weinig wind was, waardoor de omliggen de dennenbosschen geen gevaar oplever den. Verzekering dekt de schade, de ge- heele inboedel en de aanwezige landbouw gereedschappen gingen verloren, ook kwamen enkele rammen in de vlammen om. De oorzaak van den brand is onbe kend. Groot was ook heden de vee-aanvoer nog niet, de grootste aanvoer bestond in nuchtere kalveren, die nog steeds een zeer lagen prijs doen, de beste kocht men nog voor geen 5.de minder goede gingen voor 3 en 4. Een geldekoe deed 75. In den wolveehandel is ook nog weinig te doen en kwamen enkele beste gelde- schapen aan de markt, die voor ƒ11 wer den verkocht, minder goede voor 9.50. Een beste zeug werd getaxeerd op 35: op de boerderijen is de varkenshandel thans vrij goed, men betaalt voor de slachtvarkens pl.m. 16 cent p. pond. Aan de eierveiling viel de prijs, on danks de treurige vooruitzichten, iets mee; er werd zoo ongeveer 10 cent per 100 stuks meer betaald dan vorige week, eieren gemengd van 60 kg (middenmarkt) brachten nu op 2.20 per 100 stuks. In den wolhandel is in de afgeloopen week heel wat te doen geweest, de heer Keesom heeft een groote partij opgekocht voor 45 ct. p. kg. Burgerlijke Stand van Texel. van 25 tot en met 27 Maart 1933. GEBOREN: Welmoed, d. v. C. Blom en M. A. Alderlieste; Martha Anna, d. v. C. Gieles en M. A. Dijt; Jannetje, d. v. Jan Bakker en H. M. Druif. ONDERTROUWD: L. W. Griek en J. Vonk. OVERLEDEN: J. J. Brouwer, 38 j. Gevonden: 1 heerenfiets. Voor de Zaterdag alhier gehouden Stierenkeuring, door de Keuringscommis sie der Prov. Commissie tot bevordering van de Rundveefokkerij in N.-Holland, bestond matige belangstelling. Ter keu ring werden aangeboden: twee 2-jarige stieren: Frans 3, Nt. 3269. NRs. 11872 fokker A. IJff te Krommenie, eigen. Stierenver- eeniging Den Hoorn. Aris Nt. 3414 Fokker-eigenaar J. Boer- sen. Frans 3 definitief ingeschreven NRs. Negen één-jarige stieren. Rika's Cor, Agnes Cor, Kee's Frans, Fokker-eigenaar C, de Wit. Kees, fokker-eigenaar P. v. Rossem. Constantijn, Blok 2 fokker E. Dz, Go- vers, eigenaar P. Hin. Wodan, fokker P. Schipper, eigen. C. Witte Pz. Rinske Marius, fokker J. W. Sikma, eigen. J. Zoetelief. Murk, fokker B. M. Hofstra, eigen. C. Geense. Al deze dieren zijn goedgekeurd voor het dekken van fokvereen. dieren. Verder werden ingeschreven in N.R.s. Const. Blok 2 en Zw. Puk's Donallt, fokker- eigenaar J. Boersen. Oosterend. Beroepen tot predikant bij de Geref. Kerk H. V. te Oosterend de weleerw. heer Ds. J. ter Schegget, Predikant bij de Ger. Kerk H.V. te Harkuma Opeinde. nie worden gekampt om het eereteeken. Tot de Texelsche dammers zei spr., de strijd zal ditmaal voor ons niet gemak kelijk zijn, welk een groote waarde aan het bezit van den beker te Den Helder wordt gehecht blijkt wel uit de sterke opkomst naar hier, wij kunnen helaas, door het feit dat enkele leden op Zondag niet willen spelen en door afwezigheid van anderen, tegenover iederen gast geen dammer plaatsen. Gespeeld zal voorloo- pig worden met 19 horden. i Om de Heldersche spelers een souvenir j aan dezen wedstrijd te geven, heeft het bestuur besloten op de gevoelige plaat de spelers bij deze ontmoeting te ver eeuwigen, wij zullen, wanneer de foto goed gelukt, er vergrootingen van laten maken, waarvan wij ook enkele aan de Heldersche vereeniging zullen toezenden. De Voorz. van de Heldersche club, de heer S. Slort, dankte de Voorz. voor zijn hartelijke begroeting en deelde mede dat er zijn leden ook zeer veel aan is gelegen dat de goede verstandhouding tusschen de beide vereenigingen blijft bestaan, hij twijfelde dan ook niet of ook deze wed strijd zou weder onder de beste verstand houding worden gespeeld. Na een vinnigen strijd behaalden dit maal de Heldersche dammers de over winning; gespeeld werden 38 partijen, waarbij Helder 22 en Texel 16 punten behaalde. De heer Standaard overhandigde na afloop den beker aan den Voorz. van de Damclub Den Helder, daarna voerde de j heer Slort nog even het woord en dankte de Texelsche spelers voor de prettige ont vangst. In de zaak-Sneevliet, die Donderdag 30 dezer voor de vijfde kamer der rechtbank te Amsterdam zal worden behandeld, heeft de verdediger, mr. Benno J. Stok vis, alsnog de volgende getuigen gedag vaard: de heer S. de Graaff, minister van koloniën; ir. Ch. G. Cramer, lid van de Tweede Kamer; mevrouw Henriëtte Roland Holst en de heer C. Kitz, lid van den gemeenteraad van Amsterdam. Zondagmiddag heeft in de St. Wille- brordusstraat te Oss een moordaanslag plaats gehad, waarbij de 38-jarige fa brieksarbeider H. Wijnen door revolver schoten in het onderlichaam levensge vaarlijk is gewond. W., die op weg was naar huis, ont moette in de St. Willebrordusstraat op het fietspad twee wielrijders, die toen zij hem in het oog kregen, van de fiets stapten. Een van hen, P. van D., die een wrok tegen W. koesterde, begon naar W. later heeft verklaard verwijten te doen en naar hem te schoppen. W. ver weerde zich, waarop zijn aanvaller een revolver uit zijn zak haalde en een schot loste. W. is naar het St. Anuaziekenhuis te Oss overgebracht, v. D. is gearresteerd; hij ontkent echter het misdrijf te hebben gepleegd. Den Burg. Vanaf Maandag wordt de melk hier aan de huizen verkocht voor 6 cent per Liter. Tot heden werd hiervoor 8 cent betaald. Zondag heeft in hotel „Texel" te den Burg de jaarlijksche damwedstrijd om den wisselbeker tusschen de Texelsche- en de Heldersche damclub plaats gehad. Den Helder was zeer krachtig opgeko men, waarvan het resultaat is geweest, dat ditmaal weder de beker naar Den Helder is verhuisd; vorig jaar bracht de Texelsche club uit Den Helder den beker naar hier. Bij aanvang van den wedstrijd voerde de Voorz. der Texel, club, de heer Stan daard, het woord. Spreker heette de Hel dersche dammers, waartegen reeds ver schillende zeer vriendschappelijke wed strijden zijn gespeeld, van harte welkom in deze gemeente. Het zal ditmaal, zei spr., wel geen vriendschappelijken wed strijd zijn, maar toch twijfel ik er niet aan, of ook thans zal in de beste harmo Een doode. Zondagmiddag omstreeks 3 uur is een luxe auto, komende uit de richting Culem- borg, iengevoige van het met te groote snelheid nemen van een bocht, vlak voor de woning van den brugwachter te Vianen in het Zederikkanaal gereden, waarbij de bestuurster, de ruim 60-jarige mej. Nu- mans uit Dreumei, om het leven is ge komen. Een broeder van het slachtoffer en een nichtje konden door het dak van den auto heen worden gered. Het lijk is per brancard naar de woning van een broeder van het slachtoffer, den gemeente-secretaris van Vianen, vervoerd. De auto is later door een kraanwagen op het droge gebracht. EEN 104-JARIGE. De oudste inwoonster van Groningen, de weduwe Tjadens—Postma, zal morgen (Woensdag) 104 jaar worden. Het vrouw tje is buitengewoon kras. VERKIEZINGSPROPAGANDA TE ZAANDAM. De politie wordt door propa gandisten gecontroleerd. reis door Europa maakt, beroofd van een aantal juweelen ter waarde van 16.000 pd. sterling. Vermoedelijk is de diefstal ge pleegd door een bekende internationale bende. DE GEARRESTEERDE EMPLOYE'S VAN DE VICKERS MIJ. TE MOKOU. Het proces gaat door. De directie van de Vickers Mij. heeft Zaterdag van haar hoofdvertegenwoordi ger te Moskou, Monkhouse, bericht gekre gen, dat het proces niet alleen tegen de in genieurs doorgaat, maar eveneens tegen 9 Russische geëmployeerdien van het Vic- kers-bureau te Moskou, n.1. vier mannen en vijf vrouwen. De mannen zijn de kas sier, twee chauffeurs en een knecht, de vrouwen zijn vijf typisten. Reactie in Engeland, Frankrijk en Amerika. De te Londen verschijnende Sunday Times schrijftIedereen die iets weet over het Jodemdom zou aan Hitler of Goering kunnen vertellen, wat het gevolg zou zijn van een niets ontziende en vol strekt onverdedigbare campagne tegen de Joden, die thans in Duitschland aan vervolging blootstaan. Het Joodsche ras is zeer machtig en trouw en de Duitsche Joden, die zich genoodzaakt zien naar het buitenland te gaan, zullen daar wel sprekende pleitbezorgers voor hun zaak worden. Het blad hoopt, dat de Duitsche re geering stappen zal doen om haar extre mistische aanhangers binnen de perken te houden, voordat een bittere en noode- looze rassenstrijd tot volle ontplooiing komt. Anders zou zij zichzelf in de oogen der menschheid onmogelijk maken. Er zijn teekenen dat Hitler naar ge- matigheid streeft en het blad voegt hieraan toe„Alles dient in het werk gesteld, om hem te sterken tegen hen, die zijn beweging in discrediet brengen." De houding van de Engelsehe joden. De Engelsehe commissie voor de be hartiging van Joodsche belangen heeft Zondag drie uren lang vergaderd met gesloten deuren over de vervolging van i de Joden in Duitschland. Naar men zegt, bestonden ter vergadering twee stroo-, mingeneenige aanwezigen verklaarden! zich voor een wat gematigder houding wegens een mogelijken terugslag op de Joden in Duitschland, terwijl de anderen j zich voor scherper maatregelen verklaar- den, bijv. een onbeperkten boycott. Volgens de Sunday Times hebben be- sprekingen plaats gehad tusschen voor-1 aanstaande Engelsehe Joden en het En- gelsche ministerie van Buitenlandschei Zaken om zoo mogelijk bij de Duitsche regeering diplomatieke stappen te onder nemen. In Duitsche kringen te Londen acht men den toestand ernstig. Ten einde incidenten te vermijden, is aan Duitschers aangeraden de Joodsche buurten Soho en Whitechapel niet te bezoeken. Engelsehe persstemmen. Voor zoover de Londensche bladen er over schrijven, slaan zij geen geloof aan de verklaring van Goering aangaande de Jodenvervolgingen in Duitschland. Men wil toegeven dat sommige berichten on juist of overdreven waren, maar neemt over het algemeen aan, dat de werkelijk heid desondanks erger geweest is dan naar buiten gebleken is. De Daily Herald, News Chrouicle en Manchester Guardian publiceeren ook min of meer uitgebreide berichten van speciale correspondenten in Duitschland, die allerlei gevallen vertellen, waarvoor zij instaan en waarbij zij namen en adres sen op zouden kunnen geven. Ook de Daily Telegraph laat zich over de Jodenvervolgingen in Duitschland scherp uit, en wenscht de verontschuldi gingen van de ministers niet te aanvaar den. Zij waarschuwt ook tegen het gebruik van boycotwapenen in Londen, en vreest dat een wijdverspreideboycot van Duitsche goederen de anti-semieten in Duitschland zou kunnen bevestigen in hun gelief koosde leer van een gevaarlijke inter nationale Joodsche samenzwering tegen Duitsch-nationalen en andere nationalen. tot Duitschland. Een bericht uit New- York meldt, dat er Zaterdag in tal van plaatsen allerlei protesten zjjn geweest tegen de beweerde vervolging der Joden in Duitschland. De rabbijnen hielden daar preeken over. Voorts hebben te New-York dui zenden communisten een betooging ge houden voor het Duitsche consulaat-ge neraal. Zij deden aan den consul-generaal een resolutie toekomen, waarin protest werd aangeteekend tegen het Hitlerisme. Te Philadelphia kwamen 1500 Joodsche doktoren, tandartsen en apothekers bijeen om het plan te bepleiten een actie te beginnen om Amerikaansche toeristen er toe te krijgen, Duitschland te mijden. Onder de invloedrijke Amerikanen, die zich hebben aangesloten bij het protest tlgen de anti-Joodsche gebeurtenissen in Duitschland, zijn o.m. de gouverneurs van Masachusetts, Wyoming, Zuid-Caro- lina, Pennsylvanië en Maine, de r.-k. aartsbisschop van Baltimore, prof. Shot- well van de Columbia University en Senator Wheeler uit Montana. DE NAT.SOC. PARTIJ KONDIGT SCHERPE AFWEERMAATREGELEN AAN. De reactie in Frankrijk. Men meldt uit Zaandam aan de Rott. Crt.": Te Zaandam is het verboden reclame biljetten op andermans eigendom te plakken. Toch wordt er in dit opzicht, nu de verkiezingen in het zicht zijn, meer dan j eenmaal tegen dit verbod gezondigd. De politie kon er niet veel aan doen, omdat de propagandisten posten uitzetten en gewaarschuwd worden,zoodra erpolitie komt opdagen. Deze heeft nu den maatregel genomen om overal waar wederrechtelijk biljetten jzijn opgeplakt, deze terstond te ver-! wijderen. Tegen dezen maatregel zijn de plakkers in verzet gekomen bij den burgemeester, die thans bepaald heeft, dat liet verbod van plakken blijft gehandhaafd, maar dat, wanneer de biljetten eenmaal opgeplakt 'zijn, de politie ze niet meer mag ver wijderen. Thans worden de politiemannen door propagandisten gevolgd, om te contro leeren of er biljetten eventueel worden verwijderd. Buitenland. DIEFSTAL VAN JUWEELEN IN EEN HOTEL. In ee.n Londensch hotel is een Ameri- kaansoh toerist, Thomas Emery, die een De Volonté schrijft, dat ook in Frankrijk naar het voorbeeld hunner Amerikaansche en Engdsche geloofsgenooten, de Joden! bezig zijn een afweerfront tegen Duitsch-j land te vormen. Voorbereidingen zijn getroffen voor de vorming van een comité ter bevordering van den oeconomisclien boycot van Duitschland. Een groot aan- j tal orders voor Duitschland is reeds geannuleerd. Binnenkort zullen groote j betoogingen werden gehouden, waaraan alle Joodsche organisaties zullen deel nemen. Protestbeweging in Polen. Een comité, bestaande uit vertegen woordigers van alle Joodsche organisaties in Polen, heeft een proclamatie uitge vaardigd, waarin alle Joden worden op geroepen, om morgen door openbare be loogingen en het sluiten van de winkels tegen de vervolgingen van de Joden in Duitschland te protesteeren. Een actie in de Ver. Staten. Het departement van Staat te Was hington heeft bekend gemaakt, dat het officieele onderzoek naar de toestanden in Duitschland, heeft aangetoond, »dat er gedurende een korten tijd mishande ling aan den lijve is geweest van Joden. Deze voorbijgaande toestand mag nu worden beschouwd als zoo goed als af geloopen1. Deze conclusie berust op rapporten, ingekomen van de Amerikaan- - sche ambassade te Berlijn en van Ameri kaansche consulaten in verschillende Duitsche plaatsen. Dientengevolge wordt van gezaghebbende zijde medegedeeld, dat de Ver. Staten niet voornemens zijn, zich met een officieel protest te wenden Het nat.-soc. partijbestuur heeft beslo ten tegen de „internationale Joodsche gru wel- en boycot propaganda" in het bui tenland met de scherpste afweermaatrege- len op te treden. Wolff meldt hieromtrent: „Reeds D' 'sdag zullen boycot-commis sies tegen joodsche zaken in Duitschland in het leven geroepen worden als ant woord op de boycot-dreigementen van het internationale Jodendom. „Tevens zal de invoering van den nu merus clausus op de hoogescholen bespro ken worden. Ofschoon ongeveer 8 millioen Duitschers werkloos zijn, heeft het Duit sche volk meer dan 200.000 Joden tot academische beroepen toegelaten. „Deze zelfde Joodsche academisch-ge- schoolden zijn het in de eerste plaats, die thans in het buitenland een schaamtelooze opruiïngscampagne tegen Duitschland ont ketend hebben, uit dank voor de hun aan Duitsche hoogescholen verleende titels en wetenschappelijke kennis. „Tot afweer van dit gestook zal nu de eisch gesteld worden het Jodendom in Duitschland om de beroepen van arts en advocaat slechts in evenredigheid tot hun aantal inwoners (dat is nog niet ten volle één procent) te doen deelnemen. „De afweerstrijd zal door propaganda- commissies der nat.-soc. partij gevoerd worden. Deze Joodsch-internationale fak keloptocht tegen Duitschland zal dan te vens kunnen leiden tot een zeer gewensch- te opheldering tusschen het nationale Duitsche volk, dat in zijn revolutie het Jodendom geen haar gekrenkt heeft en degenen die voor de hun verleende gast vrijheid geen begrip blijken te hebben." De N. R. Crt. teekent hierbij aan: Of hetgeen de Duitsche regeering „gruwelpropaganda noemt afkomstig is van naar het buitenland uitgeweken Jo den, kunnen we in het midden laten. Ook als die meening juist was, zou het al heel onredelijk zijn, thans tegen de Joden die in Duitschland zijn gebleven, op te treden met boycot en numerus clausus d.w.z. met beperking van de vrije beroepskeuze.) Hiermede kan men toch slechts menschen treffen die aan de gewraakte propaganda part noch deel hebben. Zes dooden, 20 gewonden. Bij een huurkazerne in Carvillestreet te Gateshead bij New Castle is gisteren ochtend een ernstige, gasontploffing ge schied, waardoor 4 woningen totaal ver woest werden en 20 andere ernstig be schadigd. Stukken puin zijn op 300 M. van de plaats des onheils neergekomen. Toen de brandweer Aet het opruimings- werk kon beginnen, heeft zij zes lijken onder de puinhopen te voorschijn gehaald. Er zijn meer dan 20 gewonden, waarvan enkele in ernstigen toestand verkeeren. Twee personen worden nog vermist, maar het is nog onzeker of zij in huis geweest zijn. TWEE MOORDENAARS TER DOOD VEROORDEELD. Te Arnsburg in Westfalen zijn Zater dag de arbeiders Stetz en Kleemann, die op 10 November van het vorige jaar een vrouw hebben vermoord, ter dood veroor deeld. De eerstgenoemde had met de vrouw in liefdesbetrekking gestaan en haar uit den weg willen ruimen, omdat deze niet zonder gevolgen was gebleven. HEVIGE STORM BOVEN DE WITTE ZEE. Zes docden. Bij Argangelsk heeft een hevige storm gewoed. De verbinding met andere havens is volkomen gestagneerd. Het stoomschip Persej is in aanvaring geko men met het stoomschip Swoboda, waarbij de Persej lek sloeg en zonk. Zes matrozen zijn verdronken. Twintig visscherssche- pen zijn gestrand. De nummering der eandidaten- lljsten zal op 3 April geschieden. De voorzitter van het Centraal stem bureau voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, brengt ter openbare kennis, dat het Cen traal stembureau van alle hoofdstembu- reaux mededeeling heeft ontvangen welke geldige lijsten van candidaten zijn inge vend en dat de zitting van het Centraal stembureau, waarin de lijsten zullen wor den genummerd in de volgorde, door het lot aangewezen, zal worden gehouden op Maandag 3 April om half twaalf v.m. in het lokaal van het gemeentehuis te 's Gravenhage, voorheen voor de verga deringen van den raad bestemd. „DE ZEVEN PROVINCIËN" IN DE FRANSCHE KAMER. Reuter meldt uit Parijs: Bij de behandeling van de begrooting van marine in de Fransche Kamer heeft de communist Peri zich verzet tegen een wedloop in wapening en vervolgens, met een toespeling op de gebeurtenissen op „De Zeven Provinciën" een groet ge bracht aan de Nederlandsche marine- De voorzitter kwam dadelijk tusschen- beide en zeide: „Ik kan deze beleedigen- de woorden voor een vreemde marine niet dulden. 's Voorzitters woorden lokten een le vendig applaus uit. EEN GERUCHT OVER ONTBINDING VAN DE SOCIAAL-DEMOCRATISCHE RIJKSDAGFRACTIE. Een voorstel in de fractie. Wolff meldt uit Berlijn: Volgens een dagbladbericht is in de laatste bijeenkomst van de sooiaal-democratische Rijksdag- j fractie door één der afgevaardigden in overweging gegeven van alle par- i lem entair e werkzaamheid af te zien en in zekeren zin tot ontbinding van de fractie j te besluiten. Het voorstel is tenslotte aan- I gehouden, daar de meerderheid van de fractie besloot, voorloopig haar Rijksdag mandaat uit te oefenen. Een nieuwe frac- i tievergadering is den eersten tijd, niet j vastgesteld. Van soc.-democratische zijde j waren tot nu toe geen inlichtingen over deze kwestie te krijgen. De Keizer van Japan heeft de door den Geheimen Raad goedgekeurde nota over het treden van Japan uit den Volkenbond onderteekend. De nota is reeds naar Genève geseind. P- t. 1.75—1.10 p. t. 1.50—1.05 25 Maart. Door harinKtr-kkers: 1378 tal haring 26 Maart. Door haringtrekkers: 387 tal haring 27 Maart. Door haringtrekkers: 1483 tal haring Door korders: 144 kisten schol p. k. 3.852.90 8 kisten scharren p. k. 1.200.90 Door garnnlenvisschers: 246 kg gekookte garnalen p. kg 0.110.12 p. t. 1.800.80 Geachte Redactie. Namens het hier ter plaatse opgerichte Comité, waarvan gewag wordt gemaakt in het U hierbij aangeboden artikeltje, ver zoek ik U vriendelijk het ond'ervolgende in Uw blad te willen plaatsen, waarvoor onzen welgemeenden dank. Hoogachtend,, J. H. SMITH, secr.-penn., Krugerstraat 72. Het gebeurde met „De Zeven Provin ciën" heeft tot gevolg gehad, dat een aan tal gezinsleden van marineschepelingen thans in armoede is komen te verkeeren, doordat de delegatie welke zij geregeld ontvingen van vader of zoon, niet meer wordt uitbetaald. In het land is nu een Comité gevormd om gelden bijeen te zamelen om het leed der gezinnen wat te verzachten. Het Comité bestaat uit: A. G. A. Verstegen, voorzitter. A. W. Michels, secretaris-penningin. W. Drop. H. van Dugteren. W. H. Meijer. Het doel is, zegt het bovenstaand' Comité, alleen de gevolgen van het ge beulde, zoo eenigszins mogelijk, te ver zachten voor hen, die de allereerst getrof fenen zijn. Dat zijn de vrouwen en kinderen, de ouders, wier kostwinners bü deze zaak betrokken zijn. Het is ons bekend, dat thans reeds dele gaties zijn gestopt, dat wil zeggen, dat er geen gelden meer zullen worden uitbe taald aan de eohtgenooten van schepelin gen, die bjj dit conflict zijn betrokken. Of dus het schuldig of het onschuldig zal worden uitgesproken, het tracteinent wordt gestopt en allen, die van dat tracte- ment moeten leven, moeten maai' zien aan den kost te komen. Ook hier ter plaatse is een Comité ge vormd om het gestelde doel zoo nabij mogelijk te bereiken. Wij doen een beroep op allen, die ons geldelijk willen steunen. Veel geld is noodig en het is spoedig iiooöig, want reeds vernamen wij, dat enkelen bü het armbestuur moesten aan kloppen. Mocht U geen inteek en lijst gepresen teerd worden, breng dan Uw gave bjj don secetaris-penningmeester van het plaatse lijk Comité of stuur ons een briefje en het bedrag wordt door ons geïnd. Zij, die genegen zijn met een steunlijst te werken, kunnen deze bekomen bij den secretaris-penningmeester. Tenslotte verzoeken wij allen, die mee- nen voor steun van ons Comité in aan merking te komen, zich uitsluitend te ver voegen bfi J. H. Smith, Krugerstraat 72. WH doen een dringend beroep op do offervaardigheidszin van allen. Het Plaatselijk Comité: P. S. VAN DER VAART, Voorzitter. J. H. SMITH, secretaris-penningm., Krugerstraat 72. G. A. MINNES. P. VAN PROOI JEN. C. SLOT.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 7